Buitenlandsch Overzicht. De Tweelingzusters NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BINNENLAND De spanning in het Verre Oosten. Frankrijks schuld aan Amerika. De oorlog tusschen Bolivië en Paraguay. Welk deel van belasting betalend Nederland verzweeg? Algemeen reglement R.K. Staatspartij. „Toegangswegen tot Harlingen'. Patricia Wentworth Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.60; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen 'lexel f 1.66binnen- land f 2.— Nederl. Oost- en West Indië per zeepost 1 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Losse ros. 4ct. ;fr.p.p 6ct. Zondagsblad resp f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1.- Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, 1 1.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V Drukkerij v/h C. DE BOER Ja. Bureau: Koningstraat 78 - Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN 20 ct. per regel (galjard). Ingez. rneded (kolombreedte als redaction. tekstl dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contan e be taling 15 ct. per regel, min. 60ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Pogingen van Mussolini om Hitier terug te brengen te Genéve? In België is een nieuw kabinet gevormd. - De Sowjet'Unie en de Kleine Entente. Onderhoud tusschen Musso- lini en Hitier De besprekingen te Genève zullen eerst vruchtbaar voortge zet kunnen worden als Duitschland terug keert. Duitschland zelf is daar waarschijnlijk wel toe ge neigd, doch zijn prestige staat op het spel als het terugkeert zonder inwilliging van zijn eisch van gelijkgerechtigheid, waar Frankrijk niets en de andere mogend heden heel weinig voor voelen. Toch moet er iets gevonden worden om de ge slaakte besprekingen weer op gang te krijgen. Maar hoe? Men gelooft dat Mus- solini, als Hitier hem deze week zal be zoeken, een poging daartoe zal wagen. De Nw. Rott. Crt. schrijft over de hou ding van Duitschland o.m.: Duitschland gaf reeds lang teekenen, de overijlde beslissing van 14 October te betreuren. Bij de Duitsche diplomaten is zij nooit populair geweest en evenmin bij de generaals van de Rijksweer, die aan een bij verdrag verkregen rechtsgelijk- bsid verre de voorkeur zouden hebben gegeven boven den halfslachtigen, en door allerlei gedragingen van S.A. en S.S. zeer vertroebelden toestand van thans. Wij hebben moeten constateeren, dat Sir John Simon in zijn voorwaarden aan Duitschland, en Hitier door zijn driftige reactie daarop, tegelijkertijd een voor hen beiden in de buitenlandsche politiek ongewone kracht aan den dag legden, maar ook achterna gelijkelijk berouw hebben gekregen over hun durf. De weg terug was voor Hitier ongelijk veel moei lijker dan voor den Engelschtnan. Doch Hitier heeft oefening in het betreden van terugwegen in de buitenlandsche politiek! De vorige week moet Hitier heel veel te denken hebben gegeven. Eerst kwam het accoord over de stemming in het Saargebied, te Genève gesloten. Daarna, als factor van anderen aard, de duide lijke aanwijzing, dat Rusland nu besloten is zich aan te melden voor het lidmaat schap van den Volkenbond, en dat de anderen het zullen toelaten. Daarmee kwam vrijwel vast te staan, dat het levensgevaar voor den Volkenbond voor het oogenblik geweken was. Verder heeft men te Berlijn sterker dan ergens anders gevoeld, hoe krachtig de positie van Frankrijk te Genève ge worden is. Barthou kon alle voorwaar den die Duitschland zou stellen voor