W utiU Stadsnieuws Nederlandsche Middenstandsbank tweede blad heldersche courant van donderdag 7 juni 1934. Ds. F. V/. J. van de Poel. Ds. F. W. J. v.d. POEL Zilveren jubileum van den heer E. H. Bos. De jubilaris E. H. BOS G0EDKQ0PE REISMARKEN BUITENL. SP00RBILJETTEN VACANTIE-ZEEREIZEN KONINGSTRAAT 7 Effecten Coupons Van een dochter, die een zoon was. Licht op voor alle voertuigen. Donderdag Vrijdag Mei Juni 21.44 uur 21.45 uur Aan de Byzondere Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen, alhier, slaagden j.1. Dinsdag voor het eindexamen de dames: W. A. v. Dalen, K. P. Klimp, A. Moor, W. v. Toledo, J. M, v. Wolferen en J. M. Brizee. Bij het laatst gehouden examen voor radio-telegrafist 2e kl. slaagde te 's-Gra- venhage onze stadgenoot, de heer K Kwast. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer II. Jansen, momenteel wonende in Haar lem, slaagde 1 Juni voor het diploma B als machinist ter koopvaardij. Aan het Instituut „Mercurius" slaagden voor het diploma Machinesohrij- ven de heeren M. Rottier en D. van Steenbergen, beiden alhier. DE VERJAARDAG VAN H.K.H. PRINSES JULIANA. Het geschenk van de Chr. Oranjevereeniging. De Chr. Oranjevereeniging alhier heeft namens H.K.H. Prinses Juliana van haar Kamerheer voor het aangeboden portret van wijlen H.M. de Koningin-Moeder ter gelegenheid van H.K.Hs. 25en verjaardag de volgende dankbetuiging ontvangen: „Hare Koninklijke Hoogheid is Uwe Vereeniging zeer erkentelijk voor de vriendelijke gevoelens van medeleven, welke aan de aanbieding van Uw ge schenk ten grondslag liggen en heeft mij verzocht Uwe Vereeniging en den ver vaardiger van het kunstwerk, den Heer J. C. Sneltjes, Haren zeer hartelijken dank over te brengen voor het kostbare geschenk, dat Hare Koninklijke Hoog heid met groote erkentelijkheid heeft aanvaard." De Kamerneer, (get.) Band. Zooals wij reeds met een enkel woord hebben gezegd, herdenkt ds. F. W. J. van de Poel deze week zijn zilveren jubileum als predikant by de Ned. Herv. Gemeen te. Den 6den Juni 1909 deed hij zijn in trede in de kerkelijke gemeente Niie- haske- en Haskerdyken (Heerenveen), waar hij tot 15 Februari 1914 werkzaam bleef. Hij kwam toen in Enkhuizen, welke standplaats hij 20 Juni 1920 verwisselde voor Tiel. In dit Betuwsche stadje werkte ds. Van de Poel tot 1 Juli 1928 en van dien datum af is hy werkzaam in Den Heldet. Ds. Van de Poel roemt den prettigen geest en de prettige verstandhouding in den kerkeraad alhier; ditzelfde hooren wü telkens weer van anderen, die hier in de gemeente werk verrichten. Met leze matw het verslag van het zilveren ambtsjubi leum van den heer Bos in ditzelfde num mer. Heel anders dan in vele andere plaat sen heerscht hier veel minder animositeit onder elkaar; men is er verdraagzamer, en men waardeert er elkanders inzicht et, overtuiging veel meer dan in andere stre ken van ons land. Ofschoon hier een aar» zienlijke categorie protestanten woont, wat de Ned. Herv. Gemeente betreft, kan dit aantal op 10 12000 worden gesteld is er onder de modernen veel onkerksch- heid. Daardoor kan het gebeuren, dat hier, waar feitelijk drie standplaatsen zijn, slechts twee predikanten werken. Maar er is, aldus ds. van de Poel, een groeiende belangstelling in het kerkeliik werk en bij de leden der kerk zelf is de belangstelling goed te noemen. Eigenliike armen zijn hier niet veel; het budget over de uitkeeringen, die jaarlijks wor den gedaan aan huiszittende armen, be loont slechts 8000.ongeveer: de rest van de inkomsten nl.m. f 17000.