Texel. BUITENLAND GEMENGD NIEUWS Laatste berichten. Sport HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 5 JUNI 1934. 7 Langs de Straat. een zwarte roetwolk over den helder. v: schen. marktoverzicht. Voor den Politierechter te Alkmaar. Genève kan geen beslui* nemen. Plaats der vlootconferentie nog niet bepaald. De volksstemming in het Saargebied. Het rapport van de Saarcommissie. de verjaardag van den engelschen koning. Versterking van de Fransche kust? roosevelt en de oorlogs- schulden. Oorlogstuig door het Panama-kanaal. Bestemd voor Japan. BmnenSand In kokend water gevallen Het slachtoffer overleden. Door den bliksem gedood Heidebranden bij Utrecht Buitenland Hevige brand bij Bat'a Groote materieele schade. Brand te Zaandam. Schoon Nederland! Burgerlijke Stand NH.V.B.-Overzicht. Tal van huisvrouwen in Molenstraat, Weezenstraat, Diaconiestraat en Bree- water,straat hebben het met eigen oogen aanschouwd. Het begon reeds in den mor gen, maar den geheelen dag duurde het vreemde luchtverschijnsel. Groote vlok ken zwart roet joegen door de lucht en dwarrelden langzaam maar zeker, door de wet van de eeuwige aantrekkingskracht, naar beneden op Moeder Aarde. En als die vlokken nu maar alleen op Moeder Aarde neergedaald wa ren, soeda!, dan zou men den man van de krant niet opgepord hebben. Die vlokken daalden echter ook neer op het heldere waschgoed, dat aan de lijn hing te wapperen. Ze daalden neer op de gchoone luiers van kleine Wimpie, op 't witte overhemd van vader, dat-ie Zon dag aan moest en op 't lefzakiloekje van de^Don Juan onder de zonen en al dat witte goed werd pik-zwart. Het gelaat der vrouwen, die snel toeliepen, om te redden, wat nog gered kon worden werd negerachtig donker gekleurd. Het gelaat van de eerzame schildervrouw, tegenover wien ik de eer heb, jaren te wonen en die altijd „kraak" zindelijk is werd niet tegenstaande haar armzwaaiende bewe gingen gitzwart en of haar man al zei, dat het heelemaal niet erg was, dat hij haar gelaat weer netjes wit zou schilderen, zoodat het weer kraak zou worden, 't gaf niets, de schildersvrouw en met haar alle andere vrouwen bleven mopperen, keken naar de lucht, om te zien, waar deze zwarte roetduivel vandaan kwam, maar het, raadsel kon niemand oplossen, De een zei: de marine, de ander de gas[ fabriek. De melkboer, die de melk zuiver wit in de pan goot, zag tot zijn schrik dit roet op de melk drijven. Vrouwen met zeemlappen, luiwagens, droge stofdoeken en natte dweilen, liepen als nijvere mieren door de huizen, maar de plaag bleef...j en het humeur der vrouwen werd zwart als het neerkomend roet. Denk niet dat het aldoor humor was lezer, een Heldersche vrouw is netjes en zindelijk op haar boeltje. Ze zijn net als de schipper aan boord van een marine schip. Ze zorgen dat het dek schoon is, en als misschien de Marinea pardon ik zeg 't niet hoor door middel van die nieuwe booten.... ik zeg 't niet hoor, maar die vrouwen gingen er over te keer de volgende maal den rook en smook niet met zoo'n kracht door de pijp willen blazen of 't een beetje verder uit de kust willen doen, dan blijven ze goede vrienden met de Heldersche huisvrou wen. De een beweert: 't is de marine geweest, de andere zegt, 't is van die bakkerij op den hoek, en een derde geeft de gas fabriek de schuld. Ik zou niet graag in plaats van den man zijn, die deze wolk over Den Helder geblazen heeft. Of het marine of gasman of bakker is ,doet er weinig toe. Zeker is 't dat, als deze schul- d'ge getrouwd is, hem dien dag geen zachtmoedig vrouwtje, maar een hyena; tegemoet is getreden. Vrouwen houden nu eenmaal graag hun boeltje knap. Piet gebeurt heel zelden, dat zoo'n roet wolk ons verrast, misschien kan het iets. getemperd worden dat deze groote last voor de Heldersche vrouwtjes vermeden wordt? Wie is de schuldige? Dat hij spreke maar erg