3inetóen 5e ftum 5e koop 5ehoop Ned. Groenten- en Fruit-Centrale. De nieuwe spelling Marktberichten. School ingestort. Bijzonderheden. De „Artiglio'7 gaat naar de „Tubantia" zoeken. Het bandietisme grijpt om zich heen. Valsche dollarbiljetten. BINNENLAND t f wee panden van het Julianakanaal in d enst gesteld. Uit de S.D.A.P. Visscherijberichten Marineberichten. Geldbelegging Schrijfmachine TE KOOP TE HUUR Adverteeren doet Verkoopen Wegens Hemelvaartsdag zal morgen, Woensdag, TWEEMAAL melk worden bezorgd. DE MELKHANDEL. Ieder, die in aanmerking wenscht te komen in deze, is verplicht Dinsdag 15 Mei in de boven zaal v. Weelde, 's avonds tusschen 7 en 10 uur, te komen, om de aanvraag te onderteekenen. 2 photo's plus f 1.- medebrengen. Voorzoons of personeel zijn ook 2 photo's noodig. Na dezen datum worden geen aanvragen meer aangenomen. Namens het bestuur, A. DUINKER, Secs. I i V I ti&P' - •- v." 1 r HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 8 MEI 11934. (jie de zijgang introk, heeft de aldaar ar beidende mijnwerkers den uitweg afge- eneden. Zii moeten allen door deri rook zijn gestikt of door het koolmonoxide zijn vergiftigd- gen "«r Iia ,ie* uitbreken van den brand Tton de bedrijfsleider nog één van de in- «pslotenen bereiken en hem levend naar boven brengen. De man vertoonde ernstige hrandwonden en was reeds zwaar vergif tigd door mijngas. Hij stierf op weg naar liet hospitaal. Zijn Hik is het eenige wat tot nog toe geborgen kon worden. De mijnwerkers in deze mijn zijn allen i,it de huurt afkomstig. De schacht blijft 10 a 14 dagen herme- li gesloten. Eerst dan kan men probee- ren in de zijgang door te dringen waar de lijken liggen. Vijf lijken geborgen-. Te Winterbach in Wurteinberg is Zater dagmorgen 10 uur het oude schoolgebouw ingestort, terwijl het onderwijs aan den gang was. Onder de uit de wrakhoop ge haalde lijken was dat van den hoofdonder wijzer en vier kinderen. Het aantal ge- wonden staat nog niet vast, maar is aan zienlijk. Een kind is in stervenden toe stand" onder de puinhoopen vandaan ge haald. Met betrekking tot instorting van een schoolgebouw te Winterbach wordt nog gemeld: Zaterdagochtend tegen 10 uur as onder donderend gekraak het middengedeelte ingestort van het oude schoolgebouw te "Winterbach. In de schoollokalen bevon den zich de onderwijzer en de kinderen, die niet meer allen den uitgang 'konden bereiken. Van alle kanten renden de door een panischen schrik bevangen bewoners van de plaats toe om de eerste hulp te verleenen. Geneeskundige hulp was spoe dig ter plaatse. Onder groot levensgevaar moest de berging der bedelvenen plaats vinden. Kohnle, de hoofdonderwijzer, die met zijn lichaam nog twee kiaadereaa bedekte, werd dood uit het puin te voorschijn ge haald. Voor zoover tot nu toe vaststaat, zijn nog vier schoolkinderen dood geborgen. Hoeveel gewonden met het ongeluk te be treuren zijn, is op het «ogenblik niet na te gaan, aangezien de kinderen naar alle richtingen een goed heenkomen hebben gezocht. De aanblik van de plaats des onheils is hartverscheurend. Het reeds sedert lan gen tijd bouwvallige schoolgebouw is ge heel ingestort. Slechts de muren staan nog ten deele overeind. Acht dMi'dc® en tien ernstig gekwetsten. Nopens de instorting in een school te Winterbach wordt nog gemeld, dat de vermiste scholier Karl Eisemann thans bij het opruimingswerk dood onder de puinhopen is gevonden. Behalve de hoofdonderwijzer zijn 7 kinderen