Ingezonden Radio-programma czondheid Van links en rechts. Voor Uwe GEMENGD NIEUWS Auto met vier personen te water. Smokkelen als bijverdienste. ~en aanrijding. Kostbare vondst. Zwaar onweer te Venlo. Ernstig auto-ongeluk. Een ernstig auto-ongeluk. Ondragelijke hitte in Britsch Indië. Spoorwegongeluk bij Stolberg. Uitvindingen van Marconi op medisch gebied, De Aanbidding van het Lam. Nat>socialistische putsch- plannen in Oostenrijk? af5iaarne. zag ondergeteekende, onder- 8ep,aatet' zwemgelegenheid en een kleedlK h? stond van de eerste Heldersche zwemver" SS^ed^ei88Che M0r«eö'" HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 5 JUNI <934. Binnenland Geen slachtoffers. Zaterdagavond c.a. 7 uur reed een per sonenauto. bestuurd door notaris Van Lier, uit Den Haag. op den Rijksstraat weg by Haarlemmerliede in de richting Amsterdam. De bestuurder wilde een au: deren auto passeeren en kwam daarby links van den weg. waar hy tegen een af- sluitpaaltje van de trambaan reed. De chauffeur raakte de macht over het stuur kwyt, zoodat de wagen over de trambaan heeu in de Amsterdamsche vaart reed. I)e auto zat met den kop onder water. De vier inzittenden konden echter door het openen van de portieren ontsnappen, zoodat dit ongeval geen ernstige gevolgen heeft gehad. Een dame werd niet ernstig aan het hoofd verwond. Na ter Plaatse te zyn verbonden, is zy naar het Eliza- bethsgashuLs te Haarlem vervoerd, waar zy ter observatie is opgenomen. Omdat de ondersteuning te laag is. In den raad van Rucphen (N.-Br.) heeft de heer Konings heftig geprotesteerd tegen de z.i veel te Jagesteunuitkeering, die slechts 4 gulden bedraagt plus kinder toeslag. Hy beschuldigde er voorts een der wethouders van eenigen steuntrekkers, die zich by hem hadden beklaagd over den te lagen steun, te hebben toegevoegd dat ze dan maar moeten bijverdienen met smokkelen! De wethouder,ontkende deze woorden te hebben gebezigd, maar het lid Konings zeide getuigen te hebben om zijn bewering te bevestigen. Hij wees op de toestanden, die voortvloeien uit de on gunstige steunregeling. Vele mannen te Rucphen, Wïllebrord.Sprundel en andere dorpen worden nu door hun vrouwen eenvoudig de deur uitgestuurd om te gaan smokkelen. Men moet toch leven! Burgemeester Crusio zegde toe stappen bij de regeering te zu"ori doen. Gisterenmorgen omstreeks negen uur had op den Nieuwen Dijk onder de ge meente Herp nabij Heusden een ernstige aanrijding plaats. De landbouwer P. Pen- ders zat met het elfjarig zoontje van den heer A. Wordrager uit Ammerzoden op een kar, beladen met naaimachines. Door onbekende oorzaak reed een uit tegen overgestelde richting komende auto, be stuurd door dr. van Vuuren uit Dussen de kar aan. De botsing was zoo hevig, dat paard en kar van den dijk vielen. De heer Penders bekwam eenige ont vellingen. Het kind werd zeer ernstig aan hoofd en beenen gewond. Dr van Vuuren kreeg geen letsel. Het paard was op slag dood. DOODGEVALLEN. Vrijdagmorgen is het zevenjarig doch tertje van den heer C. V. te Oudenbosch op den zolder van een oude groentendro- gery van de firma V. bij het spelen door een luik in den zolder gevallen en werd met ernstige hoofdwonden en een zware hersenschudding opgenomen en naar huis vervoerd, waar zy eenige uren later zon der tot bewustzijn te zijn gekomen is overleden. UIT HET RAAM VAN EEN TWEEDE VERDIEPING GEVALLEN. Aan de gevolgen overleden. Vrijdagavond is de 17-jarige C. v. S., te Haarlem, lid van de Graalbeweginng, uit eeu raam van de tweede verdieping van het Graalhuis aldaar gevallen. Zjj vertoefde alleen in een kamer en keek uit het raam om op de klok van de Groote Kerk te zien hoe laat het was. Toen zij zich voorover boog werd zij duizelig en viel op straat. Direct werd een dokter en de ongevallendienst gewaarschuwd, die de eerste