heel erg was 't ditmaal, die pas de groote schoonmaak achter den rug hebben en nu ze weer opnieuw kunnen beginnen. Ik weet zeker dat de bedoeling van den roetblazer dit niet is geweest en dat hij b terschap belooft en dan is alles weer vergeten en vergeven. Naschrift. De zwarte roetwolken die over Den Helder zijn neergedaald hebben ook in vele andere straten en grachten hun verduis terend werk verricht. Nadat ik bovenstaand „Langs de straatje" schreef, kwamen nog tal van weerberichten, in dit geval onweerberich- 1 ten binnen. De Heldere Heldersche vrouwen zinnen op wraak. 1 In Amerika lynchen de blanken zwarte negers, hangen ze deze aan de lommerijke b ómen op. Hier in Den Helder is 't om gekeerd, hier zullen de zwart beroete negerinnen er geen been iri zien, den onverlaat, die een nieuwe Hollandsche, Heldersche schoonmaak noodzakelijk maakte, aan lommerijk en boom, of, daar de laatste Heldersche lom- mrijke boom geveld is aan de ra op te knoopen en grondig te lynchen. Is 't de bakker, is 't een gasman of een marineman, die als Barbertje gehangen moet worden? 't Stonk heelemaal naar de Peterolie kloeg een oud vrouwtje en pas had ik a<ies gerakt, een mensch kan maar an de gang blijven! Die 'teddybeer van Jantje was van lichtbruin, dof zwart geworden deelde een jonge moeder nijdig mee. Het perkament waarmee een slager in de Keizerstraat zijn Hollandsch rund- vleesch inpakte werd zwart van rouw over de gestorven koe. Een „stulckie" schrijven is geen kunst, nij iarte zenuwachtig een vrouw. Wie heelt 't g daan? Das de kiksaus, daar gaat 't om! -- Ben ik Herloch Sjolmes... beet ik rr 'o4 v Een krantenschrijver moet alles r was 't antwoord. Jij moet 't uit- Ik heb 't misschien uitgevischt. De Ras- taan heeft 't niét gedaan, de bakker ook iiièt Volgens opgave van 't. meteorologisch Station, was de wind op de^> fatalen dag, 'üe met een donkere streep agn den balk geschreven is, om 7.20 Oost-Nc»ord-Oost, t>m 10:20 Noord-Oost. Den heelen dag bleef de wind uit dien hoek waaien. Leg nu een liniaal in Noord Oostelijke richting, hom |c vlak bjj de haven. Was 'i een vreeavd schip? Kwam 't door kolenladen ?Is 't soms de „Piet Hein" geweest? Hulde die zich in een zwart en somber rookgordijn, om zich onzichtbaar te maken, vlak voor het havenhoofd? Was 't de „Piet Hein", die de zilver- schoone huizen van de Heldersche vrou wen beroette als een uren achtereen wal mende petroleumkachel? Wat zal de bemanning van de „Piet Hein" van hun vrouwen dan op hun huid gehad hebben! Laten ze zooiets doen vóór de groote schoonmaak, zal menig vrouwtje verzucht hebben of met Westen wind, of een K.M. uit de kust. Gelukkig komt het heel zelden voor en als het mogelijk is, dat de Marine even rekening met den wind kan houden zul len vele huismoeders hierover verheugd zijn. Wij zijn ten volle overtuigd, dat de Marine zonder noodzaak, de Heldersche Huisvrouwen geen grooten last als deze veroorzaakt. En 't was dit keer werkelijk heel, heel erg! Natuurlijk heeft Den Helder die de lusten heeft van de Marine, ook zonder mopperen, indien het noodig is, de kleine lasten te aanvaarden. Als troost moeten dan ook de huismoe ders maar denken, dat, wat hier hoogst zelden, bijna nooit gebeurt, In fabrieks steden schering en Inslag is, en dat Den Helder, wat dit betreft, toch de meeste heldere en zindelijke plaats van Neder land blijft. i Het loopt met den lammerenafzet ook dit jaar weer tegen. De prijs, die zich aanT vankelijk nogal goed liet aanzien, en op de eerste markt gemiddeld 10.bef droeg, is thans al teruggeloopen tot ge middeld 7.De aanvoer was voor de derde markt zeer groot, hetgeen den prijs drukte en den handel zeer stug maakte. Er is veel onverkocht gebleven. De te groote aanvoer werd veroorzaakt door de droogte der laatste dagen, waardoor de landerijen sterk achteruitgaan. Schapen brachten