Gemeenteraad van Den Helder KT'- Uit het politierapport. van HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG dan dat we de illusie van een kleinzoon zouden verstoren. Ed we gingen aan t zoe ken naar den origiiieelen tekst van het raadhuis. Als ze 't daar lout hadden ge- daan, nou, dan moesten ze daar de bui maar verder opvangen, nietwaar? Helaa«' er stond een z, een heele dui- deliike 2 Met schaamtevolle kaken moesten we bekennen, dat wij de lout hadden ge maakt en dat het roet den burgerden stand in orde was, af. ."t Is in orde, hoor, uw kleinzoon 18 echt. Het is geen meisje gelukkig!» 2\ou,« antwoordt opoe, hoe komen jelui dan zoo gek om een meissie te zulke gevallen heb je altijd een zondebok, de zetter. En naiuurlyk gaven wü den zetter de schuld. De nieuwe groot moeder was veel te gelukkig 0111 er boos over te worden, dat de zetter er een meisje van gemaakt had en zoo werd dus dit incident lachend en glunderend ge- si ot6 II Wat was het nu eigenlijk,- vraagt «le lezer, >een zoon of een dochter?» Wij antwoorden: Dat moet u B"2*1? maar uitzoeken. In ieder geval 18 t kmd safe wat zijn burgerlijke stand betreft. Over de krant praten we maar niet der. Die zetters, weet-u Begeef u nooit verder in zee dan tot uw middel, opdat qij niet uw eigen leven en dat van anderen in gevaar brengt. Weer een flets gestolen. Aangifte gedaan dooreenbcwoner van ds Zuidstraat dat zyn rqwiel, dat ny de Buitenhaven had geplaa vreemd. Valsehe kwartjes in omloop. een winkelier ven «lat hij en een andere zaaenu een valsch kwartje hebben ontvangen. Voor de zomersport. Aangifte gedaan door een bewoner van nenhaven was te water gelaten. Vandalisme. r>n/>r een bewoner van de Crocusstraat lliiei werd by de politie aangifte gedaan dat zün aan de straat gelegen tuintje is door alle planten ut den grond te trekken. Een onderzoek woidt mge steld. Botsing tusschcn wielrijders. Dinsdagavond had op de Zuidstraat een aanrijding plaats tusschen 2 rywielen De bestuurster van een der rywielen kwam zoodanig te vallen dat zy een der armen brak Door een agent van politie werd de arm gespalkt, waarna de juffrouw ter ver dere behandeling naar het Marine Hos pitaal is gebracht. Vergadering van den Raad der ge meente, op 1 insdagavond 5 Juni, des na middags ten 8 ure. Aanwezig alle leden. De notulen van 20 Februari en 19 t/m 23 Maart worden goedgekeurd, nadat ver schillende raadsleden hierin correcties (drukfouten en misstellingen) hebben aangebracht. De stukken A tot F «goedkeuringen van raadsbesluiten en nog enkele andere) worden, conform het voorstel van B. en W„ voor kennisgeving aangenomen. Het volgend stuk, een circulaire van den Mi- nisten van Binnen]. Zaken, gaf aanleiding tot een langdurige discussie. In bedoelde circulaire zegt de Minister, dat het nood zakelijk is, dat de salarisregelingen van gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen, welke nog steeds uitgaan eener- zyds boven het Rijkspeil, anderzijds bo ven den plaatseliiken loon- en levensstan daard, met den grootsten spoed daarmede hi overeenstemming moeten worden ge bracht. Hierop hadden B. en W. geant woord, dat nog onlangs, bii de begrooting, de salarisregelingen uitvoerig ziin bespro ken en er sedert geen wijzigingen van eenigszins belangrijken aard zijn voorge vallen, zoodat er volgens het oordeel van B. en W. geen aanleiding bestaat thans tot wijziging van deze regelingen over te gaan. De heer dr. F e e 11 s t r a Kuiper is het hiermede niet eens; hii herinnert er aan ,dat we het vorig jaar iets dergelijks hadden en toen tenslotte door de regee ring gedwongen werden. Nu is dit niet heeiemaal hetzelfde geval, maar spr. be toogt de wenschelykheid, dat van gemeen tewege samenwerking met het Rijk worde verkregen inzake dr- salarieering en komt er tegen op dat -nu deze aanschrij ving als onbelangrijk terzijde wordt ge legd. Overwogen dient te worden, wat de Raad kan doen om in dezen met het Rijk samen te werken. Bii de laatste begroo- tingsdebatten is een pensioenkorting in gevoerd, waarbij onzerzijds is gezegd, dat dit slechts een voorloopige maatregel zou zijn. Ook wethouder Van der Vaart zeide dit. Ware thans direct van boven