VAN WILLIGEN Weck's Holland gemengd nieuws Julianadorp. 't Zand. Anna Paulowna. Zenith Wieringen. Schag en. Texel. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 16 JUNI 1934. wis kelnieu ws. Auto in botsing met den trein. Breezand. inrriaakfflesschen inmaakflesschen inmaakflesschen beemsterboer prijzen van 15 TOT 1 25 - Binnenland De gevluchte kapitein. Een legende? Getroffen bij een ontvluchtingspoging. Doodelijke aanrijding te Velsen. Autobestuurder veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf. Geleid-IKk aan gaat ook het oudere «edeelte van den Helder aicli moderui- seerental van nieuwe gevels zijn in de ,„f. van {iet centrum al verrezen en nou eregeld gaat dit proces door. Over t*n ar of wat zal van het oude Den Helder weinig meer zijn overgebleven u helaasde buitengewoon oopractiscbe en xvsteemloeze strate,.indeeling. Maar daarover kunnen wij misschien eens by een andere gelegenheid schrijven. Wii .villen u thans vertellen van e^n meuwe zaak, die de aloude Sluisdykstraat finaal heeft verjongd en opgeknapt. \vy bedoelen namelijk het nieuwe pand, dat de heer C. J. van der Poll daar beden- middag, op no. 21, opent. Van oudsher was dit een ijzerwinkel, maar tusschen bet verleden en het heden is een groot verschil. De architect, de heer van der Leek, heeft er met behulp van den aan nemer, den heer Labout, een aardig modern geveltje van gemaakt, dat, zooals we reeds zeiden, geheel de straat opfleurt. De groote ruimte, die in tiet oude pain wel aanwezig was, maar door oopractiscbe bebouwing niet kon worden benut, is thans oorzaak geweest, dat hier een runne en frissche winkel kon verrijzen, waar de heer van de Poll zijn voorraden yzer- waren, tuin- en andere gereedschappen, klimvlampetroleumstellen, wringmaclnnes en wat nog meer tot zoo n inventaris behoort, goed kon bergen. Er is nog vol doende ruimte voor een flink magazyn, terwnl ook de bovenverdieping natuur.yk co de meest efficiente wijze is benut. Behalve de reeds genoemde heeren worden hier nog de namen van de heeren Spijkerman, schilder en de Jong, electn- eche aanleg, genoemd. KERMIS VOORSTELLINGEN IN CASINO. Men schrijft ons: Ter gelegenheid van de kernns-feest- week in het begin der volgende maand heeft de Casino-Directie een serie uit muntende tooneelvoorstellingen geënga geerd. De eerste 4 dagen der kermisweek komt het uitstekende gezelschap van Cor Ruys en Louis de Bree met eenige van hun grootste successtukken, waarbij o.a. nog een herhaling van den Schlager De 4 Müllers*. In de tweede helft der week krijgen we 4 opvoeringen van de grootsch opgezette Revue Dat Doet De Deur Dicht» van Meyer Hamel, met Louisette, Sylvain Poons en Kees Pruis in de hoofd rollen. Deze schitterende Revue wordt reeds vanaf October onafgebroken opge voerd in Carré Amsterdam, Scala Den Haag en Tivoli Rotterdam; ook in Den Helder verschijnt deze revue in geheel dezelfde enorme monteering en door het volledige uitgebreide gezelschap. Voor de tooneelliefhebbers dus een zeer goed programma in de bomende feest- week. De onbewaakte overweg nabij Sebagen. Gisterenmorgen is een ernstig ongeval gebeurd op den onbewaakten overweg nabij Schagen, dat tenslotte wonder boven wonder nog goed is afgeloopen. De sneltrein uit Amsterdam, die om 9.38 in Den Helder moet aankomen, werd op ge noemden overweg aangereden door een melkauto, no. G 63006, bestuurd door den heer A. Kossen, woonachtig te Oude Nie- dorp, post 22, die alleen in den auto zat. De auto werd totaal vernield, de verwoes ting was compleet. K. werd uit den auto in een sloot geslingerd. De machinist