WMflOM NIET jeseii jasjes Stadsnieuws Wat in de witte gevangenis gebeurde wilt IX lezen? gaan we hm? Damestasch Het valt U op, onze betere Meeding Fa. L. SCHOONHOVEN tweede blad voor Uw kinderen een kijkje nemen in Herman Nypels' Kledingmagazijnen. - Zoo juist ontvangen nieuwe zending Aparte modellen - moderne ste vige stof, en voordeelig in prijs. Bijpassende shirts, dassen en sportkousen. do°d 7, Een goede koopt men bij Telefoon 639. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 15 MEI 1934. 1 Licht op voor alle voertuigen. pinsdag 1® Woensdag 16 20.15 uur 20.16 EERSTE ZOMERCONCER1 HELDERS FANFARECORPS. Dir. Th. C. Lugtenburg. A.s. Donderdag 17 Mei 8.30 uur. i Per Aspera ad Astra (Marche de E. Urbacli) arr. G. Corroyez. 2. Euryante (Ouverture Weber) arr. A. Guillaüme. i Faust (Fantaisie sur 1'opéra de Gounod) arr. M. J. H. Kessets. 4. Pelikaan (Marsch) Adr. J. Maas. 5 Les Saltimbanques (Ouverture de Louis Ganne) arr. J. E. Strauwetu 6. Czardas de 1'opéra „Der Geist der Woiwoden" (Grossman) arr. N. A. Bouman. y. K. L. M. (Marsch) Wilty Schootemeyer. VREDESBOODSCHAP DER NEDER- LANDSCH JEUGD. Het landelijk Goodwill Day Comité deelt ons mede, dat de Radio-uitzending van de Vredesboodschap der Nederland- selio jeugd zal plaats vinden op Donder dag 17 Mei, 4.45 n.m. vóór de A.V.R.O. microfoon. Een inleidjng zal gegeven worden door de secretaresse van genoemd Comité, mevr. A. van Maanen—Martin. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. Van 815 Mei 1934. Leesbibliotheek „Tuindorp" (eig. H. K. Sustrath), Bloemstraat 4, Den Helder. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het postkantoor Den Helder en zijn bijkantoor over de maand April 1934. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbank boekjes ingelegd f 56.506.35 en terug betaald f 118.823.39, derhalve minder inge legd dan terugbetaald f 62.317 04. Het aan tal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 34. Door tussc hen komst dezer kantoren werd ter Directie op Staatsschuldboekjes ingeschreven een nominaal bedrag van f 3900 en afgeschreven f 100. Derhalve meer in- dan afgeschreven f 3800. Het aantal nieuw uitgegeven Staats- schullboekjes bedroeg 1. FILMAVOND „ZONNESTRAAL" Het „Zonnestraal"-comité verzoekt ons nog even de aandacht te willen vestigen op den te houden filmavond op Vrijaag 18 Mei a.s., in Musis Sacrum. Alleen toe gang op vertoon toegangsbewijzen. Kin deren beneden 16 jaar zullen niet worden toegelaten. Op dezen avond zal tevens nog gelegen heid bestaan, zich op te geven voor de .excursie naar „Zonnestraal" op Zondag 17 Juni, waarvoor de prijs is bepaald op 2.— per persoon. Men verzuime niet, van deze schitteren de gelegenheid om „Zonnestraal te be zichtigen gebruik te maken. VRAGEN VAN RAADSLEDEN. Den Helder 12 Mei 1934. Door het s.d. raadslid, den heer D. v. (L Mast, zijn de volgende vragen aan het College van Burgemeester en Wethouders gericht: Geacht College, Met gebruikmaking van artikel 44 van het Reglement van Orde wenscnt onder- geeekende de navolgende vragen te stel len met het verzoek om daarop in de e.v. vergadering van den Raad antwoord te mogen ontvangen: 1. Is het aan het College van B. en W. bekend, dat door de Directie van het Zeebad Huisduinen bedienend personeel in dienst is of zal worden genomen, waar van er één reeds uit anderen hoofde (pen sioen) inkomsten geniet? 