Tuinslang Tuingleters Shell-tox Spuit Raamhorren Strand- en Tuinparasols Strandtenten MN WILLIGEN BINNENLAND GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 21 JUNI 1934. BUITENLAND gem. Coöperatie Tweede Kamer. Buitenland pE MOORD OP MINISTER P1ERACKI. Doortapend optreden v®n de politie. pe Poolsche politie heeft in verband met den moord op den minister van bin- penlandsche zaken, Pieracki, zoowel in radicale Poolsche rechtsehe kringen als ook onder de Oekrainers en de commu- listen talrijke airestaties en hniszoekin een verricht. In totaal zijn naar verluidt tot dusverre eenige honderden lieden ge arresteerd. Alleen te Stanislau in Oost- (ialicië zijn volgens een bericht van de Gazeta Polska" ruim honderd Oekrainers en communisten gearresteerd. Te War schau zijn eenige leidende figuren van de nationaal-democratische partij, waar onder een redacteur van de „Gazeta Warszwaska", in arrest gesteld. Te Wilna deed de politie een inval tijdens een ge heime vergadering van communisten, waarbij verscheidene aanwezigen gear resteerd werden. Groot opzien heeft voorts het feit gewekt, dat de politie heeft ge constateerd, dat te Krakau een Oekrain- gche terroristische organisatie bestaat, welke in permanent contact is met Lem- berg en in het bezit is van groote hoe veelheden wapenen en ontplofbare stoffen. In verband daarmede zijn te Krakau dertig personen gearresteerd, waaronder leidende figuren van de geheime Oekrain- eche organisaties. Dinsdagmorgen heeft in Neu Sandeck, het geboorteplaatsje van minister Pieracki in West Galicië de bijzetting plaats ge vonden, met volledige militaire eer, gelijk deze slechts toekomt aan een brigade generaal en aan ridders van de hoogste Poolsche Orde van den Witten Adelaar. Een ontzaggelijke menschenmenigte en talrijke delegaties van verschillende bonden en organisaties waren bij de bij zetting aanwezig. DE AANWAS VAN DE BEVOLKING- IN JAPAN. Tot dusverre is de jaarljjksche aanwas der Japansche bevolking algemeen ge steld op ruim 1 millioen. De thans gepu bliceerde cijfers over het vorig jaar ge ven echter aan, dat in dat jaar het mil lioen niet bereikt is. In totaal werden ge boren 2.121.125 personen terwijl 1.188.916 personen overleden, zoodat de bevolking toegenomen is met 927.209, hetgeen 80.659 minder is dan het voorafgaande. Er werden 661.618 minder kinderen geboren, terwijl het sterftecijfer steeg met 19.041. ONDERHOUD TUSSCHEN BARTHOU EN DOLLFUSS. Een ofiicieele Oostenrijksche mededee- ling zegt, dat de Fransche minister Bar- thou, op weg naar Boekarest, Weenen is gepasseerd. Bondskanselier Dollfuss heeft Barthou op het Westerstation begroet. Van den korten tijd, die voor een onder houd beschikbaar was, heeft Barthou ge bruik gemaakt om Dollfuss de verzeke ring te geven, dat de Fransche regeering blijft vasthouden aan de verklaring over de garantie van Oostenrijks onafhanke lijkheid, tezamen met Italië en Engeland. Ondanks den korten tijd konden Dollfuss en Barthou ook de beide landen interes- seerende vraagstukken bespreken. RUSSISCHE BESTELLINGEN IN DE VER. STATEN GEANNULEERD. In verband met de weigering van de Ver. Staten, om aan Rusland crediet op langen termijn te verleenen, heeft de maatschappij Amtorg bestellingen in de Ver. Staten, welke een waarde van 2Jü millioen hebben, geannuleerd. De desbe treffende goederen zullen nu in Europa worden besteld. JAPANSCHE UITVOER VAN AUTO'S. Uit Londen wordt gemeld: Japan, dat zich tot dusverre voorname lijk geworpen had op den export van textiel, speelgoed