liet onmiddellijk stoppen; toevallig zat Dr. v. d. Linde van het Marine-hospitaal al hier, in den trein. K. werd uit de sloot gehaald;; Dr. v. d. L. onderzocht hem, doch kon bij dit oppervlakkige onder zoek geen ernstige kwetsuren ontdekken. Een dokter uit Schagen nam de behande ling van den patiënt over, waarna de trein de reis naar Den Helder vervolgde en eerst om 10.05 hier arriveerde. Omtrent de oorzaak van de botsing tast men in het duister; de spoorlijn is bij den overweg van grooten afstand te zien en het is onbegrijpelijk, dat A. den trein niet heeft zien naderen. Vermoe delijk dus een geval van zeer ernstige onoplettendheid. VER. VOOR BIJENTEELT. De afdeeling Den Helder van de Ver- eeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland, houdt heden (Zaterdag namiddag) om 3 uur (zomertijd), een practische les bij den bijenstand van den heer Schellinger, staande op het land van den heer S. N. Klaver aan de Kortevliet te Koegras. Als leider van dit experiment zal optreden de heer R. ter Brugge uit Heilo. BERGR. VER. „DE LAATSTE EER". Vrijdagavond hield bovengenoemde vereeniging een buitengewone ledenver gadering in het café ,,'t Centrum" van den heer H. Veul. Aanwezig waren 13 leden. Opening der vergadering door den Voorzitter, den heer J. Kossen. Het eenigste agendapunt verkiezing bestuurslid wordt thans aan de orde ge steld. Bij de tweede vrije stemming wordt met elf stemmen gekozen de heer H. cul, die deze benoeming aanvaard. Na de rondvraag sluit de Voorzitter de vergadering. PKEDIKREURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Avonds 8 uur, Ds. M. v. Wichen Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 7.30 u., de heer H. J. Kraak van Den Helder. ALG. VERG. SCHOOLFEEST O. L. SCHOOL. De vergadering, welke door een 12-tal belangstellenden bezocht was, werd ge opend door den voorz. Dr. Oterdoom. Hierna is de rekening er; verantwoor ding aan de orde; het blijkt, dat vorig jaar de totale ontvangsten f i42 S3 be droegen, en de uitgaven f 104.33- Sa'd<> dus f 38.20 ten voordeele. Het financieel beheer blijkt in goede orde te wezen. Vervolgens komt het jaarlijksche schoo - reisje, hetwelk dit jaar 11 Juli a.s. per autobus en particuliere auto s gemaakt zal worden, op het tapijt. Het reisplan is als volgt; eerst naar den speeltuin in Alkmaar, dan door naar Castricum a/Z., en terug via Bergen of Schoorl. Hierna worden de reglementair aftre dende heeren Kooy en Eriks bij accla matie herbenoemdvan de rondvraag wordt geen gebruik gemaakt, waarna de vergadering gesloten wordt. PREDIKBEURTEN. Evangelisatie (Ned. Herv. Gem.) s Morgens 10 uur en n.m. 3.30 uur, de heer P. Boon. GEMEENTERAAD van 15 Juni. Afwezig, met bericht van verhinde ring, de heer C. Rezelman. Notulen. Naar aanleiding van de notulen wordt geklaagd over geringe medewerking van de werkgevers-tarwebouwers, om bij voorkeur de eigen arbeiders in de be drijven te plaatsen. Medegedeeld werd, dat aandrang van de regeering, via de tarwe-organisatie, te wachten is. Mededeelingen. Zie hiervoor ons blad van Donderdag jongstleden. Bij het verzoek van den heer Smit om te overwegen of het instellen van een ventverbod gewenscht is, nu zulk een ver bod ook bestaat in Den Helder en andere gemeenten, merkte de voorzitter op, dat B. en W. al gewerkt hebben in de rich ting om tot opheffing van de nadeelen, die het Heldersche verbod voor onze in- inwoners heeft, te komen. B. en W. zijn niet voor een verbod, dat den reëelen handel belemmert, wel voor een verbod, dat eigenlijk een politiemaatregel is tegen verkapte bedelarij. Voorts