Quaker Op en om het Binnenhof. Laat SI EG E R S UW reparateur zijn GEMENGD NIEUWS Radio'programma Van links en rechts. Door electrischen stroom gedood. Het dama te Uden. Het echtelijk drama te Eindhoven. Haar kind vermoord. havermout HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 19 MEI 1934. Weekkroniek De snel werkende regeeringsmachine I Debatten aangaande de begrooting van het Landbouwcrisis' fonds. Dr. Colijn over onze agrarische perspeC' tieven. De tuinbouw wordt gesaneerd. Inkrimping veeteelt en langzame uitbreiding akkerbouw. Het peil beneden dat van 1913. Spoedig een nieuwe pachtwet op komst. De Winkelsluiting. Den Haag. 1T Mei 1934. J.L Dinsdag heeft de Tweede Kamer haar openbare werkzaamheden hervat, zü het dan slechts voor een of anderhalve week! Want naar president Ruys heeft medegedeeld, zal de Kamer vermoedelyK in de a.s. week voor langer tüd „naar huis" gaan, namelijk tot Dinsdag 19 Juni. De agenda is voorloopig uitgeput, nadat de begrooting van het Landbouw wcnsis- fonds (waaraan men deze week bezig was) >q de technische herziening van de in- kelsluitingswet zijn afgedaan. Wel wach ten verschillende ontwerpen op afdee- lingsonderzoek, doch ook zal de Regeering spoedig moeten zorgen voor aanvoer tan nieuw „werk aan den winkel'want onze Volksvertegenwoordigers arbeiden tegen- noordig in prachtig tempo, zoodat de Rïgeering het soms niet „bij kan hou den! Laat men nu nog maar eens beweren, dat liet parlementarisme de wetgeving vertraagt! Bij de hervatting der werkzaamheden in ons Lagerhuis kwam aanstonds de reeds genoemde begrooting van het Landbouw- crisisfonds voor '33 'n '34 aan de orde en het mag geen verwondering baren, dat direct een groot aantal afgevaardigden zich liet inschrijven 0111 over de gevoerde en nog te voeren crisispolitiek der Regee ring niet betrekking tot den landbouw en de veeteelt een hartig woordje te spreken. Landbouwbelangen vinden in de Kamer nu eenmaal talrijke pleitbezorgers! Niet minder dan op één na twee dozijn leden hebben over de aanhangige materie het woord gevoerd en de stellige verzekering kan worden gegeven, dat op de meest- uitvoerige wijze over de diverse belangen is gesproken. Ik zal mij niet wagen aan het ook maar zeer oppervlakkig relevee— ren van het gesprokene, omdat daaraan in dit bestek „geen beginnen aan" is. Vóór ik mij bepaal tot de belangwekkende rede van den minister van Economische Zaken ad interim, dr. Colijn, echter nog enkele notities. De woordvoerders der groote en groo- tere partijen (uitgezonderd de Kerstianen en de Communisten), dus de „burgerlijke" groepen plus S.D.A.P., hebben allen als om strijd zeer waardeerende woorden doen hooien aan het adres van den afgetreden mr, Verschuur, hoewel b.v. de socialisti sche heeren Albarda, Hiemstra en Van der Sluis verre van zonder critiek waren op hetgeen de Regeering in 't verleden heeft gedaan. Zü en ook anderen hebben sterk aangedrongen op verbetering van den toestand der landarbeiders. De heer Van der Sluis was voorts van meening, dat de bekende afslachting van melkvee gefaald heeft. Dr. Lovink (c.h.) begeerde éen terugdringen van de margarine industrie ten bate van de roomboter, die thans voor afbraakprüzen naar het bui tenland gaat. En zoo stapelden de wen- schen en wenken zich op! Geduldig zat de minister telkens te luis teren, aanteekeningen makend. Hii heeft zich wèl spoedig in de zoo omvangrijke materie moeten inwerken, want de Memo rie van Antwoord betreffende de aanhan gige begrooting werd nog door minister Verschuur onderteekend. De antwoord- rede van den premier, tevens minister van Koloniën en minister van Economi sche Zaken, a.i., getuigde van de eminente