De berechting van de muiterij op De Zeven Provinciën. Radi ïo'programma Van links en rechts GEMENGD NIEUWS Verdronken. Onbewaakte overwegen. Inbraak te Dordrecht. een nieuwe variant op de oude frommeltruc. door een autobus overreden en gedood. door een Auto overreden. eptf gedood. het drama te kerkrade. De jacht op den bandiet Dillinger. ifSI dagelijks van pas in elk gezin. Moord. Het ontvoerde kind terecht HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 MEt <934. Wü ontvingen het „Soerabaiasch Han delsblad van 18 t/m 23 April, waaraan wy, naar aanleiding van bovenstaand proces, nog het volgende ontleenen: Omtrent het verhoor van den luitenant ter zee 3e klasse. Baron de Vos van Steenwijk. bevat het blad nog de volgende Jjizonderheden. Baron de Vos van Steenwijk. Op den avond der muiterij zag beklaag de de groote sloep afdrijven. Hij gaf iemand opdracht in het water te springen om de sloep terug te halen. De man gaf ten antwoord, dat hij niet zwemmen kon. Bekl. herhaalde de order tot enkele ande ren, maar die antwoordden, dat ze bang waren voor de haaien. Inmiddels gaf spr. nog opdracht, de ge- hesclien statietrap weer te laten zakken. Beklaagde heeft deelgenomen aan den mislukten tocht naar de brug, die z. 1. te Vroeg werd opgegeven en bovendien zon der vooraf beraamd plan werd onder nomen. Hii is niet direct mee terugge gaan, bleef even staan en begaf zich ver volgens naar de radiohut, waar hii den seinersmaat Slendenbroek en een inland- schen telegrafist aantrof. Over 't voorval in de Radiohut vervolgt het blad. Beklaagde is niet de hut uitgejaagd; dat hij later tegen Van Boven zei „daar heeft me die ploert van een Boshart mij de radiohut uitgejaagd. Je zou dien vent een kogel door den kop jagen, maar wat be reik je ermede", geschiedde in de opwin ding van het oogeublik. Bekl. was zeer tegen de conferentie met de muiters, maar verklaarde met nadruk, dat Van Boven evenzeer ontstemd was over het feit, dat men zich naar de eischen der muiters had te schikken. Beklaagde kan voor de houding van Van Boven als motieven opgeven: de order van den commandant om in geval van moei lijkheden soepel op te treden; het feit, dat bii de dienstweigering te Soerabaja de commandanten met de dienstweigeraars hadden gesproken; het telegram van over ste Eikenboom, dat een dergelijke op dracht inhield; het telegram over het es- Vader. waaruit bleek, dat de marineleiding jfeen geweld in den zin had en tenslotte het feit, dat de muiters een aantal „gijze laars" in hun midden hadden. Ondanks dit alles is beklaagde ervan overtuigd, dat er een ontknooping aan boord zou hebben plaats gevonden, vóór het eskader optrad, indien de beklaagden De Wilde, Smits en Van Balkom niet aan boord waren geweest; zij vormden de ne gatieve groep, die de agressieve en de middengroep tegenhielden. Officier M.S.D. De Wilde. Uit het verhoor van dezen beklaagde flemen wij nog het onderstaande over: Beklaagde merkte, dat de machines in ferking gesteld werden tegen zijn wil, fliaar heeft niet getracht, de machineka- kier te bereiken.... omdat hii „meende Joor een ventilator den loop van een ge- keer te zien". Hii heeft zich er echter niet >an vergewist, of inderdaad machineka mer en stookplaatsen door gewapenden waren bezet. Bovendien leek forceeren /eer moeilijk wegens de gemakkelijk be- Itookbare toegangen tot de machinekamer, lerwiil een afdaling naar stookplaatsen Boor nauwe ventilators geliik zou gestaan «ebben met zelfmoord. Ook zag bekl. er toen het nut niet van in. Deze beklaagde voelde zich na de be- «preking met de muiters opgelucht: hii ^'ist toen tenminste, dat de beweging niet tegen de officieren gericht