— jaar lijks wordt besteed aan het Tehuis in de OistslonWraat. *Mt gebouw is de laat ste jaren geheel gemoderniseerd: het is thans ingericht ook voor betalenden. er ziin kamers met vaste wasohtafels geko men, enz. Zooals men weet. bestaan thans plannen voor een PticMmg in den geest als het Aikmanrsche Westerlicht: hier onder zouden dan ook de bewoners van de Oostsir>otstradt vallen. In vorige gemeenten. Enkhuizen. Tiet, was veel werk onder de arbeiders: hier ls dat tuinder het geval. Met politiek houdt ds. van de Poel zich niet on; een predikant moet zich niet met de nolitiek bemoeien" is zijn stelregel. Dat wil even wel niet zeggen, dat hu zich niet met sociaal werk heeft beziggehouden. In tegendeel. In zijn standnlaats Pp kh ui zen was hij tevens secretaris van de Gezond heidscommissie. waardoor hü de gelegon- hoid had voor belangrnk sociaal werk; Tn Tiel, het stadie met een bekend gvmna- ruim, was Jiii leeraar in het Grieksch aan die instelling In de godsdienstoefening van a.s. Zon dag half elf zal de eigenlijke herdenking plaats hebben, zoodat wy gelegenheid hebben daar nader op terug te komen. Naar wij vernemen, zullen de kerkera Jen van vorige standplaatsen mede onder het gehcor van den jubilaris zyn. De vlag woei van het Militair Tehuis aan den Kanaalweg en binnen heerschte een wat je noemt gezellige en knusse stemming. Dat was geen wonder, want heel de bovenzaal was, op een stuk of wat volwassenen na, gevuld met de kinderen, die hedenmiddag hun meester kwamen huldigen. En u weet, die kunnen heel wat geluid produeeeren.nou! Al die kinderen begroetten bij de bin nenkomst van den heer en mevrouw Bos hun meester staande met het zingen van een psalm. Van gemeentewege waren tegenwoordig de heer De Boer, wethouder van onder wijs, en de heer Kamman, secretaris. Behalve diverse leden van School bestuur en kerkeraden, was nog tegen woordig de heer van Zwijndrecht (lid van den Raad) onderwijsautoriteiten en an deren. De heer Eijldiers aan het wOordL De heer E ij 1 d e r s, voorzitter van de Vereeniging „Laat de Kinderkens tot My komen", riep aan de aanwezigen het wel kom toe. Hy gaf allereerst een kort over zicht van 's heeren Bos' levensloop. De heer Bos, geboren 20 Febr. 1891 te Achttienhoven, werd in het jaar 1909 onderwijzer en vond een tijdelijke plaat sing op 18-jarigen leeftijd aan de Chris telijke School te Achttienhoven en daar na vervolgens te IJselstein, Amersfoort, Hilversum, Apeldoorn en in Mei 1920 als Hoofd der Christelijke School in de Ko ningstraat alhier. In de vijf eerstgenoemde plaatsen heeft hij een gezamenlyken diensttijd van 11 jaren en in Den Helder thans 14 jaren. De heer en mevrouw Bos zijn in Decem ber a.s. 18 jaar getrouwd en hiervan 14 jaar in Den Helder, zoodat wij gerust mo gen spreken van echte burgers van deze plaats. Hooggeachte jubilaris ,gaat spr. voort, Ons bestuur meende dezen dag niet on gemerkt voorbij te mogen laten gaan. Alhoewel gij deze dagen en dit feit in alle stilheid, als een heel gewone dag zou laten passeeren, het is u niet mogen ge lukken, en wy zijn hiervoor blijde. Deze dag moet herdacht worden. Het zou van ondankbaarheid getuigen tegenover U en bovenal tegenover den Heere Onze God. Vele zegeningen heeft de Heere ons ge geven in de 14 jaren dat gij alhier werk zaam zyt geweest aan onze scholen. Met liefde en toewijding zijn door u de werk zaamheden verricht. Wij hebben dan ook in de Heldersche Courant van j.1. Donderdag mogen lezen, dat