9. D... D Stadsnieuws SLECHTHOORENDEN belangrijke dag voor Texels Eigen Stoombootonderneming. De HemitO'tentooru e 'ing Uit het politierapport. PREDIKBEURTEN SI heldersche courant van zaterdag 26 mei 1934. Op, en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoog water (Texel) bezoekt de tentoonstelling voor in „iviusis sacrum", koningstraat Geopend: 31 Mei van 3-6, 8-10. 1 Juni van 10-12, 2-6, 7'/2-1072 at l.iet icht Dat Sfajffi moet van Uw Borst Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma at loet 9. 9... 9 cht Eert nFRDË blad Wintertijd. Maan Zon op: oud: Mei °P: on{1-: 7, 27 18 57 2.17 M 28 20 23 p 29 21 39 W 30 22 36 p 31 23 16 V 1 23.43 2 2 00.00 2.45 3.26 4.25 5.43 7 13 8.44 3.49 3.48 3.47 3.46 3.45 3.45 3.44 23.02 20.03 20.04 20.05 20.06 20.07 20.08 Hoogwater sm. nam. 7.03 7.29 7.48 8.08 8.31 8.54 9.22 9.43 10 09 10 30 10.55 11.22 11.50 00.00 Licht op voor alle voertuigen. Zaterdag Zondag Maandag 26 27 28 Mei 20.30 20.32 20.33 Mej. M. E. C. de Wit, onderwijzeres te den Helder, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de o. I. school te Lutje- winkel. De heer J. Kerkhof, alhier, is ge slaagd voor het diploma Gasfitter van de Ned. Vereeniging van Gasfabrikanten. Hij was curs.st van P.B.N.A. SPREEKUUR VAN DER VAART. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de heer P. S. van der Vaart, wethouder dezer gemeente, Maandag 28 Mei a.s. geen spreekuur zal houden HAEMONIEKAPEL „WINNUBST". Eerste zomerconccrt te geven op Dinsdag 29 Mei a.s., des avonds van 8 uur 30 tot 10 uur in het Julianapark, onder leiding van heer H. B. Schenkels, directeur. Programma. 1. Indië-vlucht. Marsch A. Dreissen 2. Tibère. Ouverture dramatique Delmas-Popy 3. In schoner Maiennacht. Walzer Max. Tentzsch 4. In der Waldschmiede R. Eeilenberg (Characterstiick.) 5. Facke'itanz G. Meyerbeer 6- Potpourri sur 1'Opérette „La Fille du Tambour-Major" Offenbach 7 Regiments-kinder. Marsch J. Fucik APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Van Maandag 28 Mei tot 4 Juni wordt avcnd- en Zondagdienst waargenomen door H. J. Rootlieb, Binnenhaven. HELDERSCHE RADIO-CENTRALE. Een verbetering. De tijdelijke Centrale van het Radio distributiebedrijf, welke sinds Januari in gebruik is, is vanaf heden nog weer met een verbetering een stapje vooruit gegaan. Zooals men weet is met Januari een ge heel nieuw systeem versterker in gebruik genomen, welke tot dusver weinig verbe terd kunnen worden. De kwaliteit van de uitzendingen laat de laatste maanden dan ook vrijwel niets te wenschen over. Nu zijn echter een serie geheel nieuwe, uit stekende ontvangtoestellen en voorver sterkers in ed centrale aangebracht, waar mede de kwaliteit ongetwijfeld weer iets in de goede richting is opgevoerd. Deze verandering kon nog juist van daag gereed komen, zoodat met een be langrijke uitzending zooals morgen in de voetbalwedstrijd HollandZwitserland, waarnaar toch zeker het grootste gedeelte van het aantal luisteraars zal hooren. on danks de zware belasting van het distri butienet een goede weergave verzekerd zal blijven. Zie verder aanplakbilletten V.A.R.A. ZOMERFEEST 1934. Het tweede V A.R.A.-Zomerfeest wordt dit jaar te Amersfoort gehouden, op het prachtige landgoed »Birkhoven», De om geving is schitterend en een bijzonder belangwekkend en onderhoudend pro gramma is in voorbereiding. Dit pro gramma wordt voor een groot deel verzorgd door de bekende V.A.R.A.