G. A. v. d. BLOM ZfJ. Opening Badseizoen IH4M Verlovings- ÊÊÈÊf ringen HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 12 MEI 1934 Langs de Straat. Voor het stoffeeren van Uw Meubelen het vernieuwen van Uw Vloerbedekking en Gordijnen is het adres hoek Polderweg Krugerstraat. Behangerij. Stoffeerderij. LEG 'NCIGARET OP TWEE 2KENT STUKKEN Kamer van Koophandel v Holl. Noorderkwartier. STRANDTENTEN S. COLTOF, Kanaalweg Uit het politie-rapport Visscherij Zij allen kochten hun bij J. van de Witte Keizerstraat 103 FIRMA H. WORM HOUDT „VRAAG EN AANBOD" F. NYPELS Plantsoenstraat 3 Telefoon 300 De geheimzinnige (Hefsta'. Een winkel met huishoudelijke artike len: koffiepotten, emmers, boenders, trappen, inmaakpotten, kachels en leuke kinderwagentjes... snoeperige kinder wagentjes! Eén, een heele mooie, stond lokkend bij den ingang van de deur... Winkelier zit vredig in zijn kantoortje, achter in den winkel, vermoedt niets van het vreeselijke dat gebeuren gaat... in braak met ontvreemdingop klaarlich ten dag... Een onverlaat speurt, spiedt... stapt sluw de winkel binnen, grist naar den wagen... wagen weg, verdwenen... Winkelier komt naar voren, hij kijkt, monstert zijn wagens, vertrouwt zjjn eigen oogen niet Kijkt nog eens, schudt het hoofd met het zwarte kapjedan schokt het fel in hem door: wagentje weg, wagentje foetsie.... inbraak op klaarlichten dag Wagentje gevlogen, door onbekende sluwe dief. Telefoon politie de heele Heilige Hermandad van Den Helder op zoek naar den snooden dief. Politie van Helder met uitgeslapen recherche zoekt vinger afdrukken. Politiehond gromt, blaft, bijt iedereen die het onderzoek bemoeilijkt, in zijn kuiten. Wagentje blijft weg... de avond valt geen wagentje. De misdaad blijft onopgehelderd in donker duisteren nacht. Volgende dag. Zon stooft Koningstraat fel warm. Winkelier in huishoudelijke artikelen staat verdekt opgesteld in zijn winkel je, tuurt strak op granieten tegels houdt wacht bij zijn karretjes, uitge slapen als een schildwacht op zijn ge vaarlijke post. Als dief terug mocht komen, in zijn handen vallen, is tie niet gelukkig. Winkelier goede man, maar niet gek, moest altijd zelf veel te hard werken om hooitje bij schuurtje te houden. Fel en turend kijkt hij, dief lang niet gelukkig als hij komt. Winkelier oud, maar sterk, goed, maar driftig. Heldersche jongens ondervonden eens toen winkelier stoelen politoerde, en jongen die stapel emmers omvertrapte voor de deur zoodat emmers kletterend door Koningstraat rolden, toen op zijn kousen, met politoerkwast in eene hand, politoerpot in andere jachtig den jongen naderende in woesten marathonloop als Nurmi no. 1 bij de Bijbelschool aankwam, jongen beetgreep met nijdige halen jon gens haar en gezicht zwaar bruin poli toerde toen winkelier 't uitgeschaterd heeft van pret... drift weg... omdat jonden zijn bruine broeder was geworden. Als leelijke gore dief komt, winkelier 'm nog wat anders zal doen dan politoeren. Dief komtl... Met kleine pasjes nadert hij loopt winkel binnen... Dief is klein, erg klein... nog geen drie jaar, en o wonder hij ziet er ook heelemaal piet naar uit, dat ie ooit slecht zal wor den zijn oogen, guitig van den lach, bver zijn geheele gezichtje, licht heer lijke blijde humor... Een schat van een kind!., ontmaskert zich zelf Fietsie karrie fietsie Arie mag fietsie Opa, Arie zoet is. plaats voDd. Deze wees erop, dat er voor de wedstrijden wei wat te weinig wind was, I waardoor het geluk een woordje meesprak. Alles bijeengenomen kan H.W.N. echter pp een prachtig geslaagden dag terug zien. De uitreiking der behaalde prijzen sloot Pervolgens dezen goed geslaagden ope ningsdag. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. In de maand April werd de Leeszaal bezocht door 1390 mannen en 94 vrouwen, totaal 1464 personen. Uitgeleend werden 2014 romans, 1749 kinderboeken en 880 studieboeken,totaal 4613 banden. )e navolgende werken werden aange- Kuaft: Brandt, Brandscbilderwerk. Diers, Bet raadsel der liefde. Hoffmann, De moderne vrouw. Hofstede Koopman, Stoomturbines. Justi, Velasquez. Mauriac, De loop van het lot. Mechanicus, Een volk bouwt zijn lot. Riemens-Reurslag, Onze jonge kinderen. Nederlandsche prentkunst sedert 1900. Van der Velde, Het eeuwige vuur. Vollenhoven, Het calvinisme en de reformatie van de wijs begeerte De Vries, Koningssage. V an de Woestjjne, De nieuwe Esopet. Wren, P. C., De mammon der gerechtigheid, ld., Beau Geste. Id., Beau Sabreur. Gerritsen, Theorie en praktijk van het electrisch lasschen. Swierstra, Radio-ontvangst in th-orie en praktijk, 2 dln., 1 bd. Terwiel, D eselmotoren voor automobielen. Ten geschenke ontvangen Alle hens aan dek! A 'thonia Wilhelminafonds, conferentie gehouden Sept. '33. B rraa, e.a., Latijnsch leesboek. K L. M. zomerdienst 1934. L: ;tenberg, De armenzorg te Leiden tot net einde van de zestiende eeuw. Rogge, De viris illustribus. DIEFSTAL OF VERGISSING? Uit de Openbare Leeszaal ver dwijnt spoorloos een nieuw aan geschaft werk. Er is in Den Helder een inrichting, die zich kan beroemen op een zeer ver doorgevoerde gastvrijheid, een gastvrij heid, welke niet let op stand, godsdienst of politiek, maar die in de volstrekte be- teekenis van het woord „algemeen" is: Bi. de Openbare Leeszaal. Van deze gastvrijheid wordt een dank baar gebruik gemaakt. Daar komt de (schoolboy zijn uittreksels overschrijven, en de op leeftijd zijnde heer zijn krantje lezen. Daar is de klassieke boekenwurm, en daar is de zakelijke lezer, die slechts de zoo juist aangeschafte werken in komt zien. Maar allen hebben zij welhaast ge meen: een groote dankbaarheid voor de inrichting, die (en dit is nu eens geen in-de-hoogte steken!) een ieder rustig zijn gang laat gaan, en het een ieder naar de i zin tracht te maken. En nu is deze gastvrijheid, een onzer va lerlandsche deugden, met voeten ge treden, en kapot gemaakt. Tenminste, het lijkt er veel op. Immers, eenige dagen geleden werd gewoonte getrouw, op het bekende „plankje" in de O.L. het maan delijks aangeschafte aantal nieuwe werken gedeponeerd, waarvan nu dezer dagen "Vermeulen's „Chicongo" op raadselaeh- ti e wjjze verdwenen is. )e gevolgen waren, dat het bestuur op bedoeld plankje een schrijven legde, w.iarin vermeld staat, dat het voorloopig B>t- meer mogelijk blijkt de nieuw ver se enen boeken hier ter inzage te leggen. bedaar, een vermoedelijk vergrijp, dat «lie bezoekers dupeert, en dat voor allen een wrangen bijsmaak heeft, want, niet waar, men weet dat bet personeel in het vervolg op de gedragingen van alle lezers toeziet, hetgeen min of meer onaange naam is. Van den anderen kant ljjkt het haast onmogelijk dat hier opzet in het spel is, daar het „vermiste" boek toch geen waarde vertegenwoordigt, zoodat men niet kan aannemen, dat de een of andere biblio- phiel zijn vingers niet heeft weten thuis te houden. Men kan zich indenken, dat zoo iemand een stokoude Vondel-uitgave of een eerste Byron-editie in de wacht sleept, hetgeen natuurlijk onverdedigbaar is, maar te begrijpen valt. Een boek ter waarde van eenige guldens echter... Neen. Resteert de mogelijkheid van een abuis. Een bezoeker kan in der haast „Chicongo" in zijn tasch gestopt, en het tot nn toe niet geconstateerd hebben. Dat hjj het dan alsnog spoedig ontdekke! Al met al een onaangename historie, die door alle bezoekers der inrichting m t leedwezen gadeslagen zal worden. Er kan evenwel nog iets goed gemaakt Werden, en wel, dat het boek op de een of andere manier zoo spoedig mogelijk geretourneerd wordt. persoon, die „Chicongo" „abusieve lijk" meenam, gelieve hier nota van te nemen. In zijn, en in 't algemeen belang. De nieuwe werken kunnen voortaan bij het bestuur ter inzage worden ge vraagd. Degenen die over het vermiste boek inlichtingen kunnen verstrekken, worden dringend verzocht zich bij de directrice aan te melden. en dan hebt Ge precies de Ipnnte breedte en dikte van zoo'n HET NIEUWE GRAALSPEL „NU GAAT DE HEER VOORBIJ." Men verzoekt ons opname van het vol gende: 17 Mei a.s., des avonds te 8'/2 uur, zal in het Gebouw 'De Harmonie* te Alkmaar gegeven worden het