gedood. De begrafenis vindt morgen plaats. Het aantal gekwetsten is zeer groot. Men telt er ongeveer 40, van wie 10 ernstig. De kapitein van het Italiaansche ber gingsvaartuig „Artiglio", dat vorige ja ren, zooals men zich zal herinneren, met succes naar het goud van het op de Fran- sehe kust gezonken stoomschip „Egypt", heeft gezocht, en dat nu te Dover ligt, heeft verklaard, dat hij Maandag zal uit varen om naar het Nederlandsche s.s. „Tubantia" te zoeken, dat tijdens den oor log door een duikboot tot zinken is ge bracht. Daar de „Tubantia" slechts 105 voet diep ligt en de plaats hekend is, acht de kapitein het niet moeilijk het schip te vinden. Men is echter niet van plan om nu reeds met de bergingswerkzaamheden te beginnen. Nader wordt gemeld: De duikers zullen afdalen om een onderzoek naar de lig ging van het schip in te stellen; zij zul len zich ook in de ruimen begeven. Dit werk zal ongeveer 15 a 20 dagen duren. Dan zal men weten, wat er zich aan boord bevindt en of dit de moeite loont om later bergingswerkzaamheden te verrichten. Er zijn geen nauwkeurige gegevens over de „Tubantia" beschikbaar en daarom moet op deze wijze een onderzoek ingesteld worden. BRAND IN EEN SERVISCH DORP. 25 hofsteden afgebrand. In het dorp. Kostotzo in Midden-Servië is een brand uitgebroken, die in korten tijd 25 groote woonhuizen met alle bijge bouwen in den asch legde. Het vuur vond zijn oorzaak in onvoorzichtigheid van spelende kinderen. De krachtige wind en de heerschende droogte deden den brand een noodlottigen omvang aan nemen. Een aantal rijke boeren zijn tot den bedelstaf gebracht. DORPSBRAND. fiö huizen en 100 schuren in den gelegd. In het op ongeveer 30 K.M. van Ilosen- berg in Tsjechoslowakije gelegen plaatsje Nizni Revuca is, waarschijnlijk door on voorzichtigheid, een brand uitgebroken, die met razende snelheid om zich heen greep. Ongeveer 60 huizen en 100 schuren werden in de asch gelegd. Het vuur sloeg ook over op het in de nabijheid van het dorp gelegen bosch, dat in een omtrek van 2'/s K.M. verbrandde. BOMAANSLAG OP EEN POLITIE POST TE CALCUTTA. Drie gewonden. Gisterochtend hebben twee jeugdige Bengalen 5 bommen geworpen op een politiepost, op ongeveer 7 mijl afstand van Calcutta. Bij de ontploffing van den vijfden bom bekwamen de beide daders en een agent van politie verwondingen. De daders zijn gearresteerd. ONDERWIJZER EN TWEE LEERLINGEN VERDRONKEN. De Lokal-Anzeiger meldt uit IJelzen in Hannover, dat aldaar een onderwijzer, die een uitstapje maakte met zijn klas, bij een poging om een te later geraakten jongen te redden, verdronken is. Twee scholieren, die den onderwijzer te hulp schoten, kwa men eveneens om het leven. HEVIG ONWEER TE TEXAS. Twee personen omgekomen. Volgens een bericht uit Alsurns (Texas) heeft aldaar een hevig onweder gewoed. Een wervelwind^ vergezeld van wolk breuken en hagelslag, heeft groote schade aangericht. Verscheidene huizen zijn verwoest. Twee personen zijn omgekomen. WANHOOPSDAAD VAN EEN WERKLOOZE. Naar uit een plaats in Oklahoma ge meld wordt, heeft aldaar de werklooze, Chester Barret getracht zichzelf, zijn vrouw en zijn 7 kinderen met vergif om het leven te brengen. Drie kinderen zijn reeds overleden. De andere kinderen zijn zwaar ziek. Barret zelf was reeds gerui- men tijd ziek. Hij heeft bekend. Te New York zag Vrijdag een politie agent in een drukke straat een auto rijden van welken hij de inzittenden verdacht vond. Hij probeerde