VELO SIEGERS Wieringen. Wieringerwaard. Schagen. Texel. doet uw wasch snel goed billijk laat tijd en iust voor uw gezin Sport HELDERSCHE COURANT VAN ZVTERDAG 19 MEI 1934. horlogerie koningstraat 112 Breezand. I Hierna wordt gesloten. Moderniseering Hotel „Texel* Nieuwe mijngas- ontploffing te Paturages. N H.V.B.-Overzicht. II Rondvraag. Men hoopt door de nieuwe organisatie billijker verdeeling van steun te ver krijgen Het eene bedrijf kan nu voor 90% Gesteunde gewassen hebben, een ander misschien maar voor 10 Na eenige be- reking werd het bestuur opgedragen Jleze materie in studie te nemen, omdat «en het van belang acht een goed uitge werkt plan ter kennis te brengen van het hoofdbestuur, daar dan kans bestaat in vloed uit te oefenen op een komende re geling- Hierna sluiting. PREDIKBEURTEN. ÏJed. Herv. Gcm. Ie Pinksterdag: 's Morgens 10 uur, de heer H. Smit, van Enkhuizen. Geref. Kerk. Ie Pinksterdag: 's Morgens 10 en 's middags 2.30 uur, Ds. S. U. Zuidema. i 2e Pinksterdag: 's Morgens 10 uur, Ds. S.U. Zuidema PREDIKBEURTEN. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) Ie Pinksterdag: s Morgens 10 uur en n.m. 3.30 uur, de heer P. 'Boon. J 2e Pinksterdag: 'sMorgens 10 uur, de heer P. Boon EEN JUBILEUM. De heer en mevr. T. Visser en Gr. Visser—Lont hopen den 25sten Mei a.s. hun 50-jarig huwelijksfeest te herden ken. POLITIE. Gevonden: een grijze heerenpet, een postduif gemerkt 4559 V.V.R. R.D.A.M. N. 34. Inlichtingen b. d. ge- meentebode. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Westerland). Ie Pinksterdag: 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek. Ned. Herv. Gem. (Oosterland). 2e Pinksterdag: 's Morgens 10.30 uur, Ds. van Beek Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef) le Pinksterdag: 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen 2e Pinksterdag: 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen Evangelisatie (Ned. Herv.Gem.Den Oever) (in de Kapel) le Pinksterdag: 's Middags 4.30 u., de heer O. Deen. 2e Pinksterdag: 'sMorgens 10 uur, de heerL.Brasser Doopsgez. Gem. (HippolytushoeO le Pinksterdag: 's Morgens 10.30, Ds. H.W. Meihuizen Extra collecte. Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef. le Pinksterdag: 's Morgens 9.30 uur, leesdienst 's Middags 2.30 uur, Ds. Tollenaar, van Den Helder. 2e Pinksterdag: 's Morgens 9.30 uur, Leesdienst. Geref. Kerk. (Den Oever). le Pinksterdag: 's Morgens 10 uur, Leesdienst. 's Middags 2.30 uur, Ds. Joh. Meijnen van Den Helder. .2e Pinksterdag: 's Morgens 10 uur, Leesdienst. IIOLLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN LANDBOUW. Afd. Wieringerwaard. Deze vergadering werd 17 Mei j.1. ge houden ten huize van den heer van der Woude. Aanwezig 31 leden. Als de voor zitter de aanwezigen welkom geheeten heeft, worden de notulen voorgelezen en onveianderd goedgekeurd. Volgen de ingekomen stukken, waarna de bedragen medegedeeld worden, die men te bereke nen heeft bij het opgeven van de ver mogensbelasting. Aan den Inspecteur der Directe Belaslingeu was een schrijven gericht, waarin verzocht werd de norm fan liet vorige jaar te handhaven. Deze wordt aldus vastgesteld: voor bouwland ■van f 13( 0 1(500 per H A. en voor wei land f 1500—f 1900. De resultaten der financieele commissie lÜ'i als volgt: De ontvangsten bedragen f516.70. De ni aven f476.08. Batig saldo f40.62. Die der aankoopvereeniging luiden: Ontvangsten f524 95. Uitgaven f 443.32. D ig saldo f 81.63. Als afgevaardigden voor de algemeene *ei