gemengd nieuws Callantsoog. Anna Paulowna. Wieringen. Texel. Gost-Jndië. --«iïïWKters Ontzettende mijnramp, De berechting van de muiterij op ,De Zeven Provinciën' De schietoefeningen der Marine. Burgerlijke Stand Ernstig verkeersongeluk te Leiden. Door een auto overreden en gedood. Vrouw door gas gestikt. Vergiftiging. ÊTtoe*lVv.rï is °«n. Inbraak in een boerd te Oss. erij Vrouw ver and. De Villa-brand aan de Weteringschans te Amsterdam. 86 mijnwerkers omgekomen» HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 ME) 1934. koudiug; de kinderen moeten hier de wani-L v£ii iiun aandeel onder de asn te *tc en »>ezittingen begrijpen. Aik ■volgende groep van bronnen van Inkomen geeft bei aangiftebiljet de ïuivere opbrengst van perio dieke ültkeeringen (biljet A, vraag 22; biljet B. vraag 35). Te invulling van dit onderdeel zal niet >tel iiioeiljjkhtden opleveren. Zooals het k et reed-» aangeeft, ie van vóór 1 Mei 1°15 ingegane pensioenen van de eerste j' 100© slechte de helft aan belasting on der-* orpen. Bedraagt een 1 Mei 1915 inge gaan pensioen 2400, dan is onbelast de helft van de eerste 1000 of f 500; be droeg een dergelijk pensioen 900, dan blijlt onbelasi de helft van 900 of 450. Is men in het genot van wachtgeld, dan ontstaat er door wijziging van het bedrag geen nieuwe bron Bedroeg alzoo het wachtgeld van 1 Jan. 19331 Juli 1933 2('«P van 1 Juli 1933—1 Jan. 1934 1800 en van 1 Jan. 1934—1 Juli 1934 16<*), dan moet inen op 1 Mei 1934 het over 1933 genoten wachtgeld aangeven ten bedrage van 1900. Alvorens de aftrekposten te behandelen, handelt het aangiftebiljet eerst nog over de verrekening van verliezen (bil jet A, vraag 03; biljet B, vraag 3C). W anneer men inzake een bron een ver lies heeft geleden, dan komt dit in minde ring van de opbrengst der verdere bron nen Levert bijv. het onr. goed een netto opbrengst op van 1200 en het bedrijf «en zuiver verlies van 300, dan is hot belastbaar inkomen f 900. Het geval is echter denkbaar, dat bij deze algebraïsche optelling een negatief saldo overblijft, een verlies dus dat niet ten volle verrekend kan worden, hetzij doordat er geen op brengsten van andere bronnen tegen over staan, hetzij doordat deze laatste niet vol doende groot zijn. In zoo'n geval nu. krijgt men via de genoemde vragen op het bil jet de gelegenheid om een dergelijk on- veirekenbaar verlies van het vorig jaai c.q. van vóórvorige jaar bij het loopende jjaar in rekening te brengen. Een eenvoudig voorbeeld moge deze compensatie van vroegere verliezen ver duidelijken: Stel A «eed voor 1932—'33 aangifte van een negatief inkomen van 2000 (bijv. uit effecten genoten 1200, bedrijfsverlies 3200). Hij kan deze „onverrekeride" 2000 in rekening brengen bij de aangif te voor 1933—34. Bedroegen de inkomsten bij deze aangifte in totaal 1800 (u't ef fecten 1200, bedrijfswinst 600), dan kan van het onverrekende bedrag van htt vorig jaar thans dus 1800 verrekend ■worden; het belastbaar inkomen voor 3933—'34 is dus 1800 min 1800 of nihil. De nu nog onverrekend gebleven 200 van het verlies over 1932'33 kun nen. in rekening gebracht worden bij de aangifte 1934—'35. Zou ook bij deze aan gifte het verliessaldo van 1932'33 nog niet geheel verrekend hebben kunnen worden dan is verdere compensatie niet meer mogelijk. Als A nu dus voor 1934'35 een :inko men bad van 3500 (uit effecten 1200 bedrijfswinst 2300) dan