2. Acht het College van B. en W. het in het belang van de Gemeente dat een instelling als het Zeebad Huisduinen, die zoo zeer van Gemeentelijken steun af hankelijk is,-personeel te werk stelt, zon der gebruik te maken van de Gemeente lijke Arbeidsbeurs, waar beroepsperso- neel als werkloos staat ingeschreven, dat als zoodanig vanwege de Gemeente steun ontvangt? 3. Is het College van B. en W. bereid zijn invloed bij de Directie aan te wen den, opdat bet aannemen van personeel zooveel mogelijk door middel van de Ar beidsbeurs plaats vindt en aan beroeps- personeel, hetwelk niet uit anderen hoofde aanmerkelijke inkomsten geniet, de voorkeur wordt gegeven? WEEKEND-TOCHTEN IN NEDERLAND. In het Handboek van de Kon. Nederl. Automobielclub, een lijvig en fraai uitge voerd boekdeel met tallooze routekaartjes en met vele bizonderheden omtrent plaat sen in ons land, is thans, dank zij het voortdurend ijveren van onze V.V.V „Helders Belang", onder Weekendtochten m Nederland ook opgenomen Den Helder en omgeving. Als weekcndtocht wordt hierin beschreven de route (Amsterdam)— Alkmaar-Bergen- Petten Burgervlot brug - Callantsoog Julianadorp- Wcs- terland—Den Oever— Wieringermeerpol- 6er enz. en als tweede tocht een rit van Haarlem—Alkmaar Den Helder. Meer dan een bladzijde is dan gewijd aan een uitvoerige beschrijving van wat den be zoeker hier ter stede wacht; kleinere uitstapjes van hier uit naar Texel en wieiin 7.jjn voofcs hierbij beschreven. Ongetwijfeld zal dit aardig geschreven artikel bijdragen tot een grooter vreem- delingenbezoek aan deze streek. GOOD WILL-DAY 1934. Op 18 Mei a.s. wordt dit jaar evenals vorige jaren de Good Will-Day gevierd (zie advertentie). Onder vele jongeren van de wereld leeft de wil tot vrede; ieder jaar worden als uitting hiervan vredesboodschappen gewisseld, om de banden van vriendschap en wederzijdsch vertrouwen tusschen de naties nauwer aan te halen. De jeugd van Wales zegt o.a. in haar vredesboodschap: „WjJ genieten van de natuur, van de mooie dingen die in de wereld zijn, de schoonheid van de aarde, de zee en de lucht, het erfdeel dat ons allen toebehoort en waarin wij allen zijn vereenigd." „Laat ons, jongens en meisjes, ernaar streven dat elke over winning van een moeilijkheid slechts er toe moge dienen om onze naties nauwer samen te brengen als leden van één groot gezin." Het antwoord dat de jeugd van Neder land dit jaar wil zenden, niet alleen naar de jeugd van Wales, maar naar jonge menschen in alle landen der wereld, be vat o.a. het volgende: „Wij moeten van elkander weten dat ww werken voor dea vrede willen zijn?" „laten we elkander beloven, ons uiterste best te doen, mede te werken aan het kweeken van harmonische verhoudingen, opdat spoedig een betere tijd voor de wereld moge aanbreken." Laat ook velen zich achter deze boodschap scharen, en blijk geven van hun Goede Wil. HET STADION-CONCERT. Comité voor Den Helder. Ter aanbeveling van het Stadion-con cert dat op 2 Juni a.s. onder leiding van dr. Willem Mengelberg zal worden ge geven heeft zich voor Den Helder het vol gende comité gevormd: Ds. H. A. Enklaar (voorzitter afd. Toon kunst), voorzitter; C. J. E. Brutel de la Rivière, vice-admiraal; burgemeester W. F. G. L. Driessen; rar, A. Veldman (secr. afd. Toonkunst); A. J. Leewens, dirigent afd. Toonkunst; Toon de Hoogh, dir. mu