nieuwe spel van 'De Graal*: „Nu gaat de Heer voorbjj". Het wil onze aandacht concentreeren op de gebeurtenissen in het Oude Land van Palestina in den tjjd van Christus. Zooals bij haar vorige stadionspelen bedoelt „De Graal", ook nu, den toe schouwer te doordringen van de eeuwige schoonheid en opvoedende kracht van het leerstellig Katholicisme. Zij doet dit op de haar eigen wijze: door zang en religieuze dans. spreekkoor en bewegings koren en geeft wat in hare beweging aan overtuiging en enthousiasme leeft, frisch en spontaan in kleurengloed weer. Muziek als tusschenspel en ter illustratie heft het alles in een sfeer, waarin het den toeschouwer gemakkelijk valt, zich in te leven. Het Spel trok te Amsterdam, Haarlem, Den Haag en Rotterdam de algemeene belangstelling: de schouwburgzalen waren geregeld uitverkocht. Kaarten voor Alkmaar zijn verkrijgbaar aan het clubhuis van „De Graal", Oude Gracht 283, telefoon 1390, Alkmaar. op en in de nabijheid der wierwaarden. Helaas is er thans geen wier meer en het zeegras was blijkbaar voor visch van ver schillende soort, en voor geep in het bizonder, een geliefkoosde plaats om kuit te schieten, en gunstig voor de ontwikke ling voor de uit de vischkuit geboren larven. Voorts heeft Wieringen sedert het uit zijn isolement verlost is zelf een visch- afslag, zoodat de in de nabijheid van Wie- ringen gevangen geep vermoedelijk ook daar wel ter markt zal worden gebracht, terwijl voorheen de daar gevangen visch voor een belangrijk deel hier aan den af slag werd aangevoerd; wat dus ook een ongunstige factor vormt voor ons plaat selijk visscherijbedrijf. Wat de ansjovisvisscherij betreft ziin de vangsten minder ruim dan vorige week, betgeen voor alle belanghebbenden jam mer is, te meer waar de prijs voor ansjovis neiging had te willen stijgen, maar wie weet, misschien is de vangst volgende week wel weer wat ruimer. De Noordzeevisscherfi geeft ook niet veel reden tot vreugde, de vangsten zijn over het geheel genomen gering, en de prijzen zijn gepaald slecht te noemen. Schol, schar, tongen, het is alles spot goedkoop, misschien dat bii het naderend badseizoen de prijs voor tong zich nog wat herstellen kan, intusschen is afwach ten voorloopig de boodschap. De garnalenvisscherij is vrijwel ten einde. Zakdoos 20 cenl STOELEN PAKKEN PYASVSA'S BROEKEN Onderdeden als STOKKEN. HARINGEN, TOUWEN enz. naast Casino. Oe winkel is Hemelvaarts dag geopend. Het is Mei. De maand van bloei en zang, van groene weide, van kleuren pracht. Dat alles even helder en frisch, jong en krachtig. De boomen met het jonge blad toonen zich op hun mooist, Terecht kan men Mei dan ook de prach tigste maand van het jaar noemen. Al de vogels zfin terug, broeden of nestelen. Het insectenleven begint in vollen gang te komen, de wilde bijen komen te voorschijn, en de kleurige vlinders beginnen weer te fladderen. In Mei zingt en kwinkelt, paart, nestelt en broedt alles wat vogel is. Alles is nieuw en vol leven in dezen zoo heer lijken tijd. Langs het strand trekken nog de wintervogels, welke hier des winters verblijven, zooals strandloopers, goudple vieren, goudkieviten en paarse strandloo pers, welke alle weer het hooge Noorden opzoeken. Bosch en duin krijgen nu hoe langer hoe meer bewoners. Dé koekoek laat zijn roep weer hooren, ook de heldere trillerroep van den wulp hooren wij. Dit is dan ook de beste tijd om het familie leven der vogels te bestudeeren en te be wonderen. Het leven der vogels is een onuitputte lijke, voor ieder toegankelijke bron van zuiver genot. Ook wü hebben ons deel van de vogel wereld. In de donkere duinen huizen de kleine zangers en lijsters. Zfi geven zich slechts af en toe bloot en hebben niet de bijzondere aandacht van het wandelend publiek, maar als ze er niet waren, zouden we ze missen. Vooral de lijsters zijn er goed vertegenwoordigd. Het is Mei. De natuur op haar best. Hoe frisch is het groen van boom en plant! De boer haalt zijn koeien van stal, zoodat zij zich weer te goed kunnen doen aan het malscbe gras. In de slooten en plassen