BINNENLAND BUITENLAND Oost-Indié. Marineberichten. Marktberichten Sport Noodlottige droogte in Roemenië. Telegram in 3 min. 46 sec. de wereld rond. LUCHTVAART De Postvluchten van en naar Indië. een poging om amy johnsons record engeland—australië te breken. De nieuwe mailboot-passages. Crisis in het Engelsche Kabinet. Putschplannen in het Saargebied. Britsche vliegtuigmotoren naar Duitschland. De oorlog tusschen Arabië en Jemen. Indië en het Verre Oosten Doodelijk ongeluk. Dat eten de kinderen ook graag! Burgerlijke Stand HELDERSCHE COURANT VAN WOENSDAG 9 MEI 1934. •- - der van Etele (Atilla) koning der Hun nen In 't buitenland verwart men tegen woordig Boedapest herhaaldelijk met Boekarest en men acht dit een reden te meer, om den naam Boeda te gebruiken, ynoal's vroeger, zonder het leelijke toe voegsel „Pest". Gevaar v:or den graanoogst. De droogte in Roemenië neemt nood lottige vormen aan. Uit Braila wordt be richt. dat in eenige streken de oogst reeds volkomen is venietigd. De graanuitvoer stokt. De prijzen voor tarwe zijn met 8000 lei per wagon gestegen. De graanfirma Bunge uit Amsterdam zou besloten heb ben haar agentschap in Roemenië op te heffen en haar ambtenaren in Galatz en Braila te ontslaan. Deskundigen schatten dat thans 0 pet. van den oogst definitief verloren is. Komt er binnen twee weken rijkelijk neerslag, dan valt er nog 50 pet. te redden. Iets gunstiger is de stand van de mais. De voorzitter van den bond van graanexporteurs heeft verklaard, dat er nog voldoende voorraad was om over een mislukking van den oogst heen te komen. Uitvoerverbod van graan. Naar het D. N. B. nader meldt, heeft de regeering nu besloten tot nader order den uitvoer van graan te verbieden. Deze maatregel zal belangrijken invloed hebben op Roemeni'ës oeconomische politiek en zijn positie in de KI. Entente. Een door een telegraafmaatschappij te New-York verzonden telegrafische mede- deeling heeft in den recordtijd van drie minuten 46 seconden haar tocht rond de aarde volbracht. Het dringende telegram bevatte 24 woor den met inbegrip van de adresseering en de onderteekening. Van New-York werd het naar San Francisco getelegrafeerd, vervolgens werd het gekabeld naar Sjang hai, door Mongolië, Siberië, Denemarken, Zweden en onder de Noordzee naar Lon den. Van Londen naar New-York ging het over den onderzeeschen -kabel. Het oude record voor de reis van een dringend telegram rond de wereld bedroeg vier minuten tien seconden. '- - t TROTSKI NAAR EEN KLEIN EILANDJE? De „Petit Parisien" verneemt uit Roche- fort-sur-Mer, dat de Fransche regeering het eilandje Aix als woonplaats voor Trotski heelt aangewezen. Dit eiland is slechts 2 tot 3 km2 groot en heeft een be volking van eenige honderden menschen. Van een vuurtoren af kan het geheele eiland gemakkelijk worden overzien. (Het eiland Aix is gelegen tusschen den mond van de rivier de Charente en het eiland Oléron; het behoort tot het departe ment van den benedenloop der Charente). HET NIEUWE TESTAMENT EN HET FASCISME. Op last van Mussolini heeft het ItaliaanT sche ministerie van onderwijs alle ondexv wijsinrichtingen in Italië een circulaire gezonden, waarin het gebruik van het Nieuwe Testament in de volgende woor den wordt aanbevolen: „Alle hoogleeraren en leeraren zullen het Nieuwe Testament lezen, dit goddelijk boek aan de jeugdigen verklaren verklaren en er naar streven dat zij de schoonste passages van buiten leeren. Het boek mag in geen enkelé schoolbibliotheek ontbreken, want het is door alle eeuwen heen steeds nieuw. Het is het grootste