gemiddeld 17 per stuk op. Slechts een viertal koeien waren aange voerd; gelden brachten pl.m. 130, melk koeien 150 op. De biggenaanvoer was groot en brachten gemiddeld 9. per stuk op. Lichte schrammen 13, zware 15. De prijzen van slachtvarkens zijn sterk teruggeloopen. In de afgeloopen week werd 15 a 15^2 Per pond be-i taald. In den kalverenhandel was zeer veel variatie, nuchtere brachten gemiddeld 7, graskalveren 1520 op. Aan de; eierenveiling viel eenige stijging der prij zen waar te nemen. De middenprijs (eieren van 60 kq qemenqd) bedroeg 2.45. per 100 stuks. Zitting van Maandag 4 Juni. De driftige machinist. De 47-jarige machinist H. S. P. uit Den Helder verscheen op grond van het ge-j welddadige feit, dat hij op 14 Maart den! heer J. J. Snel, eveneens machinist, een; vuistslag had toegediend. De heer P. er kent het hern ten laste gelegde ruiterlijk,; en beweert reeds genoeg te zijn gestraft. De heer S, die chef van verdachte is,i had hem aanmerkingen gemaakat, waarpp verdachte in drift ontstak en zijn supe rieur tegen den grond sloeg. Het bloed liep hem het oog uit, en hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Verdachte en getuige waren vroeger col lega's, en nu kon de eerste het volgens den heer S. niet verdragen, door zijn voormaligen confrater als chef behandeld te worden. Voorts heerschte er tusschen de vakbroeders eenige politieke animo siteit. Het was een ernstige mishandeling, zoowel feitelijk als door de omstandighe den, en de Officier requireert 40 of 30 dagen hechtenis. De Officier vond het onaangenaam, dat de administratieve rechter en de bestraffing den officieelen rechter vóór was geweest. Echter had die straf zich slechts bepaald tot een schrif telijke berisping. Verdachte merkt nog op, dat hij ook financieel was gedegradeerd, door over plaatsing naar de gem.-gasfabriek. Uitspraak 30 of 15 dagen. Hiermede neemt veroordeelde genoegen. De dame met de losse lipjes. Mej. B. te Den Helder stond terecht, omdat zü tegen mej. N. een zeer onvoege- liik scheldwoord had gebezigd. Verdachte werd als raadsman en ver dediger geassisteerd door Mr. Buiskool, uit Schagen. Mej. B. ontkent het compro- mitteerende wo^d te hebben gezegd. De Officier schrok van de beneden alle cri- tiek staande scheldwoorden, waartoe vele Heldersche dames zich verlagen, en ver meende, dat door een flinke straf dit euvel beperkt dient te worden. Gerequireerd werd 25 of 15 dagen. Mr. Buiskool deelde mee, dat op het ge zin van verdachte niets valt aan te mer ken, en verzoekt den politierechter een geringere straf op te leggen. De verdachte dame vertelde voorts, dat zij steeds dooi de familie N. lastig gevallen werd. De veroordeeling kwam met 15 boete of 10 dagen. De schrotengebreklijder. De landarbeider M. K. van Texel had zich de vrijheid vergund, op het erf van den veehouder C. M„ tevens strandvon der, liggende strandgoederen, iii casu eenige schroten, wederrechtelijk toe te eigenen. Verdachte ontkende het opzet, eu be weerde te hebben gerekend op de toe stemming van den heer M. De delinquent wordt, in verband met een vroegere veroordeeling in zake kip- pendiefstaL veroordeeld tot 30 boete ol 15 dagen, conform eisch. Een Duitsche dienstmaagd, niet vrij van onge regelde begeerten. Een Heldersche dienstbode had zich destijds ten opzichte van haar werkgever niet strikt eerlijk gedragen, en hem be nadeeld voor een bedrag van f 19.31. Voor dit feit stond het meisje terecht op 9 April, doch de zaak werd gesteld in handen van den heer Wiggers. Als resultaat van de heden voortge zette zitting werd, na een krachtig plei dooi van den heer Wiggers, besloten baai- te veroordeelen voorwaardelijk tot 2 maan den gev. met 3 proefjaren. Een langdurige vergadering van liet presidium der ontwapeningsconferentie is ten slotte uiteengegaan zonder eep besluit te hebben kunnen