Op en om het Binnenhof. Radio'program ma Van Linksen Rechts GEMENGD NIEUWS De valsche munterij in Twente. geeft op alle reperatie garantie. Felle brand te Leiden. Ramp in de provincie Kwantoeng S1 DP"vSf'-'"f "r® lAï De gestoien archieven in Saargebied. Stakingsonlusten teT oledo HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 2b MEI 1934 Weekkroniek Bij de behandeling van de technische herziening der Winkelsluitingswet lost Dr. Colijn een „raadsel op. - Geen volkomen bevredigende verklaring. De Kamer brengt de verruiming van den Zondags' verkoop voor diverse winkels in de wet, doch minister Colijn wil het onderwerp niet verder beharv delen. - Wat zal geschieden. - Voor den nieuwen minister Den Haag, 24 Mei '34. Bij <le behandeling var. -Ie technische herziening der Winkelsluitingswet heeft dr Uolyu een „raadsel" opgelost! Welke onbegrijpelijkheid namelijk gelegen was In het feit, dat de premier, de „nalaten schap" van mr. Verschuur tijdelijk behee- rend, onoverkomelijke bezwaren had ge maakt tegen de behandeling van het tweede en belangrijkste winkelsluitings- wijzigingsontwerp betreffende tijdelijke verruiming van den Zondagsverkoop voor verschillende consumptiezaken, terwijl n.b. minister Verschuur in zijn Memorie van Antwoord had verklaard te spreken namens het geheele kabinet! Hoe kon dan dr. Colijn plotseling afwijzend staan te genover een 100 pet. Kabinetsbesluit? 't Spreekt wel vanzelf, dat over deze zaak door verscheidene leden een balie- De werd opgegooid en naar aanleiding daarvan voelde de premier zich verplicht opheldering te geven. Zijn antwoord-rede op de algemeene beschouwingen was naar hij zelf zeide voor 99J gericht op hetgeen.niet in de aanhangige wet Btond, want ook de leden hebben eigen lijk voornamelijk gesproken bij de alg. b" schouwingen over wat nog méér in ontwerp behoorde te staan. Tt. Colijn wees erop, dat hij bij het a: .vaarden van het interimaat overstelpt werd met werk. Z.Exc. wenschte goed op de hoogte te komen om des te beter den nieuwen dignitaris te kunnen kiezen. De minister is toen gekomen tot schifting van werk en legde natuurlijk het z.L minst- b"'angrijke ter zijde. Daartoe behoorde ookde winkelsluitingsmaterie! ^oeh een van de leden der Kamer (de he r Teulings) heeft den bewindsman we ten te bewegen, het ontwerp 270, d.i. de z „technische wijziging", welke naast reiactioneele verbeteringen ook ge- wenschte veranderingen voor de Joodsche winkeliers, terwijl echter het consumptie- ijs en het fruit niet meer van de Zondags- sluitingsbepalingen uitgesloten werden, gelijk dat thans nog het geval is, alsnog in behandeling te nemen. „Hoewel ik het gevoel had. mijn tijd beter te kunnen ge bruiken!" voegde dr. Colijn er aan toe. Fn Z.Exc. erkende voorts, dat er nog méér achter zijn houding school. Ten aanzien van het crisis-ontwerp (no. 265) tot ver ruiming van den Zondagsverkoop ver- k'aarde dr. Colijn „persoonlijk bezwaar" te hebben tegen behandeling. En wel: omdat die wetsvoordracht in strijd is met den grondslag, waarop het Kabinet werd gevormd (n.1. het achterwege laten van voorstellen met principieelen inhoud). De Winkelsluitingswet heeft destijds tot hef fee debatten aanleiding gegeven tusschen g oepen, welke thans in het Kabinet ver tegenwoordigd zijn, aldus de premier, en <3 heden gevoerde debatten hadden, naar z gevoelen een gevaarlijken klank la tei hooren, ten dien aanzien. u kwam dr. Colijn tot het oplossen van li i reeds eerder genoemde „raadsel". V. aarorn het ontwerp dan werd inge- d -rnd? ..oen het laatstgenoemde, ontwerp voor 't eerst in den Ministerraad besproken werd, heeft