HUIG UITSLAG met leuk die dol maakt BI PPMBBhb s WÊm KLOOSTERBALSEM Oost-Indië. milt ALLE DAMES VERSCHILLENDE MODELLEN Waterproof REGENMANTEL J. J. H. KOOPMAN tweede blad heldersche courant van zaterdag 16 juni 1934. 5 [T dülnll MZSüMd BINNENLAND De reis van Prinses Juliana Ondiepten in het IJsselmeer. Wie zijn vrijgeloot? Postzegelautomaten aan de postkantoren? f 25.00 versorzaaitf vurige wond Dank zij den KLGOSTERBALSEM verdwijnt wond en huiduitslag AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGB Opening van de voorjaars zitting van den Volksraad. Wilt U aanstaanden Winter goedkoop stoken? DE GROOT VAW ES, Tel. 485. SPG0RGRACHT 15 Hl DOOR II YVEL DLAWNURG Als vroeger een botter van de Werf van Bok gleed. - Heldersche Jutters bij je Philips fabrieken - In de Phohi-keuken Hoofdstuk I. Als een zware kolos zag ik de „Bloem fontein" vorige week liggen. Donker en zwart stak de romp hoog uit boven alles wat haar omringt. Machtig en grotesk ligt daar het schip van duizenden tonnen. En in gedachte ga ik terug naar mijn jeugd. Zie ik weer voor mij het evene inent, dat duizende Jutters op de brug, bij Eet Ankerpark deed samenstroomen, wanneer het bekend was, dat een botter of een schuit, op de werf van Bok klaar gekomen was. Dan stond een onafzienbare inenschenmenigte uren lang geduldig in afwachting, dan zagen allen ademloos toe, hoe vele mannen het schip op de gladde helling vrij maakten en als het, eerst langzaam, maar dan al sneller en sneller met den neus in het hoogopspattend, wit Oyrcru Wij lezen samen de Heldersche Cou rant", Yvel, die krant van 't zoute Marsdiep kunnen we in Eindhoven niet missen. schuimende water gleed, als het zoo sier lijk als een zwaan statig in zijn element dreef, dan was dat iets moois, iets, dat mij als kind diep ontroerde.... dat mij tot den huidigen dag bijgebleven is. En nu., nu zullen er geen menschen noodig zijn, om de „Bloemfontein", een schip, dat duizenden tonnen meet, te water te laten. Niemand hoeft in de nabijheid van het schip te komentoch zal het afloopen toch zal een flesch champagne stuk kel deren. Ver, heel ver, aan de Zuidpunt van Afrika, zal een minister, van de ons stam verwante Boeren-republieken, op een knopje drukken en het schip glijdt af.. Statig en sierlijk op een afstand van dui zenden en duizenden mijlen. Wonder der techniek.... Wonder-wijde-wijze, waan wijze wereld.... Neen, ik kèn het haast niet gelooven, ik móét weten, hoe dit alles gebeurt .Ik zal gaan naar de kopstukken der draadlooze telegrafie in Holland. Ik zal ook gaan naar de technici der Phohi ik wil weten, wat er veranderd is.... Ik zal naar de Philipsfabrieken gaan, naar de keuken van de Phohi. Hoofdstuk II. De stem van de Phohi wordt bijna nooit in Den Helder gehoord, en toch, vele duizenden inwoners uit Den Helder beluisterden zijn stemZij hoorden lieve Nederlandsche klanken, bemoedi gende en joviaal vriendelijke woorden, wanneer zij ver van Jutterstad, ver van Nederland op zee rondzwierven, tusschen de keerkringen, of door het lot ergens ver, heei ver weg in de rimboe afgesloten waren van iedere beschaving. De Phohi! In Nederland kent men al leen den naam, is 't een woord, een klank, maar daar, in de verlaten eenzame rim boe, ver van het vaderland, is 't een brok Holland, dat hen toegeworpen wordt door den aether. Een brok Holland, dat komt uit het lieve vaderland. Rechtstreeks, in een ondeelbaar oogenblik, komen Hol landsche stemmen, Hollandsche klanken, Hollandsche zinnen tot hen. Here P.H.I. This is the happy station P.H.I. calling to all our jungle listeners. (Hier is de P.H.I., die alle luistervin ken in de rimboe iets te zeggen heeft). Den Helder is een inarinestad een zeehaven. Geen enkele stad in heel Neder land, die als deze Jutterstad door duizen den banden van liefde verbonden is met Ned.