den auto te laten stoppen, maar de menschen die er in za ten, begonnen te schieten en het slot was, dat de auto verdween nadat de bandieten die er in zaten een politie-agent hadden doodgeschoten en voorts een anderen politieagent, een vrouw, twee jongelieden en een knaapje van zeven maanden had den geraakt. Hierbij dient aangeteekend, dat er onder de gewonden misschien ook zijn die door kogels van de politie waren geraakt. Denzelfden dag waren twee politieagen ten het slachtoffer geworden van een po ging, om een huurkazerne te doorzoeken, in welke zij meenden dat twee brand stichters zich verborgen hielden. Een van de politieagenten werd doodgeschoten, de ander zwaar gewond. Een oud-president van de Russische handelsorganisatie schuldig verklaard. Reuter meldt uit Chicago: De schuldverklaring van Valentïne Bur- tow, oud-president van de Anitoy, de Rus sische handelsorganisatie te New York, die vervolgd werd wegens hét uitgeven van een bedrag van 100.000 dollar aan valseh geld, zal naar men verwacht be langrijke gevolgen hebben. De autoritei ten zijn van meening, dat zij er nu ein delijk in geslaagd zijn de werkzaamheden van een enorme valsche muntersbende te onderdrukken.De valsche biljetten werden te Berlijn gedrukt en voor het eerst te Houston in Texas in 1928 ontdekt. Nim mer zijn volgens de autoriteiten zoo goed nagemaakte bankbiljetten in circulatie ge bracht. Er waren speciale rechex*cheürs naar Berlijn gezonden om de chiché's in beslag te nemen, maar deze waren intus- schen reeds naar Moskou overgebracht. De valsche biljetten werden door com munistische agenten gemaakt om het ere- diet van de Ver. Staten te benadeelen. Burtow moet in 1930 te Berlijn voor een bedrag van niet minder dan 30.000; dollar aan valseh geld hebb enuitgegéven Het totale bedrag wordt op 2 millioen geschat. Sedert 1930 werd Burtow geregeld gade geslagen door de Amerikaansehe recher che. Rede van Mr. Marchant. I September invoering op de scholen. In „De Tel." vinden wij een verslag van de Radiorede van Mr. Marchant oyer bo venstaand onderwerp, waarvan wij het volgende overnemen: De nieuwe spelling van de Nederland sche taal, welke door de door minister Marchant ingestelde commissie is voorge steld, zal in September a.s. voor het onder wijs worden ingevoerd. De invoering van het compromis zal niet gepaard gaan met eenig verbod van het gebruik van boeken In een andere spelling. Minister Marchant deelde dit mede in de uitvoerige en belangwekkende radio rede, die hij gisterenavond over de beide zenders hield ter verdediging van het voorgestelde compromis. Nu men heeft kunnen kennis nemen van de nieuwe spel ling en voor- en tegenstanders hun mee ning hebben kunnen uiten, achtte minister Marchant het wenscheliik „een draadlooze poging te doen om aannemelijk te maken, dat het niet zoo verschrikkelijk is als het Hikt" De minister ging in zijn rede uitvoerig in op de voornaamste principieele en practisohe bezwaren, die door de tegen standers van het compromis zijn geuit. Zij, die aan de tot nu geldende spjelhng gewend zijn, zullen die spelling kunnen blijven schrijven. Waarom voor invoering? Twee argumenten voor invoering van het compromis stelde minister Marchant op den voorgrond: het belang van de jeugd en het brengen van orde, waar thans een chaos heerscht De jeugd achtte de minister hoofdzaak in deze kwestie, en haar belang brengt naar zijn meening mede, dat er eenheid in de schrijfwijze van