De laatste loodjes wegen 't zwaarst Uit het politie-rapport. GEMENGD NIEUWS Ernstige botsing te A'dam. Door den trein gegrepen Ernstige auto-botsing bij Aalten. De groote heidebrand bij Wezep Aanrijding bij een vecht' partij. Van den motor geworpen HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 5 JUNI 1934 To«r Wegenbelasting in de Noordelijke provinciën. Aan eenige plaatselijke vereemgingen reikten wij heriuneringsmedaillee uit, en lijn kleine geldelijke bijdragen verleend, terwijl in bijzondere gevallen ons Bestuur vertegenwoordigd was. Zooveel mogelijk hebben wij hen die onze steun of belang stelling vroegen, bijgestaan. Pogingen zijn aangewend om verkeers- moeielijkbeden ter bevoegde plaatse ge wijzigd te krijgen. Het gelukte ous niet na gehouden bespreking en correspondentie, om de duin kaarten verplichting in Huisduinen opgeheven te krijgen. W jj blijven trachten deze voor het publiek onaangename be paling alsnog gewijzigd te krijgen. Een verzoek door ons gedaan om in Huisduinen tijdens het seizoen meer con certen te geven, zal zooveel mogelijk worden ingewilligd. 'In de maand Augustus is door de V. V.V., met medewerking van Huisduiner Belang, een aardig strandfeestje georga niseerd, waarmede de badgasten zee* waren ingenomen, vooral bij de jeugd viel het in goede aarde. Tijdens het hoogseizoen is dooi ons samengesteld en verspreid een beknopte gids met plattegrond ten dienste van de badgasten voor het bezichtigen van be- zienswaardigheden in en buiten Den Heider-Huisduinen. Hiervan is veel ge bruik gemaakt, en nog heden bereiken ons geregeld aanvragen om toezending daarvan. Op verschillende adressen in den Heider-Huisduinen kunnen thans door vreemdelingen inlichtingen worden inge wonnen. Deze adressen zijn kenbaar aan de witte V.V.V. kaart, daartoe op zicht bare plaats aangebracht. De Heldersche Oourant was op ons verzoek zoo welwillend om gedurende de zomer 1933 een goede reclame voor de V.V.V. te plaatsen. Gaarne betuigen wij hiervoor onze dank. Verschillende besprekingen en corres pondenties zijn door het secretariaat ge voerd met Ned. pers en foto-organen, waardoor een steeds aangroeiende reclame voor Den Heider-Huisduinen is bereikt, of op komst is. Door het houden van onderlinge be spreking tusschen de V.V.V. en de ver- eeniging Huisduiner Belang, is een goede samenwerking verkregen, waardoor ver snippering van krachten is voorkomen, en er in de toekomst naar wij hopen nog veel goeds te bereiken valt. Ons Bestuur nam deel aan de uitvoe ring van reeds lang bestaande plannen tot het houden van een bespreking voor oprichting van een federatie van V.V.V. in Noord-Holland. Komt deze federatie tot stand (hetgeen bij het samenstellen van dit jaarverslag reeds vaststaat), dan zal dat ten aanzien van het vreemdelin genverkeer voor Den Heider-Huisduinen van veel belang zijn. Wij verleenden medewerking om door invloed van een onzer bestuursleden een uitvoerige beschrijving te geven over Den Heider-Huisduinen in het jaarboek der Kon. Ned. Aut. Club, waarvan de plaatsing voor meerdere bekendheid aan onze gemeente van veel belang genoemd mag worden. Wij hebben deelgenomen aan de voor- loopige bespreking, om door samengaan van hetzelfde doel beoogende vereeni- gingen in Den Helder te bevorderen, dat de economische belangen onzer gemeente meer geconcentreerd kunnen worden be vorderd. In het najaar zijn besprekingen geopend 0111 met de hotel- en pensionhouders in Den Helder Huisduinen te komen tot samenstelling van een lijst hunner in richtingen, welke in 1934 ter beschikking van aanvragers kan worden gesteld. De V.V.V. beeft dan ter beschikking: le. Een folder met korte beschrijving van bezienswaardigheden voorzien van goed geslaagde foto's. 2e. Een gids voor vreemdelingen waar in een 14-tal uitstapjes in Den Helder, Huisduinen en nabije omgeving met plattegrond. 