als christelijk paedagoog voor u het hoogste begrip is inzake onderwijs: de christelijke opvoeding. In het huisgezin en op school moet één geest ademen. Christelijke ouders zijn dus verplicht hunne kinderen naar de christelijke scho len te zenden, waar onderwijs en opvoe ding in overeenstemming zijn met de lei ding, die zij thuis ontvangen, waar de dag met gebed begonnen en geëindigd wordt, waar de Bijbel, als het woord Gods, richt snoer is voor denken en doen. En daar tegenover de taak van den opvoeder is niet alleen het evangelie aan de kinderen te brengen, maar hij doe het licht van Gods openbaring schijnen op geheel het leven. Het is van groote beteekenis, vooral in een tijd, waarin alles gevaar loopt om verzakelijkt en gemechaniseerd te worden. Geachte heer Bos, gij hebt als onder wijzer en hoofd van de M.U.L.O., wat de opleidingschool aangaat persoonlijk ge staan tegenover het kind, en daarvoor verantwoordelijkheid gevoeld als voor een schepsel van God, een van die schepse len, welk Jezus persoonlijk tot zich ge roepen heeft en waarop Hij zijn zegenen de handen heeft gelegd en gezegd: „Laat de Kinderkens tot Mij komen". Wat moet ik in deze stonde meer zeggen? dat gij een bij uitstek bekwaam onderwijzer zijt, het is alom in Den Helder bekend. Dat gij met groote liefde werkzaam zijt in de school is een feit en wordt door ouders en schoolbestuur op grooten prijs gesteld. Op onderwijsgebied bezit gij vele gaven; gij hebt niet alleen voor onderwijzer ge studeerd, maar zijt een geboren onder wijsman, het zit u in het bloed. Mevrouw Bos, ook u zeggen wij dank, als een rasechte onderwijzersvrouw hebt gij uw man in zyn vaak moeilijke taak gesteund. Uw kennis van onderwijs is aan uw man en onze scholen ten goede geko men en bovenal hebt gij hem bijgestaan met het vrouwelijk en moederlijk gebed. In deze 25-jarige ambtelijke loopbaan van uw man hebt gij er bijna 18 jaren ge tuige van mogen zijn. Wij hopen, dat gy nog vele, ja zeer vele jaren uw man moogt bijstaan. Spr. richt zich daarna tot het personeel der school. Gij onderwijzers en onderwijzeressen, moogt u gelukkig achten onder zulk een bekwaam hoofd te mogen dienen. Hy eischt veel van u, maar van zich zelf nog meer. De oudere jongens en meisjes weten wat het zeggen wil in de klas te zitten bi, mijnheer Bos. Het is hard werken. Mijnheer Bos, het Schoolbestuur felici teert u van ganscher harte bij het berei ken van dezen mijlpaal en het heeft ge meend een keuze gedaan te hebben naar uw hart. Het zij my vergund u te mogen aanbieden eenige boekwerken, wetende, dat gij die niet gesloten houdt en wan neer gij daarin leest: denk dan daarbi, aan de groote waardeering van Bestuur en Schoolvereeniging tegenover u. God geve, dat gij onze scholen moogt dienen tot aan den pensioengerechtigden leeftijd. Mevrouw Bos, aan u zeggen wij h>t met bloemen, aanvaard deze uit dankbaarheid en dat zij een plaatsje krijgen op de tafel in uw huis. Spr. overhandigt aan den heer Bos de volgende boekwerken: Dr. H. Colijn, Toe lichting op het anti-revolutionair begin selprogram; Dr. P. J. van Herworden: Het verblijf van Lodewijk van Nassau in Frankrijk en C. Sineenk, Christelijk So ciale beginselen. Ingekomen was een schriftelijke geluk- wensch van den voormaligen inspecteur L.O., den heer Dun, thans te Alkmaar, en van den heer Feringa, den tegenwoor- digen inspecteur, bericht van verhinde ring. Gelukwensch namens de ge meente. Wethouder De Boer spreekt namens het Gemeentebestuur. Het Gemeente