Wel In er Couverts Neem 'n "AKKERTJE" HET Parfumerieënhuis Van twycksluis. te, pl3alse Texel. buitenland Fa. L. SCHOONHOVEN GEMENGD NIEUWS rectificatie. 't Zand. trnstig autoongeval. Snoekbaars als pootvisch fa. SCHOONHOVEN in het Amstelmeer. telefoon 639. Winkel. Instelling van een verkeersfonds. Visscherijbericlren Afscheiding in de Fransche radicale partij. De Volkenbondsraad weer bijeen. Russische batterij schiet op een Mantsjoerijsch schip. Op iedere tafel TELEFOON 639. De inbraak in het kasteel Nijenrode. Moordaanslag te 's-Gravenhage. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 15 NE 1934. Lisri" is in busjes verkrijgbaar tot hoe veelheden vau 1 8 liter toe. De prys is zeer gering, terwijl de vloeistof geen vlek ken veroorzaakt en beslist onschadelijk is voor levensmiddelen. De beer Geeriing zal gaarne alle g^ nschte inlichtingen verstrekken. In de advertentie van de Fa. G. Bais, Ruveht'g 359, van ons blad van Zater- ria«F stond als telefoonnummer abusievelyk t-lrf 9 meld 7. Dit moet zijn 627. 1'IJZINNIG HERVORMD KFEKKOOR. Dir.: Toon de Hoogii. t parool van den Hemelvaartsdag lui .t voor leden, bestuur en directeur van het Herv. K-rkkoor: „Op, ter open lucht-samenkomst van Vrijzinnig-Gods- d nstig ii in Noord-Holland te Alkmaar G durende vele jaren bezoekt het Herv. Kerkkoor op den Hemelvaartsdag Alkmaar vroeger Heilo 1 Het doel van dezen uitgaansdag is drieledig. a. Büwonen der openluchtsamenkomst, b «Zingen», dit jaar de Kosmos van Barnard Zweer* ea a. Uitstapje naar Alkmaar en Omstreken. Deze omstreken strekten zich evenals het vorige jaarver uit. nl. tot Haarlem ging de reisper trein tot Alkmaar, tot Haarlem per bus. De Hemelvaartszon was dit ïaar in alle ulorie getuige van dit feit. Een uitge sproken zomersche dag! De harten der feestgangers getuigden van zonnewarmte en alle disharmonie, die zoo vaak en zoo graag om een boekje kijkt en zich wel eens ongevraagd en ongeweigerd aan den mensch en de menschheid opdringt, was verdwenen en verdreven en de dis- harmonie maakte ook niet de minste kans om vaste n voet le krijgen, bij wie dan ook. Vreugde en blijdschap, zon en warmte, hartelijkheid en ongedwongenheid, zie hier «at de menschen op den dag der dagen met gulle hand uitdeelden aan ieder die zij ontmoeten. Het Koor heeft zijn reputatie weer hoog gehouden en opnieuw verzekerd. Mej. A. Kocli verzorgde de pianobegeleiding. Niet meer en niet minderdau Bemard Zweers «De Kosmos* werd ten beste gegeven. De Kosmos, Psalm 104, Gedicht van Ds. J. J. L. ten Kate. Een juweel van tekst! En zoo geheel van toepassing op den dag zelve: »Daar groenden heuvel en landouw! Hoort, hoe aan hun bemoste zoomen, 4, Gevogelte, wiegend in de boomen, U 't jubellied weergalmen doet!« Zoo vloeit het maar door, de inhoud van tekst en muziek is rijk en van den hoogsten rang; geschreven door de meesterhand. »Dan graast het vee in vette weien, Dan bloeien velden en valleiën, En werpen d'oogst in 's menschen school!* Wij zijn van al deze heerlijkheid ge tuigen geweest, in de zuiverste en volste beteekenis des woords. Deze Hemelvaartsdag is dubbel ge slaagd. Lang zal de herinnering in ons blijven voortleven; met dankbaarheid zul len we er op terugzien en vol verlangen zien wij de 25ste »openluchtsamenkomst te Alkmaar* tegemoet. Dit kwart-eeuw-feest- van den geest zal D.V. volgend jaar plaats vinden. Ook dan zal het Herv. Kerkkoor op zijn post wezen. Wellicht is het dan de 10e maal dat de Heldersche zangers en zangeressen van dit Koor onder leiding van hun directeur, Toon de Hoogb, op zal trekken naar Alkmaar..... en verder. De beide voorgangers der Herv. Ge meente, Ds. F. W. J. van der Poel, en