hulp verleenden. Het meisje, dat ernstig inwendig letsel had gekregen, werd naar de M ariastichting overge bracht, waar zy omstreeks drie uur Za terdagnacht is overleden. Het meisje leed aan duizeligheid. Maar van diefstal afkomstig. Jongens, die Vrijdagavond in het water langs de Billitonkade te Utrecht met een schepnetje aan het visschen waren, heb ben een kistje opgehaald, waariii arm banden. halskettingen, doekspelden en andere sieraden geborgen waren. De jongens hebben hun vondst aan de politie medegedeeld. Bij onderzoek is toen gebleken, dat dit kistje ontvreemd is uit een woning van de Mozartlaan te Utrecht hij een in April LI. daar gepleegden dief stal. De inbreker heeft vermoedelijk ge- darht een kistje met geld medegenomen te hebben, sieraden waren blijkbaar niet van zyn gading. KIND OVERREDEN. Zaterdagmiddag te ruim 12 uur is te Amsterdam het 2-jarig meisje C. M„ wo nende in de Groote Bikkerstraat in de Kleine Rikkerstraat door een auto over reden. Het linker voorwiel ging het kind over het hoofd. Zij werd dood opgenomen Het lijkje is naar het Binnen Gasthuis vervoerd. DOODGEREDEN DOOR DEN TREIN. Zaterdagmiddag is de 47-jarige J .Ras uit Soerendonk naby wachtpost 18 door een sneltrein gegrepen en op slag geaooa. Het lgk wa3 vreeselgk verminkt. slachtoffer was ongehuwd. Zaterdagmiddag heeft boven Venlo een zwaar onweer gewoed, gepaard gaan e met hevigen regenval en zware hagel buien. In korten tyd stonden de straten op verscheidene punten in de stad blank:, doordat de riolen het water met konden verzwelgen. Vele kelders stroomden vol en ook "lager gelegen woningen werden overstroomd. Zware hagelbuien deden veel schade aan het te veld staande gewas. Geheele slavelden en andere jonge groen ten werden totaal vernield. Op verzoek van vele inwoners rukte ue brandweer tegen den avond uit om de ondergeloopen kelders leeg te pompen.. De straten der stad, die tengevolgle van de verstoppingen in de riolen een onoog lijk aanzien hadden gekregen, werden door de brandweer met waterstralen schoon gespoeld. De hagelslag heeft op vele punten ruiten van kassen verbrijzeld. Persoonlijke ongevallen zyn uitgeble ven. DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Zaterdagmiddag is de 26-jarige Gerrit Scherpenisse te Zwingelspaan in het land door den bliksem getroffen. Zijn toestand is ernstig. Nederlandsche dame in Belgie gedood. steeds hel goede en het beste, daarom alleen 'ASPIBIN- TABLETTEN nooit vervatschingen Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a tO cti. ert In deH nacht van Vrijdag op Zaterdag is op den weg tusschen Genck en Hasselt een auto met groote snelheid tegen een boom gereden. Mej. Klemschmidt uit Am sterdam werd daarby op slag gedood. De bestuurder, een Belg, is kort na zijn op neming in een ziekenhuis overleden. VERLOREN GEV ONDEN EN TOCH WEG. Vrijdagmiddag heeft iemand op de Ael- brechtskade te Rotterdam een biljet van 10 verloren. Even later vond een juf frouw het biljet liggen en zij raapte het op. Onmiddellijk kwam een man naar haar toe, die haar heel nerveus vroeg, of zjj ook geld gevonden had, Ja, zei de juffrouw. Dan is dat van my, zei de man. Alsjeblieft zei de juffrouw weer. Merci, zei de man en hij verdween. De juffrouw vond, dat zij een goed werk had gedaan. Totdat de werkelijke verlie zer kwam opdagen. Nu helpt zij de politie ijverig zoeken, naar den nerveuze» man én het verdwenen biljet. I. I' i' - I-. .1 Buitenland Vier dooden en tal van gekwetsten. Zondagavond is in de gemeente Eich- nerscheidt bij Münstereifel een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een vrachtauto, met ongeveer 25 menschen uit Birkesdorf (district Düren) is op den terugweg van den Nürburgring in de sterk hellende dorpsstraat in een bocht tegen een huis gereden. Door de botsing zijn