-Indië. Er is bijna geen Heldersche familie, die niet één of meer gezinsleden naar Indië zag gaan.... Ver heel ver weg, gingen vader, zonen, dochters. Over heel Indië zijn die Helderschen verspreid. Het gebeurde vaak, dat zij ver van alle beschaving, uitzwierven naar een verge ten post, daar te midden van een vreemd volk leefden, waar zij nimmer een woord Hollandsch hoordenTot een mensch, wiens naam in Nederland tot in verre ge slachten met eere en eerbied genoemd zal worden, den man in de rimboe, dat ver geten menschkind weer uit zijn isolement verloste. Die man was Dr. Philips. Nederland in 't algemeen, maar Jutterstad in 't bijzon der, is veel dank verschuldigd aan Dr. Philips voor de Phohi. Deze week zal de naam Phohi weer op aller lippen zijn. Er gaat in Nederland wat grootsch gebeuren. Het wonder, waar mee Marconi eenige jaren geleden de we reld verstomd deed staan van verbazing, wordt op Nederlandsch grondgebied her haald. Vandaag wordt op de werf van de Ned. Scheepsbouwmaatschappij een schip, de „Bloemfontein" te water gelaten, door generaal Herzog, die op dat moment in Zuid-Afrika staat en daar op een knopje drukt. Langs draadloozen weg loopt dan de „Bloemfontein" van stapel. Dr. H. Colijn, onze minister-president houdt daarna een redevoering welke door de Phohi naar Ned.-Indië en naar Zuid- Afrika wordt doorgezonden. Hoofdstuk III. Ik zit in Eindhoven in een der groote kantoren van Philips. Ik zit er niet al leen. Naast mij zit de service-manager voor Nederland en Koloniën. Neen, 't is geen Engelschman of Ameri kaan, lezer. De service manager, of beter de chef van den technischen dienst bij de Philips fabriek is., meneer Spruit, een rasechte Jutter.... Hij heeft net als ieder andere Jutter van standing, over alle wereldzeeën rondgezworven, en nu is hij op een rots geslagen. Op de Philips rots! Ik woon in Eindhoven, zegt hij, maar in mijn hart ben ik Jutterman. Dacht je, dat een „Spruit" uit Den Helder, een' Wil lem Spruit Den Helder vergeet. Niks hoor! Wat jij hè, dit tot een jongeman, ook een employé, die naast hem zit. De oogen van den jongen man glinste ren. Zoowaar als ik Roggeveen heet, en een nazaat ben van den ouden Jacob Rog geveen, die in 1722 de Paascheilanden ontdekte, u hebt gelijk, er is maar één Helder! Wij lezen samen de Heldersche krant, we spellen'm, meneer Yvel, die krant van 't zoute Marsdiep kunnen we niet missen. Da's verstandig, zeg ik, goedig knik kend. Aan de Heldersche krant kan iedere andere krant een puntje zuigen. Geen andere krant kan een rechtgeaard Jutter geven, wat de Heldersche krant geeft. Die geeft degelijke Jutterkost, die geeft wat hartigs, smaakt net als een lekkere, fijne gerookte poon. Zij knikken en de nazaat van Jacob Roggeveen mompelt: een versche gerookte pieterman is ook niet kwaad. Wat is dat toch eigenlijk voor een sprookje met die „Bloemfontein"? vraag ik den heer Spruit, en wat heeft de Phohi hiermede te maken? Heel eenvoudig, zegt deze; de zaak zit zoo: Zaterdag als de „Bloemfontein" in Am sterdam van stapel loopt, doordat gene raal Herzog in Zuid-Afrika op een knopje drukt, wordt, nadat Dr. Colijn een rede gehouden heeft, een zeemans programma afgewerkt, dat via de Phohi in Indië en Zuid-Afrika gehoord wordt. En meneer Spruit, alias Willem de Geus, die zeemansschetsen in „de Groene" schrijft, vult de heer Roggeveen aan, zal dien dag na de rede van den minister, een van zijn schetsen voorlezen. Maar hoe loopt zoo'n schuit dan van stapel? Ik vind 't al reuze gek, dat, als een flesch champagne op zoo'n schip stuk geslagen wordt, dat het dan loopen gaat; na champagne kan je meestal niet loopen, en nu vertelt u mij, dat men van uit Afrika, de „Bloemfontein" in Am sterdam laat loopen? Kijk, dat zit zoo, wordt me verteld: Generaal Herzog, drukt in Zuid-Afrika op e.en knop, waardoor een zender golven uitstuurt, die hier in Holland worden op gevangen. Daardoor wordt een relais in werking gesteld, die het schip van stapel doet loopen. Ingenieus, maar eenvoudig als je 't eenmaal weet! Meneer Spruit spreekt heel ernstig en waar hij voor de Phohi iedere maand, in -■> Langs droadloozen weg loopt de Bloemfonteinheden van stapel. de studio voor heel Indië radio-techniek behandelt, moet ik wel gelooven, dat het schip draadloos vanuit Afrika van stapel loopt. 