de premeir zoo zei hij de genoemde bezwaren ingebracht Daar na is in dien Raad, waarin dr. Colijn door ongesteldheid verhinderd was, een beslis sing genomen, welke dadelijk ruchtbaar, algemeen bekend werd. Daardoor kwam d epremier in moeilijkheden. Hij kon trachten den minister van Econ. Zaken op zijn beslissing terug te. brengen of - zeif terug treden. „Geen van beide achtte ik in 's lands belang!", aldus de premier, die verklaarde ten slotte een persoonlijk o.fer, zjjn overtuiging betreffend, te heb ben gebracht Dat was een passieve rol, w lke dr. Colijn in deze vervulde. Maar nu men van den premier in dezelfdle zaak activiteit verwacht is dat te veel ge vraagd!, verzekerde, de minister. lichter zal hij niet van gedragslijn veranderen, z odat een eindelijk te. benoemen defini tieve opvolger van mr. Verschuur het ontwerp 265 voor zijn rekening kan ne men. Dus kau de wet er toch nog komen! Naar de premier ten slotte nog ver klaarde is hij niet zeer ove.rtuigd van de noodzakelijkheid der verruiming. Z. Exc. geloofde niet, dat die verruimingn econo misch gesproken, brengen zal wat men er van verwacht ,,'t Zou beter zijn in dien het lietreffende ontwerp niet ware ingediend!" erkende de premier, hetgeen wel wat zonderling klonk in den mond van het hoofd eener regeering. „Ik moet door de moeilijkheden heen en zal niet trachten haar langs een achterdeurtje te ontloopenaldus voorts openlijk de pre- Uii- r. Dat Z.Exc. zich had laten overhalen om het ontwerp 270 alsnog te behandelen, diende als een compromis beschouwd te worden. Maar.dan moest men ook niet trachten langs omwegen het ontwerp 265 te incorporeeren (er waren amendemen ten van de. heeren dr. Vos (V.-B.) en Teu lings (R.-K.) ingediend met de strekking, de Zondagsverruiming toch binnen te krijgen), want daarin kon de minister niet treden. Denaturatie van het aanhangige wetje zou hij niet kunnen gedoogen, het zou eenvoudig worden ingetrokken! Ziehier dus eindelijk de ministerieele verklaring omtrent de vreemde geruchten en „legenden rond het winkeLsiuitings- getob! Dat de gegeven uiteenzetting aan leiding geeft tot criWek heeft de Kamer bewezen, want by de replieken kwamen «««enkingen van verschillende in- vloedryke leden los, en wel voornamelijk tegen de wyze, waarop minister Colijn beeft gehandeld met het oog op de homo geniteit in het Kabinet Mr. De Geer (C-H.) noemde de houding van den pre mier zelfs een „déraillement". Doch hier over straks nader. Het debat in eersten termijn had doen blijken, dat de heeren Snoeck Henkemans (C.H.), Smeenk (A.-R.), Lingbeek (H.G.) en Zandt (S.G.) tegen verruiming der Zondagsbepalingen waren. De heer Teulings betreurde, met de liberale sprekers, de vertraging van de winkelsluitings-ontwerpen. En ook; de daaromheen geweven demagogie. In be ginsel was hij 't met den heer Smeenk eens, dat de Zondagsrust moet dienen om de Zondagsheiliging te bevorderen. Maar de omstandigheden dringen tot het ma ken van eenig Soulaas in den vorm van eenige verruiming. En daartoe strekten zyn ademendementen. Als de Kamer de amendementen heeft aangenomen moet de minister maar weten wat hij doet, dan is hy verantwoordelijk! aldus de afgevaar digde. Dr. Vos betreurde niet geweten te hebben, dat de minister de heele win kelsluitingsmaterie aan zijn opvolger (die, naar dr. Colijn had gezegd, wellicht half- Juni benoemd zal worden) wilde overla ten, want dan had de afgevaardgde véél liever nog wat gewacht. Mèt den heer Teulings verklaarde hy pertinent geen „achterdeurtje" met zijn amenderri nten op het oog te hebben gehad. Over de geschapen situatie kon de Ka mer