wezen voorzit ter en de heer heer J o n k e r op de in het leven geroepen commissie, waarin o.a. middenstanders van heer en Wieringer- waard zitting hebben. Deze heeft een conferentie aangevraagd, of zal dat doen, bij het Heldersche gemeentebestuur en de Voorzitter meende, dat dit niet afwij zend zal staan tegenover gerechtvaardig de verlangens. Spr. is er van overtuigd, dat er veel meer van uit Den Helder hier gevent wordt, dan omgekeerd en daar dit vrij kan geschieden, zal men dus moe ten aandringen op opheffing van het ver bod of in ieder geval op kostelooze ver gunningen voor onze inwoners, want, zoo als de heer Smit opmerkte, de heffing op de vergunning drukt te zwaar. Nog was ingekomen een dankbetuiging van het hoofd der o. 1. school II, den heer B. de Vries, voor cadeau en felici tatie bij zijn 40-jarig ambtsjubileum. Van den heer Benema kwam een te legrafisch verzoek, hem te schrappen van de zwarte lijst. Daar dit niet bij den raad thuis hoorde, werd het als alle andere mededeelingen voor kennisgeving aange nomen. Ontslag Braaf, en benoeming gemeentefcode. Op zijn verzoek werd aan den heer W. Braaf ontslag verleend als gemeentebode en wel op de meest eervolle wijze. De raad betreurde, dat deze nauwge zette, ijverige ambtenaar door ziekte ver hinderd was zijn taak te blijven vervullen. Ook de andere ambtenaren zullen hem, zei Voorz., om zijn trouw en welwillend heid in vriendschap blijven gedenken. De heer B. krijgt f 9 pensioen en B. en W. hebben zijn echtgenoote aangesteld als conciërge, waarvoor zij f7.50 zal ont vangen. Voorzitter dankte de politieagenten voor hun opoffering voor den heer Braaf, wiens werk zij zoolang waarnamen. Hetzelfde agendapunt bevatte ook een voorstel van B. en W. om den heer Wuis, agent van de arbeidsbemiddeling, te benoemen als gemeentebode op een jaarwedde van f900. De heer Dekker meende, dat het geen aanbeveling verdiende beide betrekkingen te combineeren. Dat zou op den duur zeker een te zware taak worden voor één persoon De heeren Smit en Kuiken betreuren het, dat er geen oproeping voor sollicitanten is geweest. Voorz. merkte op, dat eigenlijk de be noeming van een bode aan B. en W. is, maar omdat de raad er vroeger in ge kend is, is dat nu weer geschied. Plaatste men een oproep, kan kwamen er mis schien honderden sollicitanten en waar om verwachtingen te wekken en die men- schen onkosten te laten maken als B. en vdan toch den heer Wuis zullen voor- dragen? Het salaris wordt, na aftrtk pen sioenstorting ongeveer f 15 per week. Indien beide betrekkingen niet gecombi neerd werden zou men dat hooger moe ten stellen. Het werk voor den gemeente bode is veranderd. De heer Braaf inde ook de quitanties voor het electr. licht, voor de huur van ne woningbouwhuizen en van het Hoog heemraadschap. Bovendien sparen de in gebruik gekomen retour-enveloppen veel geloop uit. F met ring en deksel, liter 3/4 liter 1 liter 32 ct. 33 ct. 33 ct. wijd model, m. ring en deksel, liter liter 1 liter IS ct. 22 ct. 26 ct. (met overvallend deksel), wijd model, m. ring en deksel, 3/4 liter 1 liter 1 */2 liter 20 ct. 22 ct. 24 ct. Gummiringen (los) 2 ct. Beugels en veeren 3 ct. Steriliseerketel (compleet) B.S5 Receptenboekje13 ct. Alléénverkoop Wethouder Keuris, van wien Voorz. gezegd had, dat hij tensloite ook over z'n bezwaren was heen gestapt, zeide, dat hij zich niet zou verzetten tegen het voorstel, maar zijn bezwaar tegen de samenkoppe ling van betrekking bleef. Voorz. werd heftig, toen hij den heer Keuris een aanval in den rug van B. en W verweet. De notulen van de vergade ring van B. en