Ds. H. A. Enklaar, waren, in gezelschap van hunne echtgenooten, den geheelen dag onder deze schare, ook dit feit, ver hoogde zeker de saamhoorigheid, welke op zoo ondubbelzinnige wijze op dien dag tot uiting kwam. De „Nachtigaal" in de Langestraat, in Alkmaar, onthaalde ons, tot slot van dezen welgeslaagden dag op het diner, dat zich als gewoonlijk weer zeer goed deed sma ken en daarna ging het „huistoe"! De trein ontfermde zich over de vermoeide feestgangers, nam allen gezellig in zich op en bracht het gezelschap zij het ook verspreid terug naar Den Helder, waar het „Oost-west, thuis best" ons toch weer prett'g in de ooren klonk. de H. bij Gevalle kou, Griep, Influenza. Zondagmiddag zijn, door het gelijktijdig op de brug over den rijksweg passeeren, een tweetal luxe auto's in botsing ge komen. De groote Auburn, waarin ge zeten de heer Simons, met vrouw en zoon, en diens chauffeur, allen uit Amsterdam, werd aan het achterwiel gegrepen door denDodge van den heer Vlig, uit Schie dam, waarin nog een drietal andere heeren waren gezeten. Van de Auburn werd het achterwiel afgerukt, hetwelk een vijftigtal meters weggeslingerd werd. De chauffeur wist evenwel den wagen in zijn macht te houden, zoodat de passagiers er met den schrik en een min of meer ontwrichten wagen afkwamen. Ongelukkiger was het gesteld met den heer Vlig en de zijnen. Hun auto sloeg een viertal malen over den kop en kwam daarna in het N.-H. kanaal terecht. Een gelukkige factor was, dat de inzittenden het besef hadden, ondanks hun ongelukkige positie, uit den auto te klimmen. Het bleek, dat twee der passagiers ernstig door gebroken glas waren verwond. De overigen waren er beter afgekomen. De twee slachtoffers werden overgebracht naar Dr.Oterdooni, die hen verbond, waarbij bleek, dat de een ernstig aan beenen en een arm, en de ander aan het hoofd was geblesseerd. Een der heeren heeft den nacht alhier doorgebracht. Zijn toestand is bevre digend. De auto is later door den kraan wagen geborgen, waarbij bleek, dat hij totaal gekraakt was. Een ongeval dus, dat gezien de omstan digheden, nog zeer goed afgeloopen is. Is het Amstelmeer hiervoor geschikt? In begin April van het vorig jaar is door ons melding gemaakt van het uit zetten van eene partij snoekbaars als pootvisch in het Amstelmeer. Deze partij, waarbij zicli, behalve een groot aantal één- en tweejarige exemplaren, ook enkele volwassen en reeds geslachtsrijpesnoek- baarsen bevonden, was bedoeld om den grondslag te vormen voor eene toekom stige aanvulling van den viscbstand in dit 700 H.A. groote zoetwaterbekkt n, waarom aan de houders van het visch- recht in dit en de onmiddellijk hiermee verbonden wateren de eisch werd gesteld, dat zij de eerste paar jaren, zoolang dit door liet Hoofd der afdeeling Vissche- ryen aan het Departement van Econo mische Zakeu noodig werd geacht, de visseherij op snoekbaars niet zouden uit oefenen en indien bij eenigerlei wijze van visseherij toch snoekbaars zou worden gevangen, deze onmiddellijk w eer zouden moeten worden vrijgelaten. Aan dezen eisch is voldaan. Inmiddels is een jaar verstreken en het ligt voor de band, dat vooral de be trokken vischgerechtigden zich zelve de vraag wel eens hebben gesteldZal deze proef gelukken Twee vragen drongen zich daarbij op. In de eerste plaats deze: Is het Amstelmeer geschikt om de snoek baars tot ontwikkeling te lati n komen En daaraan onmiddellijk verbonden de tweede vraag: Gesteld, dat de snoekbaars in dit water eene hem passende omge ving en voldoende voedsel voor zijne ont wikkeling aanwezig vindt, zijn dan ook de voorwaarden aanwezig voor eene ge regelde voortplanting? Uit het feit, dat in