HET LEVENDE KLOOSTERBALSEM SNEEUWKLEED binnenland BUITENLAND 1)e huisvesting van crisis diensten. belangrijke verklaring van dr. colijn. De bom op De Zeven Provinciën". De Stille Rondgang. Nederlandsch'Indië en Duitschland. Katwijksche loggers met korte golfzenders aan boord. 'h STEEK VAN EEN WESP IN S* DOET ZUN LIP OPZWELLEN Dank zij den KLOQSTERBAILSEM verdwijnt de zwelling direct AKKER'S Het landbouw-crisisfonds Barthou over oorlogs kansen. Mijnwerkersstaking in België? tweede blad HELDERSCHE COURANT VAN-ZATERDAG 19 MEI 1934. Alle diensten, behalve de crlsls- rundvee-eentrale, naar Delït? Men meldt uit Delft aan de „Nw. Rott. dat de mogelijkheid zeer groot is, dat in het de oorlogsjaren ge- elite groote gebouw aan de Julianalaan ia'Delft, aanvankelijk bestemd voor schei kundig laboratorium van de Technische Hoo-'eschool, de onderscheidene crisis diensten zullen worden ondergebracht, niet uitzondering van de crisis-rundvee- centrale. In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer heeft dr. Colijn een aantal belangrijke mededee- lingen gedaan. Wij laten hieronder de gewichtigste Dr. Colijn acht het een gelukkige op lossing, indien de suikerbieten tot iets anders dan suiker worden verwerkt; de premier doelde hier klaarblijkelijk op de bereiding van alcohol ter vermenging met <le gewone benzine. Een wetsontwerp inzake executie ligt gereed., het advies van den economi- schen raad daarop is reeds binnengeko men. Het aantal regeenngscomnnssarissen zal worden ingekrompen tot één voor zuivel, één voor akkerbouw en één voor tuinbouw. (Hbi.) Volgens de orders zou eerst een „waarschuwingsbom" geworpen worden. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Albarda, opgenomen op pag. 6 in ons nr. van Donderdag j.1. heeft de minister van defensie geant woord: 1. De mededeelingen in de Indische pers, bedoeld in vraag 1, zijn onderge- teekende bekend. 2. Deze mededeelingen zijn niet juist. In de orders voor de deelnemende vliegtuigen op Vrijdag 10 Februari 1933 komt o.m. de zinsnede voor: „Is aan de sommatie totaal geen gevolg gegeven, ook niet gedeeltelijk, dan wordt door D 35 een bom van 50 K.G. kort voor den boeg geworpen." Iets verder staat in deze orders: „D 35 keert het eerst terug boven De Zeven Provinciën in een aanvalsrun en werpt zijn bommen af, indien duidelijk blijkt, dat op de waarschuwingshom geen machines zijn gestopt, of witte vlag is ge- heschen of uitgelegd. 1 Het verslag van commandant D 11 (D 85 was door bijzondere omstandigheden uitgevallen) over de verrichtingen in .verband met de actie tegen de ZVn. ver meldt voort: „Ten 0918 wmrdt een bom van 50 kg geworpen, richtpunt ongeveer 10 m vóór boeg ZVn., koers Z.W." 3 en 4. Uit het antwoord op vraag 2 blijkt, dat de handeling van hen vliege nier van de D 11 in overeenstemming is geweest met de hem verstrekte opdracht. Vredesdemonstratie van vrouwen in Den Haag. In Den Haag is gistermiddag de Stille Rondgang van vrouwen, ter gelegenheid van den Volkenbondsdag en als demon stratie voor den vrede gehouden. Het was de eerste keer in ons land, dat vrouwen aldus van haar vredelievende gezindheid getuigden. Velen hebben aan den rondgang deelgenomen, een zeer groot aantal vrouwen uit Den Haag, maar even zeer talrijke groepen van elders. Extra- treinen uit verschillende deelen van het land brachten dezen aan. Het totale aan tal van de deelneemsters liet zich moeilijk schatten, maar wij gelooven niet al te ver van de werkelijkheid af te zijn zoo wii het op tusschen de zes- en zeven duizend stellen. Langs den geheelen weg was er groote belangstelling. Bij de Timorstraat scheidde zich een deputatie van vijf en twintig vrouwen, onder aanvoering van mej. H. II. Piepers af en begaf zich naar het Vredespaleis om den president van het Permanente Hof van Internationale Ju stitie, Sir Cecil Hurst, uit naam van het