W. kwamen er aan te pas en nadat uit de aanteekenihgen van den Secretaris gebleken was, dat de heer Keu ris „niet volmondig" met het voorstel mee is gei aan en de heer Smit nog opgemerkt had, dat het een ja of neen van den heer Keuris had moeten zyn, keerde de kalmte terug en werd het salaris voor den ge meen .bode op t' 900 gesteld. Het voorstel-Smit, om een oproep te plaatsen werd niet ondersteund. De lieer Dekker merkte op dat B. en W. dittijch naast zich 1 eer konden legden als bet aangenomen werd. Toen men daarop tot stemming over zou gaan voor de benoeming van een ge meentebode, maakte men er van verschil lende zijden beswaar tegen dat er maar over één persoon viel te stemmen. J>. en W. namen daarop bet voorstel terug. i Aanslag gehandhaafd} De beer O. Slikker had een bezwaar schrift ingediend tegen zijn aanslagin liet vergunningsrecht. Verleden jaar ledjen B. en W. betrekkelijk een eclièc en wejrd de aanslag van f 137.50 verlaagd ioi' f 112.50. Er is verschil in de omzet cijfers voor drank van den heer Slikker en die, waartoe B. en W. naar aanleiding van inlichtingen komen. Naar de cijfers van B. en W. wordt de huurwaarde f 618.— en in overeenstemming daarmee is de aanslag op f 162.50 gesteld. De aan slag werd gehandhaafd, 0 Ontheffing schoolgeld. Eenige verzoeken om onthetfing vjin aanslagen in het Schoolgeld werden toe gestaan. Lid armbestuur. Nadat een paar andere punten van de agenda onder den hamer doorgegaan waren, herdacht de Voorzitter den over leden armvoogd, den heer P. List en dén eveneens overleden oud-aimvoogd, dijui heer R. Dekker. In de vacature-List werd voorzien door de benoeming van den heer A. van dén Berg. Commissie tot wering school verzuim. In de plaats van de heeren A. J. Kaan, Hoexum en Van Helden, die geen kin deren meer op de lagere scholen hebben, werden in de Commissie tot wering van schoolverzuim gekozen de heeren K. J. Kaan, Jb. Raven en C.Staring. De andere leden werden allen herkozen. Afgewezen verzoek. Op het verzoek van H. Regenmortel om tegemoetkoming in vervoerkosten naar de r. k. school in de Spoorbuurt, moest volgens de wet afwijzend worden beschikt, daar de leerling, waarvoor de kosten gemaakt moeten worden, reeds twee jaar op een andere school (school III, Oost polder) is geweest. De heer Wuis toch benoemd. Eer de Voorz. tot sluiting overging, deelde hij den Raad nog mede, dat B. en W. intusschen den heer C. Wuis benoemd hadden tot gemeente-bode. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. De autotocht voor de Ouden van dagen, uitgaande van den Bond v. Staatsp., zal' op Dinsdag 3 Juli gemaakt worden. De reis gaat dit jaar naar Amsterdam, waar Artis wordt bezocht. Op den terugweg zal waarschijnlijk de Muziektuin in Alkmaar worden aangedaan. B. en W. stonden toe, tot steun van dit doel, een verloting te houden. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. 's Morgens 10 u., Ds. M. A. G. Vorstman Gercf. Kerk. 's Morgens 10 uur, Leesdienst. '8 Avonds 7 uur, Ds. Dragt, van Noordscharwoude. Burgerlijke Stand van Wieringen. 