Buitenlandsch Overzicht. HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA LUCHTVAART BINNENLAND De Tweelingzusters 7429 EERSTE BLAD DINSDAG 8 MEI 1934 62ste JAARGANG Het nieuwe gebouw van de Rijksbank. Het Poolsch-Russische niet-aanvals-verdrag. De strijd in Arabië. ^eTlecktbndsckz^indftasta De K.L.M. en de luchtrace Londen-Melbourne. Hetroyement-Zwertbroek Patricia Wentworth No. HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant fl.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65;binnen- ant 4.. Nederl. Oost- en W est-Indië per zeepost 1 2.10, idem per mail en oreiige landen t 3.20 Losse ros. 4ct.fr.p.p 6ct. Zondagsblad resp I 0.50 0.70, f Q.7Q,f l._ Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, f 1.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 15 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.10 ct. per advertentie ext,ra). Bewijsnummers 4 ct. Duitschlands herwapening, de schrik voor Europa, de nacht merrie voor Frankrijk. Gevaarlijke agitatie in Duitschland Duitschlands aerwapening Duitschlands her bewapening, de schrik voor Europa en de nachtmerrie van Frankrijk, wordt in jiet Aprilnummer van het tijdschrift „Am bassades et Consulats" besproken door ge neraal Bourgeois, senator voor het depar tement van den Boven Rijn. Generaal Bourgeois komt tot belangrijke conclusies waarvan we hier de voorfnaamste laten vo.gen. iet Verdrag van Versailles heeft de grenzen vastgesteld van de Duitsche troe pen en van het materiaal van het Duitsche leger en de Duitsche vloot: afschaffing van den dienstplicht, afschaffing van den gr'ooten generalen staf, inkrimping van het leger tot 7 divisies infanterie en 3 divisies cavalerie, verbod van het houden van zware artillerie, van tanks, van mili taire vliegtuigen; vermindering vat het aantal mitrailleuses, lichte kanonnen en mijnwerpers. Maar 1 September 1921 reeds dacht Generaal von Seekt in zijn „Reglement aangaande de aanvoering en het vechten van de troepen van alle wa pens", niet aan het werkelijke leger, maar aan een theoretisch leger, dat geheel ver schillend was, wat een aanwijzing was voor zijn bedoeling het Verdrag van Ver sailles niet uit te voeren. De divisie blijft er het organische deel van het nieuwe leger, maar lijkt heel wei nig op de divisie, toegestaan door het Ver drag; de motorisatie is tot het uiterste toe gepast; zijn drie regimenten infanterie zijn rijkelijk voorzien van mitrailleuses, van mitrailleur geweren, van kanonnen en van mijnwerpers; zij worden aangevuld door een regiment cavalerie, 12 batterijen veldkannonen en lichte kanonnen tegen tanks en tegen vliegtuigen, een verken- nings- en waarnemingsvliegdienst en ten slotte door alle bijkomstige telegraaf-, telefoon-, radiodiensten, enz. Dit type van divisie nu bestaat: men heeft het in werking gezien bijde manoeuvres van 1932, maar de verboden formaties waren er slechts vertegenwoor digd door hun kaders en door voorstel lend materiaal: zoo waren de tanks ver vangen door landbouwtractors. Duitschland kan op het oogenblik in werking stellen 25 a 30 dergelijke divisies, die ieder ongeveer 15000 man sterk zijn zegt de generaal. Voor het opperbevel is gezorgd door de wedersamenstelling van de Militaire Aca demie te Berlijn, dank zij de vroegtijdige op-pensioen-stellingen van generaals. De kaders zouden worden verkregen door aan aile elementen van de Reichswehr een be vordering in rang toe te kennen en een ruim gebruik te maken van de gemilita riseerde politie. Sta t I on RqIII op onze