het Amstelmeer ook spiering voorkomt, die, hoewel klein van stuk toch een zeer geschikt voedsel voor de snoekbaars kan worden geacht en het gunstige verschijnsel dat vrijwel over het geheele jaar 1933 snoekbaars werd opgemerkt, mocht reeds de hoop worden gekoesterd, dat de eerste vraag bevestigend zou mogen worden beant woord. Immers, zouden de voorwaarden voor ontwikkeling niet of onvoldoende aanwezig zijn geweest, dan had men mogen verwachten, dat deze viscbsoort dus al spoedig een uitweg zou hebben gezocht en dus na korten tijd uit dit water verdwenen zou zijn. Dat zulks niet geschiedde, stemde dus reeds bemoedi gend. De tweede vraag was echter niet zoo spoedig ie beantwoorden. Zeker, men achtte ook voor de voortteling kansen aanwezig. De snoekbaars wil namelijk voor het kuitschiete» gaarne gebruik maken van rijswerk op takken, waartegen zij het broed dan afschuurt. Ook deze zijn in het Amsteldiep in vry grooten voorraad aanwezig (resten van het rijs werk, bij de indijkingen losgeraakt en later naar den bodem gezonken), evenals langs de boorden van het Balgzandkanaal en het kanaal Oostpunt-Aartswoud, aan welke boorden eveneens veel rijswerk is gebezigd. Toch scheen het twijfelachtig, of dit rijswerk voor dit doel op den snoekbaars nog wel voldoende aantrek kingskracht zou bezitten, wijl het door het langdurig verblijf onder water meestal veel aangroei vertoont en dus een slijme rige buitenlaag bezit, terwijl voor dit afschuren een ruwe buitenhuid gewenscht is. In de Reeuwijksche plassen heeft men voor een aantal jaren terug, toen men daar de snoekbaars had ingepoot, ter bevordering van de voortplanting gebruik gemaakt van de kleine harige wortel vezels van den beukeboom, welke zeer ruw aanvoelen en voor het afschuren bijzonder geschikt blijken te zijn. Waar de hiermee genomen proeven op zoodanige wjjze zijn geslaagd, dat zij tot navolging aanspoorden, vatte bij verschil lende specialiteiten op visscherijgebied de overtuiging post, dat het Amstelmeer hiertoe mogelijk een zeer gunstig object bood. In samenwerking met het bestuur der Vereeniging „Visschersbelangen" alhier werd dan ook op 19 Maart j.1. door den heer Dr. Havinga, hoofd van de af deeling Kust-, Rivier- en Binnenvisscherjj van het Rijksinstituut voor Biologisch Visscherijonderzoek met een vaartuig van de Visscherijinspectie een onderzoek in gesteld op het Amstelmeer, waarbij werd gezocht naar de beste plaatsen waar van het reeds genoemde materiaal vervaar digde z.g.n. „snoekbaarsresten" zouden kunnen worden neergelaten. Later zijn enkele manden gevuld met bedoelde wortel vezels aan het adres der Visschers- vereeniging toegezonden, welke hiervan een aantal, volgens de verstrekte aanwij zingen gereed gemaakte „nesten" door hare leden liet vervaardigen, die omstreeks 20 April te water zijn gelaten. Nu was verder het wachten op de ver schijning van broed op deze »nesten«. Zoo nu en dan werd eens gecontroleeid. of zich reeds broed vertoonde, doch nog in het begin der afgeloopen week was hiervan niets merkbaar. Vrijdag echter, bij een nieuw ingestelde controle werd reeds vrij veel broed opgemerkt en bij een Zondagmorgen ingesteld onderzoek bleek, dat alle »nesten« in het Amstelmeer neergelaten ruim van vischbroed waren voorzien. Sommige dezer nesten zagen v rijwel vaal-wit van de duizenden grijs- achtig-wit gekleurde vischeitjes, die aan de haarfijne wortelvezeltjes zaten vast gekleefd. Op enkele in het Balgzandkanaal ge plaatsten nesten werd evenwel nog geen broed opgemerkt. Nu staat het echter nog geenszins vast, of het in het Amstelmeer aangetroffen broed dat van de snoekbaars is. Waar deze vischsoort hier tot heden