gadering, welke op 23 Mei a.s. te Amsterdam zal worden gehouden, worden benoemd de heeren P. Visser en P. Saai. Als plaatsvervangers de heeren D. Kaan Az., p. Biaauboer Cz.,'en D. Kaan. Den Bfgevaardigden zal vrij mandaat gegeven Worden. Bij de rondvraag gaan diverse ontevreden stemmen op iuzake de regee- r,ngs-crisis maatregelen, o.a. de veebe- Perking. MA RKTO VERZICHT. De handel in vette koeien was j.1. Donderdag vlug; prijzen tot 30 cent. De handel in gelde- en kalfkoeien was zelfs heel goed te noemen, zoodat er behoorlijke Prijzen gemaakt werden. Kalfkoeien tot f 250.—, geldekoeien tot f 170.—. De handel in pinken was niet zoo goed en die in pinkenstieren stug. Nuchtere kalveren vlug. Voor vette kalveren waren ditmaal hiet veel gegadigden: de prijzen schommelden tusschen de 25 en 35 gulden. Oude slachtschapen brachten 18 tot 26 gulden op. De handel hierin was vrij stil. Groot was de aanvoer van lammeren en overhouders, en op dit marktgedeelte was vrij veel drukte te bespeuren. In over- houders was de handel goed, terwijl deze er met de lammeren mee door kori. De duurste voor de slacht ging tot f 13.-, en voor de weide f8.— tot f 11.—. De bokken- en geitenhandel was stug. In paarden was weinig te doen, terwijl er ook zeer weinig aangevoerd waren, hetgeen in verband staat met de groote paardenmarkt van verleden week. In vette varkens was de handel traag, maar die in biggen en schrammen daaren tegen weer goed. Burgerlijke Stand van Schagen van 1017 Mei. GEBOREN: Engeltje Alberta, d. v. K. Pater en A. A. ter Horst; Martinus Fre- derik, z. v. M. F. de Nusy en A. Smit; Wijbe, z. v. M. de Vries en G. de Vries, Marie Ali, d. v. B. Koburg en A. Stins. GETROUWD: J. K. Hauthoorn en E. Bergmans; R. Ratelbond en A. Rezelman. POLITIE. Vermist: een lam. Verloren: een melkbus, een rijwiel plaatje, een sierspeld, een ring, een zil veren potlood. Gevonden: een portemonnaie met eenig geld, een vulpenhouder, een por temonnaie, een sleutel, een tasch met in houd. DE „DOKTER WAGEMAKER". Donderdag is te Rotterdam de tech nische proefvaart gehouden met »de Dokter Wagemaker», die naar de heer W. H. Lap, voorzitter van T.E.S.O. ons mededeelde, uitstekend geslaagd is. Het nieuwe schip voldoet in alle opzichten aan de in het bestek gestelde eischen. Het ziet er prachtig uit, deinrichting is buitengewoon mooi en't belooft een fraaie aanwinst voor T.E.S.O. te worden. Op Woensdag 23 Mei 's morgens 9 uur vertrekt de nieuwe boot uit Rotterdam en zal omstreeks 5 a 6 uur 's avonds in Den Heldea aankomen. Donderdag wordt op het Marsdiep en Texelstroom de offl- cieele proeftocht gemaakt, waarna de »dokter Wagemaker* de Texelsche haven zal binnenstoomen. De verbouw van hótel „Texel" is gereed gekomen; gisteren is de laatste hand aan de omvangrijke werkzaamheden gelegd en thans is alles klaar tot ontvangst van de zomergasten, die, naar wij mogen ver wachten, evenals vorig jaar, in grooten getale naar de thans gemoderniseerde inrichting van den heer Kikkert zullen stroomen; er is plaats voor zeer velen. Wij zijn gisteren een kijkje naar het gerestaureerd hotel gaan nemen. Eenigen tijd geleden deelden wij reeds mede, dat de tuin in een keurig geplaveid parkeer terrein voor auto's is veranderd, terwijl ook de voortuin van plaveisel is voor zien, waar evenals altijd de gasten en bezoekers van 't café-restaurant een heer lijk zitje hebben, 't Aanzien van de groote zaal is door de geweldig breede ramen zeer veel verfraaid. De grootste veran dering heeft evenwel