prima eigen- «Md:!! Bil uaü! gebreide Wandelkou sen en Sokken, Schoolkousen, Sportkousen, enz. Voor alle soorten reparatie aan wollen kleeding, kousen en sokken zijn wij no. 1 (ook het aller fijnste). JAAP SNOR, Zuidstraat 19 (Let op den ge'en winkel). De troepen zouden worden gele verd door de Hitleriaansche formaties, schutsafdeelingen (S.A.) en aanvals- afdeelingen (S.S.) die 1 millioen tot 1.200.000 man tellen. Het overschot aan effectieven dat verschaft wordt door de S.S. en de S.A. heeft het mogelijk gemaakt ook nog 25 a 30 corp sen grenswachters te vormen, zelfs in de gedemilitariseerde zone, die belast zouden zijn met het beschermen van de mobilisa tie. Wat het materiaal betreft, beschikt Duitschland over dat van de Reichswehr, over dat wat het onttrokken heeft aan de controle-commissies, over dat wat het in het buitenland heeft laten aanmaken en dat wat het zelf maakt. Zijn activiteit in dit opzicht heeft zich geopenbaard door de geweldige hoeveelheden grondstoffen die het sedert een jaar invoert. Alle fabrieken, die in staat zijn voor den oorlog te werken, zijn geteld en werken met volle kracht onder con trole van de militaire autoriteit. Wat het gas betreft, het is voor niemand een geheim dat de superioriteit op che misch gebied van Duitschland het in dit opzicht geduchte mogelijkheden schept. Voor den vliegdienst heeft Duitschland in October 1932 een speciaal ministerie in gesteld. Het beschikte op dien datum over 500 uiterst moderne vliegtuigen, zooge naamd handelsvliegtuigen, maar die kon den worden verbouwd tot corlogsvliegtui- gen. Het is de geldkwestie, die aan Duitsch land de meeste beperkingen zal opleggen. De afwijzing echter van de herstelschul den, Duitschlands faillissement in buiten en in binnenland hebben het Duitschland, naar generaal Bourgeois tenslotte op merkt, mogelijk gemaakt de enorme kos ten voor de reeds tot stand gekomen her wapening te dragen. Agitatie in Duitschland De Duitsche regee ring is opnieuw be nauwd geworden voor de opstandigen binnen de eigen landsgrenzen en daaruit blijkt, dat men toch niet zoo zeker is van de absolute overwinning van het nationaal-socialisme over alle Duitsche geesten. De propagandadienst van de na- nionaal-socialistische party heeft nu be sloten een actie, te beginnen tegen allen, die nog altijd gelooven, dat zij het op bouwwerk van het nationaal-socialisme kunnen verstoren. Het „Hbl." schrijft er 0. m. over: Onder deze „landplaag" zullen in de eer ste plaats wel de communisten worden be grepen alles toch wijst erop, dat onder leiding van generaal Göring een krachtige campagne wordt voorbereid om aan de communistische bedreiging, die steeds weer het hoofd opsteekt, nu op afdoende wijze en voor goed een einde te maken door de volgelingen van Moskou te vuur en te zwaard te vernietigen. Intusschen zullen de nationaal-socialis- tische machthebbers goed doen om ook eens na te gaan of er wellicht in eigen kring ook lieden zijn, die door hun actie het opbouwwerk van het nat.-socialisme verstoren en benadeelen. Ons toch wil het voorkomen, dat dit opbouwwerk ernstige schade wordt toegebracht door den ophit- senden arbeid van een man als Julius Streicher, die in zijn schendblad „Der Stürmer" reeds lang stookt tegen de Jo den, doch thans een extranummer heeft uitgegeven, speciaal gewijd aan den „Ri- tualmord", waarvan de inhoud alles op het gebied van aansporing tot Jodenhaat over treft. Daarin toch wordt op walgelijke wijze in woord en beeld het fabeltje der z.g. ritueele moorden den lezers weer op- gedischt, terwijl tevens gewag gemaakt wordt van een Joodsch complot tot moord op den rijkskanselier. De duidelijke be doeling van het geheele pamflet is een voudig om de felste haatgevoelens wakker te roepen tegen het Joodsche volk. Wie nog iets van sympathie mocht voe len voor de nat.