nemen over den voortgang der werkzaamheden ter conferentie. Henderson zou gezegd hebben dat geen werk mogelijk is zonder Duitsch- land en zich bereid hebben verklaard naar Berlijn te reizen. Heden worden dfi beraadslagingen hervat. Minister Simon heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de plaats der aanstaande vlootconferentie nog niet is bepaald. Norman Davis heeft opdracht gekregeh van Genève naar Londen te vertrekken om met den Amerikaanschen gezant samen te werken bij de preliminaire vlootbesprekingen. Frankrijk- en Italië wenschen onderling tot overeenstemming te komen, alvoren^ in te gaan op de Britsche uitnoodigijig tot preliminaire besprekingen. Het Volkenbondsecretariaat heeft Zon dagavond den tekst gepubliceerd van het rapport, dat de Raadscommissie onder voorzitterschap van baron Aloisi, Italië: aan den Volkenbondsraad heeft voorge legd over de organisatie van de volks stemming in het Saargebied. Gisteren-j morgen zou de Volkenbondsraad ditj rapport behandelen. Aan het overzicht, dat het Duitsche Nieuwsbureau van het rapport der com missie-Aloisi geeft, is nog het volgende' ontleend De volksstemmings-commissie zal op; 1 Juli a.s. haar werkzaamheden beginnenj Zij heeft tot taak de volksstemming te; organiseeren, te leiden en te controleeren.! Stemgerechtigd zijn zij, die op 28 Juni; in het Saargebied gedomilieeerd waren; en op 13 Jan. 1935 den leeftijd van 20 jaar| hebben bereikt- Strafbepalingen: Er worden zware, straffen gesteld op het overtreden van dei bepalingen, bij de regeling voorzien. Ge i vangenisstraffen, tusschen zes maandenj en drie jaar en boeten van 500 tot 15.000 francs, kunnen worden opgelegd aan, ambtenaren, die hun plicht niet nauw gezet vervullen of opzettelijk verzaken.1 Ook op hét veranderen, vervalschen of vernietigen van bescheiden, acten ép i lijsten, staan straffen tot drie jaar. Dezelfde straf kaft worden opgelegd; aan hen, die ambtenaren door geweld, omkooping, bedreiging, verspreiding van valsche geruchten,, beleediging, of op welke andere wijze ook, in het nakomen; van hun plichten belemmeren, en tegen hen, die op bovenomschreven wijze de vrijheid of geheimhouding der stemming trachten te verhinderen. Met één jaar gevangenisstraf kunnen worden gestraft zij, die tijdens het ple bisciet pressie op stemgerechtigden trach ten te oefenen, die meer dan eenmaal trachten te stemmen, of die stemmen zonder stemgerechtigd te zijn. Aanneming van liet rapport- Aleisi «loer den Veikenbom!s- raad. De Volkenbondsraad heeft gisteren in een openbare vergadering het rapport van de raadscommissie van drie onder voorzitterschap van baron Aloisi over de voorbereiding van de volksstemming in het Saargebied goedgekeurd, waarbij van alle zijden werd hulde gebracht aan den bemiddelenden arbeid van Aloisi en zijn collega's. SOVJET-MILTAIREN SCHENDEN GRENS van MANDSJOEKWO. Officieel wordt uit Charbin gemeld, dat Sowjet-militairen de grens van Mandsjoe- kwo hebben geschonden en den bewoners van het dorp Toeng Tai Sjen gelast heb ben hét te verlaten. U tu De Engelsche Koning heeft gisteren zijn 69sten verjaardag herdacht in het Buckingbam Paleis te Londen. Te 12uur zijn 21 kanonschoten in Hyde Park ge lost, en de Koning heeft zelf de Vaandel parade in Whitehall bijgewoond maar overigens waren geen officieele feeste lijkheden op touw gezet. Sunday Ohronicle meldt, dat de Fransche regeering thans een plan tot versterking der Fransche Kanaalkust bestudeert. De reden hiertoe is, aldus het blad, natuurlijk de vrees voor een Duitschen aanval van de zeezjjde. De volgende maatregelen worden over wogen: Bouw van een tweede verdedigingslinie van slagschepen van het formaat van de Dunkerque 120.000 ton); aanleg van een »muur van staal en ijzer* langs de kust van het Kanaal met forten en zwaar kustgeschut. Inrichting van een machtige basis