Op en om het Binnenhof. Radio'programma Laat SI EG E R S uw reparateur zijn SLÏuï d'>nkfrd"r GEMENGD NIEUWS Jeugdige boefjes gearresteerd. Iets over belastingen. WQgH SPOT NOCH ZOT HELDERSCHE COURANT VAN 'ZATERDAG 16 JUNI 1934. Weekkroniek Naar een .'nieuwe tijd"- De Regeering wil den zomertijd handhaven.' Het verzet daartegen zal blijven bestaan. Eerste Kamer-vergadering - Belangrijke zaken in kort bestek afgedaan - Een principieele uitspraak vóór verdere inpolderingder voorma ige Zuiderzee. - A.s. Dinsdag de Tweede Kamer weer bijeen. Den Haag, 14 Juni '34. Toch nog vry onverwachts is de Regee ring gekomen met een wetsvoorstel tot wijziging van den wettelyken tijd, een en ander grootendeels ten gevolge van een In de iweede Kamer op 23 November J.L aangenomen motie-Vander Waarden (s.d.) mei het doel de Regeering uit te noodi- gen het tijdvraagstuk en in verband daar mee den zomertijd in onderzoek te nemen. Deze motie was een gevolg der debatten over een initiatief-voorstelt an den Heu vel c.s. (a.-r.), beoogend de vooral door vale boeren gehate zomertijdregeling uit de nationale wetgeving gebannen te krij gen. Zooals men zich nog wel herinne ren zai. vroeg de a.r. afgevaardigde schor sing der behandeling van het initiatief voorstel. toen de motie met groote meer derheid was aangenomen, verder wach tend op de daden der Regeering. Ruim een half jaar verliep sinds dien de Regeering had intusschen vele be langrijke zaken van anderen aard te be handelen! en nu is dan eindelijk het resultaat van het Regeeringsonderzoek bekend geworden, want enkele dagen ge leden werd bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend met de strekking, ons land te doen aansluiten bij den West- Europeeschen tijd. De vraag mag worden gesteld: Zal bij de aanvaarding van de voorgestelde re geling de onmiskenbaar bestaande onrust omtrent de huidige tijdregelingen te on zent radicaal verdwijnen? En dan moet het antwoord wel luiden: Vermoedelijk zéér ten deele. Aansluiting bij den West-Europee- schen (Greenwich) tijd wil immers zeg gen, dat we voortaan 's morgens twintig minuten eerder de zon zien, maar de dag vorstin dan ook precies evenveel eerder achter de Westerkim zien verdwijnen. Momenteel is het toch zoo, dat het te Londen tien minuten over half zes is, als men te Amsterdam de klok op het Koninklijk Paleis zes uur hoort slaan. En aangezien de Regeering het klokver- zetten in den zomer niet wil prijsgeven ze zegt dat te velen op den zomertijd prijsstellen doch wel voelt voor de be zwaren tegen het uur meer zonlicht, gelijk wij dat thans kennen, acht zij aansluiting bij den Greenwichtijd een gelukkig com promis tusschen de vóór- en de tegen standers van den zomertijd. Immers, door dat men begint den „grondtijd" (om het zoo eens te omschrijven) twintig minuten te vervroegen by nu vergeleken, betee- kent wordt de nieuwe regeling aan vaard de dan telkens in het voorjaar in te voeren en in het najaar weer af te schaffen zomertijd practisch veertig mi nuten zonlichtwinst. Terwijl wij er thans zestig genieten! De Regeering zegt er o.a. in de M. v. T., naast practische opmerkingen ten aan zien van onze internationale positie van, dat zij heeft gezocht naar een middel om zooveel mogelijk tegemoet te komen aan de bezwaren, welke de zomertijd voor en kele groepen der bevolking medebrengt. Zij meent, dat de voorgestelde wijziging van de regeling van den wettelijken tijd met behoud van het uurverschil tusschen zomer en winter, reeds aanmerkelijk aan deze bezwaren tegemoet komt. Door het aannemen van den West-Europeeschen tijd wordt het leven twintig minuten ver laat, in zomer en winter. In deze twintig minuten aan het begin en einde van deji zonnedag zoo betoogt de Regeering vertoonen zich de inconveniënten van den zomertijd het scherpst. Deze worden door invoering van de nu voorgestelde rege ling derhalve aanmerkelijk in beteeke- nis verminderd. Aldus in de M. v. T. 