ziekschool de Toonkunst; mej. Kamp, or- ganiste. VADER VAN EEN GROOT GEZIN VERLIEST ZIJN PORTEMONNAIE. Wie Is de vinder? Gisteren werd ons verteld, dat vorige week Maandag, de vader van een groot gezin, een ijverig werkman, op weg van Breezand, z'n woonplaats, naar een werk aan de Achterstraat, alhier, zijn porte- monnaie verloren heeft, met een inhoud van ruim zes gulden, n.1. twee rijksdaal ders, een gulden en wat klein geld. Van het verlies is aangifte gedaan bij de po litie. doch de vinder heeft verzuimd zijn vondst op het Hoofdbureau te deponeeren. W« doen daarom hier een beroep op den vinder de portemonnaie met inhoud aan ons kantoor te bezorgen, zoo noodig in le brievenbus van ons kantoor te deponee ren, waarna door ons zal worden gezorgd, dat zü in liet bezit van den rechtmatigcn eigenaar komt Zooals we zeiden is de ver liezer een ijverig werkman, die met een klein inkomen voor f en groot gezin met zorgen en dit verlies dus moeilijk dragen kan. IJS IN DE SLOOT! Zondagmorgen, 11 uur, werd aan den liuyghweg het eigenaardig verschijnsel waargenomen, dat er ijs in een sloot lag en dat zoo ver in de lente! Na grondig onderzoek bleek liet ijs echter afkomstig te zijn uit het ijsco-wagentje van de fa. en de Vr„ alhier, waarmee twee jon gens aan den' loop gegaan waren. Zij kon den het wagentje echter niet mannen, dat heel eigenwijs den weg naar een sloot koos en met een sierlijken duik in de mod der sprong. De jongens konden nog juist van het vehikel afspringen. De kikkers trokken hun winterjassen aan, de firman ten hun werkkielen 0111 een nieuwen voorraad te slaan. DE VEREENIGING VAN SLECHT- HOORENDEN. Nog slechts enkele weken en de Ver- eeniging van Slechthoorenden opent de deuren voor hare tentoonstelling. Mogen wij hierop Uwe welwillende aandacht vestigen? Zeer waarschijnlijk zult U zich ervan willen overtuigen, wat deze tentoonstel ling, niet alleen aan slechthoorenden, maar ook aan hen, die het voorrecht genieten goed te kunnen hoeren, te zeg gen heeft. In de practijk van liet leven komt het neg al eens voor, dat een patroon, leider of vakman wordt voorbijgegaan omdat hij slecht hoorende is. Wellicht kunt U zich indenken hoe pijnlijk zulks is. De slechthoorenden zullen op deze tentoonstelling de meest mogelijke hulp middelen kunnen beproeven. Laten zij hiervan een ruim gebruik maken, zoowei in het belang van zichzelf als in dat van hunne omgeving; want wanneer wij de medewerkingder goedhoorenden inroepen, moeten wijzelf er in de eerste plaats voor zorgen geen middel onbeproefd te laten, om het verschil tusschen hen en ons zoo gering mogelijk te maken en dat kunnen wij door een goed gebruik van het juiste boorapparaat, of door ons te oefenen in de kunst van het liplezen (afzien van den mond). Verder zullen liplees-demonstraties, afgewisseld door waardevolle lezingen, worden gegeven, terwijl er meerdere attracties ter opluistering zullen zijn. Ook vestigen wij gaarne de aandacht op de inzendingen van minvermogende S.H. nn DCICO Natuurlijk Ui IALIü f Heldersche »aiu\i»v met Heldersche Botersardines per trommeltje 11.4° pn TO ct- Alleen bij ZEGFR HOUTER. Indien U de moeite zo»dt willen nemen deze tentoonstelling te bezoeken, kunnen wjj U bij voorbaat verzekeren, dat Uwr t(jd hiervoor goed besteed zal zijn en U deze niet zult betreuren- Wjj verwachten U daarom op onze