bestuur stelt op prijs, dat hier een vriend schappelijke en hartelijke verstandhou ding bestaat tusschen de beide onderwijs- richtingen. Daardoor kan van dat onder wijs, ongeacht hoe het is, een goede in vloed uitgaan. Vijfentwintig jaren heeft de jubilaris al tal van jongens en meisjes aan de maat schappij gegeven en in hen iets gelegd van zijn persoonlijkheid. Uw arbeid is van zóó groote beteekenis, dat het goed gezien is, op dit moment de aandacht te vestigen op den vruchtbaren arbeid van uw leven. Ook in andere functies kennen wij u: als lid der Schoolcommissie, als lid van den hoofdactencursus, als leeraar aan de Avondvakteekenschool, enz. En steeds kan van u worden gezegd, dat gij den arbeid, waartoe gij geroepen zijt, met hart en ziel hebt vervuld. Spr. hoopt, dat de gemeente nog lange jaren van uw gaven mag profiteeren. Toespraak van den heer Avenarius. De heer Avenarius, hoofd der openbare u.l.o. school, voert daarna het woord. In de 14 jaar, dat wij elkander ken nen is tusschen ons een vriendschaps band gegroeid, zegt spr. Voortdurend hebben wij zitting iif verschillende ccftn- missies en hebben gedachten uitgewisseld. Spr. brengt den heer en mevrouw Bos zyn beste gelukwenschen. Personeel en leerlingen. De heer Klaassen spreekt naméits het personeel der school en de leerlingen. Wij weten, dat u door en door onderwijs man zijt; wij hebben u leeren hoogachten. Nameijis personeel en leerlingen biedt spr. een schakelkast aan. ia, Postbrug VELTHUYS Een heele gebeurtenis wordt dit voorde kinderen, niet het minst voor twee kleine meisjes, die het doek, waarachter deze kast verscholen is, moeten onthullen en heelemaal op tafel klouteren ervoor. Voor mevr. Bos wordt door een tweetal andere meisjes een groote bloemenmand aange dragen; hierbij hoort een pracht van een toespraak, die zonder haperen wordt op gezegd. Het Ger. Kerkbestuur. De heer Boor, oud Onderwijzer, spreekt namens den kerkeraad der Ger. Kerk. De Kerk heeft belang bij het Chr. onder- wys: wie de kinderen heeft, heeft de toe komst. Onderwijsgeven is een moeilijk, maar ook een mooi werk. Buitenstaan ders weten dat zoo niet, die denken, dat het gemakkelyk is en wij om 4 uur klaar zijn. Mogen wij u nog lange jaren behou den voor het Chr. onderwijs. De Ambachtsschool. De heer Smit, directeur van de Am bachtsschool, spreekt eveneens woorden van gelukwensch. Voor de werkzaamhe den van den heer Bos als leeraar aan de school heeft spr. groote waardeering. De heer Bos heeft n.L de gave om ook aan grootere, al volwassen jongen op aange name wijze de leerstof bij te baengen. Spr. hoopt, dat de heer Bos nog vele jaren mag werkzaam zijn aan de Ambachtsschool. De jubilaris dankt. Thans is de jubilaris zelf aan het woord. Ik heb er tegen opgezien zegt spr., ik ben niet een man voor een jubilé. Toch stel ik het op buitengewonen prijst dat men dezen dag niet heeft vergeten en dat van alle kanten bewijzen komen van het warme hart. Spr. denkt allen hartelijk, in de eerste plaats den vertegenwoordiger van de gemeente. De verhouding hier is waarlijk buiteh- gewoon, steeds werken wü aangenaam samen. Deze felicitatie is voor spr. een' spoorslag om de verhoudingen te hand haven. Sympathieke woorden sprak de heer Avenarius. Wü kennen elkaar al 14 jaren, en de heer Avenarius is meer dan, een collega, hü is een vriend geworden. Dan de collega's van de school en de kinderen. In dit opzicht is miin ambtstijd wel bijzonder. Wat de verhouding aan de school betreft, is miin