't Js om stapel te worden, zeg ik ver baasd, den heer Spruit aankijkend. (Wordt vervolgd). Het vertrek gisteravond per Batavier V uit Rotterdam. Donderdagavond om zeven uur is Prinses Juliana met haar gevolg per stoomschip „Batavier V" naar Lon den vertrokken voor een verblijf van eenigen tijd in Engeland. Zooals men weet, gaat H.K.H. o. m. ook een bezoek brengen aan de Richmond Royal Horse Show, welke sedert Donder dag wordt gehouden en die zal duren tot en met Zaterdag. Daar er weinig bekendheid was gege ven aan de reis van de Prinses, althans omtrent de details van het reisprogram ma, was de belangstellng Donderdag avond, bii het vertrek van de Jobshaven, slechts vrij gering. Om zes uur reeds, reden drie hofauto's het terrein van Müller op. In het eerste zaten de Koningin en de Prinses, in de twee andere auto's bevonden zich o. m. de hofdames jonkvrouwe Van Tets en jonk- vrouwe De Brauw en de kamerheer van de Prinses, baron Baud, in gezelschap van wie de Prinses de reis zal maken. Het gezelschap begaf zich dadelijk aan boord, waar de Prinses direct even een kijkje in haar hut ging nemen. Om tien minuten voor half zeven ver lieten de Koningin en Haar gevolg de boot, nadat moeder en dochter hartelijk afscheid hadden genomen. Eenigen tijd nadat de Koningin en Haar gevolg weer in de auto's naar Den Haag waren ver trokken, verschenen even na half zeven eenige studie-vriendinnen van de Prinses bii de boot, die haar een goede reis kwa men wenschen. H.K.H. verliet daarop weer het schip, om zich tot het laatste oogenblik vóór het vertrek met haar vriendinnen te onderhouden. Eenige minuten voor zeven begaf de Prinses zich weer aan boord. Kort daarna werd het gangboord ingehaald, de stoom fluit klonk driemaal en onder hartelijk gejuich van hen, die zich aan don kant hadden verzameld, bewoog de „Batavier" zich langzaam zeewaarts. De Prinses was gekleed in een beige mantelpak met petit-gris bont en een beige hoed. De „Daily Telegraph" schrijft over het bezoek van Prinses Juliana aan Londen: „De Prinses komt een Londensch sei zoen „doen" Zü zal gevolg geven aan een ouden wensch, haar eerste Royal Ascot te zien. Haar gastvrouw, Prinses Alice, zal haar op 21 Juni naar de renbaan bren gen, dat is op den dag van de Gold Cup, opdat de erfgename van de kroon der Ne derlanden zal leeren kennen hoe dit we reldberoemd modefeest er in werkelijk heid uitziet. De Prinses zal in de namiddagen en avonden deelnemen aan vele belangrijke partijen en haar ochtenden zullen zijn ge wijd aan de bezienswaardigheden van Londen, in het bijzonder de musea. Bij aankomst op Vrijdag zat de Prinses afge haald worden door haar familielid Prin ses Alice, die een nicht is van wijlen Ko ningin Emma en door Lord Athlone. Zij zullen rechtstreeks naar Kensington Pa- laace, het tehuis van dc Athlones, gaan, waar Prinses Juliana opnieuw de kamer in zonlicht-geel op de hoogste verdieping zal hebben. Zaterdag vertrekt de Prinses naar Windsor Castle, waar zü de gast zal zjjn van den Koning en de Koningin. Op 26 Juni zal ter eere van de troonop volgster een bal worden gehouden in de Nederlandsche legatie, waar ook leden van de Britsche Koninklijke familie zul len komen. Een diner vooraf van vijftig, door den Nederlandschen gezant en me vrouw Van Swinderen te geven, zal even eens door de koninklijke gasten worden bijgewoond. De Prinses zal vele uren doorbrengen met Lady Abel-Smith, een oude vriendin van haar meisjesjaren. Kleine diners zullen worden gegeven in Kensington Palace voor Prinses Juliana. Ze zullen een informeel karakter dragen met het oog op het feit, dat het bezoek een particulier karakter draagt. Prinses Juliana te Londen. De