- medewei kers. Niemand verzuime dit feest hij te wonen. Voor nadere bijzonderheden verwyzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. SPELDJESDAG VOOR DE DRANK BESTRIJDING. Men schrijft ons Het Centraal Comité voor Drankbe strijding „Helder" organiseert op Zater dag 2 J uni a s. weder een speldjesdag, Waarvan de baten zullen worden bestemd v'oor de bij dit comité aangesloten af- deelingen Aangezien liet comité katho lieke, prot.-christelijke en neutrale orga nisaties omvat, blijkt hieruit liet algemeen karakter van dezen speldjesdag. Zij noo- d'gt allen uit, die hieraan wenschen mede te werken, waarvoor wij U voor verdere bijzonderheden verwijzen naar de in dit nummer voorkomende advertentie Met iet oog op de verlaagde gemeen te-sub sidie is er dit jaar veel geld noodig. Jonge dames en heeren, hier is prach- "R werk voor UMogen velen aan de u'tnoodiging gehoor geveu. Als dit nummer verschijnt, zaï weldra deze grootsch opgezette tentoonstelling zijn geopend en hedenavond reeds zal in de gebouwen nabij den watertoren onge twijfeld een gezellige drukte heerschen. Wij komen met onze mededeelingen, die uit den aard der zaak reeds des Vrij dagsmiddags moesten worden geschreven, thans wel wat achteraan. Maar toch leek het ons aardig u een en ander hiervan te vertellen. Men spreekt van den „nijveren" mid denstand, en wie Vrijdagmiddag een kijk je in het gebouw had kunnen nemen, zou zeker met ons beaamd hebben, dat deze kwalificatie van pas was. Overal werd gewerkt, in den letterlijken zin des woords in het zweet des aanschijns; hier stond een schilder de laatste hand te leggen aan een opschrift, ginds werd druk geëtaleerd, elders was men ijverig aan het timmeren en passen. Van alle kanten klonk ge hamer, en allerlei andere geluiden, die van groote bedrijvigheid blijk gaven. Natuurlijk is. dit stukje niet bedoeld een overzicht van een en ander te geven. Daarvoor was alles in nog te onvolmaak- ten staat, dezen Vrijdagmiddag. Er zijn er, die met pleizier dezen nacht wilden doorwerken, om heden op tijd klaar te zijn, maar de stroomverbruikrekening heeft in deze natuurlijk ook een woordje mee te spreken. Sommige stands waren al zoo goed als klaar en we kregen wel den indruk (heel sterk zelfs?) dat de verschil lende standhouders zich groote moeite en inspanning getroosten om de volgende week zoo goed en voordeelig mogelijk voor den dag te komen. De voorgevels der aan elkander grenzende houten ge bouwen zijn nu ook gereed en zullen ongetwijfeld hedenavond hun schitterend licht tot ver op den Polderweg doen schijnen. Een eigenaardigen aanblik biedt thans het terrein; massa's auto's staan er geparkeerd of rijden af en aan en de Polderweg zelf mag zich in een ongekend druk verkeer verheugen. Hoewel, zooals we zeiden, alles nog te zeer in onafgewerkten staat verkeerde, om daarvan een beschrijving te geven, die eenigszins een idee geeft van de werke lijkheid, was wel te merken, dat het er uiterst gezellig belooft te worden. Immers, een complete stadswijk is hier ontstaan; men loopt er door straten, langs een keur van étalages, die met hun verlichting en hun aantrekkelijkheden zeker het publiek zullen boeien. En ofschoon het voor het personeel, dat in de stands bedienen zal, wel een vermoeiende en zware week zal worden, heeft dit werk toch ook ander zijds weer zijn groote bekoring door het nieuwe en romantische van de omgeving. Aan het hoofdgebouw grenzen, zeiden we reeds vroeger, de beide kleinere ge bouwen, bestemd voor dancing en caba ret. De stoelen stonden hier reeds klaar, en in het groote buffet, dat de beide zalen verbindt, wachten glazen en kopjes en wat dies meer zij, dat zij in gebruik zullen worden genomen. Deze beide zalen zullen zeker vele bezoekers