nagenoeg niet voortkwam, is er onder de betrokken visschers nog geen, die met zekerheid durft, zeggen, dat deze eitjes van snoek- u"S," mstig z9n- Maar hoogstwaar- schynlyk is zulks wel. Dit zal echter no" nader worden onderzocht. Mocht daarbij blyken, dat dit vischbroed het gewenschtc snoekbaarsbroed is, dan mag de aan wezigheid hiervan zeker als eene hoop- ge\ ende belofte voor de toekomst worden aangemerkt. Wat, na de mislukte resul taten der visseherij in 1932 en '33, zeker niet als overbodige weelde mag gelden. Afgezien nu van het resultaat van het in-te stellen onderzoek, meent men te mogen aannemen, dat de vorig jaar als volwassenen geslachtsrijpe snoekbaarzen te water gelaten exemplaren ook reeds ten toen dus zonder toepassing van hulp middelen) in het Amstelmeer hebben voortgeteeld. Men leidt dit af uit de aan wezigheid van meerdere jonge snoek- baarsjes van een lengte van 17 tot 22 centimeter, een lengte die door deze visch soort in één jaar tijds kan worden be reikt Zou deze veronderstelling juist zijn, dan bestaat nog des te meer zeker heid inzake het voortbestaan van .den snoekbaars in dit water, dan wanneer zulks alleen door toepassing van hulpmid delen mogelijk zal blijken. Waarmee echter niet gezegd is, dat men deze hulpmiddelen dan wel zou kunnen verwaarloozen. EEN VECHTPARTIJ. De gehouden kermis te Lutjewinkel gaf dit jaar weer aanleiding tot onge regeldheden. In de zaal van den heer Z. ontstond een vechtpartij, waarbij druk met bierglazen werd geworpen en de vuist gebruikt werd. Dit had tot nood lottig gevolg, dat een zekere K. uit Kol- horn zoodanig door een bierglas werd getroffen, dat zijn neus totaal werd open gescheurd. Het hevig bloedende slacht offer werd dadelijk door dr. de Boer uit Nieuwe Niedorp verbonden en de toe stand was van dien aard, dat vervoeren verboden werd. EEN KWADE HOND. Het 15-jarig zoontje van den heer van der L„ alhier, werd plotseling door hun eigen jachthond in het been gebeten De jongen probeerde zich los te rukken, doch daarbij ontstond een diepe vleesch- wond. Toen het dier eindelijk losliet, wilde de knaap zoo spoedig mogelijk wegkomen, doch struikelde daarbij over de hondenketting. Het kwaadaardige dier beet hem toen in liet achterhoofd. Om wonenden wisten den knaap te bevrijden. De hond werd direct doodgeschoten. MA RKTO VERZICHT. De lammerenmarkt is hief Maandag in gezet met den aanvoer van enkele hokken voorloopers; de prijs belooft vry wat beter te worden dan vorig jaar; thans betaalde men 7 tot 9 per stuk en gewoonlijk zijn deze voorloopers niet hoog in prüs. Naar men ons mededeelt, heeft een veê- houder al zijn lammeren in voorkoop ver kocht voor 9 per stuk. Eveneens in voor koop voor de eerste lammerenmarkt zijn reeds lammeren verkocht voor 10 per stuk (vorig jaar betaalde men gemiddeld op de eerste markt 5.50 per stuk). Voor de nuchtere kalveren betaalde men heden een goede prijs, gemiddeld 7,,75 per stuk; graskalveren waren er veel, ze deden eveneens een besten prüs; ,de zwaarste gingen voor bijna 30. Pinken gingen voor gemiddeld 75; koeien tot 170. Op de boerderijen wordt gemiddeld voor slachtvarkens 17)3 cent per pond geboden. De aangevoerde schrammen aan de markt deden 18 tot 20 per stuk. Biggen gin gen voor gemiddeld 10. Het pluimvee is ook nog vrij duur, oude kippen brengen ruim 1 per stuk op. De eierenprijzen aan de veiling zijn ook nu nog zeer laag, met vorige week leverde dit weinig verschil op, de middenpriis (eieren van 60 kg gemengd) bedroeg ook thans 2—2.10 per 100 stuks. Het standpunt van de regeeong inzake verkeer :ordenii g. Aan de memorie van antwoord van de j ministers van waterstaat en van financiën