af bevel gegeven de salarissen te nivelleeren, dan zouden we dezelfde scène hebben gekre gen als onlangs, toen we eenige dwingen de bepalingen op moesten nemen, hetwelk onder protest geschiedde. Nu is de Minis ter zoo beleefd een schrijven te richten aan de gemeenteraden, waarin hij zegt, dat het zijn voornemen is tot deze nivel leering te komen, en nu moeten we dit, naar spr. meening, niet zonder meer als onbelangrijk terzijde leggen. Als we dan straks weer worden gedwongen en we derom met een motie moeten komen om onze teleurstelling uit te drukken, wekt dat den indruk alsof wij niet met de re geering zouden willen medewerken, het geen spr. jammer zou vinden. Er moet uniformiteit worden gestreefd in de sala rieering en Nederland moet komen tot- een lager levensniveau, opdat wii kunnen concurreeren met andere landen. Want hooge loonen brengen tevens mede hooge productiekosten. Spr. stelt voor een C ommissie te benoe men, die de salarisrf^^ ng zal ter band nemen. De heer Schoeffelenberger con stateert, dat hier een addertje onder het gras zit. De heer Feenstra Kuiper hun- kert naar salarisveiiaging, dat blijkt uit zijn betoog, maar laat hii dat dan ronduit zeggen. Overigens zijn al die landen met lager levenspeil er even slecht aan toe als w ij. Wat dr. F. K. wil, is van direct na deel voor onzen middenstand. Het ant woord, dat thans aan de regeering wordt gegeven, is volkomen juist; persoonlijk zou ik het veel scherper hebben gesteld. De heer De N ij s merkt op, dat het College precies in de lijn van den Minis ter handelt door de salarisregeling zoo te laten. Uitwassen ziin er niet ten aanzien van de rijks- en gemeente-s issen. Het gemeente personeel gaat nie. uit boven dat van het Rijk, het Rijk geeft zelfs nog kindertoeslag. Dat de Minister absolute uniformiteit wenscht, gelooft spr. niet. voor het overige spreekt uit 't betoog van den heer Feenstra Kuiper de gangbare mentaliteit, dat de crisis zou worden op- ge lust door loonsverlaging. Amerika be- wysU dat dit allang niet meer opgaat. Dat de «nasis \oor onze gemeente zou kunnen w«)rden opgelost door verlaging van de «alar - «-n van liet gemeentepersoneel be- Rrypt spr. niet Het is den Minister'dan ook naar spr. meening uitsluitend te d« en 0:11 uitwassen weg te nemen, en hier be staan die niet fV Z?-n,irec,) 1 selooft ju t «lat het de bedoeling van den Minis ter is hier dwingend te willen optreden, zyn honderden gemeenten, waar een loonregeling is, welke lager is dan die van het Rijk. Spr. meent dan ook. dat het antwoord van B. en Wkan worden aan vaard. De heer Biersteker wyst op het bestaan van een tweede circulaire, waarin met 1 Juli imperatief wordt voorgeschre ven een pensioenbijdrage van 10 en waarin aan verschillende gemeenten in overweging wordt gegeven hun salariee ring te herzien. Het kan ook zeer goed zijn, dat men hier en daar tot salarisver- hooging zal moeten komen. Er moet even wel komen uniformiteit in de pensioen- verhalen, en als wij voorstellen deze zaak commissoriaal te maken, is dat enkel om een onderzoek te doen instellen naar den toestand alhier. De Voorzitter merkt op, dat de Raad twee maanden geleden vele uren be- steeds heeft aan een vergelijking van de salarissen met die van het rijk. Met over- groote meerderheid heeft toen de Raad gezegd, dat de loonen hier vrijwel gelijk waren. Nu komen de beide heeren van de minderheidsfractie met een voorstel voor een commissie van onderzoek. Dat onder zoek had destijds evenwel moeten geschie den en toen had men met dit voorstel dienen te komen. De heer Van der Mast had eerder gemeend, dat de heer Feenstra Kuiper zich zou hebben gegriefd gevoeld, dat door een dergelijke cii'culaire de autono mie der gemeenten wordt aangetast. Het tegendeel blijkt evenwel het geval te zijn: de heer F. K. wil in deze juist met de regeering medegaan. De heer Van Loo sluit zich aan bij wat B. en VV. hieromtrent zeggen. De vo rige maal hebben wjj uitvoerig gedebat teerd over allerlei staten en cijfers. Ove rigens gelooft ook spr. niet, dat het hier bij blijven zal; er zal wel weer een dwin gende opdracht komen en misschien doet de regeering het dan zelf wel. Zeker zal dat