Callantsoog. Anna Paulowna. Wieringen. Sehagen. Texel. Sport Langs de Straat. een zwarte roetwolk over den helder. Breezand. HELDERSCHE COURANT DINSDAG 5 JUNI 1934. Voor den Politierechter te Alkmaar. Schoon Nederland! Burgerlijke Stand van Den Helder 7 N H.V.B.-Overzicht. Tal van huisvrouwen in Molenstraat, jWeezenstraat, Diaconiestraat en Bree- -v^aterstraat hebben het met eigen oogen aanschouwd. Het begon reeds in den mor gen, maar den geheelen dag duurde het vreemde luchtverschijnsel. Groote vlok ken zwart roet joegen door de lucht en dwarrelden langzaam maar zeker, door de Tvet van de eeuwige aantrekkingskracht, »aar beneden op Moeder Aarde. En als die vlokken nu maar alleen op Moeder Aarde neergedaald wa ren, soeda!, dan zou men den man ^an de krant niet opgepord hebben. Die vlokken daalden echter ook neer op liet heldere waschgoed, dat aan de lyn hing te wapperen. Ze daalden neer op de gchoone luiers van kleine Wimpie, op 't witte overhemd van vader, dat-ie Zon dag aan moest en op 't lefzakdoekje van de Don Juan onder de zonen en al dat witte goed werd pik-zwart. Het gelaat der vrouwen, die snel toeliepen, om te redden, wat nog gered kon worden werd negerachtig donker gekleurd. Het gelaat van de eerzame schildervrouw, tegenover wien ik de eer heb, jaren te wonen en die altijd „kraak" zindelijk is werd niet tegenstaande haar armzwaaiende bewe gingen gitzwart en of haar man al zei, dat het heelemaal niet erg was, dat hij haar gelaat weer netjes wit zou schilderen, zoodat het weer kraak zou worden, 't gaf niets, de schildersvrouw en met haar alle andere vrouwen bleven mopperen, keken naar de lucht, om te zien, waar deze zwarte roetduivel vandaan kwam, maar het raadsel kon niemand oplossen. De een zei: de marine, de ander de gas fabriek. De melkboer, die de melk zuiver wit in de pan goot, zag tot zijn schrik dit roet op de melk drijven. Vrouwen met zeemlappen, luiwagens, droge stofdoeken en natte dweilen, liepen als nijvere mieren door de huizen, maar de plaag bleef en het humeur der vrouwen werd zwart als het neerkomend roet. Denk niet dat het aldoor humor was lezer, een Heldersehe vrouw is netjes en zindelijk op haar boeltje. Ze zijn net als de schipper aan boord van een marine schip. Ze zorgen dat het dek schoon is, en als misschien de Marine...a pardon ik zeg 't niet hoor door middel van die nieuwe booten.... ik zeg 't niet hoor, maar die vrouwen gingen er over te keer de volgende maal den rook en smook niet met zoo'n kracht door de pijp willen blazen of 't een beetje verder uit de kust willen doen, dan 'blijven ze goede vrienden met de Heldersehe huisvrou wen. De een beweert: 't is de marine geweest, de andere zegt, 't is van die bakkerij op den hoek, en een derde geeft de gas fabriek de schuld. Ik zou niet graag in plaats van den man zijn, die deze wolk over Den Helder geblazen heeft. Of het marine of gasman of hakker is ,doet er weinig toe. Zeker is 't dat, als deze schul dige getrouwd is, hem dien dag geen zachtmoedig vrouwtje, maar een hyena tegemoet is getreden. Vrouwen houden nu eenmaal graag hun boeltje knap. Het gebeurt heel zelden, dat zoo'n roet wolk ons verrast, misschien kan het iets getemperd worden dat deze groote last voor de Heldersehe vrouwtjes vermeden wordt? Wie is de schuldige? Dat hij spreke maar erg heel erg was 't ditmaal, die pas de groote schoonmaak achter den rug hebben en nu ze weer opnieuw kunnen beginnen. ïk weet zeker dat de bedoeling van den rostblazer dit niet is geweest en dat hij beterschap belooft en dan is alles