en electrische artikelen, doet thans een nieuwen aanval op de buitenlandsche markt met den uitvoer van auto's, waarvan de productie, die slechts enkele jaren geleden niet meer dan een zeer klein gedeelte van de in het binnen land noodige auto's beliep, buitengewoon is gestegen. Volgens een mededeeling van een bekend automobielagentschap zullen binnenkort goedkoope Japansche wagens op de Indische markt verschijnen, van een type met een 4-cylinder motor van 7 P.K. en een maximum snelheid van 45 mijl per uur. Het type lijkt veel op het Engelsche merk Austin 7. Het eenige noemenswaar dige verschil ligt in den prijs. De Japan sche auto kost met inbegrip van vracht, invoerrechten, enz. ongeveer 400 gulden. DE POSITIE VAN DE DUITSCHE MARK. Uit den jongsten weekstaat van de Duitsche Rijkskbank blijkt, dat de goud voorraad van Duitschlands centrale bank instelling thans tot het luttele bedrag van 94 millioen mark is gedaald. Over de sa menstelling van de wissel portefeuille wor den geen bijzonderheden medegedeeld, doch bekend is, dat de wissels voor de werkverschaffing daarvan een groot per centage uitmaken. De Deutsche Volks- wirt heeft aan de financiering van de werkverschaffing een zeer interessante beschouwing gewijd, waarin men tot de slotsom komt, dat de Rijksbank in het loopende jaar haar bezit aan deze wissels belangrijk heeft uitgebreid. Deelde de Rijksbank in haar verslag over 1933 reeds mede, dat zij aan hot einde van dat jaar «en half milliard mark of ongeveer een derde van den totalen omloop dezer wis sels in portefeuille had, op het oogonbhk er van deze wissels circa twee mil- j'ard mark uitgegeven, waarvan zich de helft bij de rijksbank zou bevinden. Men dient er echter rekening mede te houden, merkt het blad op, dat in het loo- U-'idc jaar in toenemende mate voor liet ®«rdisconteeren van werk verschaf fing^- wissels een beroep op de Rijksbank zal moeten worden gedaan. Het behoeft wel geen betoog, dat dit een zeer verontrustende toestand is. Daar uil wisseipapier feitelijk werd gecreëerd voor het verleenen van credieten op lan gen termijn, lijdt het immers geen twijfel, dat liet crediet der Rijksbank, in werkver schaffingswissels vastgelegd, wel onge veer tot dit bedrag bevroren is. Aller merkwaardigst zijn dan ook de woorden, waarmede de Volkswirt zijn beschouwing eindigt, n.1. dat het geweldige project der werkverschaffing in Duitschland onder nomen kon worden door samenwerking van het Rijk met de Rijksbank zonder ge vaarlijke experimenten, gelijk dat in an dere landen, waar soortgelijke maatrege len werden genomen, wel het geval is ge weest. Zou het publiek in Duitschland deze uiteenzettingen maar goedmoedig blijven slikken, zonder angstig te worden voor de toekomst van de mark? vraagt de „Nw. Rott. Crt.". INTERNATIONALE KOLONIALE TENTOONSTELLING. De Portugeesche minister van Koloniën heeft het initiatief genomen tot het hou den van een groote internationale kolo niale tentoonstelling te Lissabon. Enge land, Frankrijk, Brazilië, België, Neder land en Spanje zullen worden uitgenoo- nigd er aan deel te nemen. DE DROOGTE IN ENGELAND. Engeland is Dinsdag een beetje geluk kiger geweest dan wij, althans voor wat Schotland, Wales en Noord-Engeland be treft. Daar is n.1. een behoorlijke hoe veelheid regen gevallen. I11 Manchester en omstreken en het merendistrict heeft het wel tien of twaalf uur achtereen geregend. Londen is niet zoo gelukkig geweest, daar was het beetje regen dat viel ternauwernood voldoende om het stof op