van alle boeken en het meest noodig van alle, omdat het godde lijk is. De nationale regeering wil de jeug digen terugvoeren en door hen de ziel van het Italiaansche volk, door dit boek, bij het openleggen van den zekeren weg, die het vaderland tot zijn meest verheven en meest ware grootheid zal brengen." Terugreis. De Pelikaan vertrok 7 Mei van Jodh- poer en landde denzelfden dag te Djask. Heenreis. De Ijsvogel is 8 Mei van Calcutta ver trokken en landde denzelfden dag te Bangkok. Een goede veertien dagen geleden, den 21en April, vertrok Jean Batten, de 24- jarige Nieuw Zeelandsehe vliegster, van Eympne om te trachten het record voor de solovlucht van een vrouw van Engeland naar Australië, dat sinds vier jaar met 19è dag op naam van Amy Johnson staat, te verbeteren. Toen zij 's avonds te Rome aankwam, kon zij geen der vliegvelden in den omtrek van de Eeuwige stad bereiken. daalde op een veld bij het draadlooze station naast dén St. Paul buiten de mu ren. Bij die landing beschadigde zij haar toestel en liep zij een wond op aan haar onderlip, welke met zes steken gehecht nioest worden. Ook schëurde zij haar klee- ren, zoodat zij een dag huisarrest kreeg, tot zij van nieuwe kleeding was voorzien. Jean laat zich eehter niet gauw ontmoe digen en deed dadelijk pogingen 0111 haar toestel hersteld te krijgen, teneinde door te kunnen vliegen. Dit ging echter niet zoo vlug in zijn werk als zij verwacht had en daarom besloot zij maar liever naar Engeland terug te keeren en met frig- schen moed opnieuw te beginnen. Zondag kwam zij op Brooklands aan. Daar is haar toestel nog een goed nagezien en gisteren- ochtend om vijf minuten over zeven is Jean Batten weer opgestegen, in de hoop het nu verder te brengen. GEEN GOEDKEURING AAN AMSTER- DAMSCHE BEGROOTING. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland zullen, op grond van de door den Raad van Amsterdam verworpen herclassifica tie, de Amsterdamsche begrooting-1934, niet goedkeuren. Invoering uitgesteld. Naar het „Nieuws" vernam, zal de nieuwe klasse-indeeling voor landsdiena ren op de mailbooten van Stoomvaart Mij. 'Nederland» en den Rotterdamschen Lloyd, welke reeds 1 April j.1. tegelijk met de nieuwe salarisregeling zou worden ingevoerd, zeker niet voor 1 Juli a.s. in werking treden. Dit uitstel is een gevolg van de be zwaren, welke tegen de overbelasting van de derde klasse zijn gerezen. De nieuwe salaris-grens voor deze klasse is gesteld op f 350, en daar dit cijfer overeenkomt met een bezoldiging van bijna f 500 op den voet van de oude B. B. L., moet er dus een sterke verschuiving van passa giers naar de derde klasse plaats hebben. De quaestie draagt op het oogenblik geen spoedeischend karakter, daar alle passages voor thuisreizen in de periode van April tot Augustus reeds op den voet der B. B. L.-verhoudingen zijn ge boekt. In September moet echter aan dezen overgangsmaatregel een einde komen en tegen dien tijd wordt zulks ook beter uitvoerbaar geacht, omdat de stroom van verlofgangers dan veel kleiner wordt. HARING EN CRISIS. Aantallen uit te varen schepen. Dezer dagen is de afkondiging te ver wachten van het Crisis-Harinbesluit '34 Ij. In dat besluit wordt in de eerste plaats het bestaande Crisis-Haringbesluit 1933 inge trokken en voorts bepaald, dat de aanvoer van pekel- en steurharing in Nederland alleen mag geschieden door aangeslotenen bij de Stichting voor de Nederlandsche Haringvisscherij. Tenslotte is nog bepaald, dat het ver werken van alle soorten haring in ver- sóhën, gekoeld en of bevroren toestand tot