was. Beklaagde kan zich met het beleid van Van Boven volkomen vereenigen. Ook de regeering immers, zoo maakte beklaagde uit het telegram over het eskader op. Beklaagde heeft inderdaad gezegd, dat fle pistolen niet zichtbaar gedragen moch ten worden om de muiters niet te provo- te eren. De muiters waren zeer prikkelbaar en tr was maar weinig noodig.... Beklaagde noemt als voorbeeld het op treden van den leider Hendrik die opstoof, tindat de luit. ter zee 3e klasse Reinierse i een khakipak had rondgeloopen. Hen drik zag daarin een poging om ongemerkt „rond te sluipen". Beklaagde heeft nog opgemerkt, dat het riitiatief voor een gewapende actie be hoorde uit te gaan van den oudsten luite nant ter zee. Off. M.S.D. 2e kl. Smits. Beklaagde Smits, officier M.S.D. 2e klasse, acht het een groote fout. dat ieder dacht aan verdediging tegen een aanval van de muiters, dcch niet aan een aanval van de officieren. De grootste schuld rust volgens be klaagde bij den heer Fels, die den boel al dadelijk bedierf. Tot zjjn groote verwondering werd de stuurinrichting na de bespreking weer in- gekoppeld. Van Boven zei, dat dit nu een maal moest, omdat men overeengekomen was. de muiters te hinderen. Be!Jaagde heeft nog een plan ontwor pen om een uitval naar het voorschiD te doen. Bekl. zou zelf voorop gaan. Men zou de sc.nldwachten onschadelijk maken. In het voorschip zou men dan de hulp ont moeten van het trouw gebleven gedeelte ucr bemanning. an Boven voelde niet veel voor het T'lan.^ornaat hij twijfelde aan die „overloo- Pers Deze kon dat ook beter beoordee- l naar hu kort tevoren vooruit geweest Off. M.S.D. 2e kl. Van Balkom. meent, dat er geen mogelijkheden 'ii gewapend geweld tegen de mui- f'n te wenden. Behalve over pistolen bes. lukte men over geen enkel middel. l>elc*id van den heer Van Boven was ger.cht op het behoud van het schip en °t voorkomen van bloedvergieten. Bc Jaagde achtte dit volkomen juist en f in de liin van de opvatting van den commandant en hoogerhand. blijkende uit de beide bekende telegrammen. Beklaagde heeft nog verklaard, dat er tüdens de muiterij veel gelezen werd. ook gebridged, o. a. door Bos. Beets, Dekker, Stegeman en hemzelf. Luit. ter zee 3e kl. Cool. Beklaagde Cool, luit. ter zee 3e klasse ontkent schuldig te ziiu. Deze beklaagde is aanvankelijk door in- landsche muiters gevangeu genomen m zijn hut, doch werd kort voor de conferen toe met de muiters door Boshart w eer vrij gelaten. Door het forceeren van een kast heeft hü zich in het bezit gesteld van een pistool en een aantal sabels. Bekl. ging niet accoord met het overleg plegen met de muiters, maar hij begreep, dat hii met züu anciënniteit van vijf maanden niets tegen den heer Van Boven in te brengen had- Beklaagde heeft gehoord, dat hy met mocht schieten, tenzij de muiters een be paalde grens overschreden. De Wilde zeide eens, in antwoord op vragen van den jongeren, waarom er niets gebeurde. „Jullie lijken wel kinderen; we verliezen het immers toch. Laten ze maar naar Soerabaja varen, dan komt alles wel in orde". Uit de kooi geprikt. Beklaagde Stegeman heeft in zijn ver hoor het verhaal opgedischt van de wijze, waarop hij en zijn collega Cool door in- landsche schepelingen uit hun kooien werden gelicht. De muiters prikten met hun bajonetten in de bultzakken, waarna de officieren Cool en Stegeman uit de hut werden gebracht, alwaar o. m. de opmer king werd gehoord: „Als zii zich niet over geven, gaat dit stelletje eerst om zeep". Tijdens hun bevrijding door Boshart zei deze: „U is nog jong, U heeft nog veel te leeren. Wij gaan allemaal naar den blik sem". Geef de geweren maar terug! De positie van Van Boven was zeer