wijze, waarop onze „grand old man" der toekomst de materie, door hem behan deld, weet te beheerschen. Laat ik mü verder maar tot de ministerieele woorden bepalen, waarvan ik het meer algemeene gedeelte zal behandelen, want voor ken nisneming van de detailpunten kan men beter het verslag raadplegen! Dr. Colijn constateerde terecht, dat over *t algemeen tevredenheid met de maat regelen tot steun aan den landbouw en de veeteelt was gebleken, terwijl de critiek zich hoofdzakelijk in wenschen open baarde. Omtrent de loonen der landarbei ders, waarover zeer sterk geklaagd wes, zei de bewindsman, dat van de organisa ties plannen zijn binnengekomen, welke nader bestudeerd worden. De denk» eelden omtrent een wijziging van onze „marga rine-politiek" om de roomboter meer te helpen, wees Z. Exc categorisch af, omdat de margarine-fabricage in de laatste jaren toch reeds zeer sterk is afgenomen. Ook had do heer IJsselmuiden voor afschaf fing der Crisisvarkenscentrale gepleit, doch de minister wilde hierin niets doen, ook reeds, omdat hü slechts tijdelijk op treedt en opheffing zulke verstrekkende gevolgen zou hebben. Persoonlük bleek de minister een vriend van de Centrale, die zei hü de prijzen heeft verbeterd, den export bevorderd en de producenten gesteund. En: zü vangt de schokken in den handel op doelmatige wüze op! De premier kwam tot het bespreken van de algemeene crisispolitiek der Regeering t.a.v. landbouw, tuinbouw en veeteelt. De bewindsman nam als uitgangspunt de be wering van dr. Westerman (nat. herst.), als zou de Regeering geen begrip hebben van de nooden van dezen tüd. „Natuurlijk beweert de Regeering niet, dat zü de wijs heid in paeht heeft!" zoo zei dr. Colijn met leerrijke bescheidenheid, er aan herinne rend hoe hü reeds in '21 gewezen heeft op «e onafwendbaar komende wisselingen in de economische structuur der wereld. Ons jolk moet noodwendig naar een laper levensniveau, aldus nogmaals de minister, hoewel aanpassing niet steeds op het door de Regeer.ng gewenschte tijdstip plaats heeft. „Het volksbesef moet meewerken!" riep dr. 'olün uit. met decreten bereikt in deze ook de dictator niets! 1, """'ster wees op de noodzakelük- neid. het aanpassingsproces met zoo wei nig mogelijke schokken te doen plaats hebben. Met voorzichtigheid moet ge stuurd worden in de richting van bedriifs- conrentratie. Het verleggen van de grens tusschen weide- en akkerland waarop mede zeer sterk was aangedrongen, o.a. door de heeren Van Voorst tot v oorst (r.k.) en Vervoorn (platt.) kan b.v. niet dan slechts met groote omzichtigheid ge schieden, omdat de Regeering nu eenmaal den profetischen blik mist, men nog in 't geheel niet weet wat de naaste toekomst precies brengen zal od economisch gebied. Terecht achtte dr. Coliin van het groot ste belang de methode, welke moet worden toegepast om de genoemde aanpassing te bevorderen, waaraan tevens onverbreke lijk verbonden is de vraag, hoe intusschen het bedrijf gaande moet worden gehouden. 't Ligt wel voor de hand, dat de premier eerstgenoemde kwestie „uitermate inge wikkeld" noemde, want de uitvoer wordt overal verhinderd, terwül wü den uitvoer toch zoo noodig hebben om de in te voeren producten (ook voor den landbouw en de veeteelt) te kunnen betalen. In hoofdzaak daarom moest de productie worden inge krompen. Niet eerder zal blijvende aan passing mogelijk zijn, dan nadat We pre cies den omvang van onze productie kun nen vaststellen. „De groote onbekende in dit vraagstuk is: wat zal het buitenland afnemen?" aldus verder de bewindsman. Eerst stabiliteit zü in deze het parool! We zullen zelfs met verlies moeten uit voeren, omdat onze uitvoercijfers nu een maal van groot