naar aanleiding van de in het voorloopig verslag inzake het wetsontwerp tot in stelling van een verkeersfonds opgeno men beschouwingen van de vaste com missie voor openbare werken verkeers- en waterstaataangelegen'ieden is het volgen de ontleend: Met de commissie is de minister van waterstaat van oordeel, dat het voor het nemen van de beste maatregelen van veel belang zou zijn over behoorlijk statistisch materiaal te beschikken, waaraan thans niet wordt of niet kan worden voldaan en de bewerking er van zal mede behooren tot de taak van de centrale commissie. De eischen der oeconomie moeten op den voorgrond staan, eischen die sterker dan ooit gelden onder de tegenwoordige mogelijke omstandigheden. Alleen werke lijke behoefte mag de ontwikkeling van een nieuw concurreerend vervoermiddel, naast hetgeen van het bestaande onmis baar is, bepalen en het nieuwe mag dus bevorderd worden voor zoover het oeco- nomischer is en de behoeften voorziet dan het oude, dat dan zal moeten verdwijnen. De beginselen voor verfeeers- eeördf natie. De commissie stelt voorop, dat de vol- j gende beginselen voor een goede regeling van het verkeerswezen gevolgd moet wor den: 1. Het verkeerswezen van een Jana moet als een eenheid worden bezien en behandeld. 2. Bij de inrichting en regeling van het vervoer moet het algemeen belang voor oogen worden gehouden. 3. De verkeersmiddelen moeten volgens commercieele beginselen worden geleid. De coördinatie van het verkeer, welke zich in ons land over drie. in de toekomst over vier verkeersmiddelen moet uitstrek ken, is geen eenvoudige zaak. De regeering verstaat onder coördina tie: Het brengen van het verband tusschen de verschillende verkeersmiddelen. Alvorens maatregelen tot ordening voor te stellen, acht de minister van wa terstaat het plicht eerst te hebben nage gaan, welke de gevolgen voor 't bedrijfs leven zijn en op welke wijze het verkeer verwacht mag worden op die maatrege len te reageeren. De spoorwegtekorten zullen op de uit komsten van het Verkeersfonds een zeer ongunstigen invloed uitoefenen. Het stre ven zal er op gericht moeten zijn die te korten weg te werken en het spoorbedrijf in zichzelf sluitend te maken. De opvatting, dat in het wetsvoorstel een poging moet worden gezien om het spoorwegtekort geheel of gedeeltelijk op het wegverkeer af te wentelen, vindt in de voorstellen van de regeering geen steun, zoolang de nieuwe lasten, welke aan hef wegverkeer worden opgelegd, binnen re delijke grenzen blijven en niet uitgaan boven de voordeelen, welke het wegver keer wegens mindere gebondenheid dan het spoorwegverkeer heeft. Het tempo van uitvoering van verkeers- werken wordt door de regeering niet af hankelijk gesteld van de spoorwegtekor ten. Wel zal het noodig kunnen blijken, zoolang de lasten van het Verkeersfonds de baten aanzienlijk overtreffen, de uitga ven voor verkeerswerken in te krimpen: dit zal dan evengoed voor de spoorweg- werken als voor de andere werken moeten gelden. Daartegenover staat, dat de re geering zich bereid heeft verklaard de uit voering van nuttige werken (waartoe verkeerswerken en in het bijzonder die voor wegenverbetering mogen worden gerekend) met het oog werkverruiming te bespoedigen. De memorie geeft vervolgens een over zicht van hetgeen sedert 1919 reeds is ge daan om het spoorwegbedrijf te reorgani- seeren. In de Millioenennota is in groote trek ken het financieele beleid van de regee ring medegedeeld en aangegeven op wél ke wijze zij door de instelling van een Verkeersfonds de verkeersuitgaven met yix/i millioen wil verminderen. Op grond van de beschikbare gegevens zijn de ministers van oordeel, dat. niet kan worden