moeilijk, aangezien hii slechts weinig steun van de oudere officieren ondervond, van wie Dekker zonder machtiging con tact met de muiters zocht, terwijl zijn mede-officieren eerder tegen- dan mede werkten, hetgeen blijkt uit het advies van De Wilde, in tegenwoordigheid van Bos hart geuit, om de geweren maar terug te geven: „We doen er toch niets mede", het geen een zeer pijnlijk gebrek aan eensge zindheid demonstreerde. Als er maar even over een actie gespro ken werd, maakte De Wilde opmerkingen, zooals: „Als wii ze nu maar niets doen, dan doen ze ons ook niets". De macht, waarover Van Boven be schikte, werd nog verkleind, doordat en kele officieren, o. a. De Wilde en Van Bal- komen, niet met een vuurwapen konden omgaan. Het requisitoir. Hieruit stippen we nog 't volgende aan: Nadat de fiskaal, de off. van admin. Ie klasse, de motieven gememoreerd heeft, waarop de beklaagden zich beroepen, be strijdt de fiskaal deze als volgt; Beroep op overmacht. Het beroep op overmacht gaat in de eerste plaats niet op, omdat een actief ingrijpen van den superieur gebiedend gevorderd wordt en niet afhankelijk is gesteld van de vraag of, en zoo ja, wélke kans op succes er is. Het beroep op overmacht moet voorts worden verworpen, omdat uit de getuigen verklaringen is gebleken, dat aan de mui terij door krachtdadig optreden een einde zou zijn gemaakt. De eerste uren is er van eenige leiding geen sprake geweest en de beklaagden hebben toen ook uit eigen initiatief ge handeld. Later is er inderdaad sprake ge weest van eenige leiding, maar eenig uit drukkelijk, voor beklaagden geldend dienstbevel, is nimmer gegeven. Van aanranden der ongewapende, goed willende manschappen, die zich onder de muiters bevonden, is geen oogenblik sprake geweest. Toegegeven moet worden, dat van den vaasten wil tot gewelddadig optreden van de zijde van den commandant en andere autoriteiten uit de telegrammen niet geble ken is, doch deze berichten zijn eerst eenige dagen na het uitbreken der muiterij ontvangen en kunnen dus op de handelin gen van beklaagden in den beginne geen invloed hebben geoefend. Bovendien mag niet vergeten worden, dat de commandant en andere autoriteiten onbekend waren met den juisten toestand aan boord. Bovendien hadden beklaagden de ver plichting, als militair, naar eigen inzicht te handelen, terwijl het uitdrukkelijk af wijken van een gegeven bevel onder be paalde omstandigheden als plicht wordt gesteld. Ook de derdeklassers zijn meerderen in den zin der wet; ook op hen rust de plicht tot zoonoodig krachtdadig optreden. Dat zii aan geen zelfstandigheid gewend zijn, kan alleen als een zeer verzachtende om standigheid gelden, maar nimmer als een reden om onzelfstandig en besluiteloos op te treden en werkeloos te blijven. erzachtende omstandigheden. Wat de op te leggen straffen betreft, zou een strenge straf geboden zijn. ware het niet, dat niet altijd uit maatregelen van hoogerhand is tot uitdrukking gekomen de waardeering van het rechtsgoed der mi litaire orde en tucht, zoodat twijfel kon ontstaan, terwijl ook met de bescherming van dat rechtsgoed werden belast Derso- n<*n die de daartoe noodige kwaliteiten iT-w hetefen bliikt uit de ongeschikt- Boven8" en den twÜfel va» Van Verder kan als strafverlichtende om standigheid nog gelden het feit. dat men de eerste vijftien minuten niet over wa penen beschikte. het ontbreken van lei ding, het slechte voorbeeld van Fels het onjuiste gedrag van Van Boven en'ten slotte nog de ten onrechte als bevel opge vatte order van an Boven, om niet te schieten. j j 1 Dit laatste geldt in het bijzonder de derde klassers en de beklaagden, wier taak op ander terrein ligt dan