pekel- of steurharing, verboden is. Een uitzondering wordt hierop gemaakt, in dien het verwerken geschiedt aan boord van de schepen tijdens de uitoefening van de haringvisscherij. Op 11 Mei mogen uitvaren 70 schepen en wel 18 van Vlaardingen en Maassluis, 20 van Kathwijk en IJmuiden en 32 van Scheveningen. Op 5 Juni mogen, behalve de hiervoren vermelde, uitvaren 71 sche pen en wel 18. van Vlaardingen en Maas sluis, 21 van Katwijk en IJmuiden en 32 van Scheveningen. Óp 26 Juni mogen uitvaren 68 schepen en wel 17 van Vlaardingen en Maassluis, 20 van Katwijk en IJmuiden en 32 van Scheveningen, terwijl tenslotte op 10 Juli behalve de hiervoren genoemde, nog 71 schepen mogen uitvaren en wel 18 van Vlaardingen en Maassluis, 20 van Katwijk en IJmuiden en 33 van Scheveningen. Vanaf 11 Mei zal gevischt mogen wor den met een vleet, waarvan de totale bo venspeerreeplengte de 4000 Engelsche voet of wel 1216 m niet te boven gaat; van 5 Juni 1934 af met een vleet waarvan de totale bovenspeerreeplengte de 6000 Eng- voet of 1824 m niet te boven gaat en van 26 Juni 1934 af met een vleet waarvan de totalen der bovenspeerreeplengte de 8000 Eng. voet of 2432 m niet te boven gaat. Ten aanzien van de grootte van de drijfnetharingvleet van 10 Juni 1934 af zullen nog nadere regelingen worden ge steld. DE TORENHAAN. Gij weest naar Zuid, Gij weest naar Noord. Gij weest naar alle winden, Gij oude trouwe haan Bleeft op den toren staan, Zoo eenzaam, zonder vrinden. Nieuwsgierig als een kind, Het kopje in den wind, Naar Oost of Westen staren, Draait ge al vele jaren. Daar vaart een schip naar zee Of ankert op de ree. Ginds komt een vliegmachien U van nabij eens zien, En cirkelt om u heen, Tot z' in een wolk verdween.... Den tuinman ziet ge werken, Bij zachte, groene perken, De boer op 't gindsche land, Met 't pijpje in den brand, Bestiert zijn Hollandsch vee En wint producten mee. Doch onbewogen ziet ge 't aan Ge 40* °°k maar een.... torenhaan. S. N. B. In den boezem van het Britsche kabinët is een ernstige crisis ontstaan, aldus meldt de politieke correspondent van de „Daily Herald", doordat de Tory-ministers onder leiding van Lord Hailsham, den minister van oorlog, een andere meening over de ontwapeningsquaestie voorstaan dan Mac Donald, De meerderheid van het kabinet is tegen nieuwe verplichtingen in Europa. Men dient af te wachten, aldus de „DailW Herald", of MacDonald voet bij stuk zal houden. De correspondent voegt eraan toé Naar verluidt, zullen behalve Sir John Simon en Eden, nog andere ministers deel uitmaken van de Engelsche delegatie ter ontwapeningsconferentie, teneinde bij eventueele wijzigingen in den toestand terstond ter plaatse overleg te kunne^i plegen. De president der regeeringscommissie voor het Saargebied heeft tegenover den Volkenbond in een brief zijn ernstige bezorgdheid geuit over den gespannen toestand in het Saargebied. De politie schijnt niet geheel betrouwbaar meer en de geruchten over putschplannen wor den steeds veelvuldiger. i 1 GEEN WERKLOOSHEID IN CHILI. Het werkloosheidsprobleem in Chili is opgelost. Het departement voor de werk loosheid is gesloten. Van de voor den steun beschikbare gelden is slechts eep klein deel uitgekeerd. VRIJER DUITSCHE PERS. f Minister Göbbels heeft nieuwe bepa lingen gegeven betreffende den pei'S- breidel, die den journalisten meer vrij heid geven dan onder de perswet van 1 Januari. GEEN DEVALUATIE IN DUITSCHLAND. Risico te groot. In een te Karlsruhe gehouden pede heeft de rijksminister van finantiën, Schwerin van Krosigk verklaard, dat