gezegd, dat de nieuwe druk, wel ke wordt opgelegd, van dien aard is, dat daarvan voor het bedrijfsleven een groote terugslag behoeft te worden gevreesd. Hoewel niet ontkend wordt, dat het autoverkeer ten opzichte van het spoor wegvervoer in verschillende gevallen ook aanvullend en simuleerend werkt, mag niet uit het oog worden verloren, dat in de laatste jaren in sterke mate een groot af standsvervoer met motorrijtuigen voor per sonen en goederen tot ontwikkeling is gekomen, dat met het spoorwegverkeer sterk concurreert; een concurrentie, die zich, naar gelang van de verbetering van het wegennet, ook door het maken van speciale autowegen voortschrijdt in toene mende mate zal doen gevoelen. En ook op kleine afstanden wordt wegens de hand over hand toenemende verbetering van bestaande en aanleg van nieuwe rijwielpaden het rijwielverkeer zoo sterk bevorderd, dat het aan vervoersbe drijven, welke op het kleine afstandver- keer mede zijn ingesteld, stijgende concur rentie aandoet. Het wordt daarom niet onbillijk geacht het rijwielvervoer te tref fen met een zeer kleine belastingverhoo- ging, waarvan het dragen wordt verge makkelijkt, nu de rijwielen zoo belangrijk in prijs zijn gedaald. Evenmin kan worden ingezien, dat per sonenauto's en motorrijwielen niet een deel van het vervoer aan de spoorwegen onttrekken. Van deze vervoermiddelen toch wordt ten behoeve van het verplaat sen van personen over groote en kleine afstanden tusschen plaatsen, welke zeer goed per spoor bereikbaar zijn, veelvuldig en toenemend gebruik gemaakt. Het is niet de bedoeling om de vervoer middelen, die van den gewonen weg ge bruik maken, te laten betalen voor de con currentie, welke zij aan spoor- en water weg aandoen, doch het wordt wel billijk geoordeeld, dat die vervoermiddelen be talen voor het verschil aan gebondenheid, dat zij door hun vrijheid thans nog genie ten boven anderen. Het ligt in het voornemen van den mi nister van waterstaat, een wijziging voor te stellen in zake de wegen, welke ten laste van het verkeersfonds moeten wor den aangelegd en verbeterd en daaronder ook te begrijpen sommige gemeente- en waterschapswegen. De spoorwegen hebben in den tijd van hun ontstaan aan het verkeer, dat voor hen heeft moeten plaats maken, geen ver goeding betaald. Wanneer de luchtvaart zich ontwikkelt tot een zichzelf dragend en winstafwer- pend verkeer,, dat andere verkeersmidde len, welke niet gemist kunnen worden voor de gemeenschap, sterk benadeelt, zal eveneens overwogen moeten worden dat verkeer met vergoedingen te belasten als thans voor het motorverkeer worden gevraagd. Hebben zij die voorspelden dat reeds op het congres te Clermont Ferrand zich een scheuring in de Fransche social istiscli- radicale partij zou voltrekken, gehjk ge kregen? schryft de *Nw. Rott. Ort.«. up het eerste gezicht lijkt het zoo, ïmtneis na opgewonden debatten over den poli- tieken koers der partij en haar deelne ming aan de regeering van nationale eenheid, gelijk het kabinet-Doumergue zich noemt, hebben de afgevaardigden Cudenet, Le Brun, Senac en Faron aan den party voorzitter Herriot schriftelijk meegedeeld, dat zij de partij verlaten. Onder leiding van Cudenet, die vice- voorzitter van de partij was> zullen zij nu een nieuwe partij stichten, welke het oude, in 1901 vastgestelde program, tot "het hare maakt en naar men mag ver wachten, zal pogen het contact met de socialisten te herstellen. Gisterenochtend om half elfiste Genève de 79e zitting van den Volkenbondsraad onder leiding van Vasconcellos (Portugal) geopend. Er staan belangrijke aangelegenheden op de agenda, o.a. de Saarkwestie, die vermoedelijk in zooverre slechts vluchtig