F' Modepraatje 'T JUTTERTJE La Lumanta Stelo Het bestellen van patronen. De prijs onzer patronen is verlaagd tot 0.58 voor japonnen, 0.48 voor kinderkleeding en f 0.40, voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overmaken aan de Mode-redactie, Muzenstraat 5 B, Den Haag. U kunt ook gireeren op giro-reke ning 191919 ten' name van den Knip- patronendienst te Den Haag. Voor uit stekende) pasvorm wordt ingestaan, indien men duidelijk buste en heup wijdte vermeldt. Het zoo juist versche nen Practische Modeblad wordt met de patronen gratis medegezonden. Onze uitstekende patronen. Een goed-zittènd maat-patroon wordt u toegezonden, indien u een bedrag van 58 cents stort op postrekening 191919 t.n.v. den Patronendienst te 's Graven bage of in postzegels per brief toe zendt aan de Mode-redactrice, Muzen- straat 5 B te Den Haag. Het voorjaarsnummer van „Het Practische Modeblad", waarin tallooze fraaie modellen zijn afgebeeld, wordt u tegelijk met het patroon medegezon den. Morgenjapon. (227) Bijgaand model kan gemaakt wor den van cretonne of ook wel van be drukt katoen, dat zoowel wasch- als licht echt moet zijn. Zij is zeer prac- tisch om bij onze morgenbezigheden even aan te doen. De kraag wordt ge maakt van- effen linnen, terwijl de rechte lijn van het lijfje, dat aan de rok gezet wordt, zich tot aan de zoom voortzet. Op heuphoogte zijn twee schuine naden aangebracht, die van onderen in 'een smalle piissé eindigen. De mouw is kort en heel eenvoudig te-maken. Zij wordt afgebiesd met een wit effen lint, waarvan ook de ceintuur gemaakt wordt. De sluiting valt van oren met 4 aar dige knoopen. Patronen zijn te verkrijgen tot en met maat 48. De prijs bedraagt slechts 0.58. Middagjapon. (A 19) Voor een meer gekleede middag japon is effen zijde of wollen georget- te te verkiezen boven gebloemde weef sels. De voorzijde is met punten op de doorloopende middenvoorbaan gestikt, die om het middel aansluit. De mouw is al heel eenvoudig te maken. Ze is geheel glad en loopt bij de elle boog iets wijder uit. Vanaf de pols loopt zij met een schuine bies naar de elleboog op. van onderen eenigszins ingerimpeld. Een tweetal aardige knoo pen maken de mouw af. Halsgarnee- ring in zachtgekleurd zijden georgette. Patronen verkrijgbaar in alle maten (t. e. m. m. 52). De prijs is 0.58. Jurkje voor meisjes van 37 jaar. 1985 Dit aardige modelletje kan gemaakt worden van allerlei soorten stoffen b.v. vlisco, linnen, zijden, enz. Een klein pofmouwtje en hoog lijfje kleedt altijd bijzonder aardig, evenals het ruime rokje, dat vooral niet te lang mag zijn. Zekerheidshalve maken we in dit jurkje een flinke breede zoom, die eventueel later nog uitge haald kan worden. Omdat de kleine mouwtjes goed pof fen kunnen deze, tijdens het wasschen in een bakje met verdunde stijfsel ge daan worden, het geeft het jurkje een veel vlotter aanzien. De hals wordt af gewerkt met een klein kanten kraagje. De prijs van dit patroon bedraagt 0.48. Speciaal model voor gezette figuren. (A 20) Meer gezette figuren moeten bij voorkeur effen en liefst donkere tin ten dragen om hun figuur zoo goed mogelijk te doen uitkomen. De kleine postuurnaden worden aan den binnenkant gestikt, hierdoor wordt de vereischte bustewijdte verkregen. Met eenige ruimte wordt het lijfje aan het heupstuk gezet, dat langs de kant op de rok, wordt gestikt Langs de roknaad. .worden een, drie; tal aardige bijpassende knoopen ge naaid. De achterbaan is aan een recht heupstuk gezet, terwijl de mouw aan sluitend is. Patronen speciaal in de groote maten verkrijgbaar tot en met maat 52. Prijs van het patroon bedraagt 0.58 Aardige sportjurk. 1986 De stof wordt genomen van wit lin nen. Even voorbij de heup zijn twee in springende plooien gemaakt, zoodat de rok van onderen wijder wordt. Men naait deze tot op kniehoogte dicht, verder openspringend. De mouw is van 'ooven wijd, van onder smal toeloopend en eindigt in een manchet. Puntig op loopend. De kraag is zeer eigenaardig en daarom apart. Zij is gemaakt van marineblauwe stof, waar ook de man chetten van vervaardigd worden. Een aard'g effect geven de kleine plissé's die eraan bevestigd zijn. De ceintuur is eveneens van dezelfde kleur. Ver der zes witte beenen of metalen knoo pen. Het alleraardigst staan echter parelmoeren knoopen. De prijs is 0.58 en zijn verkrijg baar tot maat 46. Uit een brief van den heer Telling, hoofdvertegenwoordiger van de Ned. Afdeeling van de Universeele Espe ranto Vereeniging, viel vanmorgen een foto van een schip in volle zee. Het onderschrift luidde: De „Prinses Ju- liana" op weg naar Stockholm. Nu, dit was natuurlijk wel een beetje al te en thousiast, want zóóver is het nog niet, maar 't is dan toch een toeken, dat de scheepskaravaan van Spanjaarden, Franschen, Belgen en Nederlanders naar Stockholm menschelijkerwijs ge sproken, definitief doorgaat. Voor degenen, die liever niet over zee gaan of zich nog niet konden aan sluiten, bestaat ook nog gelegenheid tot deelname aan een