Comité van den rondgang een manifest, orulerteekend door de dames E. J. Miolée- Riem Vis, M. van der Colk-Schmidt en K. A. van Sonsbeek te overhandigen. In dit manifest verklaarden de ge noemde dames „uit naam van een zeer groot aantal vrouwen en moeders van Nederland, samengekomen uit alle deelen des lands, zonder te letten op onderscheid van politieke of godsdienstige gezindte, om op den Volkenbondsdag door een stille rondgang voor de geheele wereld te ge tuigen, dat zij het geweld niet meer aan vaarden als middel om welk doel ook te bereiken; dat zij vrede willen door recht spraak en dat zij den oorlog beschouwen als zijnde in tegenspraak met alle huma- taire of godsdienstige begrippen", Het adres, dat aan den president van bet Internationale Hof werd overhandigd Js voor den Volkenbond bestemd. In de Bataaf werd de rondgang ont bonden met redevoeringen van mej. Peteri, juevr. SmitSchuckink Kool, mej. Anna Kers en mevr. MioléeRiem Vis, die jdlen%van vurige begeerte naar vrede en Internationale gerechtigheid getuigden en hun toehoordsters tot ijveren daarvoor met kracht en overtuiging opwekten. In al zijn eenvoud was de rondgang een demonstratie van indrukwekkende ernst. (Nw. Rott. Crt.). De onderhandelingen over het handelsverkeer hebben tot overeenstemming geleid. De eenigen tijd geleden tusscnen een Nederlandsche delegatie, onder leiding van H. Ms. gezant te Berlijn, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum eenerzijds en een Duitsche delegatie, onder leiding van dr. Hans Flach, Ministerialrat im Reichs- wirtschaftministerium anderzijds te Ber lijn geopende onderhandelingen met be trekking tot een regeling van het han delsverkeer tusschen Nederlandsch-Indië en Duitschland, welke dezer dagen te 's-Gravenhage werden voortgezet, heb ben tot overeenstemming geleid. De regeeringen zijn o.m. overeen gekomen den omvang van het weder- zijdsche goederenverkeer zooveel mo gelijk te bevorderen, en te ontzien. Voor enkele gewichtige Indische pro ducten, als palmolie, copra en koffie, zijn nieuwe exportmogelijkheden geopend. Voor eenige speciale Duitsche artikelen, die voor Ned.-Indië van veel beiang zijn, zijn tariefafspraken gemaakt. De desbetreffende overeenkomst zal dezer dagen te Berlijn worden ondertee kend en zoo spoedig mogelijk aan de Staten-Generaal ter goedkeuring worden voorgelegd. LAND- EN TUINBOUW- INVENTARISATIE. Nu de tellers voor deze inventarisatie de bedrijven afgaan om de formulieren in te vullen, is het van belang mede te deelen, dat het in het welbegrepen eigen belang is van een ieder, die land- of tuinbouwproducten ten verkoop wil aan bieden, of varkens of vee houdt, zijn be drijf laat inventariseeren. Niet geïnven tariseerde bedrijven komen in een zeer nadeelige conditie, zoodat een ieder ten stelligste wordt aangeraden zijn bedrijf met toebehooren te laten inventariseeren. Men lette voorts op de advertentie in dit blad. Onder de vaartuigen, die de vorige week ter vischvangst zijn vertrokken, be- hooren ook twee Katwijksche motorlog- gers, namelijk de KW 97 v. d. Duin van Maasdam en de KW 176 de Cornelia Cla- sina, die zijn voorzien van een radiozend station, waardoor het mogelijk gemaakt is, dat de vaartuigen in geregeld contact kunnen blijven met het kantoor der ree- derjj, waartoe het schip behoort, terwijl de mogelijkheid wordt geopend andere schepen van dezelfde of van andere reederijen in te lichten over bijzondere gunstige vangplaatsten enz. De installaties zijn geleverd door Radio Holland. Een moeilijkheid was om leden van de bemanning der loggers voldoende te instrueeren, hoe zij met het zendstation moesten omgaan. Mannen van middelbaren leeftijd heb ben weer op de schoolbanken moeten plaats nemen voor het volgen van een cursus ter verkrijging van het P.T.T.