weer vergeten en vergeven. Naschrift. De zwarte roetwolken die over Den Helder zijn neergedaald hebben ook in vele andere straten en grachten hun verduis terend werk verricht. Nadat ik bovenstaand „Langs de. straatje" schreef, kwamen nog tal van weerberichten, in dit geval onweerberich- ten binnen. De Heldere Heldersehe vrouwen zinnen op wraak, n Amerika lynchen de blanken zwarte negers, hangen ze deze aan de lommer jjke bcomen op. Hier in Den Helder is 't om gekeerd, hier zullen de zwart beroete negerinnen er geen been in zien, den onverlaat, die een nieuwe Hollandsche, Heldersehe schoonmaak noodzakelijk maakte, aan iommerijk en boom, of, daar de laatste Heldersehe lom merijke boom geveld is aan de ra op te ki oopen en grondig te lynchen. <s 't de bakker, is *t een gasman of een nnuineman, die als Barbertje gehangen moet worden? 't Stonk heelemaal naar de Peterolie k'oeg een oud vrouwtje en pas had ik alles gcrakt, een mensch kan maar an de gang blijven! Die Teddybeer van Jantje was van li( htbruin, dof zwart geworden deelde een jonge moeder nijdig mee. riet perkament waarmee een slager in de Keizerstraat zijn Hollandsch rund- vleesch inpakte werd zwart van rouw over de gestorven koe. Een „stukkie" schrijven is geen kunst, nijdarte zenuwachtig een vrouw. Wie heeft 't gedaan? Das de kiksaus, daar gaat 't om! Ben ik Herloch Sjolmesbeet ik terug? Een krantenschrijver moet alles weten, was 't antwoord. Jij moet 't uit- vissclien. Ik heb 't misschien uitgevischt. De gas man heeft 't niét gedaan, de bakker ook niét. Volgens opgave van 't meteorologisch station, was de wind op den fatalen dag, die met een donkere streep aan den balk geschreven is, om 7.20 Oost-Noord-Oost, ©m 10.20 Noord-Oost. Den heelen dag bleef «e wind uit dien hoek waaien. Leg nu een liniaal in Noord Oostelijke richting, kom Je vlak bij de haven. Was 't een vreemd schip? Kwam 't door kolenladen ?Is 't soms de „Piet Hein" geweest? Hulde die zich in een zwart en somber rookgordijn, om zich onzichtbaar te maken, vlak voor het havenhoofd? Was 't de „Piet Hein", die de zilver- sclioone huizen van de Heldersehe vrou wen beroette als een uren achtereen wal mende petroleumkachel? Wat zal de bemanning van de „Piet Hein" van hun vrouwen dan op hun huid gehad hebben! Laten ze zooiets doen vóór de groote schoonmaak, zal menig vrouwtje verzucht hebben of met Westen wind, of een K.M. uit de kust. Gelukkig komt het heel zelden voor en als het mogelijk is, dat de Marine even rekening met den wind kan houden .zul len vele huismoeders hierover verheugd zijn. Wij zijn ten volle overtuigd, dat de Marine zonder noodzaak, de Heldersehe Huisvrouwen geen grooten last als deze veroorzaakt. En 't was dit keer werkelijk heel, heel erg! Natuurlijk heeft Den Helder die de lusten heeft van de Marine, ook zonder mopperen, indien het noodig is, de kleine lasten te aanvaarden. Als troost moeten dan ook de huismoe ders maar denken, dat, wat hier hoogst zelden, bijna nooit gebeurt, in fabrieks steden schering en inslag is, en dat Den Helder, wat dit betreft, toch de meeste heldere en zindelijke plaats van Neder land blijft. STATISTIEK ARBEIDSBEMIDDELING over de maand Mei 3934. Op den 3en der verslagmaand stonden 26 arbeiders ais werkloos ingeschreven. Ingeschreven werden er 8. Geplaatst werden er 6, waarvoor 2 aanvragen van werkgevers werden gedaan, zoodat na afvoering uit anderen hoofde van 4 arbei ders, er op het einde der verslagmaand nog 24 arbeiders stonden ingeschreven. In 1933 waren voor dezelfde maand aan het begin 14 