31 Mei t.m. 14 Juni 1934. GEBOREN: Anna, d. v. E. Jager en A. Moorlag; Jurjen, z. v. E. Luikens en M. Pypker; Arrien, z. v. R. Doevendays en W. Schoenmaker. ONDERTROUWD: Th. Rijkers en J. B. Brinkman. OVERLEDEN: Pieter Mostert, 91 jaar, wedn. v. M. Koorn. Als levenloos is aangegeven een kind van O. Wiegman en M. A. J. Brandt. Door den Brigadier der Rijksveld- wacht A. Bergsma, alhier, is proces verbaal opgemaakt tegen H. K. te Wes- terland wegens overtreding van art. 73 der Woningwet (zonder vereischte ver gunning een woonkeet ter bewonning ge bezigd). OPBRENGST COLLECTE. De onlangs gehouden verkoop van blauwe bloempjes t.b.v de Afd. Wierin gen van de N. V. tot afschaffing van al coholhoudende dranken heeft f 23.53 op gebracht. Hippclytushoef. AANBESTEDING. Vanwege de Doopsgezinde gemeente werd heden aanbesteed het maken van een catechisatiegebouw of uitbreiding der üoopsgezinbe Kerk alhier, naar een ontwerp van den architect Zandstra. Er werd ingeschreven door: P. Jb. Doves, Westerland, voor f 2750, J. de Smit, Hippolytush.,f1871, J. C. Klein, idem, f 1949, H. Lont en S. Dekker, idem, f 1740. Het schilderwerk van het gebouw door: S. C. Lont, Hippolytush., f 83.—, Jb. P. Lont, id„ f 65.—, N. en J. Lont, id., f 60. Gunning aangehouden. De uitslag van schilder-, glas- en behangwerk voor een nieuw te bouwen woon- en winkelhuis voor den heer C. Pz. Tijsen, te Westerland, is als volgt: S. C. Lont voor f 347.—, G. v. d. Wal voor f 344.— en N en J. Lont voor f 275.-. Gegund aan de laagste inschrijvers. UITSLAG VERLOTING „HERWONNEN LEVENSKRACHT". In deze verloting zijn op de hier vol gende nummers prijzen gevallen: 14 15 34 57 64 67 69 72 77 87 125 148 161 178 187 197 211 223 261 278 286 315 327 328 340 351 359 380 405 421 482 485 502 510 511 514 518 532 542 548 561 568 585 602 636 645 649 651 671 695 708 720 729 748 764 792 793 872 998 1018 1035 1042 1046 1040 1078 1094 1100 1115 1141. 1160 1177 1187 1198 1236 1253 1256 1319 1331 1376 1378 1512 1525 1526* 1553 1567 1587 1606 1629 1643 1645 1650 1652 1657 1661 1693 1697 1716 1746 1753 1780 1782 1827 1882 1885 1890 1894 1898 1073 1073 De hoofdprijs, welke bestaat uit 2 fauteuils en 4 stoelen, viel op no. 1525, en werd gewonnen door den heer E. van der Wal te Middenmeer. AANBOUW VAN CATECHISATIE LOKAAL AAN DE DOOPSGEZINDE KERK TE HIPPOLYTUSHOEF. Het plan, waarvoor reeds ds. J. M. Leendertz een fonds stichtte, dat door ds. O. L. van der Veen aanzienlijk werd ver groot, nadert zijn uitvoering. Sinds lang bestond er behoefte aan een ruimte, grooter dan de tegenwoordige consistoriekamer, voor het godsdienst onderwijs en voor bijeenkomsten van Zuster- en Jongerenkring der Doopsge zinde Gemeente. Het gebouwtje is berekend op 45, maar zal gemakkelijk een 70-tal menschen kun nen bevatten. Het gebouwtje is Vrijdag 15 Juni aan besteed door den architect B. G. Zandstra. Ingeschreven werd, voor den bouw door P. Doves Jbz., J. C. Klein, H. Lont Dzn. en S. Dekker, J. Smit, resp. voor 2750, 1849, 1740, 1871, voor het schilder werk door J. en N. Lont Ezns., Jb. Lont Pzn., S. C. Lont Pzn. voor 60, 65, 83. Gegund aan de laagste inschrijvers. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. (Westerland). 's Avonds 7.30 uur, Ds. van Beek. Evangelisatie (Ned Herv. Gem., H.Hoef) 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen Evangelisatie (Ned. Herv.Gem. Den Oever) '8 Middags 4.30 u., de heer O. Deen. Doopsgezinde Gemeente. Geen dienst. Ger. Kerk 'Beltstraat). Hippolytushoef. 's Morgens 9.30 uur, cand. Oranje 's Middags 2.30 uur, Ds. Tollenaar van Den Helder Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Middags 5 uur, Cand. Oranje Burgerlijke Stand van Schagen van 7—14 Juni. GEBOREN: Frederik Hermanus, z. v P. G. Keet en M. S. E. Meijer. OVERLEDEN: Guurtje Verder 74 i wed. van Jacob Schoorl. POLITIE. Verloren: Geldswaardig papier- een beursje met eenig geld; een halsketting Achtergebleven by militair on derzoek: een patroontasch. Gevonden: een muts; een doos melkfilters; ee npaar sleuteltjes. M Laat de hechtheid en trouw van Uw band zich alspiege- len in de degelijk heid van