voor duikbooten te Galais en de verlenging van de Fransche verdedigings werken tot de kust van het Kanaal. Bs-itscin «iOiMimemliaaiir. Hoewel Zondag te Londen geen offi cieel commentaar te verkrijgen was op Roosevelt's boodschap, wordt volgens Reuter niettemin onderstreept, dat de boodschap overeenstemt met de opvatting van de Britsche regeering, dat de kwestie der oorlogsschulden een noodlottigen in. vloed heeft op den internationalen handel. De herhaling van de verklaring, dat Roosevelt bereid is met lederen debiteur individueel te onderhandelen, zal onge twijfeld voldoening wekken. Er is nooit sprake van geweest, dat Engeland een vereenigd front tegen de Ver. Staten tot stand zou willen zien komen. De iifflirpfe lm Fransche kringen. In Fransche kringen is men volgens Havas van oordeel, dat Roosevelt's bood schap geen enkele aanwijzing bevat voor de ontwikkeling van het schulden-vraag stuk, evenmin als ten aanzien van de wet-Johnson. Men is geneigd om te ge- looven, dat landen, die een symbolische betaling zuilen verrichten, toch als in ge breke gebleven beschouwd zullen yrorden. In de afgeloopen twee maanden zijn niet minder dan 32 Amerikaansche vrachtschepen geladen met ijzerwaren, staal, lood, katoen en munitie voor Japan, komend uit Amerikaansche havens aan den Atlantischen oceaan, door het Panama kanaal gepasseerd. Gisteren passeerden wederom belang rijke zendingen ijzerwerk het kanaal. Bovendien passeerde een zending lucht doel-geschut van Amerikaansch maaksel, bestemd voor Japan het kanaal. Het geschut is te San Francisco ver vaardigd, doch tengevolge van de staking van havenarbeiders, kon het niet direct van Panama naar Japan verscheept worden. De kanonnen waren verpakt in kisten en aangegeven als machines. KIND OVERREDEN. EN GEDOOD. In de Bickerstraat te Amsterdam is gisteren een tweejarig meisje onder een auto geraakt. Het linkerachterwiel ging over het lichaampje, met het gevolg dat de kleine onmiddellijk dood was. De chauffeur treft geen schuld. Zaterdag is het 2-jarig zoontje van den heerL. Pennings te VinkeI(N.-Br.)spelen- derwijs in een tobbe kokend water ge vallen. Met ernstige verwondingen over hetgeheele lichaam is het kind opgenomen. Zondag is het aan de gevolgen overleden. Tijdens het onweer Zaterdagnamiddag boven den Westhoek van Noord-Brabant liepen drie personen over een pad door het veld. De langste van hen werd dooi den bliksem getroffen; de twee anderen bleven ongedeerd. De getroffene, D. K. uit Zwingelspaan (gemeente Fijnaart) is aan de gevolgen overleden. Zaterdagmiddag heeft een groote heide brand gewoed op een militair terrein langs de spoorlijn UtrechtAmersfoort, in de onmiddellijke nabijheid van de Paltz en van Soestduinen. Het vuur heeft ongeveer 8 H.A. heide tot een kale, zwarte vlakte, geblakerd. Vonken uit een voorbijsnel lende locomotief hebben zeer vermoedelijk den brand veroorzaakt. De vrijwillige brandweer van Soest, die van Soesterberg en een detachement militairen van de luchtvaartafdeeling Soesterberg hebben met assistentie van burgers het voortwoekerende vuur trach ten te stuiten, maar het dooven van het heidevuur was geen gemakkelijk werk. De eene H.A. heide na de andere ging in vlammen op. Een betrekkelijk smalle zandweg heeft tenslotte het vuur gestuit. Ook op den weg van Bilthoven naar Den Dolder heeft dezen middag nog een brand gewoed, echter kleiner van omvang. Een vonkenspuwende locomotief moet ook hier het vuur veroorzaakt hebben, dat de brandweer van Bilthoven echter spoedig had bedwongen. (Tel.) DE WERVELSTORM AAN DE MUST VAN KOREA. Honderden menscEienlIevems verteren? Reuter meldt uit Tokio: Omtrent de gevolgen van den hevigen wervelstorm die aan de kust van Korea heeft gewoed, wordt nader gemeld, dat van de ongeveer 500 vermiste visschers tot nog toe 84 lijken zijn geborgen. Men vreest echter, dat nog een andere groep van 290 visschers, die Zondag in zee sta ken, eveneens slachtoffer van de tyfoon is geworden. 