- examen, dat afgenomen werd door den heer J. Blank van den Berg. De resulta ten waren zeer gunstig en de oudere leer lingen waren zeker niet minder dan de jongeren. Binnenkort worden de loggers KW 151 en KW 160 ook met een zendstation voor zien. EXTRA-TREINEN N. R. V. UITVERKOCHT. De N.R.V. heeft in hare extra-treinen welke ze voor den tijd van 5 en 9 dagen naar Italië organiseert, ter gelegenheid van het Wereldkampioenschap Voetbal len, geen enkele plaats meer over. Drie treinen supporters zullen door de zorgen van de N.R.V. gevoerd worden hi^jwiiiiih» ii»»i iim^uwiiiinn^awwunir» intuin .Na 'n prettige fietstocht bestelde ik ergens een glas limonade. Onder 't drinken stak een wesp, die in mijn glas gevlogen was, mij in de lip, welke dadelijk onrustbarend opzette. Nu heb ik altijd in mijn zadeltaschje Klooster- balsem, tegen het doorzitten. Onmid dellijk kon ik dan ook Kloosterbalsem op mijn lip doen. Daardoor kwam de zwelling dadelijk tot staan, de pijn verminderde en binnen een kwartiertje was de geheelgebeurtenis vergeten." J. v. d. KI. te H. ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen b(j brand en snijwonden Ook ongeëvenuurd als wrijfmiddel bij Klicumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. 11.— I»_»RJ r <niir~»r 'ww—ii— Bovengenoemde prijs wordt ve. hoogd met bijslag voor Omzct-belasting naar de schoone Italiaansc-he meren en de voetbalwedstrijden. Alléén personen die willen deelnemen aan de 20-daagsche reis, waarvan het doorgaan ook verzekerd is, kunnen zich nog laten inschrijven terwijl aoor de af- deeling „privéreizen" van de Reisver- eeniging, ook individueele reizen nog kun nen worden verzorgd. Maar de extra treinen zijn, zooals ge zegd „vol". In de Donderdagmiddag gehouden ver gadering van de Tweede Kamer is voort- gezetde behandeling van de wetsontwerpen wijziging en verhooging, in verband met de instelling van het Landbouwcrisis- fonds, begrootingen van inkomsten en uitgaven van het Landbouwcrisisfonds 1933 en 1934. Hierbij zijn tevens aan de orde drie moties-Wijnkoop. Minister Colijn beantwoordt de ver- schilende sprekers. De heer Zandt wil steun, maar daarnaast een vrijheid, alsof er geen steun gegeven werd, zooals vroeger bestond. Dit is niet met elkaar vereenigbaar. De heer Louwes vreest, dat de crisis rechtspraak op al te juridischen voet geschoeid is. Spr' deelt die vrees niet. Spr. heeft gegronde hoop, dat nog dit zittingsjaar een Pacht wetontwerp zal worden ingediend. De heer Van den Heuvel wilde straf stellen op uitbreiding van den hoenderstapel, maar waarvan moet men de uitbreiding der politie betalen, die daarvoor noodig zou zijn? Gevreesd werd, dat voortaan het fruit niet meer aan den boom zou kunnen worden verkocht, als de verkoop over de veilingen gaat. Voor zulke gevallen zalechter dispensatie verleend kunnen worden. Spr. kan nog geen uiikeering uit het kaaspotje toezeggen. Dit bedrag moet voorloopig gereserveerd blijven ten be hoeve van het geheele Zuivelbedrijf. Spr. kan niet het verlangen bevredigen, om aardappelmeel in het brood te mengen. Wat zou er met het tarwemeel, in welks plaats het komt, moeten gebeuren De regeering heeft ten aanzien van ee landarbeidersloonen eenige bevoegd heid, en zij heeft meegedeeld, hoe zij die zal toepassen. In welk stadium de zaak is? Van organisaties van arbeiders is er een serie klachten en aan werk geversorganisaties is gevraagd, wat zij erop te antwoorden hadden. Het antwoord is nog niet ontvangen. Het hoor- en weder hoor moet worden toegepast. Spr. zal beslissen naar bevind van zaken. De margarineproductie hier bedroeg vroeger 120.000 ton per week en in 1932 en '33 57000 ton, dat is dus minder dan de helft der normale productie! Daarom krimpt de regeering op het oogenblik de margarineproductie niet verder in. Verhooging van het mengpercentage zou het gebruik van zuivere boter zeker niet gunstig beinvloeden. De heer IJselmuiden vroeg, of de