lob niet langer Herman Nypels' i en niet duur Wij brengen keus u Stadsnieuws J m ZWEMMEN AAN DEN DIJK <D <l> wilt H lozen? $oas\ wc en? Costuums met 2 pantalons HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 MEI 1 934. handelsregister. aankomst INDISCHE MAIL. afscheidsavond van „the ramblers" in casino. nutsspaarbank te den helder. blauwe week. met Uw kleeding laat ineens af maken in Kleedingmagazijnen naar maat gemaakt reeds vanaf e 39.00 Zie de étalages Moderne Bim Bam Schoorsteenklokken t civrwwr y. aanrijdingen. lijk van C. bijl gevonden. Uit het politie-rapport. /i\ Iets over belastingen. -pA/FEDE BLAD icht op vcor alle voertuigen. pinsdag ^oeiis<^a^ 8 Mei 2004 uur 9 20.05 liij het laatstgehouden rnachinisten- "Ip,, slaagde te Den Haag voor het Sm" A .1» lm" O. A B,zem. INSCHRIJVINGEN Wij/.l!?il-Scn 1) e ii H cliler: Wed. A. Gomes, krui- Joniersa arenbeerijf, Vlamingstraat 39, Overgegaan aan D. Kaan. Woensdag in ons land. ne boottrein in aansluiting van het mailschip „Slamat", dat hedenmorgen te Marseille zal aankomen, zal Woensdagoch tend 7.14 uur te Roosendaal, 8.11 uur te Rotterdam D.P. en 8.44 uur te Den Haag H.S.M. arriveeren. AANBESTEDING. Voor rekening van den heer H. L. Vries, alhier, werd Maandagmorgen dooi den architect L. Sok, in cafe de Pool, Kanaalweg, aanbesteed het bouwen van ee'n winkel met toonkamers, bergplaatsen en bi,jKomende werken, op een terrein aan de Koningdwarsstraat te Den Helder. Ingekomen waren de volgende billetten: LoodgieterswerkzaamhedenH. Bak f 483.—. Firma Schellinger f 490.K. J. Zomer f 495.-, C. Buis f 525.—, A. J. Zoetelief f 574.50, A. Fey f 590.—, H. Willemse f 655.—, J. Revier f 750. Timmer- en metselwerk: A. de Ivloe C 4613.—, Gebr. Veter, Schagerbrug f 4990—, Joh. Steeman f 5125.—, J. M. Vlaming f5275. W. F. Labout f 5280.— J. Bruin Zoon f 5430.—, A. Kersber gen f 5600.— L. Plaatsman f6104.50, H. Doorn f 6500.—. Schilderwerk: G. Spijkerman f 680.—, N. Zi.jp f 718.-, W. F. Kriek f 745.—, A. Kraak f 879.—. Voor de massa: A. de Kloe f 6138.—, A. Bontes f 6250.—, Gebr. v. Pelt f 7300.—. UITSLAG VERLOTING H.F.C. „HELDER". Prijzen kunnen afgehaald worden in het Clublokaal der H.F\C. »Helder«, Lunchroom De Boer, Koningstraat 83. Prijzen, die voor 24 Mei a.s. niet zijn afgphaald vervallen aan de vereeniging. <j O c 0 e 0 c 0 a *n CU 0 V. O, CU c 0 tJ *n CL< 1 1705 18 102 35 765 52 436 2 1098 19 89 36 1596 53 1322 O O 1981 20 958 37 118 54 243 4 419 21 1728 38 1281 55 1738 5 15 22 1604 39 137 56 396 6 1357 23 1696 40 1335 57 522 7 1979 24 1474 41 1683 58 38 8 332 25 1518 42 1776 59 337 9 508 26 379 43 693 60 1148 10 1435 27 293 44 1963 61 208 11 901 28 17 45 1072 62 1602 12 1605 29 1989 46 1959 63 806 13 483 30 1485 47 983 64 28 14 1102 31 1272 48 1162 65 1691 15 227 32 638 49 1788 66 1478 16 5_8 33 593 50 760 67 1763 17 1165 34 128 51 23 68 749 Op Hemelvaartsdag zal het Jazz-Orkest van »The Ramblersc, hetwelk ook in Den Helder zoo buitengewoon populair is ge worden, haar iaatsten avond in Casino geven waarna zij hun intrede zullen doen in Hotel Hamdorff te Laren. Dit is beslist de laatste avond, waarop »The Ramblers« dit seizoen zuilen optreden. De prijzen zijn weer laag gesteld, men zie de adver tentie in het blad van morgen. Opgave betreffende de Nutsspaarbank te Den Helder, Polderweg 1, over de maand April 1934. Op spaarbank boekjes werd in der- loop «-1- maand 'ngelvgd 203.113->3 :n t rug- betaald 206.840.62. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald 2.272.41. Het aan inleggers verschuldigd kapi taal, bij den aanvang van dit jaar f 2.635.844.65 bedraagt thans 2.660.905.28. Het aantal in den loop van April nieuw Uitgegeven boekjes bedraagt 74. Het aan tal in omloop zijnde boekjes steeg hier mede tot 8063. Onder, in April uitgereikte 74 nieuwe boekjes zijn inbegrepen 5 boekjes voor .longgeborenen ,op deze beokjes plaatst de spaarbank een eersten inleg van 1. De lediging van spaarbusjes in den loop f3!1 April leverde een bedrag op van J 31)73.25 aan kleine besparingen. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes bedraagt thans 1725. Men schrijft ons: Het Centraal Comité voor Drankbe strijding „Helder" vestigt de aandacht van de lezers van dit blad op de Blauwe .eek, welke ook dit jaar weder zal plaats vinden van Hemelvaartsdag tot Pinksteren. Het komt het comité steeds wenschelijk ''oor, door stelselmatige propaganda voor c e drankbestrijding bet publiek de nood- gelijkheid hiervan te doen inzien. Daarom zal ook ditmaal de gemeente worden bewerkt met het speciaal voor (eze gelegenheid uitgegeven Blauwe eekblad, wat gezamenlijk door de deel nemende organisaties wordt uitgegeven. s bet altijd nuttig deze aangeboden lec- 11 ur te koopen, omdat de baten worden ,?nut voor de algemeene propaganda, 'duaal is dit weer in dubbele mate het ^eval, nu het comité hare subsidie door den gemeenteraad zag verminderd van ^25°-op f ioo.Bovendien is het blad dit jaar speciaal gewijd aan de drank bestrijding bij het snelverkeer, waarvan de noodzakelijkheid wel door ieder wel denkende zal worden beaamd. Koopt daarom allen het Blauwe Weekblad en leest het met aandacht. DIESELTREINBEZOEK. Daar kwam-ie aangegle3en, met den wind mee. Twee treinstellen van drie wagens, in liet midden van elk drietal de motorwagen. In de bocht achter de linie zag je hem opduiken en even later kwam z'n stroomlijnneus aan het eind van de rechte baan in het zicht. Steeds nader kwam-ie en enkele oogenblikken later stond de Diesel-electrische trein op het Heldersche perron, natuurlijk meteen omzwermd door de menschen van het spoor en vele andere belangstellenden. Veel hadden we van hem gelezen, maar aan zien waren we nog niet toegekomen. Een mooie kleur, donkergrijs met een roode bies en een zilveren band. Uit steeksels zijn niet te vinden. Alles is in één lijn in een gladde huid ingebouwd. Als een portierdeur opengaat, valt de treeplank naar buiten, om bij het dicht slaan van de deur weder automatisch te verdwijnen. Zelfs de deurknoppen zijn bijna binnen de lijn, van de buitenzijde van den trein ingebouwdenfin, u heeft er genoeg van kunnen lezen. Daar stond-ie dan op het perron. Na tuurlijk moeten wij het „naadje van de kous" weten. Het parool is: stap in en probeer hoe de banken zitten. Heerlijk, als was het een fauteuil. Daar glijdt de trein weg. Achter ons hooren we een licht gezoem: we zitten vlak bij de motorenkamer. Door de dubbele deuren is het motoren-geluid nauwelijks hoorbaar. Jammer, dat de baan zoo kort is, want op het zijspoor houdt-ie stil. Even komt de lust boven om mee naar Alkmaar te glijden. In een half uur is het gepiept, 't Zit „kostelijk", heerlijk veerende zit plaatsen, ruimte voor je beenen, 'n lekkere steun in den rug, mooie ingebouwde foto's aan den wand en voor de dames een aardig spiegeltje, kortom 't is er best uit te houden. Een mooie gummi-vloer bedekking, welke heerlijk zacht loopt en bij de deur staatderde klas. Uit het breede raam zien wij vlak naast ons een „ouderwetsche" 3e klasse wagen staan. „Jij rijdt op je laatste wielen, daar kun je niet tegen op" denken we. De tijd roept ook dien wagen. Natuurlijk, 't zal nog wel een poos duren, maar toch We staan dan in het middenpad. De trein is leeg, want het publiek wordt nog niet toegelaten. De trein is nog niet het eigendom van de Nederlandsche Spoor wegen, zoodat de firma Beijnes nog zuinig op de nieuwe spullen is. 