belang zijn bü het afslui ten van handelsverdragen met andere landen. Hoewel de minister verklaard had niet gerechtigd te zijn den profetenmantel om te hangen, kwam hij toch wel tot het stel len van een prognose ten aanzien van den tuinbouw en de veeteelt. Er zijn aanwij zingen omtrent den gang van zaken, zei de minister. En voor de belanghebbenden in het tuinbouwbedrijf was stellig van groot belang de uitspraak, dat het binnen een paar jaar in evenwicht zal zijn, bijzon dere omstandigheden daargelaten. „Men zal dan hebben een kleiner bedrijf dan thttns, doch dat rendeeren kan", zoo sprak dr. Colijn. En hü vervolgde: De veehou- dery zal naar alle waarschynlykheid niet onbelangrijk moeten worden ingekrom pen, door teeltbeperking van onder op. Bevorderd zal worden de omzetting van wei- in bouwland in streken, waar zulks mogelük is. „De meest-actueele vraag" noemde dr. Colijn de kwestie aangaande de instand houding van de bedrijven. Wat achterlijk is mag niet door steun in het leven wor den gehouden", verzekerde de minister, want steun en saneering gaan samen. De Regeering gaat niet verder dan het op de been houden van het bedrijf. En met een serie cüfers toonde de premier aan, dat akkerbouw en veeteelt zelfs beneden het niveau van '13 zijn gedaald. Om nu het niveau van '13 weer te bereiken zouden twee maatregelen kunnen dienen: Verhoo ging van den steun of verlaging der vaste lasten. Van eerstgenoemden maatregel wilde dr. Colijn niets weten, omdat ook andere volksgroepen geld noodig hebben. „Elke actie tot pachtverhooging moet door de boerenorganisaties wederstaan wor den!" riep de minister met groote kracht uit, want z.i. moeten de pachtprüzen om laag, en spoedig omlaag. Van krachtmaat regelen ten opzichte van hypotheekrente was Z. Exc. eveneens afkeerig. Hij is voor stander van het vryelyk doen verloopen van het aanpassingsproces. Het halen van een „schrap door de schulden" achtte de minister verderfelijk, omdat daarmee het credietwezen in het landbouwbedrijf onnoemelijk zou worden geschaad, het vertrouwen onherroepelijk heen zou zijn. Slechts zag de minister heil in 't op peil houden van de bedrijven, waardoor een matige pacht of hypo theekrente kan worden voldaan. Echter reeds eerder had Z. Exc. meegedeeld, dat spoedig te wachten is de indiening van een nieuwe pachtwet! Ook het voorontwerp aangaande het executierecht is door den Econ. Raad on derzocht en met advies naar den minister teruggezonden, zoodat spoed betracht wordt. De minster scheen nog wel iets te voe len voor de geuite klacht, als zouden de landbouworganisaties niet voldoende by de crisismaatregelen betrokkfn worden, al voelde dr. Colün niets voor het leggen van macht in die handen. De Regeering moet steeds de beslissing in handen houden, vond hü, terwille der onpartüdigheid. Omdat nog altyd geen „krachtfiguur", geschikt voor Directeur-Generaal van den Landbouw, te vinden is, zal voorloopig worden volstaan met inkrimping van het aantal Regeeringscommissarissen, n.1. tot drie: één voor de zuivelbedrüven, één voor den akkerbouw en één voor den tuinbouw, welk kleiner college vlugger en beter werk zal kunen verrichten dan het huidige! Ziehier „in vogelvlucht" de rede van mi nister Colün! Die ruim twee uur achter den sprak en toch er steeds in slaagde, de belangstelling onverminderd vast te hou den. Van repliceeren zag men gelukkig af, en nadat er nog wat bü de diverse afdee- Jingen geboomd was waarbü over en kele ingediende moties van communisti- sc.nen huize en van den heer Vervoorn af- v ijzend beschikt werd werd de begroo ting zonder stemming aanvaard. Waarna men zich ging wijden aan de „technische" ^izïgmg der Winkelsluitingswet, waarbü