oofd gijnen Aspirin-, HONIG'S BOUILLONBLOKJES thans 6 voor 10 ct. Radi lO'programma GEMENGD NIEUWS verdwijnen snel en zeker door 'a en spinazie De berechting van de muiterij op „De Zeven Provinciën". Ernstig scheepsongeluk op de Weser. De moord op raadsheer Prince. Zandstormen in Staten. de Ver. Kinderen verdronken. Het spellingsprobleem De bom op J)e Zeven Provinciën' Een spoorwegongeluk. Insectenplaag in Zuid' Slavië. I TA B l E T T E N U tsiuitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 2C tabi. 70 ets- en oranjezaKjes van 2 tabi. a to ets. Daarna daalde de kiat, terwyi een frag ment uit het oratorium Judas Maccabéus van Handel werd gespeeld. Leerlingen van de kweekschool voor de zeevaart, die als slippendragers hadden gefungeerd, stonden rondom de kist op bét podium geschaard. De zoon heeft dank gezegd voor -~'e belangstelling. de Naar de vuilnisbelt. .en schrijft uit Venlo aan de N. R. Ct. Aangezien het contingent van 9.000.000 kg sla, dat in April en Mei naar Duitsch- land mag worden uitgevoerd, tnans reeds in Duitschland is ingevoerd, staat de uit voer van dit product naar Duitschland thans stil. Als gevolg hiervan liepen de prijzen dei sla op de Venlosche veiling en op de Coöperatieve veiling te Venlo, waar begin dezer week nog 6 p. 100 stuks werd geboden, Vrijdag terug tot 1 per 100. 1000 kisten kassla haalden niet het minimum-bod van 50 ct. per 100 stuks, zoodat zij naar de vuilinsbelt wer den vervoerd. Meer dan 1300 kisten spinazie, waarop nog geen bod van 1 per 100 kg. werd verkregen, werden eveneens onbruikbaar voor consumptie gemaakt. VEREENIGING VAN SC'HEEPSWERKTUIGKUNDIGEN. Bovengenoemde vereeniging hield op 21 April en 11 Mei haar jaarvergadering, resp. te Amsterdam en Rotterdam. De Voorzitter, de heer Veenstra, wees in zijn openingswoord op de slechte toe- stanuen in het zeevaartbedrijf, waarvan de officieren de gevolgen in toenemende mate ondervinden. Eenige honderden col lega's, waarvan zeer velen bijna hun ge- heele leven een bestaan vonden in de zeevaart, staan nu broodeloos, terwijl van diegenen, die nog in de vaart zijn, de gages dusdanig zijn besnoeid, dat ver- .-.cheidenen het loon van een ongeschool- uen arbeider niet eens meer verdienen. Spr. wees er dan ook op dat met de land arbeiders, de zeevarenden verreweg de „ïootste offers hebben gebracht en de titans geldende gages die toch reeds tus- chen 45 en 50 van 1920 liggen, ge handhaafd dienen te blijven, wil men niet j „goodwill" van een geschoold offi cierencorps opofferen. Hy wekte de tiien op om met het bestuur te blijven y veren voor geordende toestanden in het drijf en zich niet te laten meesleepen .oor allerlei geestelijke stroomingen, die ieh tegen de vakbeweging keeren en die ot uitdrukking komen bij de extréme pe- itieke partijen van links of rechts. „oor den secretaris-penningmeester, d .i heer van Mujjlwijk, werd verslag uitgebracht over 1933. tloewel het ledental is teruggeloopen, ongeveer in overeen stemming met het uit de vaart genomen aantal schepen, is de begrooting nog zeer goed sluitend te maken, zij het ook ten koste van reserveering. Bedroeg deze over het afgeloopen jaar nog 10.668.voor S4 wordt deze begroot op 7000.het voordeelig saldo van de verlies- en winst- r kening ten bedrage van 23.242.39 werd hoofdzakelijk verkregen van de interest der belegde gelden. Aan werk lozensteun werd 71.351.98 uitgekeerd waartegenover aan ontvangsten stond een bedrag van 67.499.79. I)e reserve van 9 werkloozenkas bedroeg op 1 Januari 1. 