Varkenscentrale niet kon worden opgeheven. Het tegenwoordige stelsel is met zorg opgebouwd, is gegroeid en heeft zich gezet. Persoonlek is spr. allerminst overtuigd, dat wijziging der varkenspolitiek ge- wenscht is.. De Varkenscentrale heeft bijgedragen tot de prljsverhooging en heeft gezorgd dat het geld van haar varkens terecht kwam waar het behoort. Voorts heeft de centrale den export bevorderd. De Minister geeft hierna een algemeene uiteenzetting van de regeeringspolitiek, waarna de beide wetsontwerpen z.h.s. worden aangenomen. Daarna maakte de Kamer een aanvang met het ontwerp tot wijziging der winkel sluitingswet. Mevrouw Bakker - No r t (v.d.) maakt daarbij de opmerking, dat de winkeliers door de Zondagswet in het gedrang zijn gekomen, terwijl die wet op tal van manieren ontdoken wordt. Het ontwerp houdt geen rekening met den nood van den middenstand. De heer Smeenk (a.-r.) zegt, dat bij zijn fractie geen bezwaar bestaat tegen een technische herziening van de winkel sluitingswet, maar dat de grens van de technische herziening niet overschreden moet worden. Verder gaan dan de technische her ziening, ware in strijd met de kabinets verklaring, waarin gezegd werd, dat het kabinet zich zou onthouden van een toe splitsing van principieele tegenstellingen. De heer Smeenk wil ronduit verklaren, de indiening van dat wetsontwerp niet in harmonie met die kabinetsverklaring te achten. (Beweging en rumoer) Op grond van de kabinetsverklaring hebben wij aan het kabinet steun toegezegd. De heer Teuiings (r.-k.) zegt, dat de nood van de desbetreffende midden- standsbedrijven een groote rol moet spelen bij de beoordeeling van wat nu gebeuren moet. De groote lijnen der winkelsluitings wet moeten worden gehandhaafd. Zondags rust is een kostelijk goed. Nooit zal spr. varen op het compas der heeren Vos en Boon. Maar de nood dwingt tot het ver strekken van eenig soulaas. De heer Lingbeek (H G.) is tegen de voorgestelde verruiming van de ver koopgelegenheid op Zondag en ook tegen de in hel wetsontwerp voorgestelde ver ruiming van de compensatie voor Jood- sche winkeliers op Zondag. Dit is een aantasting van Gods gebod. De heer Drop (S.D.) merkt op, dat de heeren Smeenk en Snoeck Henkemans die nu zoo principieel doen ter zake van de Zondagssluiting, in deze eeuw 30 jaar lang den Zondagverkoop geduld hebben, ofschoon zij er al lang een eind .aan hadden kunnen maken, want hun partijen hebben herhaaldelijk gecoaliseerd gere geerd. Wij moeten van het gehaspel rondom de winkelsluitingswet af. Wij moeten een oplossing vinden als het kan met mede werking van de regeering. De heer Vos moet zijn initiatief-voorstel intrekken als het aanhangige wetsontwerp is aange nomen. De heer De Visser (c.p.) zegt, dat de heeren Snoeck Henkemans en Smeenk minder hoog van den principieelen toren moeten blazen, omdat hun partijen de Zondagssluiting niet hebben voorgesteld, toen zij met de katholieken regeerden. De heer Vos (lib.), verdedigt nader zijn •initiatief-voorstel. Spr. heeft tot in de allerlaatste dagen de middenstanders ge wezen op het feit, dat het van groote be- teekenis is, dat wij de regeering helpen en steunen. Wij voelen onze verplichtin gen jegens het land. Met ops initiatief voorstel bedoelden wij een groep in nood verkeerenden te hulp te komen. Het kan op den duur niet blijven bij de technische herziening. De heer Snoeck Henkemans sprak over zedelijke en ethische voordeelen der winkelsluitings wet, maar niet zedelijk en ethisch is, dat zij op alle manieren wordt ontdoken, dat stedelijke autoriteiten er de hand niet aan houden. De godsdienstzin en de zedelijkheid van ons volk zullen toenemen, als wij het zoo veel mogelijk in de gelegenheid stellen, zijn brood te verdienen. De heer W ester man (r.