straat neer te slaan. DE INTERNATIONALE SCHULDEN. President Roosevelt heeft aan het depar tement van staat opgedragen zich te laten inlichten over het plan van de Britsche regeering om in verband met het door Duitschland aangekondigde moratorium een clearingkantoor op te richten voor de controleering van de handelsbetrek kingen met Duitschland. Amerikaansche juristen zijn van oordeel dat het in de bevoegdheid ligt van de Ver. Staten tot het nemen van analoge maatregelen over te gaan. Het is echter nog niet besloten of hiervan gebruik zal worden gemaakt. DE REDE VAN VON PAPEN. Het o©rdeeI van den Tinies- eorrespondlent te Berlijn. De Berlijnsche correspondent van de Times schrijft over de redevoering van Von Papen, dat deze het politieke leven in Duitschland blijft beheerschen ofschoon geen woord langs de gewone wegen der publiciteit het publiek bereikt heeft. Exemplaren van een Zwitsersch dagblad, waarin de redevoering was opgenomen, zijn naar de correspondent verneemt, in Munchen in beslag genomen. Alles wordt in het werk gesteld om een streng stilzwij gen te handhaven, ofschoon de beroering onder de oppervlakte groot is. Het schijnt aldus de correspondent dat in allerijl onder de leidende ver tegenwoordigers van de meer extreme 11a- tionaal-socialistische groepen de meest drastische maatregelen overwogen wer den. Zelfs zou het sluiten der grenzen voor een korten tijd voorgesteld zijn ten einde te verhinderen dat de feiten in het buitenland bekend worden. Er was echter reeds te veel bekend, om hiertoe over te gaan, Wat thans te gebeuren staat is, voor zoover de correspondent van de Times heeft kunnen nagaan, nog niet vastge steld. Er doen geruchten de ronde, dat Von Papen, Von Neurath en de andere nog in functie zijnde conservatieve minis ters, zullen gedwongen worden af te tre den. Alles is thans mogelijk in Duitsch land, maar in welingelichte kringen acht men dit nog niet waarschijnlijk. TOKIO EISCHT STERKER VLOOT. Mede wegens ontstaan van Mandsjoekw©. Een verklaring van groote beteekenis is afgelegd door den woordvoerder der Japansche admiraliteit, die een herziening van het vlootverdrag van Washington absoluut noodzakelijk acht. De natie is overtuigd, dat Japan een zeemacht moet bezitten, voldoende om de positie des lands in den Stillen Oceaan te waarborgen, zoo verklaarde hij en hij wees er op,dat de verplichtingen van Japan als neutrale mogendheid in tijd van oorlog aanzienlijk waren verzwaard tengevolge van het feit van het ontstaan van Mandsjoekwo, welks verdediging Japan zich had verplicht te garandeeren. De woordvoerder betoogde ten slotte, dat het een dwaling is te veronderstellen, dat de financieele toestand van Japan het land niet veroorloven de lasten op zich te nemen, tengevolge van den wedloop op het gebied der bewapening ter zee en hij drong aan op een herziening van de be staande verhouding, opdat Japan aan alle mogeljjke gebeurlijkheden het hoofd zou kunnen bieden. NEDERLAND IN HET VERRE OOSTEN. De praatjes willen niet eindigen. Het Japansche blad Asahi meldt, dat tusschen Nederland en Engeland een overeenkomst zou zijn gesloten over een gezamenlijk militair en oeconomisch op treden in het Verre Oosten. Het persbureau Vaz Dias verneemt van officieele zijde, dat dit bericht van eiken grond ontbloot is. Een dergelijke over eenkomst bestaat niet. prima rubber, voor 5 atmosfeer druk, per meter 20 ct- 5 meter, compleet met sproeier en waterdief, slechts 1.90 prima gegalvaniseerd zink, met koperen broes, groot 1.85 middel 05 ct. klein 75 ct. per busje 1.10 - 45 ct. voor Shell-tox en andere preparaten 40 ct. verstelbaar, passend op elk raam, 3S ct. 180 cm, met knikinrichting, 9.80 prima tentdoek met nieuw dessin, geheel compleet met stokken, touwen spanklos, haringen en houten hamer, 6.85 Met versterking, extra maat, 8.