38.388.83. De jaarverslagen werden onveranderd goedgekeurd, alsmede de overige voorstel en, op de agenda vermeld. Een motie, oor één der leden voorgesteld, werd iet algemene stemmen aa"genomen en uidt: )e jaarvergaturing dtr Vereeniging mi Scheepswerktuigkundigen, enz. Met verontwaardiging kennis genomen ebbende van het besluit van den Mi ester van Justitie om nu nog eens over- g te plegen met het Departement van conomische Zaken omtrent het tijdstip an invoering van de nieuwe wettelijke geling voor de zeevarenden, over welke geling reeds gedurende 14 jaren overleg verd gepleegd en welke reeds vóór bijna ier jaren in de Staten-Generaal werd angenomen; protesteert krachtig tegen elk verder uitstel; draagt het bestuur op, alle maatregelen te nemen, welke het noodig acht om een onverwijlde en ongewijzigde Invoering an de nieuwe wettelijke regeling der ar beidsovereenkomsten van kaptaal en "chepelingen te bevorderen; en besluit deze motie ter kennis te bren- van de Regeering en van de pers. men, zoodat het schip per ongeluk ge troffen is, doch dat wel degelyk dadelijk een treffer bedoeld was. Het bericht volgt hier: „Door bijzondere omstandigheden trok ken slechts vijf van de negen daartoe be stemde vliegtuigen „De Zeven Provin ciën" tegemoet. Vooruit twee Dorniers in de eene de eskadrille-leider. daarachter drie Fokkers, de eigenlijke bombarde mentsvliegtuigen. Op een zeker oogenblik was de leider gedwongen met zijn Dornier een noodlan ding in een baai te maken. De officier vlieger 3e klasse F. H. J. Coppers, die den anderen Dornier bestuurde, dit be merkende vroeg draadloos, wie de lei ding had, maar kreeg geen antwoord. Kort daarop «einden de Fokkers hem, vragende wie de leider nu was, waarop Coppers, ofschoon de jongste van allen, terugseinde, dat hij de leiding nam, daar bij, waar hij de voorste was en het dichtst bij den vijand, een gezond initiatief too nende. Na draadloos aan de muiters te ken nen te hebben gegeven, dat, wanneer zy zich niet overgaven, na tien minuten een bom zou losgelaten worden, waarop het antwoord volgde: „Hinder ons niet" wierp hfj na den gestelden tijd zjjn bom. Men weet. dat er over die bom heel in het begin, nog al iets te doen ls geweest. Deze zou namelijk bedoeld zijn geweest als een waarschuwing, maar zou by on geluk het schip getroffen hebhen. Dit is nu geheel onjuist. De vliegers hadden geen order om een waarschu- wingsbom te werpen, wel om het schip door het afvuren van één bom van 50 kilo, later te volgen door één of meerdere van 200 kilo, tot rede te brengen. De bom was dus wel degelijk bedoeld voor het schip en trof verrassend goed haar doel. Dit verrassend is eigenlijk mis plaatst, want onze vliegeniers noteeren bij oefeningen gewoonlijk plus minus 70 pet. treffers. Daarna op zjjn weg terugkeerende, hield Coppers de tweede bom voor het loslaten gereed, een van 200 kilogram. Het is een geluk voor de bemanning ge weest, dat men snel het witte doek gespiYi- nen heeft op het dek. Was men een halve minuut later geweest, dan had de zware bom het schip getroffen en het is vry waarschijnlijk, dat de „Zeven" daardoor wrak geschoten zou zijn. Daar Coppers van officieele zijde geen tevredenheidsbetuiging heeft gekregen voor het gezond initiatief, bij die gelegen heid ten toon gespreid, gelooven wij, de tolk te zy'n van het grootste deel onzer lezers, indien wij dezen jongeman, die eerst in Juli 1931 tot officier-vliegenier werd aangesteld, onze hulde brengen voor zyn daad." HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 