dus de Zondagssluitingskwestie niet be trokken is. Doch er waren verschillende amendementen ingediend met de strek- "ïng, de wenschen omtrent verruiming van den Zondagsverkoop toch verwezen- lykt te krygen. De liberale dr. Vos tracht zelfs nog verder te gaan dan het tevens xiog aanhangige ontwerp nopens de ver ruiming van de Zondagsshiitingsbepalin- gen. Of hem dit lukken zal, staat zeer te bezien! De volgende week hoop ik op deze zaak nader en uitvoeriger terug te kunnen komen. Parlementariër. Binnenland DE OVERVAL TE OYEN BIJ OSS. By het voortgezette onderzoek naar de daders van den lafhartigen overval te Oyen bij Oss is de inspecteur van politie te Oss, die tezamen van de marechaussee het onderzoek leidt, er in geslaagd eenige kleedingstukken van den verdachte van O. op te sporen. Daarin werd de geheele buit van 40 gevonden. Desondanks blyft de verdachte ontkennen. In het ziekenhuis te Oyen is sectie op het lyk van den verslagene verricht. De toestand van den zwaargewonden P. Ver hoeven is eenigszins verbeterd, doch het levensgevaar is nog niet geweken. Donderdagmiddag is in de N.V. van Raalt's Machinefabrieken en Construc tiewerkplaatsen te Maassluis de 18-jarige L. W„ die aan een electrische boorma chine stond, plotseling neergevallen. Na eenige uren toepassing van kunstmatige ademhaling kon slechts de dood worden geconstateerd. De commissaris van politie had inmid dels de arbeidsinspectie van het feit in kennis gesteld. Deze heeft een onderzoek ter plaatse ingesteld. Daarbij is gebleken, ■lat vermoedelijk een constructiefout in de boormachine de oorzaak van het on geval was. De commissaris heeft na dit onderzoek het lijk vrij gegeven, waarna het naar de ouderlyke woning is ver voerd. DE BRAND IN HET TRANSFOR MATORHUISJE AAN HET JULIANAKANAAL. De Rykswaterstaat heeft in samenwer king met de Provinciale Limburgsche Electriciteits Maatschappij, maatregelen genomen, dat de brand in het transfor matorhuisje van het Julianakanaal te Maasbracht geen stagnatie zal veroorza ken in het scheepverkeer. Alle bedieningswerktuigen zijn Don derdag weder in werking gesteld. De pompinstallatie zal Zaterdagmorgen weer werken. MISHANDELING. De 42-jarige koopman H. de V., te Gro ningen heeft in den nacht van 31 Maart op 1 April in een café aan de Gelking- straat aldaar twist gekregen, waarbij hy door zyn tegenstander zoodanig werd mishandeld, dat hy op het politienureau moest worden verbonden. In zijn opge wondenheid verklaarde hij, dat hy zyn tegenstander zou dooden. Hy ging naar het café terug en bracht hem een steek in den hals toe, vlak by de halsslagader. Hy werd wegens zware mishandeling overeenkomstig den eiseh tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. BEROOVING TE ROTTERDAM. In het pand 37 aan de Nadorstraat te Rotterdam is een buitenman beroofd van 550. Hoewel de politie terïstond een onderzoek heeft ingesteld, is het geld niet teruggevonden. DOOR EEN LOCOMOTIEF AAN GEREDEN EN GEDOOD. Donderdagochtend is op een onbewaak- ten overweg by Born de techniscne amb tenaar Blikkendaal van de Nederlandsche Spoorwegen uit Utrecht door een locomo tief aangereden en gedood. Huizen, 1875 M. Ds. L. Schutte (tenor) en mevr. (harmcr "3-). J 4 NCRV-uitzending. 8.30 Morgenwijding o.l.v. m.m.v. J. v. d. Rovaart J. Kesseler-v. d. Rovaart 9.30 Gramofoonpl. 9.40 Hoogmis. 11.30 Gramofoonpl. i2.i5 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert J. Zwart. 2.00 Bondsdag van den Bond v. Meisjesver. op Geref. Grondslag te Middelburg. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Orgelconcert M. E. Bouwmeester. 5.45 Gramofoonpl. 6.15 Verst. NCRV-Kleinorkest o.l.v. P. Hurk. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 NCRV-Harmonieorkest o.l.v. P. v. d. Hurk. 8 30 Declamatie A. Post en gramofoonpl. 9.1S Gramofoonpl. 9.30 Bachkoor en -orkest der Bethlehemkerk te Den Haag o.l.v. A. Schellevis, en solisten. 11.001*1.30 Gramofoonmuzielq. DINSDAG aa MEI. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 6.307.00 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. to.15 Gramofoonpl. 21.00 Kook- en bakuraatje door mevr. Lotge- ring-Hillebrand. 11.30 Cellorecital W. Meder, aan den vleugel: Egb. Veen. 12.00 Ensemble Rentmeester en gramofoonpl. 2.30 Pianorecital B. v. Praag. 3.004.00 Knipcursus. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Radiokinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. S 00 Radiotooneel voor de kinderen. 530 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 6.30 RVU. Ir. E. C. W. van Dijk: Het spoor wegwezen in nieuwe banen. 7.00 Vervolg Omroeporkest. 7.30 Mr. J. v. Schevichaven: Een voettocht door den Eifel. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. B. Lensky (viool). 9.00 Radiotooneel. 9.30 Kovacs Lajos en zijn orkest, m.m.v. H. Jager (sopraan). 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. KRO-uitzending. 8.009.25 en 10.00 Gramofoonpl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Sextetconcert. 2.00 Voor de vrouw. 3 00 Modecurus. 4.00 Pauze. 4 IS Gramofoonpl. 4-30 Zang. 4-45 Gramofoonpl. 5.IS Zang. 5.30 Gramofoonpl. 6.00 Schlagermuzick. 6.50 Gramofoonpl. 7 IS Causerie. 7-35 Gramofoonpl. 7.40 Schlagermuziek. R.30 Vaz Dias. 8.35 Causerie. 8.50 Gramofoonpl. 9.00 Orkestconcert. 9-5o Radiotooneel. to.io Orkestconecrt. 10.30 Vaz Dias. .0.50t2.00 Gramofoonpl. ZONDAG 20 MEI. Hilversum, 301 M. 9.00 VARA. TO.30 VPRO, 12.00 AVRO, s.00 VARA, 8.00 AVRO. 9.00 Postduivenber. en voetbalnieuws. 9.03 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9-3°10.00 Orgelspel J. Jong. I 10.30 Kerkdienst uit de Ned. Prot. Bond te Zeist. Spreker: Ds. N. Zwiep. 12.00 Uit de Doelezaal, Rotterdam: Radio-kin derkoorzang o.l.v. J. Hamel. 12.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gra mofoonpl. 2.00 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Kamermuziek door het Koene-Trio. 3.00 Gramofoonpl. 4.30 Gramofoonpl. Om 4.45'Vaz Dias. 5.00 Voor de kinderen. s.30 Muzikaal allerlei (hawaian gitaar, zang, accordeon, orgel en piano). 6.00 Voetbalpraatje. 6 ïo Gramofoonpl. 6.30 „Men neemt", hoorspel van P. Schiller en r^L. Krasa. M.m.v. VARA-Tooneel o.l.v. W. v. Cappellen, VARA-Orkest o.l.v. H. de 1 j Groot en klein gem. koor. 8.00 Vaz Dias. Concert door F. Lamond (piano) en het Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 8.45 Felix Timmermans leest eigen werk. 9.05 Concert. L. v. Tulder (tenor) en F. Has selaar (orgel). 9.35 Radio-journaal. 9 40 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.3022.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. 8.30 KRO, 930 b^CRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.4512.00 KRO. .S.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 10.20 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Den Haag. Voorg.: Prof. Dr. A. H. de Har- tog. Hierna gewijde muziek. 12.15 Carillonconcert. 12.45 Gramofoonpl. 1.00 Causerie. 1.20 Schlagermuziek. 2.00 Cursus. 2.30 Orkestconcert. 3.00 Gramofoonpl. 4.10 Koorconcert. 4.30 Ziekenhalfuur. 5 00 Kerkdienst uit de Geref. Kerk (Ooster- kerk) te Den Haag. Voorg.: Ds. J. Attema. Hierna orgelspel'M. W. v. d. Laan. 7.15 Gramofoonpl. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. S. 15 Zang en gramofoonpl. 9.00 Vaz Dias. 9.05 Orkestconcert m.m.v. cellosolist. 9.55 Gramofoonpl. 10.05 Orkestconcert. 