vertoont zich het groen van de water plantjes, hier en daar ziet men in de pol- derslooten de bloeiende waterranonkeltjes. Dat alles is een lust voor het oog. Het is Mei. De appel- en perenbloesem is reeds gevallen. De duinen krijgen weer nieuw leven. De vergeet-mii-nietjes gaan hun kelkjes openen, de dotterbloemen met hun goudgele kleur toonen zich op hun mooist, de duinviooltjes worden zichtbaar tusschen hei en halmen. De kruipwilgen hebben hun stuifmeel rondgestrooid. De leeuwerik zingt zijn Meizang over zijn eerste broedsel. Op het strand ziet men verschillende weide- en zeevogels, alle in druk gedoe en voedsel zoekend langs de vloedlijn. De zon flikkert en blinkt op de nu zoo rustig af en aan deinende zee. Straks als de zon wegzinkt aan den hori zon, en de damp optrekt uit slooten en vaarten, daalt de Meinacht over de velden, de Meinacht met zfin vogelgeluiden en kikkergekwek. En als de morgen weer aanbreekt, dan wekt weer de Meizon de natuur, tot nog fleuriger en mooier leven. Joh. EEN LEELIJKE VAL, Donderdag speelden eenige kinderen i nde B. Ballotstraat. Een van de kleinen kwam op zijn mond te vallen, juist met zijn tanden door zijn tong. Het kind werd oogenblikkelijk naar de St. Lidwina- stichting gebracht. Ernstige aanrijding. Donderdagavond te plm. 7 uur had na bij *Duinoord« in de bocht Strooweg-Zand- dijk een.ernstige aanrijding plaats tus schen een personen-auto en een motor rijwiel. De bestuurder van laatstgenoemd voertuig werd ernstig aan een zijner beenen gewond en is naar het Marine- hospitaal vervoerd. Een meisje, dat op de duo was gezeten, kwam er met eenige schrammen af. De auto werd licht en het motorrijwiel zwaar beschadigd. De oorzaak der aanrijding is vermoedelijk gelegen in het feit dat de bestuurder van den auto plotseling met groote snel heid achteruit reed. Proces-verbaal wordt opgemaakt. Waarschuwing. De Burgemeester van Oosterhout heeft, op last van den Officier van Justitie te Breda, op grond van overtreding der Loterij wet 1905, maatregelen genomen om den voortgang van de door J. Ruis (reclamebureau sGoal«), Bredascheweg G 84, aangelegde z.g. gratisloterij te stuiten. Waar ook hier ter plaatse winkeliers voornemens zijn aan hun klanten loten in deze loterij ter hand te stellen, geeft de Commissaris van Politie alhier belang hebbenden ernstig in overweging van deze wijze van reclame maken af te zien, zulks ter voorkoming van inbeslagname der loten. De ontvoerder. Winkelier, sterke man, voelt nu iets weeks in zijn ziel... hij weet daér is de dief 1 Zachtkens komt hij naar kleine Arie toe... Dag kleine zoete Arie, zegt hij. Opa, karrie... fietsie... Arie? zegt 't kind met blij vragend kinderstemmetje. Winkelier poogt identiteit van kind vast te stellen. »Kind weet niets te vertellen, kan alleen stamelen onverstaanbare woordjes. Weet heelemaal niet aan te duiden, waar hij woont, zegt alleen, opa, fietsie, karrie, Arie jije, jije, jije met fietsie. Winkelier, zoon, buren schokschoude ren van den lach en bekijken 't kind teeder en nemen 't op den arm. Waar woont ie Een detectief onder de toeschouwers, een ware Sherlock Holmes weet raad. Hij grijpt een wagentje, geeft 't aan Arie en zegt: Zal Arie nou lievies naar zijn moessie jije, jije, jije, jije Arie met verheugd gezicht en glundere oogjes, trotsch op zijn nieuw verworven schat, trekt, met trippel pasjes over 't trottoir gaande, het roode snoeperige wagentje voort. Handig en zeker als een ervaren chauffeur, stuwt hij langs de huizen. Verder en verder loopt Arie... Plots draait hij welbewust om, steekt handig en bewonderenswaardig zeker, de groote straat overeen auto remt toeterend, met veel geraas' ..maarkleine Arie negeert elk aanrijdings gevaar, draait eén kleine dwarssteeg in en- blijft zege vierend voor een huisje staan. SPOORSTRAAT 12 - TEL. 330 Uitsluitend prima Sigaren 4, 6, 8, 10 ct. Alle soorten Sigaretten, geurige Rooktabak, Rookartikelen Makelaars Assurantiekantoor Koop en verkoop van Huizen. Alle Assurantiën.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 14