ingeschrevenen, terwijl het aantal aan het einde der maand 3 bedroeg. "VERGUNNING VOOR EEN VERLOTING. Door Burgemeester en Wethouders is vergunning verleend aan de V. V. V. Callantsoog tot het houden van een ver loting ten bate van de kasmiddelen van deze vereeniging. ZELDZAME VOGEL GEVANGEN. De heer J. van Homschooten alhier heeft dezer dagen een kwak gevangen. Deze vogel, die ook wel blauwe kwak of nachtreiger genoemd wordt, is in ons land zoo goed als uitgestorven. Vroeger jaren was deze soort zeer talrijk in laag- veenmoerassen. Het dier is naar „Artis" opgezonden. Burgerlijke Stand van Callantsoog ©ver de maand Mei 1934. GEBORENPiet, z. v. G. Vries en A, Visser. Marie Janne, d. v. J. J. Bos en N. Toes. ONDERTROUWD: A. Hoornsman en M. O. Duit. J. Schrijver, en R. Hollander, GETROUWD: S. Kooger en T. Heij- blok. OVERLEDENK. C. Bakker, echtge- noote van J. Breed, 46 j. M. Hartog, 90 j. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: N. Hollander van SchoorlS. v. d. Wal van Wieringen; H. de Jong en gezin van Zijpe; W. Spaans van Den Helder; J. Wendel en moeder van Anna Pau- lowna K. Sehagen van Zijpe A. Brante- naar van SehagenM. Barten van Sint Maarten. Vertrokken: A. van Zoonen naar Zijpe; M. C. Hoornsman naar Beets; A. Dekker naar SehagenJ. Vader en gezin naar Zjjpe; P. Waag en gezin naar A. PaulownaA. Kater en gezin naar HeerhugowaardD. van Egmond en ge zin naar Den Helder. Onder de leerlingen van school II, voor al van de laagste keiassen, heerscht in vrij sterke mate de mazelen. Voor de commissie, die ingesteld zou worden om de moeilijkheden, ontstaan door het Heldersehe ventverbod, uit den weg te ruimen, zijn door de middenstands- vereeniging aangewezen de heeren C. Kaan en B. Zon. BOERENLEENBANK. Opening. Burgemeester Lovinlc, directeur van de Coöp. Boerenleenbank, opende de Zater dagavond bij den heer Slikker gehouden vergadering van de bank met een wel komstwoord; in het bijzonder gericht tot het eerelid, den heer N. Raap. Spr. meen de. dat men over de resultaten van het afgeloopen jaar tevreden kon zyn. Ten einde op vaste basis te kunnen blijven staan, zijn de dubieuze bezittingen voor 60 pet. afgeschreven van de reserve, die thans f 27.047.605 bedraagt In het feit, dat sedert 1 Jan. 1933 bjj de spaarbank f 6000 meer is ingelegd dan terugbetaald, zag spr., buiten beschouwing latend in hoeverre de regeeringsmaatregelen daar toe bijdroegen, een teeken, dat de terug gang is tot staan gebracht en misschien de algemeene toestand, want groote be dragen waren er niet onder de posten, iets is verbeterd. Het winstcijfer bedroeg i 2706.26. Verkiezingen. Herdenking p. List. De heeren G. C. van Balen Blanken, bestuurslid, J. C. Geerligs en D. Stam mes, plaatsverv. bestuursleden en de heer J. C. Geei'figs, lid van den raad van toe zicht, werden met zoo goed als algemeene stemmen in hun functie herkozen. Voorz. wees dan op den leegen stoel bij de bestuurstafel; de heer P. List, lid van den raad van toezicht was door den on- verbiddelijken dood aan de bank ontval len. Wij allen weten bij ondervinding, zei spr., dat de heer List, als hij een taak op zich nam, die ook zeer goed vervulde. Hij heeft gewerkt voor de bank zoolang hij kon en zelfs in z'n laatste dagen sprak hij gaarne over de verschillende functies, welke hij bekleedde en lief had. Van hem kan gezegd worden: hij stierf in het »harrenas«. Wij danken voor alles wat hij als gewoon lid en als lid van den raad van toezicht voor de bank heeft gedaan en deze zal zqn nagedachtenis in dank bare herinnering bewaren. De heer J. Smit Az. werd vervolgens in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer List, benoemd. Rekening balans en jaarover zicht ©ver 1933. Op voorstel van den rapporteur der controle-commissie, den heer D. J. v. d. Heuvel, werd de rekening over 1933 goed gekeurd. Voorz. vlocht in z'n dankwoord aan commissie en kassier de vermaning geen misbruik te maken van de wel willendheid van den laatste en zoovéél mogelijk op den zitdag de zaken af te handelen. Uit een en ander geven we enkele cijfers. 