langdurig nadenken, want op Vry dag 18 dezer ging men tot Donderdag 24 Mei uiteen, nadat slechts de alg. beschou wingen en het antwoord van den minis ter achter den rug waren. Toen dan ook de Kaïner weer bijeen kwam hing er eenige spanning in de lucht, benieuwd als men was omtrent de vraag, wat het resultaat zou zjjn van de debatten. En ten slotte werd een parlementaire verhou ding geschapen, welke eenig in haar soort kan worden genoemd! En men weet wat er zich nog uit ontwikkelen kan, hoewel hier dadelijk ter geruststelling dieut te worden bijgevoegd, dat voor ernstige moeilijkheden niet gevreesd behoeft te worden. Om kort te gaan, de Kamer heeft den weg, door den lieer Teulings aangege ven, gevolgd, waardoor de verruiming van den Zondagsverkoop, welke voorna melijk in het genoemde ontwerp 265 was vervat, in het technische ontwerp werd geïncorporeerd", gelijk Exc. Colijn het noemde. En toen geschiedde, wat de pre mier had aangekondigd: hy vroeg schor sing der behandeling van het aanhan gige wetje! De liberale amendementen-Vos heb ben geen schijn van kans gekregen, voor al oindat ze veel verder gingen dan het ontwerp-265. De heer Teulings begeerde 6 achtereenvolgende uren voor consump tiezaken en 4 voorsigarenwinkels en slij- treijen, terwijl dr. Vos er acht wenschte, en deze laatste afgevaardigde geen tijde lijkheid in zjjn voorstel had gelegd, ter wijl mr. T. zulks wel gedaan had. Ook heeft hij succes gehad met een amende ment, bedoelend consumptie-ijs, verstrekt in speciaalzaken, voor den Zondagsver koop vrij te laten. Zooals reeds gezegd: het gebeurde in verband met de wijzigingsontwerpen be treffende de Winkelsluitingswet was voor dr. Colijn minder aangenaam. Zou het te sterk zijn uitgedrukt als men beweert, dat de Ministerraad hem een kool gestoofd heeft? Want men wist hoe de premier over de wetsvoordracht oordeelde, en toch heeft men van zijn ziekte gebruik gemaakt om het ontwerp er door te laten, blijkbaar zonder dr. Colijn tijdig op de hoogte te stellen van de gevallen beslis sing, want toen het feit ruchtbaar werd stond de premier feitelijk voor een fait a compli. YVel heeft dr. Colijn verzekerd, dat die ontijdige publicatie door een mis verstand geschiedde, en dat minister Ver schuur in deze geenerlei blaam treft, toch blijft de houding van den Minister raad tegenover zijn chef onverklaarbaarl Intusschen zal de Regeering met de in de Kamer gevallen beslissing gewild door r.-katholieken, socialisten, vrijzin nig-democraten, liberalen en nog enkele anderen op de een of andere wijze rekening hebben te houden. Prof. Aal- berse die met de heeren De Geer en Joekes op hoffelijke wyze afkeuring had laten hooren over mnister Colijn's opvat tingen betreffende de eenheid van het Kabinet meende, dat de nieuwe mi nister straks het geamendeerde wetje wel voor zijn rekening kon nemen, waar tegen minister Colyn opkwam met de bewering, dat de wetsvoordracht wel eensniet meer op de agenda zou kunnen prijken! Niemand kan dus met zekerheid voor spellen, wat met een en ander zal ge schieden. Zoon vreemde toestand als thans geschapen werd ik wees er rf'eds op heeft zich in ons parlemen taire leven nog niet voltrokken! Er zyn ZAKENMAN HET SLACHTOFFER VAN RHEUMATIEK. Dacht zijn werk te moeten opgeven. Nu Is de pijn verdwenen. „Het zag er naar uit. alsof !k met mijn werk zou moeten ophouden," schrijft deze vertegenwoordiger. Maar dat wa3 vóór dat hy Kruschen probeerde tegen zyn kwaadaardige rheumatiek Lees eens v.at hij nu te zeggen heeft- „Een paar weken geleden was ik er zoo slecht aan toe, door een zenuw-rheu- matiek aan den achterkant van mijn