Examens in aantocht. BINNENLAND Oost-lndië. GEMENGD NIEUWS De versterking van de Engclsche luch macht. Defensief verdrag Frankrijk'Rusland? Een regeering v. nationale eenheid in Hulgarije. De Raad van den Volkenbond. Een regeeringsschandaal te Tokio. De dubbele mijnramp te Paturages. de heer j. c. bunge overleden De bloemenafscheidsgroet van de Nederlandsche vrouwen aan de Koningin-Moeder. Natuurbad Doorwerth. De muiterij op De Zeven Provinciën". Hongersnood op Madoera Zware brand te Helmond Door een auto overreden en gedood. Aanranding op drukken verkeersweg. Een zinkend schip bij Urk Een dievenbende van Radiotoestellen de Helmondsche hrandweer SeVCS" '«K SS Drie jeugdige inbrekers te 's-Hertogenbosch. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 22 MEI 1934. Pers-temmen over de verklaring van Baldwin. Naar Keuter uit London meldt, wordt de verklaring van Bald win in het Lager huis* over de versterking van de lucht macht door alle bladen uitvoerig be sproken. j Eenige bladen meenen reeds bijzonder heden te kunnen publiceeren over de plannen der regeering. De Daily Express bijvoorbeeld meldt, dat de plaats waar nieuwe oorlogsvliegtuigen zullen komen, reeds vastgesteld is, dat het verkrijgen van het vliegbrevet gemakkelijker zal worden gemaakt en dat als eerste maat regel tot versterking van de luchtvloot, tien nieuwe eskaders zullen woeden ge vormd. De Daily Herald bericht, dat de re geering een ontwerp heeft opgesteld tot het verleenen van een extra-crediet voor den bouw van 700 vliegtuigen. Indien de ontwapeningsbesprekingen te Genève zou den mislukken, zal dit ontwerp terstond aan het parlement worden voorgelegd. In een hoofdartikel schrijft de 1 imes, dat een voorstel om de Engelsche strijd macht in de lucht op dezelfde sterkte te brengen als die der andere groote mo gendheden, niet veel tegenstand zal ont moeten. Het blad levert vervolgens critiek op de onfwapeningspolitiek der regeering gedurem e de laatste weken en verlangt van de regeering een spoedige ophelde ring over zekere punten van haar politiek. Engeland, aldus het blad, mag zich niet verplichten tot deelname aan avontuur lijke veiligheidswaarborgen. In het Volken bondsstatuut heeft Engeland reeds ver plichtingen op zich genomen, die verder gaan dan feitelijk geoorloofd is. De Daily Telegraph concludeert uit de verklaringen van Baldwin, dat Engeland in geen geval zal deelnemen aan sancties, waaraan niet alle andere landen zouden- deelnemen. Slechts een werkelijk collectief sanctie-systeem is voor Engeland aanne melijk De diplomatieke medewerker van de Moming Post verklaart, dat de mededee- ling van Baldwin over de sancties, in diplomitieke kringen wordt beschouwd als een aanwijzing, dat de regeering in geval van nood bereid is deel te nemen aan co'Wtiove sanctie-maatregelen. Te Parijs nog geen beslissing. Ofschoon van officieele zijde daar omtrent nog het stilzwijgen wordt bewaard, wordt in Fransche politieke kringen na Barthou's terugkeer uit Genève algemeen aangenomen, dat Litwinof en Barthou tijdens hun jongste besprekingen de basis hebben gelegd voor een defensief verdrag tusschen Frankrijk en de Sovjet-Unie. Het schijnt een feit te zijn, dal Barthou een uitvoerig Russisch voorstel in dien zin naar Parijs heeft meegebracht, het welk de minister van Buitenlandsche Zaken onverwijld aan den ministerraad zal voorleggen. Het ontwerp staat open voor toetreding door andere landen. Hoewel Duitschland derhalve niet uitge sloten is, beoogt het pact toch veeleer een wederkeerige garantie te zijn tegen een eventueele Duïtsche agressie en nadert het dus in dat opzicht de Fransch-Rus- sische alliantie van voor den oorlog. ^orgief minister-president. -ixB meldt uit Sofia: De