verschei dene inzittenden levensgevaarlijk gekwetst. Drie hunner zijn kort na de ramp be zweken. Een vrouw is eenige uren later in het ziekenhuis te Münstereifel over leden. Bij vijf andere ernstig gekwetsten bestaat geen levensgevaar meer. De overige naar het ziekenhuis te Altkirchen gebrachte gewonden konden nog in den loop van den nacht en gisterenochtend na medische behandeling naar Birkesdorf worden vervoerd. neming van mevrouw Hanau c.s. begon- hen. in eerste instantie, na een rumoerig proces, waarbij o.m. mr. Dominique, de verdediger van mevrouw Hanau, de recht zaal verliet vóór hy gepleit had is o.a. mevrouw Hanau tot twee jaar gevangenis straf en 3000 frank boete, haar gewezen man, Lazare Block, tot 18 maanden en 1000 frank veroordeeld. BRUILOFT-PROJECTIELEN. Ontstemd, omdat een paar in een dorp in Fryn wouden (Fr.) zijn 25-jarige echt- vereeniging niet met een bruiloft her dacht, trokken jongelieden, na verblijf in een herberg, in optocht naar de woning van het zilveren paar. De vlag werd halfstok gedragen en de echtelijke woning met allerlei projectielen bekogeld. POGING TOT VERGIFTIGING, Blauwzuur ia kauwgum. Na het chemisch onderzoek van eenige pakjes kauwgummi, die van onbekende zijde aan een familie te Sacramento (Ca- lifornië) toegezonden waren, is gebleken, dat in het kauwgummi voldoende blauw zuur zat om ruim 100 menschen onmid dellijk te dooden. Zeven gekwetsten. De directie van de Rijksspoorwegen te Keulen .deelt mede, dat Vrijdagavond te gen 8 uur de binnenkomende boemelfrein 762, wegens het voorbijrijden van een on veilig signaal, op het station Stofberg Mühle op een goederentrein is gereden. Zeven passagiers zijn daarbij gekwetst. De materieele schade is zeer groot. Zater dagochtend was liet spoor weer vry. Reuter meldt uit Rome: Naar gemeld wordt, heeft senator Mar coni een manier uitgevonden, orri micro ben in het menschelijk tichaam door mid del van ultrakorte draadlooze golven te vernietigen Deze verwekken in den patiënt een koortstemperatuur, waarin de microben niet kunnen leven. Op menschen is de proef nog niet ge nomen, maar indien zü-succes heeft, zou zjj een groote verandering teweeg bren gen in de geneeskunde. Een andere uitvinding van Marconi is een electrisch mes voor chirurgen, dat snijdt zonder bloed te verwekken. Het mes is met een dynamo verbonden en de elec- trische stroom hecht de aderen weer aaneen zoodra zy doorgesneden zijn. Weer een anonieme brief. De achterzijde van het paneel toch terecht De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel telefoneerde Zaterdagochtend aan zyn blad: Het departement van openbaar onder wijs heeft op zijn beurt eeu naamloozen brief ontvangen, verband houdende met het gestolen paneel van de Aanbieding van het Lam. De tekst was samengesteld door middel van woorden, geknipt uit een cou rant. De naamlooze schrijver stelt den minister voor, het verdwenen paneel tprug te koopen tegen een bedrag van een mil- lioen francs. Een ambtenaar van het de partement heeft zich naar Gent begeven voor een bespreking met het parket. De Indépendance Beige beweert, dat men in officieele kringen aan de echtheid van de teruggevonden achterzijde van liet paneel Johannes den Dooper voorstellen de, niet meer twijfelt. Dit deel van het paneel zou zich in het gerechtsgebouw te Gent bevinden. Het is geheel ongeschon den en moet door een deskundige op het gebied van behandeling van schilderijen gestolen zijn. DE EEUW VAN VOORUITGANG. 1 De heer Ovilla Dionna, de gelukkige vader van de vrouwelijke vjjfling, die de zer dagen te Grobeil in Ontario het le venslicht zag, heeft een contract onder teekend, waarin hij zich verplicht de vijf kinderen ten toon te stellen op de dezen zomer te houden tentoonstelling. „De eeuw van vooruitgang". De Oostenrijksche Reichspost doet fcensationeete onthullingen over nationaal- socialistiscbe putchplannen, die door tusschenkomst van de zoogenaamde Óostenrijksche legioenen in de eerste helft van Juni zouden moeten worden uitgevoerd en van München uit zouden worden gederigeerd. 