zijn terugkeer naar Genève, en zelfs alle on derhandelingen van den Volkenbond zelf over dien terugkeer, van de hand wijzen, zonder daarbij werkelijke bestrijding te vinden Wat op zichzelf ook opmerkelijk was dat het, in zijn trotsche houding (lezen keer zeker niet „bluffende" Frankrijk, tegelijkertijd zelf door zijn gezant te Ber lijn Duitschland tot terugkeer liet uit- noodigen. Immers Poncet, de Fransche gezant, kent het terrein te Berlijn te goed, om niet te weten wat hij ondernam. Hij moest kennis hebben van gevoelens en stemmingen, die geen gevaar opleverden dat Berlijn op de principieele houding der Franschen verergerd door nog eenige, nu weer vergeten, anti-Duitsche liefelijkheden met een even princi pieele afwijzing zou antwoorden. Er moest een politieke basis bestaan voor zijn stappen. Het moest niet ondenkbaar zijn dat Frankrijk Berlijn kon overreden, om het besluit van 14 October in te trekken. De minister^ crisis in België opgelost De Belgische ka binetscrisis behoort weer tot het verleden, de Broqueville is er dus nog betrekkelijk vlug in geslaagd een kabinet samen te stellen. Het ziet er als volgt uit: Eerste minister: de Broqueville (kat,h.); landsverdediging: Devèze (lib.); buiten landsche zaken- Jaspar (kath.); financiën: Sap (kath.); justitie: Bovesse (lib in dustrie, landbouw en handel: van Cau- welaert (kath.); binnenlandsche zaken: Pierlot (lib.); koloniën Tschoffen (kath.); arbeid en sociale voorzorg: van Isacker (kath.); openbare werken: Fortousme (kath.)/; openbaar onderwijs: Maistriau (lib.); transport en P.T.T.: Dierkx (lib.); ministers zonder portefeuille: Ingenbleek (lib.) en van Zeeland (kath.). Het kabinet bestaat dus uit acht katho lieken en zes liberale ministers. De Brusselsche corr. van de N. R. Crt. meldt, nog over den indruk dien het ka binet in Belgische financieele kringen gemaakt heeft: CHARLES DE BROCQUEV1LLE, De samenstelling van het nieuwe kabi net de Broqueville heeft, in de Belgische financieele kringen, een zeer gunstigen indruk teweeggebracht. Men is in deze kringen van oordeel, dat de nieuwe re geering een groot deel van hare kracht ontleent aan het feit, dat minister Sap, die Jaspar aan financiën opvolgt, door den vice-president van de Nationale Bank van België, mr. Paul van Zeeland en se nator Ingebleek, een beproefd deskun dige op het gebied der belastingtechniek, zal worden bijgestaan. Mr. van Zeeland en senator Ingenbleek maken, naar men weet, als ministers zonder portefeuille, deel uit van de nieuwe regeeringscombi- natie. Naar mij uit de best ingeiicite bron woidt verzekerd, zal de regeeringsverkla- ring op de duidelijkste wijze te kennen gt ven, dat België er niet aan denkt ook maar iets te wijzigen aan do tot dusver gevolgde goudpolitiek. Een dergelijke wij ziging is, dank zij den grooten goud voorraad van de Nationale Bank volstrekt uitgesloten. Rusland en de Kleine Entente Het herstel van de betrekkingen tusschen de Sowjet-Unie en de Kleine Entente heeft de aandacht van Euro pa getrokken, omdat hier meer muziek achter zit Jan men oogensctiijnüjK w-d zou denken. De Praagsche corr. van de N. R. Crt. meldt nu, dat behalve beide brieven, die tusschen Benesj en Titulescu eenerzijds en Litwinof anderzijds zijn ge wisseld en waarin de besluiten der regee ringen werden meegedeeld, om in nor male diplomatieke betrekkingen te tre den en gezanten te benoemen, nog een ander tweetal brieven in de Roemeensche prs is gepubliceerd. Opdat