Koning heeft om de moeilijke oeco- nomische en binnenlandsche politieke toestanden te verbeteren Kemin Georgieff, oud-minister van spoorwegen tot minister president benoemd, die een regeering van nationale eenheid zal vormen. DNB meldt uit Belgrado: Het geheele particuliere telegrafische en telefonische verkeer met Sofia is onderbroken, naar het schijnt wegens de vorming van de nieuwe regeering. Het gt-heele garnizoen in Sofia is opgecom mandeerd en patrouilleert in de straten. Berichten uit Belgrado en Boedapest melden da tde benoeming van Georgief tot minister-president den koning eenvoudig I afgedwongen is door de militaire partij, die onmiddellijk na de verschijning van het Koninklijk decreet alle openbare ge bouwen te Sofia en Philippopel en het ar- senaal te Varna bezet zouden hebben. De Vereeniging van actieve en oud-officieren heeft in werkelijkheid het roer in handen genomen. Er is geen enkele verbinding 2V* ~.ofi? moselük en reizigers uit Zuid- i Mavio zijn aan de grenzen opgehouden of teruggestuurd. Om 12 uur Zaterdagmiddag had Sofia weer zijn gewone aanzien. De troepen wa- I ren naar de kazernes teruggekeerd. Ook in de provincie is de staatsgreep zonder bloedvergieten voltrokken, betrekkingen met alle landen, de buurlan- sche poltiiek van de nieuwe regeering be zield is van den geest van vrede en goede betrekkingen met alle landen ,de buurlan- "n in de eerste plaats. In de binnenlandsche politiek wil de re geering den vrede en de nationale eenheid verzekeren Zij zal traehten de ernsuge oeconomische en moreele crisis te vermin- d. ren en te overwinnen. De nieuwe regeering heeft nog een be kendmaking tot de bevolking seni waarin zij de redenen voor den ommekee uiteenzet. De regeeringspartpen zpni e niet in geslaagd hun taak te volbrenge tengevolge van het uiteenvallen van de politieke groepen in kleine fracties en au inwendige en persoonlijke twisten. De regeeringswisseling geschiedde met medewerking van het leger, dat niet aan de algemeene ontbinding ten prooi was gevallen. Een militaire dictatuur. Uit Sofia meldt men nog nader: Het nieuwe kabinet is in perma nente zitting bijeen. Reeds zijn een aantal decreten afgekondigd die dui delijk toonen, dat men te doen heeft met een autoritair regime, om niet te zeggen met een militaire dictatuur en dat de wijziging van de regeering te vens een verandering van stelsel be duidt. Het aantal departementen wordt van tien op zeven gebracht. De Kamer is ont bonden. De posten van directeur der staatspolitie, van secretaris-generaal bij binnenlandsche zaken, van directeur-ge neraal der posterijen, en van burgemees ter van Sofia zijn door nieuwe mannen be zet, doorgaans reserve officieren. Vrijdag nacht nog werd een verordening tot beper king van de vrijheid van drukpers ver wacht. Het plaatselijke telegraaf- en tele foonverkeer zijn weer vrij gelaten. Ge handhaafd blijft echter de censuur op het intercommunaal verkeer. Te Belgrado is men van meening, dat koning Boris heeft ingegrepen, om een staatsgreep van de groep van Tsankof, die Zondag een volkscongres met 50.000 aan hangers zou houden, te voorkomen. Het initiatief van den koning wordt in de Ser vische bladen toegejuicht. Men trekt ver gelijkingen met hét ingrijpen destijds van koning Alexander van Zuid-Slavië. In elk geval is men het er over eens, dat koning Boris zelf de regeering heeft gevormd met hulp van het leger. Het slot van de 79ste zitting. De correspondent van de Nw. Rott. Ct. te Genève telefoneerde Zaterdag avond De 79ste zitting van den Volkenbonds raad is Zaterdagavond gesloten. De Raad besloot vanmiddag eerst de behandeling van het geschil tusschen Engeland en Finland over de betaling van schadever goeding voor door Engeland