ambtstijd doorloo pend een zomerdag geweest on boven allen lof verheven. Ik dank allen, die op eenigerlei wijze blijk gaven van belangstelling en voor het fraaie cadeau. Ook den heer Boon dankt spr. Het Js het mooie van ons werk, dat wij telkens weer geregenereerd worden door ons on- derwyswerk. Tenslotte dankt spr. voor de hartelijke woorden van den heer Smit. Een dag als deze is goed om ons een spiegel voor te houden ten opzichte van ons werk. Tenslotte een woord tot de kinderen. Dat is erg moeilijk, omdat er heele klei nen en heele grooten zijn. Spr. wijst er pp, dat ieder mensch, groot en klein, in zyn leven zoekt naar iets en dat liii niet pioet rusten vóór dat Eéne gevonden is. Een gouden dag in een Gouden licht poemt spr. dezen dag, Nadat de kinderen waren getrakteerd op taartjes, die ze allemaal erg graag lustten (heeft u wel. eens een kind ont moet, dat niet van taartjes hield?) kwam fle thee en de sigaren voor de grooten en de photograaf voor de krant. En daar mede werd deze eenvoudige plechtigheid besloten. UITVOERING VAN GEWIJDE MUZIEK EN ZANG. Het Geref. Evangelisatie Zangkoor ;,Ora et Labora" (dir. J. Jongkees) en de j,Oranje Harmoniekapel" (Dir. J. W. Hertsworm) zijn van plan om op Zondag J0 Juni, des morgens van 8 tot plan. 9.15 üur, een programma van gewijde zang en muziek uit te voeren in de muziektent Julianapark. Wij laten hieronder het programma Volgen: Ehre sei Gott in der Höhe Schubert Muziek. 2. a. Alles wat adem heeft, b. Als g' in nood gezeten. Zang en muziek, j}. a. Largo van G. F. Handel, b. Nader mijn God bij U. Muziek. 4 a. Zondaar, zoekt gij rust en vrede? b. Komt, voorwaarts in den heil',gen strijd! Zang en muziek. 5, a. Ave vertim, Mozart. b. Es ist bestimmt in Gottes Rat, Mendelssohn. Muziek. a. Heerlijk Evangeliewoord. b. Komt tot den Heiland. c. Er is nog plaats omi te ank'ren. Zang. Hymne, van Fr. Silcher. Muziek. it. Dankt, dankt nu allen God (koraal). Zang en muziek. 1 l AANBESTEDING. j Opgave der op 5 Juni 1934 gehouden Aanbesteding voor de levering van groenten te Willemsoord, gedurende het tijdvak 1 juli 19341 November 1934, gehouden in het commandementsgebouw der marine aldaar. j Ten behoeve van Hr. Ms. zeemacht en pet Kon. instituut voor de marine: j J. van Amersfoort f 5944.20; C. van Qs Cornz. en Co. f 6020.25; A. Blom f 6739.15; G. van Os f 6923.10, en J. Koning f 7103.55, allen alhier, i Ten behoeve van het Marine-hospitaal te Willemsoord G. van Os f 595.C. van Os Cornz. en Co. f 595.10; J. van Amersfoort f 605 j. Koning f673.45, en A. Blom f 717.40, allen alhier. TENTOONSTELLING NOORDER KUNSTKRING. Men schrijft ons: De lezers en dat zijn toch alle inge zetenen van deze stad, die het abc heb ben geleerd zullen op velschillende Reisbureau Wwygeji TTffOBH t.o. Postbrug ïFÜJ w 'plaatsen affiches van den Noorder Kunst kring hebben gezien of alsnog zien, waarop een tak bloesems de aandacht vestigt op de schoonheid. Een schoon heid, die niet met vim of zeep is te be reiken. Men weet het eenmaal: de Noorder Kunstkring tracht inzicht en belangstel ling voor schoonheid te brengen aan het Heldersche publiek óók aan dat der omstreken. En daartoe noodigt zij kun stenaars uit die hun werk hier te expo- seeren. Omdat men nu eenmaal niet allemaal naar, bijvoorbeeld, Dick Ket in Benne kom of Jan A. Bakker in Noordwolde kan gaan. Omdat ieder weet, hoe moeilijk veel menschen in beweging zyn te brengen, om een kunsttentoonstelling te bezichtigen buiten de stad. Omdat de menschen ge