de thans begonnen betrekkingen zich ook normaal kunnen ontwikkelen, zoodat er een steeds inniger toenadering en duurzame vriendschap zou groeien, al dus schrijft Litvinof aan Titulescu en Benejs, bevestig ik de totstandkoming van de volgende overeenkomst: De re geeringen van onze landen waarborgen elkaar onderling, een volledige respectee ring van hun souvereiniteit. Zij zullen zich onthouden van elke middellijke of onmid dellijke inmenging in de interne kwestie en in den politieken ontwikkelingsgang van de andere en met name van elke agi tatie of propaganda, interventie en onder steuning daarvan. Zij verplichten zich tevens op hun gebied geen organisaties te dulden, welke ten doel hebben een ge- wapenden strijd tegen den anderen staat uit te lokken of wel het politieke en so ciale regime aan te vallen, op te hitsen tot daden van terreur of deze tegen de offi- cieele vertegenwoordigers der landen voor te beraden. Hetzelfde geldt voor de orga nisaties,die zich als regeering van een anderen staat of van een gebiedsdeel daarvan uitgeven. Zij verplichten zich eveneens met recru- teeren en het binnentreden en het door voeren van wapenen en munitie en ander oorlogsmateriaal dat voor zulk een or ganisatie bestemd is, te verbieden. Russische troepenverplaatsing? De correspondent van de Daily Tele- graph, die een reis heeft gemaakt niet den Trans-Siberischen spoorweg, seint aan zijn blad van Mandsjoeli uit, dat hij in tensieve militaire voorbereidingen heeft waargenomen. Hij constateerde enorme troepen-con centraties van Irkoetsk uit naar de grens van Mantsjoekwo. Treinen vol met troe pen, materiaal en kanonnen rijden naar het Oosten. De correspondent kreeg van betrouwbare zijde de inlichting, dat de Sowjets vierduizend militaire vliegtuigen bezitten en dat het totaal aantal der troe pen in Siberië geschat wordt op 300.000. Wordt niet betaald. De ministerraad heeft Dinsdagochtend besloten den op den 15en dezer vervallen den termijn van de Fransche schuld aan Amerika niet te betalen. De regeering van Bolivië brengt het geschil voor de algemeene Volkenbondsvergadering. De regeering van Bolivië, die vorige maand in den Volkenbondsraad de toe passing van artikel 15 van het Volken bondsverdrag op het Chaco-geschil ver langde, heeft thans ter kennis van Avenol gebracht, dat Bolivië wenscht dat niet de Raad, doch de algemeene Volkenbonds- vergadering het geschil zal behandelen, z )oals indertijd oolc op verzoek van China neet 't Chineesch-Japjansche geschil over Mantsjoerije is geschied. Volgens art. 15 li d 9 hebben de strijdende partij hiertoe net recht. ZWITSERLAND WIL RUSLAND NIET ERKENNEN. De Zwitsersohe minister van buiten- li ndsche zaken Motta heeft in het parle ment verklaard dat de regeering er niet aan denkt Rusland te erkennen. Hij waar schuwde ook den Volkenbond voor op- rieming van Rusland, Van het totaal vermogen en inkomen. Men schrijft aan de N. R. Ct.: Blijkens een persbericht bracht het ge nerale pardon in totaal 10* millioen gul den in 's Rijks schatkist voor over de be lastingjaren 1931-'32, 1932-'33 en 1933-'34 verzwegen vermogen ad resp. 434, 298 en 351 millioen gulden en verzwegen inko men ad resp. 26, 25 en 20 millioen gul den. De vraag rijst, welk deel van het vermogen en inkomen belastingbetalend Nederland heeft verzwegen. Wanneer men de hierboven genoemde cijfers be schouwt zou men denken, dat het heel wat is en het zijn werkelijk geen on beduidende sommetjes doch uitgedrukt :'n percenten van het totaal vermogen en inkomen, is het nog niet zoo heel veel. Het totaal vermogen en inkomen be droeg voor Nederland over 1931-'32 resp. 14.300 millioen en 4206 millioen en over 1932/33 resp. 11.718 millioen en 3657 millioen gulden. Aannemende, dat de be dragen over 1933-'34 ongeveer gelijk zul len zijn aan die over 1932-'33, is dus over de laatste drie belastingjaren verzwe gen: a. aan vermogen resp. 3.03, 2.54 en 3 pet. va nhet totaal; b. aan inkomsten resp. 0.62, 0.68 en 0.55 pet. van het totaal. Opmerkelijk is, dat ondanks het feit, dat het aantal aangeslagenen in de in komstenbelasting (ongeveer 1.700.000) be langrijk hooger is dan het aantal aan geslagenen in de vermogensbelasting (ongeveer 185.000), de percentages van het verzwegen vermogen veel hooger zijn dan die van het verzwegen inkomen. MR. S. J. R. DE MONCHY. Burgemeester van Den Haag. Naar de N. R. Ct. uit goede bron ver neemt, is de benoeming van mr. S. J. R. de Monchy, burgemeester van Arnhem, tot burgemeester van Den Haag zeer spoedig te verwachten. De benoeming komt ver moedelijk nog deze week in de Staats courant. Zij zal met 1 Juli ingaan. GELUKKIGE GEMEENTE! Peursum, een rustig dorpje aan de Giessen, waar de bevolking voor ongeveer 100 pet. is aangewezen op landbouw en veeteelt, kan er op bogen, dat de laatste 25 jaar geen verandering heeft plaats ge had in de heffing van opcenten op de plaatselijke belastingen. De opcenten die ook nog thans worden geheven zijn als volgt: 50 opcenten op de hoofdsom der perso- neele belasting, 10 opcenten op de onbe bouwde eigendommen, 40 opcenten op de gebouwde eigendommen, terwijl op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting geen opcenten worden geheven. TOELATING EN VERBLIJF VAN VLUCHTELINGEN. Nadere regeeringsinstructies. De regeering heeft nadere instructies aan de politie-autoriteiten gegeven met betrekking tot toelating en verblijf van verschillende soorten vluchtelingen, zoo mede van zekere categoriën van Oost- Europeesche vreemdelingen. Hierin wordt o.a. gezegd, dat bij offi- cieele uitleiding naar Duitschland van revolutionnaire elementen met het Depar tement van Justitie vooraf moet worden overlegd. Uitleiding van rechtstreeks uit Duitschland gekomen vluchtelingen naar andere staten dan Duitschland blijft achterwege. De vluchtelingen zullen niet aan werk of aan de mogelijkheid tot vol tooiing der technische studie te helpen pen zijn. De omstandigheden maken het voorts noodzakelijk de nog steeds voort durende instrooming van Duitsche vluch telingen zooveel doenlijk te keeren. Van nieuw aangekomen vluchtelingen van andere dan Duitsche nationaliteit, die geen staatloozen zijn, zal de binnenkomst zooveel mogelijk worden beperkt. Geheel nieuwe regeling der candidaatstelling. Verschenen is het ontwerp van het al gemeen reglement der r.-k. Staatspartij, dat op 20 en 21 Juli in een partijraads vergadering te Breda zal worden behan deld. Het reglement bevat vijf afzonder lijke reglementen t.w. op de afdeelingen, op de kringen, op den partijraad, op de partijrechtspraak, op de candidaatstellin- gen (kiesreglementen). De huidige organisatievorm wordt niet wezenlijk gewijzigd. Het lidmaatschap wordt echter uitvoeriger geregeld. Het adspirant-lidmaatschap (18-25 jaar) wordt officieel ingevoerd. Regelen worden vast gesteld voor weigering van lidmaatschap, royement, disciplinaire maatregelen, be slechting van geschillen en indiening en behandeling