been, dat ik nauwelijks kon loopen. De pijn was ondraaglijk. Ik ben handelsreiziger en het zag er naar uit, alsof ik met myn werk zou moeten ophouden, Toen raadde een goede vriend mij aan om Kruschen Salts te nemen, omdat het hem ook weer in orde had gebracht. Dus nam ik eiken morgen regelmatig een dosis Kruschen, tot een week geleden toen het is me een vreugde dit te kunnen schrijven de pijn volkomen verdwenen was. Daar na ben ik doorgegaan met eiken morgen precies de kleine dosis in mijn koffie te nemen. Ik heb Kruschen Salts al aan zoovele bekenden aanbevolen, dat enke len dachten, dat ik het verkoopen moest. Ik ben al 37 jaar „bij den weg" en ik ken hier dan ook een massa menschen." W. A. D. Wat Kruschen Salts deed voor den Heer W. A. D. was: het kwaadaardige urinezuur verdrijven, dat de kwellende rheumatische pijn veroorzaakt. En Kru schen zal hem dan ook verder bewaren voor de verschrikkingen van rheumatiek. Want de „dagelijksche dosis" zal zijn organisme in een perfecte conditie hou den, zoodat schadelijke stoffen als urine zuur zich nooit meer kunnen ophoopen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Adv.). Binnenland De moeilijkheden om den dader op te sporen. Het geheimzinnige huis in het bosch. ngeveer twee maanden geleden werd voor het eerst in Twente valsch geld, namelijk valsche rijksdaalders en gul dens in omloop gebracht. In verscheidene gemeenten: Goor, Tubbergen, Lochem, A'melo, Zutphen en Enschede werden winkeliers de dupe. Meestal bleek het geld te zijn ontvangen bij het vallen van den avond, wanneer de lampen in de win kels nog niet waren aangestoken. Dit was wel noodzakelijk, want het bleek, dat het geld niet al te juist was na gemaakt. Hier en daar ontbrak het rand schrift en ook de kleur was niet zooals-- zy moest zijn. Daardoor werd het duide lijk, dat men niet te doen had met valsche rijksdaalders afkomstig uit China, daar deze bijna niet van echte te onderschei den zijn. Op zekeren dag ontving een winkelier te Zutphen een valschen rijks daalder. Hij merkte het direct bij ont vangst en de politie kon den uitgever arresteeren. Hij was in het bezit van nog ruim 80 valsche geldstukken. De man bekende na een zeer langdurig verhoor. Vroeger was hij gevangenbe waarder te Rotterdam geweest en na ont slagen te zijn, zwierf hij in Twente, waar hy geboren is, rond. Daar hij weigerde te zeggen, hoe hij aan de valsche geld stukken kwam, was de groote moeilijk heid den ven-aardiger op te AUer' eerst huisvesting werd nagegaan by ^®Ydaatseüike cstine had gevonden. De plaatseujR politieleed aan de hand v«, het portret en het signalement van en m daar hy. zooals gezegd, vroe ringen, en daar hy, zooais 1 7" gër in die streek had ge»o<»a vele menschen hem kenden, ge eindelijk zyn verblijfplaats vast thans by de Kamer twee ontwerpen aan- !S!8T. rf on?eveer--.- hetzelfde be- oogen Als de nieuwe minister het ge- hete^,ter^ eens ovpr"»»i en het stuk-265 introk? Dan waren we ineens waar we zyn moeten! Intusschen moeten de winkeliers, die op verruimmg zitten te wachten, maar wee? nood ige geduld produeeeren! Parlementariër. ZONDAG 37 MEI. Hilversum, 301 M. 9.0010.00 VARA, 10.30 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 9.00 Postduiven- en voetbalnieuws. 9.03 Tuinbonvi-praatje S. S. Lantinga. 930 „Lentebloemen", operette van Cath. v. Rennes. M.m.v. „De Krekeltjes" o.l.v. L. Hulscher. 10.30 Kerkdienst uit de Doelenzaal te R'dam. Voong.: Ds. G. Westmijse. :2.00 Filmpraatje L. J. Jordaan. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gramo- foonpl. 