tentoonstelling op 31 Mei en 1 Juni in de zaal van Ml,sis Sacrum, en U zult ons zeker niet teleur- dtellen. Met nadruk woidt et'op gewezen, dat on-en minvermogenden bij bet aanschaffen van hoorinstrumenten geholpen kunnen worden. De Vereeniging heeft namelijk een ►Instrumentenfond*:. waaruit voor ieder geput wordt, wiet* het moeilijk valt geheel of gedeeltelijk het gewenschte apparaat uit eigen middelen te bekostigen. N ATIONALE BETOOG ING VOOR GEHEEL-ONT HOUDING TE HILVERSUM. Men schrijft ons: Telkenjare heeft als sluiting van de Blauwe Week op den tweeden Pinkster dag een Nationale Betooging voor geheel onthouding plaats, waar uit alle deelen van het land de drankbestrijders samen komen met vlaggen en banieren, om ge tuigenis af te leggen van hun gemeen schappelijk ideaal. Dit aar heeft de be tooging plaats te Hilversum. Met de Nederlandsche spoorwegen is een regeling getroffen, waardoor op zeer voordeelige wijze gelegenheid zal zijn aan deze be tooging deel te nemen- De reiskosten bedragen vanaf Den Helder f 2.45 retour. Behalve verschillende sprekers en een groot zangkoor, zal de betooging worden opgeluisterd door een bewegingsspel door het bekende ensemble, onder leiding van Tilly Sylon te Haarlem Voor hen, die nog nimmer een dergelijke betooging heeft medegemaakt, kunnen wij zulks ten zeerste aanbevelen. De optocht met zijn honderden vlaggen en banieren en tal van praalwagens levert steeds een schitterenden aanblik. Deelnemers kunnen zich opgeven bij W. Nieuwenhuizen, De Ruiterstraat 50, die tevens alle gewenschte inlichtingen verstrekt. EEN DRAAAGBAAR RADIO TOESTEL. De heer de Zeeuws te Vroonstraat 67, heeft een nieuw soort radio toestel in den handel gebracht, namelijk een draag baar toestel, dat kan worden meegenomen op weekends, picnics, boottochtjes enz. Hét is een Kolster-Brandes-toestel,„Hika" genaamd, bevattende vier lampen, een De cellen worden verbrijzeld. Q Een geheimzinnige machinê, die het leven wekt. (f Wonderen ge' schieden iederen dag ,,Maar het heilige leven Kan alleen den Schepper geven". Een heelen langen tijd hadden wij ge staan, zwijgend... Onbewegelijk in de uitkomstladen lagen nog duizenden eieren. Niets verried, dat daarin duizenden jonge levens besloten waren, levens, die nu spoedig de boeien zouden verbreken, die hen kluisterden tusschen die wonder lijk-witte gevangenismuren De eieren, die voor mij lagen, waren van buiten nog als ieder ander ei, maar toch... keek ik er naar in felle spanning want er zou nieuw leven uit ontwaken. Kleine, teere schepselen zouden weldra de schalen verbrijzelen. Er ging iets ge boren worden... een wonder zou zich voltrekken. Het kuiken ligt nu nog in de schaal, den kop onder de vleugeltjes, de pootjes opgetrokken. Vandaag is de twintigste dag, de dag der bevrijding. Buiten op de velden van de Heldersche Polders is rijk ontwakend leven. I)e voor jaarsluchten zijn bezwangerd met de geuren der weide en hoog in den blauwen hemelkoepel is 't vol leven en geluid. Brutale musschen en meeuwen strijken neer op de velden achter het huis van Lafère, een der grootste kippenhouders uit den omtrek. Dat zijn echte gauwdieven,zegt Lafère lachend, op de musschen en spreeuwen wijzend, 't Begint nu een beetje te min deren, want met het voorjaar hebber, ze nu niet zoo veel noodig, dan vinden ze overal voedsel, maar 's winters, dan