15 MEI 1934. De eischen tegen de vijfde groep voor het hof. Aneta meldt uit Batavia: Hedenmorgen behandelde het Hoog Militair Gerechtshof de zaak tegen de muitersgroep B c.s. De advocaat-fiscaal eischte verzwaring van de vonnissen van den Zeekrijgsraad te Soecabaja tegen d. J. tot drie jaar, S. tot 5 jaar, B. tot 2 jaar, d. G. tot 4 jaar, H. tot 2 jaar en 6 maan den, H. tot drie jaar en zes maanden, H. tot 2 jaar en 6 maanden, v. H. tot 5 jaar, V. tot 5 jaar, K. tot 2 jaar, v. P. tot 3 jaar, S. tot 5 jaar en S. tot 2 Jaar en 6 maanden en bevestiging van de vonnis sen van den zeekrygsraad tegen de ove rige beklaagden van deze groep. De uitspraak is bepaald op 19 Mei. zonsopgang grazen. Een ander beveilings- middel is om de beesten met sterk rieken de olie of andere vloeistof in te smeren. Het Zuidslavische ministerie van land bouw houdt zich met het gevaar bezig en neemt krachtige maatregelen. Een sleepboot gekenterdzeven menschen in levensgevaar. Zaterdagmiddag heeft op de Weser, bij Bremerhafen, een ernstig scheepsongeluk plaats gehad. De sleepboot Mercur is bij het sleepen van de Hapagboot Albert Bal- lin, nadat de touwen waren losgegooid, voor den boeg van dit schip geraakt, toen zy langszij wilde komen om den loods af te zetten. De sleepboot kenterde en zonk. Vijf leden van de bemanning o.w. de ka pitein, konden gered worden. Zeven ande ren, o.w. een vrouw, de echtgenoote van den kok, zftn In het gezonken schip op gesloten. Zij gaven, nadat het schip ge zonken was, nog klonteekens. Redding- booten met duikers zijn dadelijk te hulp geschoten. TREBITSJ LINCOLN UIT HET LAND GEZET. De avonturier Trebitsj Lincoln, eens lid van het Engelsche Lagerhuis, die thans ais boeddistisch priester over de wereld reist, is Vrijdag door de Engelsche auto riteiten uit het land verwijderd. Onder politie-geleide werd hij naar het stoom schip Duchess of York gebracht. Lincoln was enkele dagen geleden aan boord van dit schip uit Canada in Enge land aangekomen. Negen van zijn leerlingen vergezellen hem op de terugreis. 400.000 BANDIETEN. Rechter Vaught, die den beruchten ma chinegeweerbandiet Kelly in het tucht huis gebracht heeft, verklaarde, dat er in de Vereenigde Staten ongeveer 400.000 misdadigers zijn, die jaarlijks een schade van 13 milliard dollar veroorzaken. Deze toestand moet hoofdzakelijk wor den toegeschreven aan de onverschillig heid van een groot deel der bevolking tegenover het misdadigerswezen. den en zullen de magistraten, die het on derzoek zullen leiden, een grootere dis crètie in acht nemen. Het is byna drie maanden geleden, dat het lyk van raadsheer Prince op den spoorweg by Dy'on is gevonden. Buitenland De minister van justitie heeft een com muniqué uitgegeven, waarin de publica tie wordt aangekondigd van de twee pro cessen-verbaal betreffende de door twee u verschillende groepen medici verrichte schouwing van het lijk van den vermoor den raadsheer Prince. Beide groepen zijn tot de conclusie gekomen, dat Prince ver moord is. De justitie zet haar nasporingen in de geheimzinnige zaak voort. Er blijven nog stemmen klinken, die van zelfmoord van den raadsheer spreken en er op wijzen, dat in deze richting nooit een gerechte lijk onderzoek is ingesteld, daar de hypo these van zelfmoord steeds verworpen is. Volgens een mededeeling van een der rechterlijke personen, die met het voort gezette onderzoek inzake den geheim- zinnigen moord is belast, zullen alle plau sibele veronderstellingen aanvaard