dan ten nadeele komen van de amb tenaren. De heer Terra steunt het voorstel- Feenstra Kuiper. De lieer E ii i d e r s vraagt of het Col lege na rijp overleg tot dit antwoord is gekomen of heeft men gedacht, dat van regeeringswege toch we] maatregelen zouden worden genomen? Zou het dan niet beter zijn toch maar een Commissie, te benoemen en de zaak nader te bezien? Spr. vreest, dat het slechter zal worden als de regeering zelve niet een regeling komt. Wii halen dan de schouders op en leggen de verantwoordelijkheid op die regeering, die het waarlijk ook niet voor haar genoegen doet. Wethouder De Boer beantwoordt de verschillende sprekers. De zienswijze van den heer Feenstra Kuiper, dat wij niet zouden willen medewerken met de rüks- regeering is onjuist. Twee maanden gele den hebben wij evenwel de regeling be zien en wii zijn thans van meening, dat twee maanden geen aanleiding zijn op nieuw hiervan een studie te maken. De circulaire, waarop de heer Biersteker zin speelde, is aan het College niet hekend: het lykt het College niet verstandig thans een onderzoek in te stellen. De voorlich ting van B. en W. is de meest juiste, maar beteekent volstrekt niet, dat wij thans niet met de regeering zouden willen sa menwerken. De heer Fenstra Kuiper zal op het betoog van den heer Schoeffelenber ger maar niet ingaan, doch uit zyn ver bazing erover, dat deze heer weet, dat ik iets anders zou meenen dan ik heb ge zegd. De heer Schoffelenberger: Ik ken mijn pappenheimers! De heer Feenstra Kuiper: Dat net college met de regeering wil mede werken, doet spr. genoegen. Onjuist is, «laf twee maanden geleden deze zaak is behandeld; toen is slechts gezegd, dat wy ons „voorloopig" bii de zaak zouden neer leggen en afwachten wat de regeering zal «men. Thans komt die regeling er en nu doet men het voorkomen alsof de vorige definitief is geweest. Dit is onjuist. De circulaire van den minister is min of meer vaag; het had dan ook op den weg yan hel kollege gelegen aan den minister te vragen wat precies wordt bedoeld. De Voorzitter: Zy is heeiemaal niet vaag:! Br. eenstra Kuiper: Bus u weet precieswat er gedaan moet worden? De Voorzitter: Ja zeker, er moet overeenstemming komen tusschen de [s en 6,1 gemeenteI«ke regeling, en die Kr. feenstra Kuiper: Oniuiat* hooger dan 'het*rijkloonk,assè rige' maal "bespoken. IkmoJi' er beztaa^ tegen maken, dat thans ee„ nieuwe dfs ie hierover wordt aangevaren. De meerderheid van den Raad heeft gecon stateerd, dat im grossen Ganzen uit- zonderingen zijn altijd wel aan te wijzen de salarissen vrijwel gelijk zijn. Wethouder Smits merkt op, dat één factor is vergeten, n.1., dat die gelijkheid van loonen aanwezig is bii toepassing van 10 pensioenbijdrage. Toen was het «ie heer Biersteker, die voorstelde die 10 dan maar vast toe te passen. Welnu, straks zullen ze imperatief worden voor geschreven en men is dan waar men wil. De heer Biersteker vindt deze op merking naief. Het standpunt van den heer De Boer kan spr. onderschrijven. Laat de heer Smits uit de notulen aan- toonen, dat wij dat gewild hebben. De heer Smits verkondigt hier met veel aplomb praatjes. Wy hebben destijds ge zegd te willen wachten tot de zaak aan de" orde zou komen. Thans is de tijd ge komen voor een commissie. Wethouder Smits antwoordt, dat «ie heer Biersteker wel eens meer een slag om den arm houdt om later zijn eigen meening door te voeren. De heer B. wil eerst de loonsverlaging en dan de 10%, ook dr. F. K. wil dat. Zoo snydt dan het mes van twee kanten. Daarop doelde ook de heer Schoeffelenberger. Wethouder Van der Vaart wil nog een paar opmerkingen maken. De heer F. K. wekte den indruk van een zekere animositeit tusschen College en Regee ring. De heer De Boer heeft reeds hierop gewezen. In tweede instantie stelde deZe heer het toen voor alsof wii door een vriendschappelijke houding alles wat de regeering ons voorschrijft, zouden willen slikken. Zoo is het ook weer niet; er zijn een aantal maatregelen van de regeering, waartegen het gemeentebestuur meent te moeten opkomen. Spr. heeft niet de ver wachting, dat het met de loonen in orde komt; in sommige plaatsen drukt de re geering salarissen omlaag, in