pik ken die menig graantje mee in de hokken van de witte leghorns en eenden, daar achter op het land De heer Lafère wijst met de hand naar vele groote hokken, waaruit luid gekwaak van eenden opklinkt. Aan den rechter kant zijn de leghorns, aan de andere zijde de eenden, verduidelijkt hij. Er zijn duizenden en nogmaals duizen den dieren, die Lafère verzorgt. En over eenige uren zullen nogmaals zesduizend kuikens deze kolonie ver meerderen. Nu z n ze er nog niet,liggen nog besloten in de duizenden eieren van de brm d "achine. 16000 eieren, zestienduizend eieren kan deze wonderbare machine bevatten. Ze liggen er nu reeds 20 dagen. Deze broed machine, die elke 3 weken aan 16.000 wesens het aanzijn kan geven, is een gen iale uitvinding der menschen. Al die zestienduizend eieren kunnen met één draai, aan één handle gekeerd worden, hetgeen moet geschieden, omdat ook in de natuur de moederkip haar eieren keert. Met razende snelheid draait een ventilator 130 slagen in de minuut, om te zorgen dat overal in de machine een gelijkmatige temperatuur heerscht en dit ook constant zoo blijft.. Als een molenrad slaat de ventilator onvermoeid rondom me. Als ze 18 dagen in de kast hebben ge legen, gaan ze naar de uitkomstlade. In do machine staan ze op de punt, maar hier, in deze uitkomstlade, liggen ze vlak. Kijk zeg ik op eenige eieren, die tot nu toe onveranderd voor mij lagen, wijaend kijk, op die eieren komt een bultje 't ei is nu aangepikt zegt de heer Lafère nu gaat 'tspel beginnen, Ifc begreep welk spel... de heer Lafère llji de wonderbare machine komt dui zendvoudig leven. bedndde het wonderbare spel, dat ieder creal'nir moet spelen, alvorens het op de werpld verschijnt de worsteling naar het leven. De heer Verstegen had nog te v<i reii alles reeds uitgelegd. Heit kuikentje in de schaal heeft, on zichtbaar voor ons, met een ruk zijn kopiP omhoog gericht en daardoor heeft 't snaveltje met 't eilandje, dat de natuur hem gaf, de schaal geraakt. De eerste poging tot ontvluchten is gedaan maar 't was een heel zwaar werk voor 't arme kleine kuikentje en... nu moet het even rusten. Lang blijft 'techter niet luieren, want plotseling maakt 't een rondwente lende beweging in de eierschaal, zoodat deze aan alle kanten barst en kneust en bijna 2'3 van de schasl naar buiten wordt gedrukt. Het is nu, alsof er een ring is gemaakt in de schaal. Voor 't kuikentje, een ont zaglijk zwaar werk. Weer moet 't rust nemen, maar dan gebeurt de grootsche daad, met een krachtige ruk barst het ei open en als een deksel van een doos, knapt de bovenkop er af. 't Kuikentje ligt nu met hals en schouders buiten de eierschaal de rest van het lijfje zit er nog in. Weer moet het beestje rusten, maar dan neemt het de sprong de sprong in 't leven en schudt het de kluisterende eierschaal van zich af Een oogenblik blijft het liggen, roerloos is 't alsof alle leven er uit is weg- gevloden, maar dan richt het zich op en begint loop en fladderbewegingen te maken Wonderlijk gebeuren in de natuur dat ontwaken van het leven, ontwaken, dat de mensch slechts kan bevorderen. Want het Leven, kan alleen de Schepper van Leven en Dood geven Veel kan de mensch, maar het Leven berust niet in zijn hand. Ze zijn mooi op tijd uit, zegt Lafère. Met den 20sten dag moet alles begonnen hebben, aan te pikken en met den 21sten dag moet alles er