-soc. beweging, moet van afkeer vervuld worden bij de kennisne ming van dergelijke lectuur van de hand van een der officieele personen uit die partij. Julius Streicher toch is gouwleider in Frankenland en heeft als zoodanig zit ting in de Beiersche regeering. De schrij ver van „Mein Kampf", waarin het anti semitisme onomwonden wordt gepredikt, moge instemmen met de agitatie van zijn gouwleider; maar hü zal er zich toch re kenschap van moeten geven, dat diens ar beid allerminst ertoe kan bijdragen om ten aanzien van de beweging te verhoogen, wanneer zij dergelijke weerzinwekkende methoden van bestrijding van een groep burgers, waarin zij haar vijand meent te zien, met haar verantwoordelijkheid blijft dekken. Het opbouwwerk van het nationaal- socialisme wordt inderdaad ernstiger be dreigd door dergelijke ophitsers dan door de „nietsnutters, criticasten, praatjesma kers en saboteurs", waartegen de propa gandadienst van de partij thans besloten heeft van leer te trekken. De eerste steen gelegd. Met groote plechtigheid is Zaterdag de eerste steen gelegd van het nieuwe ge bouw van de Duitsche Rijksbank, in tegenwoordigheid van ontalbare autoritei ten, met aan het hoofd rijkskanselier Hitier, en voorts van duizenden genoodig- den. Om 3 uur zou de plechtigheid begin nen, en reeds om twee uur vroeger was dei gansche omtrek afgezet. De oude huizen zijn gesloopt en op het terrein zijn tribu nes opgericht. Het terrein was heden af gezet door leden van S.S., S.A., Stalen helm, vrijwillige arbeidsdienst en Hitler- jeugd, allen in uniform, en voorts door ar beiders, die hier aan het werk zijn en door het personeel van de Rijksbank. Voor tien jaar verlengd. Naar het Poolsch telegraafagentschap uit Moskou meldt, is daar Zaterdag het Poolsch-Russische niet-aanvalsverdrag voor tien jaar, d.w.z. tot 1945 verlengd. Het desbetreffende protocol is door Litwi- nof en den Poolschen gezant ondertee kend. MEXICO BLIJFT LID VAN DEN VOLKENBOND. Mexico neemt de opzegging van het lid maatschap van den Volkenbond terug. MARXISME TE ZWAAR VOOR DE KINDERHERSENS. De Russische autoriteiten hebben be paald, dat voortaan geen onderwijs in het Marxisme meer mag worden gegeven aan kinderen beneden de twaalf jaar, daar de Marxistische leerstellingen te zwaar zijn gebleken voor de kinderhersens. TIENDUIZEND POND VOOR DE DUITSCHE JODEN. Een niet-Jood, die onbekend wenscht te blijven, heeft tienduizend pond ter be schikking gesteld van het centrale Brit- sche fonds ten behoeve van de Duitsche Joden. De leden van het comité hebben den schenker hun dank overgebracht voor deze „daad van waarachtig christe lijke weldadigheid ten behoeve van hun getroffen Duitsche geloofsgenooten". DRIE KRANTEN IN HET SAAR- GEBIED VERBODEN. De regeeringscommissie van het Saar- gebied heeft de Saarbruecker Zeitung, de Saarbruecker Landszeitung en de Neun- kirchener Volkszeitung voor drie dagen verboden. De regeeringscommissie ver klaart, dat deze bladen een onjuist bericht hadden gegeven over een regeerings- maatregel. De voorwaarde van IbnSoead. Naar Reuter meldt heeft Ibn Saeod de wapenstilstandsvoorwaarde gesteld, dat Jahirra, de inmam van Jemen, aftreedt. _Een groot aantal menschen heeft zich onder