vult hij zijn aan giftebiljet als volgt in: Totaal van de vorige bladzijde („bedrag A"):3500 Indien dit „bedrag A" voor bet vóórvorige belastingjaar minder bedroeg dan nul, en dus negatief was: Hier in te vullen dit nega tieve bedrag2000 Waarvan reeds verrekend het vorige belastingjaar (Af:) „1800 Blijft nog te verrekenen 200 Indien het „bedrag A" voor het vorige belastingjaar minder bedroeg dan nul, en dus negatief was, hier in te vullen dit negatieve be drag (Bij:) 000 Totaal der af te trekken oude ver liezen 200 Blijft over 3300 De opbrengst van op zich zelf staande werkzaamheden bespraken we reeds in het 3e artikel van deze serie, zoodat wij thans dus aan het einde zijn gekomen van de behandeling van de verschillende soor ten van op het aangiftebiljet onderschei den opbrengsten. Rest alzoo nog de aftrekposten vermeld in vraag 25 (biljet A) of 38 (biljet B). De hier opgesomde aftrekposten be helzen alle een aftrek wegens persoonlijke verplichtingen. De kosten en lasten welke met een bron van inkomen in verband staan, m.a.w. dienen om de bruto op brengst van een bron te herleiden tot de zuivere opbrengst, werden reeds in de aangifte verwerkt, omdat men telkens de zuivere opbrengst van de diverse bron nen aan inkomen aangaf. Regelden de wèl niet een bron van in komen in verband staande aftrekposten zich, zooals we hierboven zagen, voor de berekening van het in mindering te bren gen bedrag naar het tijdvak waarover ook de bruto opbrengst van de bron waarop zij betrekking hadden, moest worden aan gegeven. de aftrek wegens per- soonlijke verplichtingen re gelt zich uitsluitend naar den ?.e8*.a nd 0 P 1 Mei en wel naar zijn jaarljjksch bedrag. Als men dus op 1 April 1934 een levens verzekering sluit, dan kan men op 1 Mei 1934 hiervoor aanstonds de jaarpremie (tot een maximum van 100) aftrekken. Liep de polis per 30 April 1934 af, dan kan men op 1 Mei 1934 niets meer daar voor aftrekken. Stel de hypotheekschuld bedraagt a 5 pct Per 1 Jan- 1934 lost men 2000 af. Dan kan men op 1 Mei 1934 slechts de rente van 8000 of 400 af trekken, onverschillig of er over 1933 deswege 600 betaald werd. Omgekeerd kan. als er op 1 April 1934 een schuld van 10.0(4) a 5 pct. wordt aangegaan, bn de aangifte op 1 Mei 1934 direct 500 voor worden afgetrokken. Steunde men in het afgeloopen jaar een behoeftige moeder en overleed deze in April 19S4. dan kan men op 1 Mei 19u4 uit dezen hoofde niets meer aftrekken. Begon men in Maart 1934 met J 60 per maand aan behoeftige ouders uit te kee- ren, dan kan men op 1 Mei 1934 hiervoor 600 aftrekken. Wegens ondersteuning van broers, zuster**, ooroe oi tantes kan niets worden afgetrokken, omdat men hiertoe, hoezeer dan ook moreel, wettelijk niet verplicht is. Een uitkeering die gegeven wordt om een nu niet bepaald behoeftige (armlas tige) ouder in zijn stand te kunnen uoen blijven leven, is geen wettelijk verplichte uitkeering. die daardoor niet in mindering gebracht kan worden. (Wordt vervolgd). HET MEIFEEST. Eerst Zaterdagavond j.1. konden de plaatselijke afdeelingen van S.D.A.P., vakcentrales en V.A.R.A. hun Meifeest vieren. De lieer S. Kooger zegt in zijn openings woord, dat het goed is om de zorgen een wijle op zij te zetten, mits het Meifeest op de juiste wijze gevierd wordt. Spr. feliciteert den heer A. ten Boekei Kz., die na zware ziekte weer aanwezig kan zijn (applaus). Reeds