'n Prachtgezicht zoo door dien trein heen. De stalen meube len glinsteren. We loopen de gang door en spoedig kunnen we niet verder. Hier is de bestuurdersplaats. Daar hebben we eerst echter geen erg in. Naar alle kanten heeft de bestuurder een onbelemmerd uitzicht. Bijzonder weinig instrumenten zijn er in deze cabine. Een achttal wijzer platen en wijzertrommels, een handeltje en een paar knoppen, 't Lijkt eenvoudiger dan bij een modernen auto. Werkelijk, we kijken onze oogen uit. Veel lazen we over dit nieuwe Nederlandsche product. Maar de grootheid, de schoonheid ervan werd ons eerst duidelijk op dezen middag. Voor een winkelraam hangt een plaat van Jordaan Neerlands initiatief in crisis tijd, ondanks alles. Daar staat de Diesel- trein op in z'n eenvoudige lijnen. Maar in z'n schoone lijnen. Nederland is groot. JONGEN IN DE BINNENHAVEN GEREDEN. Zondagmiddag reed een troepje jonge lui op de Binnenhaven, en of het nu de milde lentestemming was, die hen parten speelde, of dat het een onhandigheid be trof van een nog onervaren fletse^ het geschiedde, dat een der heeren met zijn been tusschen de stang van zijn rijwiel kwam, met als fataal gevolg dat èn fiets, èn jongen te water gingen. Voor Koen Ewald uit de Langestraat, die de onfortuinlijke jongeman was, zou het er misschien bedenkelijk uitgezien hebben, ware er niet op het juiste moment een redder verscheen; een heer, die pas seerde, bedacht zich geen moment, maar sprong in de Binnenhaven, en kon zich gelukkig prijzen den jongeman op het droge te brengen. Van het lentelijke uitstapje zal waar schijnlijk wel niet veel terecht gekomen zijn. 14 dagen uurwerk voor f 9. in de f Gisterenmorgen is op den hoek v. Galen straat— Emmastraat een wielrijder aan gereden door een auto van v. G. en L. Het rijwiel werd vernield, de berijder bleef ongedeerd. Naar de schuldoorzaak zal de politie wel een onderzoek instellen. Zaterdagavond wilde de groentenhande- laar M. met paard en wagen, van de Middenstraat, via de Paardenstraat, naar de Langestraat rijden. In deze smalle straat stond echter een auto te lossen bij het pakhuis van den heer U. De voer man wilde nu bepaald eens zien wat sterker was de M.K. (motorische kracht) of de P.K. (paardenkracht); hij joeg zijn paard vooruit, met gevolg dat de inhoud van zijn wagen naar lagere regionen verhuisde en het lemoen van zijn wagen brak. De strijd was dus te zijnen nadeele beslecht. Zooals wij Zaterdagmorgen hebben ge- bulletineerd het bericht kwam te laat om nog in de courant op te nemen is, na aanhoudend dreggen het lijk van C. Bijl, den visscher, van wien men reeds sinds een week ongeveer, niets meer had vernomen, uit het water van de Bassin gracht, in de nabijheid van het Storthuis der Gemeentereiniging, opgehaald. Wij vermeldden reeds, dat men Bijl het laatst gezien had op het grachtgedeelte tusschen de achterzijde R.H.B.S. en de Werf brug en vreesde, dat hij te water was geraakt. Deze vrees is dus gebleken waarheid te zijn. Inbraak. Zondagavond werd er door een bewoner van de Basstraat aangifte gedaan dat er tusschen 8'/3uuren 10l/2n.m. uur tijdens zijn afwezigheid in zijn woning was inge broken. Bij onderzoek bleek dat men zich met behulp van een valschen sleutel toe gang tot bedoeld perceel heeft verschaft en door de keukendeur de woning heeft verlaten. Er wordt niets vermist. Door de recherche wordt een onderzoek ingesteld. Een leelijke val. Aan het Hoofdbureau van politie werd een 4-jarig jongetje verbonden, dat door een val op straat een bloedende hoofd wonde had bekomen. Aanrijding. Zaterdagmiddag vond op den Brakke- veldweg