wor- Zandstormen, zooals sedert vijftig jaar niet zyn voorgekomen, woeden van de Noordelijke staten Minnesota en Dakota over het Mississippi-gebied, naar de At lantische kust. Het zand is in Minnesota en Dakota door den krachtigen N.W. wind opgewerveld en hult steden als Chicago en New-York in een geel schemerduister. Vliegtuigen maken melding van zand wolken tot een hoogte van vijfduizend me ter. Te Chicago is naar schatting 10.000 ton zand gevallen. De meteorologische diensten voorspellen een aanhouden van de stormen. De ziekenhuizen te New York zijn over vol, daar talrijke personen, die zand in de oogen hadden gekregen, zich onder ge neeskundige behandeling moesten stellen. EEN DUIKBOOT VOOR DEN SMOKKELHANDEL MET NEDERLAND. Iii het kanaal van Gent naar Brugge, nabij Oostkamp, heeft een schipper een kleine duikboot opgehaald, die in den nacht van 5 Mei aldaar door onbekenden tot zinken is gebracht. De boot is 3.25 m. lang, 80 cm breed, voorzien van een schroef en bewogen door fietspedalen, en blijkt voor den smokkelhandel op de waterwegen tusschen Nederland en Bel gië bestemd geweest te zijn. (Nw. Rott. Crt.) DE NOODLOTTIGE DROOGTE IN ROEMENIË. Eindelijk regen. De hevige regenval van de laatste da gen heeft op het laatste oogenblik de vooruitzichten voor den graanoogst in Roemenië zoodanig verbeterd, dat de re geering het onlangs uitgevaardigde graan- uitvoerverbod waarschijnlijk weer zal in trekken. ZORGELOOZE WIELRIJDERS. De Berlijnsche politie heeft in verband met de nieuwe verkeersbepalingen op één dag 5444 in gebruik zijnde rijwielen aan een onderzoek onderworpen. Tegen niet minde? dan 1640 wielrijders werd proces verbaal opgemaakt, omdat hjun remmen niet deugden of omdat er iets anders aan de fiets haperde. DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Een dcode, twee zwaar gewonden. Bij Oppenau in Baden is een bóeren- Vagen op een onbewaakten overweg door een trein gegrepen. De boer, zijn moeder en zijn elfjarige dochter, die op den wa gen zaten, zijn er afgeslingerd. De oude vrouw werd gedood, de boer en zyn doch ter zwaar gewond. Het ongeluk gebeurde doordat de jonge paarden voor den wa gen van de locomotief schrokken en er van door gingen toen de trein vlakbij was. DE GENTLEMAN-OPLICHTER. Het Hof van gezworenen der Beneden Seine heeft den gentleman-oplichter Serge de Lenz tot tien jaar gevangenis veroor deeld. AUTO-ONGELUK. Jongen gedood. uit Zaterdag reed de heer v. d. B. Breda met vry groote snelheid in zyn auto op den weg naar Zundert. In een scherpe bocht raakte hy de macht over 't sturu kwyt. De auto sloeg 3 maal over den kop en werd totaal verbrijzeld. De acht-jarige zoon van den heer v. d. B. werd op slag gedood. De vader liep lichte verwondingen aan het hoofd op. BARAK UITGEBRAND Brandstichting? Vrijdagnacht is brand uitgebroken in de barak van het Gereformeerde Knapen- kamp te Tonsel (gem. Ermelo). De barak, welke niet in gebruik was, was gevuld met stroo, zoodat het vuur gretig voedsel vond. Daar het gebouw in de onmiddellijke nabijheid van een dennenboscn gelegen is, bestond er groot gevaar dat de brand over zou slaan. Omwonenden wisten dit echter te verhinderen en het vuur te blus- schen. De barak brandde geheel uit. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in, daar aan kwaadwilligheid wordt gedacht. DE MOORDAANSLAG TE 'S-GRAVENZANDE. Na langdurig dreggen is te 's Graven- zande het wapen gevonden een zwaar kaliber revolver waarmede P. de G. den moordaanslag op den Gemeente veldwachter v. Eendenburg heeft gepleegd. Het wapen was door de G. in de Vaart te 's Gravenzande geworpen. Zondagmiddag om half een is in de Delftsche Vaart te Rotterdam het 7-jarig jongetje D. v. d. Kar, gewoond hebbende in het Roode Zand, verdronken. Het kind is bij het spelen aan den kant te water geraakt. Eenige voorbijgangers doken het na. Na een tijdje mocht het aan het 16- jarig meisje N. Roelans, wonende in de Leeuwenstraat, gelukken het kind op te halen. De levensgeesten bleken echter reeds geweken. Het lijkje is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht. Zondagochtend is te Mijnden onder de gemeente Loenen (prov. Utrecht) het 15- jarige dienstmeisje T. v. M. van den land bouwer Van der Pauw bij het spoelen van melkemmers in de Mijndensche sluis te water geraakt en verdronken. Zondagavond is het zoontje van den heer Brand te Lutten in de Dedemsvaart verdronken. door J. HENDRIX. IV. (Slot). De Voorwaarts ontleent aan het Soer. bl. een bericht, dat wy noch in de door is ontvangen exemplaren van dat blad ebben aangetroffen noch in de per chtpost ontvangen andere Indische dag- aden overgenomen hebben gezien "hrijft de N. R. Crt en dat evenmin 'oor Aneta is overfgeseind, hetgeen ons i verband met de belangrijkheid ten eerste verwondert Het komt daarop neer, dat de bom, die en eind heeft gemaakt aan de muiterij op de „Zeven Provinciën", niet zooals de fficieele lezing luidt, bedoeld was als een aarschuwing en voor den boeg van het "hip in het water had moeten neerko- 20 zwaar gewonden. In het station La Rochelle is Zaterdag middag een vrij ernstig spoorwegongeluk geschied. Een rangeerende trein is met een snelheid van ongeveer 50 KM op een stilstaanden passagierstrein gereden. Twintig menschen werden zwaar gewond. De schuld ligt bij den machinist van den rangeerenden trein die niet op de sig nalen gelet had. Gevaarlijk voor mensch en dier. In verschillende deelen van Servië wordt ernstige schade aangericht door da Golubatz-vlieg, een insect welks steek voor mensch of dier doodelyk kan zijn. Tot nu toe kwam de vlieg alleen voor in de buurt van het plaatsje aan den Donau, waaraan zij haar naam ontleent. Door de groote droogte van dit jaar heeft het in sect zich echter zeer verspreid. Men heeft u.1. kunnen vaststellen, dat het zyn eieren op steenen in rivierbeddingen legt. Het vergif dat door den beet van deze vlieg in het bloed komt. doodt de roode bloedlichaampjes. Wanneer het aantal beten groot is, kan het dientengevolge den dood tengevolge hebben. Het blijkt dat reeds verscheidene boe ren en ongeveer 500 stuks vee zijn overle den. In den regel doen de vliegen, die zeer klein zyn, een aanval op den neus of de keel van hun slachtoffer. De boeren laten groote vuren branden om de insecten van hun vee weg te houden: daarbij zijn her haaldelijk stallen in brand geraakt. De kudden worden overdag binnen gehouden en mogen alleen van zonsondergang tot WOENSDAG 16 MEI. Hilversum, 301 M. VAR A-uitzending. 9.00 Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels. 9.30 „Onze keuken" door P. J. Kers. 10.00 Morgenwijding VPRO. io."5 Voor Arb. in de Continubedr.: Klein VARA-Ensemble o.l.v. F. Bakels, Hetty Beek (declamatie) en B. Kupers (lezing). 12.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 2.00 Pauze. 2.15 Khipcursus. 3.00 Kinderuurtje. 5-30 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d Horst. 6.05 Gramofoonpl. 6.40 Causerie A. F. Muller, voorz. der N.A.S.B. 7.00 Trioconcert. 