bij voorbaat brengt spreker dank aan de medewerkenden van dezen avond, n.1. de dilettantenclub, het Fanfarecorps en den spreker, den heer P. S. v. d. Vaart uit Een Helder. Na deze inleiding spreekt de heer P. Vos een kort aanbevelingswoord voor de tonibola-zonder-nieten. Vervolgens is de beurt aan het Fanfare corps, dat onder leiding van den direc teur, den heer A. Vriesman, een viertal nummers ten gehoore brengt. De tooneelclub vierde hierna op de dramatische scfiets in één bedrijf »Uit- gediend». De rollen werden vervuld door mej. A. Vos en de heeren A. Kruit, J. Hoek en P. Vos. Met groote aandacht werd het spel van het leed van den ontslagen arbeider ge volgd en het publiek stemde van harte met de tendenz van het stuk iri. De spreker, de heer P. S. van der Vaart, wethouder van de gemeente Den Helder, bespreekt de huidige politieke constel latie in binnen en buitenland. Met een instemmend applaus wordt de, op over tuigende wijze uitgesproken rede, beloond. Vervolgens werden nog opgevoerd eenige komische éénacters n.1.: »De ver dachte- en De dorpsbarbier-. Dit laatste stukje was een creatie van den heer P. Vos Jbz. Vooral het kluchtige spel van den heer J. de Wilde deed de vreugde ten top stijgen. Tot slot werd er nog wat gedanst, zoodat ver 11a het middernachte lijk uur de feestgangers huiswaarts togen. VENTVERBOB? J. Het raadslid C. Smit heeft een schrijven gericht aan den Voorzitter van den Raad, waarin hij vraagt, of het hem bekend is, dat in de meeste omliggende gemeenten een ventverbod is of wordt ingevoerd dat in sommige gemeenten aan niet- inwonenden slechts ventvergunning wordt verleend tegen een zeker bedrag en dat hier, waar geen veiordening op dit gebied bestaat, de eigen zakenmenschen groote schade ondervinden van neringdoenden uit andere plaatsen, die naar hier komen. Hij verzoekt tenslotte in de eerstvolgende raadsvergadering wel met een voorstel te willen komen om in deze paal en perk te stellen. VERLOTING CRISIS-COMïTE. Maandagavond had in de raadszaal de trekking plaats van de verloting van het plaatselijk Crisis-comité. Daar burgemees ter Lovink verhinderd was, berustte de leiding bij den heer Keuris, die mede deelde, dat er een 2500 loten verkocht waren en in z'n sluitingswoord notaris Koomen dankte voor z'n tegenwoordig heid en hen die de loten verkochten voor hun medewerking, in het bijzonder de heeren Kuiken en Smit, die wel het grootste aantal voor hun rekening namen. De hoofdprijs, een rijwiel, viel op een lot, verkocht aan den heer T. Boekee. Het batig saldo van de verloting zal ongeveer f 500.bedragen. Hlppolyt. ushoef. EEN NIEUWE TENNISBAAN. Naar men ons meedeelt, laat de lieer Bosker op zijn landgoed te Hippoiytushoef een grasbaan aanleggen voor de tennis club, zoodat men binnenkort ook hier met rackets gewapende dames en heeren hun strijd zal zien kunnen strijden. AUTO-ONGEVAL. J.1. Zaterdagmorgen reed een met kool beladen vrachtauto met een flinke snel heid uit de bocht van den weg voor de boerderij van den heer A. Klein. Meteen klap vloog de auto in de greppel langs den weg. De bestuurder alsmede twee passagiers die in de cabine zaten bekwa men geen letsel. Ook de auto kwam er behoudens enkelfrschrammen vrij goed af Na de lading gelost te hebben en met behulp van dommenkrachten en een andere auto werd het zaakje weer op den weg gezet,waarna de onfortuinlijke rijders hun