1 Te beginnen met 4 Juni zouden de daden van sabotage op grooter schaal worden ondernomen, zoodat de Oosten- fijksche regeering, die, volgens liet blad, geheel op de hoogte is en tijdig tegen maatregelen heeft kunnen nemen, tot Represailles zou zijn gedwongen. Deze -onderneming zou onder leiding van een •ewezen Duitschen majoor te München taan, terwijl een Oostenrijksche reserve- hapitein te Linz en een ingenieur in Opper-Oostenrijk daarbij zouden helpen. (Buiten verantwoordelijkheid van de redactia Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geen sprake van, indien Gij slechts 1 Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Dieren bezwijken op straat. 4 Het zuidelijk deel van Britsch-Indië wordt door een geweldige hittegolf ge teisterd. De temperatuur is op sommige plaatsen tot 47 graden Celsius gestegen. Ie Ellora zijn acht personen tengevolge van de hitte overleden. Te Masoelipatam liggen in de straten lijken van dieren en vogels, die door de hitte zijn bezweken. MORFINIST EN DIEF. te ^ice beeft een nakoraelinK van den Franschen maarschalk Berthier, prins van Wagram, graaf B. de S. we gens diefstal gearresteerd. De eigenaar had b!" 8?.0ta'\wi"kel in sportartikelen had bemerkt, dat er iedereen keer na het von^eeda"iS" die T' "rachtigen auto voorreed dure sportartikelen waren ver- |deed aangifte b« Politie, dief wis gCn 611 vaststelde' dat hy de By zijn veri.oor moest S. voorts beken- nen, dat hg tal van auto's gestolen en kocht S1 belache!ijk lage prijzen ver- Graaf S. is volkomen verslaafd aan ver- Joovende middelen. Door de diefstallen ('nrn- i' u zioh bet geld om heroïne en cocame te koopen. de gazette du franc. Vrijdag is voor het Hof van appèl te GazMte" i,0°g?r beroep de zaak van de Gazette du franc, de zwendelonder- WOENSDAG 6 JUNI. Hilversum, 301 M. VARA-uitzendiug, 8.00 Gramefoonpl 9.00 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 9-30 „Onze Keuken", door P. Kers Jr. io.oo Morgenwijding VPRO. io 15 Voor Arb. in de Continubedr.: „De No tenkrakers'* o.l.v. D. Wins, VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen en Gramofoonpl. ■2.00 Klein-VAR A-ensemble o.l.v. 'F. Rakels afgew. door zang van Ruby King, aan de vleugel J. Jong. 2.00 Zenderverz. 2.is Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Strijkensemble met orgel o.l.v. H. de Groot. 5.50 Blaasconcert o.l.v. P. Renes, 6.03 Declamatie C. Rijken. 6.is VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6 45 Sportuitzending. 7.no Vervolg orkestconcert. 7 40 Causerie Dr. M. Euwe. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 „II Trovatore", opera van Verdl, m.m.v, koor, orkest en solisten van de Scala te Milaan o.l.v. C. Sabanjo. 10.00 „Goochelarij thuis", spel van Nel Bak ker, m.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 10.45 Vaz Dias en VARA-Varia. 1100 De Flierefluiters o.l.v. v. d. Horst en Gramofoonplpaten. Huizen, 1875 M. NCRV-uit zending, 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8 rS9 3rf Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. E. T. v. d. Born 11.00 Orgelspel ,S P. Visser. 12.IS Gramofoonpl. 12.30 NCRV-kleinorkest o.l.v. P..v, d. Hurk en Gramofoonpl. 2.00 Zang door mej. Seyen ten Hoorn (alt) aan de vleugel: A. Smets. Z.45 Gramofoonpl. 3-.'5 Concert door het Haagsche trio. 2.00 Vervolg concert. 5-00 Kinderuur. 6.00 Causerie door Dr. F. J. Krop. 6 30 Afgestaan. 00 Ned. Chr. Persbureau. 7 15 I-indhouwhalfuur. 74| Vln de NCRV he* vliegveld bchiphol te Adam. 9.00 Arnhemsche orkestvereeniging o.1 v H J- Manks. 