-k.) zegt, dat de winkelsluitingswet aan duizenden win keliers en slijters de bestaansmogelijkheid heeft ontnomen. Men heeft niet geweten, dat zoovele winkelbedrijven het uitslui tend van den Zondagsverkoop moeten hebben. De heer Sneevliet (r.s.) is voor de ruimste amendementen en meent, dat de regeering ze moet overnemen. Hij waar schuwt tegen een beginselruitern, waar door men van de middenstanders fascis ten maakt. De heer Van Poll (r.-k.) zegt, dat de Zondagsheiliging naar spr.'s persoonlijke meening slechts kan worden geregeld door een wijziging vap de Zondagswet. De heer Zandt (s.g.) is tegen het wets ontwerp, omdat het dezen toestand laat voortbestaan. Minister C o 1 ij n, beantwoordt de spre kers. Hij heeft persoonlijk bezwaar om dit wetsontwerp met de Kamer te behan delen. Hij acht het wetsontwerp m strijd niet den grondslag, waarop hij het Kabi net heeft gevormd, n.1. het achterwege laten van voorstellen, welke zouden lei den tot een verscherping van de tegen stellingen tusschen de partijen, in de re geering vertegenwoordigd. In de memorie van antwoord staat, dat het kabinet in zijn geheel met het wets ontwerp instemde. Toen het voor de eerste maal in het kabinet werd besproken, heeft spr. daartegen onmiddellijk zijn bezwaar geuit. Daarna heeft de ministerraad in een vergadering, die spr. door ongesteld heid niet kon bijwonen, een beslissing genomen' waaraan onmiddellijk rucht baarheid is gegeven. Had spr. getracht den minister, die deze beslissing had ge publiceerd, tot terugneming te bewegen, dan zou dit waarschijnlijk een minister crisis ten gevolge hebben gehad. Ook had spr. zelf kunnen aftreden. Geen van beide oplossingen achtte hij in 's lands belang. Hij heeft toen zichzelf en zijn inzicht geofferd en berust. Dit was alles een passieve houding. Maar spr. kon niet een actieve houding aannemen en het wetsontwerp verdedigen. Bij aanneming van de desbetreffende amendementen-Teulings of -Vos zou spr. niet bereid zijn de behandeling van het wetsontwerp voort te zetten. Volgende week voortzetting De heer Boon (Lib.) zegt, dat de regeering en de Kamer tegenwoordig allerlei volksgroepen, welke in moeilijk heden verkeeren, te hulp komt, maar dat Een vrouwenstad waar heeren niet geduld worden. Q Waarom eieren, waarop „Holland" staat, niet altijd versch zijn dj Een kunstmoeder, die duizenden kuikens met haar warmte beschermt. Q Een tragische dood. Nu staan wij beiden voor groote onaf zienbare rijen hokken. Honderden witte kippen, krioelen door elkaar. Alles wat het oog ziet, is wit, rein en blank; als pas gevallen sneeuw, zijn die dierenlijven. Niet één kip onder deze duizend, heeft een andere kleun Als een levend sneeuw kleed wirwart het voor mijn oogen. Het zijn mijn witte leghorns, zegt Lafère, niet zonder trots, 't Zijn pracht beesten, kijk eens, hoe schitterend hel rood hun kammen, op dat zachte witte dons aandoen. Het is een prachtgezichtl. Geluidloos trippen de hennen door de hokken. Wat zijn ze stil, merk ik op. Ze maken haast geen geluid, dat is toch eigenlijk niets voor zooveel dames, die houden graag van een buurpraatje. Een man is meer zwijgzaam... een haan mag pe"<3 kraV"- m«ar daarmee is 't uit, kip pen zijn anders den heelen dag met b zig Hanen zijn onder al die leghorns niet te vinden, zegt Lafère. 't Is hier een ab solute vrouwenstad. met vrouwenrrgee- ring. Niet één heer, n'et één haan, is er onder en misschien zijn ze daarom zoo te vreden, hebben ze daarom niets te sput teren. Je moet vrouwen kalmpjes d'r gang laten gaan, en je niet me? ze be moeien, vervolgt Lafère wijsgeerig, dan heb je de minste last van ze, maar dat ze nu zoo kalmpjes zijn, gebeurt niet vaak, alleen wel eens tegen den avond Een jongen gaat kalm en speurend dooi de hokken, waaruit hij de eieren raapt, en op lijsten, die tegen den wand hangen, het aantal noteert. Kippen leggen elk uur"van den dag, maar de eenden leggen bijna alleen 's morgens vroeg. Bij kippen kun je soms