trekken en nooden tot een zitje. Dinsdag zullen we natuurlijk met een uitvoerige beschrijving komen van de opening en vermelden, hoe gezellig het er- was; voor heden hebben wij nog mede te deelen, dat de volgende routes zullen worden gehouden door onze plaatselijke muziekcorpsen: Hedenavond door het Stedelijk Mu ziekcorps. Afmarsch 8 uur vanaf Stations plein: Prins Hendriklaan, Koningsplein, Postbrug, Kanaalweg, Dijkstraat, Lange- straat. Singel, Krugerstraat, Polderweg. Maandagavond door de Oranje Har moniekapel. Afmarsch eveneens te 8 uur vanaf Nieuwe Kerkplein. Route: Werf- brug. Bierstraat. Spoorstraat, Keizer straat, Zuidstraat, Binnenhaven, Wil lemsbrug, Bassingracht, Ruyghweg, Overweg spoor, Boerhaavestraat. Die van Donderdag en Zaterdag a.s. vermelden wij de volgende week. Tenslotte nog het volgende betreffende de verkoopweek. Het publiek wordt er op attent ge maakt, dat het een letterzakje ontvangt bij eiken aankoop van 50 cent, echter al leen in die winkels waar het billet met het woord Verkoopweek voor het raam hangt. Alleen de 11 letters die te zamen het woord Verkoopweek vormen, komen in aanmerking voor een prijs en dingen mee naar den hoofdprijs: de 4-persoons Che vrolet 1934. Inlevering van het woord bij den heer Zegel, Koningstraat. Voor de modeshow zijn nog kaarten verkrijgbaar bij de firma Spruit en indien nog p'aatsen over zijn, aan het Hemito-ge- bouw. ALGEMEENE VERGADERING „ONZE VLOOT". Afdeeling Don Helder. Bovengenoemde, matig bezochte ver gadering, is Vrijdagavond gehouden in hotel »Bellevue». Nadat door den voorzitter der plaatse lyke afdeeling, den heer Boldingh, de bijeenkomst geopend was, werden de no tulen der voorgaande vergadering voor gelezen, en na een enkele vraag goedge keurd. De commissie tot nazien van de boeken en gelden heeft haar resultaat in een rapport samengevat, hetwelk voorgelezen wordt, en waaruit blijkt, dat het beheer in uitstekende orde bevonden is. Aan dit rapport worden enkele beschouwingen van Internen aard vastgeknoopt, waarna wordt overgegaan tot het belangrijkste agendapunt van dezen avond, namelijk de bespreking over de jaarvergadering, welke 28 en 29 Juni a.s. in Den Helder gehouden zal worden. De heer Boldingh is in het bezit van een programma, dat men op die dagen hoopt af te werken, doch voor diverse voorstellen, die wellicht nog van de zijde der leden mochten komen, is ruimte open gelaten. Voorloopig zijn de plannen als volgt vastgesteld 28 Juni: 15.48 aankomst der bezoekers, welke door het bestuur der afdeeling ont vangen zullen worden. Per bus gaat men naar het Raadhuis, alwaar een ontvangst door het gemeentebestuur plaats zal heb ben. Hierna een bezoek aan den Vice- Admiraal, waarna de maaltijd volgt. Dan des avonds de algemeene vergadering voor alle leden. 29 Juni: de alsnog komende bezoekers arriveeren met den trein van 9.38. Per bus naar de haven, alwaar men zich of op een der mijnenleggers Hr. Ms. »Van Meerland» of Hr. Ms. »Medusa» zal in schepen, en het leggen van mijnen in het Malzwin zal kunnen gadeslaan, of dat een bezoek gebracht wordt aan Hr. Ms »Piet Hein». Omstreeks half twaalf een maaltyd, en vervolgens naar vliegkamp »De Kooy» en het Koninklijk Instituut. Dit dan is het voorloopig vastgestelde programma. De op deze vergadering niet aanwe zige leden zullen een en ander ook iu het over enkele dagen uitkomend num mer van »Onze Vloot» kunnen lezen. Over deze plannen wordt dan door de aanwezige Jeden breedvoerig beraad slaagd, en van verschillende kanten komen voorstellen los, om van deze jaar vergadering een bijzondere