15® DOODEN DOOR DE HITTE. lm de midden-Westelijke statera vam de V, S. Door de hitte zijn in do midden-weste- ljjke staten van de V. S. 155 personen om het leven gekomen. De materieele schade wordt geraamd op 200 milüoen dollar. i Zendagavond is er brand ontstaan in de opslagplaats voor grondstoffen van de wereldbekende schoenfabrieken van Bat'a te Otrokowitz bij Zlin. Het blus- schingswerk bleek zeer moeilijk te zijn, daar in de geweldige opslagruimten alle licht brandbare grondstoffen van de neven- bedrijven der onderneming, waarbij zich veel olie en benzine bevond, lagen op geslagen. Herhaaldelijk weerklonken luide ontploffingen. Het geheele magazijn is een prooi der vlammen geworden. Het gebouwencomplex is volkomen door het vuur vernield. De materieele schade be- draagtten minste tien millioen Tsjechische kronen. De neven-bedrqven lijden door dit verlies groote schade, daar zij voor- loopig niet zullen doorwerken, waardoor ongeveer 2000 arbeiders eenigen tijd werk loos zullen worden. AARDBEVING IN BRITSGH-INDIËJ Grcote materieele schade. Reuter meldt uit Caleutta: De stad Muzaffarpoer is wederom ge troffen door een zware aardbeving, die ongeveer een halve minuut aanhield. Vele buizen werden verwoest, oude scheuren in den grond trokken weer open. In paniek snelde de bevolking de straat op en sloeg op de vlucht. Op hetzelfde oogenblik waarop de aardbeving zich voordeed, ontstond een hevige wer velstorm, die gepaard ging met hagel en zware regens. De verwarring werd nog grooter doordat de toevoer van electri- schen stroom onderbroken werd en tele foon en telegraaf onbruikbaar werden. De natuurramp werd aangekondigd door een glanzende gele verkleuring van de lucht; kort daarop werd de hemel bedekt met pikzwarte wolken. De stad biedt een troosteloozen aanblik. Alle straten liggen bedekt met omgevallen boomen en brokstukken van daken. Voor zoover tot dusverre bekend is, zijn nog geen dooden gevonden. Een groot gedeelte van de bevolking huisde n.1. sedert de laatste aarbeving reeds in de open lucht. De seismograaf van Caleutta registreerde na den zwaarsten schok nog drie lichte bevingen. Het centrum ligt naar vermoed wordt op een afstand van 470 K.M. De aardschokken waren ook in Caleutta merkbaar. Uit Zaandam. Hedenmorgen werd de brandweer alhier gealarmeerd voor een feilen brand in de houtmeelfabriek „de Haan" aan de Kal- verringdijk, thans behoorende aan de Gebrs. Groot te Zaandijk. De bewoners van het buurtschap het Kalf en ook verder uit den omtrek werden opgeschrikt door een hevigen knal. Het bleek dat er in de fabriek een ontploffing had plaats gehad. Er bevonden zich 3 personen in de fabriek toen de ontploffing geschiedde. 2 hunner waren bezig met het vervoeren van balen meel. Beide mannen de 40-jarige Dirk Slop en de 27-jarige Pieter Helle werden tegen den grond geslagen, terwijl hun kiperen in brand vlogen. Zij snelden on middellijk naar buiten en sprongen in een in de nabijheid gelegen sloot. Hun ver wondingen waren echter van dien aard, dat overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk bleek. Aan het blussehingswerk werd deelge nomen door de brandweer uit Zaandam, Zaandijk en Koog. Het terrein van den brand was echter moeilijk te henaderen en moesten de spui ten met schuiten en motorbooten ter plaatse worden gebracht. Het gebouw is geheel afgebrand. Feir cm per jsar wcwdt lira «rns land 9.9 feg zeep gebruikt. Wij bezetten de tweede plaats op bet wereld-lijstje! Na Amerika volgt Holland Op de statistiek van zeep.... Een bericht, dat ik volkomen Voor ons vaderland begreep. Nederlanders zijn heel helder Op hun lijf en op hun goed. Al bekladden zij elkander Af en toe met fermen moed! Kjjk de straten, kijk de