®5 DR. F. WIBAUT. Vijfenzeventig jaar. Wij lezen in het „Handelsblad Zaterdag wordt dr. F. M. Wibaut (75 jaar. De berichten over zijn gezondheids toestand luiden gelukkig gunstig: er treedt langzamerhand beterschap in, en de patiënt mag zich weer met wat lectuur bezig houden. Het was zijn bedoeling ge weest, zich op zijn verjaardag buitjen Amsterdam op te houden, maar dit voor nemen is tengevolge van de ziekte, aie hem eenige weken geleden plotseling heeft overvallen, onuitvoerbaar géwordén'. Wel zullen zijn geestverwanten hem een uitgave van artikelen, die de heer Wibaut vroeger over vele onderwerpen geschre ven heeft, in een door den heer E. Boek man verzamelde bundel bij wijze van feest gave doen toekomen; overigens kan er ditmaal geenerlei ontvangst of feestver- toon zijn. Het is nu al weer bijna drie jaar ge leden, dat de heer Wibaut als wethouder afscheid heeft genomenin dien tusschen- tijd heeft hij overigens en als lid der Eerste Kamer en anderszins niet stilge zeten trouwens een van de merkwaar digheden van zijn persoonlijkheid is, dat hij zoowel in als buiten de officieele functies onwillekeurig de aandacht tot zich trekt en tot allerlei werkzaamheden geroepen wordt. Gelukkig bestaat nu het vooruitzicht, dat hij over eenigen tijd zijn werkzaamheden hervatten kan. VERBLIJF DER PRINSES IN ENGELAND. 1 Het »Handeisblad« schrijft: Dat in Engeland alles gedaan wordt, óm het verblijf van onze Prinses aangenaam te maken, is iets dat geheel beantwoordt aan onze verwachtingen. Zij heeft zich bij baar bezoek van verleden jaar door haar charme, haar eenvoud en natuurlijkheid zeer vele vrienden gemaakt en men be ijvert zich naar zijn beste vermogen, nu zij onder geheel andere omstandigheden en nu de schaduw van het overlijdón harer geliefde Grootmoeder nog oéer haar hangt, alles te doen om haar afleidipg te bezorgen. Vorstelijke personen hebben vaak reeds aan het begin van het jaar voor den ge- heelen tijd dien zij in Londen doorbrengen hun agenda gevuld met openbare of bij zondere plichtplegingen die van hen worden verwacht en natuurlijk moeten zij daarna hun uitnoodigingen inrichten: Maar het was vooral de wensch van PrinSes Alice, dat dit jaar en in deze maand Prinses Juliana haar zou bezoeken. Bijzondere feestelijkheden zijn natuurlijk niet of weinig aan dit bezoek verbonden, juist ook omdat onze Prinses er niet al te zeer voor in de stemming is. Uitgangen als naar openbare voorstellingen evenwel kunnen Haar met vrijmoedigheid worden aangeboden en het zou zeer moeilijk zijn voor onze Prinses, zich daaraan te ont trekken. Een der weinige speciaal voor onze Prinses voorbereide officieele gebeurte nissen is tegen a.s. Dinsdag door onzen gezant voorbereid in den vorm van een maaltijd, waaraan ook de Prins van Wales zal aanzitten, gevolgd door een receptie, grootendeels voor de vele vrienden die onze Prinses zich bij haar vorig bezoek heeft gemaakt. VERLOVING VAN PRINSES JULIANA? Uit Stockholm wordt gemeld aan Ldn- den, dat men aldaar den nieuwen Neder- landschen gezant in Zweden, Baron van Nagell, die Dinsdag in de Zweedsche hoofdstad Is aangekomen, zijn meening heeft gevraagd over de geruchten, die de ronde doen over een verloving van