correspondent van de Nw. Rott. Crl. te Londen meldt: Prinses' Juliana is gisterenmorgen om streeks tien uur aan het Victoria-station aangekomen. Op het perron bevonden zich Prinses Alice met haar man, graaf van Athlone,onze gezant, jhr. mr. R. de Marees van Swinderen, met mevrouw van Swin deren, onze gezantschapsraad jhr. Bosch Ridder van Rosenthal, met mevrouw Bosch, en de heer 's Jacob, handelsat- tachó te Londen. De Prinses had een grijzen met bont omzoomden mantel aan en zag er zeer gezond en opgewekt uit. Zij had aan boord zich vrij tusschen de passagiers bewogen en heeft groote inge nomenheid met haar reis uilgesproken. In den auto van prinses Alice en graaf van Athlone heeft de Prinses zich ver volgens met dezen naar hun woonplaats Kensington Palace begeven, waar zij het grootste deel van haar verblijf in Engeland vertoeven zal en dezelfde gele slaapkamer van den vorigen keer zal betrekken. Heden gaat Prinses Juliana met den heer en mevrouw van Swinderen op Windsor Castle logeeren, waar zij de gast van den Koning en de Koningin zal zijn. BEGROOTING VAN AMSTERDAM. Donderdag 21 Juni a.s. zullen B. en W. van Amsterdam een onderhoud hebben met Gedeputeerde Staten ovorde «nieuwe* begrooting-1934. DE RIJKSMIDDELEN IN MEI. Blijkens het Overzicht der Rijksmid delen per ulto. Mei was voor de Directe Belastingen op dien datum f 41.224.026 (v. j. f 45.182.913) op kohier gebracht. De overige middelen brachten in Mei f 30.297.287 (v. j. f 25.541.105) op, in de eerste 5 maanden van 1934 f 131.031.962 (v. j. 123.852.733). TEGEN HET VERKEERSFONDS. Een adres van de Shell. De N.V. Bataafsche Import Mij., Ver koopkantoor van Koninklijke/Shell pro ducten, gevestigd te 's-Gravenhage, heeft een aantal bezwaren, betrekking hebbende op het wetsontwerp tot instelling van een Verkeersfonds, onder de aandacht van de Tweede Kamer gebracht. Resumeerend wil adressante der Kamer verzoeken a. ter bevordering van de opvoering der consumptie van binnenlandsche pro ducten b. ter handhaving van het autover keer als stijgende bron van overheids inkomsten c. ter verruiming van de werkgelegen heid d. ter bevordering van de oecono- mische eenheid van ons land e. ter ondersteuning van de groote Nederlandsche financieele en arbeidsbe- langen bij de rubber- en olie-industrie; aan het aanhangige wetsontwerp tot instelling van een Verkeersfonds, haar goedkeuring te onthouden. Herhaaldelijk loopen schepen aan den grond. Te Kampen is een schip met hout bin nengekomen, dat een diepgang had van 2.50 m en aan de binnenzijde van den nieuwen afsluitdijk op het IJsselmeer on diepten raakte. Voor de Ketel moest door slik worden gevaren. Ook in de dezer dagen gehouden ver gadering van de Kamer van Koophandel voor Noordelijk Overijsel is geklaagd over d->zen lagen waterstand, welke zelfs kleine zeebooten op weg naar Kampen herhaal delijk aan den grond doet komen. Schatting met behulp van steekproeven. Bii) de op 12 Juni j.1. gehouden loting is uitgemaakt, bij welken naam de aan wijzing tot gewoon dienstplichtige voor de lichting 1936 zal beginnen. Menigeen zal echter ook gaarne willen weten, bij welken naam of bij welke letter ongeveer deze aanwijzing zal eindigen, schrijft het Hbl. Uit goede bron verneemt het blad dieromtrent het volgende: Het getal vrijgelote personen bedroeg de laatsle jaren 10 a 14 procent van het getal ingeschrevenen, dat er na aftrek van vrijgestelden en afgekeurden over bleef. Hiervan uitgaande, zijn enkele steekproeven genomen, beginnende met Bernardus Cats, geboren 31 Maart, welke naam als nummer éé.i voor de lichting 1936 is aangewezen. Deze steek proeven hebben de volgende uitkomsten gegeven. Als het getal vrijgelote personen 10 procent beloopt, zal de eerste, die vrij is, onder de letter B gezocht moeten worden, ongeveer bij namen als Van der Berg en Berkhuijsen. Wordt dit getal 14 procent, dan zal de eerste vrije vermoede lijk iemand zjjn, wiens naam met een A