een van de moeilijkste problemen is de achter uitgang van den uitvoer door het gebrek aan deviezen. „Op de gedachte van deva luatie kunnen wij slechts dan komen", zeide de minister, „als wij er van over tuigd zijn, dat door die devaluatie de uit voer werkelijk in noemenswaardige mate verhoogd zou kunnen worden. Zoolang die vraag niet met een onvoorwaardelijk ja kan worden beantwoord, is het risicq te groot". d j WIL RUSLAND 100 MILLIOEN DOLLAR BETALEN? Naar gemeld wordt, heeft Rusland eeii bedrag van 100 millioen dollar in corrtanj- ten aangeboden, te betalen over een aan tal jaren, ter regeling van de Amerikaan;- sche schulden. De Amerikanen verlangen evenwel 200 millioen dollar met interest', tot het geheele bedrag is betaald. Men verwacht, dat president Roosevelt er in zal slagen een bevredigende regej ling te verkrijgen, waardoor het verstrek ken van een verlengbaar crediet van 100 millioen dollar door de export- en import- bank mogelijk wordt gemaakt. I Fransch-Engelsche besprekingen j aan den gang. De Fransche regeering heeft aan het Engelsche kabinet opheldering gevraagd naar aanleiding van de levering van Engelsche vliegtuigmotoren aan de Duit- sche industrie. Dit verzoek maakt naar men in gezag hebbende kringen verklaart deel uit van meer algemeene besprekingen, die op initiatief van Britsche zijde sedert eenigen tijd tusschen de twee regeeringen worden gevoerd ten einde de mogelijkheid na te gaan om den uitvoer van artikelen, van belang voor de oorlogsindustrie en be stemd voor bepaalde door de vredesver dragen ontwapende landen, te cont^o- leeren en eventueel te beperken of te verbieden. Onder deze omstandigheden moet de: strekking van den Franschen stap, dié geenszins het karakter heeft van eep diplomatieke démarche, niet worden over dreven Verschillende bladen melden, dat de Engelsche en de Italiaansche regeering met het oog op den oorlog in Jemen nauw contact met elkaar houden, doch geen ingrijpen in den strijd beoogen. De Daily Telegraph meldt, dat de Brit sche militaire vliegtuigen, welke uit voor zichtigheid naar Hodeida waren gedi rigeerd, teruggetrokken zijn. Uit Kairo wordt gemeld, dat de kroon prins van Saoedie, Arabië, Feisoel, die tot emir van Todeida benoemd is, ter stond, nadat hij daar ter plaatse was aangekomen, zich met de handhaving van de orde belast heeft. Men verwacht, dat alle vluchtelingen van het eiland Kama- ran te Hodeida zullen terugkeeren, op; tweehonderd Jemensche soldaten na, die volgens internationaal recht geinterneerd zijn en naar Aden zullen worden gezon den. Jemensche stammen zouden eeD afgezant van den iman gevat hebben, die onder sterk geleide met groote som men gelds op weg was naar de grens van Nezjran. Overwinningen van de troepen van Jemen? Overigens beweren thans ook de troe pen van Jemen groote overwinningen behaald te hebben, waardoor de opmarsch van de troepen van Ibn Saoed naar het binnenland is gestuit. Hun grootste over winning zouden zij aan het front van Nezjran bevochten hebben, waar de vijand 2000 dooden en gewonden zou hebben gehad en 9 pantserauto's, 32 kanonnen en 360 kameelen zou hebben achterge laten. Bovendien zouden de troepen van Jemen 400 gevangenen hebben gemaakt. Verder zouden 20 pantserauto's, welke op weg naar Ibha waren, vernietigd zijn. Aan de kust zou de kroonprins van Jemen de troepen van Saoedie Arabië het hoofd blijven bieden. Van den kant van Saoedië Arabië be weert men van dit alles niets vernomen te hebben. „FRANKFURTER ZEITUNG" KEERT ZICH TEGEN „DER STÜRMER". De 'Frankfurter Zeitung» is veront waardigd overliet 'Ritualmord«-nummer van 'der Stürmer», dat, schrijft het blad, 'in tekst en afbeeldingen alles overtreft, wat wij in dit verband ooit onder oogen hebben gekregen.» 