makzuchtig zijn. Daarom komen de kun stenaars naar u toe. Naar het hartje van de stad In de groote zaal van Musis Sacrum met het mooie bovenlichtl Dinsdagavond 8 uur opening voor do nateurs bent u daar ook bij?!en go- noodigden. Om negen uur wordt de tentoonstel ling voor het publiek opengesteld voor den luttelen prijs van 15 cent. ALGEMEENE LEDENVERGADERING TRANSPORTCOLONNE NED. ROODE KRUIS, AFD .DEN HELDER. Dinsdagavond 8.30 uur hield bovenge noemde afd. van het Nederl. Roode Kruis, onder voorzitterschap van den heer Win ter, een ledenvergadering in de Marine Cantine aan de Buitenhaven, die voor dit dool door den vice-admiraal was afgestaan. In zijn openingswoord, waarin de voorz. allen hartelijk welkom heette, in 't bijzon der Dr. Rienks, den leider van de afd. en Dr. Krul, die den cursus dit jaar heeft gehouden, gedacht de heer Winter een tweetal leden, die in het afgeloopen jaar overleden zijn. Na voorlezing van de notulen en het jaarverslag, werd het bestaande bestuur by acclamatie herkozen. Nu door het aanleggen van een rij- en wandelweg door de Donkere Duinen, het mooie strand daar steeds meer bezoekers telt, heeft de heer v. d. Wouw, een van de leden van de transportcolonne, zijn con sumptietent, die daar staat, beschikbaar gesteld voor het plaatsen van een verband- trommel en brancard, zoodat de badgasten daar zich bij een ongeval kunnen wenden tot dit li<L Dr. Rienks houdt hierna, zooals hij het zelf noemde, een genoegelijk praatje over het werk van de transportcolonne. Een gaslezing. Na sluiting van de ledenvergadering, wordt het woord gegeven aan den heer Rieder, voor zyn lezing met lichtbeelden over de gasbeschermingsapparaten. Spr. legt het doel en de werking hiervan uit. Spreker geeft een korte uiteenzetting van de verschillende gassen, die in tijden van oorlog gebruikt zullen worden en tevens de vele middelen die noodig zijn om de gassen onschadelijk te maken <5Ï deze tegen te houden. Tegen het zeer bekende en gevaarlijke mosterdgas, kunnen we ons slechts wapenen door een speciaal pak aan te trekken, daar het gas door gewone kleeding heendringt. Wy zien van de een voudigste tot de meest moderne appara ten, voorzien van zuurstofcylinders. Ook gebouwen kunnen tegen het gas gevrij waard blijven door het aanbrengen van apparaten, die het gas onschadelijk ma ken. De heer Winter brengt als tolk van allen zijn dank aan spreker voor zijn buitenge woon interessante lezing, waarna de ver gadering uiteen gaat. ORGELCONCERT AAJJE KAMP. Onze stadgenoote gaat voort van tijd tot tijd orgelbespelingen te geven in de Luthersche kerk, maar de belangstelling er voor is niet zeer groot, zelfs niet nu de toegangsprijs praktisch geen rol speelt. Gisterenavond woonden wij wederom zoo n orgelbespeling bij: het programma was zeer gevarieerd. Óver het algemeen konden de eenvoudige nummers ons het meest bekoren. Er was een zeer bekoor lijke Musette van O. van Durme. een fijne teere aria van Bach, van César Franck een compositie, waarvan het wee moedige andante mooi werd vertolkt. Daarentegen kon een Allegro Vivace uit de 5e symphonie van Widor ons minder bekoren, hier was iets onafs, iets hortends in de weergave. Datzelfde troffen we ook aan in het nummer van Batiste: „Voix céleste"; het deed étude-achtig aan. Heel goed weer vonden we de koraaltrio's van Jan Zwart: met een statig orgelhymne over het Valeriuslied „Wilt heden nu treden" werd besloten. Twee laatkomende bezoeksters wilden tijdens het slotandante van César