onze taal komt en dat de jeugd niet weer blootgesteld wordt aan de risico s van den toestand, waarin thans het schrijven van het Nedtylandsch verkeert, nu in de scholen zooveel verschil inschrijf- wijze is binnengedrongen, dat de regels van elk systeem niet meer uit elkaar zijn te houden. De minister zette uiteen, hoe hij tot de samenstelling der commissie van vijf was gekomen en welke voordeelen hel com promis biedt. De vereeniging tot vereenvoudiging van de schrijfwijze zal, zooals de minister mededeelde, bij invoering van het compromis, haar actie staken. De heer Marchant drong er op aan, dat, wie de regeling als geheel aanneme lijk acht, doch een onderdeel anders.had gewenscht, zich ook op dat onderdeel voege naar het geheel, opdat het doel, de orde, zal worden bereikt. „Kinderlijk eenvoudig". Uitvoerig ging de minister daarna in op de voorgestelde regels, die hij kinder lijk eenvoudig noemde, en op de over wegingen, die tot deze voorstellen had den geleid. De minister bestreed uitvoerig de ar gumenten, die door de principieele tegenr. standers zijn aangevoerd tegen de wijzi gingen en in dit verband ging hij ook in op de bezwaren, die door Heiman Teir- linck in een interview in »De Telegraaf* zijn ontwikkeld. Mr. Marchant betoogde vervolgens, dat er voor uitstel van invoering van het" compromis, of vooreen overgangstermijn, geen redelijke grond is aan te voeren, wijl dan aan den chaos toch geen einde kwam. Hoewel minister Marchant de econo-, mische bezwaren der uitgevers erkent, mogen zij naar zijn meening geen argu menten zijn voor uitstel Of voor een.ovér- gangstermijn. Immers, de voorraad school boeken in de oude spelling kan rustig worden opgebruikt. De kinderen kunnen dan immers de nieuwe schrijfwijze het best leeren door correcties van huif eigen boekjes. Hoofdzaak is, dat de nieuwe schrijf wijze wordt ingevoerd. Onder de bqe-, ken in de oude spelling is geen; op- ruiming noodig. Ten slotte betoogde de minister nfet' klem, dat spoedige invoering van»'het compromis noodzakelijk was. Het is zoo wel een Belgisch als een Nederlandsch, belang, dat het compromis worde aan vaard tegelijkertijd in beide landen. In dien niet alle teekenen bedriegen zal dit, geschieden. Het wordt in deze maand nog beslist. De minister meende dat de tegenzin die thans nog tegen de nieuwe spelling geuit wordt, weldra zal zijn over wonnen als de regeling eenmaal wordt toegepast. Openingsplechtigheid te Maasbracht en te Bom. In tegenwoordigheid van de Koningin, Prinses Juliana en Prins Hendrik en van tal van autoriteiten en vooraanstaande personen op het gebied van handel en scheepvaart zijn gisterenmiddag twee van de drie panden van het Julianakanaal voor de scheepvaart opengesteld. 0. ;;a De Prinses opent dé sluis. Na een toespraak van minister Kalff opende Prinses Juliana door het drukken op een knop de sluis, waardoor de eerste sleep, bestaande uit een sleepboot en een sleepschip, naar het kanaal geschut kon worden. Met deze handeling was het kanaal in gebruik gesteld. Het Hooge gezelschap begaf zich vervolgens naar Bonn. De kosten- der werken. Bij den aanleg van het Julianakanaal behooren voorts nog de werken tot het maken van het verbindingskanaal door het Boschveld bij Maastricht eveneens reeds gereed gekomen en het maken van de overlaadhavens, haveninrichtin gen, spoorwegwerken, enz. In totaal zijn de kosten voor deze werken geraamd op ongeveer 36 millioen gulden, welk bedrag sinds 