H.K.H. Prinses Juliana niet Prins Bertil van Zweden, in verband met hun gelijk tijdig bezoek aan Engeland. Baron Van Nagell antwoordde: „Ik ge loof niet, dat ik een indiscretie bega, wan neer ik zeg, dat het Nederlandsehe volk een Zweedschen prins hartelijk zou be groeten als lid van de Nederlandsehe Koninklijke Familie". JOH. WINXUBST. t Te Utrecht is Dinsdag op 48-jarigen leeftijd overleden de heer Joh. Winnubst, directeur-organist van de R.K. cathedrale kerk aan de Langestraat aldaar, welke betrekking hij sinds 1910 vervulde. De heer Winnubst was een bekend toon kunstenaar en directeur van verschillen de koren, o.a. van het r.k. Koorcomité en Coer's liederkoor. H« was voorts, zooals bekend, de peet vader van ons plaatselijk muziekcorps. PLEIT VOOR ZEEVAARTSCHOOL OP SCHIERMONNIKOOG. Het Tweede Kamerlid de heer Van der Waerden heeft aan den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de volgende vragen gesteld Is de minister, gelet op de traditie op het eiland Schiermonnikoog, waar de jongens in den regel, van geslacht op ge slacht, het beroep van zeeman kiezen, en gezien de bij uitstek eervolle plaats, die de daar opgeleide zeevaarders op de Nederlandsehe handelsvloot innemen, bereid de instandhouding te bevorderen van de zeevaartschool op Schiermonnik oog en het Rijkssubsidie te bestendigen, om aldus er toe mede te werken, dat de „Nederlandsehe vlag op de wereldzeeën zal blijven wapperen HARLINGEN-STAD. 700-jarig bestaan. Het feit, dat Harlingen dit jaar 700 jaar als stad heeft bestaan, zal eind Aug. of begin Sept. feestelijk worden herdacht. De tijdsomstandigheden nopen evenwel dit zoo sober mogelijk te doen. De gemeenteraad zal in een buiten gewone zitting bijeen komen, waar burg. L. A. van der Stok een herdenkingsrede zal uitspreken. Verder zal er in de Ned. Hervormde Kerk een herdenkingsbijeen komst worden gehouden. De Friesche luitenant-admiraal Tjerk Hiddes de Vries werd in deze kerk ter aarde besteld. Ter herinnering aan dien zeeheld zal een monument worden ont huld. Er zal een groote historische tentoon stelling worden gehouden, die in allerlei 'voorwerpen en schrifturen zal uitbeelden de vele eeuwen die voorbij zijn gegaan. Verscheidene buurtcom missies zijn reeds gevormd voor versiering van de straten. De drie plaatselijke middenstandsver- eenigingen hebben besloten op de Schrit- sen oude historische huisjes te doen verrijzen en deze als stands te verhuren. Verder zijn er plannen voor een kermesse d'été- MARINE-DAG. Nationaal Jongeren Verbond. In ons nummer van Dinsdag hebben wij een berichtje opgenomen over een te Scheveningen te houden Mariendag, waarvoor als datum stond vermeld. Vrij dag 20 Juni a.s. De lezer zal begrepen hebben, dat deze datum moet zijn Vrij dag 20 Juli a.s. CRISISC REDIETEN VOOR DEN MIDDENSTAND. De voorwaarden, waaronder de credieten zullen worden ver leend. Nu de crisiscrediet-wet voor den mid denstand door de Eerste Kamer der Staten- Generaal is aangenomen en de afkondi ging in het Staatsblad binnen enkele dagen kan worden tegemoet gezien, deelt de directie der N.V. Nederlandsehe Mid- denstandsbank te Amsterdam mede, dat voor wat betreft de bedoelde credietver- leening aan middenstandsbedrijven door den minister van financiën uitvoerings bepalingen zijn vastgesteld. De credieten worden op door de directie der Nederlandsehe Middenstandsbank vast te stellen wijze aangevraagd. Genoemde bank zal daartoe, behalve van haar eigen kantoren, ook gebruik maken van de be middeling van andere bankinstellingen