't Mag inderdaad twijfelachtig worden genoemd of de Regeering werkelijk goed ziet als zij zegt, dat de bezwaren tegen den zomertijd door het voorgestelde „aan merkelijk in beteekenis" zullen afnemen. Als we even in herinnering nagaan, wat voornamelijk de drijfveer was van het a.r. initiatief, dan wordt het duidelijk dat het groote allesovervleugelende be zwaar gold: de tweeërlei regeling! De heer Van den Heuvel heeft dat zeer na drukkelijk op den voorgrond geplaatst, omdat in de aangenomen motie reeds werd gerept van een regeling, gelyk thans door de Regeering gewild. Hij was van meening, dat het op zeker oogenblik verzetten van de klok noodzakelijk steeds tot moeilijkheden en bezwaren moet lei den. „Daarom" zei hij woordelijk „wanneer wij voorgoed van den strijd af willen zijn, dan is het noodzakelijk, dat er één tijdregeiing voor 't geheele land bestaat". Men behoeft dus niet over heel veel Inzicht te beschikken om te kunnen besef fen, dat het novum der Regeering geen genade vindt bij het voornaamste deel der iomertydbestrijders, want nogmaals zijn grieven betreffen voornamelijk het telkenmale verzetten van de klok. Hoogst waarschijnlijk zou men zich véél eerder neerleggen bij de permanente invoering van den Middel-Europeeschen tijd (zon- waardoor wij eens en voor aitiju de klok veertig minuten vóóruit zouc en moeten zetten, dan genoegen te nemen met de compromis-regeling. Voor den stedeling is de M.-E.-Ujd vermoede- clan Ti ™°JverwerPelijlf, want hy krijgt nn vnn T" *mter zijn -zomertijd", bet hlreTt'^m,nUten- En de onrust op t ts W8re ult de wereld! De maakfn ®reenwichtyd daarentegen Wordt de aanhangig gemaakte rege ling wet, dan blijft ongetwijfeld het ver- 2L21 verwarrin8 (want er zijn immers streken, waar men zich eenvoudig niet zoodatetelbl0kVerZeUen Sto0r,!) bestaan, den nnui S weer possen zullen wor- ondernomen om de tweeërlei rege ling ongedaan gemaakt te krijgen. In de Kamer manifesteerde zich des tijds sterke sympathie ten aanzien van de voorgestelde regeling, zoodat 't niet onwaarschijnlijk is, dat de Regeering haar zin krijgt. De stedeling laat dan een veertje ten bate van het boerenland, doch het moet komt 't zoover wor den betreurd, dat dit „offerniet of wei nig zal worden gewaardeerd. Wat de openbare beraadslagingen op het Binnenhof betreft, de Eerste Kamer is er j.1. Woensdag weer in geslaagd in een nogal korte dagvergadering een be langrijke agenda af te doen. Allereerst ging het ontwerp nopens het crediet a twee millioen aan den middenstand zon der meer onder den presidialen hamer door, doch met enkele andere zaken ging het niet zoo vlot. De wijziging der Wo ningwet beoogend centralisatie bij het Rijksgezag, ter voorkoming van te royalen woningbouw voor de arbeiders klasse, kreeg minder makkelijk het fiat der Kamer. Want een drietal leden de heeren Rugge, (s.d.), Van Embden (v.d.) en De Brujjn (r.k.) kwamen verzet aanteeke- nen tegen de verlaging van het peil der volkswoningen, welke zij van den maat regel verwachtten. Prof. Van Embden sprak van „de heilzame gemeentelijke autonomie", welke bij deze wordt uitge schakeld en dat betreurde hij zeer. Minister Slotemaker suste de veront ruste gemoederen wat door te verzekeren, dat de Regeering niet anders op het oog heeft dan het scheppen van woningen, die voor de gedaalde loonen betaalbaar zijn. Z.Exc. wees er nog eens nadrukke lijk op, dat de Regeering niet beoogt een radicaal omgooien van het roer, maar het nemen van door de crisis noodig gewor den maatregelen. 