een aanrijding plaats. Een 4-jarig kind stak plotseling achter een stilstaanden auto den rijweg over, op het moment, dat een tweewielig motorrijtuig dien stil staanden auto passeerde. Het kind liep tegen de motorfiets aan en kwam op de straat te vallen, met het gevolg dat het een wonde aan het achterhoofd bekwam. Het kind werd naar het Marinehospitaal alhier vervoerd doch kon, na verbonden te zijn, weer naar huis terugkeeren. Den bestuurder van de motorfiets treft geen schuld. Weer een fiets gestolen. Bij de politie werd aangifte gedaan van vermissing van een rijwiel, dat eenige oogenblikken voor een perceel aan de Gravenstraat heeft gestaan. Dronkenschap. Zaterdagavond werd vanaf den Kanaal- weg een beschonken persoon aan het Hoofdbureau van politie ter ontnuchtering in bewaring gesteld Proces-verbaal wordt opgemaakt. hzv| \i7 Een tienjarige bereidt zich voor tot den zomer. Q[ Heldersche Zwemvereeniging en Reddingbrigade. Q Zonder te willen beweren, dat ieder in woner van Den Helder met zwemvliezen in plaats van teenen ter wereld komt, kan toch worden geconstateerd, dat het zwem men voor menigen Heldersche een schier aangeboren begaafdheid is, en het zou de moeite loonen eens te onderzoeken, of er een tweede stad in ons land is, waar zooveel en zoo intensief gezwommen wordt als hier, Rotterdam, met zijn Zussen Braun en andere zwem-cory- pheeën misschien uitgezonderd. Als het zonnetje zoo lekker warm be gint te schijnen, als de jonge blaadjes ont luiken aan de boomen, als de huisvrouwen alleen en uitsluitend spreken over de schoonmaak en als de heele natuur zich opmaakt voor den zomer, dan begint het bij den zwemmer te krieuwelen. Hij houdt het in zijn gewone kleeren niet meer uit, het liefst trok hij maar dadelijk zijn zwempak aan om op het eerste sein weer in zee te kunnen duiken. Maar die ■yarmte van moeder natuur is nog niet al te be trouwbaar in dezen tijd van het jaar. zij is wel echt, maar zit nog erg aan de op pervlakte en zelfs de meest geroutineerde zwemmer zal er thans nog voor terug deinzen in de nog al te koele golven onder te duiken. Nou ja, een enkeling uitgezon derd, die vrijwel den geheelen winter doorgezwommen heeft. De zwemmers, de echte liefhebbers, sputteren steen en been op de gemeente Den Helder, die niet eens meer een be hoorlijke zwemgelegenheid heeft, sinds het zwembad in de Binnenhaven het heeft opgegeven. En in den Raad hebben ze gevraagd, bij de begrooting, om alsjeblieft gelden voor een zwembad. Maar B. en W. schudden hun hoofd: geen geld voor beschikbaar. Bij wijze van compensatie heeft de Raad toen den tuin van het voor malige raadhuis afgestaan en bestemd voor de inrichting van zoo'n zwembad, in hoofdzaak om het zwemmen te leeren aan jongens en meisjes. Daartegen is van andere zijde verzet gerezen, en thans is op dit raadsbesluit nog altijd geen goed keuring gekomen van Ged. Staten, zoo dat althans dit jaar zeker niets van dezen bouw komt. Natuurlijk helpen de echte zwemmers zichzelven. Huisduinen, het strand zeker, de gelegenheid is schitterend, maarde echte zwemmer wil meer. U moet ze hooren over het enorme verschil tusschen het zwemmen in de branding daar en het heerlijke, wonderbaarlijke van dien qolfslag tusschen de pieren op den dijk. Daar aan 't strand blijf je met je bee nen op den grond; het is te gevaarlijk om ver weg te gaan, want dan pakt je de stroom. En de branding is oorzaak, dat je af en toe tamelijk flinke oppeuters tenen je body krijgt, die weliswaar een heel prettige sensatie geven, maar voor het echte zwemmen een beletsel zijn. Nu zijn wij echter al vooruitgeloopen op hetgeen wij te vertellen hebben. Dat is heel wat en nog lang