Franck met alle geweld toegang; zij rammelden daartoe aan de deur. Aan deze twee jon ge meisjes zij gezegd, dat er niets tegen is dat zij te laat komen, maar dat het tot de goede manieren behoort om dan buiten te wachten tot het nummer uitgespeeld is. EEN NIEUWE GARAGE. In het hartje van de stad, Kroonstraat, heeft de heer R. J. Lorette Jr„ een taxi bedrijf en luxe-auto-verhuurinrichting geopend. Onze stad is groot genoeg om dit nieuwe bedrijf levensvatbaarheid te verzekeren, temeer waar de heer Lorette zich met volle ambitie aan de zaak hoopt te geven en de beschikking heeft over een gloednieuwe Chevrolet, waarin het een genoegen moet zyn in Den Helder rond te rijden. Voor grootere tochten heeft de garagehouder de beschikking over een grooten wagen, een Auburn. De vader van den ondernemer, secreta ris van de Ned. Reisver., adviseert by het organiseeren van reisjes in den omtrek en verder en maakt eventueel, in overleg met de reizigers, een aardig reisplan op. Van deze diensten profiteert men natuur lijk gratis. De garage is, zooals we boven reeds schreven, gevestigd in de Kroonstraat. De oude slachtplaats van den heer Slik ker werd ervoor op practische en doel matige wijze verbouwd. Reisbureau b» y a "grajEH t.o. Postbrug «Kift- I FlUf 3 EEN AANRIJDING. Gisterenmiddag kwart voor een, heeft op den hook O. KerkstraatHeersteeg een aanrijding plaats gehad tusschen een fietsrijder en een automobilist. De wielrijder, een militair werk man, werd een meter of tien meegesleurd, doch kwam er wonder boven wonder met niet ernstige verwondingen af. Zijn fiets werd vrijwel vernield. De chauffeur kreeg eenige snywonden, door glassplinters van de voorruit van zyn wagen, die bij de bot sing sneuvelde. AUTO TE WATER. De belde inzittenden konden zich redden. Drankoorzaak? Dinsdagavond te ongeveer zes uur is bij den Overweg, by het kruispunt Korte- vlietMiddenvliet een vier-persoons Chevrolet te water gereden. In den auto zaten twee mannen, vertegenwoordigers van de „Oranje Brouwery", te Haarlem. Drankoorzaak is waarschijnlijk niet vreemd aan het ongeluk. De beide inzit tenden konden zich uit den wagen wer ken en kwamen met een nat pak vrij. Door een kraanwagen van Maarten Smit werd de auto, waarvan de motor be schadigd was, op het droge gebracht, en haar zriy garage overgebracht. De twee inzittenden van den veronge lukten wagen, werden met een auto van Maarten Smit naar Haarlem gébracht. OEFENINGSREIS HR. MS. „VAN MEERKANT". Hr. Ms. Van Meerlant. zal iri Juli met de adelborsten van het Kon. Instituut voor de Marine een oefeningsreis maken naar het Engelsche Kanaal, onder bevel van luitenant ter zee le klasse O. R. F. Immink. Het reisplan is als volgt samengesteld: 11 Juli vertrek uit Vlissingen 13 Juli aankonst Great. Yarmouth; 16 Juli vertrek Great Yarmouth; 18 Juli aankomst en vertrek Vlissingen 20 Juli aankomst Boulogne S/Mer; 23 Juli vertrek Boulogne S/Mer en aan komst te Vlissingen Buitenlandsch Overzicht pag. I FeuilletonI Radio-programma 2 Van links en rechts2 De officieren van „De Zeven Provinciën" voor het Hoog Mili tair Gerechtshof1 Er zijn zeventien inschrijvingen voor den handicapwedstrijd Lon denMelbottrne7 Aan sommige gemeenten salaris- verhooging door de regeering voorgesteld, in verband met de pensioenpremie2 Verlaging met 10 pet. voorge steld van de loonen van de miin- werkers7 Overval in wisselkantoor te Rot terdam. door werkloozcn dek- knecht2 Een regeeringscrediet van 20 m'l- lioen voor de scheepvaart? 