van klachten. In het kiesreglement voor de Kamer verkiezingen stelt het ontwerp enkele belangrijke wijzigingen voor. De omschreven zetels komen te verval len. De verkiezingsraad geeft een per- sonenadvies. Het plaatsvervangerssyste. m wordt wederom ingevoerd. Ook het stem- menverzame'en ^ver het geheele land komt te vervallen. De kiezers voor iedere lijst maken dus uit, hoe hun lijst er uit zal zien. Namens het comité van actie inzake toegangswegen tot Harlingen wordt in een adres aan de directie der Nederland- sche Spoorwegen verzocht het daarheen te leiden, dat de spoorweg over den af sluitdijk langs Harlingen en een station aldaar spoedig tot stand kome, le. uit een oogpunt van algemeen belang; 2e. in het belang der Nederlandsche Spoorwegen; 3e. omdat hier van een belang van de gemeente Harlingen sprake is; 4e. in het belang der omliggende gemeenten, de Wadden-eilanden in ruimer zin. Voorts, dat de N. rriesehe Locaalspoorweg be houden blijve, omdat deze weer beteeke- kenis voor de geheele streek kan krijgen wanneer de spoorweg, bovenbedoeld, er spoedig is. Afschrift van dit adres dat verge zeld gaat va*a een memorie van toelich ting zal aan den raad van ministers en aan de leden van de Eerste Kamer worden gezonden. NEDERLANDSCHE BANK. Het winstoijfer der Nederlandschd Bank was belangrijk hooger 2.669.407 tegen v. j. 1.C04.202) grootendeels als gevolg van goudverkoopen en regeling der Pondenleeningen Ned. Indië. Het productief opereerend kapitaal was be langrijk lager. FOKKER OVER RUSLAND. In een interview bepleit Anthony Fok ker, de vliegtuigbouwer, erkenning van Sovjet-Rusland met het oog op toekom stige afzetmogelijkheden, die hij in Rus land voor de Nederlandsche industrie ziet. Hij gelooft, dat Rusland in de toekomst een groote koopkracht zal ontwikkelen, die Europa ten goede zal komen, en ook Nederland, wanneer he ttijdig de bakens verzet en een actiever handelspolitiek ten aanzien der Sovjets ontwikkelt. BEËINDIGING OPCENTEN SUIKER-ACCIJNS. Wetsontwerp ingediend. Thans is ingediend een wetsontwerp] strekkende tot beëindiging op 30 Juni a.s. van de heffing van 20 opcenten op da suikeraooijns. flat \kSOaf 13 M I De beste Truien,Ten- Utfl WCCÏ U... nissokken, Wandel- kousen, Skisokjes, Sportkoussen enz. enz. breid JAAP SNOR, Zuidstraat 19 (Let op den gelen winkel). Ie klus reparatie-inr. voor alle soorten wollen kleeding, kousen en sokken (ook de aller fijnste Feuilleton Uit het Engelsch van Nadruk verboden. 35) „Daar heb je het al weerl Je moet je kleeren hebben. Maak nu maar een lijstje op en stuur me dat. Maak je maar niet ongerust, juffrouw Jones zal heusch wel niet achter je adres komen, hoor, als dat soms de reden is van je bezwaren. Ik zal baar alles laten inpakken en dan moet ze het aan mij sturen; ik zal je den boel •aten bezorgen door bode Paterson. Het Is zoo eenvoudig als 't maar kan." Hij was vreeselijk koppig en vasthou dend als een terrier, maar het zou toch ook wel prettig zijn haar eigen dingen weer te hebben. Die twee gedachten kruisten elkaar in Anne's brein. „Zul je aan niemand vertellen, waar ik ben?" „Op dezelfde voorwaarden als de vorige week," verklaarde John beslist. „Als je die snoezige mevrouw Fossick Yates ver- nioordt, en er vandoor gaat, verwacht ik je me zult laten weten waar je een schuilpiaatst hebt gezocht." Anne lachte met een lichte huivering; er was iets triests in haar lach. Nu was naar zalige vrye dag weer voorbij. In alle huizen