tocht naar Groningen konden voort' zetten. FILM „DE JANTJES". Bovengenoemde bekende film, die ge durende een drietal dagen in cinema De Haan heeft geloopen mocht zicli in een enorme belangstelling verheugen. Ook van buiten Wieringen is veel publiek ge* eest. Zondagavond was de toeloop zoo groot dat velen teleurgesteld naar huis aioesteu worden gezonden. Een en ander heeft de heer De Haan doen besluiten de film a.s. Donderdag en Vrijdag nog maals te laten draaien. REVUE. pu«. De door den heer M. J. Boskèr ge schreven revue »Zoo'n welvaart ;tcch-, waarvan wij voor veertien dagen een uit gebreid verslag gaven, is j.1. Zaterdag avond voor een vrij goed bezette zaal ten tweeden male opgevoerd in de concert zaal van den heer Lont. Ook deze op voering had wederom een schitterend succes. Van deze plaats mogen wij den heer Jan Bruul een woord van lqf niet onthouden voor zijn geheel belanglooze medewerking wat betreft de lichteffecten en wat daarmede samenhangt. Naar men ons mededeelde zal genoemde revue Zondag na Pinksteren opgevoerd worden te Hippoiytushoef in cinema De Haan. Wij twijfelen er niet aan of ook daar zal Bosker's revue een gunstig onthaal vinden. AANRIJDING. Maandagmorgen had op den hoeik van den Poelweg bij de Haukes een aanrijding plaats tusschen een luxe auto en een motorrijwiel die wonder boven wonder best is afgeloopen. De luxe auto kwam van de Haukes terwijl de motorrijder koers zette naar den Wieringermeer. Blijkbaar hadden zij elkander niet ge zien zoodat de motor tegen den auto botste. Doordat beiden gelukkig met een matige snelheid reden mankeerde de auto zoo goed als niets terwijl de motorrijder met enkelee ontvellingen en een kapotte koplamp zijn reis kon vervolgen. VEEMARKT. De jaarlijksche veemarkt zal dit jaar worden gehouden op 23 en 30 Mei en 6 en 13 Juni a.s. BOUWVERGUNNINGEN. Burgemeester en Wethouders dezer gemeente hebben vergunning verleend aan J. Schooneveldt te Amsterdam tot het oprichten van een benzinepomp- installatie op den Afsluitdijk nabjj Den Oeveraan de fa. A. Kingma en Zn. te Slootdorp tot het inrichten van een bak kerij aldaar, beiden ingevolge de IJinder- wetaan idem tot het oprichten van een slagerij aldaar; aan P. Lont Pzn. tot het bouwen van een woon- en winkelhuis aan de Koningstraat; aan C. de'Graaf tot het bouwen van een woonhuis aan den Koningsweg; Aan de Wed. P. Mulder tot het maken van een bergplaats aan den Slingerweg. 'i tüJti II DANKBETUIGING VAN H. M. DE KONINGIN. Hare Majesteit de Koningin heeft haar dank betuigd aan Het Cemeentebéstuür voor de blijken van deelneming bij het overlijden van H M de Kön.-Mioeder. Van den Heer Directeur van h|fctl &g-, binet der Koningin werd het volgende schrijven ontvangen 0 r „Ter voldoening aan de bevelen Van Hare Majesteit de Koningin heb ik de eer U Hoogst Derzelver dank over te brengen voor de betuigde deelnemirjg bij gelegenheid van het overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder. Hare Ma jesteit heeft deze door U uitgedrukte, gevoelens van medeleven op hoogén prijs gesteld". j n Den Oever. NOG EEN MOTORRIJWIEL TEGEN EEN AUTO. Een auto-ongeval, hetwelk eveneens nog betrekkelijk goed is afgeloopen,had Zaterdagmiddag plaats te den Oever op den Molgerdijk. De heer S., die in achter- waartsche richting één der aldaar aan- wezigedammen was komen afrijden, kwam op den rijweg, toen vanuit den Oever