uit zijn; anders was de temperatuur niet in orde. En hoe gaat het nu verder met de kuikens, vraag ik, „Missen ze nu straks hun moeder, de warme veeren van de moederhen niet?" De heer Lafère noodt mij uit met hem naar de hokken te gaan, daar zal hij mij laten zien, dat er ook voor kunst moeders gezorgd is. Wij passeeren de gehouwen, vol kwa kende eenden, die uit de booten gretig water drinken. Om die duizenden dieren van water te voorzien, is een heefe pomp- installatie noodig, die het water uit speciale diepe putten, door middel van een motor, door buizen voert naar de gooten van de eendenhokken. Duizenden eenden loopeu hier kwakend heen en weer. Hier is geen gewone kippengaas-afrastering, doch zijn be schuttende muien van eteroiet tusschen de loop hok ken aangebracht. In de winter is het hier 4an vrij voor de gure Noordenwind terwijl in de zomer de eenden in de schaduw liggen. Vreemd zeg ik, de meeste (lieren zoeken het zonltclit, Eenden niet, antwoordt de heer Lafère. Een eend gaat altijd in de schaduw liggen als 't warm weer is. Kunnen deze eenden die kunstmatig gebroed zijn en die nooit water gezien hebben toch zwemmen?». Bij enkele wil het wel een* voorkomen, dat de vetklier niet werkt en dat ze als ze in liet water komen, drijf,,at worden, zegt de heer afère. Maar na eenigen tijd gaat de vetklier toch weer Werken. De heer Lafère voert me nu naar de hokken aan de rechterzijde a|S wy binnenkomen, slaak ik een kreet vau ver_ rassing. Opgetogen blijf ik staan. ingebouwde raam-anlenne en een droge accu. Het bestaat uit een op kogellagers draaiende kast, welke aldus dient als richtingzoeker en sterkte-regelaar. Een antenne is dus overbodig; op de inge bouwde antenne is een goede ontvangst verzekerd van meerdere zenders. Een buiten-antenne kan gebruikt worden ter verhooging van de gevoeligheid. Het toe stel is eenvoudig te bedienen door afso m- knop met trimmer en terugkoppelknop. De uitschakelaar is gecombineerd met den golflengte-schakelaar. Omschakelaar ter voorkoming van overbelasting bij de ontvangst van een sterken lokalen zender. Het toestel bevat voorts aansluiting voor pick-up en tweeden luidspreker. De kast is van notenhout; het toestel is ca. 46 cm hoog, 36 cm breed en 24 cm diep en kost compleet f 116.—. NEDERLANDSCH FABRIKAAT. Maandagmiddag en -avond hield de heer J. Born, directeur van het Nederlandsch Fabrikatenhuis, een lezing over het 011 derwerp „Hoe kunnen de verbruikers de Nederlandsche welvaart bevorderen welke lezing bedoeld was als inleiding voor de van deze fabrikanten-combinatie uitgaande tentoonstelling, welke heden en morgen in „Casino" werd gehouden. Daar de groote zaal van „Casino" voor deze tentoonstelling in gereedheid werd ge bracht, moest bedoelde lezing plaats heb ben in de kleine zaal. Deze was, wat Maan dagmiddag betreft, geheel gevuld met een belangstellend damespubliek. Vele dames waren lid van de plaatselijke afdeeling der Vereeniging v. Ned. Huisvrouwen, en het was dan ook de voorzitster daarvan, die den spr. introduceerde. In een enthousiaste rede zette de spr. de groote beteekenis van het verbruik van Nederlandsch fabrikaat uiteen. Enorm is de werkloosheid in ons land; van de ruim 8 millioen Nederlanders zijn thans 1.2 mil- lioen steuntrekkenden (de gezinnen alle op het minimum van 3 personen gere kend), en dit kost den staat jaarlijks 