10.35 Vaz Dias. 10.4022.00 Epiloog. MAANDAG 21 MEI. Hilversum, 302 M. AVRO-Uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 8.00 Gramofoonpl. 900 Morgenwijding. 9.15 Orgelconcert P. v. Egmond Jr., mjn.v. M. Condoo-Kerdijk (sopraan) 10.00 Orgelspel V. Schoonderbeek. to.30 Kerkdienst uit de Nieuwe Kerk te A'dam. Spr.: Dr. K. F. Sparnaay. 22.00 Concert door „De Minstreels" en Da meskoor m.m.v. M. Soeckhart (alt) en A Baartscheer (piano). 2.15 Voordracht Kommer Kleyn. 2 45 Gramofoonpl. 4.00 Bacheoncert door het Omroeporkest, de Kon. Chr. Orat. Vereeniging „Excelsior" o.l.v. B. Diamant, H. Cals (sopraan) A. Hermes (alt) en T. Denijs (bas-bariton). Leiding: A. v. Raalte. 5.15 Sportreportage. 5 30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 7.00 H. J. Peppink: Autotochten door Neder land. 7.30 PianorecitalE. Nolthenius. 8.00 Vaz Dias. 8.is Omroeporkest m.m.v. H. Cals (sopraan) en de Kon. Chr. Orat. Vereen. „Excelsior" (o.l.v. B. Diamant) o.l.v. A. v. Raalte. 9.00 Voordracht Mr. A. VV. Kamp. 9.20 Orkest o.l.v. L. 3»hmidt m.m.v. H. Vis- kil (tenor) 10.00 Gramofoonpl. I.'.oo12.00 Con«»ert uit Scheveningen. De rechtbank te 's-Ilertögen^scL eeft Donderdag de uitspraak behantiodd t gen den 18-jarigen J. A. M. L. verdacht op 8 November 1938 zettelyk en met voorbedachten rade den 14-jarigen J. Lammers van hebben beroofd door hem den hals dicht te knypen en dezen met ^De fongTTdie uit de mulo-school in Den Bosch kwam, was 's avonds nie^ thuis gekomen, maar met zlJn (verdachte) naar de schuur van den hee L. gegaan, waar zy proeven namen mei wat zy op school geleerd hadden By een stoeipartü moet verd. toen ,z«" da®d dreven hebben. Om bet misdryf bergen heeft verdachte het lgk °pgenan- gen. Later sneed hij het weer af en legde hii het neer alsof de jongen van een daK "evallen en verpletterd was. Daarom had hii den doode nog met een steen een ern- stige wond aan het hoofd tocgcbi acht. Toen de ongeruste ouders naar den vermisten jongen gingen zoeken, hielp verdachte, die deed alsof hy van niets wist, daarby mede. By het vinden van het lijk constateerde dr. Peeters dat de knaap gewurgd was. Verdachte heeft ten- slotte zyn misdryf aan de politie bekend. Bij een psychiatrisch onderzoek bleek verdachte een fantast, een zonderling met zeer vreemde gewoonten. Hy is b.v. ook schrijver geweest van dreigbrieven. Er waren 7 getuigen gedagvaard. De verdediger was mr. Hengst uit Den Bosch. De zaak werd met gesloten den- ren behandeld. Na het getuigenverhoor is de verdere behandeling uitgesteld tot nader te be palen datum. Over het echtelijke drama, dat zich Woensdagavond in de Volta-straat te Eindhoven heeft afgespeeld, vernemen wy nader, dat de dader Sch. Zondag in beschonken toestand op het politiebureau aangifte had gedaan van de verduistering van een bedrag van ruim honderd gulden. Daarvan werd verdacht zekere van U., met wien de vrouw van Sch. in intieme relatie stond. Deze man is afkomstig uit Oss waar de nolitie dan ook weldra on in formatie uitging. Er kwam vast te staan, dat de man van de vermissing wel iets meer moest weten. Nochtans had hij dienzelfden dag met de vrouw in een loge ment te Eindhoven doorgebracht. Maandagmorcen kwam het echtnaar weer on bet politiebureau, waar de vrouw den man bet volle bedrag ter band stelde en de verzoening tot stand kwam. Omtrent den toestand van bet, slacht offer vernemen wü dat deze naar om standigheden redelük wel is, al is geen levensgevaar uitgesloten. DE MOORDAANSLAG TE 'S GRAVENHAGE. De beide daders van deii moordaanslag op den 53-jarigen koopman E. Blancke in perceel Rijswijkscheweg 329 te 's Graven- hage, Zaterdag j.1. gepleegd, zijn Donder dag ter beschikking van de justitie ge