tijdens den wereldoorlog gebruikte Finsche booten, tot de Raadszitting van September aan te houden. De oer lag tusschen Bclivië en Paraguay. Hierop volgde een derde voorloopige bespreking over den oorlog tusschen Bolivië en Parag uy. De Raad besloot tot de grondige behandeling van dit onder werp over te gaan in een buitengewone Raadszitting, die 30 Mei beginnen zal. Uitstel van de geheele behan deling van het Saarvraagstuk tot de buitengewone Raadszitting van 30 Mei. Hierop kwam eindelijk de voorberei. ding van de volksstemming in het Saar- gebied aan de orde. Tot een bespreking daarvan kwam het echter vandaag nog niet. De voorzitter van de raadscom missie van drie, baron Aloisie, zeide niets anders dan dat hij nog niet in staat is een rapport bij den raad in te dienen, zoodat hij voorstelde de behandeling tot de 30 Mei beginnende buitengewone raadszitting uit te stellen. Zonder eenige discussie werd hiertoe besloten. Reuter meldt uit Tokio Er dreigt een ministerieele crisis uit te breken. De onderminister van finan ciën Koeroda is Zaterdagochtend reeds vroeg bij de justitie ontboden om te worden verhoord in verband met de ver denking waaronder hij staat, medeplichtig te zijn aan knoeierijen op groote schaal met aandeelen in 1933. Onlangs was naar aanleiding van de affaire de presi dent van de bank van Taiwan, Sjimada, van zijn ambt ontheven. Op het oogen- blik bevinden zich vier directeuren van de Imperial Rayon Cy in hechtenis onder verdenking, bij het geval betrokken te zijn. Koeroda heeft geweigerd ontslag te nemen. Men neemt aan, dat de minister president genoodzaakt zal zijn hem van zijn ambt te ontheffen, omdat zijn, Koe roda s naam gemengd is in een strafzaak. Het gerucht gaat, dat de minister van hnancien, Takahasji, misschien zal af- treden. Het schandaal te Tokio heeft een zwaren slag toegebracht aan het prestige van de regeering. Er worden n.1. tal van opmerkingen gemaakt over de tuchte- 1 loosheid die er in de kringen van de regeering heerscht Een kalme beheerschte zenuwtoestand is dan van groot belang. Mlinhirdt'B Zenuwtabletten houden L rustig! geven U het noodige zelfvertrouwen en maken U het examen doen lichter. Neem ze nu reeds in deze drukke dagen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Naar Reuter nader meldt, is Koeroda j van zijn functie ontheven en zal hij voor den rechter moeten verschijnen. De uitvaart van twee der slachtoffers. Terwijl te Brussel aan den gevel van alle rijksgebouwen en ook aan het raad huis de vlaggen halfstok hingen, maar verder het dagelijksch leven zijn gewonen gang ging, was Zaterdag in de provincie Henegouwen in verband met de officieele plechtigheid te Paturages een rouwstem- ming algemeen. lak voor het kleine raadhuis van deze bijna geheel door mijn werkers bewoonde gemeente verdrong zich een ontzaglijke massa volk, die er aan hechtte de begrafenis van twee der slacht offers van deze gruwelijke mijnramp, die het geheele land door zulke diepe versla genheid teweegbracht, bij te wonen. Het gemeentebestuur was van plan geweest een officieele katholieke godsdienstige plechtigheid voor de 53 ongelukkigen, die bij deze mijnramp om het leven waren ge komen, te organiseeren, maar de meeste families wilden dat niet. Zij wenseliten de dooden zonder officieel vertoon ten grave te leiden. Ook godsdienstige redenen ga ven naar het schijnt aanleiding tot deze houding, daar sommigen onder de ge- doode mijnwerkers tot protestantsche sec ten behoorden en anderen weer vrijden kers waren. Toch had de plechtigheid te Paturages een grootsch symbolisch ka rakter. Vele mannen en vrouwen weenden; on der het luiden van de doodsklok droegen groepen redders in werkpak met bran dende mijnlamp 0" de borst de