1925 is verwerkt. Niet alleen voor den afvoer der steen kolen uit onze Limbtirgsche mijnen, doch voor de qeheele industrieele ontwikke ling van Zuid-Limburg is het tot stand komen van deze werken van de grootste economische beteekenis. De kolentip te Born. Bij de werken tot aanleg van het Juliana kanaal behoorde ook de bouw van een kolentip voor de Nederlandsche spoor wegen ten behoeve van de Zuid-Limburg- sche mijnen te Born. In 1929 was tegelijk met het gereedkomen van de Maas kanalisatie een tijdelijke tip te Maasbracht opgericht. De kolentip te Born is van de modern ste constructie en heeft een uur-capacitcit van vijftien wagons van twintig ton. Zij staat in directe spoorwegverbinding met de m\)ncn. De kwestie-Duys. In de Zaterdag gehouden vergadering van den partijraad der S.D.A.P. is uit gebracht het rapport van de commissie, die in September 1933 door den partijraad werd ingesteld, om een onderzoek in te stellen naar de gronden, waarop,imstrijd met de in een vorige partijraadsvergade ring gewekte verwachting, mr. Duijszijn brochure inzake partijtactiek heeft doen verschijnen en naar de deze verschjjning begeleidendeomstandighedenen de daarop gevolgde feiten. Een voorstel om over het uitgebrachte rapport niet tc discussieeren, werd met algemeens stemmen aangenomen. Eveneens met algemeene stemmen aan vaardde de partijraad de volgende ver klaring van de commissie: „De commissie verklaart als resultaat van haar onderzoek in de haar voorge legde kwestie, dat naar haar oordeel in dezen zoowel door partijgenoot Duijs, als door de leiding van de krant, als door de partijleiding, als door een aantal af- deelingen der partij, fouten zijn gemaakt, welke echter het karakter van hen, die ze gemaakt hebben, niet aantasten. Zij beschouwt deze fouten noch afzon derlijk, noch in hun samenhang als van dien aard, dat eenige maatregel tegen een partijgenoot, of tegen een partij instantie behoeft genomen te worden en meent derhalve, dat de partijraad de voor stellen 51—54 en 56 61 van den con gresbeschrijvingsbrief. 0. m. strekkende tot royement of tot disciplinaire maat regelen, dient te verwerpen. Zij meent, dat het incident hiermede definitief dient gesloten te worden en zij spreekt de verwachting uit, dat alle be trokkenen ook voor de toekomst met het oordeel der commissie rekening zullen houden en dat hun verhoudingen weer zullen worden als in het partijverband past." 5 Mei.. Door korders: Tongen Middel tongen- Kleine tongen Slips 1 T-rbot Schol I Schol IX Scharren Door haringvisschers: 168 tal haring tS tal geep 1740 kg ansjovis 6 Mei. Door haringvisschers: (20 tal haring 4 tal geep 2487 kg ansjovis 7 Mei. 663 tal haring 14 tal geep 1347 kg ansjovis P, .kg 0.70—0.65 p. kg 0.87—0.75 p. kg 0.90—0.80 p. kg 0.200.12 p. kg O 80O.70 p. k. .7.00—5.50 p. k. 3.00—2.00 p. k. 2.501.50 p. t. 0-4o0.20 p. t. .26.50—12.50 p. kg. 0.12o.có p. t. 0.26—0.13 p. t. 17.0014.00 p. kg 0.11 P t. 0.45—0.05 p. t. 17.50—13.00 p.. kg 0.120.08 Ontslag. ij Julv'34: opper-schipper F. W. Gerritsen. 10 Juni '34: bootsman K. Kindt. 16 Mei '34: kwartierm. J. W. H. Stevens. 16 Mei '34: korp.-mach. B. A. L. Rotten. 16 Mei '34: id- R. Meertens. 16 Mei 'J4: korp. der mars. J. v. der Reijden. 7 Juni '-34: marnier ie kl. A. van Baar. 15 Mei '34: korp.-telegrafist G. Mostert. 28 Mei '34: idem S. de Boer. 28 Mei ''34: idem P. Huijgens, 28 Mei '34: idem J. P. Jongschnap.- 28 Mei '34: seinersmaat A. C. W. Latour. 