Uw ring. garandeert U 14-en 18kar. mass gouden ringen zonder voeg Diverse modellen. W- ■tïh VïT JUWELIER - HORICK'EP-bENHE'-PtP MELKAUTO DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Vrijdagmorgen werd op den onbe waakten overweg te Tjallewal onder Schagen, een melkauto, bestuurd door den heer A. Kossen uit Barsingerhom, door den sneltrein, welke om 9 14 te Schagen aankomt, gegrepen. De auto werd totaal versplinterd, terwijl de chaul- feur hoegenaamd geen letsel bekwam. SCHAGER MARKT. Donderdag j.1. waren aangevoerd 61 vette koeien, wat voor dezen tijd lang niet slecht te noemen is, gezien de slapte die er ieder jaar in deze periode heerseht. De duurste ging voor f 225, eD kwam op 29 a 30 ct. De handel in kalf- en geldekoeien was matig, die in pinken stil, en in gras koeien stug. Vette kalveren waren zelfs zeer stug, zoodat dien dag de duurste voor f 45 van de hand ging. Nuchtere kalveren idem. Veel handel was in oude slachtschapen; zij gingen dan ook tot f 20. Evenzoo in jonge vette schapen. Lamineren voor den slacht liepen tot f 12, wat tevredenstellend is. De hoogste prijs van lammeren voor de weide was f 9. Handel in paarden stug. Vette varkens bij 't oude. Handel kalm. Biggen en schrammen stug. Op de kippen markt was wederom wei nig te doen. Burgerlijke Stand van Texel. Van 12 t.m. 15 Juni 1934. GEBOREN: Froukje, d. v. S. Koolstra en R. de Vries. ONDERTROUWD: Willem Kiewiet en Johanna Gieles; Petrus Johannes Kim man en Jannetje Catharina Kikkert. OVERLEDEN: Frouwtje Schaatsen- berg, 75 j., echtgenoote van C. Barhorst. Gevonden: 1 lam, 1 portemonnaie, een rolfilm, 1 maatstok. De Cocksdorp. VOORDRACHT O.L. SCHOOL. De door B. en W. in overeenstemming met den inspecteur van het onderwijs op gemaakte voordracht voor hoofd der O. L. school te De Cocksdorp, luidt als volgt: 1. P. Lugtig, onderwijzer, Enkhuizen; 2. B. T. Zondervan, voorheen H. d. 8. te Oost; 3. H. Hopman, Kropswolde. PREDIKBEURTEN. 17 Juni 1934. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 u. Ds. Visser. /-. Doop Oosterend, v.m. 10u., Ds.Kok. Waal, geen dienst. Den Hoorn, v.m. 10.30, Ds. v. Petegem De Cocksdorp, v.m. 10.30 u.,D°0I) Ds. Papineau Salm. Oudeschild, v.m. 10 u., Ds. Scholte Koog. v.m. 10 u., Ds. van 't Hooft Doopsgez. Gem. Waal, v.m. 10 u., Ds. Vis. Gereformeerde Kerk. Den Burg, (geb. Fanfare) 's av. 7.30 u., Ds. v.d. Leer. O 0 s t e r e n d v.m. 10 uur, Ds. v.d. Leer H. Avondmaal n.m. 3 uur, Ds. v.d. Leer Gereformeerde Kerk (H.V.). Oosterend, v.m. 10 en Vu. Ds. B. A. Venemans. AUTOBUSDIENST EN POST VERVOER DE COCKSDORP. ti"K. lot hot oSderfil ïdr,rpllch- regelden dienst op dit traieet vW" wge' tod van één jaar, aanvangenSi p op nieuw op te dragen -ifn n 8 8" Reuvers, tegen nith^lr d,en heerTh. meente van f 3500— f!001' de Se" hetgeen het busvervoerverminderd met dan f 3.400 - 0n opbrengt bhsscu maandelijks gekenrHordï VOOR BETER BINNENVAREN VAN DE TEXELSCHE HAVEN BIJ NACHT Bij het gemeentebestuur van Texel i dezer dagen van de Rijkswaterstaat be richt ingekomen, dat ter verbetering van het binnenvaren van de haven bij nacht op de remmingswerken twee secondaire lichten zullen worden geplaatst. Dit naar aanleiding van een verzoek van de ge meente, op voorstel van enkele raadsleden. De Limb. Koerier zegt, dat het bericht in de Soir over den kapitein-spion van de pleizierboot Iris, die met compromittee- rende papieren in Klein Ternapen van boord gevlucht en de Maas overgezwom men zou zijn, een legende is. Onjuist is de voorstelling, als zou de kapitein avn het schip haastig naar zijn cabine zijn geloopen, toen