binnen plaats gehad, men herkent eenvoudig weg de groote zaal (die in tweeën is gesplitst, doch door opening van deuren direct tot een geheel kan worden gemaakt) niet meer. Ook het tooneel, de oude vestibule, heeft de res tauratie meegemaakt. De zoldering en zijwanden zijn van de meest moderne lambrizeering voorzien. De nieuwe ver lichting (vooral de gekleurde wandlampjes) maakt een zeer prettigen indruk. De ge weldige ruimte, die men in dit groote gebouwencomplex vindt, maakt 't mogelijk om, al is 't geheele hótel bezet, overal rustige plekjes te vinden, 't Doel van dezen verbouw is voornamelijk geweest: 't houden van hótel, café-restaurant het geheele jaar door; tot heden was des winters in hótel „Texel" geen gelegenheid voor hotelgasten. Wij raden een ieder aan dezer dagen, nu alles nog zoo gloednieuw is, eens een kijkje in hótel „Texel" te gaan nemen. Aan de verbouwing hebben de volgende vaklieden tot volle tevredenheid van den heer Kikkert gewerkt: timmer-en metsel werk de heeren Jb. Daalder en Zn.; schilderwerk de heeren P. Plaatsman; electr.werk de heeren Knopperts en M. Vonk. CHRISTELIJKE LIEDEREN-AVOND. Onder leiding van mevr. Visser gaf Woensdagavond »Het Hervormd Kerk koor» te Den Burg een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk. Medewerking verleende mej. E. Dijt (violoncel) en de lieer J. Visser (orgel). De uitvoering viel een slecht be zoek ten deel. Ds. Visser opende met gebed en 't lezen van Matli. 16 —22 —26. Verder deelde Z. Eerw. mede dat hij voor dezen liederenavond geen groote opkomst had verwacht't zai een avond zijn waarbij het Christelijk lied overheerschend zal zijn, vervolgde spr., waarvoor in den laat- sten' tijd veel liefde ontstaat en waarvoor de heer Joh. de Heer op zijn wijze zoo veel heeft gedaan. Niet minder verdien stelijk op dit gebied heeft zich gemaakt mej. van Woensel Kooy, die dezer dagen is overleden en waarvan enkple liederen hedenavond gezongen zullen worden. Het koor zong nu afgewisseld door samenzang »Lof zij den Heer». Gevolgd door koorzang »God is mijn licht». De zang van dit sterk gemengd koor was zeer goed; wij constateerden sterken voor uitgang en een uitstekende leiding. Daarna kwam een ander genre van liederen aan de beurt n.1 Advents-en kerstliederen; begonnen werd met «Troost» voor dameskoor. Dit nummertje werd voortreffelijk gezongen en mag wat de zang betreft wel als 't glanspunt van den avond worden beschouwd. Hierna volgde weder samenzang en werd door het koor het Wiegelied der Herders gezongen. Dit nummer werd 8-stemmig gezongen. Daarna volgde een schitterend cello nummer »Eligie« van J. Schravensade, uitgevoerd door mej. E. Dijt, uitstekend begeleid door den heer J. Visser. Van zangnummertjes vielen ons 't meest op >De Paaschklok luidt* en de zegebede aan 't slot voor dameskoor. (De dames zang is opvallend mooi). Mej. E. Dijt en de heer J. Visser vergastten de aan wezigen ook nog op «Chant Russes» voor cello en orgel. Het concert eindigde on geveer kwart voor tien. EEN ULTRA-MODERNE IJ SINRICHTIN G. De heer J. H. Kikkert, banketbakker te Den Burg, heeft aan zijn zaak een inrichting voor het vervaardigen van ijssoorten verbonden. Het ijs wordt ver vaardigd in een zeer groote Figidarre electrisch gedreven machine, waarin twee motoren in werking kunnen worden gesteld; in het gebouwtje waar deze machine is geplaatst vindt men verder nog verschillende andere ijskasten waar in de artikelen uit de banketbakkerij worden koelgehouden. Bijzonder wordt