't Aantal leden kwam van 369 op 368. Aan het eind van het jaar waren er 572 spaarboekjes, 172 voorschotboekjes, 81 boekjes loopende rekening. Eindcijfer van de rekening f 1.606.400.535; eindcijfer balans f 748.136.96 (vorig jaar f 1.520.454.145 en f 758.754.45). Op de spaarbank was op 31 Dec. '33 gedeponeerd f 612.223.665. Voorschotten, aan 16 per sonen verstrekt f 17390; afgelost is f 49431.16; eind 1933 was uitgeleend f 283.636.64. In loopende rekening werd uitgegeven f 1.302.689.205, ontvangeh f 1.276.058.58 en was de bank op 31 Dec. tegoed f 305.175.57. Spaar busjes. Vroeger werden kleine bedragen opge haald om het sparen aan te moedigen. Dat bracht veel kosten mee en is ten slotte gestaakt. Nu worden fraaie spaar- busjes beschikbaar gesteld, tegen minder dan den kostenden prijs. Rondvraag. De heer Koorn heeft in krantenver slagen gezien, dat de rentevoet in om liggende plaatsen 4 of 4'/4 is, terwijl die hier U/2 is. Hij zou graag ingelicht worden hoe deze verschillen er konden zijn, terwij! toch de banken allen aangesloten zijn bij dezelfde centrale. Voorz. antwoordde: als de bank geld noodig heeft, moet ze zelf 4'/2°/o geven. Alleen dus als men veel geld van spaar ders beschikbaar heeft, of de rente van spaargelden lager stelt dan hier het geval is, zou voor uitgeleende gelden minder rente gevraagd kunnen worden. In nor male tijden zal er weinig verschil zijn tusschen de rente van ingelegde en opge nomen gelden het is nu zaak aan den veiligen kant te blijven en aan te houder) op een kleine winst ten behoeve van het reservefonds. Hierna sluiting. HENGELEN. Van heinde en ver, zelfs uit Haarlem en Amsterdam komen, nu hét hengel- seizoen weer is aangevangen, visscher^ naar den polder. Vooral het water in de[ omgeving van Van Ewijcksluis is na den aanleg van de nieuwe waterwerken een dorado voor de beoefenaars van de hen gelsport geworden. We vernamen, dat de heer W. Wai- boer, café-houder aldaar, tegemoetkomend aan de daardoor ontstane behoefte, een vijftiental roeibootjes heeft aangeschaft, wat er zeker het zijne toe zal bijdragen om deze omgeving in trek te brengen bij de hengelaars. KEURING VAN MOTOR RIJTUIGEN. Door het Provinciaal Bestuur van Noord-Holland is overgegaan tot een ver laging van de tarieven voor de keuring van motorrijtuigen, welke als openbare middelen van vervoer voor personen wor den, of zullen worden gebezigd. Met ingang van 1 October a.s. zullen de volgende tarieven gelden: Eerste keuring 10; herkeuring 5; keuring na herstel van aangewezen fou ten: met remproeven 5; zonder remproe ven 1.50; herkeuring na aanrijdingen of ongevallen geschiedt gratis, indien door den ondernemer binnen tweemaal 24 uur na de aanrijding of het ongeval wordt aan gevraagd. Spoedkeuringen 2.50 extra en op bui tengewone tijdstippen 5 extra. LANDBOUWSTATISTIEK. Ten behoeve van het landbouwverslag 1934 is voor deze gemeente de volgende opgaaf betreffende de uitgestrektheid be zet met onderscheiden landbouwgewassen opgemaakt. Wintertarwe 120 