andere wei gert zij ze op te voeren tot het peil der rijksregeling. Welnu, tegenover deze hou ding. die dus allerminst bedoelt tot een nivelleering te komen, wenschen wii onze zelfstandigheid te behouden ten aanzien van de loonpolitiek. En als men 1111 zulkè dingen hoort als van den heer F. K., wordt men kregel en kriigt het gevoel alsof hier de wensch de vader is der gedachte. Trou wens, als de heer Biersteker op onze plaats zat en mederegeeren moest, zou hij zeer zeker met het College meegaan; waré ik een minderheid, die op den zetel van den heer Biersteker zat, dan zou ik ook hoog van den toren blazen, precies als thans de beide heeren van Gemeentebet lang doen. Wat nu zoo'11 commissie betreft, alè wy hier inderdaad een commissie zouden krijgen, die objectief het vraagstuk vari de loonen zou bezien, ware er zeker wat voor te zeggen. Men wil dat evenwel niet; de loonpolitiek moet in hun lijn blij ven. Wii hebben heel wat werk verricht aan onzen 'oonstaat, maar ons werk werd afgekeurd, de regeering ging haar gang. Er is dan ook geen sprake van, dat het regeeringspotlood niet in onzt salarissen; zal worden gezet, en zoo'11 commissie wordt een college, dat geen praktisch werk kan verrichten. Men dcc geen mon nikenwerk, zegt spr., en volge het advies; op van het College. Het voorstel-Feenstra Kuiper tot be-i noeming eener commissie komt in stem-! ming en wordt verworpen met 165 stem men. Vóór de heeren Biersteker, Feenstra i Kuiper, Van der Veer, Eijlders en Terra, j Verder is nog ingekomen een adres van de afd. Den Helder van de Kon. Ned. Ver. voor Tuinbouw- en Plantkunde, om aller eerst de plaatselijke bloemisten in aan merking te doen komen voor leveranties van plantsoenbenoodigdheden. B. en W. hebben geantwoord hiermede zooveel mo gelijk rekening te zullen houden en het adres wordt verder voor kennisgeving aangenomen. Vleeschkeurliigsdienst. Voorstel in zake het verzoek van de slagèrsvereeniging tot afschaffing van de keurloonen geheven van elders ingevoerd vleesch en betreffende aanduiding „Paar- devleesch". Conform het prae-advies afwijzend be schikt. Veeverloskunde. Voorstel om afwijzend te beschikken op het verzoek van de afdeeling Den Hel der van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw om verhooging van het sub sidie voor veeverloskundige hulp te Koe gras. Op verzoek van den heer Terra aan gehouden. Vergoeding gebruik auto. Voorstel van een vergoeding aan den Directeur der Gemeentereiniging en Plantsoenen voor het gebruik van eigen auto. De heer Boogaard kan zich met deze voordracht niet vereenigen, waar mede wij ten aanzien van de andere ge meentelijke diensten, een precedent schep pen. Er zijn meerdere directeuren met een eigen auto, en die hebben een uitgebrei der arbeidsterrein dan de directeur der Reiniging. De eigenlijke dienst is aan de Bassingracht tegenwoordig, en de hoofd zaak is toch ophalen van het vuil. Er wordt door den directeur op gewezen, dat hij in Julianadorp en Huisduinen moet zyn, maar zoo min als hier bestaat daar voor den directeur aanleiding de straten te doorkruisen. oor een enkel maal kan de directeur dan beter een taxi nemen of met de fiets gaan. Het terrein van de Wa ter- en Lichtbedrijven is veel uitgebrei der, meent spr., en zeker komt deze direc teur ook om vergoed'^g voor zijn auto. De heer Van Loo: Hii krijgt al ja renlang 300 vergoeding! De heer Boogaard: In ieder geval krygen we dan straks den directeur Ge meentewerken, die toch ook Julianadorp onder zijn ressort heeft. Maar voor de arbeiders is er de dienst aan het beltter rein aan den rijksstraatweg, en zy moeten maar zien hoe zij er eiken morgen weer alf, z?ven oresent zijn. Zij krijgen geen enkele vergoeding voor een fiets E111 ue directeur kan dan tenslotte nog gaan op de uren, die hij verkiest. Op deze dra! hf" v aart spr- ziph tegen de voor- ïew ^6er Daders kan zich met het «-.oog van den heer Boogaard vereeni gen. Het zal op deze wijze niet lang du ren of we krijgen den Directeur van Ge- meentewerken ook om vergoeding. Dr. Riênks krijgt reeds 625 voor zyn auto, en natuurlijk blijft het niet bij deze J 300, die nu worden gevraagd. Bovendien, waar wil de