echter de aandacht getrokken door een verplaatsbaar wagentje; waarin bij aan sluiting aan een stopcontact een tempe ratuur wordt verkregen van 12 graden beneden het vriespunt. Men kan dit wagentje verscheidene uren zonder elec. stroom op temperatuur houden en het daardoor plaatsen waar men wenscht, 't wordt gevuld met pakjes ijs. DE HAARLEMSCHE KWEEKSCHOOL VOOR ONDERW. NAAR TEXEL, In de eerste dagen van Juni brengt de Haarlemsche Onderwijzers-kweekschool een bezoek aan het eiland. Het gezel schap zal ongeveer 130 personen bedragen. HERV. ZENDINGSDAG. Op den tweeden Pinksterdag zal in de duinvallei n.b. de Koog de 22ste Zendings dag gehouden worden, 's middags om 3 uur. Verschillende sprekers en een spreekster zullen het woord voeren; het Chr. Muziekgezelschap «Excelsior» van Oosterend zal zijn medewerking verleenen. Men zie ook advertentie in dit nummer. Burgerlijke Stand van Texel. van 15 t/m. 18 Mei 1934. GEBORENCornelis, z. v. E. Rauwerda en T- Brouwer; Jelte, z. v. S. Zuidema en H. Boerma ONDERTROUWD: H. Broersma en T. Hoogerheide. GEHUWD: J. Witte en C. M. Witte, P. Roeper en C. Visser. OVERLEDEN: Pieter Zijm, 78 jaar, geh. m. Jannetje de Vries. De Koog. ZAKENNIEUWS. Heden opent de lieer W. Vlas zijn nieuwe winkelzaak aan de dorpstraat te De Koog. De keurige winkel die meer als Waren huis» is bedoeld, is een sieraad voor ons opkomend dorp geworden. De plek waar gebouwd is, mag wel voor 't badseizoen, als de meest gunstige worden beschouwd. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 Mei - le Pinksterdag. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u. Ds Visser. Oosterend, v.m. 10u„ Ds. Kok. Waal, 's av. 7.30 u., Ds. van 't Hooft Den H 0 0 rn, v.m. 10.30, Ds. v. Petegem De Cocksdorp, v.m. 10 30 uur, Ds. v, 't Hooft Ou d e s c h i 1 d, v.m. 10 uur, Ds. Vis. Doopsgez. Gem. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Smidts. Gereformeerde Kerk. Den Burg, 's av. 7.30 u., Ds. v.d. Lser Oosterend, v.m. 10 u. en n.m. 3 u., Ds. v.d. Leer. Gereformeerde Kerk (II.V.). Oosterend, v.m. 10 en 3 u. de heer v.d. Hove, van Genderen. Maandag 21 Mei - 2e Pinksterdag. Ned. Iïerv. Gcm. Den Burg, v.m. 10 u., Ds. Visser Oosterend, v.m. 10 u., Ds. Kok W a a 1, geen dienst. Den Hoorn, v.m. 10.30 Ds. v. Petegem Koog, vm 10 u., Ds. van 't Hooft O u d e s c h i 1 d, v.m. 10 u„ Ds. Scholte Doopsgezinde Gemeente. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. Vis Den Hoorn, v.m. 10.30 u., Ds. Smidts Gereformeerde Kerk. Oosterend v.m. 10.30u.Ds.F.Tollenaar Gereformeerde Kerk (H.V.). Oosterend v.m. 10 uur, de heer v. d. Hove, van Genderen. Nog veertien menschen omgekomen. In totaal 53 dooden. Donderdagochtend, om elf uur heeft zich in de nog brandende mijn schacht te Paturages een nieuwe ont ploffing voorgedaan. Drie ingenieurs en zeventien arbeiders die kort te voren in de mijn waren afge daald 0111 de lijken van de Dinsdagnacht omgekomen slachtoffers der eerste ont ploffing te bergen, werden onder de nieuwe instorting begraven. Zes arbei ders konden vrij spoedig worden opge haald. Zij bleken zware brandwonden te hebben opgeloopen. De drie ingenieurs, onder wie de directeur van de mijn, en elf andere arbeiders zijn gedood. Bij het vernemen van deze nieuwe mijnramp heeft zich een geweldige ont roering van de bevolking van den Bori- nage meester gemaakt. Duizenden wee- nende mannen, vrouwen en kinderen zijn naar de tragische plaats gestroomd. Zij kunnen slechts met moeite door de po litie en de gendarmerie op een afstand worden gehouden. In alle naburige mijnen hebben de arbeiders het werk verlaten. De correspondent van de »Nw. Rott. Crt.