356 millioen! Jaarlijks neemt onze bevolking met circa 9000 personen toe; al het geld, dat onnoodig naar het buitenland gaat, vermeerdert de armoede in ons land. Wij sputteren nu wel op de regeering en haar gernige ondersteuningen, maar de regee ring heeft integendeel veeleer recht op on zen steun dan omgekeerd. Partijen en godsdiensten behoeven hier niet te gelden: wy allen zijn lid van slechts één party: Nederland. En niet de Nederlandsche fa brikanten zijn de werkgevers van al die duizenden werkloozen maar strikt geno men zijn het de verbruikers. Van hen hangt het afnemen der werkloosheid voor een deel af. Nederland is thans in gevaar; onze bevoorrechte economische positie zijn wy kwyt geraakt. Wy zijn in het de fensief gedrongen en, hoe graag we zou den willen, we kunnen den vrijhandel niet doorvoeren en moeten, noodgedrongen, wel tot beschermende tarieven overgaan. Met de regeering is wel een en ander besproken natuurlijk; minister Verschuur zeide bii die gelegenheid, dat het Neder landsche publiek onbekend is met de in Nederland vervaardigde artikelen. Dit is inderdaad juist en het ziin de Nederland sche, winkeliers, die de pioniers moesten zyn voor het Nederlandsche fabrikaat. De fabrikanten hebben het zelf in de hand gewerkt, dat zooveel buitenlandsche waar betrokken wordt, door uitheemsche namen aan hun artikelen te geven. Thans is de toestand in ons land treu rig; het werkloosheidscijfer blijft stijgen. Spr. deelt eenige cijfers mede van wat door het Nederlandsche publiek aan bui tenlandsche goederen wordt betrokken. 2.260.000 paar schoenen zijn uit het bui tenland betrokken; hiertegenover staat een uitvoer van slechts 64.000 paar. 73 Nederlanders dragen buitenlandsche wol len kleeding; in ons land zijn evenwel 10.000 werklooze textielarbeiders. We heb ben 30.000 werklooze metaalbewerkers, maar nog voor 3Yi millioen gulden aan buiténlandseh fabrikaat is met St. Nico- laas in óns land besteed. Een derde onzer Nederlandsche kinderen loopen op buiten landsche schoenen, terwijl wij zelf een uitgebreide schoenindustrie bezitten. Ter wijl de werkloozen er naar snakken, ver nietigen wy groote hoeveelheden land bouwproducten. Maar Duitscliland neemt ze niet meer af, niet omdat het onze land bouwproducten niet meer wil, maar omdat iedere Duitscher bereid is „zijn offer te brengen" en eigen'waar koopt. Spr. gaat nu verder na welke Nederlanl- sche producten op de tentoonstelling ver tegenwoordigd zijn; in vele gevallen is het Nederlandsch fabrikaat goedkooper en beter dan het buitenlandsche. Hy doet dan een dringend beroep op de huisvrouw; zij immers is het, die 80 van de normale inkomens van den man omzet voor levens onderhoud en zij heeft het dus in de hand den toestand te verbeteren. Als alle Ne derlandsche huisvrouwen eensgezind elk buiténlandseh product weigerden, zou, zei spr,, de werkloosheid met de helft wor den verminderd. Men bedenke ook, dal er 85.000 jongens in ons land zijn tusschen 17 en 18 jaar, die nog nimmer hebben ge werkt. Wat moet daarvan worden als de toestand niet verbetert?..,. Nu steunt de regeering den middenstand met 2 mil lioen. Het is eigenlijk treurig, want nog Buiténlandseh. Overzicht pag. II feuilleton Radio-programma2 Van links en rechts2 De overwegingen van het vrij sprekend vonnis van Onnes van Nijenrode6 Verlenging van den militairen diensttijd in Frankrijk tot twee jarenII ..Der Stiirmer zet zijn anti- Joodsche propaganda voort l| Voor een economisch wederop- j bouwfonds in de Ver. Staren is een bedrag van 1322 millioen dollar beschikbaar gesteldl| Uit het jaarverslag van de Lan- gedijker groentencentrale. 