ha; winterrogge 15 ha; zomergerst 125 ha; haver 145 ha; totaal aan granen 405 ha. Boonen 28 ha; erwten 25 ha; bruine en witte boonen 1 ha, totaal aan peulvruch ten 54 ha. Handelsgewassen: karwijzaad 5.40 ha: aardappelen 17 ha; Mangelwortels en voederbieten 45 ha, totaal aan knol- en wortelgewassen 62 ha. NOTABEL-VERKIEZING. Tot notabel bij de Ned. Herv. Kerk te Öosterland e.a. is wegens verandering van domicilie en bedanken van den heer S. de Jong Wz., door stemgerechtigde leden gekozen de heer C. V. Koorn, welke zijn benoening heeft aangenemen. IN CONCOURS. Onze gemengde zangvereeniging Zang en Vriendschap*, dir. de heer Jb. I. Hove nier te Bergen, welke Zondag j.1. deel nam aan het te Bergen gehouden bonds- concours behaalde in de 2e afd. gemengde koren een tweeden prijs met 288 punten, Voorwaar een mooi succes. Hlppolytushoef. DE FANCY-FA1R VAN O.K.K. TE H1PPOLYTUSHOEF. Drie dagen feest in Hippolytushoef. O.K.K. heeft weer één van haar bekende fancy-fairs georganiseerd en wel in »Con- cordia* van den heer S. Halfweeg! Zaterdagavond begon de pret, nadat de burgemeester in zijn kwaliteit van eere voorzitter, de feestelijkheden had geopend. Vele vermakelijkheden vinden wij daar als: Sjoelbak, werptent, touwtje trektent, rad van avontuur, schiettent, ballen gooien, enz. Dan het onvolprezen Cabaret van Prof. Ben Ali, de goochelaar. Dan is er een kleine, intieme dancing en een ruime thee-tent, een rol-schaatsenbaan en een waarzegster, madame Sylvia. OVERGEPLAATST. De heer J. de Blok, employé bij het P. W. N. te Sehagen, wordt overgeplaatst naar Wijk aan Zee. MARKTO VERZICHT. Het loopt met den lammerenafzet ook dit jaar weer tegen. De prijs, die zich aan vankelijk nogal goed liet aanzien, en op de eerste markt gemiddeld 10.be droeg, is thans al teruggeloopen tot ge middeld 7.De aanvoer was voor de derde markt zeer groot, hetgeen den prijs drukte en den handel zeer stug maakte. Er is veel onverkocht gebleven. De te groote aanvoer werd veroorzaakt door de droogte der laatste dagen, waardoor de landerijen sterk achteruitgaan. Schapen brachten gemiddeld 17 per stuk op. Slechts een viertal koeien waren aange voerd; gelden brachten pl.m. 130, melk koeien 150 op. De biggenaanvoer was groot en brachten gemiddeld 9. per stuk op. Lichte schrammen 13, zware 15. De prijzen van slachtvarkens zijn sterk teruggeloopen. In de afgeloopen week werd 15 a 15J^ cent per pond be taald. In den kalverenhandel was zeer veel variatie, nuchtere brachten gemiddeld 7, graskalveren 1520 op. Aan de eierenveiling viel eenige stijging der prij zen waar te nemen. De middenprijs (eieren van 60 kg gemengd) bedroeg 2.45 per 100 stuks. Burgerlijke Stand van Texel. GEBOREN: Barend, z. v. Jacob Druif en Antje Stoepker; jacob, z. v. Dirk de Haas en Frouwtj; Former GEHUWD: Hannes Johannes Jansen en Cornelia Jannette Moerbeek; Harmen Broersma en Trijntje Hoogerbeide. Gevonden; een kerkboekje, een zakkammetje. LAMBRIZEER1NG IN DE R.-K. KERK. In de R. K. Kerk te Den Burg wordt een fraaie tegellambrizeering aangebracht langs muren en pilaren. Dit omvangrijke werk is opgedragen aan den heer Jb. Graaf te Den Burg. Zitting van Maandag 4 Juni. De driftifie machinist. De 47-jarige machinist H. S. P. uit Den Helder verscheen op grond van het ge welddadige feit, dat hij op 14 Maart den heer J. J. Snel, eveneens machinist, een vuistslag had toegediend. De heer P. er kent het hem ten laste gelegde ruiterlijk, en beweert reeds genoeg te zijn gestraft. De heer S-, die chef van verdachte is, had hem aanmerkingen