'Dit nummer,» gaat 't blad voort, 'heeft in Duitschland, en zooals uit de buitenlandsche bladen blijkt, ook heelaas over de grenzen, het opzien verwekt, hetwelk te verwachten was. Op zien en ontsteltenis welke zich, zooals te verwachten is, niet alleen tot Joodsche kringen beperkten. „De Nederlandsche regeering is de eenige, die geen gevaar in Oost-Azië schijnt te zien". Onder het opschrift »De spanning in den Pacific», wijst het orgaan van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging 'Onze Vloot« op de schromelijke gevol gen, die de verwaarloozing van onze defensie in Indië, met name van onze marine, vooral onder de huidige omstan digheden in het Verre Oosten voor de veiligheid van ons groote koloniaal ge bied moet hebben. Zonder een goede en krachtige weermacht is noch de neutra liteit te handhaven, noch hebben wij waarde voor een eventueelen bondgenoot. Niettemin wil men op de kosten der weermacht nu nog bezuinigen. Deze hou ding, zegt het blad, steekt wel schril af tegen die der andere bij Oost-Azië be trokken regeeringen, welke niet zulken enormen achterstand in te halen hebben als wij en die alle met uiterste kracht trachten haar weermacht te versterken. Zelfs Australië is den laatsten tijd bezig groote sommen te besteden aan verster king zijner weermacht Nederland zal evenals andere landen heel wat meer financieele offers moeten brengen dan het thans doet, wil het kans hebben zijn gebied en rechten in den te verwachten strijd in den Pacific te hand haven. De eenige, die geen gevaar in Oost-Azië schijnt te zien of althans geen maatregelen tot verbetering harer positie neemt, is de Nederlandsche regeering. Het zoude wel wenschelijk zijn, dat deze regeering eens te kennen gaf op welke redenen haar optimisme in deze gegrond is, zulks ter kalmeering van degenen, die met ons van het gevaar van den toestand overtuigd zijn. Wij tenminste kunnen haar optimisme niet deelen en hoewel over tuigd zijnde van hare goede bedoelingen, vreezen wij, dat de regeering met hare opvatting in deze ons land geen goeden dienst bewijst, en dat de gevolgen er van funest zullen zijn. Wat heeft Nederland gehad aan de goede bedoelingen van hen, die alle waar schuwingen ten spijt, het schandaal van Cura^ao mogelqk gemaakt hebben, of van hen, die ondanks jarenlange waarschu wingen vanuit de marine, de propaganda bij de vloot hebben toegelaten, die ge voerd heeft tot het drama a.b. Hr. Ms. 'De Zeven Provinciën«. Onze regeering, aldus besluit het blad, laadt wel een zeer zware verantwoorde lijkheid op hare schouders, indien zij nalaat al het mogelijke te doen om onze weermacht in Indië op een behoorlijk peil te brengen. Door kokende caustic soda verbrand. Zooals een telegram reeds heeft gemeld, heeft tijdens het verrichten van de ge wone werkzaamheden in de machine kamer van de Slamat, welke mailboot naar Nederland zou vertrekken, een noodlottig ongeluk plaats gehad. De tweede machinist B. J. F. M. Ooste rum, die een „heater" wilde laten leeg- loopen, kreeg, terwijl hij zich had omge draaid na de noodige manipulaties daar toe te hebben verricht, den kokende hee- ten straal opgeloste caustic soda over den rug en kwam te vallen, zoodat degeheele inhoud van den ketel, circa 700 liter, over hem werd leeggestort. Naar het ziekenhuis St. Carolus overge bracht, overleed het slachtoffer in den volgenden