3e. Een adreslijst van Hotel- en pen sionhouders. 4e. Een dienstregeling van spoor, boot en autobus. Al is het dan op bescheiden voet, het secretariaat kan nu alle aanvragen die binnenkomen volledig inlichten, terwijl bezoekers aan onze gemeente niet alles begoeven te vragen, doch zich aan de hand van deze gedrukten direct kunnen oriënteeren. Ook voor plaatsgenooten zyn deze gegevens gratis verkrijgbaar. Hiermede mag gezegd worden, dat aan een werkelijke behoefte is voldaan. Na de opsomming van datgene wat in het afgeloopen jaar is verricht spijt het mij aan het slot van dit verslag te moeten meedeelen, dat het ledental van 336 tot 294 is teruggeloopen. Dit is weinig be moedigend voor het bestuur na alle werkzaamheden over een reeks van jaren, waarvan het resultaat ten aanzien van het vreemdelingenverkeer toch wel merk baar is. Den Helder is niet meer de ver geten uithoek van voorheen, doch vormt met Huisduinen een schakel in het ver keer die genoemd mag worden, vooral voor hen die aan zee en strand hun ge noegen zoeken. Wij willen aan het einde van dit ver- slag opnieuw bij onze plaatsgenooten aandringen op steun, door zich aan te melden als lid. Hoe meer leden wij tellen hoe meer uitbreiding aan ons werk kan worden gegeven, terwijl dan onze nood- zakelyke reclame naar buiten kan worden voortgezet. Van hoeveel belang dit is voor onze stad van 34.000 inwoners hebben wij al op zooveel verschillende plaatsen her haaldelijk betoogd, dat wij ons daarvan aan het slot van dit jaarverslag vrij kun nen achten. Weigert men ondanks alles om door een lidmaatschap van minimum Oen gulden per heel jaar onze goede zaak te steunen, terwijl bovendien wordt voortgegaan met bedankjes voor het lid maatschap van hen van wien wü dat nimmer verwachtten, wij stellen daarte genover onze bereidverklaring om in het belang van 't algemeen doch in het bij zonder van onzestad van in woning aan een ieder die ons noodig heeft onze beste krachten beschikbaar te stellen. De rekening en verantwoording van «en penningmeester wordt goedgekeurd n.n .it een daartoe benoemde commissie m d deelt de zaken in orde te hebben bevonden. Bc^UHrsv erkkzlng. De aftredende leden v. Gessel. Bijvoet, Nypels en Kreuger worden bjj eerste stemming herkozen. Rondvraag. De heer Kreuger vraagt of in verband met de nieuwe politioneele voorschriften inzake het plaatsen van rijwielen op den openbaren weg, door Helders Belang niet kan worden aangedrongen op het maken van een fietsenstalling. In verband hiermede deelt Burgemees ter Driessen mede. dat het hier alleen een maatregel betreft tegen het wille keurig plaatsen van fietsen. Er wordt voorts op gewezen, dat er gelegenheid tot fietsenstalling is bij het station v. d. Eyck en anderen. De heer Delgorge merkt op, dat de fietsen-bewaarplaats voor het Fostkantoor het trottoir aldaar veelal geheel verspert. Kan deze bewaarplaats niet in de Post- steeg komen Uit de mededeelingen hieromtrent blijkt, dat hiermede vroeger reeds een proef genomen is. Een en ander zal nader onder oogen worden gezien. De heer de Jong (Huisd.) bespreekt enkele kwesties betreffende Huisduinen, o.a. den toegang tot het stille strand, de duinDaden en duinkaarten enz. Van de bestuurstafel wordtin antwoord hierop medegedeeld, dat aan den beton weg langs de glooiing van het fort Kijk duin gewerkt wordt. Wandelpaden in de duinen zijn door de Defensie niet toegestaan. Ook de Kaarten zullen voorloopig wel blijven. De heer