wethouder het geld vandaan halen? Er moet een suppletoire begrooting voor komen. Spr. wijst er op, dat deze zaak in twee commissies behandeld is; de Comm. voor Publ. Werken kon, toen zy in de andere commissie reeds was goedgekeurd, niet meer over een vergoeding spreken; alleen over de wijze waarop «le gelden zouden moeten worden verdeeld kon zij zich uiten. De heer T i e s s e n acht dit een ver kapte loonsverhooging, meer dan een loutere vergoeding voor den auto. Hij wyst er op, dat thans nog 150 wordt vergoed voor het motorrijwiel, hoewel dat al 18 jaar oud is. Dat is dus een solied beestje geweest. Spr. is tegen de bijlage. De heer Bot heeft in de Commissie voorgestemd, omdat andere ambtenaren deze vergoeding ook krygen. Mocht men de toelagen gaan afschaffen, dan zal spr. zich daar vóór verklaren, omdat hij ten slotte tegen deze vergoedingen is. Wethouder De Boer wyst er op, dat het precedent, waar men op doelt, al vele jaren bestaat en inderdaad al 18 jaar ver goeding wordt gegeven voor een motorrij wiel. Spr. wyst op de motiveering van den directeur, waar hy zegt, dat het be rijden van dit motorrijwiel hem op den duur te zwaar wordt. De directeur moet een vervoermiddel hebben om zich te kun nen verplaatsen en spr. meent, dat we de kwestie niet zoo eenvoudig moeten stellen Het is een gemeentebelang als de direc teur zich snel verplaatsen kan. De direc teur der Water- en Lichtbedrijven heeft deze vergoeding en ook de directeur van Gemeentewerken zal thans komen. Het is evenwel de vraag of dit dan kosten voor de gemeente zal meebrengen. Want er worden hooge rekeningen gemaakt voor autovervoer. Het voorstel van den heer Maas komt jaarlijks op 150 en er is alle reden het in te willigen, De heer Biersteker wilde aanvan kelijk niet medegaan met de voordracht, maar is, 11a 's wethouders toelichting, daartoe bekeerd. Maar spr. zou willen voorstellen met een algemeene regeling dezer kwestie te komen voor alle diensten. Men trekke de voordracht in en stelle de behandeling uit tot de begrooting, advi seert spr. De Voorzitter merkt op, dat de directeur van Gemeentewerken niet kan chauffeeren, dus het zal zoo'n vaart niet loopen daarmee. Overigens is de dienst der plantsoenen de laatste jaren enorm toegenomen. Over de kwestie, dat deze aangelegen heid in twee commissies is behandeld, wordt uitvoerig van gedachten gewisseld. "De heer Boogaard wyst er tenslotte op, dat bij de ambtenaren tegenwoordig een automanie bestaat, en dat het wen- schelijk zou zijn als men hierop eens wat meer toezicht ging houden. De een spie gelt zich aan den ander. Met den gem. geneeskundigen dienst is het natuurlijk een heel ander geval, zelfs voor de Gas fabriek maakt het nog verschil. Voor de Reiniging acht spr. het evenwel aller minst noodig. De heer D e N ij s komt er tegen op, dat wethouder De Boer bepleit gelijke be handeling van ambtenaren, terwijl toch uitsluitend het dienstbelang overwegen mag. Onjuist is de voorstelling van de heeren Bot en De Boer omdat de een het heeft, nu ook de ander het moet hebben. Tenslotte wordt de voordracht om aan den heer Maas 300 vergoeding te geven voor het gebruik van zijn auto, verworpen met 11 tegen 10 stemmen. Tegen de hee ren De Nijs, Boogaard, Minnes, v. d. Mast, Biersteker, Feenstra Kuiper, Van Zwyn- drecht, Van der Veer, Eijlders, Ran en Tiessen. Grondruil enz. Achtereenvolgens worden aangenomen voorstellen betreffende: afvoer van gronden van het Grondbe drijf; ruil van grond met de Weesinrichting te Huisduinen; id. met H. Riemers Jr.; id. met N. P. Krul. Verkoop steeg. Voorstel tot verkoop van een gedeelte steeg aan M. H. Klercq. Aangenomen. De heer Meijer wijst op de verplichting van den heer Klercq om de steeg voor het verkeer vrij te houden. Wflzigingsbegrootingen. Zesde en zevende wijzigingsbegrooting 1933. De heeren Feenstra Kuiper en Eijlders vragen inlichtingen om trent enkele posten. Eerstgenoemde maakt bezwaar tegen uitgetrokken gel den voor cadeaux by gemeente-jubilea, en verklaart zich daartegen. Wethouder De Boer wijst er op, dat zij door de betrok kenen zeer worden geapprecieerd en dat het voor het werk niet goed zou zijn er mede te