9 30 Vervolg reportage van Schiphol. jo.05 Vaz Dias. 10 15 Vervolg concert. ji.3012.00 Gramofoonpl. DONDERDAG 7 JUNI. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. §.00 Gramofoonpl. jo.oo Morgenwijding. 4O.30 Kamermuziek door het Hofstadt-kwartet 41.00 Knipcursus Kinderkleding, 51.30 Vervolg Kamermuziek. 200 Concert door „De Minstreefs". ^.15 Mevr. Lucy M. Pierson: Japansche'Thee- ceremonie. 2.45 Gramofoonpl. i.45 Gramofoonpl. j.00 Knipcursus. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Gramofoonpl. j.00 Voor de kinderen. é.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. J.00 Kamermuziek door het Boedapester Trio j.30 H. H. Fetder.hofEen voetreis door de i Dolomiten. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz, ^.00 Koos Speenhoff zingt. 9.20 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz, m.m.v. j julie de Stuers (alt-mezzo-), (0.15 Gramofoonpl. io.30 Omroeporkest o.l.v. N. Gerharz, 11.0012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 1875 M. §.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 1100 KRO. 00 NCRV. 800915 en 10.00 Gramofoonpl. jó'15 Morgendienst.o.l.v. Ds. W. Meynhout. 10.45 Gramofoonpl. I L.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Orkestconcert en Gramofoonpt, 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Pianorecital B. v. d. Maaren. z.00 Bijbellezing door Dr. J. H. Gunning t J.H.zn., m.m.v. bariton en orgel. S.00 Cursus Handenarbeid v. d. jeugd, j.30 Concert, A. Hermes (alt), G. Beths i (viool) en P. Halsema (piano), j 00 Gramofoonpl. 7 IS Ds. J. Smelik: Vrijheid en Bloed. 7.30 Journ. weekoverzicht. 8.09 Dubbel 'C.em. kwartet „Onder ons" o.l.v. j Barneveld. 9.00 Ouderuurtje. 6.30 Orgelspel L. Blaauw, man.v. twee vio listen. Ca. 10.00 Vaz Dias. 10.45it 45 Gramofoonmuziek. De arbeid der reclasseering is een ar beid. waarvan de belangrijkheid en nood-^ zakelijkheid niet is af te meten naar de openbaarheid daarvan. Immers het werk van de reclasseering is van zeer intiemen aard én mede daar door wordt dit werk niet altijd op de juiste waarde geschat. Velen denken vaak dat de reclassee ringsvereenigingen zich op een ziekelijk standpunt stellen en dat men sentimen teel moet zijn om hieraan deel te nemen. Niets is echter minder waar dan dit en het spreekwoord „onbekend maakt onbe mind" zal hiervan wel de voornaamste reden zyn. Wie ook maar eenigszins in aanraking komt met het practische weck der reclas seering, zal dan ook geheel anders oor- deelen. Vooral in dezen tijd, waarin de misdaad als met den dag toeneemt, blijkt het voor al, dat velen een krachtigen en daadwer kelijken steun behoeven, niet alleen om staande te blijven voor vele verzoekingen, maar ook om wederom opgericht te wor den, indien aan deze verzoekingen geen weerstand is gegeven. Hoevelen zijn er niet, die op deze wijze dreigen geheel ten onder te gaan en hoe hopeloos is hun toestand, wanneer zij aan zichzelven worden overgelaten. Het geldt hier een zeer belangrijk en algemeen belang in onze samenleving en geen krachten mogen worden gespaard alles in het werk te stellen teneinde langs goed gekozen en beproefde wegen te red den wat nog te redden is. Hoevelen in onze eigen omgeving ziet men wegzinken in den jammerlijken poel van de misdaad en is liet dan wel vol doende om alleen meewarig het hoofd te schudden en niets meer? Hoevele vaders en moeders zien hun kinderen hun ondergang tegemoet gaan en roepen om hulp en steun en zij, die hun naastbestaanden zien wegzinken, zij ondervinden het, hoe noodzakelijk het is dat krachtige hulp verleend wordt voor het te laat is en redding niet meer moge lijk wordt geacht. Dit is het werk, wat de reclasseering bedoelt en onze door den Minister van Justitie erkende vereeniging neemt in Den Helder een zeer belangrijke plaats in, zoo