bescherming van de twee voor Ho- deida liggende kruisers gesteld. De bemiddelingsactie tusschen de twee strijdende partijen schijnt volslagen mis lukt te zijn, zoodat een militaire beslis sing onvermijdelijk lijkt. De bezetting van Hodeida. Uit Port Soedan wordt gemeld, dat uit Djeddah reeds Wahabitische beambten naar Hodeida onderweg zijn 0111 het be stuur van de plaatselijke beambten over te nemen. De jongste te Kaïro ontvangen berich ten bevestigen,dat het grootste deel van de troepen van Jemen, na den overwin- nenden opmarsch der troepen van Ibn Saoed, aan het muiten is geslagen. In een telegram, dat de Wahabitische minister van buitenlandsche zaken aan de ambassade van Ibn Saoed te Kaïro heeft gezonden, wordt verklaard, dat de regee ring van Ibn Saoed zich verantwoordelijk acht voor het bestuur van het reeds be zette en nog te bezetten gebied. Buitenlanders in het bezette gebied zul len volledig beschermd worden. Koning Ibn Saoed heeft zenn troepen bevolen het plunderen te staken. i doos 20 ct.-tube 40 en 60 ct. i De vredesvoorwaarden. Volgens een telegram uit Kaïro zou Ibn Saoed de volgende vredesvoorwaarden stellen: 1) aftreden van den Imam; 2) be zetting gedurende vijf jaar van bepaalde grensstrekken door Arabische troepen; 3) uitwijzing van den gewezen vorst van Asir, dat thhans tot het rijk der Waha- bieten behoort, uit Jemen. De kroonprins van Jemen zou bezig zijn zijn verstrooide troepen te verzamelen voor de verdediging van Sansa. KONING GEORGE 24 JAAR AAN HET BEWIND. Zondag zijn in verscheidene Engelsche kerken speciale diensten gehouden, om dat het 24 jaar geleden was sinds koning George V den troon besteeg. Ook ont ving de koning tal van gelukwenschen. CHINA EN JAPAN. Het Japansche vliegveld bij Tiensin. Volgens binnengekomen berichten hebben de Japanners, ondanks de onte vredenheid der bevolking en de protesten der Chineesche autoriteiten den aanleg hervat van het vliegveld bij Tientsip. De aanleg wordt uitgevoerd onder bescher ming van Japansche troepen. Aan den snelheidswedstrijd zal de K.L.M. deelnemen met het nieuwe toestel Douglas, dat tegen dien tijd uit Amerika in ons land zal zijn aangekomen. Voorts zal de F. XXXVI in de handicaprace uit komen. Als reserve zal de K.L.M. dan nog een F. XXII en een F XVIII gereed hou den. Mocht door onvoorziene omstandig heden een der nieuwe toestellen uitvallen, dan zal met een der reservevliegtuigen aan den wedstrijd wordeen deelgenomen. De K.L.M. tracht de kosten,welke deze vlucht met zich brengt, zooveel mogelijk te dekken. Daarom worden onderhandelin gen gevoerd met de posterijen en met het departementh van koloniën, om met de Douglas een bijzondere snelle postvlucht uit te voeren. In hoeverre dit mogelijk zal blijken, kan op het oogenblik nog niet worden gezegd. Wat de handicaprace betreft, men zal zeker 10 a 12 passagiers moeten boeken 0111 de financieele offers voor de K.L.M. niet te zwaar te doen zijn. Er bestaat goede hoop, dat dit aantal wel bereikt zal worden. Men heeft reeds van 5 personen aanvrdaag ontvangen om voorloopig een plaats te boeken. In den vereenigsraad van de V. A. R. A. is naar Het Volk meldt be handeld het beroep van G. J. Zwertbroek in zake zijn royement. G. J. Zwertbroek las in deze vergadering als verdediging voor den tekst van een nieuw uit te geven brochure, hetgeen twee en een half urn; in beslag nam en beantwoordde daarop een aantal door de vereenigingsraadsle- den gestelde vragen. De vereenigingsraad overwoog hierna, dat zich door hetgeen