begint en ongeveer Al sti m of Angu s tij n luidt. Dag en nacht in gebruik. „Het Volk" meldt: De waarschijnlijkheid is groot, dat bin nenkort het staatsbedrijf van de Poste rijen, Telegrafie en Telefonie zal over gaan tot de aanschaffing op groote schaal van postzegel-automaten. Het ligt in de bedoeling deze automaten aan de buiten zijde van de postkantoren aan te bren gen, zoodat het publiek tijdens de kan tooruren het gebouw niet behoeft in te gaan en tijdens de sluitingsuren toch postzegels zal kunnen koopen. De proeven met de verschillende syste men hebben geruimen tijd in beslag ge- nome,n. Dit is eenerzijds te wijten aan de omstandigheid, dat de meest gangbare munten hier te lande, het dubbeltje en het stuivertje, weinig geschikt voor het con- behoeven niet éénzelfde model Regenmantel te dragen! WIJ W3&KEN tegen confectieprijzen naar maat, in blauw en beige, geheel gevoerd met sterke Helios zijde Dameskleedermaker mQe moet er niet aan krabben, zeide men mij, als ik klaagde dat de uitslag, die ik op kwaden morgen op mijn hand ontdekte, zoo verschrikkelijk jeukte. Maar door 't krabben ontstond een wond op mijn hand zoo groot als een kwartje, welke wond mij hevige pijn bezorgde. Toen niets hielp, nam ik Kloosterbalsem. Dadelijk vermin derde hei jeukerige gevoel, de wond werd mooi zuiver, de uitslag vermin derde en verdween en ook de wond genas geheel." L (e D H „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wryfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzet-belasting strueeren van deugdelijke automaten zijn, terwijl anderzijds de sterk wisselende weersomstandigheden, o. a. de hooge voch tigheidsgraad, speciale eischen aan de toestellen stellen. Op korten termijn zal thans worden be slist welk type automaat zal worden aan geschaft. DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN DEN HAAG. De Staatscourant van Donderdagavond bevat een Kon. besluit van 13 Juni waar bij met ingang van 1 Juli a.s. benoemd is tot burgemeester der gemeente 'sGra- venhage mr. S. J. R. de Monchy, met ge lijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Arnhem. DE KONINGIN GAAT NAAR ZWITSERLAND. De Koningin stelt zich voor, op 23 Juni voor enkele weken naar Zwitserland te gaan. DE DIRECTEUR VAN ANETA GEVANGEN GENOMEN? Vragen van den heer Wijnkoop. Het tweede Kamerlid de heer Wijn koop, heeft aan den minister van kolo niën de volgende vragen gesteld: Wil de regeering mededeelen of het juist is dat de directeur van het Neder landsch Telegraaf Agentschap Aneta, ver blijf houdende op Java, is gevangen ge nomen? Zoo ja, is dat dan geschied omdat hij verdacht wordt van spionnage in dienst van een vreemde mogendheid, met name Japan? Indien dit niet de reden is der arresta tie. wil de regeering dan mededeelen op welken anderen grond deze heeft plaats gevonden? Een reeks van actueele onderwerpen. ,,De lucht klaart". Gisteren had met een kleine wijziging in het officieele ceremonieel de opening van de zitting van den Volksraad plaats door den gouverneur geheraal B. C. de Jonge. Z.Exe. ving zijn rede aan met de ver klaring, zich rekenschap te geven van het feit, dat thans het laatste jaa* is in geluid van den Volksraad, waarmede hij zijn ambtsperiode aanving. De omstandigheden van de laatste ja ren waren sterker dan de wensch naar harmonie. Zij plaatsten de regeering en den Volksraad dikwijls tegenover elkaar. De regeering was inderdaad soms veel- eisehend, maar zij kon niet anders, zij moest vragen wat haar zelf tegen de borst stuitte, maar zij had geen keuze. Tekort begrooting 1935. Ondanks de vele toegepaste versobe ringen en de baten der conversie is de be grooting 1935 afgesloten met een tekort van 75.000.000, n.1. 