te maken. Het zou natuurlijk sympathie,k aandoeD, indien bijv. vanuit de burgerij iets ge daan werd, dat dezen dag voor allen prettig maakte, en dit is zeer zeker niet onmogelijk. Hier ter stede heeft men altijd een band tusschen marine en bur gerij kunnen bespeuren, zoodat men zonder ai te veel optimisme kan ver wachten, dat er iets, het zjj wat het zij, gedaan zal worden. Nu men het toch over vergaderingen heeft, maakt de heer van der Velde de opmerking, hoe het toch komt, dat deze zoo betrekkelijk slecht bezocht worden. Hy knoopt hier ten beschouwing aan vast, waarop de heer Heyboer antwoordt, dat dit wellicht gelegen is in het feit, dat de leden zulk een machtig vertrouwen in hun bestuur stellen, dat zjj alie verdere inmenging overbodig achten. Dit wordt natuurlijk schertsenderwijs gezegd, want ook spreker is het roerend met den heer van der Velde eens, dat het bezoek wel wat beter mocht zijn. Nadat de financieele positie der afdee ling nog even onder de Ioupe genomen is, wordt voor de a.s. Jaarvergadering een drietal heeren bei oemd, die als afge vaardigden zullen optreden. Hiertoe worden aangewezen de heeren Heyboer, de Boer en de Jong. Van de alsdan volgende rondvraag wordt druk gebruik gemaakt, zoodat het eerst kwart voor elf is, als deze geani meerde >Onze VIoot»-avond gesloten wordt. DE TENTOONSTELLING VOOR SLECHTHOORENDEN. WINKELS TOT 1» UUR OPEN. Burgemeester en Wethouders van Den Helder maken in een adv. in dit nummer bekend, dat door hen is besloten: dat van Zondag 27 Mei tet en met Vrij dag 1 Juni a.s. en voorts op Zondag 3 Juni a.s. alle w'nkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak brood, banket, suikerwerk en chocolade wordt verkocht, zoomede alle visch- en fruit- en alle sigarenwinkels tot des namiddags 10 uur voor het publiek geopend mogen blijven; dat van Zaterdag 26 Mei tot en met Zondag 3 Juni a.s. alle winkels op de Hel- dersche Middenstandstandstentoonstelling (HEMITO), tot dus namiddags 10.30 uur voor het publiek geopend mogen blyven. t Gaat goed, 't gaat zelfs uitstekend met deze tentoonstelling. In zoover name lijk, dat er zeer veel medewerking is van de winkeliers ter stede, die voor de te houden verloting iets afzonderden. Wij hebben in ons vorig bericht reeds een paar namen genoemd: wij kunnen daar nog aan toevoegen. Geschenken werden ontvangen of toegezegd door de volgende firma s: MahlerBesse, vertegenwoor diger J. Hofstra (wijnhandel): Buiten dijk, ijzerhandel. De Jong, Koningstraat, dameskleeding; Bos, banketbakker, West straat; van der Made, heeren-artikelen; Veen, manufacturen: Verfaille, banket bakker; Groof, kruidenier; Spruit, boek handel: Govers, Kanaalweg, tapijten, enz. Matveld, groenten; Prins, huish. art.; „de Ster kousen, enz.; van Baaren, huish. art.: van Hees, banketbakker: Pijper, damesartikelen; Vis, banketbakker: Dijks: hoorn: Klercq. bedden, enz.; de Coöpe ratie, kruidenierswaren, enz.; Steinberg, drogist; Kiesewetter, meubelen, kleeden, enz.; Govers, Weststraat, ijzerwaren: Pronk, banketbakker. Zooals men ziet, een eerbiedwaardige lijst reeds. En men meene niet, dat het toegezegde of voor een deel reeds ge zondene minderwaardig is of een onver koopbare winkeldochter, neen, er zijn tal van aardige dingen bij, die zeer de moeite waard zijn te bezitten. Wij hebben reeds gezegd, dat door het Bestuur der „Hemito" een stand gratis werd afgestaan voor deze vereeniging. Het is de bedoeling daar uitsluitend de verschillende gehoor-instrumenten te laten zien, welke ook op de tentoonstelling te zien en te beproeven zijn, terwijl men er