Het Menu ZATERDAG 19 MEI 1934 PAG. 3 Gezelligheid voor weinig geld. pe tijden van kreeft, oesters en kaviaar zijn voorbij 1 De een stelt zijn huis beschikbaar, de ander zorgt voor rookgerei, de de derde voor de koekjes, enz. dood TINE BREEBAART. Hoewel de overgroote meerderheid ,]er menschen in deze tijden van econo- „lisehen druk moet bezuinigen, brengt Jijt volstrekt niet met zich mede, dat wij ons alle genoegens moeten ontzeggen, jiebben wij ons hiervoor een kleine uitgaaf te getroosten. Velen meenen het in het besparen van „kleine" uitgaven te moeten vinden, terwijl wij, als we ons alles moeten ontzeggen ons leven zoo dor en saai maken. Een dezer genoegens, die wij tevens als een geestelijke ontspanning kun nen beschouwen, bestaat in het bezoe ken en ontvangen van onze vrienden. Wij huisvrouwen, met ons leven van dagelijks terugkeerende groote en kleine zorgen en plichten, hebben ont spanning zoo dubbel en dwars noodig. Wij moeten andere liefst gelijk ge stemden, zién en spreken, nieuwe din gen hooren en met onze vrienden van gedachten kunnen wisselen. Een avond, dat wij bezoek ontvan gen, of zelf een bezoek brengen kan aangename onderbreking geven en er voor zorgen, dat wij niet vervallen in den tredmolen van een alledaagsche sleur. Vol moed verrichten wij den volgen den dag onze bezigheden, nog terug denkende aan de gesprekken van den voorgaanden avond. Een ding moeten we echter betrach ten bij deze wederzijdsche bezoek- avonden n.1. eenvoud en zuinigheid. De laatste jaren is het leven veel meer opgevoerd dan voorheen en bleef er van eenvoudige bezoekavondjes wei nig meer over. Wat vroeger slechts bij feestelijke gelegenheden werd gepre senteerd is later bij velen een gewoonte geworden om ook op eenvoudige avondjes te laten dienen. Niet meer het kopje thee met een koekje en later op den avond desnoods 3en kop koffie bleken voldoende te zijn, doch een keur van fijne bonnons en koekjes, zelfs gebak, wijn e.a. bleken noodig om de gezelligheid te ver- hoogen. Vergeten wij niet de bridge-midda- gen te noemen met de uitgebreide tea's, eveneens zoo zeer vèr doorgedreven! Het gevolg van dit „uithalen" was, dat wij ons bij tegenbezoeken eveneens verplicht zagen van alles te presentee ren. Wij hebben thans reden om te breken met dezen sleur en terug te gaan, ook in dit opzicht, tot eenvou diger leefwijze. Komt het bij bijzondere gelegenhe den voor dat een grootere kring van kennissen bijeen komt, dan kan dit op eenvoudige en weinig kostbare wijze geschieden, zonder dat de kosten op één gezin drukken. Degeen, die het grootste huis heeft stelt dit beschikbaar met eventueele verwarming en verlichting, een ander zorgt voor sigaren en sigaretten, een derde bakt cakes, een vierde zorgt voor thee en koffie, terwijl een vijfde sand wiches of beschuitjes met kaas mede brengt. Ieder heeft zijn eigen aandeel in de hosten en het genoegen van het samen- Z1jn zal door een dergelijk opgezet avonaje niet minder zijn, Integendeel, bet besef, dat allen tot het wegslagen bijdragen, verhoogt ds feestvreugde. Gezamenlijke kennissen kunnen op deze wijze ook 's Zondags of op va- eantiedagen aardige variatie aanbren gen, door vroeg het middagmaal te ge bruiken in eigen huis en in den na middag afwisselend bij elkander een broodmaaltijd te hebben en den avond verder gezellig door te brengen. In den regel zijn dergelijke bezoe ken, waarbij weinig omslag gemaakt behoeft te worden, buitengewoon gezel lig en ongedwongen. Radio en gramofoon werken er toe bij om variatie te geven, als het dis cours somwijlen wat dreigt te kwijnen, terwijl velen den avond besluiten met bridge of een gezelschapsspel. Ook de bijeenkomsten moeten een voudig blijven, de tijden van kreeft met mayonaise en caviaar zijn voorbij. Met weinig moeite kunnen wij echter een aardigen slaschotel maken; gevul de eieren of wat dan ook, waarbij het uiterlijk aanzien, het met smaak op maken van zoo'n schotel een belang rijke factor is. Niet alleen de maag, doch ook het oog moet gestreeld wor den! Van groot belang is echter het uit- noodigen van bij elkander passende personen, waarvan men weet, dat poli tieke of godsdienstige overtuiging niet te ver