87.000.000 tekort op den gewonen dienst, waarvan een bate van 12.000.000 op den buitengewoncn dienst kan worden afgetrokken. Geen nieuwe belasting. Spreker bevestigt, dat geene nieuwe heffingen in het voornemen liggen, behoudens de reeds aangekondigde loonbelasting, de insmelting der cri sisheffing in de inkomstenbelasting en de wijziging van het standpunt ten aanzien van den z.g. kleinen aan slag. pag. 1 I 2 2 Buitenlandsch Overzicht feuilleton Radio-programma Noch spot, noch zot 'De commandant der marine, vice- admiraal C. J. E. Brutel de la JRivière, heeft met 1 September ontslag uit den zeedienst aange vraagd 9 Te Kopenhagen zijn twee Neder landers gearresteerd wegens op lichting '6 MacDonald doet nogmaals een beroep op Duitschland inzake de ontwapeningskwestie[f Het onderhoud tusschen Hitier en Mussolini heeft een bevredi gend resultaat opgeleverd ten op zichte van de Oostenrijksche kwestie 'Jeugdige boefjes in het Westland gearresteerd, die verscheidene in braken op hun geweten hadden 2 Een verrassende ontknooping van het geval Koeromoso, den spoorloos verdwenen Japanschen vice-consul te Nanking 1 De reis van Prinses Juliana naar Londen 5 De oorlogsschulden aan de Ver. Staten6 Vierjarig meisje doodgetrapt. Beestachtige misdaad te Parijs „11 ^ostzegelautomaten aan de groot- kantoren 5 Opening van de voorjaarszitting ban den Volksraad. Belangrijke zaken besproken Omtrek-nieuws Marktberichten Marineberichten Sportnieuws 5 10 12 12 12 En wilt U werkelijk anthraciet ont vangen die niet slakt en geen steenen bevat? Bestelt dan nog heden onze le kwal. anthraciet, afm. 20 30 a f 1.75 of 30/50 a f 1.70 per H.L. Met deze anthra ciet, afkomstig uit de mijn „ROTON", komt U zonder al die narigheden den winter door. Dat garandeeren wij (Zie advertentie elders in dit blad.) Vereenigde Brandstoffenhandel Voorts is omzetting van het invoerrecht op cigarettenpapier in acciinsverhooging WESTSTRAAT 14weSnggaretten bii de re8eerin« in over" Analyse der begrooting. Een koele onverbloemde analyse der begrooting voor 1935 doet inzien, dat voorshands niet mag worden gerekend op een inkomstenniveau van meer dan 250 millioen. Anderzijds bliikt, dat een uitga ven-rekening mogelijk was, die tot voor kort wel haast onbereikbaar scheen. Spreker wil niet verwijlen bii de in spanning, de zorg, de teleurstelling, het leed, de offers en ontberingen, die dit alles kostte. Wii moeten immers nog ver der. Wii moeten naar evenwicht tusschen de inkomsten en de uitgaven, zoodat ver dere samenwerking, voortgezette inspan ning, hernieuwde berusting noodig zün. „Het zal hard en moeilijk zün, maar toch de lucht klaart". Ettelijke jaren misten wij de zekere mate van waarschijnlijkheid, die thans aan de begrooting ten grondslag ligt. Spr. acht zich gelukkig er op te kunnen wij zen, dat zich meer en meer een zekere consolidatie der economische verhoudin gen afteekent. Hierbii is nog geen dade lijk optimisme gewettigd ten aanzien van de voornaamste bron van welvaart: den regelmatigen afzet onzer stapelproducten. De samenwerking met het moederland. Spreker constateert, dat de economi sche samenwerking met Nederland in den laatsten tijd betere resultaten geeft. Dc economische verhouding tot het buitenland. De economische verhoudingen met het buitenland komen allengs in een minder onzeker licht te staan. Aan buitenlandsch kapitaal en buiien- landsche energie is en wordt gaarne plaals in ons bedrijfsleven gelaten. Boven dien is goede en goedkoope import in een tijd van depressie uiteraard welkom. De onderhandelingen met Japan. „Van bijzonder belang is de regeling onzer economische verhouding tot Japan, waarover thans besprekingen te Batavia gaande zijn met, vertegenwoordigers van dit keizerrijk. Er is goede grond om aan te nemen, dat deze besprekingen zullen worden gevoerd in de traditioneele sfeer van nauwe vriendschap, welke sedert 300 jaren de relaties tusschen beide landen kenmerkte, en dat zij, bij besef aan beide zijden van de waarde dier gevoelens, zullen leiden tot een voor beide partijen niet alleen aannemelijk, doch ook bevre digend resultaat."

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5