gemaakat, waarop verdachte in drift ontstak en zijn supe rieur tegen den grond sloeg. Het bloed liep hem het oog- uit, en hii moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Verdachte en getuige waren vroeger col lega's, en nu kon de eerste het volgens den heer S. niet verdragen, door zijn voormaligen confrater als chef behandeld te worden. Voorts heerschte er tusschen de vakbroeders eenige politieke animo siteit. Het was een ernstige mishandeling, zoowel feitelijk als door de omstandighe den, en de Officier requireert 40 of 30 dagen hechtenis. De Officier vond het onaangenaam, dat de administratieve rechter en de bestraffing den officieelen rechter vóór was geweest. Echter had die straf zich slechts bepaald tot een schrif telijke berisping. Verdachte merkt nog op, dat hii ook financieel was gedegradeerd, door over plaatsing naar de gem.-gasfabriek. Uitspraak 30 of 15 dagen. Hiermede neemt veroordeelde genoegen. De dame met de losse lipjes. Mej. B. te Den Helder stond terecht, omdat zij tegen mej. N. een zeer onvoege- lijk scheldwoord had gebezigd. Per hoofd en per Jaar wordt in ons land 9.9 kg zeep gebruikt. Wij bezetten de tweede plaats op bet wereld-lijstje! Na Amerika volgt Holland Op de statistiek van zeep Een bericht, dat ik volkomen Voor ons vaderland begreep. Nederlanders zün heel helder Op hun lijf en op hun goed. Al bekladden zij elkander Af en toe met fermen moed! Kijk de straten, kijk de stegen. Blinkende van helderheid; Dat is „Holland op z'n breedst" hier En men weet dat wiid en zijd. Kijk de menschen, kiik de kinder, Elk is écht „wasch-ècht-wonder".... Zaterdags gaat de familie In de badkuip „kopje onder".... Neen, in Holland kun je wezen, 't Is hier alles even rein Ook de netheid is voorbeeldig, Is nieuw lied met oud refrein! Vreemdelingen mogen komen. Ja, desnoods heel onverwacht: Zeep is moeder van 's lands aanblik, Vuilheid wordt „om zeep gebracht". Vreemdelingen: hadt gii vroeger Onze bosschen aangedaan. Wel, gü vondt daar (nü niet meer, hoor!) Doozen, schillen, stuk banaan.... Vreemdelingen: waart gii vroeger Hier soms in verkiezingstijd. Onze straten toonden U dan (Indertijd...,?!) een klad-schoonheid! Philia. Verdachte werd als raadsman en ver dediger geassisteerd door Mr. Buiskool, uit Sehagen. Mej. B. ontkent het compro mitteer ende wosïd te hebben gezegd. De Officier schrok van de beneden alle cri- tiek staande scheldwoorden, waartoe vele Heldersehe dames zich verlagen, en ver meende, dat door een flinke straf dit euvel beperkt dient te worden. Gerequireerd werd 25 of 15 dagen. Mr. Buiskool deelde mee^ dat op het ge zin van verdachte niets valt aan te mer ken, en verzoekt den politierechter een geringere straf op te leggen. De verdachte dame vertelde voorts, dat zü steeds door de familie N. lastig gevallen werd. De veroordeeling kwam met 15 boete of 10 dagen. De schrotem/ebrekliider. De landarbeider M. K. van Texel had zich de vrijheid vergund, op liet erf van den veehouder C. M„ tevens strandvon der, liggende strandgoederen, in casu eenige schroten, wederrechtelijk toe te eigenen. Verdachte ontkende het opzet, en be weerde te hebben gerekend op de toer stemming van den heer M. De delinquent wordt, in verband met een vroegere veroordeeling in zake kip pendiefstal, veroordeeld tot 30 boete of 15 dagen, conform eisch. Een Duitsche dienstmaagd, niet vrij van ongeregelde begeerten. Een Heldersehe dienstbode had zich destijds ten opzichte van haar werkgever niet strikt eerlijk gedragen, en hem be nadeeld voor een bedrag van f 19.31, Voor