12 van de 37 uitge brachte stemmen werden tenslotte tegen het ontwerp uitgebracht, t. w. de s.d. en de heeren Kranenburg (v.d.), Van Emb den en De Bruijn. Als derde en laatste ontwerp prijkte op de agenda: Begrooting voor het Zuider- zeefonds voor '34. Bij het „aansnijden" van dit onderwerp bleek aanstonds, dat in den Senaat minder neiging bestaat om met de inpoldering voort te gaan dan aan de overzijde van het Binnehof! De leden Van Citters (a.r.), De Savornin Lohman (c.h.) en Van Sasse van Ysselt (r.k.), verklaarden zeer bezwaarlijk vóór de verdere inpolderingen te kunnen stem men. Jhr. Van Citters bleek wel groote bewondering te hebben voor dit „prach tige nationale werk", doch hij vroeg zich tevens bezorgd af, waar we de veertien millioen per jaar voor de droogleggingen vandaan moeten halen. Als we dan cul tuurgronden noodig hebben, waarom be gint men dan niet eerst met de Wierin- germeer en met tal van graslanden, die „gescheurd" kunnen worden, aldus de afgevaardigde. De twee andere genoem de leden volstonden met zich grootendeels bij dit betoog aan te sluiten. Minister Kalff erkende ronduit, dat de werken een groot risico meebrengen, doch de geheele regeering meent dat risico te kunnen dragen. Op den duur moeten er toch betere tijden komen aldus hoopvol de minister en dan ont staat meteen behoefte aan cultuurgron den. Voorts schept de verdere inpoldering ook werk voor de industrieën, zoo ver zekerde de minister, die verklaarde niet te weten wanneer men de werken dan zou moeten uitvoeren als men dat thans niet doet, aangezien de grondprijzen steeds aan schommelingen onderhevig zijn. Juist nu, met de groote werkloos heid, is verdere voortzetting mede van de grootste beteekenis. Wat aangaat de kos ten, Z.Exc. had het vertrouwen, dat de nieuwe werken niet meer dan 110 mil lioen (in tien jaren) zullen kosten. Bij de eerstvolgende gelegenheid, als de gelden worden aangevraagd voor de verdere in poldering, zal de minister een nauwkeu rige financieele berekening aan de Ka mer overleggen. Wat de Regeering thans noodig had was een uitspraak der Kamer omtrent haar bewilliging tot het doen aanvangen van voorbereidende werken. Bij de replieken bleek, dat de opposan ten zich niet gewonnen hadden gegeven, er kwam zelfs nog een tegenstander op dagen, namelijk de heer Blomjous (r.k.). De heer Pollema (c.h.), echter ging tegen de meening van zijn fractieleider in, door te verklaren, dat hij volkomen vertrou wen had in deze Regeering en haar lei der. Nóch de Kamer, nóch de Regeering kan iets met zekerheid omtrent de toe komst zeggen, aldus riep de afgevaardig de uit, en daarom zou hij zich refereeren bij het inzicht der Regeering. Mr. Van Sasse achtte het noodig, even te komen erklaren, dat zijn stem en die van de heeren Lohman en Blomjous geen wan trouwen in de Regeering, doch wel ten aanzien van de toekomst beteekenden, welk woord toch onmogelijk heelemaal waar kon zqn, want vertrouwen wat be treft liet inzicht der Regeering toonde men toch evenmin! Op een desbetreffende vraag van den heer an Citters antwoordde ir. Kalff nog, dat de vreemde nederzetting in de W.eringermeer (Duitsche vluchtelingen) niet sterker dan 300 man zal zijn Op t moment zjjn er slechts 73, die nader hand weer „doortrekken". Met groote meerderheid kreeg de Re- niPrTr tenslo,tte ole bewilliging der Ka mer. 20 van de 30 aanwezigen (betreu renswaardig genoeg was