in volle vaart een motor met zijspan naderde. Voorzichtigheidshalve bleef de heer S. staan om den motorrijder gelegenheid te geVen hetzij voor, of achter den auto heen te passeeren. De berijder van de motor fiets raakte de kluts kwijt en vloog in hst midden tegen de auto op. Beide ob jecten werden zwaar beschadigd. De auto werd weggesleept door garage Boersen, terwijl Gebr. Kaan de inmiddels gedemon teerde motor met zijspan en de 3 onfor tuinlijke inzittenden naar Amsterdam vervoerde. Een van hen was door den schok bewusteloos geworden, doch kwam na een kwartier bij. Ook had een tweetal van hen enkele wonden opgeloopen aan gelaat en handen. Dr. de Groot, direct telefonisch gewaarschuwd, was onmiddel lijk ter plaatse, doch behoefde geen dienst meer te doen. Door de politie is proces verbaal opgemaakt. De motorrijder zal worden vervolgd wegens het niet functi- onneeren der handrem. Westerland. OPENING VAN HET HOTEL-CAFE- RESTAURANT „HET WAPEN VAN WIERINGEN". J.1. Zaterdagavond is bovengenoemde inrichting, geheel gerestaureerd en ver groot, geopend. Namens de aanwezigen feliciteerde de heer Klein den ondernemer met zijn durf en ondernemingsgeest, en sprak de hoop uit, dat het hem goed mag gaan. Hierna bracht de jazzband van den heer Bruul er de dansstemming al heel spoedig in, en werd de verdere avond al steppende en fox-trottende doorge bracht. MARKTO VERZICHT. De runderaanvoer was ook heden vrij belangrijk, vooral kalveren komen er nog veel aan de markt; de nuchtere kalveren stijgen een weinig in prijs, voor een goed kalf werd heden f 7.- 1) f 8.— geboden, zware gingen voor 1 10.— tot 11.— graskalveren zijn eveneens goed in prijs, de duurste ging voor f 28. Verder was er nog al wat jongvee, 1-jarige (schetters) die duur zyn, de besten brachten bijna f 100.— op. Voor een goede melkkoe werd f 160.— tot f 170. gemaakt. De wolvee-aanvoer is nog niet van be- teekenis, lammeren kwamen geheel nog niet aan de markt; 't schijnt echter dat de vooruitzichten voor a.s. lammeren- markten niet zoo kwaad zijn, op de mark ten elders worden ze reeds verkocht tegen prijzen van f6.— tot f 12.-G De varkens op de boerderijen brengen 17'/2 tot 18 cent per pond op; «de biggen op de markt waren vrij duur, voor een goede big betaalde men f 10.af 11.—. In den pluimvee-aanvoer komt eenig leven; de prijs op de markt van oude kippen bedroeg pl.m. 90 cent per stuk. Aan de eierenveiling is de zoo goed als geheel stopgezette uitvoer zeer goed merkbaar, de prijs der kipeieren bleef bijna 20 cent per 100 stuks beneden dien van vorige week. Eieren van 60 k.g. gemengd, (middensoort) brachten thans f 2.tot f 2.05 per 100 stuks op. HET NIEUWE FIETSPAD IN EIERLAND. Snel vorderen de werkzaamheden aan het nieuwe rijwielpad door de duinen van polder Eierland, dat naar men weet onge veer 12 KM. lang wordt. Het verharde pad loopt reeds vanaf den Stuifdijk tot aan de „Sluiter". De verharding geschiedt met beton, het pad is behoorlijk breed en geeft nu reeds gelegenheid tot een aardig rijwieltochtje. GEREGELDE AUTOBUSDIENST OP DE DENNEN. Daar ieder jaar het bezoek aan de prachtige dennenbosschen op de Wester- mient toeneemt, heeft de heer Boekei gedurende de zomermaanden een gere gelde autobusdienst op Zondag en Woens dag op de Westermient ingesteld. Deze dienst sluit aan op den bootdienst van Den Helder en wordt alleen onderhouden op de dagen, dat bij T.E.S.O. goedkoope retourbiljetten worden uitgereikt. Het eindpunt van dezen dienst is t pension Bosch en Duin (zie adv. dienstregeling in het nummer van Zaterdag j.1.). LEGER DES HEILS NAAR TEXEL. Het Leger des Heils komt op Hemel vaartsdag op Texel met muziek en zang. 11 uur v.m. Den Burg. (Groene Plaats). 