brandde nu licht; de zon, die over een wereld vol zomerschen gloed en geur had geschenen, was ondergaan. Ze gaf John een hand en zei, zoo luchtig als ze kon: „Dank je wel voor de heerlijke picnic en den prettigen dag." Hij hield haar hand enkele seconden in de zijne; daarop liet hij haar plotseling los. Anne was nog maar een paar passen van hem verwijderd, toen ze achter zich hoorde roepen: „Goeden nacht, Miss Jones." Juffrouw Brownling liet Anne binnen niet een waarschuwend gebaar in de richting van den salon, waarvan de dein op een kier stond. „Ben jij het, Anne?" klonk de stem van Mrs. Fossick Yates toen ze voorbijliepen. „Ja Mevrouw." Het schrikbeeld van de honderd drie en tachtig dagen doemde weer voor An ne's geestesoog op „Ik ben blij, dat je op tijd bent. Ik ver wacht het in het vervolg altijd van je." „Ja Mevoruw." De keuken was rommeliger en viezer dan ze die ooit eerder gezien had. Anna was er als vanzelf toe gekomen, meer dan de helft van juffrouw Brownling's werk op te knappen en in de uren dat ze was weggeweest, had zich een onwaar schijnlijke hoeveelheid gebruikte borden en schalen opgehoopt. Tusschen het af- gewasschen thee- en dinergerei was een spel patience in vollen gang. Iets met een onaangenamen geur was op het fornuis gemorst. „Het is een geluk, dat je niet te laat was," begon juffrouw Brownling, toen ze de deur achter zich gesloten had. „Heb ik je niet vooruit gezegd, dat ze met de deur open op je zou zitten wachten? Eigenlijk zou het haar liever zijn geweest, als je te laat was.dan had ze om zoo te zeggen haar hart kunnen luchten. Nu zal ze het morgen wel op haar heupen hebben, let maar eens op. Ik heb nog een beetje soep voor je bewaard, daar in die pan. Ze vindt het wel niet goed, dat je hier 's avonds nog wat krijgt, als je een vrijen middag hebt gehad, maar ik heb wat voor je overgelaten, want ik weet hoe ellendig het is met een hql gevoel van binnen naar bed te moeten gaan. Eet hét nu maar vlug op." Anne apprecieerde de attentie meer dan de soep. Den volgenden Zoterdag ontving Anne een pakje. Het bevatte een blocnote, en veloppen, een vulpotlood, een vulpen, voor vijf shillings aan postzegels.... en een brief van John Waveney. Beste Miss Jones, Ik geloof, dat 't het beste zal zijn me te oefenen om je Miss Jones te noemen. Maar dat zal me toch niet makkelijk afgaan. Ga jij je nu oefenen om me als Sir John te betitelen. Of zal ik ook den familienaam Jones aannemen? Als jou dat liever is, mij kan het niet schelen. Maar John Jones klinkt niet erg, hè? Je zou me dan met Mr. Jones kunnen aanspreken, als je daar erg op gesteld bent. Denk er maar eens over en deel me Zondag je besluit mee; dezen Zon dag ben je toch vrij, nietwaar? Om half drie zal 'k op de bekende plaats op je wachtel.. Hierbij zendt ik je wat schrijif- materiaal, omdat je me nog niet ge schreven hebt; ik dacht, dat je mis schien geen blocnote had en niet uit kon om er een te koopen. Wil je het lijstje opmaken van je kleeren, die je noodig hebt, en het me Zondag geven? Je J. M. W. alias Jones." Anne staarde hulpeloos naar het epis tel. Ze kon hem eenvoudig niet afsche penzijn vasthoudendheid spotte met iedere poging daartoe. Ze pleitte voor de rechtbank van haar geweten, dat ze eer lijk had getracht hem van 't lijf te hou den, maar als hij met alle geweld den omgang met haar wilde voortzetten, lieve hemel, wat kon ze er dan tegen doen? Maar de stem van dat geweten gaf met gestrengen ernst onmiddellijk