of bankfirma's. Voor de credietverleening komen slechts in aanmerking overigens volwaardige middenstandsbedrijven welke, uitsluitend tengevolge van de crisisomstandigheden, iri liqui diteitsmoeilijkheden zijn geraakt. SANEERING BLOEMBOLLEN. De minister van Economische Zaken beeft de volgende lijnen inzake het Bloembollensaneeringsplan 1934 vastge steld: le. De verkoop van bloembollen van narcissen, vroege en late tulpen en hyacinthen, ten behoeve van den export door aangeslotenen bij de Nederlandsehe Bloembollenkweekers-Centrale zal ten aanzien van de hoeveelheden geheel zon der beperking kunnen geschieden. 2e. Het surplus leverbare bloembollen van bovengenoemde soorten, dat aan het einde van het handelsseizoen niet door den handel is opgenomen, zal worden op gekocht tegen 85 van de binnenland- sche minimumprijzen, zooals deze zijn vastgesteld bij Ministerieele Beschikking van 11 April 1934 No. 16849 Afd. II, Directie van den Landbouw, onder voor waarde dat deze bollen geheel voldoen aan de eischen te stellen aan export-bol len. 3e. De kosten die verbonden zijn aan dezen opkoop zullen door het vak zelve worden gedragen en worden bestreden, voor iedere bovengenoemde soort afzon derlijk, uit den omslag, per R.R. betaald oppervlak, kweekjaar 19331934. 4e. Voorts wordt uitvaardiging van een invoerverbod van bloembollen van narcis sen, vroege en late tulpen en hyacinthen overwogen. LUCHTBESCHERMING. Het rapport der interdepar tementale commissie. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat dezer dagen de aanbieding aan den minister van binnenlandsche zaken plaats heeft gehad van het verslag van de inter departementale commissie, welke tot taak had, der regeering van advies te dienen nopens het treffen van wettelijke voor zieningen ter bescherming van de bevol king tegen de gevolgen van aanvallen uit de lucht. In dit verslag zijn o. m. opgenomen ontwerpen van algemeene maatregelen van bestuur, koninklijke besluiten en mi nisterieele beschikkingen, welke naar het oordeel van de commissie worden gevor derd tot uitvoering van het reeds eerder aangeboden wetsontwerp betreffende be scherming tegen luchtaanvallen, alsmede tot het treffen van maatregelen, die zekerheid scheppen, dat hier te lande geen „minder deugdelijke" gasmaskers, bestemd voor de burgerbevolking, in den handel zullen worden gebracht. Onze kleeding naar maat 'is vakwerk, dus duur-^ zaam en daarom goed- kooper Koningstr. 102 Tel. 60 Vergadering van Dinsdag 19 Juni. De heer T i 1 a n u s (e.h.) krijgt verlof den minister- van onderwijs aanstaanden Donderdag te interpelleeren over het standpunt van de regeering t.o. van de schrijfwijze der Nederlandsehe taal. Morgen zal worden beslist over de aan gevraagde interpellaties van de heeren Schouten, betreffende de voorgeno men steunverlaging voor de vier grootste gemeenten, W ij n k 0 0 p, betreffende de nadere instructies aan politie-autoriteiten in zake toelating en verblijf van vluchte lingen. Aan de orde is het wetsontwerp tot heffing van een belasting naar het ver mogen van instellingen van de doode hand. De heer Fleskens (r.k.) waardeért de breede basis van het ontwerp. Spr. wil uitbreiding van het aantal vrijstellingen. De heer K e r s t en (st. ger.) critiseert de belastingpolitiek dezer regeering. Met dit ontwerp tast de minister de kerk van Christus aan. De heer L i n g- b e e k(h.g.s.) acht den druk van de be lasting te zwaar. Dit wetsontwerp is anti-kerkelijk en de kloosterlingen worden weder beschermd. De heer Van