breken. Kermfsweek. Aangenomen worden voorstellen voor vaststelling van het sluitingsuur van win kels en intrekking van de verordening op den verkoop van sterken drank tijdens de kermisweek. Diverse voorstellen. Verder worden nog aangenomen voor stellen tot toekenning van vergoeding overeenkomstig art. 13 L.O.wet 1920 aan J. H. de Wit en B. Vink, te Koegras, tot aanstelling van een werkman boven de minimum jaarwedde, terwijl de mededee- ling betreffende de instelling van een commissie van onderzoek omtrent hande lingen bii den dienst van Gemeentewer ken voor kennisgeving wordt aangeno men. Waterlefdingtarief. Een voorstel tot vaststelling van een nieuw tarief voor waterlevering wordt op verzoek van den heer Boogaard aan gehouden. Water en electriciteit Refreft verbeterde watervoorziening in tefE„eh«P«a»l. -2^- if,#I1stra Kuiper zyn voiaotmuK uitspreekt, alsmede de aanstelling van een lynwerker voor het hoo^,,ani^gfkê net voor de verzorging daarvan, welke voorstellen beide worden aangenomen. Mededeeli ng. Deze mededeeling betreft liét voorstel tot aanleg van rijwielpaden, hetwelk nu hiervoor geen toestemming wordt ver kregen om deze ook door wandelaais te mogen laten gebruiken, door B. en W. wordt teruggenomen. Ter inzage. Ter inzage zijn nedergelegd: 1. Opgave van de personen, die gedu rende de maanden Januari, Februari en Maart 1934 voor rekening der gemeente in de R.-K. Ziekenverpleging zyn ver pleegd. 2. Het antwoord van Burgemeester en Wethouders op de vraag van den heer Th. A. A. Terra nopens de plaatsing van de parkeerborden in de Spoorstraat enz. B. en W. meenen, dat in de wijze, waar op deze borden thans zijn aangebracht, naar hunne meening geen verandering moet komen, te mindei niet, nu deze wijze van bevestiging in overeenstemming is met de in andere plaatsen gevolgde methode. Vervolgagenda. Ingekomen stukken. Goedkeuringen van raadsbesluiten en adres van bewoners van Huisduinen be treffende afsluiting van het duinterrein. Omtrent dit laatste wordt verwezen naar het antwoord hierboven onder „Mededee ling". De heer Terra informeert naar den termijn waarop dc toegang naar het Stille strand klaar moet zijn. Volgens bestek 17 Juli; getracht zal worden 1 Juli gereed te komen met dit pad. Monument Reddingwezen. Voorstel tot het aanvaarden van het Nationaal Monument voor het Nederland- sche Reddingwezen. De heer Feenstra Kuiper kan zich met deze voordracht niet vereenigen; de kosten hiervoor acht spr. te hoog. Het stichten van een monument is mooi, maar voor onzen tijd acht spr. deze uitgave te hoog. Die 6000 kan beter worden be steed aan het geven van een beter bestaan aan de schepelingen van de reddingboot. Den heer Boogaard spijt het dit geluid hier te moeten hooren. Ieder weet, dat het Comité verscheidene jaren werk zaam is geweest en dat het zeer veel moeite heeft gehad dit monument hier te krijgen, aangezien verschillende andere plaatsen alles deden 0111 het in hun ge meente te krijgen. Eerder ware dan ook een woord van waardeering aan het Co mité op zijn plaats. Het is jammer, dat aldus gesproken wórdt, te meer omdat de gemeente, die niet eens aan het Comité heeft gevraagd dit werk te doen, nu ha rerzijds als erkentelijkheid dit voorstel heeft gedaan. In tegenstelling met den heer F. K. is spr. het Comité dankbaar voor dit werk. De heer M e ij e r is het met den heer Boogaard geheel eens; dat wii dit monu ment hier krijgen, acht spr. een belang rijke gebeurtenis voor Den Helder. De heer E ij 1 d e r s merkt op, dat in ieder geval de gemeente het terrein rond om het monument in orde behoort te brengey. De heer F. K. is zeker geen lid van de Vereeniging „Monumentenzoi'g". Voor de arme redders bestaat het „Dorus Rijkersfonds", dat toch jaarlijks uitkee- ring doet. De heer Schoeffelenberger zou den heer F. K. willen vragen of hij tegen dit monument zou zyn als het voor de marine was. De heer De Boer brengt eveneens een woord van dank aan het Comité, voorna melijk den Burgemeester, voor diens werk. Het spijt spr., dat aldus in den Raad is gespx'oken. Het monument her innert ons aan de groote daden van die eenvoudige mannen en het is een symbool voor het nageslacht, en het is