mm Modepraatje PAG. 4 ZATERDAG 19 MEI 1934 'T JUTTERT.if 1 z. Het bestenen van patronen. De prijs onzer patronen is verlaagd tot 0.58 voor japonnen, 0.48 voor kinderkleeding en 0.40, voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overmaken aan de Mode-redactie, Muzenstraat B, Den Haag. U kunt ook gireeren op giro-reke ning 191919 ten name van den Knip- patronendienst te Den Haag. Voor uit stekende- pasvorm wordt ingestaan, indien men duidelijk buste en heup wijdte vermeldt. Het zoo juist versche nen Practische Modeblad wordt met de patronen gratis medegezonden. Onze uitstekende patronen. Een goed-zittend maat-patroon wordt n toegezonden, indien u een bedrag van 58 cents stort op postrekening 191919 t.n.v. den Patronendienst te 's Graven- hage of in postzegels per brief toe zendt aan de Mode-redactrice, Muzen- straat 5 B te Den Haag. Het voorjaarsnummer van „Het Practische Modeblad", waarin tallooze fraaie modellen zijn afgebeeld, wordt u tegelijk met het patroon medegezon den. Een nette meisjesjurk. (No. 7751) De teekening laat u een meisjesjurk zien van tweedstof in een staalblauwe kleur. De hals is afgewerkt met een eenvoudig bobbykraagje. Het heupstuk is glad aansluitend terwijl het rokje bestaat uit een rechte voor- en achterbaan en twee zijbanen die met een tamelijk diepe inspringen de plooi aan elkaar worden bevestigd. Patroon hiervan verkrijgbaar voor den leeftijd van 1014 jaar, voor den prijs van 0.58 onder vermelding van no. 7751. Onderjurk voor meisjes 5—10 jaar. (No. 2096) Gekleurd of jaeger-flanel kan ge bruikt worden voor deze meisjesonder jurk, die aan hals en armen met een feston of smal wollen kantje afgewerki kan worden. Het lijfje is glad terwijl het rokje op taille-hoogte aangezet wordt, zondei ruimte, waardoor de jurk beter blijft zitten. De onderkant wordt met een zoon. afgewerkt. Het lijfje en het rokje wor den met een flinken inslag aan elkaar gezet, waardoor men het later even tueel kan verlangen. De prijs bedraagt 0.40 en kan wor den aangevraagd onder no. 2096. Een japon voor gezette figuren. (No. 228) De hierbij afgebeelde japon is ge maakt van bedrukte voorjaarsstof. Het lijfje is zoowel van voren als van ach teren geheel glad. De halsopening is afgewerkt met een jabot, die vanaf den schoudernaad naar voren valt. De mouw moet vooral gemakkelijk zitten en heeft bij den pols een in den naad aangebrachte strook. Het heupstuk, dat aardig van teekening is, loopt midden voor met een punt op. De klokkende rokpanden worden glad aan het heup stuk bevestigd. Patronen hiervan verkrijgbaar in de maten 46—50 vöor den prijs van 0.58. Een gekleede middagjapon. No. 292) De hier afgebeelde japon is gemaakt van soepele wollen stof van een heel dun weefsel, dat zich bijzonder leent voor een japon van a.s. moeders. Het rugmand zit ruim en gemakkelijk en is geheel glad. Van het lijfje sluiten de panden ver over >kander heen even- als dit met de voorpanden van de rok het geval is, terwijl een smalle ceintuur, eindigende met een lange strik de voorpanden op hun plaats houdt. Het heupstuk is tamelijk lang en loopt naar onderen toe klokkend uit, terwijl ondi de knie een gegolfde rolnaad is aaugi, bracht. De hals is afgewerkt met een klein zijden kraagje, terwijl de voorpanden lange breede revers hebben, waaraa. klokkende jabots aangezet zijn. De mouw is eenvoudig en heeft bij den pols een klein manchetje. De prijs hiervan bedraagt 0.58 en is verkrijgbaar voor alle maten. Korte overall voor onzen zoon. (No. 738) De overall behoeft niet g met Innee piipen te zijn, maar, hebben we nojfeen aardig lapje over. in dezen schoonmaaktijd voor onze kleine jongens een korte overall ma ken waaronder het gewone kruippakj wordt aangetrokken. Het is een schortmodel met pijpjes. De sltu- ting wordt op de schouder gevonden tervi.il twee kleine zakjes op het voor p£id zijn aangebracht. Verkrijgbaar voor den leeftijd van 1—4 jaar en kost 0.48. Een jongensblouse. 5—8 jaar. (No. 2094) Een flanellen blouse met een aanslui tend kraagje en gestrikte das staat zoo echt „groot". De kleine heertjes voelen zich hierin wat trotsch, omdat vader en de groote broer ook zulke dassen dra- o0Het model is zéér eenvoudig en sluit midden voor met knoopen en knoops gaten. De onderkant wordt afgewerkt met een zoom, waardoor een elastiek wordt geschoven, terwijl aan het begin en einde een haak en oog wordt gezet. Prijs 0.40, aanvragen onder no. 2094 Onze voorjaars- en zomerhoeden. Men zal in dit voorjaar en eveneens in den komenden zomer, haast de groot ste verscheidenheid van stroohoeden, tevens zijde en vilt zien dragen. O, vrouw mode, hoe onlogisch zijt gij! Reeds in December zag men spora disch stroohoeden, zij het dan ook met vilt verwerkt dragen en nu_ In den zomer decreteert deze machtige heerscheres: vilthoeden! Kan het gril liger en zullen de vrouwen zich hier zonder meer naar schikken? Wij dur ven hier volmondig een bevestigend antwoord op geven, want is er wel iemand, die d e vrouw deemoediger volgt dan: de Mode? Wie van den afgeloopen herfst nog lichte vilthoeden heeft, kan deze dus gerust weer voor den dag halen en past het model zich aan de eischen des tijJs aan, dan borstelt men den hoed flink af en stoomt hem op, desnoods borstelt men met gelijke deelen water en am moniak. Is het model wat uit den tijd. geen nood, in iederen hoedenwinkel kan men het laten vervormen. Witte vilthoeden kan men weer als nieuw krijgen, als men ze bestrijkt met een dik papje van magnesia en ben zine, dat men op het vilt laat drogen en daarna afborstelt De behandeling moet echter buiten geschieden, met het oog op de benzinedampen. Gekleurde stroohoeden frisschen bij zonder op, indien men ze eerst afbor stelt en daarna afwrijft met een lapje, gedrenkt in olijfolie. Lichte stroohoeden maakt men schoon met een oplossing van 50 gram wijnsteenzuur op 1/4 liter water, na het opdrogen wrijft men een weinig gly- crine over den hoed. MEDISCHE HULP. Bij bewusteloosheid met bleek gelaat moet men het hoofd lager laten liggen dan het lichaam. Kleeding losmaken en het voorhoofd betten met koud wa ter, of ook eau de cologne, reukzout of vlugzout laten inademen, eventueel kunstmatige ademhaling toepassen. Bij niersteen, galsteen, darmkoliek, die zich uiten in hevige pijnen legt men heete omslagen aan en geeft warme thee te drinken. Bij ongevallen door electrische stroom moet men eerst den stroom verbreken, wanneer men op gummie of hout staat. In geval van branden doet men een weinig meel op de plek, indien het ten minste niet van ernstigen aard is. Raadzaam is om in het medicijnkastje altijd zwachtels, lijnolie en kalkwater of brandbinde voorhanden te hebben. Van groot belang is het, om in alle voorkomende ziektegevallen, die van min of meer ernstigen aard zijn, me dische hulp in te roepen en ae eerste hulp als boven aangeven, slechts te verleenen, zoolang de arts nog niet aanwezig is. DE VOLKSDANS, EEN VERDWIJNEND SYMBOOL. Volksdansen behooren evengoed tot de overleveringen, die men in eere moet houden, als de oude, schoone volksliederen. Meestal gaan zij zelfs hand in hand met de verzen en stellen de daarin bezongen handeling aan schouwelijk voor. In vele van deze lie". deren en dansen kunnen wij de ge! schiedenis van ons volk aflezen. En zoo" is het in alle landen. Tal van liedjes dateeren uit den tijd, toen de Pest en de Cholera nog ongehinderd woedden en de lijkwagens over de hobbelige straatsteenen ratelden. Anderen slaan op meer vroolijke gebeurtenissen, 0p het einde van de grootheid van Napo leon b.v. en de landing van Koning Een vrouwenoog kan ook, zonder er naar te kijken, zien wat er rondom haar gebeurt 1 Willem I in Scheveningen. In andere landen, waar men bovendien dikwijls no g een nationaal muziekinstrument heeft (b.v. Schotsche doedelzak) staat de volksdans en het volkslied nog in zeer hooge eere. Nemen wij b.v. de dans der Schotsche hooglanders, de dans der „clans", familiekringen. Alleraar digst is de dans, die uitgevoerd wordt op het ijle gefluit der doedelzakken. Verder hebben Noorwegen, Zweden en Denemarken alle hun typische natio: nale dansen, Hongarije en Spanje vol gen. Tango en Tarantella zijn de be roemdste Spaansche dansen en ook Mexico en Hawaï weten van dit onderwerp mee te spreken Om ten slotte te eindigen met den dans der Beiersche „Schuhplattler", die overbe kend zijn door hun vele wereldtour- née's. Hoe rhythmisch klinkt het han- deklappen op zolen, dijen en tegen elkaarOok achter deze dansen is beslist een diepere beteekenis verbor gen. Wij moeten de beteekenis dier dansen trachten uit te vinden, dan eerst genieten wij er op de wrnre manier van. SPELLEN UIT DE PRAKTIJK. In een te Londen gespeelden wed strijd kwam het volgende spel voor, waaruit men kan opmaken, dat een opening op een kaart die juist voldoen de kracht hiervoor heeft toch resultaat kan hebben. S. b.7.6. H. a. 10. 9. 4.3. R. a. 3. K. 9. 6.3. S. a.8.3 H. v. 8.5. 2. R. h. 10. 7. K. 10.5.4. S. 10.". 1-2. H. h. b. 7. R. 9.5. K. a.b.8.2. N. W. O. S. h. V. 9; H. 6. R. v. b. 8. 6. 4. 2. K. h. v. 7. Zuid had gegeven en paste, terwijl de anderen ook pasten. Zuid had echter juist voldoende voor een opening en had 1 R. moeten openen, waarna de bieding van Z/N zou kunnen gaan tot 3 in Ruiten of 2 in S. A., die ook ge maakt worden zonder veel moeilijk heden. Door niet te openen oezorgde Zuid zijn partij 60 a 70 punten minder winst, hetgeen op een wedstrijd veel uitmaken kan. Meermalen komt het voor, dat een tegenspeler aan slag is en zoodanig uitkomt, dat hij een kaart, van z'n

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 16