de douane aan de passagiers vroeg of zij niets te decla reer en hadden; en ook is de man toen met met een pak papier er vandoor gegaan Hij is aan den haal gegaan na een woor denwisseling met de ambtenaren van de sluis. Hij wilde namelijk zijn scheeps papieren niet toonen en werd brutaal te gen den ambtenaar, die proces-verbaal opmaakte. Toen wilde men hem wel met zijn boot doorlaten, als hij zijn papieren toonde; doch hij bleef het weigeren en toen volgde proces-verbaal wegens die weigering. Vervolgens werd den kapitein gelast zijn boot terug te varen, maar dat weigerde hij ook en dat leverde een derde proces-verbaal op en toen de kapi tein van de Iris toen nog niet wilde terug- keeren, dreigde men met de gendarmes. Terwijl de ambtenaar zich naar een op 100 M. afstand afstand gelegen waeht- 100 M. afstand gelegen wachthuisje begaf om de gendarmerie op te bellen, is de kapitein er van door gegaan en De man is geen Zweed, doch een Zwit ser, Friedlander geheeten. Hij vertoefde verleden jaar reeds te Maastricht en on dernam daar tochten op de Maas. Later is hij naar Luik gegaan om daar watertoch ten te organiseeren en tusschentijds is hij ook nog in Frankrijk geweest On langs keerde hij in Maastricht terug en begon zijn geruchtmakende tochten naar Luik. Voor een „specialen spion" heeft de man'zich ongetwijfeld tè opvallend gedra gen. De garage-houder de C. te Nijmegen, die meermalen bij smokkelpartijen betrok ken was, zooals bij het drama, eenigen tijd geleden, op den weg te Andersum, dat echter niet tot zijn veroordeeling heeft geleid, moest nog 6 maanden gevangenis straf ondergaan wegens in gevaar bren gen van het verkeer. Toen hij gisteren morgen op de St. Annastraat door de marechaussee werd aangehouden om over gebracht te worden naar Arnhem, slaag de hij er in weg te loopen, waarom op hem werd geschoten. Een schot trof hem in den schouder. Hjj is met een politie-auto naar het Canisius-ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand zou ernstig zijn. Op den Wjjkerstraatweg te Velsen is op 14 December van het vorig jaar een doodelijk ongeluk gebeurd. Een 26-jarige vischhandelaar uit Alkmaar heeft 's mor gens omstreeks zeven uur met zjp vrachtauto een vischventer, die naast zijn motorbakfiets liep, aangereden. Deze werd zoo ernstig gewond, dat hij vrijwel op slag dood was. Veertien dagen gele den stond de vischhandelaar voor de Haarlemsche redhtbank terecht. Hem was het veroorzaken van dood door schuld ten laste gelegd. Hjj zeide, dat hij den vischventer op 100 M. afstand gezien had, doch dat deze plotseling naar liuks was gegaan, toen de auto hem genaderd was. De Officier van Justitie was van oor deel, <|at verdachte hoogst onvoorzich tig gereden heeft en eischte vier maan den hechtenis. De rechtbank veroordeel de den vischhandelaar Donderdag tot drie maanden gevangenisstraf, terwijl hem voor een tijd van een half jaar de be voegdheid wordt ontnomen, een motor rijtuig te besturen. DRIE WONINGEN VERBRAND. In den afgeloopen nacht zijn te Hen gelo drie arbeiderswoningen, in eigen* dom van de firma Hazemeyer, tot <'en grond toe afgebrand; slechts een deel van den inboedel kon gered worden. Ongeluk ken kwamen niet voor. Alles was zekerd. ver- JONGETJE DOODGEREDEN. Gistermiddag half 2 is op de Leender- weg hoek Coreanderstraat te Eindhoven het 8-jarig jongetje D J. Heykoop, wonende aan de Wilgenroosstraat, dooreen vracn - auto van Baj' Bouwbedrijf, bestuurd door IT Nuen, aangereden. Hij bekwam een schedelfractuur en is kort daarna ov«rU(len.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10