nacht.. Het onderzoek heeft nader uitgewezen, dat het ongeluk te wijten is aan een nood- lottigen samenloop van omstandigheden Het slachtoffer laat een vrouw na. „Dat is alleen voor de groote men schen". een uitspraak, die de kinderen aan tafel nogal eens moeten booren. En waarop is dan het verbod, om van de een of andere spijs mee te eten, ge grond? Gewoonlijk op de aanwezigheid van peper, mosterd, kerry en dergelijke scherpe specerijen, die voor den niet-vol- wassene als te sterk prikkelend worden beschouwd. Bepaald noodzakelijk zijn echter zulke kruiderijen niet; we kunnen onze gerech ten óók smakelijk maken met minder krasse middelen: gefruite ui, tomaten- purée, Maggi's Aroma, groene kruiden (peterselie, selderij) ziedaar reeds eenige toevoegsels, die niemand kwaad zullen doen en die toch veel hulp geven bij het smakelijk bereiden van een maal tijd. Voor wie dan nog bepaald gesteld mocht zijn op een scherpere smaak-prik- keling, staat altijd de mogelijkheid open om op het bord aan de opgeschepte portie nog persoonlijk het een of ander toe te voegen. Ter wille van de kinderen dus niet lan ger de vrij algemeen bekende kerryscho- tel: we stellen daarvoor in de plaats een schotel óók van rijst met vleesch, maar gekruid met tomatenpurée; voor de kin deren geen peperige filosoof- of jacht schotel, maar een mengsel van dezelfde vleesch- en aardappelresten met zachtere toevoegsels smakelijk gemaakt; voor het kinderen geen panvisch met mosterd en peper, maar een smakelijk vischschoteltje, dat zijn aroma ontleent aan onschuldiger kruiderijen. Om u een denkbeeld te geven van deze drie gerechten, die ook door de kinderen graag worden gegeten, volgen hier de eenvoudige recepten ervan. Rijstschotel met vleesch en tomaten (4 personen). Ongeveer 750 g j]/2 pond) koude, in water gekookte rijst (bij gebrék aan rijstresten zou men 300 g of 3 ge wone theekopjes rijst gaar kunnen kö- ken in 2% maal zooveel water als rijst), 300 g (3 ons) vleeschresten, 4 flinke uien, 4^6 flinke tomaten, 80 g (4 afgestreken eetlepels) boter, 2 thee lepels Maggi's Aroma, wat zout (naar smaak) Fruit in een niet te kleine pan (zóó, dat de rijst er later ook voldoende ruimte in vindt) de fijngesnipperde uien licht bruin met drie kwart van de hoeveelheid boter; voeg er de ontvelde, in plakken ge sneden tomaten bij en laat die mee gaar smoren; roer dan alles door elkaar met de droge rijst en het fijngehakte vleesch; voeg er de Maggi's Aroma bij en zooveel zout, als voor den smaak noodig is. Breng alles over in een vuurvasten schotel, strooi er wat paneermeel over, verdeel daarop de nog overgehouden boter in kleine klontjes en zet den schotel nog een half uurtje in den oven, tot zich een korstje heeft gevormd. Doe naar verkiezing het gerecht ook wel zoo uit de pan in een dekschaal op, maar roer er dan op 't laatste oogenblik de nog overgehouden boter door. Gerecht van vleesch- en aardappelresten (4 personen). Ongeveer 400 g (4 ons) vleeschres- ten, ongeveer 1% kg koude gekookte aardappelen, 500 g (3 pond) uien, 80 g (4 afgestreken eetlepels) boter of vet van overgebleven jus, ongeveer 1 met water verdund bruin van jus (of Yï 1 heet wateT) met 2 Maggi's bouil lonblokjes, wat nootmuskaat, mis schien wat zout. Fruit de fijngesnipperde uien licht bruin in de boter of het vet; maal of hak intusschen het vleesch en maal de aard appelen of wrijf ze fijn. Voeg alles bij de gefruite uien, roer er den bouillon of de verdunde jus door en maak het gerecht op smaak af met wat nootmuskaat en misschien wat zout. Voeg, als het mengsel te droog mocht zijn, nog wat vloeistof toe: hetzij wat melk, hetzij nog iets meer Maggi's bouillon. Laat. alles samen door en door warm worden en schep dan het gerecht oveA m een dekschaal. Panvisch (4 personen). 