2.00 Boekenhalfuur Dr. P. H. Rjitter Jr. 2.30 Kamermuziek door het Concertgebouw- Kamermuziek-Ensemb-le. 3 30 Gramofoonpl. 4.00 Voorbeschouwing door H. Hollander over den wedstrijd NederlandZwitserland te Milaan. 4.20 Uit de Silo-Arena te Milaan: Verslag door H. Hollander van den voetbalwed strijd NederlandZwitserland. 600 Kinderuurtje. 6.30 Concert m.m.v. Arb. Mandoline-orkest o.l.v. J. B. Kok, Arb. Zangvereen. „Kunst en Strijd", o.l.v. P. Zwager, Coba Kuurstra (sorpaan) en P. Zwager (tenor). 7 10 Jeugdsportpraatje. 7 30 Orgelspel C. Steyn. 7 40 Declamatie Hetty Beek, 8.00 Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz, m.m.v. F. Osborn (piano). 9.00 Radio-Journaal. 9..'5 W. Vogt: Met den paplepel ingeven. 9.2S Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz m.m.v M. Elsner (soraan) en H. Viskil (tenor). TO.25 Gramofoonpl. 11.0012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 1875 M. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, S.00 NCRV, 7 (s KRO. 8.30 Morgenwijding o.l.v. Adj. C. Barbier. 9.30 Hoogmis. 12.00 Causerie. T2.is Orkestconcert. T.00 Lezing. r.20 Orkestconcert. 2 10 Lezing. 2.30 Lof en reportage. 4.30 Gramofoonpl. 5.00 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Veenendaal. Voorg.: Ds. N. v. d. Snoek. Hierna gramofoonpl. 7-45 Sportnieuws. 7.50 Causerie. 8.15 Tsjecho-SlowaakschNederlandsch U'.t- wisselingsconcert. lo.rs Vaz Dias. 20.25 Orkestconcert. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 38 MEI. Hilversum, 301 M. verzorgd door de Algemeen Programma, VARA. 800 Gramofoonpl. 900 Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bake.s to.oo Morgenwijding VPRO. 10.15 Causerie mevr. T. C. Toornstra-de Hondt ïo.30 Vervolg concert. 11.30 Declamatie Janny v. Oogen. 11 50 Gramofoonpl. 12.00 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins. i.00 H. Molendijk: Het Ned. Jeugdleiders- Instituut. 15 Vervolg concert. 2 00 Zenderverzorging. 2.15 Voor de vrouw. 2 4S Gramofoonl. 300 I.ezing Th. J. Thijssen. 3 :5 Zang door H. Mulder, aan den vleugel- J. Jong. 3.45 Declamatie A. v. Nierop. 4.00 Orgelspel C. Steyn. 4 30 oor de kinderen. 5 00 Trio Guardom o.l.v. L. Cohen. 6.30 Muzik. causerie P. Tigges 700 VARA-orkest o.l.v. E. W. Mulder. Soo Herhaling SOS-berichten en Vaz Dias. 8.15 Orkestconcert. 8.00 E. 'J. van Det: „De opvoeding tot ar beider". 9 20 Vervolg orkestconcert. ,0.00 „Hoe het eiken dag weer gaat", repor tage uit een schoolklas. ;o.30 Vaz Dias. 10.40 Orgelspel J. Jong. 11.0012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. &.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. A. Hoeksema. 11.00 Chr. lectuur, vi.30 Gramofoonpl. 13.30 Orgelspel J. Zwart. 2.00 Gramofoonpl. 2 35 Causerie A. J. Herwig. 3-15 Modecursus. i 4.00 Bijbellezing door Ds. W. Spliethoff, m.m.v. mej. C. de Jager (zang) en F. Gor ter (órgelbeg.) 5.00 A'damsch Salonorkest o.l.v. Kiekens. 6.307.00 Vragenuurtje. 7-15 Gramofoonpl. 7308.00 Vragenuurtje. 8.00 Orgelconcert L. Blaauw. 8.20 Gem. Zangvereen. „Spangens Koor" o.l.v. J. Vranken. 8.40 Causerie Prof. Dr. J. de Zwaan. 8.55 Vervolg koorconcert. 9 15 Causerie. 9-45 Vervolg koorconcert. 10.15 Orgelspel L. Blaauw. 10-45u.30 Gramofoonmuziek. DINSDAG 39 MEI. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 6.30—7.00 RVU. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Kook- en bakpraatje mevr. R. Lotge- ring-Hillebrand. Vi.00 Orgelconcert F. Asma Born (viool). 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gra mofoonpl. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Pianorecital Jan Odé. 3.oo4.00 Knipcursus. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel 5 00 Voor de kinderen. 