745 H. A. Meerum Terwogt: Aan den voor avond van Rome. 8.00 Herh. SOS-ber., Vaz. Ddas en VARA-Varia 8.15 Bonte Avond m.m.v. solisten, VARA- Orkest, de Flierefluiters, strijk- en blaas- ensemble. ti.1512.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159-30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. G. F. Bayer. 11.00 Orgelspel R. Parker. 12.'5 Gramofoonpl. t.15 Zang door J Spruyt (i> riton). Aan der. vleugel: Mr B. A Droogleever Fortuyn 200 Ensemble van der Ho:st. 5.00 Kinderuur. 6 00 Gramofoonpl. 630 Afgestaan 7.00 Ned. Chr. Persbureau. ƒ.15 Gramofoonpl. 7 30 Landbouwpraatje. o Gewijde muziek door de Chr. Oratorium- Vereen. te Arnhem o 1 v. A. Wagenaar m.m.v. mej. N. Gerritsen (sopraan), C. de Wolf (orgel) P. Kalf, A. Bresser en M. J. Bresser (trombones). 930 Prof. Dr. K. Schilder: De toekomst van de Geref. Theoloog. 10.00 Vaz Dias. J to.io11.30 Gramofoonpl. DONDERDAG 17 MEI. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Vioolrecital B. Lensky. Aan den vleugel: E. Veen. p 11.00 Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Piano-recital M. Wils. i2.oo Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz. 2.00 Voordracht E. v. Praag. 230 Vervog Omroeporkest. 3.003-45 Knipcursus. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4 30 Gramofonpl. 4.45 Uitz. voor den Goodwill-Day. 5.00 Voor groote kinderen. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 630 Sportpraatje H. Hollander. 7.00 Kovacs Lajos (vervolg). 7.30 H. G. Tulp: Een uitgelezen tocht door Oostenrijk's Hoogland. 8 00 Vaz Dias. 8.05 W. P. F. v. Deventer: Het Nationale Luchtvaartfonds. 8.15 Concertgebouw-orkest, Toonkunst-Koor en solisten o.l.v. Dr. Willem Mengelberg. Beethoven's Missa Solemnis in D gr.t. op. 123. 0.45 Gramofonpl. 10.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.00 Vaz Dias. iT'.io12.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. 8.009.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.0011.30 NCRV 8 co9.15 en 1000 Gramofoonpl. 11 3012.00 Godsd. halfuur. !2 .5 ^rkcstconcert en gramofoonpl. 200 Handwerkcursi. s. 3.00 VrouwenhaFuur 3;<34S Gramofoo..p!. 4 v Bijbellezing .oer Ds. J. D.-enth bariton en orgel. 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Concert. A. C. de Hoop (viool) en Crafford (orgel). 6.30 Causerie Prof. Mr. V. H. Rutgers. 6.45 Causerie J Schipper. 700 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Journ. Weekoverzicht C. A. Crayé. 8.00 Enkrateia-Uur m.m.v. sprekers en gem. m m v. Mac „Geloof en strijd" o.l.v. D. J. Dubbelkwartet v. Doorne. 9.00 NCRV-Klein-orkest o.l.v. P. v, m.m.v. Th. v. d. Pas (piano). In om 10.00 Vaz Dias. 11.0011.30 Gramofoonmuziek. d. Hurk de pauze De beide laatste artikelen, aan dit on derwerp gewijd, zijn uitgeloopen op een pleidooi voor een eenvoudiger spelling en een critiek op de bestaande. Een bespre king van de voor- of nadeelen van een nieuwe spelling kan dus uiteraard kort zijn. Slechts enkele aanvullingen zullen nu nog gegeven worden. leder, die zich zijn schooltijd nog her innert, zal het met ons eens zijn, dat daar veel, zeer veel tijd besteed wordt aan het onderwijs in de moedertaal. Op een werk tijd van 26 uur per week, zijn er ongeveer zes uitgetrokken voor Nederlandsche taal. Dit is veel, maar gaat men de taalkennis van leerlingen, die de lagere school eenige tijd achter de rug hebben, eens na, dan komt men tot de conclusie, dat die zes uren per week misschien niet eens vol doende zijn geweest. We bedoelen hier mede niet de voortreffelijkheid van het onderwijs zelfs in twijfel te