« te Brussel telefoneerde Donderdag avond: In het heele land heeft het zenuw schokkend nieuws betreffende de tweede mijnramp te Paturages nieuwe verslagen heid teweeg gebracht. Met groole span ning volgt men het verdere verloop van de tragedie, die ziel) afspeelt temidden van het z.g. zwarte land,- waar een hand vol onverschrokken menschen in de nog steeds brandende met rook en gas ge vulde mijn den strijd tegen het ieder oogenblik weer dreigende doodsgevaar heeft aangeboden. Waren op het middag uur de eerste berichten omtrent de nieuwe ramp zeer laconisch, naden middag werd het mogelijk meer bijzonderheden te ver nemen. Het was ongeveer half elf of kwart voor elf, toen de tweede ramp zich voordeed. Men had juist het 18de lijk geborgen, toen een der reddingsploegen, die boven den grond rust had genomen, zich gereed maakte om af te dalen en de plaats in te nemen van de 22 andere redders, die zich reeds geruimen tijd in de mijn bevonden. De liftkooi was op 400 meter diepte gekomen, toea de afdalende ploeg piots een geweldigen knal hoorde. Een oogenblik sloeg dezen mannen de schrik om het hart, maar hun aarzeling was slechts van korten duur. De lift daalde verder en weldra bevond de 2de reddingsbrigade zich bij de mijngang, waar de nieuwe ontploffing dood en ver nieling had gezaaid. Temidden van een donkere stofwolk, klauterend over en tusschen de ingestorte aard- en steen klompen, ontwaarden zij de lichamen van 10 zwaar gewonde leden der eerste red- dingploeg. De ongelukkigen werden zoo gauw als mogelijk was, naar de lift ge dragen of gesleept en vervolgens naar de oppervlakte gebracht. Daar gekomen, bleek één der gewonden reeds bezweken te zijn. Twaalf mannen, onder wie 3 in genieurs, waren echter onvindbaar. Toen de voor de mijn opgehoopte menschen- massa het ontstellende nieuws vernam, ontstond een geweldige paniek. De 2de reddingsbrigade was inmiddels ook weer aan de oppervlakte gekomen, daar de toestand in de mijn onhoudbaar bleek te zijn. De mijndirectie en do aanwezige autoriteiten maanden tot kalmte aan en verboden voorloopig alle verdere afda lingen, daar zij geen nieuwe menschen- levens meer wilden zien verloren gaan. Trots het gevaar waagden zich kort daarna toch weer 2 mannen, een inge nieur en een arbeider, in de m(jn. Ook zij moesten echter onverrichter zake weer naar boven komen. Nauwelijks waren zij echter boven, of de noodbel weerklonk. Er bleek dus nog iemand in de mijn te zijn. De lift werd neergelaten en bracht een mijnwerker met zwart ge laat en verschroeide kleeren omhoog. De man bleek waanzinnig te zijn geworden. Hij kon slechts enkele onverstaanbare klanken uitbrengen en viel in bezwijming in de armen van zijn kameraden. Later in den middag werd be sloten een nieuwe reddingbrigade te laten afdalen. Het waren 12 vastberaden mannen, allen behoorend tot de reddingcentrale te Char leroi. Onder hen bevonden zich verschei dene Vlamingen. Ook deze redders hadden zich vrijwillig aangemeld. De veiligheids helm op het hoofd en den rug gebogen onder het gewicht van de zware zuurstof toestellen, namen zij op hun beurt plaats in de lift, die voert naar het rijk van den dood. Naar deze mannen iets later van uit het diepst der mijn lieten weten, moest alle hoop op redding van de leden der eersle brigade worden opgegeven. De ramp, door ir. vai. Moile gevreesd, n.1. een tweede ontploffing, heeft