Kreuger vraagt of Held. Belang geen moeite kan doen om desnoods een afgepaalden wandelweg te krijgen, ten be hoeve vooral van de dagjesmenschen. De voorzitter brengt in herinnering dat door Held. Belang ten deze reeds veel is gedaan om de zaak in orde te krijgeri, doch dat men tot dusver geen resultaat kon bereiken. Het bestuur blijft evenwel diligent en zal deze kwestie met de noodige aandacht behandelen. De heer Kreuger merkt op, dat hier ook geen kampeerterrein aanwezig is. Op de eilanden heeft men deze wel en het gevolg is dat de kampeerders Huisduinen voorbij gaan. In antwoord hierop deelt de Voorzitter mede, dat men tot nog toe geen geschikt terrein kon vinden. Thans is er evenwel een kans, dat dit in orde kan komen. De heer Winter wijst erop, dat op de wegwijzers van de A. N. W B. in den kop van Noord-Holland den Helder weinig voorkomt Alles wijst in de richting Alk maar. Ook de groote blauwe pijlen geven alleen de richting Alkmaar aan. Is hier niets te doen voor Held. Belang? De Voorzitter deelt mede dat deze quaestie reeds met den vertegenwoor diger van de A. N. W. B. hier ter stede is besproken. Tot nog toe werd evenwel niet veel resultaat bereikt. De blauwe pijlen heb ben meer betrekking op doorgaand ver keer. In Held. Belang is evenwel in over weging om zelf borden te doen aanbrengen. De heer Klerk brengt de terugloop van het ledenaantal in bespreking. Is door intensief aanpakken hierin geen verbetering te krijgen De Voorzitter brengt nogmaals in her innering dat de middenstand in deze niet medewerkt. Toch heeft deze het meeste belang bij een druk vreemdelingenverkeer. Na eenige discussie, waarbij verschil lende middelen om leden te werven in bespreking komen, wordt eene commissie benoemd, bestaande uit de heeren Nijpels, Klerk, de Jong (Huisd.), Luyckx, Velt- huys en Winter, welke de propaganda voor ledenwerving ter hand zal nemen. De heer P. Luyckx zegt toe, bij de Middenstandsvereeniging waarvan hij voorzitter is, de aandacht te zuilen vesti gen op het belang dat de Middenstand bij het vreemdelingenverkeer heeft en de noodzakelijkheid om Held. Belang te steunen. De heer Coltof doet dezelfde toezegging ten aanzien van zijn vereeni- ging. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering vervolgens door den Voor zitter gesloten. DS. F. W. J. VAN DE POEL. Morgen, 6 Juni, herdenkt ds. F, W. J. van de Poel, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, den dag zijner 25-jarige ambtsvervulling. De herdenking ervan zal, Zondagmorgen in de gewone godsdienst oefening plaats hebben. In ons nummer van Donderdag komen wij uitvoeriger op dit jubileum terug. TOEZICHT OP VREEMDELINGEN. De Commissaris van Politie te Den Hel der vestigt de aandacht op de navolgende bepalingen der Algemeene Politie-verorde- ning dezer gemeente, welke betrekking hebben op het toezicht op vreemdelingen. Art. 125. leder die aan iemand, die niet van Nederlandsche nationaliteit is, een of meer kamers verhuurt of tegen vergoeding nachtverblijf of inwoning ver schaft, is verplicht binnen twee dagen aan het Hoofdbureau van Politie mondeling of schriftelijk opgave te doen van diens naam, voornamen, leeftijd en nationaliteit. Art. 126. Ieder die iemand, die niet van Nederlandsche nationaliteit is, in zijn dienst neemt of in zijn woning of de aan- hoorigheden daarvan opneemt, is verplicht bipnen twee dagen aan het Hoofdbureau van Politie daarvan schriftelijk mededee- ng mededeeling te doen, onder opgave van naam, voornamen, leeftijd, nationali teit en woonplaats van bedoelden vreem deling Dezelfde plicht rust op hem, die aan iemand, die niet van Nederlandsche nationaliteit is, een