zal worden aangeroerd, dat alleen de latere datum van haar behandeling zal worden vastgesteld. Het tweede vraagstuk van beteekenis waarover de Raad zijn licht zal moeten laten schijnen is de oorlog tusschen Boli- vië en Paraguay om de Gran Chaco, de tusschen deze Zuid-Amerikaansche staat jes liggende wildernis, die voor beide kemphanen al heel weinig waarde zou hebben, als er naar verluidt geen petroleum ontdekt ware. Van de punten op de Raadsageiida die de algémeene aandacht trekken, dient verder het rapport over de technische Volkenbondshulp aan China vermeld,maar buiten het offlcieele programma om zijn ditmaal te Genève buitengewoon gewich tige besprekingen ondershands over de op dood spoor geraakte ontwapeningskwestie te verwachten, met name tusschen de leiders der delegaties van Frankrijk, Engeland en Italië. Van die besprekingen zal het in ruime mate afhangen of de algemeene commissie der ontwapeningsconferentie, welke op 29 dezer, dus vlak na afloop van deze raadszitting, te Genève bijeenkomt, nog een bruikbaar schema van wapenings begrenzing (verder toch gaan vrijwel niemands aspiraties meer) zal kunnen ontwerpen. (Nw. Rott. Crt.). Reuter meldt uit Tsitsihar: Een Russische batterij heeft een Mantsjoerijsch passagiersschip in de mon ding van den Amoer beschoten. De reden is nog onbekend. De eerste berichten maken melding van 6 dooden en eenige gewonden. Een nader bericht uit Tokio meldt dat slechts één der passagiers gedood is en een ander gewond. Onder de passagiers was ook een Ja- pansch kolonel. ENGELAND'S SCHULDEN AAN AMERIKA. Sir John Simon heeft in het Engelsche Lagerhuis medegedeeld, dat volgens den Amerikaanschen minister van justitie een symbolische betaling niet zal worden beschouwd als een in gebreke blijven. BRITSCHE VLIEGTUIGMOTOREN NAAR DUITSCHLAND. Blijkens een mededeeling van sir John Simon in het Engelsche Lagerhuis is het juist, dat Duitschland in Engeland 80 viiegtuimotoren heeft besteld, doch zijn dergelijke bestellingen niet in strijd met de internationale overeenkomst. GRIEKSCH-TURKSCHE DEFENSIE. Militair overleg zonder resultaat. Te Ankara is een bespreking tusschen Grieksche en Turksche militaire autori teiten over samenwerking bii de verdedi ging der gemeenschappelijke grenzen zonder resultaat gebleven, omdat Grie kenland alleen de gemeenschappelijke grens met Turkije op het Europeesche vasteland wil helpen verdedigen. VERSCHERPING GRAN-CHACO- CONFLICT. Paraguay en Bolivia hebben beide te Genève geprotesteerd tegen de strijd- methoden van hun tegenpartij. Bolivia f icgt met een luchtaanval op Asuncion, de hoofdstad van Paraguay, laatstge noemd land met represailles tegen de krijgsgevangenen. 12 Mei. Door korders: Tongen Schol I Schol II Scharren Door haringvisschers: 191 tal haring 20 tal geep :oi75 kg ansjovis 13 Mei. Door haringvisschers: 6 tal geep óooo kg ansjovis p. k8 l 4-50—4.00 P- k- 2.40— ,.7J Pk. 1.75—1 p- l- 0.50—o.os p. t. ,2.00-6.40 P. kg 0.14—o.,J P. t- 7.606.00 P- kg o., 1o.io Buitenland van De overwegingen van de vrijspraak van Onnes. De Rechtbank heeft den verdachte O. v. N. vrijgesproken op de volgende over wegingen: dat het onderzoek ter terechtzitting niet heeft opgeleverd het wettig en over" tuigend bewijs, dat verdachte le feiten heeft begaan, welke hem bij dagvaarding zijn ten laste gelegd, dat de rechtbank met name niet op grond van de voorhanden bewijsmiddelen de overtuiging heeft be komen, dat in werkelijkheid in aen nacht van 29 Februari op 1 Maart 1932 geen diefstal in het kasteel Nyenrode heeft plaats gehad en de by dagvaarding op gesomde verzekerde goederen ln opdracht van verdachte, althans met zijn medeweten en