die van luitenant ter zee. De pleidooien. Hoewel wij hierover reeds tamelijk uit voerig waren, meenen wij tocli nog enkele brokstukken uit het „Soerabaiasch Han delsblad" van dit onderdeel van het proces te moeten overnemen. Allereerst de verdediging van den be klaagde Fels door raadsman Eenhoorn, welke door bovengenoemd blad wordt ge noemd: Een verdediging, (Me een ver oordeeling is. Wat Fels betreft merkte pleiter op: Is er een meer beklagenswaardige fi guur denkbaar dan de man, die een werk kring heeft, waarin hii zich thuis voelt als een visch op het droge? aldus begint de verdediger. Dit geestelijk lijden kan veroorzaakt worden door psychische of physieke on geschiktheid. Fels leed aan de eerste. In dienst heeft hii geen prestige: de menschen hebben geen vertrouwen in zijn bekwaamheden, zijn optreden is weifelend. Is het nu heusch wel een buitenkansje, dat hii eindelijk een superieur vindt, die wat milder over hem oordeelt en aan het slot van de conduite, waarin al zijn slechte eigenschappen met de kwalificatie „is een iet of wat" werden verdoezeld, opmerkt „langer tegenhouden van zijn bevordering zou niet billijk zijn"? Voor zichzelf wist Fels wel, dat hii on geschikt was en hij zoekt dat te verbergen achter een hooghartige houding, een ge forceerde kalmte. In 1928 vindt men zelfs aanleiding om een onderzoek naar zijn geestvermogens te doen instellen, maar men zal het nog maar eens met hem probeeren. Zoo krijgt hij weer een goede conduite. Nadat liii tien maanden op de „Suma- tra" gediend heeft, wordt hij zelfs aanbe volen voor overste! Aan een gelukkig toe val slechts is het te danken, n.1. doordat hü nog niet hoog op de ranglijst stond, dat hü nog niet in het corps hoofdofficie ren is opgenomen! Daar komen de gebeurtenissen op de „Zeven" en nu staat Fels, die door zijn meerderen als een sukkel wordt be schouwd, daar plotseling geheel van ziin masker ontdaan. Het valt, wordt vertrapt en niets blijft over van Fels dan de arm zalige, droevige gedaante, die hij in wer kelijkheid is. De man die op 31 Augustus j.1. belast was met het overbrengen van de geluk- wenschen van état major, en bemanning aan den commandant, maar daarin bleef steken, hakkelend als altijd, is niet in staat, de bemanning krachtig toe te spre ken. Hier had een rustig, ervaren en vastbe raden man aan het hoofd der officieren moeten staan, dan was ons de vernedering en de schande voor de marine bespaard. Maar instede daarvan beschikte men slechts over een zenuwpatiënt! Het valt nog te verwonderen, dat Fels nog de physieke kracht gevonden heeft, langs een takel in de vlet af te dalen. Het drong tot hem door, dat op de „Ze ven" dezelfde toestand ontstond als op de „Regentes" en hii voelde ziin absolute on macht. Dan begaat hij, aoordat in de vlet ook een man plaats neemt, die verdacht werd van heulen met de Inlanders, de kardinale fout, het schip te verlaten. Dat hier lafheid van de zijde van Fels in het spel zou ziin, meent pleiter, alle om standigheden in aanmerking genomen, pertinent te moeten tegenspreken. Hij vlood hoogstens voor de belagers van zijn geestelijk gemoed. Wat eens een officier was, zit nu ver lamd in de vlet ineen. Zoo is dan aan Fels het noodlot einde- lü'k voltrokken. Wat zou het een zegen ge weest zün, indien deze acteur tüdig van het tooneel verdwenen ware! Beklaagde Smits. Tenslotte volgt hier nog het pleidooi voor den officier M.S.D. 2e klasse, Smits. Wat Smits aangaat merkt pleiter op: Deze beklaagde genoot aan boord een zoodanige reputatie, dat zün opmerkingen nooit au serieux genomen werden. Zün plan tot herovering van het schip werd niet in ernst opgevat. Beklaagde Smits was door ziin