tevens loten hoopt aan den man of aan de vrouw te brengen. Verschillende dames hebben zich beschikbaar gesteld om bij toerbeurt hier den dienst waar te nemen en de instrumenten, waaronder zeer kostbare zijn, te bewaken. Wat nu deze tentoonstelling betreft die de volgende week Donderdag in Musis Sacrum wordt geopend als elke tentoonstelling dient ook deze tot propa ganda: de bevordering van aantrekkelijke en binnen ieders bereik vallende belangen van menschelijkheid en barmhartigheid. Wij leven in een tijd van voorkeur voor aanschouwelijk onderwijs: aanschou welijk onderwijs inzonderheid door ten toonstellingen en bioscopen; onderwijs in den ruimen zin van toelichting, opwekking van belangstelling, aansporing tot actieve medewerking. Inderdaad is het een zaak van niet meer dan zuivere menschelijkheid, een begrip, dat men noodeloos bemantelt en verduisterl door den vreemden naam hu maniteit, om belang te stellen in 't lot van duizenden misdeelden in ons midden, die door een lichaamsgebrek, dat doorgaans zonder eenige schuld is ontstaan, zijn uitgesloten van vele genietingen des levens, en wat erger is soms op jeugdigen leeftijd verstoken worden van de gelegenheid om zelfstandig in hun onderhoud te voorzien en een nuttige taak in de maatschappij te vervullen. Belangstelling is intusschen niet ge noeg, doch slechts een eerste stap tot hulpvaardigheid, welke uit oprecht mede- doogen, m.a.w. uit barmhartigheid voort vloeit. Welk Christen, wie hij ook zij, kent niet de gelijkenis van den barm- hartigen Samaritaan, die zonder te vra gen naar den persoon of de schuld van den ongelukkige, hem de helpende en heelende hand reikte en met opoffering van eigen gemak redde van den onder gang? Wie een zintuig mist, is een verminkte onder normale menschen, die onbewust van en ondankbaar voor hunne eigen rijke gaven, onnadenkend en onbewogen hunne misdeelde broeders en zusters voorbij gaan. Hardhoorenden en halfblinden verkeeren tot zekere hoogte in denzelfden toestand. Toch zijn er onder dezen vaak helden en heldinnen, die hen ver overtreffen in geestkracht en gemoedsrijkdom. Wie leent en bewondert niet een Helen Keiler, die, blind en doof sedert haar prille jeugd, zich wist te verheffen tot een hoogte van geestelijk leven, die een mijner overleden vrienden, geenszins dichter van aanleg of neiging, geestdriftig deed uitroepen: Ronddolend, doof en blind, in diep en [aléelig duister. Hebt gij u zelf verlost; nu blinkt in [vollen luister Een lichtstraal: 't Is uw kruis, dat [wonderen verricht; De doove hoort uw stem, de blinde [aanschouwt uw licht. Doch niet velen bereiken zulk een hoogte. Men mag van verminkten en mis deelden niet meer verlangen dan van ge wone menschen: duizenden hunner wor stelen tevergeefs met een beproeving, welke hun is opgelegd, zonder dat zij oorsprong of doel daarvan begrijpen. Uit deernis met hun lot en tot verzach ting van hun leed, hebben wetenschap en kunst de handen ineengeslagen om werk tuigen samen te stellen en hulpmiddelen uit te denken, die in hunnen nood voor zien. Reeds meermalen zijn in verschillende deelen des lands tentoonstellingen gehou den om onverschillige of lauwe mede- menschen te bewegen hunne aandacht te bepalen bij en hunne hulp te verleenen aan dezen vaak verwaarloosden tak van menschlievendheid. Komt dan, in licha melijk of stoffelijk opzicht beweldadigden van Den Helder en Omstreken, om te zien, wat gedaan is en nog gedaan kan worden om het lot uwer minder bevoor rechte broeders en zusters te verzachten; om te leeren hoe en waar gij helpen kunt, ten einde een