woning, winkel, fabriek werk- of bergplaats, of een gedeelte daar van verhuurt of in gebruik geeft uit een groote provincie-hoofdstad verklaarde, dat hen-, na proefneming gebleken is. dat IVOROL inderdaad zeer fijn van consistentie en aangenaam van smaak is, en dat hij daar om deze Nederlandsche tandpasta onvoor waardelijk aan zijn patiënten kan en zal aan raden. Neem van dit advies goede nota en begin nog heden met: IVOROL, De Nederlandsche Tandpasta. TENTOONSTELLING VOOR SLECHT H OOREN DEN. Zooals wij reeds in ons verslag deden uitkomen, zijn de finantieele uitkomsten van deze Tentoonstelling zeer bevredi gend geweest. De afdeeling Werkver schaffing verkocht voor een bedrag van circa f200.— dit geld komt geheel ten «oede aan de verschillende instellingen voor werkverschaffing. De lolenverkoop bracht f 350.— op, terwijl de verschillende attracties circa f 140.—beurden. Hiervan moeten natuurlijk de gemaakte onkosten af, maar de netto-opbrengst van deze twee dagen is, zooals uit het bovenstaande blykt, zeer aanzienlijk. Hieronder volgt de uitslag der ver loting. Prijzen vielen op de nummers: 15 591 1284 1980 2847 16 663 1285 1993 2871 31 668 1299 2005 2874 62 678 1317 2037 2947 98 750 1372 2040 2981 100 799 1446 2048 2983 122 907 1451 2086 2989 126 937 1458 2093 3006 128 938 1506 2100 3018 155 950 1566 2201 3028 161 994 1592 2202 3053 199 1025 1596 2219 3057 223 1033 1633 2261*) 3151*) 239 1036 1680 2279 3153 246 1047 1684 2318 3211 1 251 1066 1703 2348*) 3254 258 1081 1721 2361 3266*) 264*) 1086 1731 2410 3311 308 1092 1764 2453 3318 339 1096 1770 2557 3330 383 1109 1783 2603 3351 1 386*) 1137 1791 2672 3362 t 407 1146 1794 2713*) 3369 i 426*) 1155 1848 2717 3381 439 1169 1871 2749*) 3383 444 1204 1872 2752 3416 451 1208 1905 2762 3420 487*) 1229 1907 2791 3478 491 1272 1915 2839 3481 526 1277 1959 2846 1 Prijzen kunnen worden afgehaald bij mevr. van Waveren, Hoofdgracht 50, Dinsdag-, Woensdag- en Donderdagavond van 78 uur. Van met gemerkte nummsrs zijn de prijzen reeds afgehaald. In overtreding. Tegen een viertal personen wordt pro- ces-verbaal opgemaakt terzake van het zitten op een brugleuning. Ongewenseht bezoek. Vrijdag werd door een bewoner van het Tuindorp aan de politie kennis ge geven, dat er een onbekend manspersoon op zijn erf was. Toen die persoon zich ontdekt zag, verwijderde hij zich. Een onderzoek wordt ingesteld. Vrijdagnacht kwam een persoon, die in de Spoorstraat liep, in aanraking met de toegangsdeur van het Hotel de Toelast, tengevolge waarvan de zich in die deur bevindende ruit brak. Door in die straat surveilleerende politie werd bedoelde per soon, die aan zijn hoofd licht verwond was, naar het Hoofdbureau van Politie overgebracht. Na verhoor is hij heen gezonden. Diefstal. Door een bewoonster van de Koning straat werd aangifte gedaan, dat Zaterdag nacht een lap tentdoek, welke voor de ramen van haar perceel was opgehangen, is ontvreemd. Een onderzoek wordt inge steld. Als ilte «frank Is lln «len imam 1 Zaterdagavond werd aan de politie ken nis gegeven, dat een glasruit van dé bijzondere school aan den Kanaalweg was vernield, evenals een ruit van een reclame kastje, dat zich aan den gevel van een winkel aan dien weg bevindt. In verband met deze aangifte werd door de politie een onder drankinvloed verkeerende persoon, die een wondje aan een zijner handen had, aangehouden en voor nader onderzoek aan het Hoofdbureau van Politie in bewaring gesteld. Een gcede vangst Gisterenmorgen werden door de politie twee personen aangehouden, die in het Algemeen Politieblad stonden gesigna leerd. Zij zijn naar bet Huis van Bewaring te Alkmaar overgebracht tot het ondergaan