trekken, we kijken ook niet alleen naar de slechte leer lingen, neen, de middelmatige leerling heeft groote moeite zich behoorlijk in zijn eigen taal uit te drukken. Wie daarvan het bewijs geleverd wil hebben, moet maar eens eigenhandig geschreven sollicitaties van jeugdige candidaten critisch bekijken. Bij de ouderen is dit verschijnsel natuur lijk even sterk, misschien nog sterker. Een critische beschouwing van de rubriek „Ingezonden stukken" in welke krant ook, kan ons hiervan de overtuiging geven. Hoe komt dat? Hoe is het mogelijk, dat de schrijvers zich zoo onbeholpen uitdruk ken, geen variatie in hun zinnen brengen, over een onvoldoende woordvoorraad be schikken, zinnen of zinfragmenten ver keerd laten aansluiten en ten slotte zulke storende taalfouten (met deze term be doelt men eigenlijk spellingfouten) maken? Een ingewijde zal zeker niet aarzelen te verklaren, dat de spellingfouten geheel op rekening gesteld moeten worden van onze te moeilijke spelling en dat de daarvóór genoemde fouten veroorzaakt zijn, door dat de slachtoffers dat taaigedeelte niet goed hebben geleerd. Want verreweg het grootste gedeelte van ons taalonderwijs op de lagere school wordt in beslag qe- nomen door het onderwijs in de spèllinq. Het verruimen van de woordvoorraad de bestudeering van woordbeteekenissen.' de gevoelswaarde der woorden, de zinsbouw en nog meer onderdeden van het taalon derwijs, worden, voorzoover er aparte tijd voor is uitgetrokken, ondergebracht in eén enkel uurtje, dat men met de verkeer de naam„stijl" uur aangeeft. Daartegen* over staan vier a vijf spelling uren pei week per klas, die dus besteed zijn aa» een verloren zaak. Onze spelling is niet te leeren en heeft jarenlang ons moeder taalonderwijs ongezond gemaakt. Voege» we hier nu bij. dat ook het aanleere» van de verbuiging een deel van de tijd op. eischte, dan is het duidelijk, dat we hiec te doen hebben met een tijdverspilling ea ook een verspilling van arbeid, die een betere zaak waardig was. We moeten het dan ook toejuichen, dat de Minister va» Onderwijs, Kunsten en Wetenschappea de knoop heeft doorgehakt en een nieuwe spelling heeft doen ontwerpen. Wanneer we na het bovenstaande nog eens kort onze eischen voor een nieuwe snellinq mogen samenvatten, dan komen we tot de volgende punten. 1 De spelling moet gemakkelijk te lee ren zijn waardoor op de lagere school tijd beschikbaar komt voor werkelijk taalon* derwi^e spelling moet zijn gemakkelijk te gebruiken in de practijk. Door een geheel van logische regels moet ieder taalgebrui ker met weinig moeite kunnen icdenken, hoe een woord gespeld wordt, wanneer het woordbeeld hem niet meer bewust is. 3. Bekijken we nu het ontwerp van de commissie-Marchant, waarvan qc lezers van de „Heldersche Courant" ook kennis hebben kunnen nemen, dan kunnen we constateeren. dat er een vrij aanzienlijke vereenvoudiging tot stand is gekomen. De enkele letterteekens e en o in open let tergrepen, het weglaten van de r.et uit gesproken ch zijn groote ve.weteringen. Op de lagere school geen spitsvondig heidjes meer van: De trotsche jongen gaf trotsch ten antwoord, dat hij zijn trots nooit zou onderdrukken, trots de straffen, die hij daarvoor gekregen had, W e zullen ook niet meer hooren van adellijke sloten, die door breede slooten omgeven zijn ea waarvan de deuren voorzien zijn vaa groote sloten. Ook zal niet meer het ver schil tusschen de kooien van de groente boer en de kolen van de steenkolenhan delaar een punt van bespreking uitmaken. Jammer genoeg geeft het ontwerp nog ruime gelegenheid wenschen aan de orde te stellen. Maar dit was onvermijdelijk. Een compromis heeft altijd iets halfslach tigs. 