5-30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 6.30 RVU. Prof. Ir. H. v. Bren: Het motor- wegverkeer. 7.00 Gramofoonpl. 7.30 Mr. G E. Kruseman: Het ABC van den bermtoerist. 8 00 Vaz Dias. 8.05 Kovacs Lajos en zijn orkest. 9 30 Internationale chansons door L. W Nii- land. 9.50 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. Atex Moszkowskt (viool). 11.00 Vaz Dias. 11.1012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 1 •,•.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert 2.00 Voor de vrouw. 3 004.00 Modecursus. 4 15 Declamatie. 4.30 Gramofoonpl. 4.15 Liturgische zangen. 5.00 Gramofoonpl. 5.15 Vervolg Liturgische zang. 5-30 Causerie. 5 45 Gramofoonpl. 6.00 Schlagermuziek. 7 t5 Causerie. 7 35 Quatre-mains. 8.15 Causerie, gramofoonpl. 8.30 Vaz Dias. 8-35 Orkestconcert. 9.15 T.ezing. 9 25 Gramofoonpl. 10.00 Vervolg orkestconcert. 10.30 Vaz Dias. 10.3512.00 Gramofoonpl. Het bleek dat hij den laa'sten tyd on derdak had gevonden by een m0 Jur' in een arbeiderswoning diep in het bosch onder Lonneker woonde Toen mpü >1- doende gegevens in handen had, - de politie in die woning een onderzoek üe tocht werd tegen den avond onder nomen. Een weg leidt er met heen en in de schemering hotsten de auto s door het mulle karrespoor naar de eenzame wo ning in het bosch. De bewoner werd thuis getroffen. Reeds voor het bezoek van justitie en politie waren enkele berichten in de cou ranten verschenen over de arrestatie van den ex-gevangenisbewaarder, zoodat de monteur gewaarschuwd was en hij dus alle gelegenheid had gehad om matriizeii, specie en andere voorwernen, die hij ge bruikte voor het vervaardigen van de valsche geldstukken, weg te stoppen. Een minutieus onderzoek echter leverde «?e- noeg op om tot de arrestatie van (En monteur over te gaan. Tusschen zijn werktuigen in het achtergedeelte van de schuur werden enkele kleine voorwerpen gevonden, die meestal niet in het bezit van monteurs zijn. doch die bij uitstek dienstig ziin voor het vervaardigen van va'sche munten. De man. die als cocaïne-smokkelaar be kend staat, ontkende en zeide van niets te weten, doch hii werd gearresteerd en ter beschikking gesteld van de justitie te Almelo, waar hii döor den recliter-com- mi««»ris is gehoord. Ook nog een derde persoon uit de huurt die waarscbjiph'ik betrokken js i?i {--et uitgeven van de valsche geldstukken, wrt'-d gearresteerd, doeh later vrime'aten. Vanzelfsprekend beeft een en ander in Twente groote beroering gewekt. Men is nu allerwege 00 ziin hoede voor valsehe geldstukken en door de arrestatie van beide personen is het dan ook niet waar- schh'nh'ik. dat nog eenige valsehe geld- gtn'-'-„- Twente zullen v3T-schünen. Parapiufabriek geheel uitgebrand. M.m.v. H. v. Woensdagnacht om half vier is een felle brand ontstaan in de paraolufabriek Pluvius te Leiden. Deze fabriek maakt deel uit van een groot hoeknand, waar van de voorgevel zich bevindt aan de Hoogewoerd no. 115, terwijl de zijgevel over een lengte van ruim twintig meter in de Kraaierstraat staat. Aan de zijde van de Breestraat is ot> de benedenver dieping in een van de werkplaatsen van de gebr. P. en D. Briêr. terwijl boven den aan de zijde van de Breestraat gele gen winkel een woonhuis is. De brand is ontstaan on de eerste ver dieping in een van de wernlaatsen van de naranlufabriek aan de ziirie van de Kraaierstraat, De vlammen sloegen, ver- noedeliik door het zeer brandbare mate riaal. dat was ongestaneld dadelnk fel on en wel door vrijwel alle ramen van het groote gebouw. De geheele naranlu fabriek. uit, twee verdienmeren bestaande, brandde gebpel