steld en na verhoor door den rechter-com- missaris in het huis van bewaring opge sloten. ZIJN ZWAGER NEERGESTOKEN. Schoenmaker, tot 2 jaar ver oordeeld, na cassatie van rechts vervolging ontslagen. Een 22-jarige schoenmaker uit Amster dam die op 19 Maart 1933 zijn zwager, na een ruzie met een mes een steek in de borst toebracht tengevolge v\ aarvan zyn zwager is overleden, is wegens mishande ling met doodelyken afloop door de Amsterdamsche Rechtbank veroordeeld tot 10 maanden gevangenisstraf. In hooger beroep verzwaarde het Hof te Amsterdam de straf tot 2 jaar. De Hooge Raad ver wees de zaak na cassatie naar het Haag- sche Hol, alwaar de advocaat-generaal tegen den schoenmaker 1' 2 jaar gevan genisstraf requireerdc. Het Hof gisteren einduitspraak doende, ontsloeg den verdachte van alle rechts vervolging, op grond, dat hy naar's Hofs oordeel uit noodweer heeft gehandeld. Opnieuw 8 jaar gevangenisstraf geëischt. Op 14 November van het vorig jaar heeft de 22-jarige gehuwde vrouw E. M. T. te Haarlem haar 2-jarig zoontje zoo ernstig mishandeld, o.a. door het met het hoofdje op den vloer te slaan, dat het kind aan de gevolgen is overleden. De vrouw heeft eenigen tijd later voor de Haarlemsche rechtbank terecht ge staan wegens doodslag. Uit de getuigen- verhooren bleek toen. dat zij een hekel aan het kind had, omdat het altijd lastig was. O.a. had zy gezegd: „Ik zou het wel vergiftigen, als ik daardoor maar niet in t Eg?D1S kom"' Ook bleek, dat zü de kleine tevoren vaak mishandeld had o.a. door het met een «mfra- S me'i een stoffer of het hoofdje te slaan. w,? offl,cie5 van Justitie achtte den ten laste gelegden doodslag bewezen en eischte acht jaar gevangenisstraf." Donderdagmiddag kwam deze zaal- on nieuw in behandeling. Dr OverwL P," als getuige-deskundige gehoord die hl? Wrt nadfr toelichtte Hi." verklaarde dat de verstandely'ke vermftoIO J' vrouw op een laag neil «müa! 8 v?n de haar een sterke xw; den en dat by leve. .«^„2 ""Ih »"«- onder den indruk van den A 1S weini£ kind; veel meer bezlLrl hll f V8n haar zelf in moeilijkheden 8t [laar'dat zij het onderzoek heeft zii nen- king verleend; vaak was^w"8 medewer- haar een antwoord te 'krihl moeil«k van die haar gesteld werden 7h\°P vraSen- en- kan voor 50 RIIEUMATIEK WERD STEEDS ERGER. Begon in de knie, later in arm, nek en rui» Verbaasd over verbetering. Het verraderlijke van rheumatiek 13 dat, evenals bij oud worden, het onge! merkt komt, totdat ge U opeens in de macht vindt van den gevreesden vijand: het urinezuur. Zoo geschiedde het ook met deze dame. „Het zal nu ongeveer tien jaar geleden zyn", schrijft zy, „dat ik aan rheumatiek begon te lijden. Het eerst in myn linker knie en enkel, die opzwelden. Plotselinge py'n deed mij dikwyls struikelen, terwijl ik het soms uitschreeuwde van pyn. La ter begon het in mijn rechterarm, zoo erg, dat het me slapelooze nachten be zorgde. Het werd steeds erger, plotseling begon het in mijn nek, schouders en rug; de aanvallen duurden gewoonlijk 8 a 4 dagen. De rheumatiek nam toe, ik kon mijn arm niet meer opbeuren of achter myn rug brengen, zonder te steunen, ik kocht toen een flacon Kruschen Salts, nam het in en was verbaasd over het re sultaat. De pijn verdween, mijn energie kwam terug en ik kan nu loopen en wer ken als de beste. Tk vreesde door rheu matiek kreunel te worden en oud te zyn voor mijn tijd, maar het is niet zoo ge- loopen. Ik ben nu flink en levenslustig en volkomen tegen mijn dage]ijksch werk ongewassen. Dat ik mijn man en drie jongens in ieder opzicht kan verzorgen, dank ik zonder twijfel aan de wonder baarlijke werking van Kruschen Salts." Mevr. E. M. G. De werking van Kruschen Salts berust op het feit. dat door de „dagelyksehe kleine dosis" ook de laatste resten van afvalstoffen langs de natuurliike wegen uit het lichaam worden verwilderd. Zoo doende kunnen gevaarliike stoffen als urinezuur, die de oorzaak zijn van uw rheumatische pijnen, zich niet meer op-- hoopen. Kruseheo Salts is uitsluitend verkriig- haar bij alle apothekers en drogisten A O.PO en 1.60 ner flacon, omzetbelas ting inbegreoen. Let on dat on het etiket on de fleseh zoowel als on de bnitenver- nakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Adv.). 