500 a 600 (5 a 6 ons) ontgrate res ten van gekookte visch, ongeveer ij^ kg koude gekookte aardappelen, 2 flinke uien, 80 g (4 afgestreken eetr lepels) boter, 2 volle eetlepels toma tenpurée, 1 eetlepel gehakte peterselie, Y-i 1 kokend water met 2 Maggi's bouillonblokjes, misschien wat zout. Fruit de fijngesnipperde uien met drie kwart van de boter lichtbruin, voeg er de tomatenpurée bij, de gemalen of fijnge wreven aardappelen en de ontgrate visch. Roer alles door elkaar met den bouillon, desnoods daarvan wat meer toevoegende, als het gerecht anders te droog zou blij ven. Laat het mengsel goed heet worden, roer er ten slotte de overgehouden boter en de peterselie nog door en dien het op in een dekschaal. Of wel, doe de massa vermengd met de peterselie uit de pan over in een vuurvasten schotel, bestrooi den boven kant met paneermeel en verdeel daarop de nog overgehouden boter; zet den scho tel in den oven, tot zich een korstje heeft gevormd. van Den Helder 8 Mei. GETROUWD: H. Poelman en M. Gomes. BEVALLEN: j. j. v. DonselaarBal, d.; J. C. FelsKoot, z.; M. Heijblok Goes, z. Haven van Nieuwediep. 7 Mei: Aangekomen van Harlingen, en ver trokken naar Londen het Engelsche s.s. „Groningen". 7 Luit. ter zee re k!. J. J. Wicbers is eervol ontheven uit zijn functie van adjudant van den commandant der zeemacht in Oost-Ind/ë en 25 April met het vrachtschip Poelau Roebiah naar Nederland teruggekeerd. Luit. ter zee 2e kl. G. A. Cox, onlangs uit Oost-Indic teruggekeerd, is geplaatst bij de marinekazerne te Amsterdam. Off. van den M.S.D. ie kl. C. A. Vos is overgeplaatst van het wachtschip te Willems oord aan boord van Hr. Ms. opleidingsschip voor machinisten en stokers Van Speyk to Nieuwediep. Ondervolgende schepelingen zijn 30 April '34 per m.s. Baloeran in Nederland treuggekeeTd: Majoor-konstabel H. J. Glinthuis, bootsman W. Broos, idem W. Stenckes, idem J A. G. Douglas, idem A. C. M. Wassink, idem. G. Wagenveld, sergeant-monteur R. Koldijk, idem J. J. Vissers, idem A L. M. den Haan, sergeant-vliegtuigmr. M F. W. Ouwerling, sergeant-machinist H. Plekkenpol. idem-H. van Son, sergeant der marns. J. B, C. Ruiter, korporaal-schrijver A. Molenbroek, korporaal telegrafist I. Israël, korporaal-vliegtuigmr. M D. A. de Wijn, idem A. M. Harmelink, korpo raal der mariniers H. de Vink, pijper ie kl. C. A. Tamboer, marinier ie kl. G. Janbroers, lichtmatroos F. T. Hesselmans, idem W H. Hendriks, idem J. P. T. Knollaert, idem L. van Delft, idem T. E. Wiggers, idem L. Harms. Serg.-macht. M. W. Orlemans en id. M. v. d. Laan. Bestemd voor uitzending naar Oost- Indië in de maand Juli 1934. Serg.-macht. T. Bruinsma, id. J. Leygraaff, serg.-vliegtmr. L. M. Kalfsvel. Aanwijzing be stemming uitzending in Juli a.s. naar Oost- lndië ingetrokken. Serg.-monteur J. Leering van Piet Hein naar Wachtschip Willemsoord, 8 Mei. Adj.o.o.macht. R. J. Wolfs. Bevolen over- p'aatsing naar Wachtschip Willemsoord in getrokken. Maj.-maeht. J. C. Vrijvogel van Van Speijk naar Wachtschip Willemsoord, 10 Mei. Serg.-monteur L. M. Scharp van Kaz. O.Z.D. naar Piet Hein, 8 Mei. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 7 Mei. Aardbeien per 100 doos 742; andijvie per 100'stuks 24.60; asperges per 100 bos IS33; bloemkool ie s. 15—22, 2e s. :o 14 per 100 stuks; kropsla per 100 stuks 14.30; komkommers per too stuks 8 16.50; prei per 100 bos 3.306.30; postelein per bakje 2846 cent; rabarber 1.50—3.50, raapstelen 0.601.80, radijs 0.603-60 per 100 bos; roode kool per too kg 2.203-30; selderie per 100 bos 0.70—1.50; spinazie per bak 1648 cent; snijboonen per 100 pond 28 —33; tomaten per 100 pond 2855; uien per 100 kg 3.305 20; wortelen per :oo bos 714.50; witlof ie s. per 100 pond 69.50, 2e s. 3—5. AMSTERDAM, 8 Mei. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt werd voor Malta spring 14 tot 15 ets. per kg betaald. Overige prijzen onveranderd. Aanvoer 170 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 8 Mei. 12,000 kg roode kool 11.60; 4800 kg gele kool 11.80; 6600 kg Deensche witte kool 0.903.20; 325 kg trien 2; 3000 kg rabar ber 1.301.60 en 175 kg tomaten: A 55, B 61, C 46 en CC 31, alles per 100 kg. PURMEREND, 8 Mei. 3017 kg boter 1.201.40 en weiboter 1.1 1.25 per kg; 534 runderen, w.o. 210 vette per kg 0.540.62, handel vlug en 194 gelde 80155, handel matig; 60 stieren 3246 ct. per kg, handel vlug; 7 paarden 110130, handel stng; 60 vette kalveren 4060 cent per kg, handel stug; 750 nuchtere kalveren, slacht 39 en fok 614, handel matig; 233 vëtte varkens, slacht 4334 cent per kg, handel matig; 67 magere varkens 1320. handel stug; 394 biggen 713, handel matig; 662 s.hapen to26, handel matig; 529 lammeren 6;-2, handel matig; 68 bokken 4—12, han del matig; kipeieren 1.902.40 en eend- eieren 2.40 per too stuks; piepkuikens 75 82)^ cent per kg, handel goed; 9482 stuks kip- e'eren A 1.902.60, B 1.80; 8849 eend- eieren A 2.452.70; eenden 3075 cent. NOORDSCHARWOUDE, 8 Mei. Aanvoer 45,000 kg roode kool 1—2.30; 33,200 kg D. witte kool 2.503.60; 25,800 kg g"le kool 12.10, alles per 100 kg. SCHAGEN, 9 Mei. 3 stieren (pink) 70105; 72 geldekoeier» (magere) 120—180; 20 idem (vette 150 225; 40 kalfkoeien 180265; 9 pinken 70— 100; 145 nuchtere kalveren 412; 116 over- houders 1420; 157 lammeren 613; 10 bokken en geiten 514; varkens (magere) 1118; 10 idem (vette) p. kg 0.340.36; 109 biggen 7—12; 20 kippen 0.75—i'.so. Eierenveiling. 13.500 kipeieren 52—54 kg 1.60—1.70; 55 57 kg 1.70—1.80; 58—60 kg 1.80—2; 61^ 63 kg 2—2.20; 64—67 kg 2.40—2.50; kleine witte 1.60; 5500 cendeieren 2.402.50, alles per 100 stuks. HOLLAND—FRANKRIJK. Wat zal het Nederlandsch elftal doen? „Kalmpjes aan" of wederom vechten voor, de overwinning? De Franschen zullen krachtigen tegenstand bieden! Morgen heeft Nederland en meer in het bij zonder Amsterdam weer de sensatie van een interland-wedstrijd. D.w.z. dat duizenden en nog eens duizenden morgenmiddag thuis bij de radio zitten en zich door Han Hollander het re'aas van den wedstrijd zullen laten opdis- schen terwijl 39.000 anderen met eigen oogen den slag in het Olympisch stadion zullen mee maken. We kunnen gerust zeggen, dat de animo voor de verrichtingen van het Nederlandsch elftal nog noodt zoo groot geweest is als tegenwoor dig, wat natuurlijk het gevolg is van de meer dan schitterende prestaties van de Oranje- hemden. Iedereen, die er maar ecnigszins kans toe ziet, wil zien hoe de Nederlandsche ploeg, één van de sterkste acht ter wereld, speelt teneinde een indrink te krijgen van de kans die het elftal in Italië wel toegekend kan worden. Men is opgezweept door zijn vrienden of ken nissen, die een van de laatste roemrijke zeges meegemaakt hebben, „kerel, dat moet je zieri," degenen, die nooit beter verlangd hebben, dan het radio- of courantenverslag, blijven niet meer thuis, maar worden door een magische

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7