't Is een geven en nemen en dat de vereenvoudigers uit de commissie hebben toegegeven is wel een bewijs, hoe men het bereiken van een zekere eenheid op prijs stelde. De z.g. uitzonderingen op de e-regel (-eelen, -eeren en -eezen blijven met -ee), het handhaven van de -ch in de uitgang-isch, geven noodelooze moeilijk heden, maar we zullen ze moeten aan vaarden als een concessie aan de oude richting. Dit ontwerp is dus niet in alle opzichten gelukkig uitgevallen, maar we begroeten het toch met ingenomenheid, omdat het tracht te brengen de eenheid in de spel ling. Zal het die eenheid inderdaad bren gen? We weten het niet, maar het heeft een goede kans. De Vlamingen gaan er mee accoord (uitgezonderd de regel van de verbuiging) en de Vereeniging tot ver eenvoudiging van de spelling heeft ver klaard geen actie meer te zullen voeren. En nu de nadeelen. Zoodra het ontwero verschenen was, hebben de uitgevers zich geroerd en gewezen op de belangriike schade, die ze zouden lijden bij een plot selinge invoering van de spelling. Men sprak zelfs van millioenen. Nu is echter de vraag, of alle boeken in de oude spelling onbruikbaar zijn. Zon deren we de lagere school even de lees- en taalboeken af, dan zijn alle boeken te gebruiken, tot ze versleten zijn of (en) een volgende druk in de nieuwe spelling is verschenen. Weliswaar zal men kunnen tegenwerpen, dat het gezichtsbeeld dan voor de leerlingen wordt vertroebeld, maar hoe gegrond deze aanmerking ook is, het mag ons van spoedige invoering niet weerhouden, want iedere overgangs tijd zal dezelfde moeilijkheden vërtoonen, of het dit jaar is, of over tien jaar. De leesboeken, vooral voor de aanvangsklas- sen, vormen het groote struikelblok. Hier zal men wel eerder tot aanschaffing moe ten overgaan. In de hoogere klassen is dit minder urgent. De taalboeken zullen voor een gedeelte anders gebruikt moeten wor- den. Tal van oefeningen kunnen worden overgeslagen, vele dictéezinnen geschrapt. In z n radiorede van 7 Mei deed Minis ter Marchant ook nog een middel aan de hand: De leerlingen konden hun boekjes zelf omspellen. Hoewel dit op paedagogi* sche gronden in andere tijden beslist af te keuren zou zijn, is dit misschien in deze overgangstijd aan te bevelen. Op de middelbare scholen worden de bezwaren nog minder gevoeld. Leerlingen van de leeftijd van onze H.B.S.'ërs eit Oymnasiasten, onze Handelsschool- en Kweekschoolleerlingen krijgen zoo'n ver scheidenheid van spelling onder de oogen, dat het opgebruiken van de oude boeken na de invoering der nieuwe spelling geen bezwaar is. Nnde«l zal de uitgever weinig of niet hebben. Daartegenover staat het voordeel, de omgespelde nieuwe druk van de oerboeken spoediger uitverkocht zal raken omdat het koopen van tweedehandsche exemplaren voor de leerlingen het eerste jaar althans is uitgesloten. Resumeerende kunnen we nu zeggenf et Ontwerp van de Commissie-Mar* e iant, hoewel niet volmaakt, dient aan* v aard te worden, omdat het verschenen is in een tijd, dat spellingeenheid een eisch is geworden, omdat het deze eenheid wil en kart rengen als compromis tusschen de oud« en de nieuwe richting, omdat het de buitenstaanders niet al ts veel zal afschrikken door een ongewoort gezichtsbeeld. omdat het (en dit is in deze tijd va# *er veel belang) niet kostbaar is.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2