G. J. Zwertbroek naar voren had gebracht, geen enkel nieuw gezichtspunt geopend had; dat G. J. Zwertbroek na het door den vereeni gingsraad genomen besluit inzake zijn ontslag nog een aantal organisatorische mogelijkheden waren overgebleven, in plaats van het onorganisatorische uitge ven van een brochure en interviews aan burgerlijke bladen. De vereenigingsi. rd onderschreef ten volle de gronden die het hoofdbestuur tot royement aanleiding hadden gegeven en bekrachtigde dit dan met op één na algemeene stemmen, na dat een voorstel tot uitstel van deze be krachtiging met één stem voor verwor pen was. BOND VAN NEDERL. VISSCHERS- VERKENIG ING EN. Zaterdag 5 Mei j.1. werd in het gebouw »De Ruyter» aan de De Ruyterkade te Amsterdam een vergadering van kust- visschers gehouden. Aanwezig waren afgevaardigden van de volgende visschersvei eenigingen 1. Visschersvereeniging «Harlingen*. 2. Heldersche visschersvereeniging «Samenwerking*. 3. Visschersvereeniging te Schevenin- gen. 4. Visschersvereeniging Oude Schild, Texel. 5. Motorvisschersvereeniging «Wie- ringen*. 6. Motorvisschersvereeniging «D.E.T. V.« te Wieringen. 7. Visschersvereeniging «Visschery- belangen* te Urk. De vergadering werd te lu.30 door den heer Joh. W. Stevenson geopend. Na het welkomstwoord hield deze een inleiding, waarin de noodzakelijkheid van aaneen sluiten duidelijk op den voorgrond werd gesteld. Gewezen werd op de pogingen van den Burgemeester van Velzen om een conferentie bijeen te roepen in het belang van het visscherijbedrjif te IJmui- den. Maar ook de kustvisschers ouder vinden in sterke mate de gevolgen van de crisis en gezamenlijk zal men meer bereiken dan elke vereeniging voor zich. Een geanimeerde bespreking volgde, waaraan door alle afgevaardigden werd deelgenomen. Het resultaat was, dat onder aanwezig heid van de bovengenoemde vereenigin- gen besloten werd tot de oprichting van den Bond van Nederlandsche Visschers- vereenigingen, die zal worden gevormd uit de besturen van de plaatselijke ver- eenigingen en daaruit zal op de eerst volgende vergadering een dagelijksch bestuur worden gekozen. Andere vis- schersvereenigingen kunnen zich alsnog aansluiten. Als voorzitter zal voorloogig fungeeren Joh. W. Stevenson, Janzenstraat 69, Den Helder, en als secrataris A. v. d. Ree, Vijzelstraat 137, Den Helder. Feuilleton Uit het Engelsch van Nadruk verboden. 20 „En wat had ze daarop te antwoorden? AQe, Jen, mal kindje, beef niet zoo!" »Ze antwoordde er niets op." „Begreep ze het?" ."Ik weet het niet ik weet het heusch juet. Ik was zoo doodsbenauwd, dat ze den ■rein zou missen, ik zei maar steeds dat jï m"est gaan. Ze vertelde dat ze in Hotel aydon was, ik vroeg haar daar terug te gaan, dan zou ik haar wel schrijven O NÏr»Cn- £'ng ze' maar> „Wat?" „John heeft haar gezien." „John?" „John Waveney." »Hoe weet je dat?" ha'-'i ,eB het me verteld. Hij zei dat hij I 7l'es moest hebben." o hebt het toch niet gegeven?" WotLm0est wel" En toen Nichoias wilde luisfoi. r*en' S'ng ze snel voort: „Neen, Renoo' was heusch beter dan onaan- c "'heden met liem te krijgen. Daar om bel ik Anne nu op. Ze zal hem niet willen spreken. En als ik haar vertel dat hij komt, kan ze rustig naar die kamers gaan waar Nanna over sprak. Je weet hoe geschikt we die voor haar vonden." De telefoonbei rinkelde. Jenny schrok op, liep toen vlug om de tafel heen en nam den hoorn op. „Ja!" hijgde ze. „Ja. Met hotel Haydon? Is Miss Anne Wavenley thuis? Kan ik haar even spreken?" Het was een poosje stil. Jenny stak haar