een ant woord: „Je kunt toch je ontmoetingen met hem staken en zijn brieven ongeopend terug sturen." „Maar dat zou toch vreeselijk onheb belijk zijn," voerde Anne hier tegen aan. „Ga morgen niet met hem uit," ver maande de onpleizierig-gestrenge stem. „Ja, maar ik wil zoo dolgraag!" „Je behoort niet graag te willen!" Anne schudde energiek het hoofd. „Ik ben niet van plan me op die ma nier de wet te laten voorschrijven." XXVII. Het mooie weer hield aan. Zondags was hft even heerlijk als het Donderdags was geweest, alleen nog maar een paar gra den warnier. Er was een zacht, trillend waas in de lucht en het goud van de zon danste over het diepe groen van hoornen tn hagen. „Waarom heb je mij briefpapier ge stuurd?" vroeg Anne. „Ik heb je geschreven waarom. Heb je die lijst meegebracht?" „Ik heb Nanna geschreven. Ik weet niet waar mijn dingen zijn." „Zij zal het wel weten," antwoordde John opgewekt. „Vertel eens Anne, hoe veel geld bezit je?" Anne lachte. „Hè, wat vraag je dat verschrikkelijk op den man af!" „Ja, dat weet ik. Ik heb nu eenmaal geen tact Ik heb er het land aan om de dingen heen te draaien. Het is heusch veel beter met de deur in huis te vallen het spaart je een heeleboel narigheid. Dus: hoeveel geld bezit je?" „Sixpence," deelde Anne meer. Ze liepen door een klein bosch. In het midden was een vijver. De weerspiege ling van het overhangend loof in den vijver was van de diepste nuance groen, die Anne ooit had gezien. Het leek of er groene vlammen in speelden. John keek met booze oogen naar al de schoonheid om hem heen. „Bespottelijk!" sputterde hij. „Waarom bespottelijk?" „Het is eenvoudig krankzinnig. Six pence!" „Het bezit van niet meer dan sixpence is een buitengewoon waardevolle zede lijke les," meende Anne en welgemoed, het oefent je in de kunst om de strikste zuinigheid te betrachten." „Wanneer krijg je meer?" „O. nog in een heelen tijd niet." „Waarom niet" barstte John uit. Anne vond dat hij er net uitzag als een schooljongen in een dwarse bui. „Omdat ik geen behoorlijk dienstboden tenue had en mevrouw Fossiek-Yates dat voor mij koopen moest. Ik heb uitgere kend, dat ik er nog drie maanden voor moet werken." John kreeg zijn opgewektheid terug bij de overweging Jat deze verplichting Anne weerhouden zou om weg te loopen. De rest van den middag kwam er geen boos of onaangenaam woord meer over zij nlippen; hij putte zich uit in vrien delijkheid tegen haar. Ze awren l.aasv terug, toen Anne op beslisten toon zei: „Je mag mij niet schrijven." „Was ik dan van plan om je te schrij ven?" „Ik weet het niet. Maar ik had toch liever dat je liet niet deed." „Waarom niet?" „Ze kijkt naar den poststempel." „Stil laten kijken." ,.En ze zegt, dat ik zooveel hrievet krijg." „Krijg je dan zoovee! brieven?" „Alleen van jou ik geloof niet dat het haar aanstaat." „Vertel haar dan dat ze van een neet zijn. van een heele nette jongen." ..Ze gelooft niet dat er één jongen be staat. die net is. Zul je dus niet meer schriivon?" „Wacht maar kalmpjes af." 's Maandags kwam er niets. Het was heelemaal niet prettig om zoo aan je woord gehouden t» worden. Dinsdags was er een dikke brief, over juffrouw Jones. Anne's kleeren en nlanneo voor Donderdaos Speel je uolf? Dat vergat ik te vragen. Antwoord omoraand Als ie het sebnone «nel beoefent breng ik «tok ken mee en Jnn rrap-j we hier of daar sneD". tv bon er dol on en sneel gruwe lijk slecht." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1