passee ring voor officier M.S.D. Ie klasse voor goed den pas afgesneden tot bevordering, wat aan de prikkels tot goede dienstbe- trachting een geweldigen knauw geeft. Toen Smits het plan ontwierp, waarbij hij zelf voorop zou gaan, heeft Van Boven hartelijk gelachen. Aan de hand van een plattegrond der „Zeven" zet pleiter uiteen, wat Smits deed en kon doen om de machinekamer te be reiken. Is de passeering meestal oorzaak, dat alle prikkels wegvallen om topprestaties te verrichten, merkwaardig is het juist, dat Smits telkens toonde, onbevreesd voor zijn leven te zijn. Hii was er eerlijk van overtuigd, dat geweld geen succes kon hebben en er is dus bizondere reden, om hem juist in den dienst te handhaven. Binnenland Gisterenmorgen is te Ammerstol in de Lek het lijk gevonden van de 41-jarige mej. G. J., die waarschijnlijk Zondagavond bij het waterscheppen te water is geraakt en verdronken. Zaterdag zijn twee kinderen van de familie Vr. uit Honselersdijk te water geraakt. Beide kinderen van 5 en 2l/2 jaar kregen veel water binnen en zonken spoedig. Toegeschoten hulp kon het 5 jarig jongetje redden, doch het 2'/2 jarig zoontje is verdronken. Krantenbezorger gedood. Zaterdagmorgen is op den onbewaakten overweg tusschen het station Oss en Gef- fen een doodelijk ongeluk gebeurd. De 62-jarige krantenbezorger J. v. d. Oever u5| Oss is door onopgehelderde oorzaak onder een trein geraakt, die ongeveer half negen uit Oss in de richting Den Bosch vertrekt. De man werd vrywel op slag gedood. Het lijk is naar het zieken huis overgebracht. Het handelskapitaaltje gestolen. Donderdag hebben onbevoegden zich toegang verschaft tot den winkel van de winkelierster V. aan de Riedykstraat te Dordrecht, waar zij een bedrag aan geld en 20 gaspenningen van de gemeente Dordrecht meenamen. Het geld was het geheele handelskapi- WOENSDAG 9 MEI. Hilversum, 301 M. VAR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9-30 „Onze keuken", door P. J. Kers. .0.00 Morgenwijding VPRO. ïo.15 Voor Arb. in de Continubedr.: Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels. 2.00 Zenderverzorging. 3.0o Voor de kinderen. 5.30 Klein VARA-ensemble o.l.v F Bakels. 7.00 Voorbeschouwing over HollandFrankrijk 7-20 Orgelkwintet o.l.v. C. Steyn. 8.00 Herhaling SOS-berichtten, Vaz Dias en VARA-varia. 8.15 Uit R'dam: „De stem des Volks", Resi dentie-orkest en solisten o.l.v. H. Altink. 9-30 „Van ouds de Morgenster", spel van Heyermans. M.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. H-3012.00 Grammofoonmuziek. 11-3012.00 Grmammofoonmuziek. Huizen, 1875 M. NCRV-programma. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.00 Morgendienst o.l.v. Ds. J. Bremer. t:\oo Concert. M. F. Jurjaanz (harmonium), mej. C. de Jager (sopraan), mevr. R. Mijn- hout-Bakenist (alt). 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orgelspel L. Blaauw en gramofoonpl. 3«45 Concert. I. Mulder-Belser (alt-mez- ZO), J. H. E. Wittpen (fluit), N. Scholl (viool), B. Oberstcin (cello) en G. Henge- veld (piano). 4.00 Piano-recital R. Riphagen en gramofoonpl. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 J. v. Pelt spreekt over Joh. v. d. Steur. 0-307.00 Afgestaan. 700 Ned. Chr. Persbureau en gramofoonpl. 7-30 Pluimveepraatje. 800 Arnhemsche Orkestvereeniging o.l.v. E J. Manks. 900 Ouderuurtje. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Gramofoonmuziek. DONDERDAG it MEI. Hilversum, 3ot M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramofoonpl. ;o.oo Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. M. Loevensohn (cello). In de pauze: Voor dracht door H. Felderhof. 12.00 Gramofonpl. ;z.i5 Concert door „De Minstreels" en gramo foonpl. 