wel jammer, dat hier dergelijke materialistische over wegingen zyn geuit. Spr. wenscht den Burgemeester en het Comité geluk met dit werk. De heer Biersteker sluit zich bij deze woorden aan; spr. is het niet eens met zijn fractiegenoot. De heer Feenstra Kuiper hand haaft zijn standpunt; spr. deelt niet de eerbied voor dergelijke monumenten, hij vraagt aanteekening, dat hy tegen de bij lage is. Een voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht aan W. Grimiiser wordt van de agenda afgevoerd; het 3e snppl. kohier wegenbelasting 1933 wordt, hoewel dit iet ter inzage heeft gelegen voor de le den, vastgesteld. Aan den heer Haring wordt op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als leeraar aan de Zeevaartschool. .Vragen Schoeffelenberger. In de Held. Grt. van Dinsdag zyn een SaLViraS)en op£enomen, welke de heer Schoeffelenberger aan het College heeft inf°" de .reddingmiddelen waren tot n.. »rat he' S"'- t>.™ maa®emn;?;;Suh«e,t w-lra.1- groot aantal aanvr» g stjld wegens het kreeg. Doordat liet strand h?t Z,eebad men is de beschikbar l?i «taeno- beperkt, zoodat men we n!ffUl?te zeer tot dezen maatregel mnest DSen felenberger proleJ e" Sch oef" dat men hier n„ als hefS»^Cn er tpgc»- 'Ogesteld. Dat is toeb elra"Sen heeft is voor iedereen strand De heer Bier steker zet uiteen, de 465e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 5e klasse, 15de lijst Trekking van Woensdag 6 Juni 1334 Hooge Prijzen 100.000.— 9732 1000— 14840 10036 17356 400.— 65 7649 12790 200— 2491 7101 7104 11361 19272 100— 49 1404 3974 4018 4ÖS3 5230 7580 14861 15440 19183 Prijzen van 70 16 98 113 139 196 240 450 535 533 615 644 668 789 893 925 953 1017 1097 1221 1307 1373 1374 1399 1340 1686 1687 1697 1765 1963 1965 2033 2U9 2131 2141 2218 2266 2275 2322 23G3 2386 2440 2530 2537 2613 2644 2746 2814 2847 2853 2887 2913 3169 3282 3378 3455 3516 3546 3629 3637 3673 3679 3694 3740 3753 3870 3899 3924 4269 4275 4281 4287 4537 4659 4844 4853 4892 4911 4993 4994 5144 5183 5311 5321 53o2 5334 5468 5482 '5591 5623 5694 5724 5873 5906 5932 6033 6064 6299 6410 6567 6603 6706 6830 6834 6882 6930 7064 7094 7264 7297 7360 7439 7472 7492 7504 7640 7796 7931 80S7 8127 8180 8187 8225 8301 8341 8347 8361 8487 8647 8680 8805 8959 9204 9279 9419 9453 9494 9567 9926 10095 10263 10284 10408 10521 10567 10594 10741 10742 10767 10810 1084<) 10868 10888 10948 10969 11079 11205 11302 11315 11342 11365 11391 11628 H647 11700 11813 11858 11883 11927 11990 12072 12080 12249 12256 12273 12341 12693 12927 12993 13210 13360 13488 13535 13585 13589 13740 13772 14026 14213 14277 14336 14443 14461 14713 14791 14848 14912 14958 15022 15123 15214 15292 15609 15734 16385 16386 16492 16534 16571 16617 16801 16862 16864 16901 16923 16935 17030 17090 17157 17204 17247 17258 17295 17555 17608 17672 17839 17913 17957 17995 18030 13154 18425 18545 18550 18765 18820 18856 19040 19045 19126 19184 19193 19377 19421 19499 19524 19654 19665 19704 19711 19720 19736 19830 1996) 20014 20281 20317 20439 20454 20508 20578 20S0S 20712 20729 20837 20865 20890 20910 20946 20952 85 94 100 221 256 266 276 S81 599 605 607 797 834 860 905 1237 1294 1296 1316 1413 1422 1441 1445 1653 1662 1664 1679 1885 1886 1931 1990 2151 2249 2251 2263 2579 2587 2588 2616 2759 2773 2826 2884 3017 3040 3077 3088 3226 3286 3322 3337 3357 3452 3484 3510 3564 3636 3714 3731 3777 4140 4186 4233 4271 4367 4412 4423 4444 4664 4669 4708 4772 4919 5001 5041 5074 5252 5265 5304 5306 5465 5505 5523 5543 5619 5629 5645 5650 5898 5922 5943 5955 6136 6149 6162 6176 6235 6241 6284 6320 6638 6641 6827 6839 6981 7004 7166 7173 7397 7398 7578 7591 7685 7719 7917 7932 8201 8212 8299 8357 8595 8599 8916 8976 Nieten 118 158 377 627 952 1333 1488 1754 2002 2298 2640 2895 3136 189 396 640 1010 1377 1569 1778 2059 2344 2649 2931 3139 6625 6633 6764 6776 6964 6980 7137 7163 7342 7344 7490 7561 7681 7684 7863 7882 8106 8150 8264 8293 8548 8594 8877 8913 9090 9103 9291 9317 9557 9637 9868 9928 9190 9191 9322 9387 9642 9697 9932 9955 3358 3395 3575 3594 3792 3817 4284 4318 4454 4461 4786 4875 5084 5090 5327 5337 5554 5564 5667 5803 6004 6030 6186 6221 6401 6402 6642 6648 6890 6891 