den heelen dag aan 't eieren rapen blij ven, bij eenden weet je, dat er na een bepaald uur van den dag niets meer te rapen valt. Het zijn bijna allemaal groote, mooie eieren, die de jongen raapt. Lafère markt ook op de Heldcrsche eicrenveiling. Pracht-eieren! Als ik die groote kna pen zie, dan begrijp ik dat hei eene ei, meer dan het andere in den winkel kost. Mijn mentor, de heer Verstegen, legde mij dat haarlfijn uit. Kijk zei hij: „Je hebt eieren,- die je voor een futje kunt krijgen. Dat zijn eigenlijk geen eieren, maar eitjes en 't rare is, dat juist op som mige van die kleine eitjes het merk „Hol land" gedrukt is. Dat is geen reclame voor Holland, maai de oorzaak is, dat alle eieren, die voor buitenlandsche export bestemd zijn, meest naar de grootste eierenmijn van Neder land, naar Roermond gestuurd worden, daar worden al die eieren gemerkt, en dan in een sorteermachine gedaan. Duitsch land wil n.1. geen Hollandsche eieren heb ben m.a.w.: Duitschland wil alleen de beste, de grootste eieren van het Neder landsche pluimvee. De machine in Roermond is er dus op berekend, dat ze de kleinste eieren uit werpt. Die komen dus niet op de veiling, maar worden netjes teruggestuurd en mo gen de huismoeders in Holland „tikken". Een ei, waar dus „Holland" op staat, en dat in Holland wordt gekookt, behoeft daarom nog geen reclame te zijn, voor de pluimveeteelt, want meest is het een klein ei en bovendien lang niet altijd versch, want, nadat de kip 't gelegd heeft, is het eerst naar Roermond gereisd, heeft daar een:ge dagen vertoefd, is gewogen en te licht bevonden; werd daarom naar den afzender teruggestuurd en deze moet nu toch van deze oude, kleine eieren af, zoo dat deze goedkooper van de hand gaan. Maar, renevons a nos moutons", in dit geval geen moutons, geen schapen, maar kippen. Naar deze hokken worden straks de kuikens gebracht, die zooeven uitgekomen zijn. Wij treden zoo'n hok binnen, waarin een warme temperatuur heerscht. Er zijn reeds een paar honderd kuikens hier onder gebracht. De heer Lafère gaat nu naar een breede ijzeren overhangende plaat en slaat daarop met rumoerwekkend geluid, en nu zie ik hoe honderden en nogmaals honderden kuikens, piepend en wonder lijk trippend, de halsjes gerekt, het lichaam geel bepluimd, koddig onder de plaat vandaan komen. Die ijzeren neer hangende plaat, is verwarmd met dezelfde temperatuur, als de moederkip afstraalt, En nu zoeken de kuikens bescnerming bij hun kunstmoeder. Eveft verder staan kuiken-bakken met fijn zaad, waar de diertjes levendig in pikken. Neen, die beestjes missen de moederkip niet. Het hok is nu vol leven en beweeg. Met een veldheersblik monstert Lafère het troepje. Plots ziet hij een kuikentje, dat op de grond ligt en niet voortkan. Dat is een achterblijver, zegt hjj, die kan niet in 't leven blijvendat beest zou een kruk worden. De heer Lafère buigt zich voorover en er is nu zooveel menschelijksch in zijn handeling. Teeder vat hij het beestje dan en wendt zich van mij af. 't Is altijd jammer iets, dat tot leven gewekt i s, te moeten dooden, al is 't maar een mismaakt diertje, zegt hij, maar 't moest, anders had 't een lange marteling moeten ondergaan. Nu is 't uit zijn lijden. Hulpeloos tusschen den wirwar van ont wakend leven, lap het diertje, dat sterven moest. Ik kijk naar het nog trillende lijfje van het doode kuikentje, dat menschenhanden uit lijden verlosten. Het moestzegt Lafère strak Als wij buiten komen, zijn de velden met zon overgoten en is er ook geen schaduw bij den Watertoren. Tegen de achtergrond heuvelen de geel- zandige duinen en loopen kalm grazend de koeien over lichtgroene velden, waar veel en kleurig de bloemen tusschen 't gras opschieten. Zwaar zoete geur ademen hyacinten op de perken voor 't huis van Lafère en tusschen de muurbloemen, zoemt een bij. Hoog in de blij blauwe luchten