stegen. Blinkende van helderheid; Dat is „Holland op z'n breedst" bier En men weet dat wijd en zijd. Kjjk de menschen, kijk de kinder, Elk is écht „waseh-èeht-wonder". Zaterdags gaat de familie In de badkuip „kopje onder". Neen, in Holland kun je wezen, 't Is hier alles even rein Ook de netheid is voorbeeldig, Is nieuw lied met oud refrein! Vreemdelingen mogen komen. Ja, desnoods heel onverwacht: Zeep is moeder van 's lands aanblik, Vuilheid wordt „om zeep gebracht". Vreemdelingen: hadt gii vroeger Onze bosschen aangedaan. Wel, gij vondt daar (mi niet meer, hoor!) Dóozen, schillen, stuk banaan.... Vreemdelingen: waart gii vroeger Hier soms in verkiezingstijd, Onze straten toonden U dan (Indertijd....?!) een klad-schoonheid! Philia. van Den Helder van 2 tot en met 4 Juni 1934. GETROUWD: L. J. Jarman en W J. Ferwerda; B. v. Schijndel (#1 M. E. J. Vis. BEVALLEN: M. KremerBommel, z.; S. de RoodeRuszkowski, z.; J. C. Wolff Ran, d.; E. NuisVeen, d.; J. H. WormsWalburg, d.; F. WentelBre- mer, z.; G. MastemakerMallet, z.; O. W. Breemerv. Vooren, z.: C. G. Mahieu— Hoebe, d. OVERLEDEN: Th. G. F. Buijtendijk, oud 67 j. Correspondentie. P. J. D, Uw opmerking omtrent de nieuwe regeling der watervoorziening heeft met het voorstel van B. W. niets uit te staan. Om liet meerdere verbruik ten laste van den huurder te laten komen kan slechts een overeenkomst zijn tusschen eigenaar en huurder en behoort niet tot de competentie van den ratid. Red. Held. Crt. GYMNASTIEK. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Nederland heetf ernstig teleurgesteld bij deze wedstrijden. Slechts de tiende plaats werd bereikt: alleen Polen, Bulgarije en Mexico lieten onze turners achter zich. Zwit serland behaalde een prachtige zege voor C echoslowakije en Duitschiand. Individueel wereldkampioen werd de Zwitser Mack. De vooruitgang van de Ned. turners was gering, sinds 1926 zijn we niets vooruitgegaan. Zij demonstreerden een absoluut gebrek aan di-cipline en concentratie. Vooral op athletiek- gebied werd veel terrein verloren. SCHAKEN. BOGOLJUBOWALJECHINE. De 22ste partij werd wederom remise, ter* wijl de 23e afgebroken werd in een voor Boggie gunstige positie. Het valt echter te betwijfelen of hij in het landspel den grooteit tegenstander mat weet te zetten. VOETBAL. NEDERLAAGWEDSTRIJDEN VAN DE M.S V. „ZEEMACHT". ZEEMACHT I—H.R.C. IV. Buitengewoon spannende wedstrijd, H.R.C. IV geeft goed partij. Om pl.m. 7.J5 wordt onder leiding van den heer Bauts afgetrapt. Na ongeveer 15 min. spelen krijgt Wolthuis den bal toekespeeld en het is 10 voor Z. Bij een schermutseling voor het Z.-doel maakt de linksback van Z. hands. De toegestane strafschop wordt door den H.-midvoor zuiver ingezet (11). We derom krijgt Wolthuis den bal in zijn bezit, maakt zich keurig vrij en doelpunt onhoud baar (21). Bij een aanval van H. weet de rechtsbinnen van H. gelijk te maken (22), met welken stand de rust in gaat. Na de rust komt H. geweldig opzetten, scherp wordt de bal voor het Z.-doel geplaatst, waarbij de rechtsback van Z. in eigen doel kop (23). Z. raakt er hoe langer hoe meer uit. De linksbuiten van H. maakt 42. Bij doorbraak van Z. lost Wolthuis een ver schot, dat doel treft (43). Dat doelpunt geeft het zelfvertrouwen weer, want door goed doorzet ten van Kolk is het 44. Als een ieder denkt, dat de wedstrijd met dezen stand zal eindigen lost de linksbuiten van Z., Dekker, een minuut voor het einde een geweldig schot van den vleugel en het is 54 voor Z. GOUDEN KRUIS. Dat Held. Boys in de ie klasse een goed figuur zullen slaan staat vast, daar zij Zondag j.1. in de 4e ronde voor het „Kruis" met 31 van Petten wisten te winnen. De Boys zullen thans tegen de winnaars van de andere districten moeten uitkomen. 1IRC 6 won natuurlijk van HRC 7; eindstand 7—0.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7