2.15 Verslag voetbalwedstrijd Nederland Frankrijk, door H. Hollander. 4.15 Pauze. 4.30 Voor zieken en ouden-van-dagen. 5.00 Radiotooneel voor de jeugd. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.30 Ir. J. E. de Vries: Nederlanders.... ken uw land. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Concertgebouw-orkest o.l.v. Dr. W. Men gelberg. 9.05 Z.Exc. Mr. H. P. Marchant: De Kunst in nood. 9.20 Omroeporkest o.l.v. Albert van Raalte m.m.v. Vera Schwartz (sopraan). 10.30 Gramofoonpl. 11.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 1875 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 2.00— f.30 NCRV. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonpl. 0 50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Maas land. Spr. Ds. A. Thielen, Orgel: A. Kor- pershoek. Hierna tot 12.15 Orgelspel. 12.15 Koorconcert. 12.35 Gramofoonpl. 12.45 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Bondsdag van den Ned. Bond van Jonge- lingsvereen. op Geref. Grondslag te Zwolle: Heropening door A. Zijlstra. Referaat door Prof. Dr. G. Ch. Aalders. 3.10 Mandolinekwintet „Vita Nuova", otl.v. D. v. Teeseling, m.m.v. F. Kloek (orgel). 5.00 Gramofoonpl. 5.45 Concert door de Dimer Harmonie o.l.v. P. Swager, m.m.v. dubbelinannenkwartet „Euterpe", o.l.v. A. Bak. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Herdenking 75-jarig bestaaan Ned. Zen- dingsvereen. te R'dam. Sprr.: Ds. P. de Vey Mestdagh, Ds. J. Rauws en Prof. Dr. Th. Haitjema. Aan het orgel: J. H. Besselaar. 9.00 Gramofoonpl. 9.20 Vaz Dias. 9.30 Orgelconcert J. H. Besselaar, m.m.v. Maartje Offers (alt) en J. Versloot (fluit). 10.3011.30 Gramofoonpl. halve lulden» rollet*mhou- dend vijftig centen, rolletjes met twee en een halve cent-stukken, rolletjes inhou dend vüftig halve centen en rolletjes in houdende 20 stuivers. Voorts werd®n.®|" stolen vier gouden tientjes, een it kra len beursje met eenig geldl, een tabak, doos en een vreemd geldstuk. Zoo nu en dan komt het voor, dat win keliers de dupe worden van sluwe perso nen, die op hen de z.g. frommeltruc toe passen. Deze truc komt dan meestal hier op neer, dat er betaald wordt met een bankbiljet, welk biljet de „kooper" dan weer met het wisselgeld opstrijkt. Zater dag heeft een Duitscher, althans een Duitsch sprekende man, by een sigaren winkelier te Rotterdam, een nieuwe va riant op dezen truc uitgehaald en met succes. In een winkel aan de Moriaan straat vervoegde zich n.1. een Duitscher, die verzocht een biljet van 10 te wisse len. De winkelier voldeed aan dit ver zoek. Terwijl de Duitscher het zilvergeld in zijn beurs stak en het biljet van J 10 nog op de toonbank lag, gaf hü eensklaps voor, méér wisselgeld by zich te hebben, dan hü eerst had vermoed en hij verzocht toen den winkelier hem een bankbiljet van 20 te geven. Hü legde 10 zilvergeld bii het bankbiljet van 10, pakte van den winkelier het biljet van 20 aan, zei vrien delijk dank u en verdween. De winkelier nam f 20 van de toonbank (immers een biljet'van 10 en 10 zilvergeld). Toen drong het eensklaps tot hem door, dat de Duitscher hem met zijn eigen bankbiljet had betaald en dat hy dus op het wisseleü 10 te kort was gekomen. De Duitscher was inmiddels al spoorloos verdwenen. Hy schijnt zijn vergissing nog niet te hebben gemerkt, want de winkelier heeft hem niet meer teruggezien. De zaak is nog meer verdacht, omdat ongeveer 10 minuten, vóórdat deze Duitscher in den winkel kwam, een andere Duitscher al thans eveneens Duitsch sprekende man in dien winkel is gekomen, om 20 te wisselen. Deze had den winkelier in ruil voor zilvergeld een biljet van 20 gege ven. Tien minuten later