uiteenloopen, hetgeen aanleiding zou kunnen geven tot minder aange name discours. Wij zien dus, dat het geen zin heeft, te denken uit bezuinigingsoverwegin gen alle vriendschapsbanden te doen verslappen, doch dat het integendeel op-bouwend kan werken, wanneer wij op eenvoudige en ongedwongen wijze bijeenkomen en na afloop van zoo'n avondje kunnen zeggen, dat het inder daad goed gedaan heeft weer eens bij elkander te zijn geweest. Opgefrischt en vol goeden moed zal dan de huisvrouw een volgenden dag haar taak weer opvatten en de ge dachte aan „sleur" zal niet meer bij haar opkomen en vervuld van aange name herinneringen zal zij uitzien naar een herhaling van zoo'n gezellig vriendenbezoek. van deze week. Zondag: Slierasperges, Gesmolten boter en harde eieren. Kalfsfricandeau. Peultjes. Aardappelen. Citroenpudding. Maandag: Toact met zalm en i.-ayonnaise. Koud vleesch, stoofsla, Annanas-pudding. Dinsdag: Tomaten-soep. Macaroni-schotel met doperwten, Vruchten. Woensdag: Schotsche eieren. Spinazie. Aardappelen. Havermout-crême. Donderdag: Karbonade, Bloemkoolschotel, Aardappelpurée. Watergruwel. Vrijdag: Vischkoekjes. Kropsla en komkommer. Pommes frites. Griesmeel met bessensap. Zaterdag: Gebakken lever met aardappelen en uien. Appelmoes (blik). Hangop met beschuit en suiker. Citroen-pudding. 2 d.L. witte wijn, .4 eieren, 150 gr. suiker, 2 d.L. water, 6J bi. witte gelat. We kloppen de eierdooiers met de suiker, die wij liefst niet te grof ne men, witte basterd of fijne paarlmelis is het beste. Zijn de eieren schuimig, dan voegen wij bij scheutjes het wa ter en de wijn hierbij, zetten de pan op het vuur, op een niet te hooge pit en op een asbestplaatje en brengen de massa steeds kloppende met een garde aan de kook. Het best gebruiken wij hiervoor een niet te kleine steelpan met een eenigs- zins ronden bodem. Is de elerencrême mooi dik en tegen het kookpunt, dan wordt de geweekte en goed uitgekne pen gelatine er roerende in opgelost en tenslotte wordt het zeer stijf ge klopte eiwit er door geroerd. Daarna in een puddingvorm doen om stijf te wor den. Ananas-pudding. 3 d.L. slagroom, 1 eiwit, 75 gram suiker, 1 klein blikje ananas, 6 bi. witte gelatine. We openen het blik ananas, doen de inhoud in een zeef, die we boven een steelpannetje houden, zoodat het vocht hierin opgevangen wordt. De blaadjes gelatine worden intussChen geweekt gedurende 5 minuten in ruim koud water, het sap van de ananas wordt met 50 gr. suiker opgekookt en hierbij voe gen we de goed uitgeknepen gelatine, steeds roerende, totdat suiker en ge latine geheel zijn opgelost, daarna doen wij de fijn gesneden stukjes anaraa in de suikerstroop en laten alles af koelen, af een toe roerende om te voor komen, dat de gelatine naar den bo dem zakt. Het eiwit wordt met een tikje zout, stijfgeslagen, daarna komt de room hierbij, terwijl wij tenslotte de stijf geklopte room en eiwit bij de ananas voegen, zoodra we zien, dat deze dril- lerig wordt. Alles in een met koud wa ter omgespoelden puddingvorm over gieten. Presenteeren met vanille-wafeltjes. O Macaroni met doperwten. 225 gr. macaroni water en zout, 1 blik doperwten, 50 gram geraspte kaas, zout en peper naar smaak, 50 gr. boter. We koken de macaroni in ruim wa ter met zout gaar, nadat wij ze eerst in stukken van ongeveer 5 cm hebben gebroken. Tnplaats van de gewone pijp-macaroni kunnen we hoorntjes, lint of andere macaroni nemen. Ook spa ghetti is hiervoor geschikt. Goede soorten zijn ongeveer in 25 mm. gaar. Hebben we ons overtuigd, dat dit het geval is, dan gieten we het overtollige water af en overspoelen de macaroni desnoods nog even met kokend water. In de pan wordt de 25 gram boter gesmolten en de macaroni om en om geschud, waarna de kaas erover ge strooid wordt en de pan met macaroni nog even op blijft staan. De doperwten worden uit de bus gedaan, worden op een zeef geplaatst om het water weg te laten loopen en met de rest van de boter verwarmd, daarna op een schotel gedaan, en garneeren met een rand van macaroni. Rijst en macaronischotel zijn een uit stekende vervanging voor aardappelen, die thans veel van den goeden smaak hebben ingeboet. Schotsche eieren. 