uit. Van dr tweede ver- dienincr Weef nfets over dan een paar VP'"konT(Te b?nf,en van bet dak. Tn de fabriek bevonden zich voorraden cellulose, alsmede vele bussen, gevuld met een stof, die talriike explosies ver oorzaakten. De schade aan het kanit.ale nand zelve, eigendom van den eigenaar van de para- nlufahrjpE den beer Sniekerinan. hé- draaft ongeveer f 30.006. De schade aan den inventaris, de machines enz. kon men nog niet oogeven. Buitenland Door aardverschuiving Naar uit Hongkong wordt gemeld zijn in de provincie Kwantoeng door een ge weldige aardschuiving in het gebergte eenige dorpen bedolven. Men schat het aantal dooden op 250. Een flank van den Kaaiman-berg stortte plotseling in, waardoor een dozijn dorpen werd bedolven. De rots- en aardmassa's welke in de rivier, welke hierlangs stroomt, stortten, veroorzaakten een vloedgolf, waardoor vele schepen omsloegen. Na de aardstorting vertoonde zich het eigenaardige verschijnsel, dat het door de aardmassa's weggedrukte Water als een fontein uit den berg spoot. LOKETJUFFROUW PLOTSELING HAAR VERSTAND VERLOREN, De passagiers, die zich op een station van den Metro in de Avenue Beorge V te 1 arys bevonden, waren buitengewoon 3erwonderd toen een vrouwelijke loket beambte hen met luide stem uitnoodigde tot het maken van een gratis-reis en hier- V00L"u00 ?.ng de vooiraad strekte" de gratrs-bewyzen uitdeelde. Velen hunner maakten van de gunstiee ge egenheid gebruik, doch anderen ver keerden 111 verlegenheid met de plotse linge vrijgevigheid op dit deel van den ad,ies b|i Deze superieur haastte zich naar het loket, waar hem door de beambte, die bui tengewoo» yroolyk deed, eveneens een gi atis kaartje werd verstrpkr y;; i middellijk «Aor Zl naar het kantoor van den stationschef ee bracht, waar bleek, dat zij yTnde was rtèkptihiiis overgebrachterVSt'e "Mr "-1 2 6 Mei. Ofschoon wij de laatste jaren op het gebied van regeeringsWisse lingen wel ongeveer alles hebben beleefd wat er zoo al te beleven valt, is de staats greep in Bulgarije toch wel afgespeeld op een wyze, die weer de bekoring van het nieuwe heeft. Een minister-president die troepen in de straten ziet oprukken en, naar de telefoon grijpend om te infor- meeren wat dat beteekent, van de tele foniste verneemt dat hij premier-af is dat is een gebeurtenis, die de historie moet hebben afgekeken van de operette- schrijvers. Maar een stelletje slaapdron ken heeren, die in het hartje van den nacht door politie-beambten van hun bed worden gelicht zonder tekst of uitleg, en in den waan verkeerend, dat zy gearres teerd zijn, op het politiebureau te hooren krijgen, dat ze alleen maar minister zyn geworden, deze situatie zou zelfs een kluchtspelschrijver niet aandurven! Spotters zullen opmerken, dat Bulgarije voor de zenuwen van misdadigers een rustig land moet zijn. Wie van zijn bed gelicht wordt, hoeft zich volstrekt nog niet ongerust te maken. Het kan zyn, dat de minister van Justitie een rekening met hem heeft te vereffenen, maar het is evengoed mogelijk, dat hij diens porte feuille aangeboden krijgt. De lezer zal het misschien interessant vinden uit dit oolijke land wat meer te vernemen. Professoren worden er niet, zooals by ons, benoemd door den gemecenteraad op voordracht van Curatoren der Universi teit, maar zij worden er met 1 a s s o's g e- vangen. Dit is een aloud gebruik, over gebleven uit den tijd, toen dit landbou wende Balkanvolk nog met verachting neerzag op intellectueelen arbeid. Door professoren met een lasso te vangen, gaf men als het ware te kennen, dat zij dezen werkkring niet uit eigen beweging had den gekozen en dat kon