de* Kamer al lengs slechter bezet geraakt, want byna leden teekenden de presentieliisth brachten hun stem vóór de begSJting uit i armee s\ mpathie betuigend met de plannen omtrent voortzetting der inpol der ingswerken. Een kleine restrictie dTent r te worden voor de Libe rale fractie, waar de heer Van den Bersh namens zyn politieke vrienden was ko men verklaren, de Regeering thans gaar ne steun te zullen bieden onder voorbe houd, dat de Vrijheidsbonders hun stand punt wel eens konden wijzigen als ook de algenieene omstandigheden mochten ver anderen. De reeds genoemde heeren waren de vier afwyzenden. De Kamer ging uiteen tot 26 Juni e.k. Aan de overzijde des Binnenhofs ont waakt a.s. Dinsdag het leven weer in volle fleur! Parlementarter. Binnenland Verscheidene inbraken in het Westland gepleegd. De marechaussee in het Westland is er in samenwerking met de politie van Mon ster in geslaagd een 15-jarigen leerling van de Ambachtsschool te Delft zeke ren B. A. uit Naaldwijk aan te houden, die verscheidene inbraken in het West land heeft gepleegd en door zijn optreden de omgeving onveilig maakte. Zondag j.1. beproefde de jongen zijn geluk ten huize van den gemeente ontvanger J. H. uit 's-Gravenzande. Het gelukte hem eenige voorwerpen van waar de, benevens 20 mede te nemen. Bij een tuinder aan den Zwartendijk had A. eenigen tijd geleden eveneens succes gehad en wist toen voor meer dan f 25 buit te maken. Het jeugdige boefje was goed met de toestanden in het West land op de hoogte, want gewoonlijk trachtte hij zijn slag te slaan als de be woners van de woningen, waar hij in braak pleegde, in de kweekerijen aan het werk waren en ook de vrouw des huizes hielp bij het druivenkrenten. Hij had dan tamelijk vr ijspel en wist gewoonlijk wel iets van zijn gading te vinden. Ten huize van mej. V. aan den Zuidweg heeft de jongen eveneens ingebroken, doch men vermiste toen slechts een zeer klein be drag. Bij zyn aanhouding heeft de scholier de meeste inbraken erkend en o.m. medege- deled, dat hy ook de pogingen tot in braak in de vakschool en de openb. lagere school te Naaldwijk op zijn kerfstok had, De jongen is achtereenvolgens door de marechaussee, de politie van Monster, die van 's-Gravenznade verhoord, waarna 'i| ter beschikking van de justitie is gesteld. EEN WINKEL EN EEN CAFE AFGEBRAND. Donderdagmiddag, tijdens een hevig onweder, is brand ontstaan in de boer derij tevens winkel en café van A. J. Da- men te Stokkum gem. Bergh. De winkel en het café brandden totaal af. Door de aanwezigheid van een brandmuur werd de boerderij gespaard. Als bijzonderheid zij vermeld dat verleden jaar de boer derij afbrandde en toen door de brand muur winkel en café gespaard bleven. DE S.D. ARBEIDERSPERS CONTRA BAARS. Zooals men zich herinnert, heeft de s.-d. Arbeiderspers tegen den heer J. Baars een vordering tot schadevergoe ding van 10.000 ingesteld, op grond van uitlatingen van den heer Baars in ver gaderingen ten opzichte van de Arbei derspers. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft Donderdag in deze zaak interlocutoir von nis gewezen, waarbij tot deskundigen zijn benoemd de heeren A. Schilt, J. Mo- ret Sr. en J. Robin. Deze deskundigen zullen Donderdag 28 Juni als zoodanig worden beëedigd. SLAAG IN PLAATS VAN GELD. Woensdag vervoegde zich de reiziger J. F. uit Heerlen bij den winkelier-koop man W. O. te Kerkrade, om voor zijn pa troon geld te incasseeren voor geleverde goederen. In stede van geld kreeg F. een duchtig pak slaag. Vol bloed en half be wusteloos sukkelde F. de straat op, waar hij door de militaire politie werd opge merkt, die hem naar een geneesheer ZONDAG 17 JUNI. Hilversum, 301 M. 9.00 VARA. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.00 VPRO. 8.00 AVRO. 900 Postduivennieuws. 9.03 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9.30 Gramofoonpl. 9.45 Declamatie M. Beversluis. 9.55 Gramofoonpl. 10.00 „Hoe het eiken dag weer gaat". I.0.30 VARA-orkest o.l.v. E. E. Gebrt. II.00 C. F. Roosenschoon: Voor het platte land. 11.20 Vervolg orkestconcert. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en Gra mofoonpl. 100 Soeteman: Het 64ste Lustrum der Rijks- Universiteit te Groningen. I.15 Vervolg Omroeporkest. 2.00 Boekenhalfuur door Dr. P. H. Ritter Jr. 2 30 Vioolrecital N. Roth, m.m.v. E. Veeij (piano). 3.00 Uit Scheveningen: Residentieorkest o.l.v. I. Neumark, m.m.v. Nanda Gerretsen (zang) 4.15 Reportage van den Olympischen Dag (om 4-45 Vaz Dias). 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel C. Steyn. 5.45 Voetbalpraatje. 6.00 Boekbespreking. A. J. van Leuns: „De waterkampen van de VCJC". 6.45 Wijdingsuur m.m.v. Prof. Dr. G. Seven- ster (spreker) en To Schook (zang). 8.00 Vaz Dias. 8.15 Kovacs Lajos en zijn orkest, m.m.v. de AVRO-girls. 9.00 Radio-Journaal. 9.20 Uit Scheveningen: Residentie-orkest o.l.v. C. Schuricht, m.m.v. Birgit Engel (sopraan). 10.00 Gramofoonpl. II.0012.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 1875 M. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. S.00 NCRV. 7.45 11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding, o.l.v. Ds. J. A. Radix, m.m.v. F. Mooy (zang) en F. Kloek (orgel) 9 30 Gramofoonpl. 10.30 Hoogmis, iz.oo Causerie. 12.15 Harmonieconcert, gramofoonpl. en lezing 200 Cursus. 2.30 Knapenkoor. 3.00 Reportage. 415 Gramofoonpl. 500 Gewijde muziek. 5-20 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Bussum o.l.v. Ds. J. A. Schep. Orgel: D. Stroo. 700 Gewijde muziek door een damesensemble o.l.v. F. Kloek. 7-45 Sportnieuws. 7 50 Lezing. 8.15 Orkestconcert. 8 45 Gramofoonpl. 9 00 Vaz Dias. 9-05 Orkestconcert. 9.20 Voordracht. 9-35 Gramofoonpl. 9-50 Orkestconcert. 10.15 Vaz Dias. ïo.20 Gramofoonpl. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 18 JUNI. Hilversum, 301 M. programma verzorgd door de Algemeen AVRO. S.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.".-5 Gramofoonpl. ro.30 Declamatie door Mr. Ph. la Chapelle 1 00 Orgelconcert J. G. v. Doorn, m.m.v. V. d VVerff (zaryer). 12.00 Ensemble Rentmeester. 2.15 Drs. P. Dijkema: Menschentypen. 2.45 Gramofoonpl. 4 30 Max Tak: Lettische muziek. 5.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gramo foonpl. 7.30 Gramofoonpl. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte, m.m.v. Wim Noske (viool). 9.00 Gramofoonpl. 9.20 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte, m.m.v. S. de Vries (bariton). to.15 Gramofoonpl. 10.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 11.00 Vaz Dias. Ti.po12.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. 'f NCR V-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.159-30 Gramofoonpl. |o.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. I. v. Schaick. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 Gramofoonpl. 12.30 Orgelconcert Jan Zwart. 2.00 Zang door C. Byster (sopraan). A. d. vleugel: E. v. Eden. 2j45 Wenken voor de keuken. 3-15 3-45 Knipcursus. 400 Bijbellezing door Ds. S. W. Bos, m.m.v. zang en orgel. 5 00 Concert d. h. Hartvelt-Trio. 6.30 Vragenuur. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Vragenuur. 800 Dameskoor „Cantemus", o.l.v. mevr. A. de VinkVerschoor, m.m.v. A. Schellevis (piano). 