3 uur n.m. In de Dennen. Toegang vrij Burgerlijke Stand van Texel. van 5 tot en met 7 Mei 1934, GEBOREN: Anna Maria, d. y. Jan Schraag en Oatharina Smit. GEHUWD: Peter SavelkoulsenNellie Klaziena Borgman, Jacob Zwaan en Mary Nelly Eelman, Dirk Jacobus Barends en Afina Bakker. In hooger beroep. Aneta meldt uit Soerabaja Tot dusverre hebben alle officieren appèl aangeteekend tegen de vonnissen van den zeekrijgsraad behalve de luit t.z. eerste kl. F. De fiscaal heeft appél aangeteekend tegen alle vonnissen behalve dat van de luitenants t.z. derde kl. Ongeval op een der onderzeeërs. Het Soerabaiasch Handelsblad schrijft Onze redacteur seint vanaf den kruiser ïjava«, dat zich gisterenmorgen aan boord van de K VI een ongeval heeft afgespeeld, doordien ten gevolge van zware zee twee man overboord werden geslagen, waar door beiden een beenbreuk hebben be komen. Verder werden er twee anderen resp. aan hoofd en ribben gewond. Wegens de hooge zee kon de »Java« onmogelijk assistentie verleenen, doch dank zij moedig ingrijpen van Luitenant ter zee Quant, kon met een motorsloep, hoewel met groot gevaar, hulp worden verleend. De KVI en de »Java« keerden hierop naar de Gedehbaai terug. Overigens hebben de schietoefeningen een zeer goed verloop. van Den Helder van 5 en 7 Mei 1934. BEVALLEN: J. E. de BruinKroos, d.; C. E. Bossers—Kemp, d.; D. v. Leeu wen—Vlas, d.; O. de Boer—Zegel, d.; IJ. Holtrop—Hofstra, d.; J. v. d. Oord- Smit, d.J. Nelis—Blom, d.; N. Post Jong, d. OVERLEDENA. Hollander-de Jonge, 54 j.; C. Bijl, 54 j.; A. Zoon Roos, 67 j. Binnenlaud Motorrijder gedood. Zaterdagnacht ongeveer half een is op den hoek van de Johan de Wittstraat—Rijnsburgerweg te Lei den een motorrijder met een juffrouw op de duozitting in volle vaart tegen een autobus opgereden. De motorrijder was op slag dood. De duo-passagier werd zeer ernstig gewond. Nadere bijzonderheden. Nader verneemt de N. Rott. Crt. De 25-jarige bloembolletikoopman F. B. uit Noord wijk reed met groote vaart uit Leiden in de richting Oegstgeestmej. B. B- uit Noordwijk aan Zee zat op de duo. Ter hoogte van de Johan de Witt straat wilde de motorrijder een vracht auto, die voor hem uitreed, inhalen. Hij week daartoe links uit, maar op hetzelide oogenblik kwam een autobus van stads verkeer de Johan de Wittstraat uitrijden, waarvan de bestuurder E. v. B. door den vrachtwagen, die vaart verminderde, de motor niet kon zien. In volle vaart reed het motorrijwiel tegen de autobus op, met het gevolg, dat de bestuurder van de motor deerlijk werd verminkt en yrijwel ónmiddellijd overleed. Mej. B. B. werd een eind weggeslingerd en liep zeer ern stige verwondingen op. In zorgelijken toestand is zij naar het Academisch zieken huis overgebracht. Men vreest vóórhaar leven. De chauffeur van een Eindhovensche taxi-onderneming reed gisteravond in de gemeente Valkenswaard uit eén zijstraat den grooten weg op. Op den hoek van de straat waren twee auto's elkaar gepas seerd waardoor den man het uitzicht werd belemmerd. Juist toen hij dein hoek om kwam staken twee bejaarde