hand achteruit, trok den bureaustoel naar zich toe en viel er op neer. Ze had plotseling een gewaarwording alsof haar beenen haar niet langer wilden dragen. Ze verlangde Anne's stem te hooren zoo heftig, dat ze er een duizelig gevoel van kreeg. Maar wat moest ze tegen Anne zeggen, nu Nicko stond te luisteren? Nichoias Marr zat op den rand van het schrijfbureau, zijn wenkbrauwen boos samengetrokken, zijn lippen opeenge klemd, strak en hard. „Wat?" vroeg Jenny plotseling. „O, maar ze moet er zyn! Weet u het zeker? Weer een pauze. „En heeft ze niet ge zegd, waar ze heen ging? Weet u heel zeker, dat ze niets gezegd heeft?O, dank u!" Ze hing den hoorn op en keek Nichoias ontsteld aan. „Nicko, ze is niet in het hotel." „Is ze misschien uit dineeren?" Er klonk meer dan een lichten spot in zyn woor den.... iets van grimmigen hoonlach erin. „Ze zeiden dat het met haar plan was geweest om te blijven ze had geen kamer voor den nacht genomen. Direct na de lunch was ze weggegaan dat was om hier te komen." Haar stem gleed weg in angstig fluisteren. „Nicko, ze had een suitcase bij zich ik zag hem in de taxi." Voor Jenny's geest doemde plotseling het beeld op van het welkom dat Anne zich had voorgesteld. Dat beeld deed haar huiveren van hartzeer. „Wat een zeldzame brutaliteit!" stoorde Nichoias haar korte overpeinzing. Toen liep hy naar Jenny toe en klopte haar op den schouder. „Hoor eens, Jen, ik wil niet, dat je je er zoo over opwindt. Anne heeft haar eigen bed gespreid en nu moet ze er op liggen. Heb je mij niet en Tony?" Ze keek hem aan zonder dadelijk te spreken. Toen Nicko's oogen zóó verzacht ten was er verder niets ter wereld meer, dat Jenny kon schelen. Anna's beeld werd schaduwig. Na een poosje hernam ze met neergeslagen oogen en lage, gejaagde stem: „Nicko, als niemand het weet na een heelen tijd.... ik bedoelehzou den wezouden we dan niet goed kunnen worden? Neen, zeg niets, Nicko zeg nu alsjeblieft niets. Denk je niet, dat als we wachten 0, Nicko, ze is mijn zuster!" „Neen!" was het besliste, meedoogen- looze bescheid. „Ik wil haar niet in mijn huis hebben aan mijn vrienden voor stellen ik wensch haar niet in jou en Tony's gezelschap te zien." Jenny voelde een rilling door zich heen gaan. Ze had geweten dat het geen zin had; Nicko veranderde nooit van gedach ten. Een laatste poging waagde ze nog; maar zonder de minste hoop: „Nicko, ik heb wel eens gedacht JohnJohn Waeney hy interesseert zich zoo.... zoo geweldig voor haar als zij eens met elkaar in aanraking kwa men... als hij. Nichoias staarde haar met onthutsten afschuw aan. „Wat haal je in vredesnaam in je hoofd?" Jenny stond op. Het had werkelijk geen doel. Er was niets, maar dan ook niets wat ze voor Anne kon doen. XV. Anne Waveney had haar trein op het nippertje kunnen halen. Ze kwam in een volgepropte derde klas coupé terecht, tusschen een dikke juffrouw in een zwart mantelpak met een lichtrose jumper en een spichtig klein meisje, dat plaats voor haar probeerde te maken, iets, waartoe de welgedane dame aan haar anderen kant niet de minste neiging toonde. Anne zat rechtop en de aanwezigheid van haar buren scheen langs haar heen te gaan; 11a den vreeselijken schok en de intense smart, was het alsof haar denken en voelen in een waas waren gehuld. In dezen mist kwamen en gingen de indruk ken, vaag omlijnd, als voorbijglijdende, schaduwige schimmen. De trein stopte aan ieder station; het was warm in den coupé en er hing een wee-makende lucht van bananen en pepermunt. Anne zat onbewegelijk