20 vernietigd van alle kool en aard appelen 7j Moordaanslag op huiseigenaar te 's-Gravenhage6 Acht dooden bij een autowed strijd in Frankrijk. Wedstrijd wagen in het publiek gereden 7] Gisterenmorgen is de 79ste zit ting van den Volkenbondsraad geopend7; Tengevolge van de ontploffing van een gashouder te Londen zijn tenminste 20 menschen ge- In de monding van de Weser is een Duitsche zee-sleepboot ge zonken. waarbij acht menschen zijn verdronken 2 Tiberias in Palestina is geteisterd door overstrooming. Meer dan 20 menschen zijn gedood 71 Omtrek-nieuws6 Marktberichten 7, Marineberichten7 Sportnieuws3, Witte bioscoop, 7% uur, Tivoli bioscoop, 7 uur, Dinsdag 15 Mei. Tentoonstelling Ned. fabrikaatCasino» Woensdag 16 Mei. Tentoonstelling Ned. Fabrikaat, Casino, Vrtfdag 18 Mei. Filmavond vereeniging „Zonnestraal'"», Musis, 8 uur. met geen 2 milliard is die middenstand te helpen. Neen, de middenstand zal zichzelf moeten redden en dat kan slechts als wij een blijven en ons allen in de eerste n'aats Nederlander voelen Na een korte pauze ging de spr. nog op verschillende zaken in en gaf o.a. staal tjes van de actie, welke in het buitenland gevoerd wordt tegen het Nederlandsche fabrikaat. De door het Fabrikatenhuis in gezette actie veer Nederlandsch fabrikaat is niet zonder resultaat gebleven, en wat Den Helder betreft: als wij zien naar plaatsen als Helmond bijvoorbeeld, waar de helft der bevolking werkloos is, als wy nagaan, dat er gemeenten zijn, die zi'di niet meer staande kunnen houden en in gehuchten uit elkaar vallen, dan begrijpt men, dat de fabrikanten op een plaats als Den Helder steunen, waar geen werkeen heid van beteekenis is. Maar we moeten in deze alle partijstrijd, alle geloofsver schil op zijde zetten: we zijn allen tezamen Nederlanders. En spr. wees er voorts op# dat niets buiten de winkeliers om wordt gedaan. De dames kunnen op de tentoon stelling haar orders geven, en tevens ge ven zij dan den naam op van hun winke lier, bij wien zij gewend zyn te koopen, In Leiden zijn op deze manier in 4 dagen 8500 hestellingen by diverse winkeliers ingekomen, die erg verbaasd waren over deze resultaten. Laten de winkeliers bedenken, dat er een groote combinatie bestaat, die niets liever wil dan direct 200 winkels in ons land oprichten, uitsluitend voor eigen fa brikaat. Tot nu toe hebben wij hen van deze actie kunnen terughouden, maar dit zal niet mogelijk blijven als de winkelier zelf niet het koopen van Nederlandsch fabrikaat in de hand werkt. De grootste stuwkracht hiervoor gaat van de huis vrouw uit. DAMMEN. Het Bestuur van de Heldersche Dam* club maakt in een advertentie in dit nummer aan hare leden bekend, dat Woensdag 16 en Donderdag 17 Mei zal worden gespeeld des avonds gewonen tijd. DE DOOD AAN DE INSECTEN. De lieer Geerling, die een pouliers* bedrijf heeft in de Lorentzstraat, heeft de alJeenvertegenwoordiging gekregen varti een vloeistof, die als bestrijdingsmiddel van insecten haar weerga niet moet vin den. De vloeistof, gedoopt met den naam

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5