twee lijk kisten naar de kerk. Ontelbare kransen, waaronder van den Koning en de Koningin, van prins Karei, van de regeering, van de mijndirecties, vakvereenigingen, enz., werden in den stoet meegedragen. Op de begraafplaats defileerden duizen den personen langs de open groeve, waar in door allen bloemen werden geworpen. Het juiste aantal slachtoffers. De correspondent van de Nw. Rott. Ct. meldt van Zaterdag: Men heeft thans de officieele lijst der slachtoffers van de tvvee mijngasontplof- fingen te Paturages gepubliceerd. Bij de eerste ramp, op 15 Mei, hebben 42 mijnwerkers het leven gelaten. Bij de ontploffing van 17 Mei kwamen 3 ingenieurs en 11 arbeiders om. Waar men 25 lijken wist op te halen bedraagt het aantal in de mijn gebleven dooden 31. Verder worden in de ziekenhuizen 17 gewonden verpleegd. Daaronder zijn 13 redders. Geldinzamelingen voor de weduwen en weezen. De makelaars in effecten en het per soneel van de Brusselsche Beurs hebben Zondag een geldinzameling ten bate van de weduwen en weezen der te Paturages omgekomen mijnwerkers gehouden. Deze collecte bracht 35,475 frank op. Andere inzamelingen zijn in voorbereiding. De mijn toch onder water? In een Vrijdag gehouden vergadering van ingenieurs van het mijnwezen met de overgebleven ingenieurs van de „Fief de Lambrechies" is besloten het water toch maar in de mijngangen te laten klimmen tot wanneer het vuur geheel gedoofd zal zijn. Daarna zal de onder- geloopen mijn worden leeggepompt. Het is echter zeer waarschijnlijk dat de tra gische mijn zal worden verlaten en dat alle verdere exploitatie van de trouwens reeds grootendeels uitgeputte kolenlagen zal worden opgegeven. ier paarden aan hun lot over gelaten. Vrijdag hebben zich verscheidene man nen bij de directie van de mijn Paturages aangemeld en gevraagd vier paarden, die zich op 650 meter diepte bevinden, te mogen ophalen. Het gevaar voor verstik king is echter zoo groot, dat de mijn- directie gemeend heeft op dit edelmoedige verzoek niet te kunnen ingaan. De arme dieren zijn dan ook veroordeeld om hetzij door verstikking, hetzij van honger om te komen. CHALIAPINE ZEGT DE KUNST VAARWEL. Hij wordt heere-bocr in Tirol. De beroemde Russische bas-zanger Chaliapine, heeft na de rol van Mephisto gezongen te hebben, in een Faust-opvoe- ring te Bratislava, meegedeeld, dat hij voornemens is over twee jaar de kunst vaarwel te zeggen, aldus meldt Reuter uit Praag. Hij heeft een klein landgoed gekocht te Kitzhuebel in Tirol en wil daar zijn verdere leven als heereboer doorbrengen. I oen men hem vroeg, of hij niet naar Sowjet-Rusland ging om te zingen, ant woordde Chaliapine, dat zang beoefend moest worden in een theater of concert zaal, en dat het zingen in het heden- daagsche Rusland gelijk stond met het zingen in een fabriek. Te Aerdenhout, waar hij op zijn buiten ziek lag, is gisteren op 69-jarigen leeftijd overleden, de heer J. C. Bunge, een zeer bekende figuur in handels- en muziek- kringen. De overledene die voor het muziekleven in ons land zeer veel gedaan heeft, wa"S voorzitter van de Wagnerver- eeniging, van welke instelling korten tijd geleden het gouden jubileum is herdacht. De heer Bunge was toen reeds ernstig ziek. EERSTE STAP NAAR HUUR- VERLAGING. Van woningwet-bouwblokken. De regeering heeft besloten de rente van uit 's Rijks kas verstrekte voorschotten voor woningbouw, welke thans meer dan 4 °/0 bedraagt; tot dit percentage terug te brengen, zulks met de bedoeling, dat de dientengevolge verkregen vermindering van exploitatielasten, daar, waar verlaging van de huren van woningwet-woningen noodig is, ten volle tot dat doel zal worden aangewend. KONINKLIJKE MIJ. „DE SCHELDE". De resultaten over 1933 waren ongunstig en de