op 't randje van de bank, haar suitcase tegen haar knieën gedrukt. Ze was juist op het punt om in slaap te vallen, toen de trein het station binnenreed. Ze wilde op het perron stap pen, maar een gevoel maakte zich van haar meester als zcVk het onder haar voe ten weg; een vriendelijke conducteur hield haar bij den elleboog en zei: „Kalm aan, juffrouw," Anne bedankte hem en haar duizeligheid verdween. Ze liep naar de controle en zette haar koffertje neer terwijl ze in haar beursje naar haar kaartje zocht. Toen ze daar zoo stond, met het open beursje in haar hand, trok de nevel over haar geest plotseling op. Ze was doodmoe, verslagen, verkild; maar de verbijsterde druk op haar her sens was er niet meer. Een oogenblik keek ze in haar beurs, gaf toen het kaartje aan den controleur en vervolgde haar weg naar de wachtkamer. Ze liep langzaam, zonder zich te haas ten en in de wachtkamer gekomen, zette ze haar suitcase nogmaals neer, ging zit ten en leunde achterover in den hoek van een bruin leeren canapé. Toen haalde ze weer haar beursje te voorschijn. Er zat nog net één shilling in. Anne keek ernaar. Dat was alles wat ze bezat, voor thee, een boterham, een bed, een bad en ontbijt. Twaalf stuivers één shilling. „Wat een afschuwelijke dwaas ben ik geweest!" zei Anne tegen Anne. Het hotel, de kapper, de taxi alles wat ze vroeger als de natuurlijkste dingen ter wereld beschouwde, werd nu verregaande verkwisting. Maar vreemd, terwijl ze naar de shilling bleef kijken, rees haar moed. Met gesloten oogen terugleunend, begon ze te denken, beider en energiek. Er was haar hulp aangeboden om een betrekking te vinden. Anne kromp nu ineen toen het antwoord, dat ze gegeven had, haar door het hoofd flitste: „Dank u wel, maar ik ga naar myn familie." Ze bande de herinnering uit haar hersens: de gedachte hoe groot haar vertrouwen was geweest, priemde en wondde. „Wees niet zoo dwaas!" zette zij haar onuitgesproken monoloog voort: „.Neen, je bent een dwaas en je moet er onmiddellijk mee ophouden. Het is je eigen schuld dat je je bezeerd voelt. Ver geet dat, vooral niet je eigen schuld. Zoo ben je nu altijd en het draait op na righeid uit. Het idee om Jenny te ver rassen! Absoluut krankzinnig!" De overtuiging, dat ze zelve schuld had, bleef niet zonder uitwerking. Ze had Jenny verschrikt was vrijwel onaange kondigd als een bom bij haar komen bin nenvallen, nog wel terwijl ze gasten had. Het was werkelijk onvergeeflijk! Anne begon absoluut alles uit haar herinnering te delgen wat Jenny gezegd ep hoe ze haar aangekeken had. „Heb nu maar geen medelijden met jezelf maar zie „en betrekking te krijgen." Want zoo onrede lijk is de menschelyke natuur dat Anna er geen seconde aan dacht het eenige te accepteeren, wat Jenny haar aangeboden had: geld. Ze zou liefde, onderdak, een te huis en de helft van Jenny's erfenis heb ben aanvaard en het niet als een verplich ting hebben gevoeld. Maar het geld aan nemen zonder de liefde? Nooit, Z3 moest dit alles met kracht uit haar gedachten werén. Tor wille van Jenny moest ze ver geten, dat Jenny haar haar verloren erf deel had aangeboden onder bepaalde voorwaarden. „Houd toch op om aan Jenny te denken! Je moet een baantje zoeken. Een baantje zoeken." Weer opende ze haar beurs en keek naar de shilling. „Dat, is alles wat je hebt tot je een baantje krijgt. Houd je nu op om aan Jennp te denken? Waar ga je slapen? Daar moet je nu aan denken aan eten, een bed, ontbijt en een baantje." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1