28 Mei '34: idem F. J. Beers. Onderstaande schepelingen zijn aan.ewezen om, behoudens onvoorziene omstandigheden, naar Nederland terug te keeren: Per m-.s. Chr. Huijgens, 11 April '34 van Tj. Priok: Gew. kwartiermeester A. v. de Keuken, gew. k rp.-m.acht. P. J. Everanrd, idem A. J. P. Nooijens, idem B. v. d. Peet, stoker ie kl. W. T. van Tol. Per m.s. Dempo, 9 Mei '34 van Tj. Priok: Marinier ie kl. C. Willemsen, marinier 2e kl. H. Bonman. Per m.s. Slamat, 18 April '34 van Tj. Priok: Serg.-vlieger J. Perridon. Aanwijzing voor thuisvaren per m.s. Slamat op 18 April 1934 van Ttj. Priok is ingetrokken van: Serg. der mars. T. Meert, korp. der-mars. P. Brans, idem R. de 'Leeuw, idem G. v. d. Blaak, marinier ;-e kl. J. Boon. idem P. M. Sjardijn, idem W. de Wolf, idem A. J. van Haaren, idem B. Woering, marinier 2e kl. H-. G. Voerman, gew. korp.-machinist M. Boshart, idem M. Dooijeweerd, idem B. van Leeuwen, gew. korp.-stoker C. F. Dannau, gew. stoker- o.man P. A. Peeters, idem W. Snel. Bevordering: 21 Maart '34: stoker-olieman H. T. Steren- ber'k tot korporaal-machinist. 1 April '34: Kwartiermeester A. Verduijn tot bootsman. Idem A. M. Nachbahr tot idem. Matroos ie kl. H. Stobbe tot kwartiermeester Torp.-maker ie kl. E. Manuëls tot korpo-, ra al-torpedomaker. Idem A. P. van Dijk tot idem. Stoker-olieman H. G. Baas tot korporaal- machinist. Monteur ie kl. L, Bruijn tot korp.-monteur. Matroos z.verpl. H. T. IJ. Roijmans tot korporaal-z.verple.ger. 4 April '34: korp.-vltmr. M H. van Es tot sergeant-vliegmr. M. t7 April '34: majoor-konst. J. Misaar tot opper-konstabel. 26 April '34 maj.-torpmr. J. Schot tot opper- torpedomaker. 26 April '34: serg.-torpmr. A. W. Jongman tot majoor-torpedomaker. 30 April '34: serg.-konst. P. M. v, Florestein tot majoor-konstabel. 30 April '34: majoor-torp.mr. J. M. Tak tot opper-torpmaker. 1 Mei '34: Bootsman W. M. Oosterhoff tot schipper. Idem C. M. Dumoulin tot idem. Korp.macht. E. J. J. J. C. Aibers tot ser geant-machinist. Stoker ie kl. J. Visser tot korp.-stoker, Majoor-schrijver H. C. F. van Seventer tot opper-schrijver. Serg.-schrijver W. Lichtenbeld tot majoor schrijver. Korp.-schrijver N. C. van Dordrecht 'tot sergeant-schrijver. Kapitein-luitenant ter zee H. J. Bueninek is aangewezen voor den dienst in Oost-lndië en zal in Juni zijn nieuwe bestemming volgen. Off. van den M.S.D. 2e kl. J. van Sandwijk is geplaatst te Amsterdam als hoofd van on derwijs bij de opleiding tot monteur. Luit. ter zee 2e kl. G. A. Con, onlangs uit Oost-lndie teruggekeerd, is geplaatst bij de Marinekazerne te Amsterdam. Luit. ter zee 2e kl. H. V. Quispel, werkzaam bij den marinestaf aan het departement van defensie, is aangewezen voor den dienst in Oost-lndië en zal in Juni daarheen vertrekken. De met ingang van 1 dezer tot kapitein be vorderde te luit. J. P. Klingenspoor, van het e reg. infanterie te Assen, wordt 16 Mei ge detacheerd hij het reg. kustartillerie in Den Helder tot het. vervullen der functie van hoofd van het mobilisatiebuTeau van dat korps. Off. van administratie 3e kl. der zeemacht J. B. Kempees is aangewezen voor den dienst in Oost-Indii en 2 dezer aan boord van het m.s. Marnix van St. Aldegonde van Amster dam daarheen vertrokken. Bij beschikking van den minister van defen sie zijn de volgende plaatsingen gelast. met 3 Mei de officier van administratie der 2e kl. M. van der Vliet, dienende hij het wacht schip te Willemsoord, ter beschikking gesteld; met 