niet zijn we aan den dijk toe. Het begin van de Zwemelub. Het is nu welhaast tien jaren geleden, dat een stuk of wat rasechte zwemmers bijeenkwamen en een zwemclubje opricht ten. Het waren de heeren A. G. A. Ver stegen, toen wethouder, L. Bandsma, de directeur van onze Arbeidsbeurs, thans di recteur voor Sociale Zaken, Brinksman, leeraar gymnastiek en Vellekoop. Zij kregen aanvankelijk een 20-tal leden rond om zich en het water van de Binnenhaven was hun terrein. Het clubje groeide wel eenigszins, tenslotte waren er 40 leden, met enkele adspirantleden, maar van een bloeiende vereeniging met een groot aantal leden was geen sprake. Blijkbaar was de plaats waar gezwom men werd, een beletsel voor de toetreding, niet gaarne. Het was alleszins begrijpelijk, het was ver weg en ook zwom men er dat men met verlangende blikken uitzag naar een gelegenheid om in zee te zwem men; het wijde Marsdiep lag daar aanlok kelijk open voor ieder, die maar wilde. Maar alleen de bruinvisschen em de tal rijke scharen haring konden er tieren, voor de menschelijke zwemmers was het onbe reikbaar. Inmiddels was de heer Verstegen uit de gemeente vertrokken en de heer Bandsma, tot nu toe secretaris-penningmeester, tot voorzitter gepromoveerd. En dezen nieu wen voorzitter liet het probleem geen rust: 't móet kunnen, zoo dacht hij, 't móet mo gelijk zijn aan den dijk een zwemgelegen heid te scheppen. In het bestuur van de Zwemelub wendde zich in 1929 tot de autoriteiten met het verzoek aan den dijk een gebouwtje te mogen plaatsen. En zoowaar: de toestemming kwam. Bij beschikking van 22 Augustus 1930 kreeg de vereeniging toestemming van den Mi nister van Waterstaat om een gebouwtje aan den dijk te mogen plaatsen. Maar voor dat jaar kon er van de plan nen nog niets komen. Het seizoen was reeds te ver gevorderd, men moest wach ten tot 1931. Wie evenwel niet wenschten te wachten, waren de nieuwe leden, die zich nu aanmeldden. De vereeniging groei de als kool, in 1 jaar tijds schreef men 150 nieuwe leden in. Wilt u de cijfers van de laatste jaren? Ziehier: Groei der vereeniging. Begonnen werd. zooals we zeiden, met 40 leden op den dijk. Datzelfde jaar steeg het ledental tot 190; in 1932 telde de ver eeniging 264 leden, in 1933 330 benevens 78 adspirant-leden (dat zijn jongens en meisjes beneden 16 jaar). De vereeniging is hiermede de grootste sportvereeniging in onze stad geworden. Of het zwemmen ook populair is! In 1931 kon men dus op den dijk zwem men en had men daar een behoorlijke kleedgelegenheid neergezet voor de leden. Maar het waakzame bestuur was nog niet tevreden met de behaalde resultaten. Want wel was er nu dit kleedhokje, maar wat ontbrak was een behoorlijke afraste ring, alsook toezicht. En de winter van 1932/'33 werd besteed aan het plannen maken en besprekingen houden teneinde hierin te voorzien. Nog verder gaande plannen. En ook nu werd wederom direct de koe bij de horens gepakt. Heel wat besprekin gen met de betrokken autoriteiten waren noodig om tenslotte de machtiging tot pacht van een deel water te verkrijgen. Want het was iets nieuws, dat hier een gedeelte van het zeewater met een stuk dijktalud werd verpacht aan een zwem elub. Dank zij de buitengewone medewer king van vele autoriteiten werd dit moge lijk gemaakt en d.d. 2 Mei 1933 kwam de vergunnig af. Er werd een behoorlijk zwemonderwijzer aangesteld, die in het bezit was van de vereischte diploma's; de ministerieele beschikking inzake het ver- leenen van rechtspersoonlijkheid aan de vereeniging volgde spoedig (5 Juli 1933) en door haar toetreding tot den Neder- landschen Zwembond werd de Helder sche vereeniging opgenomen in het groote netwerk, dat