Maatschappij heeft niet alleen geen afschrijvingen verdiend, doch moest nog beschikken over f 450.000 uit de reserve voor onderhanden werken om de winst en verliesrekening zonder formeelen ver liespost te kunnen sluiten. „HOLLAND" ALS AANDUIDING VAN LAND VAN OORSPRONG. Ock na 8 Juli toegestaan I11 de Ver. Staten. De Nederlandsch Amerikaansche Ka mer van Koophandel deelt naar aan leiding van het bericht, dat de Ver. Staten den naam „Holland" als aandui ding van land van herkomst nog slechts tot 8 Juli zouden erkennen, mede, dat, dank zij den aandrang van de zijde der Nederlandsche regeering en van de Nederl.- Amerikaansche Kamer van Koophandel, het ministerie van financiën der Ver. Staten heeft beslist, dat naast het oor- sprongsmerk „The Netherlands" in de toekomst ook „Holland" blijft toegestaan. De penningmeesteresse van het comité voor het huldeblijk der Nederlandsche vrouwen voor de Koningin-Moeder, mej. A. L. J. Zuiderhoff, maakt bekend, dat van den raad van commissarissen van de stichting Oranje Nassau's Oord de vol- geride brief is ingekomen. Hooggeachte Dames, Commissarissen der Stichting Oranje Nassau's Oord, na met groote ingenomen heid kennis genomen te hebben van uw sympathiek plan tot het houden van een inzameling voor een bloemenhulde der Nederlandsche vrouwen aan wijlen de Koningin-Moeder met de bedoeling, een eventueel overschot aan het sanatorium Oranje Nassau's Oord ten goede te doen komen, hebben met innige waardeering, zoo voor de dames van het comité vóór haar initiatief als voor de Nederlandsche vrouwen in 't algemeen voor haar milden zin, uwe berichten ontvangen betreffende het schitterend succes, door u bereikt. Het voor ons sanatorium bestemde bedrag ad f 9714.39 hebben wij reeds ontvangen. Commissarissen voornoemd betuigen u hierbij hun hartgrondigen dank voor uw prachtig werk ten bate van een stichting, welke onze diepbetreurde Vorstin zoo na aan het hart lag. De raad van commissarissen van Oranje Nassau's Oord, namens deze, de commissaris-secretaris, fw.g.) J. H. de Crane. Plaats voor 65.000 bezoekers. Zaterdagmiddag is in tegenwoordigheid van veel genoodigden, begunstigd door zonnig weer, de opening geschied van het natuurbad De Branding, gelegen in het mooie park Doorwerth, in de nabijheid van de Kievitsdel aan den Utrechtschen Straatweg tusschen OosterbeekenRenkum Het terrein, waar het bad is gesticht, is schitterend gelegen in het park Door werth, tusschen de Kabeljauw allee en Schaapsdrift, in de onmiddelijke nabijheid van den grooten verkeersweg, den Utrechtschen straatweg. Het heeft een oppervlakte van ruim 15 H.A. Van het restaurant, waarin een zeer groot aantal bezoekers kan worden ondergebracht en van de ruime omliggende terrassen, die aan duizenden ruimte bieden, heeft men een schitterend uitzicht op het door donker groene dennen omzoomde wijd uitgestrekte strand en op de heldere watervlakte van de bassins, waarvan het grootste een oppervlakte heeft van anderhalf H.A. Als bijzondere attractie is voor geoefende zwemmers een golfslagbad ingericht, lang 80 M. en breed 15 M. Een electromotor van 90 P.K., die een aantal ijzeren deuren in beweging brengt, kan de golven tot 3 M. hoog opvoeren. Ook is er een uit gestrekte kanovijver gegraven. Er zjjn vele ruime kleedhokjes en een uitgestrekt parkeerterrein. Er is plaats voor 65000 bezoekers. Uitspraken in de groep B. Aneta meldt uit Batavia: hepft Het Hoog Militair Gerechtshof heeft Zaterdag uitspraak gedaan in de zaken van de muitersgroep B c.s. De J- werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, S. tot 47a jaar> t0 47, jaar, B. tot 27, jaar, de G. tot 4jaar, H. tot 27a iaar. tot 2 jaar' \i jaar, van P. tot 3 jaar, H. tot 2 a jaar, van H. tot 5 