Van de hun opgelegde straffen. I Een Heldersche Buziau. Wat er uit de bus kwam. Middernacht de spanning stijgt. - Wie de auto won. - Speechen en het gesphenk voor Buziau. G| Toen wij Zondagavond tegen tien uur het groote gebouw van de „Hemito" bin nen kwamen, zag het er op den stand precies uit als in de kramen op den laat- sten Heldersche kermis-Zondagavond. Evenals daar vele kermisreizigers, die beginnen af te breken, en het boeltje in te pakken, 0111 Maandagmorgen zoo vroeg mogelijk te eclipseeren. Zoo begonnen ook op de Hemito zich teekenen van sluiting te vertoonen. Persil en vele anderen, pak ten hun zaken bij elkaar en verschillende standhouders stonden nu heel kalm en rustig bij hun waren en lieten de bezoe kers zonder luide lof- en propaganda- redenen te houden, voorbij trekken. Er was trouwens in de groote zaal om tien uur weinig bezoek. Alles was in uit gaande stemming om de laatste „blomme- ttjes nog eens buiten te zetten, cabaret- waax-ts getogen. Daar was het dan ook propvol, evenals bij Douwe Egberts, waar ue^uoap S90J ajspjei uao hou qoiz U8J8A aan ontelbare kopjes gevuld met gratis1 koffie en thee met gratis beschuitjes. Toen de groote zwarte wijzers van dei klok naar elf uur cirkelden werd het as pect van de Hemito geheel anders. Toen stroomde het publiek naar de plaats, waai de clou en de clown van dien avond ston den. De clou het kleinste kind kan het u vertellen was natuurlijk de auto, de clown was de heer Luyckx. Neen de heer Luyckx is niet alleen een! clown, 't is een beste, een geestige clown, een beschaafde clown. Ik heb geen zorg voor den heer Luyckx! De crisis kan hem nooit deren. Als 't niet met zijn gewone zaken gaat, wat nood! Achter het voet- licht van het grootste Nederlandsche re-1 vue-gezelschap is er voor hem nog altijd goed te verdienen! Als hy daar zoo staat, lykt hij, evenaart hij door woord en mi miek, Buziau. De Heldersche Buziau beklom dan een podium 111 de nabijheid van den auto en iiep: Geacht Panibliek! We gaan begin nen!.. maar hou jullie kalm nog lan» niet met de Heldersche auto, maar met Londen beginnen we! ,7nDaAe®n r°yale.firma, die London, tui t Mauwe brievie is gewonnen door M. Lastdrager. Is-tie Lastdrager hier niet aanwezig om de ontzettende last van dit brievie van tien te dragen? Is-tie-der-niet? Goed, dan zal ik t wel voor 'm dragen en wordt-ie bedankt Onder daverend gelach steekt Buzieau met veel beteekenend gebaar het briefje in zyn eigen zak. De tweede prys van de fa. London is vyf gulden en de derde een fyn kissie si- ?iarC,n" o 1 nog (irie troostprijzen, een f esch Samos. is die meneer die die flesch Samos gewonnen heeft, niet aan wezig? imS-VEL™*6nstem: „Hij niet, hy maft, nemen." Wel' zal 'm wel n,ee- De heer Luyckx, grijnzend: „Wie is u, kunt u zich legitimeeren? De viouw: „Ik hen de schoonmoeder \an den prijswinnaar! Buzieau tikt tegen zyn voorhoofd.... 0 verachtelijk! Das nou de laatste, een schoonmoeder, die je een prijsie, een flesch Samos voor d'r schoonzoon mee geeft, das geen zuivere koffie! (daverend gelach). o Op dezelfde geestige wijze gaat de heer Luyckx onafgeoroken voort. Als hij de prijzen van de winkeliers v. d. Pol en Koppen aan den man brengt. „Dit schoentje, dit mooie schoentje, roept de heer Luyckx uit, heeft, wat een prachtnaam Franzie van „Stavast"! ge wonnen. Die firma's, menschen, verkoopen schoenen, waar je beroerd op loopt, par donwaar je, als je beroerde voeten hebt, goed op loopt!" Dan worden nog tal van dagprijzen ver loot. Een fiets wordt verloot een pracht- fiets! Wie wil die ouwe kar meenemen? Een mooie opdienschotel komt uit de bus. Niet mooi genoeg, zegt de conferencier, tegen