dat wy ons mogen verheugen in de In/ou dere sympathie van Justitie en Pj.i ie. Het werk der reclasseering is, als hét op de juiste wijze wordt in toepassing ge bracht, even onmisbaar als Justitie en Politie. Het werkt mede aan de veiligheid in het algemeen en aan het welzijn van den gevallene in het bizonder. Wie kennis maakt met den omvangrij ken arbeid van ons Bureau, dat gevestigd is Zuidstraat 25, staat verwonderd over de vele gevallen die in bewerking moeten worden genomen, maar nog meer over de bereikte resultaten. Echter wil dit onmisbare en noodzake lijke werk op behoorlijke wijze worden voortgezet en naar behoefte worden uit- gebreid, dan behoeven wij hiervoor de hulp van allen, die tot hulp in staat zijn. Niet allen kunnen actief aan dezen arbeid deelnemen, maar wél kunnen allen het werk steunen door een geldelijke gave. Als men bedenkt, dat alle kosten zoo goed als gehel uit eigen middelen moeten wor den bestreden en van de overheid geen meerderen steun is te verwachten door den ongunstigen toestand,, waarin de overheidkassen verkeeren, behoeft de noodzakelijkheid van een geldelijke inza meling niet nader te worden toegelicht. Overtuigd dat allen, die de noodzake lijkheid der reclasseering hebben leeren inzien, gaarne financieel willen steunen, zal in de maand Juni een Collecte langs de huizen worden gehouden, met toestem ming van Burgemeester en Wethouders, en verzoeken wy U beleefd, doch zeer dringend, ook in deze getrouw te blijven aan de zeer te roemen Heldersche offer vaardigheid. De resultaten van deze collecte worden uitsluitend besteed aan het werk binnen onze gemeente. Het werk van onze vereeniging strekt zich uit in den meest ruimen zin, zonder aanzien van rang of stand, aan hen, die onze hulp noodig hebben. Ons parool is: Redden wat er te redden is! 5 Juni. Het gaat snel bergafwaarts met de romantiek Zelfs de Kunst verlaat haar schilder achtige, doch doornige paden en kiest dea weg van de Nieuwe Zakelijkheid, dea weg ,die geasphalteerd is, maar meer ia overeenstemming met den van zorgen zwangeren tijd. De nooden en vraagstukken van dezen tijd dringen met knokige ellebogen op het platform der Schoone Letteren door en. eischen er hun plaats^ op. Is het niet begonnen met „Rubber"? In October zal nu bij de Wereldbiblio theek te Amsterdam een nieuwe roman van C. en M. Scharten-Antink verschij nen. getiteld: „De Gave Gulden." Van „Het Geluk hangt als 'n Druiven tros" tot „De Gave Guden" de val is groot! De boeken-catalogi zullen over een paar jaar niet te herkennen zyn. Want zooals hier onlangs al eens betoogd werd de zin voor imitatie is groot in deze kringen. De uitgevers zullen elkaar omver loopen, in hun streven, met tegen hangers te komen. Het zal niet lang duren of ze staan op stapel: Top Naeff: „Waarom Contingentee- ring? Een Liefdesroman in 2 deelen, spe lend op de Azoren." Albert Helman: „Moratorium!" Afri- kaansche zedenroman. Mevr. SzékelyLulofs: „Inflatie" Het Verhaal van een Kind. Jo van AmmersKüller: „De Wereld- Tarwepositie", Psychologische roman uit de rimboe in 3 deelen en een autobio- graphie. Menno ter Braak: „Sporen gemakke lijk", een reisverhaal uit Spanje. Eva Raedt de Canter: „Duitsche fond sen lager", een kostschoolverhaal uit Bel gië, spelend in de oorlogsjaren. J. W. F. Werumeus Buning: „Her assurantie" flrama in verzen uit de verzekeringswereld. Augusta de Wit: „Termijnbetaling",, dichtbundel, gewijd aan de Goederen beurs. J. H. Brusse: „Obligatiën en Pandbrie ven", odyssée uit het Zeemansleven. WillyCorsari: „Bi-metallisme", het verhaal van een clown Ben van Eysselstein: „Gouden Stand aard," het verhaal van den duivel op aarde. Antqn Coolen: „Leening Overteekend", ronfan uit de Brabantsche Kempen. Jo Manders: „Debiteuren", of: De Be waarschool van Kijkduin. Ina Boudier-Bakker: „Tolmuren". Het Leven van een Douanebeambte. Cornelis Veth: „Kunstzijde vast", eet», jaar bij de meisjes van Hollywood. En wie weet wat nog meer Het Bestuur van de P. C.. R. V., Afd. Den Helder, Ds. F. Tollenaar, Voorzitter. E. Bos, Jzn., Zuidstr. 