9.00 Causerie door Ds. A. G. Barkey Wolf. 930 Waterloo-herdenking. Carillonconcert door J. Vincent. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Het Utrechtsch Strijkkwartet en gra mofoonpl. 11.1511.30 Gramofoonpl. DINSDAG 19 JUNI. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 800 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. ro.30 Vioolrecital B. Lensky. Aan den vleu gel: Egb. Veen. 12.00 Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lot- gering-Hillebrand. 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Het orkest van het Rembrandt-Theatcr te Amsterdam o.l.v. D. Hartogs. I.45 Gramofoonpl. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Verhalen voor kleine kinderen. 5 30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep en gramo foonpl. 730 Cellorecital R. Lanes. Aan den vleugel: E. Veen. 8 00 Vaz Dias. 8.05 Kovacs Lajos en zijn orkest. Maria Elsner (sopraan) en gramofoonpl. 9-45 Gramofoonpl. 10.00 Pianorecital A. Rubinstein. II.00 Vaz Dias. ti. 10—12.00 Uit „Hamdorff", Laren: The Ramblers o.l.v. Theo Uden Masman. Huizen, 1875 M. KRO-uitzending. 4.005.10 HIRO. 8.009..'5 en 10.00 Gramofoonpl. ti.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Modecursus. 4.00 HIRO. 5.10 Gramofoonpl. 6.15 Schlagermuziek. 7.15 Lezing. 7 35 Gramofoonpl. 7.45 Orkestconcert m.m.v. sopraan. 8.30 Vaz Dias. 8.30 Vaz Dias. Gramofoonpl. 8.45 Vervolg concert m.m.v. vioolsolist. 9-35 Gramofoonpl. ió.oo Schlagermuziek en gramofoonpl. H.3012.00 Gramofoonpl. -v- bracht en de wonden verbond^een diepe gapende wonde aan het hoofd, een ge broken neusbeen en kleinere verwond n- tren F. deed later der politie een omstan dig verhaal. O. werd in zyn woning ge arresteerd en ten politiebureele verhoord. Hij ontkent alles. DE GROOTE BRAND TE VELDDRIEL. Oproep tot steun. Te Velddriel is een steuncomité opge richt, ten behoeve van de slachtoffers van den grooten brand. Bijdragen kunnen worden gestort op gironummer 48669 van pastoor Th. Lainers aldaar. Ook giften in ïiatura zullen gaarne worden aanvaard. HET BEZIT VAN ROEREND KAPITAAL EN DE FISCUS. V. (Slot). Men zal dus niet eenvoudig kunnen volstaan met aan te geven de totaal rente, welke een roerend kapitaal in het afgeloopen kalenderjaar heeft opgebracht doch men zal dienen na te gaan of er ook nieuwe stukken bij gekomen zijn en of er ook verwisseling van stukken heeft plaats gevonden. Brou van inkomen is m.a.w. niet het roerend vermogen als zoo danig, doch elk onderdeel daarvan komt als een aparte bron in aanmerking. Waar de practyk leert, dat velen tegen dezen algemeenen regel zondigen, zullen wij hier nog met een eenvoudig voor beeld eenige nadere toelichting trachten te geven. A. bezit op 1 Januari 1932: 10 effecten N.W.S. 5%, cps. 1 Dec. en 1 Juni; 1 hypotheek k 4%, rente 1 Nov, en 1 Mei; 1 obligatie a 4%, rente 1 Nov. en 1 Mei. Dit vermogen beschouwt de wet als 12 afzonderlijke bronnen van inkomen. Op Mei 1933, datum waarnaar de aangifte voor het belastingjaar 1933/'34 moet ge schieden, is dit vermogen als volgt ge wijzigd: a. 4 effecten zijn omgezet in een hypo theek van 4000 4'A%, rente 1 Jan. en Juli; b. door besparing kon hii nog een pandbrief van 500 k 4 cps. 1 Febr. en 1 Aug. koopen. De aangifte van A. moet nu als op brengst van roerend kapitaal bevatten: de opbrengst van het kapitaal dat hij op Mei 1933 bezit. De in 1932 geïnde cou pons van de 4 omgewisselde effecten ko men alzoo niet meer in aanmerking. Aan gegeven moet thans worden van de: A. „oude" bronnen (bronnen welke hii gedurende het geheele kalenderjaar 1932 bezat): de in 1932 verschenen rente van de 6 effecten, de hypotheek k 4 