goedvinden, zijn weggehaald; dat immers by de rechtbank twijfel be staat aan de juistheid van de door getuige K. gegeven voorstelling van zanen en zij zich geen juist beeld heeft kunnen vor men van hetgeen tusschen verdachte en dien getuige is voorgevallen in den tijd, voorafgegaan aan den genoemden nacht; dat de Rechtbank wel ook de daarom trent door verdachte gegeven voorstelling in meer dan één opzicht weinig aanne melijk acht, en zijn verklaring van voox hem bezwarende omstandigheden daarna veelszins geheel onvoldoende, maar zich desniettemin geen stellige overtuiging omtrent verdacht's schuld van het hem ten laste gelegde heeft kunnen vormen. Op grond van het niet geleverd zijn van het wettig en overtuigend bewijs spreekt de rechtbank mitsdien den ver dachte O. vry van het hem ten laste ge legde, en beveelt de onmiddellijke ophef fing van het te zynen aanzien uitgevaar digde bevel tot het houden in voorloopige hechtenis. Bij de voorlezing van het vrijsprekend vonnis waren, behalve de vrygesprokene en zyn verdedigers, mr. Th. Muller Mas- sis en mr. N. Kappeyne v. d. Coppello, alleen vertegenwoordigers der pers en eenige belangstellenden van de Amster- damsche politie aanwezig. De heer O., die Zaterdag juist jarig was, was te ontroerd 0111 de gelukwenscnen van zijn verdedigers in ontvangst te nemen, hij slaagde er nauwelyks in 0111 zijn ont roering meester te blijven, en wankelde byna toen hij, voor den laatsten keer, door den veldwachter de zaal uitgeleid werd, ditmaal 0111 van het huis van be waring waarin hij ongeveer een jaar ver toefd heeft, in vrijheid te worden gesteld. Zaterdag tegen den avond heeft aan den Rijswijkschen weg in Den Haag een ernstig geval van mishandeling voorge daan. In perceel 329, welk perceel drie étages heeft, was de parterre in gebruik bij den 53-jarigen koopman E. B., die zelf op de 3e étage woont. De le étage is bewoond !door de familie L., terwijl de 2e étage te huur stond. Zaterdagochtend vervoegde zich bij den koopman B. een heer, die zei- de met hem te komen spreken over de huur van de 2e étage. Na eenige bespre kingen werd overeengekomen, dat de be zoeker tegen den avond zou terugkomen met zyn zwager, voor wien, naar hij voor gaf, het huis bestemd zou zijn. Inderdaad verschenen Zaterdagavond ongeveer 6 uur twee personen bij B., van wie een per rijwiel en de ander te voet. Met zijn drieën ging zij daaron in de par terre om over de huur te spreken. Eenigen tyd later hoorde de familie L. van de Ie étage eehter gestommel en ge kreun beneden Zii vertrouwde de zaak niet en liet de politie aan bet Riiswijir- seheulein waarsehuwen. Inmiddels ging de familie naar beneden en sloot de deur, welke toesrang gaf tot de narterre. af. De nolitie verschafte zich toegang tel; de parterre, en hü onderzoek vond zij in een achtervertrek B. zwaar gewond op den grond liggen, terwijl zich in dezelfde kamer ook nog een der beide mannen be vond. Deze had zich bliikbaar niet snel genoeg uit de voeten kunnen maken, waarschiinliik is de andere aan dc achter- ziidc over een schutting ontvlucht. _Het slachtoffer is door den geneeskun digen dienst naar bet ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Zaterdagavond laat was zh'n toestand zeer ernstier. De in het vertrek aangetroffen persoon werd door de nolitie cearresteerd. H" 'S de 3d-iarige montpnr G. TT. en geen onhe- kenflc van de nolitie. Omtrent de motieven van de daad staat nog niets vast Evenmin viel nog iets van den anderen dader te zeggen. Dc tweede verdachte aangehouden. Hoewel de verdachte, welke men ter plaatse kon arresteeren, in geen enkel op-

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6