menschwaardig bestaan, in hoogeren, dan den vaak misbruikten zin, te verschaffen aan minder voorspoedigen dan gij zeiven zijt. Wat daar te zien, te leeren en te helpen valt, toonen de in ruimen kring verspreide aanplakbilletten der vereeniging. Beschaamt niet het goed vertrouwen en de blijde verwachting van hen, die zich moeite en offers getroosten om voor hunne lotgenooten te bereiken wat zij zelve ont beerden. Komt in grooten getale en helpt met milde hand. De burgemeester gaf het voorbeeld van goeden wil en aanvaardde het beschermheerschap der tentoonstel- ling. Moge deze eerstdaags opnieuw getui- gen van DLa Helders welvaart, men- schenmin en offervaardigheid. DE WESTELIJKE FORD-TOUR. Deze tour blijkt een groot succes te worden. De deelname is zeer goed en reeds gisteren, den eersten dag, kwamen bij den heer Maarten Smit 97 deelnemers stempelen. Ongelukken zijn voor zoover bekend nog niet voorgekomen. De deelname voor deze interessante rit staat heden en ook morgen van 710 uur nog open, zonder dat men zich aangemeld heeft. Zooals men weet, ontvangt iedere deel nemer een Fordvlag en een plaquette, terwijl als hoofdprijs een Ford-auto uit geloofd wordt. Inschrijving bij Maarten Smit, verwijderd worden. Zeker is het dot Gij vannacht minder benauwd zult zijn, indien Gij vandaag Akker's Abdijsiroop neemt. Uw ademhalings organen worden dan bevrijd van de slijm die daar vastzit. Zonder moeite, zonder pijn wordt Gij dan Uw be nauwdheid of beklemming de baas. In ongelooflijk korten tijd werkt Ab dijsiroop zuiverend, verzachtend en genezend. Morgen kunt Gij U reeds een ander mensch gevoelen. Door hoar bijzondere samenstelling hét geneesmiddel bij aandoeningen alsr Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzet-belasting Verschillende diefstallen. Aangifte gedaan door een bewoner van den Rijksweg dat van hem een vletje, liggende in het Noord-Hollandsch Kanaal is ontvreemd. Door een bewoner van het Koegras werd aangifte gedaan dat uit zijn auto een wegenbelastingkaart is ontvreemd. Door een jongen werd kennisgegeven dat op een terrein bij den Watertoren een paar voetbalschoenen van hem zijn ontvreemd. Door een inwoner dezer gemeente werd Donderdag aangifte gedaan van vermis sing van zijn rijwiel dat hij onbeheerd voor een perceel aan de Koningstraat had doen verblijven. De recherche stelt een onderzoek in. Opgesloten. Op last van den Heer Officier van Ju stitie te Alkmaar werd door de politie al hier een persoon aangehouden en naar Alkmaar overgebracht voor het onder gaan van de hem opgelegde straf. Alle-dag-kerk. De Alledagkerk wordt gehouden Dinsdags, Woensdags, Donderdags, en Vrijdags in de Doopsgezinde Kerk van 7—8 uur. Ned. Herv. Geiu. (Nw. Kerk. Weststraat) Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Wcsterkerk. Westplein) 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Het leven als avontuur en zekerheid". Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Joh. Meynen Kerkdienst (Chr Mil. Tehuis. Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Joh. Meynen. 's Middags 5.30 uur, Ds. F, Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur Leesdienst. Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 30 u., Ds. P. Neideck, van Amsterdam. Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. J. W. Swaan van IJmuiden. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78), 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Donderdag 31 Mei, 's morgens half tien, kerkdienst. Evangelisatlegebouw, Vijzelstraat: Straatevangelisatie 4 uur, Tuindorp Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. V'erlossings-Samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 10.30 u., Ds. M. v. Wichen Proeftocht van de „Dokter Wagemaker* o De nieuwe boot, die T.E.S.O. met in gang van 1 Juni in de vaart zal brengen, is hier, zooals wij reeds hebben bericht, Woensdagmiddag in de haven gekomen en trok natuurlijk al dadelijk zeer de aan dacht van de bevolking. De Heldersche menschen, geboren en getogen aan of op de zee, hebben een aangeboren liefde voor schepen en alles wat daarmee verband houdt. Welnu, zij kunnen aan de „Dokter Wagemaker" van de Maatsch. T.E.S.O. hun hart ophalen, want zoowel wat tech nische afwerking betreft, als wat uiter lijk aangaat, is deze boot in elk opzicht eerste klas. De boot, die hier, zooals we zeiden, Woensdagmiddag arriveerde, zou Donder dags met een aantal genoodigden een proefvaart op het Marsdiep houden, waar na zij door de Werf Wilton, die haar bouwde, aan de Maatschappij zou worden overgedragen. Van dezen tocht, waaraan, naast anderen, ook vertegenwoordigers der Nederlandsche pers deelnamen, wen schen wij u iets te vertellen. Vooraf ech ter de noodige technische en andere bi- zonderheden, omtrent deze nieuwe aan winst. Het schip is ingericht voor het vervoer van totaal 1000 personen. Hiervoor zijn keurige, je, wij mogen zeggen, luxueus© kajuiten gebouwd, waaraan wij in dit overzicht allereerst een bezoek willen brengen. Voor de eerste klas-passagiers is be schikbaar een onderdekskajuit, betimmerd met mahonie-wanden en meubels en groen velours sofa's. Verder een deksalon, even eens met donker mahonie betimmerd en zwarte lijsten, hier zijn de sofa's van groen leder. Hieraan sluit zich de dames salon aan in teakhouten uitvoering met groen-zwarte velours sofa's enz. Op het eerste klasse promenadedek is een teak houten windscherm gebouwd met groote ramen, zoodat de passagiers een schitte rend uitzicht genieten. De tweede klasse is veel eenvoudiger ingericht; hier zijn kajuit en deksalon be timmerd met wit multiplex en teakhouten omlysting. De banken met teak en beuken latten. Ook is op het promenadedek een windscherm aangebracht als voor de eer ste klasse. Die ontbrak op de oude booten. Alle metaalwerk in de eerste klasse salon en kajuit is van wit metaal; keurige Voor een goed Uurwerk naar De lengte over alles bedraagt 47.65 m, de breedte 8.31 m; de stoommachine in stallatie is in staat het schip een snelheid van 11 knoop per uur te geven. Deze in stallatie werkt met een triple expansie van pl.m. 400 I.P.K. vermogen, de stoom ketel is van het normale cyl. type met een werkdruk van 13 atm. De hoofdmachine dient uitsluitend tot voortbeweging van de schroef; verder zyn opgesteld in de machinekamer de noodige hulpwerktui gen van het meest moderne type. Het ge- heele schip is voorts centraal verwarmd door middel van stoomverwarming, ter wijl voor verlichting een electrische in stallatie is aangebracht. bagagerekken zyn boven de zitplaatsen aangebracht, en dit alles maakt 'n uiterst smaakvollen indruk. Wij hoorden zelfs al de vergelijking met een mailboot maken. Bizondere vermelding verdienen de schuiframen, die zyn vervaardigd naar Engelsch patent; hun hoogte is zoodanig, dat men ook zittend van het uitzicht kan genieten. Voor ruime sanitaire inrichting is zorg gedragen. Keurig zyn de toiletten; stoom verwarming is aangebracht onder alle banken, en overigens door het geheele schip. Het dekbuffet is betimmerd en compleet ingericht voor het leveren van ververschingen gedurende den overtocht,

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9