den prijswinnaar. Niet tevreden met zoo'n mooien, zilveren schotel? Je hebt gelijk, van 'n leegen schotel kun je niet bikken! Onder daverend hoera, haalt de heer Luyckx een dikke ham te voorschijn, legt die op den schotel en roept: „Ik kom morgen bii je te gast, vader, anders krijg je een bedorven maag". „Niet, zeg je? Hij zegt van niet! Men schen, kijk dien prijswinnaar es aan, kijk es naar zijn hongerige tronie, zijn magere botten zijn afgewerkt lichaam. Man jij verslindt die ham, jij hebt '111 heelemaal alleen noodig. Jij bent immers vast een gepensionneerde van de Werf, die zich overwerkt heeft. Niks beter dan een ham, om op krachten te komen moet je ouwe klare van Luyckx bij drinken! Volgende prijs O wat een snoeperig ingetje! Wie heb dat ringetje gewonnen? Een meisje dringt naar voren een meisje van 19 lentes. De heer Luyckx kijkt verliefd naar het meisje. Wat een schat van een kind hè? met kuiltjes in d'r wangen, zegt hij, en wat ziet ze d'r lief uit. Van zoo'n rin getje met een steen, van een echte Asscher diamant, daar zal je van opknappen, dat wil zeggen, je poezel handje! Kom hier, lief kind, niks an me vrouw zeggen! kom hier met dat snoeperige vingertje, dan zal ik den ring er aan doen, een echte Asscher ring. Is dat wat? (De heele zaal davert van het lachen). Een prullemand, die de heer Luyckx met kamervullusvat betitelt, gaat. 'dan weg. Nog tal van andere prijzen volgen, maar de auto blijft nog steeds als een orakel van Delphi staan. Dan eindelijk zegt Buzieau: O ja, dat had ik haast ver geten, die auto staat er ook nog. We gaan beginnne Alle gelach verstomt Het wordt nu erg stil in de zaal. Spanning stijgt Eén kan '111 maar winnen! Lot 87 is het eerste, dat uitkomt. Een niet! Geen auto wèl een auto, zegt Bu zieau en geeft als troostprijseen mi niatuur kinderspeelgoed-auto. De volgende, die uit de bus komt, heeft ook een niet Als troostprys ^ygt ^j, onder daverend geladi een..Jj- goedgarage. Al vast wat *55 gaafiïï door, allemaal nieten d'r in dacht je dat we zoo stom waren 1. IJ.»» hs- s auto komt vanavond met, n c lekke band. panne ^^Xf'kaoJt g^ieje" ste lantaarn in Den^Helde^kapot^gereje. ~'t~ls nu tegen middernacht Achter in de zaal klinkt door de radio Jet Volks lied. Onvermoeid met zyn £rol!e4> H de heer Luyckx verder. Dan roept lin P ot seling heel, heel ernstig. Dames en hee ren, hier is 't. Hier nummer 15, dat is... dat is., een niet! „„«1 No. 100, ha! nummer honderd, dat num nier moet een troostprijs! Buzieau grab»^ in een groote doos en haait er. kleine pop-zuigeling, die in de wieg n0t uit onder refrein van: „E11 trek maar aan het touwtje en de wieg zal gaan. wordt 110. 100, de zuigeling overhandigd. De spanning stijgt tot het kookpunt. Het is nu over twaalven. Alle halzen rekken zich. Dan komt nummer „negen Daarop rust geen zegen. Te voet moet-ie zich bewegen, rymt Buziau maar dandan komt 110. 27!, no. 27! Wie is no. 27, vraagt Buziau? Een meneer dringt naar voren, zegt de heer Luyckx, en hii haalt weer een speelgoedauto te voorschijn, u hebt dit dingie gewonnen! Hij overreikt no. 27 den speelgoedauto, deze wil weggaan, maar dan zegt de heer Luyckx heel ernstig: U hebt heusch ook den grooten auto ge wonnen. t Dan valt er even stilte, leder kijkt naai den heer Snelten, uit de Hertzogstraat, den gelukkige, maar dan breekt een dave rend applaus los. De heer Luyckx feliciteert. De prijs winnaar beklimt het podium en slaat ook aan het speechen. Het gaat hem reuze af. De nieuwe autobezitter huldigt Buziau voor zijn geestige slagzinnen, dankt het bestuur, bedankt het publiek. De nieuwe bezitter is in de wolken. Hii is zoo zenuw achtig, dat bii de