jaar, V. tot 5 jaar, b. tot 5 jaar, S. tot 2 79 jaar- De overige beklaagden van deze groep zagen hun vonnissen van den zeekrijgs raad bevestigd. Bovendien werd B. teruggesteld tot matroos der derde klasse. De -kliwon van Tatango rapporteerde aan het onderdistrictshoofd van Proppo (regentschap Pamekasan), dat in de desa's Tatango, Badoeng en Tjampor in verschillende kampons honger snood dreigt, meldt de Ind. Ct. De assistent-wedono is met zijn schrij vers en oppassers dadelijk na ontvangst van het rapport, naar bovengenoemde desa's, alle gelegen in de heuvels tegen de grens van Omben, vertrokken. Geconstateerd werd, dat per 6 huisge zinnen niet meer dan tien glajong (klap perdop) djagoeng en 3 g'aj°nS rÜst; aan~ wezig was. Het onderzoek zal worden voortgezet. De bevolking is rustig, doch ziet er zeer verzwakt uit. Het komt voor, dat de bewoners met 7 huisgezinnen in 1 huis samenhokken. Wat ze nog eten is cas save, de bentoel en bengok (soort van kratokoboonen). We zijn er eens poolshoogte gaan nemen, vertelt het blad. Op de tegallans staat wat cassave, echter nog pas 5 k 6 maanden oud, de djagoeng-hoogte be draagt ongeveer 10 cm. en is dus voor- loopig nog niet aan vruchtzetting toe. De loembongs zijn leeg. Binnenland MOTOR ONGELUK TE DELFT. Te Delfgrauw is Zondagmiddag de motorrijder K. V., wonende te Delft, met zijn motor tegen den rand van een vluch- heuvel gereden waardoor hij het beheer over zijn stuur verloor en tegen een boom botste. De duopassagier, de 32-jarige V. sloeg tegen de straat en bekwam een armfractuur. Hij is naar een ziekenhuis overgebracht. MAZELENEPIDEMIE TE DREUMELEN. Te Dreumel heerscht op het oogenblik in ernstige mate de mazelen. In de laagste klasse der school is het grootste gedeelte der leerlingen absent. ONGELUKKIGE V AL. Te Amersfoort kwam Vrijdagavond de 21-jarige mej. N. op den Utrechtschen weg te vallen, doordat zij tegen een knaapje aanreed dat den weg overstak. Mej N. kreeg een hersenschudding, een schedel fractuur en brak een der polsen Na ter plaatse te zijn verbonden, is zij naar de ouderlijke wening vervoerd, waar ze 's nachts is overleden. ONVEILIG OSS. Vrijdagnacht hebben inbrekers te Oss getracht op twee plaatsen hun slag te slaan. De winkelier V. d. L. werd uit zijn slaap gewekt door het breken van een vensterruit. Hij ging op onderzoek uit en zag juist een inbreker wegvluchten, die op het punt stond naar binnen te klimmen. Een achtervolging leverde geen succes op.' In de woning van den heer V. her haalde zich hetzelfde spelletje, doch ook daar wist de nachtelijke bezoeker in de duisternis te ontkomen. De nasporingen van de politie bleven zonder resultaat. Zeven gezinnen dakloos. Vrijdagavond is de 50-jarige gehuwde landbouwer G. Cuppen uit Gasel (N.-Br) toen hij op den weg van het Enscherensche' hoekske naar Mill onverhoeds den weg overstak door een achterop rijdenden auto van den heer van Gemert uit Waarog aangereden. In zorgwekkenden toestand is C. naar het ziekenhuis te Grave ge bracht, waar hij 11a een paar uren aan zijn verwondingen is overleden. Cuppen laat een vrouw en vijf nog jeugdige kinderen achter. Zaterdagochtend ca. half elf is een jongedame uit Nijmegen, toen zij bij den Ginkel tusschen Arnhem en Epe op het rijwielpad fietste, door een tot heden onbekend gebleven automobilist aange rand. Zij werd bewusteloos met gehaven de kleeren en een geschaafden arm langs den weg gevonden. Zelf kon zij later weinig inlichtingen geven. Nadat dr. Hijmans uit Ede hulp ver leend had, is zij per ziekenauto naar haar woning vervoerd. Hoe dit op den druk ken verkeersweg heeft kunnen plaats vinden is onbegrijpelijk. Het nummer van den auto van den vermoedelijken dader is bekend. De politie stelt een