19 Mei. Het nieuwste Europeesche gezelschapspelletje heet: zoek Trotski. Sedert de linkerhand van Lenin in Bar bizon, het Fransche Laren, is ontdekt, is de Trotski-puzzle over Europa losgebro ken. Precies veertien dagen geleden wees de Fransche minister van Binnenlandsche Zaken hem een speciale verblijfplaat? toe, 300 km van Parys. Strenge bewa king, geen bezoek, een zone die niet over schreden mocht worden. „Deze verblyf- plaats wordt geheim gehouden. Speciale maatregelen zullen worden genomen om een ontdekking van Trotski's verblijf plaats door reporters te verhinderen." Wie den aard van het reporterbeestje kent, zal erkennen, dat die laatste zin klinkt als de gong voor een wedstrijd. Wedden (dacht ik zoo) dat er minstens al 100 reporters op pad zijn om den pri meur te hebben? „Geheim te houden"? Ha! Er zijn toch zeker minstens 10 politiemannen, zoo niet 30. die weten waar Trotski Sint Helena ligt. Afgezien van de hooge beambten van bet Ministerie van Binnenlandsche Zaken, die het in den huiselijken kring of aan de borreltafel uitzwetsen komen zoo niet alle staats geheimen uit? en misschien dat er wel, al is in Frankrijk natuurlijk niemand vatbaar voor corruptie, onder die beamb ten en hun aanhang iemand is, die, enfin, tegen vergoeding van het telefoontje of zoo een iournalist een telefoontje over het geval wil geven. Hoe het zii. de iacht is geopend. Het was te voorzien. Het- eenige verrassende is. dat het wild. om te beginnen, heele- maal niet in Frankrijk is waargenomen, maar in Zwitserland! ..Trotski heeft z"n haard afgeschoren, noemt, zich Lenn Frank CL. T. en L. F. schelen als initialen on de koffers en het linnengoed inderdaad niet veel) en is ln een groope auto in Ohamonix aangeko- men WpiLnm vreemdeling O nee r>ar- don. A is! Pot herreM waar hinkt, wordt hij OPrr,iddpllvïk over de prens gezet. En nu wachten wü af* Het bericht dat Trotski onder den naam Ernnk in Zwitserland woont, wordt bevestigd. Trotski ia in Marseille ongedoken. Trotski is in H-euëve gezien. Trotski is in Karlsbad. Trotski moet zich op een schip op weg nanr Uriri hevindori. TrotsVi 7011 in Dpisij^fors ziin. Trotsv; ie? niof tn Zwitserland geweest. Trotski is in Luxemburg. Trotski is pop hpe]pmaai niet uit Bar- h'"on WPP pp^rppst... Hat komt prvan als men voor journa listen geheimen wil hebben. procent verminderd toerekeningsvatbaar worden beschouwd. Zy heeft zich goed aangepast aan het gevangenisleven, dat zij beter vindt dan het slechte milieu waann zy altyd verkeerd heeft. Dr. Overbeek zag geen reden, om haar in een krankzinnigengesticht of in een oyzonderestrEifgevangenis te plaatsen. in ee ngewone gevangenis achtte hy voor haar het beste. De officier van justitie, mr. A. R. An- l™?8.', refereerde zich aan het vorig L's _?ir* Daar de deskundige gecon- v<t. er geen redenen t)e- c n tot plaatsing van de vrouw in een '°"<ere strafinrichting, persisteerde hy vn„„ «v?rigea eisch van acht'jaar ge vangenisstraf. 7aag van di?n president zei p( h ói l i 2niet de bedoeling had gehad, het kind te dooden. 31 Mei Gepeelde de uitspraak

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2