de geheele Nederlandsche sportwereld omspant. De veiligheidsmaatregelen. Dit is zeer in 't kort de geschiedenis der jubileerende vereeniging. Haar groeiende beteekenis schiep automatisch een groei end verantwoordelijkheidsgevoel; het be stuur was zich daar zeer wel van bewust en nam tijdig maatregelen voor de veilig heid der leden. Aanvankelijk geschiedde de afzetting van het gepachte en voor de leden gereserveerde gedeelte door middel van een lijn met kurk. Daar deze evenwel telkens brak, besloot men in plaats van deze lijn een staaldraad te spannen van pier tot pier. Deze staaldraad, eveneens voorzien van kurken, dient thans heel wat zwemmers tot steun en houvast, zonder dat zij bevreesd behoeven te zijn voor af knappen. Verboden is buiten deze lijn te zwemmen: wie dit reglementair vastgelegd verbod overtreedt, wordt gestraft met royement. Een dergelijke bepaling is na tuurlijk uitstekend, omdat zij, die buiten de afzetting zouden zwemmen, niet alleen voor zichzelf gevaar opleveren, maar ook voor medeleden, die dan ter redding zou den te hulp komen. Gebleken is dan ook, dat deze maatregel in de praktijk de beste veiligheidswaarborgen oplevert. Maar natuurlijk is de vereeniging óók en royaal voorzien van reddingsmid delen: boeien, lange lijnen, een haspel met een lijn, voorts een kano, enz. Wij vermeldden reeds, dat de vereeniging een gediplomeerd zwemmer (den heer C. Boo- nen) in haar dienst heeft, die voortdurend toezicht houdt. In de drie jaren, dat thans aan den dijk wordt gezwommen, is dank zij dit toezicht, nimmer een ongeluk ge beurd. De reddingbrigade. Reeds toen men nog in de Binnenhaven oefende, werd een Reddingbrigade uit de leden der vereeniging gerecruteerd. Deze oefende destijds onder de beproefde lei ding van den zwemmeester Vellekoop en verleende hulp aan het strand. In later jaren is daar toen de bekende Roode Kruispost opgericht, en toen de club van de Binnenhaven naar den dijk verhuisde, werd de strandwacht dan ook ingetrok ken. Jammer genoeg zijn thans verschei dene goede krachten uit deze Reddingbri gade der vereniging ontvallen, zoodat het noodig zal zijn deze aan te vullen. Jonge lui, voelen jelui er niets voor je op te geven hiervoor en je aan te sluiten bij de vereeniging? Des winters worden cursus sen gegeven in Eerste Hulp bij Ongeluk ken voor zwemmend redden. In dit ver band moeten de namen worden genoemd van dr. Rienks, Frans Winter en C. W. Boonen. Groote liefhebberij voor de zwemsport. Hierboven zeiden we reeds, dat het aantal leden voortdurend toenemt, zoodat de Heldersche Zwemvereniging thans de grootste sportvereeniging van onze stad is geworden. De liefhebberij voor het zwem men aan den dijk is buitengewoon groot, en ook buiten de vereenigingsuren vormen zich voortdurend groepjes van zwemmers, zoodat praktisch van des morgens vroeg tot laat in den avond hier wordt gezwom men. 's Morgens om 6 uur komen de eerste groepen; 's nachts na 12 uur gaan de laatste weg. Zelfs ziet men heele ge zinnen tegelijk naar den dijk trekken om een duik te maken. In 1933 vond de be oefening van het waterpolo veel aanhan gers, vooral onder de leerlingen van H.B.S. en Handelsschool. Doordat ook logé's van leden gelegenheid hadden hier te zwemmen, werd ongezocht een groote propaganda gemaakt: velen, die van elders hier kwamen, getuigden dan ook, dat ner gens een zoo unieke gelegenheid bestaat als hier. Geen wonder waarlijk, dat het be staande gebouwtje te klein werd en het bestuur moest overgaan tot den bouw van een grooter. Over dat nfeuwe gebouw, dat dezer dagen gereed is gekomen, in een volgend feuilleton. U... dat bent UI U kent natuurlijk de verkeers regels. (U