225 gram gehakt, 4 eieren (hard gekookt), 1 sneetje brood, 1 eierdooier, peper, zout, bloem, noot, paneermeel, frituurvet. We maken het gehakt aan door het brood te weeken en het te vermengen met een eierdooier de peper, zout, uit geknepen brood en nootmuskaat en zorgen, dat zich geen klontjes meer in het brood bevinden, daarna spreiden we het uit en deelen het in vieren. De hard gekookte eieren worden ge peld en in bloem gewenteld, daarna omhuld door het gehakt, zóódat er niets meer van het ei te zien komt. Het frituurvet maken we heet en in middels kloppen wij het achtergehou den eiwit met een paar lepeis water en paneeren de eieren dubbel, eerst in eiwit, daarna in paneermeel, nogmaals in eiwit en paneermeel en bakken ze daarna in het ruime frituurvet, waar van een blauwe damp moet afkomen, totdat het gehakt mooi bruin van tint en croquant is. De eieren worden nu met een scherp mes overlangs tn twee helften gesneden en warm opgediend op een schaaltje, waarop eenige blaad jes salade. Bloemkool-schotel. 1 niet te kleine bloemkool, 25 gram bloem, 25 gram boter, 40 gram gerasp te oude kaas, 2 a 2 XA d.L. melk, paneer meel, zout, eenige klontjes boter. We koken de gewasschen en schoon gemaakte bloemkool in zout water, tot dat hij gaar is, en verdeelen hem in kleine stukjes, die wij in een vuur vasten schotel leggen en bedekken wet een dikke saus, die wij maken door de boter en bloem te verwarmen en met elkander te vermengen, hierbij voegen we een tikje zout en 2 a 2| dlL. melk, met kleine hoeveelheden tegelijk en steeds roerende. Het hangt veelal van de kwaliteit van de bloem af of men meer of minder vocht moet gebrui ken. Heeft de saus eenige minuten doorgekookt, dan nemen we de pan van het vuur en kloppen er de kaas door, gieten de saus over de bloem kool, bestrooien den bovenkant met wat paneermeel en leggen hier en daar een klontje boter, waarna de schotel 20 a 25 minuten in den oven wordt geplaatst. Visch-koekjes. 1 pond gekookte visch, 1 pond aard appelen, 4 eetlepels broodkruim, 1 eet lepel gehakte peterselie, 1 ei, peper, zout, bacon, bloem, frituurvet. We moeten den visch, b.v. schelvisch, van alle graten en velletjes ontdoen, daarna fijn hakken en vermengen met de gemalen koude aardappelen, peter selie en het broodkruim. Van dit meng sel vormen we ronde, platte koekjes, hetgeen we het gemakkelijkst doen met bloem ana den binnenkant der handen. Frituurvet wordt kokend heet gemaakt en intusschen worden de koekjes dub bel gepaneerd met het met water ge klopte ei en paneermeel, daarna in het vet goudbruin gebakken. In een koeke- pan bakken we evenveel plakjes bacon of mager spek als we koekjes hebben, rollen deze op en leggen op elk koekje een rolletje gebakken spek. Warm op dienen. Gebakken lever met aardappelen en uien. lï pond runder- of varkenslever, 150 gram mager spek (rook), 500 gram uien, 1 kg aardappelen, peper, zout, bouillonblokje en sago. We wasschen de lever in water met zout en snijden hem daarna in kleine reepjes, terwijl het spek in dobbel steentjes wordt gesneden en uitgebra den. In het spekvet wordt de lever, die met peper en zout bestrooid is licht bruin gebraden, daarna wordt het vleesch uit de pan geschept en de ge snipperde uien in hetzelfde vet licht bruin gebakken, onder voortdurend roeren, omdat er anders te donker ge kleurde bij zouden komen. De aardappelen worden geschild en eerst aan plakken, daarna in reepjes gesneden, die wij met de gebakken lever in de pan bij de uien doen, peper en zout naar smaak bijvoegen en het geheel met zooveel water bedekken, dat het juist onderstaat, daarna met de deksel op de pan laten gaarsmoren en cp een grooten schotel opdienen. Is het overblijvende vocht niet genoeg ge bonden, dan voegen we er wat aange* maakte sago bij, laten het even door koken en gieten het over den lever schotel. Kleursel voor soepen en sausen. 100 gram witte suiker doet men in een ijzer-pannetje en laat ze daarna, steeds roerende met een houten lepel heel donker bruin worden, waarna men er 2 dl. warm water bij schenkt en het mengsel tot een dik stroopje laat in koken, dat gezeefd en na bekoeling in een fleschje bewaard wordt.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 15