vrouwen den weg over. Een aanrijding was onver mijdelijk en de beide dames werden tegen den grond geslingerd. In allerijl heeft men hen naar het St. Carolus-ziekenhuis overgebracht. Het oudste slachtoffer de 81-jarige wed 11 We Mathysen, geboren van Utrecht, is nog dienzelfcjèri avond om streeks half 12 aan een ernstige hersen schudding overleden. Haar zuster, mej. Cremers kon nader hand naar haar woning worden gebracht. Zij is buiten levensgevaar. Zaterdagavond is op den weg Venray- Horst het achtjarig zoontje van den land bouwer St. door een personenauto van den heer V. uit Eindhoven aangereden en onmiddellijk gedood. Zondagavond om bij half elf werd door bewoners van de Cornelis Trooststraat te Amsterdam een hevige gasfucht waar genomen in perceel 79. Deze kwam van de eerste étage. Iemand klom over de veranda naar de eerste verdieping en maakte de keukendeur open. Er ontsnapte zoo'n groote hoeveelheid gas, dat hij terug moest. Twee politie-agenten, die in een der huizen in den omtrek zaten te kaarten, verleenden assistentie. Ook zij klommen naar de veranda. Toen het gas eenigszins was weggetrokken, gingen zij naar bin nen. Daar vonden zij de 55-jarige be woonster op den grond liggen. De brandweer werd gealarmeerd en met behulp van de zuurstofkoffer, welke op de motorspuiten aanwezig is, werd getracht de levensgeesten op te wekken. Ongeveer een uur is men daarmede bezig geweest, doch het baatte niet. De dood werd vastgesteld door een medicus van den G. G. D. De oorzaak van het drama is niét met zekerheid bekend. Ondeugdelijke makreel gebruikt. Donderdagmiddag kocht de 28-jarige S. W P('lst®r Seb- Springer, wonende t3 te Lei(len' gestoomde makreel en twee partytjes braad(schar) van een vischboer uit Katwijk, die gelijk dit vele Katwijksche vischboeren en -vrou- r^°en< ,Vjsch la"gs de huizen ventte. den nacht van Donderdag op Vrijdag is de vrouw, alsmede haar man de 30 jarige D. de Bolster, onwel geworden ver moedelijk als gevolg van het nuttigen van de gekochte visch. Daar hun toestand steeds ernstiger werd, werden beide overgebracht naar het Academisch zieken «.oiKdeUik k" "as enDehMft"e fj""'" onderzoek in •'.n dfn nacht van Zaterdar nn n a is ingebroken in de boerrWK bondag duwe De Poot—Vos i r (le we- Oss. De inbrekers ziin rtnneV I/1,herweg te ven van een raam hpt rü het openschui- drongen. Tijdens hun hinnenge- vrouw des huizes door het schtim^i een electrische lantaarn werd gew<-L op onderzoek uitging. Kl «n In de woning waren alle kasten open broken en de inhoud doorzocht. Eem gouden sieraden, een spaarpot met kiè geld en een aantal riiwiel-belastiiigmerki1" worden vermist. Een aantal vooi-wern.?11 welke waren klaargezet, hebben de ven door hun overhaaste vlucht niet kun nen medenemen. un" Het is den indringers vermoedelijk be kend geweest, dat de vrouw dezer dagen veel geld 111 huis had. Zij had echter Za terdag juist alles elders gedeponeerd Van de inbraak is bii de politie aangifte gedaan, doch tot dusver ontbreekt van de dieven elk spoor. Zondagavond wilde de vrouw van den landbouwer G. v. d. Munt in de Valk onder Ede een brandend petroleumstel verzetten. Zy viel en kreeg de brandende petroleum over haar kleeren. Zij werd zoodanig met brandwonden overdekt.dat zij aan de gevolgen is overleden. Uet brandje kon worden gebluscht. „MEERKERK" LEK GEVAREN. De «Meerkerk» van de Holland—O,. Azië-lijn