weet toch, dat ze er zijn om nageleefd te worden Buitenlandsch Overzicht pag. 1 feuilletonI Radio-programma2 Van links en rechts2 Wat men moet weten voor het invullen van zijn belastingbiljet 5 De K.L.M. en de luchtrace Lon den—-Melbourne1 Het Italiaansche bergingsschip Artigliogaat naar het Ned. s.s. Tubantiazoeken7 Het Poolsch-Russische niet-aan- valsverdrag is Zaterdag j.l. voor tien jaar verlengd1 Gunstige resultaten bij de K.L.M. in 1933. Passagiersvervoer met 96 gestegen, het goederenver voer met 41 7 Gisteren heeft Prinses Juliana twee panden van het Julianaka- naai in dienst gesteld 7 Alle officieren van ..De Zeven Provinciën'' in hooger beroep 6 Motorrijder gedood bij ernstig verkeersongeluk te Leiden 6 Minister Marchant over het spel- lingsvraagstuk Mijnramp te Buggingen. 86 mijn werkers omgekomen6 Omtrek-nieuws6 Marktberichten7 Marineberichten7 Sportnieuws 8 lï :rudt vsiug Witte bioscoop. 7]/2 uur, Tivoli bioscoop, 7 uur. Dinsdag 8 Mei. Evangelisatiesamenkomst, Evangelisatie tent, terrein ,.De Ton bij de Water toren. 4x/2 u. kindersamenkomst8 u. voor volwassenen. Woensdag 9 Mei. Cultuurfilm ..Pandeon „De Vischarend', Musis Sacrum, 5 en 8 uur. Donderdag 10 Mei. The Ramblers, Casino. WAT VAN BELANG KAN ZIJN TE WETEN BIJ DE INVULLING VAN HET AANGIFTEBILJET VOOR INKOMSTEN- EN VERMOGENS BELASTING. V. (Vervolg). Als derde groep van bronnen van inko men vermeldt het aangiftebiljet de zuivere opbrengst van roerend kapitaal (biljet A, vraag 20; bil jet B. vraag 33). Men moet aangeven de jaaropbrengst van elk effect, elke vordering enz. die men op 1 Mei 1934 bezit, en wel óf de opbrengst over het kalenderjaar 1933, óf de op brengst over het belastingjaar 1934—35 ingeval het stuk een „nieuwe"bron is. Ter toelichting van dit laatste diene nog het volgende voorbeeld: A koopt in Juli 1933 een 5 pet. N.W.S. ad 1000 coupons 1 Dec. en 1 Juni. Bij de aangifte op 1 Mei knipte hij alzoo nog slechts de coupon per 1 Dec. 1933 ad 25. Niettemin zal hij ais opbrengst 50 moeten aangeven, n.L de te schatten opbrengst over het belas tingjaar (1 Mei 1934—30 April 1935), om dat hij dit effect op 1 Mei 1934 nog geen vol daaraan voorafgaand kalenderjaar be zeten heeft. Ontving men de rente niet in contanten, dan behoort de vordering tot be taling van die rente voor haar geldswaar de tot het inkomen. Ook de rente welke men verwerft op in lagen bij spaarbanken, boerenleenbanken, e.d. moet worden aangegeven. Kosten van inning en safehuur kunnen worden afgetrokken. .Aks vierde groep van bronnen van in komen vermeldt het biljet het aandeel in de opbrengst van on verdeelde boedels (biljet A, vraag 21; biljet B, vraag 34). Zoo'n aandeel is op zich zelf geen bron van inkomen. Alle effecten, vorderingen andere bestanddeelen van den boedel vor men even zoovele afzonderlijke bronnen, waarvan de opbrengst op de gewone wijze berekend moet worden. In den regel geeft een dergelijke berekening bij een ingewik kelde boedel nog al wat practische moei lijkheden. Men hakt dan veelal de knoop in dier voege door, dat men een zeker per centage van de totale waarde van het te vorderen aandeel aangeeft, bijv. als het aandeel iO.OGO groot is, als opbrengst 400 of 500 in een ronde som. Dikwijls doet het geval zich voor. dat de kinderen de opbrengst van hun erfdeel van hun eerstgestorven ouder aan da langstlevende ouder laten. In zoo'n ge- va) moeten óf de kinderen ieder voor zich óf de langstlevende ouder alleen, derge lijke opbrengsten aangeven. Het doet er niet toe, welke van deze manieren men verkiest. Voor de vermogensbelasting daarentegen geldt de zuivere rechtsver-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5