hand van den heer Luyckx bijna stuk knijpt, hetgeen dezen de opmerking doet maken: „Hé, vader, die hand mot nog langer mee, ik ben er daarom erg zuinig op". Dan slaat Buziau weer aan 't speechen, zegt, dat het Heldersche pambliek voor taan zeker den plaatseliiken handel niet in d'r hernpie zal laten staan en in Den Helder inkoopen zal doen en dat de man nen moeder thuis geen spie meer moeten geven, om prullen, veel duurder, buiten de stad te koopen. Dan huldigt Buziau den heer Van Wil ligen, als de stuwende kracht van de ten- tonstelling. Hij was als 't ware de Radja. Hy gaf de lijnen aan. Ook wordt dank gebracht aan de heeren Coltof en Zegel, aan de P-houders, aan de poltiie, aan ja allemaal. Dan komt meneer Borgheld op het po dium, zegt dat Luyckx een reuzekerel is en dat, als hij in 't Cabaret wil optreden, het daar storm loopt. Namens alle stand houders, die dubbel en dwars tevreden zyn, wordt den heer Luyckx hierop een prachtvulpen met inscriptie overhandigd. Dan komt het afscheid?.... Neen, geen afscheid. We gaan verder, zegt de lieer Van Willigen, de stuwende kracht, die nu het podium beklimt. De Hemito-week is wèl achter den rug, maar wij bouwen voort. Alles is zoo uitnemend gegaan, omdat er samenwerking is ge weest. I11 het bestuur klopte alles op elkaar. Meneer Luyckx, aldus de heer Van Willigen op liartelijken toon, meneer Luyckx is een conferencier uit duizenden. U is uwe roeping misgeloopen! Enthousiast wijdt de heer Van Willigen verder uit over den goeden geest, die er geheerscht heeft en hoopt, dat deze week zijn vruchten zal afwerpen. Met de woor den een hartelijk tot weerziens besluit de heer v. Willigen zijn gloedvolle peroratie. Een pracht propaganda-week heeft de Heldersche middenstand achter den rug. Binnenland Een doode en een zwaar gewonde. Gistermiddag 0111 half vier is te Am sterdam op den hoek van de De Lairesse- straat en de Cornelis Schuytstraat een motorfiets in volle vaart tegen een stil- staanden vrachtauto van de firma Pander gebotst. De bestuurder van het motor- rywiel, de 21-jarige J Winkel uit Am sterdam en de duo-rijder werden tegen den grond geslingerd en bleven ernstig gewond liggen. Door den G.G. en G.D zyn beide slachtoffers in zorgwekkenden toestand naar het Wilhelminagastnuis gebracht. s Het ongeluk is op dezelfde plaats ge beurd, als waarop ook een week geleden een verkeersongeluk is geschied. vnnaiwr m?ldt..me"> dat de bestuurder van het motorrywiel is overleden. Ie toestand van den duo-passagier eveneens een Amsterdammer, was gister avond nog zorgwekkend. Te Falkenswaart moest gistermorgen ïost i„Vo°ri 8 de P°s^°de Mettens de üit r'V 8"8 nemen van den trein eèrete"naar®het 1 h6t ?versteken va» '"et niet dn? J Cede perron> zaR hij niet, dat een rangeerende locomotief en e 'n p' ™aardoor <le man werd gegrepen p" e n eindweegs meegesleurd. Hem werd a/gereden. Geneeskundige hulp Offer dat, veelnhieZ1H' waarna hetslacht- ,üdt veel bloed verloor naar hpt ziekenhuis ter plaatse is overgebracht Operazanger en zijn vrouw errrtig gewond. Zondag heeft te Aalten op het kruis, punt Ringweg-Westervoortscbeweg eer[ botsing plaats gehad tusschen een uit Varseveld komenden Duitschen auto en een auto van den heer L. uit Aalten. De Duitsche wagen, waarin de opera zanger L. O, Holm uit Stuttgart en zijn eclitgenoote, sloeg over den kop. Beiden werden eruit geslingerd. Zoowel de lieer H. alsxjjn vrouw bekwamen hoofdwonden, de vrouw klaagde tevens over pijn in den rug. Op advies van een geneesheer is zij naar het ziekenhuis te Winteiswijk ver voerd. De heer L. uit Aalten kwam met den schrik vry. Zyn auto is evenalsde Duitsche auto ernstig beschadigd. ,,De