dan als veront schuldiging gelden. Notarissen bereiken hun eerwaardig ambt, net als minister, via de politie. Men pakt hen 's nachts op, zet hen veer tien dagen op water en brood, zonder te zeggen, wat de reden daarvoor is, en laat hen dan plotseling bij den burgemeester hunner gemeente komen, die hun benoe ming meedeelt en hun, nog in hun gevan genispakje, een feestelijk en overvloedig gastmaal aanbiedt, waarbij de geheele gemeenteraad aanzit. Volgens Bulgaar folkloristen is de gorspronkelijke bedoe ling hiervan, hun de ontberingen van den bezitlooze te leeren kennen en hun op deze wijze de noodzakelijkheid bij te bren gen, met ie spaargelden, die hun in de toekomst toevertrouwd zullen worden, voorzichtig om te springen. Ingenieur wordt men doordat men plot seling door den voorzitter van den Se naat in een wak wordt gediiwd; leeraar, doordat men op 'n goeden dag een emmer lauw water op het hoofd krijgt. Deze laat ste gebruiken heeft echt°r nooit iemand kunnen verklaren.... Een anti'Fransch incident te Saarlouis Naar Reuter uit Parijs meldt, toonen de bladen zfèh eenigermate verontrust door het gebeurde in het Saargebied. De diefstal van de archieven der Fransche scholen va nde dominiale mijnen wordt door de geheele pers beschouwd als een brutale poging om dokumenten te be machtigen, waaruit zou moeten blijken, dat er door de administratie der mijnen pressie wordt geoefend op de -mijnwer kers ten einde hen te dwingen hun kin deren naar de Fransche scholen te zen den. De bladen vragen zich af welke hou ding de Fransche regeering tegenover dit incident zal aannemen. Zy wijzen er op, dat het onmogelijk is te Berlijn 0111 op heldering te vragen zoolang de Duitsche regeering niet erkent van de gestolen dokumenten gebruik te maken. Maar zij leggen er eenstemmig nadruk op, dat het onmogelijk is een dergelijke daad nnge straft voorbij te laten gaan. De Petit Parisien vertelt voorts x-ati een incident, dat zich Woensdag te Saai louis heeft voorgedaan by het bezoek van veertig Fransche studenten. Zoodra de studenten in de stad aankwamen, ver zamelde zich een op geheimzinnige wijze gewaarschuwd aantal nazi's voor het restaurant, waar de studenten middag maalden. Er klonken vijandige uitroe pen, er werden anti-Fransche liedjes ge zongen en op de Fransche auto's werden kwetsende opschriften aangebracht. De regeerings-commissie stelt, volgens J\e Peti.t Parisien, een onderzoek in. Het Wad wijst op de zwakheid van de midde len, waarover de regeerings-commissie van het Saargebied beschikt 0111 tegenover de nazi-organisaties de orde te bewaren. Militairen herstellen te Toledo de orde. Y°lgens een bericht uit Toledo (Ohio) is het den geheelen Woensdagnacht on rustig geweest. Pas Donderdagochtend kon de orde worden hersteld, toen 700 man van de nationale garde; bewapend met machinegeweren, de stad binnenruk ten en den omtrek der door de stakers omsingelde fabriek afzetten. De 1500 werkwilligen, die 15 uren door ongeveer 3000 stakers werden belegerd, konden toen pas de fabriek verlaten. Gedurende den nacht was het gebouw bijwijlen om singeld door ongeveer 15.000 menschen. Meer dan 190 gewonden. Volgens nadere berichten uit Toledo zil*u bij de nachtelijke ongeregeldheden ongeveer 100 menschen gewond. De sta kers bombardeerden de fabriek met stee- nen. De belegerde werkwilligen vpi (le digden zich met traangashoiumen. Het kwam herhaaldelijk tot scliieiphrtye:i. De stakers zyn tenslotte r.aar Reuter meldt door de nationale garde uiteenge dreven. Vijf duizend man waren bij de ongeregeldheden betrokken.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2