2 75 dooden bij een mijnongeluk in China2 Het aantal arbeiders bij Philips bedraagt op het oogenblik meer dan 14.000 man7 De behandeling van de Crisisin komstenbelasting en vennoot schapsbelasting zullen niet voor het recès in de Tweede Kamer worden behandeld7 Gemeenteraad van Den Helder 6 Een nadere verklaring van het Soer. Hbld. over het werpen van den bom op „De Zeven Provin- eten 7 Het Belgisch kabinet is gisteren afgetreden7 Omtrek-nieuws 7 Marktberichten8 Marineberichten8 Sportnieuws8 KANTOOR DEN HELDER Dinsdagmiddag 4 uur. De heele redactie maft; rust uit van de samenstelling van de krant, die Dinsdag is verschenen. Met argusoogen heeft zij reeds weer een blik laten gaan over een stapel, die voor het nummer van Donderdag ligt te wachten, en waaruit weer moet worden geschift, gecorrigeerd, veranderd Maar voer vanmiddag kan het nog wel even wach ten. Alle te koop aangeboden kinderwa gens zijn van de hand gegaan, alle meis jes, die een vriendin vragen, hebben er een gekregen, alle poesen, voor wie een goed tehuis wordt gezocht, zijn onderdak met een vischje toe... wat blijft er dan voor ons over? We rusten op de lauwe ren, nietwaar? A propos: u denkt toch wel aan onze kleine advertenties: één enkele plaatsing en u hebt altos wat begeert. De zon schijnt en liet beeft er veei van of het zomer zal gaan worden. Plotseling dringt een stem tot ons door, een luide stem, een opgewekte stem, precies de stem van een verheugde grootmoeder. «Me dochter heeft een zoon!* roept de stem. We schrikken op uit onze rust, wrij ven de slaap uit de oogen en roepen terug: «Wel gefeliciteerd!* «Jawel, maar jelui hebben een meissie afgedrukt 1* Plotseling is ieder wakker. Daar moeten we meer van weten; een zoon, die een dochter is of een dochter die een zoon is Dat kan een ingewikkelde burgerlijke stand-kwestie worden. In gedachten zien wy dien zoon (of die dochter) al volwas sen, we maken het in gedachtig mee, dat hy wordt ingelijfd bij het Nederlandsche leger of de marine, terwijl hy aahteraf een meisje blijkt te zyn, we zien hem bezig aan het aardappelschillen en pan nekoeken bakken, hoewel hy als man des huizes bij den burgerlijken stand is in geschreven, we hooren een mooie sonore bariton, hoewel het eigenlijk een meisjes-sopraantje behoorde te zijn... kortom, we zien in onze verbeelding dui zend en een conflicten, waarin die arme jongen, die een meisje is (of dat snoezige meisje, dat een jongen blykt te zyn), wordt betrokken en een berg paperassen om het weer in orde te brengen. Maar we zyn niet overtuigd. Wy kun nen ons vergist hebben, de grootmoeder kan het mis gehad hebben, de burger lijke stand kan een fout hebben begaan. Eu dus gaan we nader onderzoeken. «Weet u zeker, dat het een jongen is?« is de vraag die wy stellen, 'r. Beetje idiote vraag overigens. «Of ik het zeker weet? 'k Loop daar net in de straat, en toen komt een ken nis naar me toe en die zegt:Nou, wel gefilisiteerd met je kleindochter! 'k Zeg: Kleindochter, kleindochter? 'k heb heele maal geen kleindochter! Hoe kom je d'r bij? Nou, mensch, zeit-ze, 't staat toch in de krant! Asjemenou, zeg ik, heb ben die kaffers daar in de Koningstraat d'r een meissie van gemaakt! Daar gaan ik heen, subiet! En hier ben ik nou! Wat hebben jelui nou met m'n kleinzoon uit gespookt? Want 't is een echte kleinzoon, hoor! Toen besloten we den woordenstroom maar af te dammen, grootmoeder zag er veel te opgewekt en veel te gelukkig uit,

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9