7 Mei luitenant ter zee der 2e kl. G. A. Cox bij de marinekazerne te Amsterdam; de officier van den M.S.D. der ie kl. C. A. Vos a. b. Hr. Ms. van Speijk; met 34 Mei luitenant ter zee 2e kl. B„ A. W. Beyer bij het commandement der marine 1e Willemsoord; met 28 Mei luitenant ter zee ze kl. L. Brou wer bij het departement van defensie. De veeamarkt. ALKMAAR, 7 Mei 1934. Aanvoer en prijzen waren als voglt: 35 vette koeien 140235; 5 vette kalveren f 3445, per kg 5070 ct. 123 nuchtere kaïv. (slacht) f - 41-4; 450 vette varkens, (zw.) per kg 2935 ct. Handel stug. Amsterdamsclie veemarkt AMSTERDAM, 7 Mei 1934. Aanvoer en. prijzenwaren als volgt: 437 vette koeien, le kw. 58—64 cent, 2e kw. 50—56 ct., 3e kw. 42—48 ct. p. kg slachtgewicht; 46 melk- en kalfkoeien f 160225; 189 vette kalv.: le kw. 4052 ct., 2e kw. 3038 ct., 3e kw. 2230 ct. p. kg levend gewicht; 106 nuchtere kalveren f 2.505; 52 scha pen f 1522. 753 varkens, vleeschvar- kens, wegende van 90—110 kg 41—42 ct., zware varkens 3940 ct., vette varkens 3940 cent p. kg, slachtgewicht; 8 paar den f 60—105- BROEK OP LANGENDIJK, 7 Mei '34. 2600 kg roode kool f 1.10; 300 kg uien f 1.60 en 2450 hos rabarber f 1.70—2. TEXEL, 7 Mei '34. 5 koeien f 125—180, 7 pinken f 6580, 2 stieren f 130150, 4 graskaïveren f 1830, 41 nuchetere kal veren f 511 1 schaap f 10 a f 12, 22 big gen f 9—12, 2 geiten f 1—5, 30 kippen 0.80—110. Elerveiling Texel, 7 Mei. Aangevoerd 118872 eieren. 58—62 kg p. 100 f 1.90—2.20, 62—64 kg p. 100 f 2.10—2.30, 64—70 kg p. 100 f 2.25— 2.80, 50—56 (klein) p. 100 f 1.70—190. NOORD-SCHARWOUDE, 7 Mei. Aap- gevoerd: 800 kg aardappelen, Robijn 3.50 en 23 kg roode kool 1 per 100 kg. Vooruhbeta ld; 10 ct. p. regel I minimum Niet vooruitbet: 15 ct. p. regel) 40en60c. Gevraagd 3 nette Kostgangers, liefst werklieden. Adres: Achterstraat 82. Gevraagd kost en inwoning met huiselijk verkeer, geen beroeps kosthuis (vaste betrekking). Brieven onder Nr. 824, aan het Bureau van dit blad. WEGGEVLOGEN een Rijstvogeltje, 18 dagen geleden, tegen goede belooning terug te bezorgen.- AdresLangesteeg 3. Door een solied persoon wordt tegen aanbieding van groote hypothecaire overwaarden f 7000.ter leen gevraagd, tegen ten hoogste 4'/2 procent. Aanbiedingen onder no. 832, Bureau van dit Blad. WEGGELOOPEN een klein zwart Hondje (reu). Kleine staande oortjes, zonder staart. Tegen belooning terug te bezorgen. Adres: Heet.Treubstraat24. aanaahadan wwj rwwi'invwi w Vooruitbetaald: 10 ct. p. regel I minimum Nietvoorultbet:l5ct. p.regel) 40 en 00 c. Te huur 2 Slaapk.kleine f 2.50, groote (m. vaste wascht.) f 5.— Omtrek Nieuwe brug. Adres: Bureau van dit blad. Te huur PAKHUISJE Californiestraat 21. Te bevragen: Keizerstraat 44. Te huur het mooie Woon- en Winkelhuis Rozenstraat, Tuindorp, 8 gld. per week. Te bevr.: Bloemstraat 18. Zit-Slaapkamer te huur aan de straat. Zoo noodig met kost. Adres: Spuistraat 22. Te huur of te koop het huis lanzenstraat 78. Te bevragen P. Hoenderdos, Brakkeveldweg 114. Te huur het GEBOUW Hoogstraat 12, voor vele doel einden geschikt. Te bevr.: L. ELTE, Koningstraat Te huur de mooie WOONHUIZEN Ooievaarstr. 