7034 7087 7199 7215 7417 7435 7601 7628 7780 7812 7935 7958 8231 8233 8437 8518 8610 8723 8978 9008 9226 9238 9389 9440 9750 9770 9957 9984 10046 10077 10107 10164 10173 10221 10287 1Ó290 10293 10296 10327 10365 10476 10493 10506 10525 10578 10578 10650'10715 10745 10838 10849 10880 10915:10918 10920 10921 10933 10974 10998 11025 11043 11127 11138 11188 11237 11241 11250 11253 11328 11348 11437 11481 11594 11854 11661 11665 11682 11707 11717 11762 11763 11826 12005 12014 12027 12060 12092 12104 12201 12219 12238 12286 12389 12416 12444 12477 12531 12549 12581 12S06 12638 12683 12711 12736 12788 12793 12967 12985 12989 13011 13083 13121 13166 13170 13177 13198 13262 13276 13377 13379 13386 13389 13453 13481 13599 13619 13644 13648 13658 13712 13739 13759 13863 13882 13914 13921 13973 14010 14018 140S1 14096 14157 14225 14229 14236 14249 14390 14391 14431 14449 14464 14478 14522 14548 14629 14741 14746 14748 14773 14774 14891 14980 14984 14989 15028 15035 15178 15210 15231 15234 15331 15335 15380 15459 15492 15546 15556 15563 15676 15681 15719 15752 15759 15823 15972 15977 16016 16023 16043 16080 i8273 16334 16460 16467 16499 16514 16569 16629 16691 16692 16732 16770 16831 16835 16846 16851 16907 16952 16989 17141 17160 17184 17189 17232 17279 17291 17321 17326 17340 17351 17419 17463 17486 17622 17629 17690 17778 17781 17815 17838 17847 17877 18039 18056 18079 18099 18103 18117 18157 18170 18174 18184 18190 18233 18362 18392 18395 18456 18509 18522 18615 18639 18669 18673 18693 18695 18808 18821 18837 18861 18890 18894 18983 19048 19083 19095 19097 19165 19383 19455 19463 19469 19540 19568 19755 19757 19863 19886 19907 19971 20001 20034 20035 20052 20054 20055 20069 20097 20138 20139 20183 20226 20289 20321 20335 20352 20358 20421 20554 20566 20587 20613 20632 20645 20697 20763 20780 20796 20798 20831 20860 Verbet. 5e ki. 14e lijst: 12838 m. 194 489 650 1159 1389 1592 1805 2075 2406 2686 2959 3196 3403 3595 3858 4324 45 J 7 4895 5207 5391 5574 5865 6041 6226 6416 6695 6922 7113 7232 7477 7630 7821 7997 8247 8528 8757 9020: 9245 9538 8850 9900 10238 10397 10588 10394 10978 11193 11317 11689 11900 12140 12424 12607 12806 13158 13315 13500 13725 13959 14177 14429 14550 14829 15045 15348 15619 15872 16218 16530 16784 16955 17268 17364 17706 17916 18120 18294 18552 18699 18930 19215 19866 19984 20060 20238 20477 20648 20850 212 576 771 1178 1397 1626 1649 2034 2495 2712 2980 3199 3422 36')9 3983 4347 4628 4918 5209 5392 5337 5893 6086 6230 6483 6754 6947 7129 7268 7479 7659 r<841 8016 8253 8541 8796 9061 9254 9547 9864 10036 10268 10468 1US34 ïopii 10933 11216 11421 11630 11918 12153 12425 12:22 12J37 13158 12339 13594 13728 13986 14184 14430 14826 14842 15071 15361 15632 15944 16225 16542 1Ï88 16976 17275 17413 17742 17966 18125 18320 18587 18715 18972 19309 19693 19993 20065 20287 20526 20683 20859 z. 12828. groote moeilijkheden, die het bestuur van het Zeebad heeft om de beschikbare ruimte zoo goed mogelijk te distribuee- ren. Men moest wel tot dezen maatregel overgaan; wij hadden ook liever 't strand vrijgelaten, maar dat kan niet. Verleden jaar was_ een dergelijke regeling er ook en toen is door niemand aanmerking ge maakt. De heer Van der Mast begrijpt wel, dat men een dergeliiken maatregel moest nemen, maar niet waarom men daarbij zulke prijsverschillen heeft ingesteld. Wie nu het eerst komt, heeft de eerste keus, ja, als hij tenminste het hoogere bedrag betalen kan, anders moet hij toch achter af gaan zitten. En iemand, die nu voor 20 een plaats huurt en daar b.v. twee-, maal van gebruik maakt, is oorzaak, dat «lus den geheelen zomer deze plaats on bezet blijft, terwijl er weer tal «ran ande ren van zouden kunnen profiteeren. De heer Biersteker zegt tenslotte toe de zaak nog eens bii het Zeehad Br sprake te zullen brengen. Rondvraag. Eenige vragen van den heer Van der «•'ast zullen in de volgende vergad'ïring werden Imantwoord. De heer Feenstra Kuiper be- spreekt de gasvoorziening van Anker- park en Buitenhaven, die dikwijls ge stoord wordt doordat de brug over bet wei 1 kanaal, waarover de leiding loopt, openstaat.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6