wieken vogels met blinkende, snel jachtende vleugels de zon tegemoet. Hooger en hooger stijgen zij, zich fel afteekenend tegen den lichtende hemelkoepel. Overal, ja overal, over een blijde wereld, ontwakend leven, beroerd, door zachte, zoete, voorjaarswind die aandoen lijk suizelt over de velden, rijk van vrucht baarheid. In de handen van Lafère, een diertje, dat sterven moest, omdat het niet kon blijven leven. Yvel Dlawnurg. wilt H leien? Buitenlandsch Overzicht pag. 1 feuilletonj Radio-programma2 Van links en rechts 2 Tengevolge van een nieuwe mijngas-ontploffing te Paturages, zijn veertien menschen omgeko men „11 De onderhandelingen over het handelsverkeer tusschen Neder land en Duitschland hebben tot overeenstemming geleid Katwijksche loggers met korte golfzenders aan boord, naar zee f Bizonderheden over het ongeluk op het Saimameer, waarbij ver moedelijk 40 slachtoffers zijn 6 Het dreigende gevaar in het Oosten. De Zuid-Chineesche regeering besluit tot oprichting van een eigen ijzer- en staalfa briek 6 Mijnwerkstaking in België? Sluiting van Belgische fabrieken als protest tegen belasting ver hooging 6 De wethoudster van Z.- en N.- Schermer is tot 25 gulden boete wegens valschheid in geschrifte veroordeeld6 De Indische mail komt Woens dag in ons land9 Omtrek-nieuws 10 Marktberichten„12 Marineberichten12 Sportnieuws „11 foan m km? Witte bioscoop, ?y2 uur, Tivoli bioscoop, 7 uur. Zondag 20 Me*. Ensemble Kees Pruis, Casino, 8 uur. Maandag 21 Mei. The Dutch Syncopaters, Casino 4\'z en 8 uur. Dinsdag 22, Woensdag 23, Donderdag 24 en Vrijdag 25 Mei. Alledagkerk, Doopsgezinde kerk, Kerk- gracht 78 uur. de winkeliers reeds geruimen tijd vragen om maatregelen ter oplossing van hun moeilijkheden. De technische wijziging brengt geen oplossing voor de groote moeilijkheden, waarin de winkelstand verkeert. Er is hier niets principieel. Gevraagd wordt slechts een zekere uitbreiding van het op Zondag bestaande. In het Zuiden van ons land wordt aan een strenge handhaving van de Zondagsrust geen groote waarde gehecht. De heer Snoeck Henkemans (C.-H.) kan xich niet beperking van de Zondagsrust niet Tereenigen. De Oostenrijksche kwestie. Het vorige jaar heeft Barthou in een Fransch weekblad geschreven, dat z.i. de oorlog althans niet dit jaar zou uitbarsten. Toen hij dezer dagen H. R. Knickerbocker ontving, die het in de Intransigeant over vertelt, zei hij in die meening geschokt te zijn. En wel omdat de toestand van Oostenrijk hem verwonderlijk aan dien van Servië in 1914 doet denken. Hij doelt daarmee op de onafhankelijkheid van Oostenrijk, die thans door Duitschland bedreigd wordt gelijk in 1914 die van Servië door Oostenrijk bedreigd werd. Nochtans gelooft de Fransche minister van buitenlandsche zaken, dat we dit jaar evenmin den oorlog zullen zien. Hij denkt daarbij aan de gemeenschappelijke nota, die de regeeringen van Londen, Rome en Parijs over de Oostenrijksche kwestie tot die te Berlijn gericht hebben. Zoo lang die solidariteit voortduurt, zal de keuze oorlog of vrede zuiver academisch blijven. Barthou is overtuigd, dat Hitier thans meer dan iemand den vrede verlangt te bewaren. Niemand kan op zijn houding vooruitloopen, als de herbewapening van Duitschland de gevoelens van zijn land zal veranderd hebben ol' op de gevolgen, die een wijziging in Duitschlands binnen- landsche toestand zou kunnen hebben. In bekken Charloroi 90 er vóór. In alle Belgische mijnbekkens,behalve in de Borinage, waar men het, met het oog op de mijnramp te Paturage heeft uitgesteld, heeft Woensdag het referen dum onder de mijnwerkers plaats gehad. In de meeste bekkens is het resultaat van deze stemming nog niet bekend. Alleen uit het bekken Charleroi wordt gemeld, dat zicli daar ruim 90 °/0 van allo mijnwerkers voor de staking hebben uit gesproken.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5