den Tempel (s.d.) kan zich over het algemeen met dit ontwerp vereenigen. De heer Vervoorn (platteland) mo tiveert zijn bezwaren; eveneens de heer Bakker (c.h.). Diverse sprekers voeren nog het woord; minister Oud wijst er op, dat deze belasting deel uitmaakt van de in de Millioenen-nota aangekondigde wets ontwerpen. Tenslotte wordt een aantal amendemen ten ingediend. In de gisterenmiddag gehouden zitting der Tweede Kamer stelt de voorzitter voor, het wetsontwerp tot vaststelling van een nieuw tarief van invoerrechten te verzenden naar een commissie van voorbereiding. De Kamer neemt dit voor stel aan. Interpellatie-Schalker geweigerd. Behandeld wordt het verzoek van den heer Schalker, om verlof tot het richten van vragen aan de regeering, over de voorgenomen steunverlaging in de vier groote gemeenten. De voorzitter zegt, dat de Kamer dit onderwerp korten tijd geleden heeft be handeld bij de interpellatie-Kupers en stelt voor, het gevraagde verlof niet te verleenen. De heer Schalker (C. P.) protesteert tegen dit voorstel en betoogt, dat er onder de tegenwoordige omstandigheden voor de Kamer aanleiding is, de materie onder de oogen te zien. De heer De Visser (C. P.) spreekt in gelijken geest. De Kamer keurt voorzitters voorstel goed met 62 tegen 25 stemmen. Tegen S. D communisten en de heeren Sneevliet (R. S.) en Van Houten (C. D.) Interpellatie-Wijnkoop. Behandeld wordt het verzoek van den heer Wijnkoop om verlof tot het richten van vragen aan deri minister van justitie naar aanleiding, van de nadere instructies, die de regeering aan de politieautoriteiten heeft gegeven met be trekking tot toelating en verblijf van verschillende soorten vluchtelingen, zoo mede van zekere categorieën van Oost- Europeesohe vreemdelingen in ons land. De Voorzitter stelt voor het ge vraagde verlof te verleenen en de inter pellatie te behandelen op nader te be palen dag De Kamer neemt het voorstel aan. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp tot heffing van een be lasting naar het vermogen van instellingen van de doode hand. Gestemd wordt over het amendemenl- Vervoorn, beoogende uit te spreken, dat coöperatieve vereenigingen niet zijn le beschouwen als instellingen van de doode hand. De Kamer verwerpt dit amendement bij zitten en opstaan. Gestemd wordt over het amendement- Wijnkoop om arbeidersverbruilcscoöpe- raties op te nemen onder de uitzonderin gen, welke van de belasting zyn vrijgesteld. De Kamer verwerpt dit amendement met 81 tegen 6 stemmen. (Voor: C. P. en de heeren Sneevliet en Vervoorn). Aan de orde is de stemming over het amendement-Wijnkoop om de Rijkspost spaarbank van de belasting vrij te stellen. De Kamer verwerpt dit amendement bij zitten en opstaan. Gestemd wordt over het amendement- Wijnkoop, om de arbeidersvakvereeni- gingen van de belasting vrij te stellen. De Kamer verwerpt dit amendement bij zitten en opstaan. De Kamer keurt vervolgens z. li. s. art. 1 goed, met aanteekening dat de communisten tegen zijn. De heer R u t g e r s v. Rozenburg (c.-h.) verdedigt een amendement om de voor den eeredienst bestemde zaken on der de vrijstellingen te brengen. De heer Ko r t e n h 0 r s t (r.