is de tweede Duit scher met hetzelfde biljet verdwenen. De winkelier heeft van een en ander aangifte by de politie gedaan. Een onder zoek wordt ingesteld. Zaterdagmiddag is te Apeldoorn op den Ugchelscheweg het 9-jarig zoontje van de weduwe Van 't Veld, terwijl het per fiets een voor hem rijdenden wagen wilde pas- seeren, door een autobus, die uit de tegen overgestelde richting kwam, aangereden en op slag gedood. Zaterdagmiddag is het 8-jarig dochter tje van den steenfabrieksarbeider de K., te Willeskop by het oversteken van den weg door een vrachtauto overreden en op slag gedood. De Duitsche vrouw Rosa Kurz, 29 jaren oud, echtgenoote van den chauffeur V. te Amsterdam, op wie Zondagnacht door den mynwerker E. B. te Kerkrade een moord aanslag is gepleegd, is in het zieken huis te Kerkrade overleden. Buitenland Op grond van een bericht van de politie van Chicago dat de gezochte bandiet Dib linger zich aan boord van het op weg naar Engeland zijnde schip Duchess of York verborgen zou houden, heeft de politie te Glasgow per radio aan den kapitein van het schip gevraagd, of Dillinger zich aan boord kan bevinden. Het schip is Maandag uit Halifax (Nieuw Schotland) vertrokken en zou gisterenavond te Greenock in Schotland aankomen. De ka pitein antwoordde dat hy het heele schip grondig doorzocht had, maar geen spoor van Dillinger had kunnen vinden. Niette min zullen dadelyk by aankomst in de Schotsche haven rechercheurs aan boord van het schip gaan. Er is te Glasgow nog geen verzoek van de Amerikaansche autoriteiten ontvangen om Dillinger te arresteeren. In een buitenlandsch blad wordt er de aandacht op gevestigd, dat de berichten in de couranten over het doen en laten van den bandiet Dillinger en zijn sensa- tioneele ontsnappingen den man bii een groot deel van het Amerikaansche publiek aan een zeer ongewenschte en ook wer- kelyk ongezonde populariteit hebben ge holpen. Dit bleek zeer sterk, toen onlangs te Washington in een bioscoop het portret van Dillinger op het doek kwam, hetgeen by een deel van het publiek aanleiding gaf tot een applausje. Blykbaar was er niemand onder het gehoor, die daartegen m verzet kwam. 6 Hij was niet aan boord van de Duchess of York. Toen het stoomschip „Duchess of Vm-i-» Zondag uit Canada komendeV to l!Lrnooi meerde, werd liet schio onmiddellijk door- zocht, daar gemeld was, dat het mo«eli:k -s'dat Slinger aan boord was. DU zot ken leverde geen resultaat op. Aan boord bevond zich echter wel TrMtLt r- die met een «antaTvógettn^ "aar Zwitserland, waar lui een fiShis geen veSrlorf ««^i s"chten- Lincoln kreeg medegedeeld dat 'het te K,aa"' Hem werd 8 Mei. Wie heeft het tegenwoordig niet zwaar? Stellig niet in de laatste plaats de direo* teuren van schouwburgen en bioscopen. Hun kreet om publiek klinkt erbariue- ^Zü wringen zich in alle bochten. De „service" der openbare vermakelijk heden' verbetert emt den dag; zy neemt hier en daar zelfs fantastische vormen aan. Men heeft mij verteld, Relaas zonder een naam te noemen, dat ergens in Am sterdam, maar het kan ook Den Haag zijn theaters het garderobegeld hebben verlaagd van 20 tot 19 cent, en den prijs van '11 vingerhoed koffie van 30 cent tot 28 Dergelyke sensationeele verhalen zijn natuurlijk moeilijk te controleeren. Maar ziehier een aanbod, dat met, vette, zware, duurbetaalde advertenties in de Amster- damsche dagbladen wordt gepubliceerd en dus boven allen twyfel verheven is; „Uitgifte van de Populaire Cinemansky- Passapartouts. „By het afhalen der kaarten wordt U da fijnste koffie gratis geserveerd. „De Jantjes komen ook op het feestl! „De fynste sigaren en sigaretten gratis rooken! Max Tak speelt met zijn band