dit feit stond het meisje terecht op 9 April, doch de zaak werd gesteld in handen van den heer Wiggers. Als resultaat van de heden voortge zette zitting werd, na een krachtig plei dooi van den heer Wiggers, besloten haar te veroordeelen voorwaardelijk tot 2 maan den gev. met 3 proefjaren. van 2 tot en met 4 Juni 1934. GETROUWD: L, J. Jarman en W. J. Ferwerda; B. v. Schündel m M. E. J. Vis. BEVALLEN: M. KremerBommel, z.; S. de RoodeRuszkowski, z.; J. C. Wolff Ran, d.; E. NuisVeen, d.; J. H* WormsWalburg, d.; F. WentelBre- mer, z.; G. MastemakerMallet, z.; C. W. Breemerv. Vooren, z.: C. G. Mahieu Hoebe, d. OVERLEDEN: Th. G. F. Buijtendük, oud 67 j. Correspondentie. P. J. D. Uw opmerking omtrent de nieuwe regeling der watervoorziening heeft met het voorstel van B. W. niets uit tè staan. Om het meerdere verbruik ten laste van den huurder te laten komen kan slechts een overeenkomst zijn tusschen eigenaar en huurder en behoort niet tot de competentie van den raad. Red. Held. Crt. GYMNASTIEK. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Nederland heetf ernstig teleurgesteld bij deze wedstrijden. Slechts de tiende plaats werd bereikt: alleen Polen, Bulgarije en Mexico lieten onze turners achter zich. Zwit serland behaalde een prachtige zege voor Cechoslowakije en Duitschland. Individueel wereldkampioen werd de Zwitser Mack. De vooruitgang van de Ned. turners wa> sering, sinds 1926 zijn we niets vooruitgegaan. Zij demonstreerden een absoluut gebrek aan di-cipline en concentratie. Vooral op athletiek- gehied werd veel terrein verloren. SCHAKEN. EOGOLJUBOW—ALJECH1NE. De 22ste partij werd wederom remise, ter-* wijl de 23e afgebroken werd in een voor Boggie gunstige positie. Het valt echter te betwijfelen of hij in het landspel den grooten tegenstander mat weet te zetten. VOETBAL. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN VAN DE M.S.V. „ZEEMACHT". ZEEMACHT I-H.R.C. IV. Buitengewoon spannende wedstrijd, H.R.C. IV geeft getd partij. Om pl.m. 7.15 wordt onder leiding van den heer Bauts afgetrapt. Na ongeveer 15 min. spelen krijgt Wolthuis den bal toekèspeeld en het is 1O voor Z. Bij een schermutseling voor het Z.-doel maakt de linksback van Z. hands. De toegestane strafschop wordt door den H.-midvoor zuiver ingezet (1j). We derom krijgt Wolthuis den hal in zijn bezit, maakt zich keurig vrij en doelpunt onhoud baar (21). Bij een aanval van H. weet de rechtsbinnen van H. gelijk te maken (2—2), met welken stand de rust in gaat. Na de rust komt H. geweldig opzetten, scherp wordt de hal voor het Z.-doel geplaatst, waarbij de rechtsback van Z. in eigen doel kop (2—3). Z. raakt er hoe langer hoe meer uit. De linksbuiten van H. maakt 4—2. Bij doorbraak van Z. lost Wolthuis een ver schot, dat doel treft (4—3). Dat doelpunt geeft het zelfvertrouwen weer, want door goed doorzet ten van Kolk is het 44- Als een ieder denkt, dat de wedstrijd met dezen stand zal eindigen lost de linksbuiten van Z.,'Dekker, een minuut voor het einde een geweldig schot van den vleugel 'en het is 5—4 voor Z. Anna Paulowna N.A.S.B.-voetba'i. De R.R. leden tegen „Sport Vereent" 2 van IJmuiden een flinke nederlaag. Voor de riist namen de IJmuider sportbonders reeds een 3o leiding en daarna werden er door hen nog twee doelpunten aan toegevoegd. De Pol- derschen konden daar slechts enkele goede aanvallen tegenover stellen, maar de eer niet redden. Natuurlijk waren de R.R. verzwakt door het niet medespelen van Cörnelissen (doel) en Drie (l.ht.)die in het elftal van kring Room tegen kring Amsterdam moes ten spelen. Maar het samenspel liet toch ook veel te wenschen over. Misschien zal dat be ter worden, nu de R.R. de beschikking over ten trainer hebben gekregen. Bij den wedstrijd kring Amsterdam tegen kring Hoorn bleek het spel der Amsterdam- n ers op veel hooger peil te staan dan dat der noordelingen. Het werd 81 voor Amster dam. Julianadorp, J.V.C.