-k.) heeft eenige technische verbeteringen. De verdere be handeling van het wetsontwerp wordt ten slotte geschorst. Daarna wordt een aan vang gemaakt met de behandeling van de Instelling van een Verkeersfonds. ZWARE STRAFFEN VOOR DRONKEN CHAUFFEURS IN ZWEDEN. De nieuwe regeling voor overtredingen van de motorenwet, welke 1 Juli inwer king treedt, bepaalt dat iedere auto bestuurder in Zweden, die onder invloed van sterken drank wordtbevonden,gestraft zal worden met een jaar gevangenisstraf, behalve nog de boete. Bovendien zal de politie het recht hebben, iemand, van wien zij bemerkt, dat hij onder invloed van sterken drank is, voor onbepaaiden tijd te verbieden een motor-voertuig te besturen. Ten slotte zal ook strenger worden opgetreden tegen personen, die doorrijden na een ongeluk te hebben veroorzaakt. EEN ACHTLING. Reuter verneemt uit Sjanghai, dat in Zuid-China een vrouw is bevallen van acht kinderen, en wel zeven jongens en een meisje. De geheele familie ls gezond. Dat overtreft nog weer de vrouw uit Ontario, die er „maar" zeven ter wereld bracht. Ja, ja, we gaan vooruit! EEN LIJK IN KOFFERS GEVONDEN. Een griezelig verhaal komt uit Enge land: In een koffer, welke tien dagen geleden in het station Brighton in bewaring was gegeven, heeft men den romp van een vróuwenlichaam gevonden. Het hoofd, de armen en de beenen ontbraken. Tevens heeft men in een handkoffer, welke ge vonden was in een trein op het Londen- sche station Kings Gross twee beenen ge vonden. Men vermoedt, dat deze beenen bij de romp belmoren, welke te Brighton is gevonden. De politie stelt een onder zoek in. Het griezeligste is nog, dat het verhaal waar schijnt te zijn, want voor komkom mertijd is het nog te vroeg VAN HET DUIVELSEILAND ONTSNAPT. Zes man in een epen boot. Volkomen uitgeput door de vermoeie nissen en het gebrek dat zij tijdens een lange zeereis onder tropische zon hebben geledep, zijn te Georgetown (Br. Guyana), in een klein open bootje zes man aan gekomen. Zij waren uit de Franscho strafkolonie op het Duivelseiland ont vlucht. De vluchtelingen, vijf Franschen en een Spanjaard, hebben den autoriteiten de verzekering gegeven, dat zij niet lan ger dan veroorloofd is zullen blijven en dat zij zich gereed maken om met dezelfde boot, waarmede zij reeds de vijfhonderd mijlen vanaf het Duivelseiland hebben afgelegd, door te reizen naar Trinfdad, dat nog driehonderd mijlen hier vandaan ligt. HERZIENING VAN TWEE DOODVONNISSEN. Een petitie met 42.009 hand- teekeningen De Engelsche minister van binnenland sche zaken heeft twee doodvonnissen te niet gedaan en veranderd in levenslang. Het eene vonnis betrof een 29-jarigen mijnwerker, Horace Wiggan, die was ver oordeeld wegens moord op een getrouw de vrouw, waarmede hij intieme betrek kingen had onderhouden. Het andere vonnis betrof een 26 jarigen arbeider, Walter Rowland, die was veroordeeld wegens moord op zijn tweejarig dochter tje. De verandering van het vonnis voor Wiggan volgde op een petitie, die 42.600 handteekeningen bevatte, waaronder die van den man der vermoorde vrouw, en toen de uitspraak van den minister be kend werd, werd de straat waar Wiggan te Barnsley woonde met vlaggen versierd. ONGELOOFLIJKE BRUTALITEIT. Een misdadigersbende heeft in den nacht op Woensdag te Orescent (Oklaho- 111a) van ongelooflijke brutaliteit blijk ge geven. Het doel der expeditie was een groote brandkast Dc bende, welke uit ze ven man bestond, had op een vrachtauto een kraan medegebracht. De gangsters sneden alle telefoondraden door en arres teerden alle personen, die znh op straat bevonden. Vervolgens reden zü naar de bank en probeerden met behulp ^an de kraan de brandkast, welke eenige tonnen zwaar was en meer dan 2000 dollars be vatte, door het venster op de vrachtauto te verladen. Ongeveer 100 personen, die

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 19