73, 77, 79 en 81 bij W. Venema no. 75. Te huur een woning met electrisch licht en waterleiding, voor klein gezin, af 3p. week. Aan hetzelfde adres beste red star EetaarcUppels per zak te koop. Bestellïtur ook pet- brief kaart bij J. KEURIS Sr., te van Ewijcksluis, van Ewijekspad 1. Te huur mooie, ruime ZIT- SLAAPKAMER met vaste Wasch- tafel, met of zonder pension. Adres bureau van dit blad. aan§ebodm Vooruitbetaald: 10 ct. p. regelminimum Niet vooruitbet15 ct. p. regel40 en 60 c. Te koop nog één van de vijf Woningen aan de Ooievaarstr. H. DOORN, Keizergracht 33. Dagelijks op het werk. Wegens verandering in zaken e koop goed onderhouden, schitterend loopende ,,Essex"- auto, 4aö pers., voor billijken prijs. Adres: HEBBINK, Dijkstraat 68. Hedenmiddag versche warme METWORST, 30 cent p.p. CHR. GOES, Oostslootstr. 22. Te koop wegens plaatsgebrek een goed onderhouden Ameu blement, I 20, en een Vloer kleed, zoo goed als nieuw, f 15. AdresBureau van dit Blad. Rosbief, 2i p„ voor f 1.0© Biefstuk, p.p. f 0.6© Lappen, f 0.35 p.p., 3p. f 0.90 Gehakt, half om, 2 p. 10.50 Carbonade, p.p. f0.4© Varkenslappen, p.p. I 0.40 CHR. GOES, Oostslootstraat 22 Tel. 415. Reminglon, nog als nieuw, bil- j lijk t. overn. Bez. Weststraat 5. Te koop Philips Luidspreker, z. g. a. n. voor 110.—. Adres: Bureau v. d. blad. Te koop een DAMESFIETS. Adres: Weststraat 21. 2 pracht Staartklokken, voor gang of hal, 20 en 35 gulden. Adres: Keizerstraat 44. Te koop aangeboden 1 Tuniekpak (lange jas), 1 Cape. Prijs f 25.—. Te bezichtigen Emmastraat 86, tusschen 6 en 8 uur. Kalfsvleesch 35 cent p. pond Carbonade 20 cent p. pond Chr. GOES, Oostslootstraat 22 Een Winkelhuis met Pakhuis, waarin sinds jaren is gevestigd een flink loopende Kruidenierszaak. Een zeer mooi Huis in de Kroonstr. 34, d.t.a.v., mooie geldbelegging. Een groot Winkelnuis met vrij Bovenhuis a.d. Kanaalweg 186, met erf en pakhuis, uit komende o.d. Dijkweg. Dit pand is voor alle doeleinden geschikt, met 3 m. t.a.v. Zeer mooi solied Huis, Polder weg 61, d.t.a.v. Een Huis a.d. Molengracht. Zes Huizen a.d. Vischmarkt, No. 7 t.m. 17, geen erfpacht. Een Winkelhuis met Pakhuis Keizerstraat. Een groot Pakhuis a.d. werf «De Lastdrager«. 15 Mei, een Garage aan den Ruijghweg. Inlichtingen bij den Makelaar P.' BREGMAN, Loodsgracht 46. Te koop Dames-, Heeren en Jongensfietsen, m. t. p. n. Adres: Kanaalweg 123. ONTVANGEN mooie serie's Kinderschoenen in zwart, blauw en rood lak, mooie Molières in zwart, lak en bruin, vanaf no. 23 tot 36. Alle mogelijke soorten Zomer- schoenwerk in ruimen voor raad, in Schoenenmagazijn „DE KLEINE WINST", Koningstraat 31. Wegens omstandigheden te koop een Zaak op len stand, tegen elk aannemelijk bod. Brieven onder No. 826, aan het Bureau van dit blad. Te koop „Sarolea" Motor fiets, nieuwe banden, geheel electrisch uitgerust (Bosch), met duo, prijs f 135.-, en een Telefunken Radiotoestel, 3 maanden gebruikt, met Luid spreker voor f 65.-. Adres: C.DEKKER, Keins- merbrug E.139. - Zondags tot 12 uur thuis. Te koop z. g. a. n. beige Kinderwagen, met bedje en sierbedje. Adres: v. Hogendorpstr. 41. Te koop statief CAMERA, compleet, Accu en Diuppelgelijk- richter, Pathéfoon met platen, weeren Becl, 2 Crapauds. Adres: Californiestraat 3. Te koop z. g. a. n.beige Manteï,maat42, van f20 voor 17.50, en net onderhouden Damesfiets f7. Adres: Bureau v. d. blad. ■1HIM i'.'Ziiï.löJsd Vooruitbetaald: 10ct. p. regel i minimum Niet vooruitbet15 ct. p. regel40 en 60 c. Gevraagd flinke BOEKENKAST. Aanbiedingen met prijsopg. Basstraat 8. Te koop gevraagd MELKWIJK of MELKZAAK. Brieven onder Nr. 820, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd Plaatsbewijs Holland-Frankrijk. AanbiedingAchterstraat 30.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7