onderzoek in. Stoomschip „Jhr. van Geusau" redt de be#nanning. URK, 21 Mei. Omstreeks vijf uur gisteravond bemerkte men van het sport terrein, waar veel menschen waren, dat plotseling ten Oosten van het eiland een schip in zinkenden toestand kwam te verkeeren. De havenmeester had het ech ter ook reeds bemerkt en den directeur der Urker Stoombootmaatschappij gewaar schuwd. Het op weg naar Kampen zijnde stoomschip „Jhr. von Geusau" was in- tusschen reeds naar de onheilsplek ge stoomd, omdat men ook van dit schip het gebeurde had gezien. Het bleek het schip „De Verandering" van Texel te zijn, dat op weg was van Delft naar Harlingen en geladen met grind. De schipper Leynband, zijn vrouw, de knecht en een kind van zeven maan den hingen in den mast. Juist op tijd wist de bemanning de menschen uit hun hachelijke positie te verlossen. Was de boot tien minuten later gekomen, dan hadden vier personen een zekeren doof in de golven gevonden. De schipbreukelingen zijn te Kampen aan wal gebracht. Te Amsterdam gearresteerd Conciërge van magazijn in het complot. Slechts weinig gered. Gisterenmiddag te omstreeks halfviif is brand uitgebroken in de Derde Haag- stiaat te Helmond. De brand is ontstaan 70 ?e't T'Uu je' gelegen achter perceel 79, het we! k bewoond wordt door de familie t» l sterken wind aangewak kerd, breidde het vuur zich in enkele minuten tijds uit over een 7e«tai grenzende schuurtjes. Het vuur vondTn a lerlei voorwerpen gretig voedsel De p'an?™,n sloegen vervolgens over'naar "bl0(k va<Jzeven arbeiderswoningen De rookontwikkeling was vin Hio»* dringen De he?nlingen moest bi™en- del tc redden. va" lmn lnboe- Dank zij het knap recherchewerk van eenige politiemannen van het bureau Raampoort te Amsterdam, is in den nacht van Zaterdag op Zondag een bende ge arresteerd, die zich vermoedelijk aan een groot aantal diefstallen ten nadeele van de N.V. Heybroek's Groothandel aan de Keizersgracht heeft schuldig gemaakt. De diefstallen die den laatster*» tijd bij deze firma werden gepleegd en waarbij voornamelijk radiotoestellen zijn buitge maakt, konden gemakkelijk geschieden, aangezien de conciërge, die ten allen tijde in de magazijnen kon komen, tot liet complot behoorde. Vier daders werden in het bureau aan de Raampoort opgesloten en zij hebben later een volledige bekentenis over de verschillende diefstallen afgelegd. Van deze vier arrestanten werd één in den loop van den eersten Pinksterdag weer op vrije voeten gesteld. Thans wordt nog een vijfde man gezocht, die ook bij de zaak in betrekking is en den conciërge blijkbaar heeft geholpen bij het stelen der radiotoestellen. Deze jongeman was echter tijdens de Pinksterdagen aan het kampeeren, zoodal hij eerst later na zijn terugkomst te Amsterdam kan worden ingerekend. De politie zoekt nog ijverig naar de verschillende gestolen toestellen. In den nacht van Zondag op Maandag omstreeks drie uur is door surveilleeren- de politie-ag'enten een drietal jongens uit Den Bosch aangehouden. Zij visiteerden de jongens en vonden een bedrag van f 35op hen. De jon gens werden naar het politiebureau over gebracht, waar zij bekenden het geld bij den slager Van der Z. in de Stationsstr. te Boxtel gestolen te hebben. Voorts verklaarden zij nog dat zij op den Eersten Pinksterdag door middel van een valschen sleutel waren binnengeko men in den kruidenierswinkel van de In ma P. in de Verwerstraat te Den Bosch en daar uit de lade van een kasregister IO'wisselgeld hadden meegenomen. VERDRONKEN. Zaterdagmorgen is de 23-jarige schip per Sehotvanger uit Hillegom bij scheppen van een emmer water htf Alkmaar te water geraakt en verdronken. Na drie kwartier is het lijk opgehaald»

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2