Dellen' gespaard. Naar aanleiding van den grooten bosch- en heidebrand, Zaterdag, bij Wezep, kan nog worden gemeld De brand was te ongeveer hal 1'tien vrij wel gebluscht. Naar ruwe schatting zijn ongeveer 100 H.A. verbrand. Met man en macht is er gewerkt 0111 liet vuur meester te worden. Aanvankelijk zag het ernaar uit, dat het vuur over zou slaan naar het natuurpark *De Dellen*, doch geluk kig wist men het vuur te stuiten. Het verbrande gedeelte is voor een belang rijk deel militair terrein, niet voor het publiek toegankelijk. Waarschijnlijk is het vuur ontstaan bij de schietbanen te Wezep. De heide is verbrand tot den nieuwen betonweg bij de theetuin »De Dellen*. Militairen en een groot aantal politie mannen, marechaussee en burgers uit de omliggende gemeenten, hielpen bij het blusschingswerk. Twee personen werden door rook bevangen en geraakten be wusteloos. Drankoorzaak. Zondagavond moest nabij de muziek- kiosk op het dorpsplein te Aalst een wielrijder een voetganger passeeren, welke laatste niet vast op zyn beenen stond. By een poging om hem te ontwijken, ge raakte de fietser in de sloot en toen hij daaruit gekomen was, geraakte hij slaags met den beschonkene. Hy gul' hem zoo'n harden slag, dat de man over den rijweg vloog juist op het oogenblik dat een auto uit Weert naderde. Een aanrijding was onvermijdelijk. Het slachtoffer G. Boere- boom genaamd, een werklooze en vader van 11 kinderen, werd een eindweegs meegesleurd en bleef bewusteloos liggen. Een dokter constateerde een ernstige her senschudding, inwendige kneuzingen en een armbreuk. B. werd naar het St. Joseph ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. Gisterenmorgen was hij nog steeds niet bij kennis. Zijn tO"stand is zeer ernstig. Eén slachtoffer. Zaterdagmorgen omstreeks 7 uur zijn de aannemer van de ziekenbarak te Oost burg, zekere Wieleman, en zijn zwager Maes, beiden van Hoofdplaat, toen zij op hun motor naar het werk op den rijks straatweg bij Oostburg reden, door het springen van den achterband van den motor geworpen. De heer Maes, die op de duo zat, werd zeer ernstig gewond. Bei den werden naar het r.-k. ziekenhuis te Oostburg vervoerd. M. is tegen den avond overleden. Hij iaat een vrouw met 5 kin deren na. De toestand van Wieleman die mede een lichte hersenschudding bekwam, was naar omstandigheden redelijk wel. Den vorigen dag waren op dezen weg eenige kopspijkers gevonden, waardoor auto's lekke banden opliepen. Of dit on geluk ook hierdoor ontstaan is, wordt onderzocht. TWEE KATWIJKSCHE MOTOR- TREILERS OPGEBRACHT DOOR DEENSCH POL1TIEVAARTUIG. In Katwijk aan Zee is bericht ontvangen dat de Katwijksche motortreilers Tiet en Leendert Huibert, gemerkt K.W. 3, en de Johanna Maria, gemerkt K.W. 124 zijn opgebracht door een Deensch politie- vaartuig, waarvan de commandant be weerde dat de Nederlandsche treilers binnen de Deensche territoriale wateren vischten. Deze zaak zal direct voor het gerecht worden gebracht. Voorloopig is alles verbeurd verklaard. Dinsdag zou de definitieve uitspraak plaats hebben. De betrokken schippers van de K.W. 3 en K.W. 124 beweren, dat zij buiten de Deensche territoriale wateren waren. ONDER DE TRAM GERAAKT. Gisteravond is te Terborg het 7-jarig zoontje van den arbeider Rabelink al spelende onder de tram geraakt, met het gevolg «lat de rechterarm en het rechter- beentje werden afgereden. In hopeloozen toestand is de kleine in het ziekenhuis opgenomen. VERDRONKEN BIJ HET ZWEMMEN. Zaterdagmiddag is de 19-jarige A. Ver- Iumu6"' .U'1 ^*rP' bii '1et zwemmen in het Wilhelminakanaal te Gerwen en S011 verdronken.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6