zich helaas voorgedaan, zooals hij ze voorspeld had. Hij zelf bevindt zich onder de slacht offers. Donderdagavond 6 uur heeft de reddingbrigade uit'Charleroi zijn vreese- lijk verschroeid lijk teruggevonden. De Kamerzitting ten teeken van rouw verdaagd. Als teeken van deelneming in den rouw die de bevolking van de Borinage treft, is de Kamer tot de volgende week uiteen- gegaan. De Koning opnieuw op de plaats des onheils. Koning Leopold, die zich reeds Woens dagmiddag naar Paturages had begeven en aldaar, op zeer vriendelijke en hart versterkende wijze met de gewonde mijn werkers en de redders had gesproken, is Donderdagmiddag naar de Borinage teruggekeerd. Koning Leopold is Donderdagmiddag, juist op het oogenblik dat de lijken van de ingenieurs van Molle en Sottiaux wer den opgehaald, aangekomen. De koning, die zeer bewogen was, en met moeite zijn tranen kon bedwingen, heeftonmiddellijk aan het stoffelijk overschot van de held haftige ingenieurs het ridderkruis van de Leopoldsorde gehecht. Woensdag, bij zijn eerste bezoek, had hij langdurig met de twee ingenieurs gesproken, en beiden evenals de andere redders gefeliciteerd. De Koning heeft zich vervolgens naar de woningen van de omgekomen ingenieurs en van de arbei ders begeven en zijn deelneming aan de nabestaanden van de slachtoffers der beide mijnrampen betuigd. In het ziekenhuis te Frameris heeft de vorst twee gewonde redders gefeliciteerd en geridderd. Bij het verlaten van het zie kenhuis werd hij door een dichte menigte toegejuicht. Circa half zeven is hij naar Brussel teruggekeerd. De mijn ©nder water gezet. Daar de hoeveelheid gas in de mijn nog steeds toeneemt en nieuwe om ploffingen worden gevreesd, is Donderdagavond be sloten do reddingswerkzaamheden op te geven De mijn zal Vrijdag onder water worden gezet. Vier levende paarden die zich in een gaanderij op 650 M. diepte bevinden, zullen Vrijdagmorgen vroeg worden opgehaald. In de mijn bevinden zich thans nog 32 lijken. Het aantal slachtoffers be draagt 70, waarvan 53 dooden en 17 gewonden. PINKSTER VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Er wordt met de beide Pinksterdagen druk gevoetbald, iets wat in ons kikkerlandje geen unicum is, daar we elk jaar met de Pinkster dagen nog in het competitie-voetbal zitten. De wedstrijden om het Kampioenschap van Nederland zullen zelfs tot in Juli reiken, caar na de wedstrijden VelocitasKFC en Willem IIHeracles deze competitie zal wor den stopgezet tot na de wederkeer van het Nederlandsche elftal. De Koogers hebben ongetwijfeld weer een zeer lastige opgaaf, nu zij naar het Haren stadion (het Be Quick-terrein) gaan om daar den returnwedstrijd tegen Velo te spelen. Trou wens, welke wedstrijd is voor de Koogers niet buitengewoon zwaar? Hun spelmethode, die uiterst nuttig en afdoende is, eischt een maxi male krachtsinspanning van eiken speler. Maar van voetbalmoeheid valt nog altijd niets te bespeuren; het is daarom, dat wij de blauw zwarten ook nu weer een goede kans geven op de beide punten. De wedstrijd tusschen de Tilburgsche en de A'melosche kampioenen zal wel spannend worden, vermoeden we. Eenerzijds immers de revanche van de 3o nederlaag in eerste in stantie en de vooral bij een struikelen van KFC voor .00 aanwezige kans op den titel, anderzijds het herstel, dat toch eindelijk eens komen moet na de diverse teleurstellende wedstrijduitslagen. Het Oosten maakt er dit jaar al heel weinig vanWaarschijnlijk nemen de tricolores revanche. AFDEELING 1 