en de obli gatie a 4 pet. B. „nieuwe" bronnen (bronnen welke na 1 Jan. 1932 voor hem ontstonden): de jaaropbrengst welke deze zullen op- de „nieuwe" hypotheek en van de „nieu- leveren over het belastingjaar, m.a.w. van we" pandbrief resp. 180 en 20". Voor aandeelen in de opbrengst van een beroep of bedrijf, dat niet door de belastingplichtige zelf wordt uitgeoefend, geldt een afwijkende regeling. Tijdvak, waarover dividenden e.d. moeten worden aangegeven. Art. 13 lid 2 bepaalt hieromtrent, dat deze baten beschouwd worden als baten van het kalenderjaar, waarin hun bedrag wordt vastgesteld. Op 1 Mei 1933 moest men dus aangeven het dividend, dat in 1932 werd vastgesteld, Alleen op het jaar van vaststelling komt het aan; het jaar waarin het dividend werd betaalbaar ge steld, doet niet ter zake. Uiteraard zal bij aandeelen, welke als „nieuwe" bronnen gelden, het dividend geschat moeten worden. Vermogensbelasting. Voor de vermogensbelasting moet de bezitter van roerend kapitaal telkens de waarde aangeven, welke dit op 1 Mei heeft. Effecten worden, aldus de wet, geschat op hun geldswaarde, volgens de beursno- teering. In den handel zyn koersenboek- jes verkrijgbaar, welke voor alle aan de beurs verhandelde effecten de koers op 1 Mei bevatten. Bij kleinere vermogens heeft men in den regel voldoende aan de geregeld in de dagbladen verschijnende beursnoteering van de voornaamste stuk ken. Andere dan officieel genoteerde fond sen moeten geschat worden naar de laatst bekende gegevens. Daarbij zal naast ren- tabiliteitswaarde, intrinsieke waarde en eventueele liquidatie waarde ook rekening gehouden moeten worden met subjectieve factoren. Voor een directeur N.V., bezit ter van een groot aantal aandeelen in die N.V zal de waarde van deze (incourante) aandeelen grooter zijn dan voor iemand die slechts één dergelijk aandeel bezit. Bii' de waardebepaling zal men overigens re kening moeten houden zoowel met open- openlijk bekende ge- „HOOFDPIJNEN VERDWENEN". Toen zij het juiste middel vond. Hier volgt weer een schrijven van een dame, waaruit blijkt, dat voor allen, voor wie beweging en frissche lucht schaarsch zijn, Kruschen Salts onontbeerlijk is. „Ik wil U even schrijven om te zeggen hoè goed ik Kruschen Salts vind. Ik had ondragelijke hoofdpijnen en voelde ma dikwijls ellendig. Ik probeerde alle soor ten verschillende zouten, tabletten enz., maar niet één hielp me. Een vriendin zeide mij toen, dat voor haar niets boven Kruschen Salts ging. Toen heb ik het ook een paar maanden lang geregeld ingeno men, met het gevolg, dat Kruschen mij geheel van mijn kwaal bevrijd heeft. Ik zou nooit meer myn flacon Kruschen wil len missen, want door Kruschen Salts voelt men zich jeugdig, blijft men jeugdig en men ziet er jeugdig uit." Mevr. V. M. Wat doet U tegen hoofdpijnen? Neemt U maar een of ander verdoovend middel, dat de pijn stilt en verbeeldt 11 zich dan, dat u genezen bent? Dergelijke lapmid deltjes verdooven slechts de zenuwen en zijn dikwijls gevaarlijk voor het hart. Maar de oorzaak der hoofdpijnen kunnen deze verdoovende middelen niet berei ken. De oorzaak bestaat meestal in een gestoorde spijsvertering of gedeeltelijke constipatie, een kwaal waaraan velen on gemerkt lijden, die een zittend leven lijden. Kruschen Salts dringt regelrecht door tot den wortel van het kwaad en neemt de oorzaak weg. De zouten in Kruschen neutraliseeren ophooping van schade lijke zuren in het lichaam en voorkomen, dat deze zich weer kunnen vormen. Ze maken een einde aan de lastige constipa tie, omdat ze de afvoerorganen zachtjes aansporen tot geregelde werking, zooals de Natuur dit bedoeld heeft. Begin morgenochtend met „de kleine dagelijksche dosis" Kruschen. Dan zult U spoedig hebben afgerekend mét hoofd pijnen, duizeligheid en vele andere kwaaltjes, die Uw dagelijksch leven be moeilijken. U zult zich opmerkelijk fit voelen, geladen met die voortdurende energie en opgewektheid, die het gevolg is van goede gezondheid. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. (Adv.). niet op lijk als met gevens. Hypothecaire vorderingen moeten riefi a!!T VT hP kapitaal geschat wor den. Alleen als de vordering of de beta is'^vordt nk)!t y°,doende verzekerd dikheid dat eenvordering1 niet KeUik tenl»nmearrki„,Bre',te' '08 'S' ("'s bu'- Sinaaed'eSdC" w d' --«van De bepaling van de geldswaard* var. geLhiëde^fop'dèlfvoet vaSVaTerweme waarde desgewenscht ook op andere whz« Stvi„ 14 Juni (En niet 1 April!) De uit 250 leden bestaande vereeniging van Hongaarsche dwergen heeft aangekon digd, dat voortaan slechts diegene als echte dwerg wordt beschouwd, wiens grootouders reeds dwergen waren. De dwergen eischen speciale voor rechten, zooals half tarief in trams, trei nen en theaters, omdat zij, naar zy zeg gen, slechts de helft van de normale ruimte innemen. Gezien dezen eisch, moet men wel aan nemen, dat dwergen gewend zijn in schouwburg, tram en trein op eikaars schouders te zitten. Als ze naast elkaar zitten, nemen ze bijna net zooveel plaats in als een ander. Hun lichamelijk tekort zit 'm in de hoogte en niet in de breedte. Alleen als ze bovenop elkaar zitten, spa ren ze dus ruimte uit. Een ruimte ove rigens, waar jammer genoeg niemand wat aan heeft of een nuttig gebruik van kan maken. Maar daarover zullen wij zwijgen. Het is verre van mij, het sympathieke lilli puttersvolkje op zijn financieele eischen te beknibbelen. Ik gun het van harte zijn half tarief in trein en tram en zou het zelfs niet gek vinden als de Hongaarsche staat (die véél te weinig op de kleintjes past!) een tehuis in Dollfuss-formaat op richtte, w:aar de kleine man uitsluitend babyserviezen en meubelen voor zijn grootte vond. Men vergete toch niet, hoe veel vroolijkheid de menschheid te dan ken heeft aan den dwerg, die door de grilligheid van zijn lot meestal als clown 111 een circus terecht komt! En meestal zelfs met zóóveel succes, dat wij volwas- senen (in tegenstelling met den eisch der Hongaarsche dwergen) in den schouw burg dubbel moeten betalen, als er clowns op het programma staan! Maar wat ik den Hongaarschen dwer gen moeilijk kan vergeven, is hun ras- sentrots, om niet te zeggen hun rassen waan. t Is waar, het ligt in het karakter van den tyd. Na de Arische grootmoedre is het een dwergische grootmoeder, die opgeld doet. Wee u, gij dwerg, als ge een volwassen oma hebt gehad!! Ge wordt meedoogenloos geschrapt van de lijst der raszuivere dwergen, al zijt ge twee tur ven hoog! Als ge beweert een echte dwerg te zyn, dan liegt ge, zoo klein als ge zyt! Ge moet door een list, door een oeije, door een truc, door een misdadige rasmenging aan uw dwergengestalte zyn gekomen! Ge laadt sterk de\erdenking "aTie™llIe .y,an een baantje als Domme gust, terwille van goedkoope tram- kaartjes en treinbiljetten, ja misschien Slw„llleKv.ail ee" rijk huwelijk, het dwerg- wil bednegehjk voor te wenden! Wie l'W /rootm°eder, gjj onwaardige? Een doodgewone, minderwaardige vol- Hnrft611" Van dertien in 't dozijn! Hoe u vermeten, u te vergelijken met van h*t e^eze^8cbaP> dat de zuiverheid n ,et ,Ras kan bewijzen tot in het derde en vierde geslacht?! De Eeuw van het Kind? Het moet een ^Op'S W« le"'n d« Êe™

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2