de nieuw- Speciale operateurs van „Polygoon" staan gereed om de knapste deelneemsters en deelnemers op de film te vereeuwigen. „De banketbakkers hebben opdracht, de grootste en smakelijkste cape voor dit feest te bakken. Cinemansky zal deze cake persoonlijk aansnijden." Kijk, als de bioscoopeigenaars, geïnspi reerd door de Amerikaansche film, elkan der op deze wyze gaan overbieden, dan staan ons nog vreemde dingen te wachten. Dan komt morgen Cinema B, met nog heel andere attracties: „Morgen begint de uitgifte van de Po pulairste C-passepartouts. „Uw broek wordt gratis opgeperst, ter- wyl onze bureaulisten uw passepartout, gratis koffie, taart, sigaren en sigaretten gereedmaken. „Onze directeur komt u persoonlyk vra gen hoe u het maakt. „Onze speciale helderziende zit gereed! om gratis uw toekomst te voorspellen. Breng gerust uw baby mee. Wy heb ben boxen voor de lieverds ter beschik king en onze tuin herbergt een asyl, voor uwe huisdieren. „Verbindt er een gratis watergolf aan, te geven door onze speciale kapsters. „Heeren, laat gratis uw haar by ons wasschen, terwijl uw vrouw met gratis taart in haar eene en een gratis sigaret in haar andere, zich gratis door onze kap sters laat permanenten!!" En Cinema C.: „Onze directeur poetst, terwijl ge op uw passepartout wacht, persoonlyk gratis uw schoenen. „Zijn echtgenoote verwijdert gratis alle vlekken uit de kleeren van de uwe! „Indieil ge minstens 10 passepartouts neemt, noodigt onze directeur u 's avonds thuis met uw geheele gezin bij zich te eten, alwaar hy persoonlijk uw servet op uw schoot legt. „Neemt ge minstens 20, dan hebt gy het recht, een schilderij van zyn wand te halen; 25 geven recht op een zwaar lede ren fauteuil, of een divan uit ziin rook kamer. Ja, ja, het is met onze kunst ver ge komen! nog steeds van kracht was: men bood hem aan, hem gelegenheid te geven Maandag naar Antwerpen door te reizen, hetgeen hy' echter weigerde. Ziin volgelingen wei gerden hem te verlaten; zii werden in een pension ondergebracht. Lincoln en ziin aanhangers zullen nu met het binnenkort weer naar Canada vertrekkende schip te- rugkeeren. Nog in Wisconsin. Nadat reeds verscheidene dagen geen enkel spoor van Dillinger gevonden was, verzamelden zich Zaterdagmiddag plotse ling krachtige afdeelingen politie in het Zuidelijk gedeelte -van den staat Wiscon sin, daar geruchten opgedoken waren, dat Dillinger zich daar in een boerderij schuil hield. Het bleek, dat deze geruchten inderdaad op waarheid berust hadden, want de vrouw van den boer, Bethgreen, heeft voor het federaal gerechtshof in St. Paul be kend, Dillinger een tijdlang in haar wo ning te hebben geherbergd. Het lijk van den 13-jarigen Fritz Wal- kenhorst uit Gelsenkirchen, die sinds 21 April vermist werd, is Vrydag gevonden. Drie boerenarbeiders ontdekten langs den rand van een roggeveld een schoen, die uit de aarde stak, op een plek, waar blijk baar kort geleden gegraven was. Toen een voet te voorschijn kwam, hebben zij de politie gehaald, die het lijk verder uit gegraven heeft. Door de familie is het daarop herkend. Het staat nog niet vast of een politieke Walkenhorst behoorde tot de plaatselyke Jungvolkafdeeling moord, dan wel een sexueele, in aanmer king komt. June Robles, het 6-jarige meisje, dat verleden week Woensdag is ontvoerd, zal veilig en ongedeerd aan haar familie worden teruggegeven. Alle leden der fa milie Robles vertrouwen dat aan hun be- zorguheid een einde zal kunnen komen, n Mexico hebben onderhandelingen p aats gehad met de kidnappers, waarbij ir. l)^r?enSokomen, da' een losgeld van lo.OOO dollar zal worden betaald.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2