Promotie- ie klasse. Zal Amsterdam zijn tweede of Utrecht zijn eerste eerste klasser krijgen? DWS en Velox zullen het in Utrecht uitmaken, met dien verstand, dat, als Velox wint, een beslis singswedstrijd noodzakelijk is. De Amster dammers hebben dus aan een gelijk spel ge noeg, hetgeen wel in hun bereik ligt. Toch zou het ons niet verwonderen, als Velox een kleine overwinning behaalde. Promotie 2e klasse. Hier wordt de op één na laatste wedstrijd gespeeld, n.1. tusschen Zaandijk en HRC. Heel Den Helder ziet met belangstelling uit naar het resultaat van deze ontmoeting, die immers van zoo'n groot belang is. De rooden zuilen een vastberaden Zaandijk vinden, dat strijden zal voor haar laatste kansje, dat ze niet meer in eigen handen heeft. Bij een gelijk spel zijn de Zaandijkers reeds uitgeschakeld, welnu, wij verwachten niet anders. Het staat bij ons vast. dat onze stadgenooten na hun prachtige overwinning op OSV ook van Zaan dijk zullen winnen. De op eigen terrein ge leden nederlaag laten we buiten beschouwing, daar toen een geheel ander elftal, a' was de samensteling vrijwel dezelfde, in het veld stond. Wordt er gewerkt en gézwoegd, ge vochten voor het behoud, welnu, nogmaals, dan keeren de rooden met beide punten terug. En dan wacht de snannende finale HRC OSV, met als inzet de plaats in de tweede klasse Promotie 3e klasse. Meervogels speelt den laatsten wedstrijd... in de derde klasse? Men ontvangt Beverwijk en als er maar gelijk gespeeld wordt is de degradatie een feit! We gelooven, dat het zoo ver zal komen. AFDEELING II. Promotie re klasse. Overmaas is sterk favoriet, daar zij uit haar twee resteerende wedstrijden slechts één punt heeft te behalen om zich Rotterdams vijfde eerste klasser te kunnen noemen' Intus- schen zal het niet meevallen om dat eene puntje op het Hilversum-terrein te behalen, integendeel kon het wel eens revanche worden. Promotie tweede klasse. UW ontvangt het gedegradeerde WA en zal zorgen, dat door een fiksche ov-rwinn!ng de wedstrijd VriendenschaarUW de beslis sing zal moeten brengen. AFDEELING III. Promotie re klasse. Hier heeft het K.N.V.B.-bestuur ingekrepea en den wedstrijd NECZAC uitgesteld. De knieblessure van Bakhuys kan dus rustig ge nezen, zoodat een 100 %-Bakhuys tegen Zwit serland zal aantreden. AFDEELING IV. Hier wordt per Zondag met twee wedstrij den doorgewerkt. Ditmaal zijn het Juliana en Tegelen, die beiden hun eersten wedstrijd wonnen, en MiddelburgDe Baronie, die er beide een verloren, die tegen elkaar van leer trekken. In den eerstgenoemden wedstrijd ver wachten we een gelijk spel, in den tweeden een overwinning voor de eerste klassers. AFDEELING V. Met de wetenschap, dat zij aan een gelijk spel voldoende heeft om eerste klasser te zijn, zal De Kooij er ongetwijfeld alles op zetten om de kroon op haar werk te zetten. Ander zijds heetf het Groninger HSC haar kans in eigen hand, zoodat het wel zal spannen. De Kooij zal wel eerste klasser worden. K.N.V.B.-BEKER. De vijfde bekerronde is vastgesteld. Aan gebleven zijn 32 clubs, waaronder één derde klasser (bravo, Purmersteyn!) en een vierde klasser (Rijswijk, dat de eerste klasser Xer- xes uitschakelde). Beiden zullen nu wel ge ëlimineerd worden, want geloot is als volgt: Ensch. Boys (Oost. iste kl.)Purmersteyn en NACRijswijk. Verder allerlei interessante ontmoetingen. INTERNATIONAAL STEDEN- TOURNOOI TE AMSTERDAM. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Amsterdamschen Voetbalbond vinden beide Pinksterdagen zeer interessante steden- wedstrijden plaats tusschen Londen, Antwer pen, Parijs en Amsterdam. De vertegenwoor digende elftallen zijn sterk samengesteld, vooral dat van Londen, zoodat den Amster dammer weer wat moois wacht. Dit is het programma: Zondag: LondenAntwerpen; Amsterdam Parijs. Maandag: verliezers; winnaarsfinale. Het hoofdstedelijke elftal is als volgt samengesteld: Oerlemans; Blomvliet en Puttelaar; Han- ga-d, Kloppers (ZFC1), van Deyck; van Nek Volkers, van Reenen, Oudendijk en Mulders. OM HET WERELDKAMPIOENSCHAP. De Zwitsers. Gelukkig lijkt het er weer veel op, dat de Servette-seplers zullen meespelen; Holland zal niets liever willen dan tegen een op z'n sterkst samengesteld Zwitserland te spelen! De Hollanders. Als leiders gaan met het Nederlandsch elftal Dinsdag mee: Otto de Vries, Herberts, Trie bei, C. H. Poen, Dr. M. J. van Dam, L. Boel- jon en trainer Bob Glendenning. De heer Lotsy zal zich waarschijnlijk eerst in Italië bij het gezelschap voegen; als lid van het Uit voerend Comité der F.T.F.A. heeft hij ver schillende werkzaamheden in Italië, die hem natuurlijk niet zullen beletten, den wedstrijd in Milaan bij te wonen. Met het gezelschap gaan bovendien mee Ir. A van Emmenes, Redacteur van de Sport kroniek, voor de persaangelegenheden en een vertegenwoordiger van de Polyeoon. Ook scheidsrechter J. F. van Moorse!, die Oosten rijkFrankrijk leidt, reist mee. ie klasse C Op het HRC-terrein gaat ooi io uur de derby tusschen de derde elftallen vaa onze plaatselijke K.N.V.B.-era. De roo<8«? sollea wel weten te winnen. 3e klasse D. HRC 6 speelt beide dagen. De zwaarste wedstrijd is ongetwijfeld die van morgen, daar dan Oudeschild, dat nog een kansje heeft, op bezoek komt. Aanvang 2.30 uur. Den volgen den dag komt BKC 2, aanvang 12.30 uur. In be'de gevallen zullen de rooden wel winnen. Verder op 2en Pinksterdag: HRC 7DES I, 2.30 uur. Adspiranten Afd. P. HRC a—JVC a, 12 uur. Afd. R. HRC d—HRC c, 2.15 uur. 2e Pinksterdag: Afd. R. HRC dSucces a, 11.15 uur. Afd. S. HRC eHelder e, 10 uur. Kampioenschap van Noord-Holland B. Helder trekt naar Nieuwe Niedorp en zal daar wel beslag leggen op den vollen buit. H.R.C.-nieuws. ZAANDIJK I—H.R.C. I (ie Pinksterdag). Aanvang half drie. Terrein Zaandijk. ie Pinksterdag zullen de Racers naar de Zaan trekken om te Zaandijk de gelijknamige club te bekampen, waarvan thuis reeds met 31 wend verloren. Evenals dit het geval met de Racers is, zal ook Zaandijk moeten win nen om nog een woordje mee te kunnen spreken in deze promotie-degradatie-compe- t't'e, zoodat de Roodjes zich op een warme ontvangst kunnen voorbereiden, temeer daar ons het spel van Zaandijk technisch beter lijkt dan dat van OSV. Willen de Roodjes een klein kansje maken op één of twee punten, dan zal het elftal zich, evenals tegen OSV, tot het uiterste moeten geven. Dus HRC-ers, laat de kans, welke ge nu nog in eigen hand hebt, niet schieten. Veel succes heeren. Het elftal, dat per trein om twee minuten voor twaalven vertrekt, is als volgt samen gesteld: Prins Siersma Beijer Post Scholten Roobol Roomeyer, Looyinga Hooge idijk Steffens Sanders Scheidsrechter is de heer P. H. Kok Jr. Grensrechters: C. v. d. Hoven en R. V Helder-nieuws. NIEUWE NIEDORP—HELDER. Voor het B-kampioenschap van den N.-H. V.B. gaat Helder naar de ie kl. N.H.V.B.-kam pioen Nieuwe Niedorp. Helaas kan Helder niet met haar sterkste elftal verschijnen, in tegendeel het is een versterkt tweede, da'

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11