is bij het uitvaren van den Nieuwen Waterweg lek gestooten en naar Rotterdam teruggebracht. De lading wordt gelost; de «Arendskerk» van dezelfde maatschappij neemt de reis over. Twee Oostenrijksche dienstmeisjes staan terecht. I11 den avond van 29 November heeft een brand gewoed in de villa van de familie Schnitzler aan de Weteringschans te Amsterdam. Na een uitgebreid politie onderzoek bet bleek al dadelykdater opzet in het spel was, die er vermoedelijk op gericht was de sporen van een diefstal uit te wisschen werden enkele dagen na den brand de twee Oostenrijksche dienstboden van de familie gearresteerd en zij legden een volledige bekentenis af omtrent hun misdrijf. Zij hebben gisteren terecht gestaan voor de Vijfde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank. Ten laste was gelegd diefstal in ver- eeniging van een aantal sieraden, paarlen, oorknoppen, een platina halsketting met diamanten, met juweelen bezette broches en ringen, costuums en schoenen en voorts f 445, ten nadeele van de bewoonster en f 450 ten nadeele van den bewoner; in de tweede plaats was een der meisjes, de 23-jarige Stephie, ten laste gelegd dat zij in den avond van 29 November op zettelijk brand heeft gesticht door in verschillende vertrekken van het huis petroleum uit te storten en de gedrenkte voorwerpen daarna in brand te steken. Het andere meisje, de 25-jarige Mitzie werd wat den brand betreft, ten laste gelegd, dat zij de middelen, zou hebben verschaft, dien brand te doen stichten, 11 ml. door twee flessclicn petrolpum in huis te brengen. Rekening houdende niet de jeugó van de verdachten en dat zij reeds fP/2 maand in voorarrest hebben doorgebracht, eischte de Oflcier tegen de eerste verdachte, Stephie, drie jaar en zes maanden, tegen het andere meisje twee jaar gevangenis straf. Buitenland ln een schacht van de kalimyn Buggingon by Freiburg (Breisgau) is Zondag te tien uur 's morgens brand uitgebroken. Een deel van de aldaar arbeidende mijnwerkers kon naar bo ven komen, een ander deel werd afge sloten. Het lot van deze in de brandende schacht der kalimyn Buggingen inge sloten 86 mijnwerkers is bezegeld. Nadat men gedwongen was alle red dingspogingen op te geven, omdat deze hopeloos bleken, is de schacht dichtgemaakt. De brand ontstond op den bodem van een schacht, die 796 meter diep is, en v/ei op een punt waar een ziigang van de schacht af gaat. Er was een breuk in «en kabel gekomen en de stop van de ring" werd uit het schakelbord geslagen. De electricien, die belast was met het toe zicht op het schakelbord en een opzichter zagen, dat een steekvlam van 6 5 8 metei lengte uit de plaats kwam waar de kon- sluiting was ontstaan. Door die steek vlam werd het hout aangetast. Er ontstond by den brand spoedig een zeer sterke rook-ontwikkeling. De re - dingspioeg, ter sterkte van 14 manschap* Pen, drong onmiddellijk de zijgang waar het vuur woedde. Daar was de roo ontwikkeling zoo sterk, dat men absohi niets meer kon zien en aan reddingsmog Jiikheden, ook met zuurstofapparaten, m te denken was. De ploeg mijnwerkers in deze schacht- ten getale van 150 man, was des morge«s rroeg te zes uur de mijn ingegaan eIJ werkte in de buurt des onheils. Het ee van de ploeg dat werkte in de gang v° de plaats waar de kortsluiting ontstof kon naar boven komen. De dichte i°°

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6