25, Secr. C. Riekwel. Penningmeester. J. van Zwijndrecht. P. van Dalen. J. Baas. J. Mostert. N. Noé. Geachte Redactie van de Heldersche Courant. In uw blad van 8 en 9 Mei 1934 werd een gegeven V ag over de DÜkzwemmers Het schijnt mij echter toe, dat de schrij- ei daarvan, óf nog te jong óf nog niet lang in Den Helder is gevestigd eu wel op grond van eenige aanhalingen in die stukken o.a. „het wijde Mardien ?ag daar maar alleen bruivisschen en haring kon- nmrserwasTent; T1" !?ensche,Üke zwem mers vcas het onbereikbaar!!" De schrii ver wist dus niet en had ook nooit gezieS" dat daar ana den dyk al reeds jar?n een rlJu 6 °P zeer bescheiden voet werd opgericlit"fVn do-or vier heeren weiu opgericht (waarvan ïntusschen i»,»» j ieaen van heeren en dames van ..„e FrisJ,e -'.jif fS', kunnen," zoo dacht de voorzitter van H.Z.V. Mij dunkt dat was toch zeker gemakkelijk genoeg, het jarenlange voor beeld bestond. ,De Frissche Morgen" had ook reeds lang de Ministerieele beschikking over een gedeelte der zeewering voor 't plaat sen van een kleedgebouw ei\.entree in t water (loopplank). Door den grooten toevloed van leden zag ook „de F. M." zich genoodzaakt zyn gebouw te vergrooten. Bestek en teeke- ningen zijn reeds lang bij de autoriteiten en wachten op de goedkeuring. Dan zegt de „schrijver" ook: „dank zy dit toezicht van „H.Z.V." is in die drie jaren nimmer een ongeluk gebeurd." Geachte Redactie, gelukkig een prach tige prestatie, maar laat ik er even op antwoorden, dat er in de meer dan veer tig jaren dat „de F. M." bestaat, óók nog nooit een ongeluk is voorgekomen, zelfs niet jaren voor dien toen er ook al heel wat dijkzwemmers waren, zooals de fam. Dito (de Held in Stormgevaar), Helle doorn, Torré en legio anderen. Dus van dijkzwemmers gesproken. Geachte Redactie nogmaals dank. Hoogachtend, Oud-Voorzitter van „de Frissche Morgen". Den Helder, 25 Mei 1934. Wij willen den oud-voorzitter gaarne gelegenheid geven zijn hart te iuchten, Ook mondeling was ons reeds gewezen op het feit, dat F. M. de oudste is van beide vereenigingen, en dat ook zy bezig was met de, plaatsing van een nieuw club gebouw. Ons mondeling gegeven ant woord willen wij hier herhalen: Het zal ons aangenaam zijn als wij straks ook over een nieuw clubgebouw van F.M. kun nen schrijven. Wat nu deze artikelen-serie betreft» waarvan juist heden het laatste verschijnt; er was eenige aanleiding voor ons 01a eens uitvoerig hierover te schrijven. Do H.Z.V. bestond namelijk 10 jaar; zij kwam bij die gelegenheid met haar nieuwe ge- bouw eu wij meenden nu tevens eens een overzicht te moeten geven over haar. werk* Immers, de H.ZV. is, meer dan de F.M.» een „sport"-vereeniging in den volsten zin des woords; de vereeniging is aange sloten bij den Nederlandschen Zwembond» en den Ned. Bond voor het Redden van Drenkelingen. Zij neemt verder deel aan wedstrijden, o.a. te Schagen, Anna Pau- lowna en Callantsoog, is in het bezit van een gediplomeerd zwemonderwijzer, en heeft Kon. goedgekeurde, statuten. Ter wijl, als wy ons niet sterk vergissen. F.M» meer het karakter heeft van een zwemclub een onderlinge vereeniging, van meer intiem karakter. Dat behoeft op zichzelf geen reden te zijn voor ons om haar to negeeren, maar er was ditmaal werkelijk geen enkele aanleiding over F. M. t» schrijven, en wy geven de verzekering, als straks het nieuwe clubgebouw ook voor deze club gereed is, dat wij- gaarne bij de ingebruikname van de partij wille» zijn. Redactie Held. Crt.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2