-nieuws. Zondagmiddag ontving JVC 2 bezoek van Nieuwe Niedorp 2 voor haar nederlaagwed strijden. Nieuwe Niedorp kwam met een on volledig elftal, bijna geheel bestaande uit ad- spiranten, waartegenover JVC 2 haar gewone e ftal stelde. Het was dan ook wel te voor zien, dat dit elftal JVC 2 geen nederlaag zou toebrengen. Het werd een spelletje van kat en muis en JVC 2 wist dan ook goed geteld 21 keer het doel te vinden, terwijl Nieuwe Nie dorp toch ook nog een tegenpunt wist te ma ken. We hadden het van Nieuwe Niedorp beter gevonden, als bij bericht van verhinde ring had gezonden en dat dan de wedstrijd op een andere datum was gespeeld. JVC 1 speelde te Sehagen tegen Wieringer- waard 1 en verloor met 20. Wieringen. A.D.O.V.V.Z. Zaterdag speelde de Chr. Voetbalver. ADO een competitiewedstrijd tegen WZ, te Sint Pan- cras. ADO won met 61 (Rust 21). Zaterdag a.s. gaat de club naar Enkhuizen (Indua 1). Voor deze reis kunnen de suppor ters zich, en dan liefst tijdig, opgeven bij den secretaris. J.1. Zondag speelde Succes 1 haar eersten wed strijd tegen Sehagen 1, voor het kampioenschap van N.-Holland, afd. B. Om half drie blaast scheidsrechter Snijders de elftallen in het veld. Succes speelt eerst tegen wind, doch heeft het beste van het spel. Al spoe dig maken zij 10 en even later 20. Uit een doorbraak maakt Sehagen 21, waarmede de rust aanbreekt. Na de thee heeft Succes het windvoordeel en is dan ook voortdurend in den aanval, mede door dat Sehagen met 10 man speelde. Enkele malen weet Sch. door te breken, hoewel ze het meestal niet verder brachten dan de S.-backs. Geruimen tijd weet de Sch.- verdediging toch nog stand te houden. Als de scheidsrechter voor het laatst blaast, heeft de Sch.-keeper nog 5 maal moeten visschen en is de stand 71 voor Succes. Succes 2, hetwelk naar Sehagen op bezoek was, om te spelen voor het Schager beker- tournooi, speelde een wedstrijd tegen Watervogels 1 uit Den Helder. In een slechtgespeelden wed strijd moesten zij de eer laten aan Watervogels en verloor met 43. A.s. Dinsdag zal een begin gemaakt worden met de trainingsavonden onder leiding van mr. Curtis, den Helder-trainer. Texel. Texel-nieuws De Zeevaartschool van Den Helder speelde j.1. Zondag een vriendschappelijke voetbalwedstrijd tegen een sterke Texel-combinatie. Het Zeevaart school-elftal gaf Texel uitnemend partij, en was zelfs in het eerste gedeelte het meest in den aan val. Toch kreeg de thuisclub al spoedig de lei ding, en behield die tot aan 't einde. Na dc rust kwam de Texelschc voorlinic bijna voortdurend in contact met de bacs' en den keeper van Z.V.S. De strijd werd gewonnen door Texel niet 53- De doelpunten van Texel werden gemaakt door Th. Lap en Winter. Als rechtsbuiten vol deed de aspirant I Boon zeer goed. Texel u won te Ereezandi van BKC 2 met 4—2- GOUDEN KRUIS. Dat Held. Boys in de ie klasse een goed figuur zullen slaan staat vast, daar zij Zondag j.1. in de 4e ronde voor het „Kruis" met 31 van Petten wisten te winnen. De Boys zullen thans tegen de winnaars van de andere districten moeten uitkomen. HRC 6 won natuurlijk van HRC 7; eindstand 7—0.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11