trein-karavaan mder leiding van Mr. Sigismund Pra- gano. Volgens den heer Telling is de naam van deze welbekende en goed hartige Csech. leeraar alleen al een ga rantie voor het welslagen van deze onderneming. Bovendien zal het feit dat hij, behalve Esp. leeraar, advocaat In verband met het groote aantal deelnemers bevat de „Heroldo de Es. peranto" een speciaal verzoek uit Stockholm om zich zoo spoedig moge lijk op te geven, als men dat nog van plan is. Want, ofschoon de prachtig concertgebouwzaal reeds gehuurd werd, zal men bij nog grootere deel name speciale maatregelen moeten treffen. In aansluiting hiermede wil ik u er nog graag even opmerkzaam op maken, dat een verblijf in Zweden voor Nederlanders nu wel heel voor- ceelig is, aangezien de Zweedsche kroon 0.40 waard is. Bovendien heeft de Esperanto Toeristen Commissie in het belang van de velen, die ondêr ge. wone omstandigheden niet zoo licht tot een bezoek aan Skandinavië zullen besluiten, na afloop van het Congres buitengewoon goedkoope toeristenrei- zen samengesteld. (Voor deelnemers aan karavanen, die aan bepaalde tijden van terugkeer gebonden zijn, heeft dit natuurlijk geen waarde.) Ten over vloede geeft de Zweedsche regeering een kosteloos visum aan elke buiten- landsche congressist. Hoe dan ook, ik hoop, dat vele Hel- dersche Esperantisten of Esperantis- ten-in-den-dop, zich zullen opmaken om het Stockholmsche Congres met hun aanwezigheid op te luisteren! Tot slot nog even iets buiten con gresver band! Van den Japanner Na- mada-Masaru, de intelligente 80-jarige landbouwer, die indertijd onze hulp in riep voor het verkrijgen van Neder- landsche vriendjes en vriendinnetjes Groep Japansche kinderen, die onder leiding van den heer Hamada-Masarü (2e rij: 3e van linksEsperanto leeren. Een gedeelte van hen correspondeert met jeugdige Heldersche Esperantisten om het geleerde in praktijk te brengen en de zeden en gewoonten van een vreemd land te leeren kennen. is, ook wel het noodige bijdragen tot de vereischte handigheid voor een goede leiding. Voor nadere inlichtin gen en het reisprogramma wende men zich zoo spoedig mogelijk tot den heer Telling, Bellevoysstraat 36, Rotterdam. Intusscl»en wordt in Stockholm koortsachtig gewerkt om het congres te doen slagen als een grootsche ma nifestatie van de oplossing van het talenprobleem, door Dr. Zamenhof's geniale schepping. En als de voortee kenen niet bedriegen, zal het succes niet uitblijven, gezien alleen al het thans reeds zeer hooge aantal deelne mers, onder wie Prins Karei van Zwe den, als eerste lid van het Eere-Comité. Prins Karei maakte kennis met Es peranto door de cursussen van den heer Andreo Cseh in Zweden, is thans m het bezit van alle Esp.-diploma's van zijn land en geeft bij alle gelegen heden daartoe blijk van zijn onvermin derde belangstelling in de Esperantó- beweging. voor zijn Esperanto-leerlingetjes door middel van correspondentie, ontvin gen wij dezer dagen een brief, met een alleraardigste foto van de heele groep. In den brief kwamen 5 Nederlandsche namen voor, die ik niet thuis kan brengen, n.1. van Dak, van Es, Henk Engel, M. de Lange, Janna Blom. Hoo- ren de bezit(s)ters hiervan soms in Den Helder thuis? Dan mijn harte- lijken dank voor de medewerking en de wensch, dat het een prettige cor respondentie zal worden. Vergeet niet, eikaars fouten te verbeteren, hoor! Dan is 't meteen een goede oefening! Als er niet weer andere dingen vóór moeten gaan. hoop ik dan de volgende week nog een en ander over de Japan sche gewoonten uit 't boek van den heer Scherer te laten volgen, want dit is natuurlijk nog ééns zoo interessant, als je Japansche kennissen hebt! MOLLY KEISER, 2e Schuytstraat 155, Den Haag. DE HUISVROUW EN DE WARME DAGEN. Voor wie géén ijskast bezit is het oikwyls moeilijk om gedurende de heete dagen en ook van Zaterdag op Zondag de levensmiddelen tegen be derf te vrijwaren. Hieronder volgen dan eenige zeer nuttige wenken, waar van sommige wellicht van pas kunnen Komen. v c Melk. Zet de melkkan, nadat de kond gek°°Jct is> in een pan met koud water, dat men zoo nu en dan ververscht. Leg over de kan, wanneer de melk geheel is afgekoeld, een dun nen \ochtigen doek, waarvan de vier punten in het water afhangen Groenten. De meeste soorten rauwe Vleesch. Kan men met zout of azijn inwrijven of, wat béter is, marineeréh- Men legt het stuk hiertoe in een op lossing van half water, half azijn, waarbij wat schijven ui, 1 of 2 laurier bladen en peperkorrels worden g6" voegd. Boter. Wie geen boterkoeler bezit, legge de boter ingepakt in vetvrij pa pier in koud water, dat men af en toe verfrischt. Kaas. Wikkelt men in een vochtigen ooek, natgemaakt in water met iets azijn of zout. VRUCHTENMELK MET BANANEN M rijf vier groote, rijpe bananen fijn en vermeng ze met een liter melk- voeg hierbij wat moutextract of poe dersuiker, 4 eetlepels frambozensap f1?! 1 lepel chocoladepoeder. K°er totdat alles goed vermengd is.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 16