Op en om het Binnenhof. Radio'programma Ingezonden NOCH SPOT NOCH ZOT geeft op alle reparaties GARANTIE! Tijdschriften en Weekbladen HELPERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 23 JUNI 1934. Weekkroniek ten oppr-t storm in de Tweede Kamer! - Oppositie tegen het ontwerp tot heffing van de doode hand. - Oppositie tegen de invoering van de nieuwe spelling. - Oppositie tegen de in- stelling van het Verkeersfonds. ••"•"O Alles thans nog onbeslist 1 Den Haag, 21 Juni '34. Het ia aanvankelijk m de Tweede Ka mer met het ontwerp tot heffmgvanem belasting naar het vermogen *an inst lingen van de dooae hand niet vlot geloo- pen! Zooals men weet beoogt genoemd ontwerp een vermogens-criaisheff n„ t 1 jantiari 1939. waarvan een jaarlqksehe opbrengst wordt verwacht a 3 millioen- Getroffen zullen worden °.ni. hl"n^S woorden te bezigen, welke minister Oud ter mondelinge verdediging van het ge- bodene gebruikte „die niet bet eigei - dom zyn van natuurlijke of rechtsperso- S'™ .V.-» L.V.I. l>e Joode tand kent: collectieve draagkracht t 1» dus duidelijk, dat allerlei instellingen onder de wet vallen (o.a. spaarbanken, vakver- eenig.ngen, coöperaties) en in t hyzon- der ook kerkelijke eigendommen. Maar met zorg beeft de minister ervoor ge waakt, dat zaken, voor den eeredienst be stemd, buiten de heffing bleven. Ik wilde niet aldus ongeveer Z.Exc. in de Ka njer dat kerken het object van schat ters zouden worden, dat bedehuizen koopswaarde zouden krijgen, omdat deze zaken geheel binnen het geestelijk terrein liegen Iets anders wordt het natuurlijk met een kerkelijke bezitting als b.v. een weiland, waar koeien grazen. Voorts zijn in het wetsontwerp allerlei vrijstelling (art 4) genoemd ten bate van onderwijs, armenzorg en volksgezondheid, dit gelijk de heer Schouten (a.-r.) die, hoewel ongaarne, met het ontwerp mee ging, verduidelijkte ter verdediging van liet ontwerp wijl de Regeering vrijstel ling wil geven t.a.v. gelden, welke ge bruikt worden voor doeleinden, waarvoor de Regeering reeds subsidiën verleent Er brak in de Kamer een eigenlijk niet voorziene oppositie los tegen de wetsvoor- dracht, die niet in de afdeeling is i an- deld, doch voorbereid door de vaste com missie voor belastingzaken, waarin geen ernstige bedenkingen tegen het voorne men naar voren waren gekomen. Waar omtrent de heer Ketelaar (v.d.) terecht zijn afkeuring liet hooren. De zaak is name lijk, dat de heer Rutgers van Rozenburg (c.h.) amendementen voorstelde om alle kerkelijke eigendommen van de heffing vrij te stellen. Maar niet deze zaak was aanleiding, dat minister Oud zich ernstig boos maakte over zeker oppositie. Die kwam van den kant der Staatkundig- Gereformeerden en van den heer Ling- beek, den Staatk. Hervormden dominee. En dit was speciaal om de woorden van laatstgenoemde. De heer Lingbeek nu noemde het ont werp on-kerkelijk en had gewild, dat men ook de kerkbezittingen buiten schot had gelaten, speciaal die van de Ned. Herv. Kerk. Daarentegen zag hij de kloosterlin genonderwijzers nog steeds in 't genot van het volle salaris en dat bracht den afge vaardigde tot een driemaal herhaald schande! geroep. ünister Oud liet den aanval niet „op zich zitten" en verklaarde door dominee Lingbeek getracteerd te zy'n op een vol komen desillusie! Want zoo riep hij uit 't is juist deze afgevaardigde geweest, die mijop het denkbeeld der heffing heeft gebracht! De bewindsman bleek er heelemaal geen „mop" van te maken, doch de Kamer had de grootste schik in het ge val. Want ieder herinnerde zich natuur lijk nog best, hoe de heer Lingbeek en zijn „tijdelijken plaatsvervanger" Peere boom indertijd bjj herhaling hebben aan gedrongen op een heffing van de doode hand, omdat zij in de gelukkige veron- dersteilnig verkeerden, dat de Roomsche kloosterschatten onuitputtelijke bedra gen aan belasting zouden moeten opbren gen. Nu de practijk duidelijk heeft aan getoond, dat 't luilekkerland slechts in fantasie bestond, is de aardigheid er fi naal voor de werkelijk al te eenzijdige Rome-bestrijders af en zeker, wijl even zeer de Hervormde Kerk haar steentje zal hebben bij te dragen. Zoo kon het dan ook gebeuren, dat dominee Kersten al leen „de goederen van Rome" wilde ge troffen zien, welke simpele oplossing bü den minister in niet bijster goede aarde viel!. an df sprekers, die het onderwerp in breeder verband wisten te zien, noem ik Fleskp«8 (R.K.), v. d. Tempel (S.D.), Hakker (C.H.), Visscher (A.R.) en Schouten (A.R.). De Katholieke afgevaar- dgde zegde steun toe, hoewel hij de nood zakelijkheid van een en ander betreurde. Instellingen met belangrijke maatschap pelijke functies zullen in haar arbeid weer worden bemoeilijkt! Dr v. d. Tempel ging met het voorstel geheel accoord, den heer Kersten voorts wijzend op zijn onrechtvaardig streven, dat in strjjd met de Grondwet is, omdat zy gelijkheid van godsdienst uitdrukke lijk erkent. De heeren Visscher en Hakker bepleit ten vrijstelling van kerkelijke bezittin gen; zelfs zal daar hun stem van afhan gen. \r®n liberale zijde en eigenlijk ook van ryz.-Democratisc.hen kant werd niet „al gemeen beschouwd". Wei kwam de com munist Wijnkoop als zijn meening ver tellen. dat men „honderden millioenen" ongemoeid iaat Minister Oud verweerde zich in 't alge meen nog tegen de o.a. door ds. Kersten geuite bewering, dat telkens nieuwe hef fingen worden „uitgevonden", want de heffingen zijn immers alle in de Millioe- nennota aangekondigd! En de Kamer heeft er zich mee vereenigd. De Regee ring blijft ernstig op bezuiniging be dacht. doch aldus Z.Exc. terecht - ook bezuinigingen worden gemeenlijk nietmet gejuicli ontvangen! ontvan gen! De Regeering heeft gezocht naar belastingen met zoo min mogelijke be zwaren. Na enkele debatten over art. l (opsom mend de instellingen van de doode hand) waarbij verschillende amendementen wer den verworpen is men blijven steken by de behandeling van art. 4, omdat de de batten zijn geschorst ik wees er reeds Qp ju verband met de amendementen- Kutgers van R., waarvan mr. Oud ver klaarde de draagwijdte niet op stel en sprong te kunnen schatten. De heer Schouten (a.r.) trachtte nog een „moei lijke beslissing" te vermijden door een amendement voor te stellen, beoogend in art. 4 het onder f bedoelde te schrappen (vrijstelling vereenigingen voor monu mentenzorg), waardoor vermeden zou worden, dat men zich stuit aan het feit, dat anders kerkelijke bezittingen ten ach ter worden gesteld bij uitstallingen van „botten en botjes", gelijk ds. Lingbeek het beeldrijk had uitgedrukt. Intusschen schijnt het zeker noodig, dat men zich eens nader beraamt, want er openbaarde zich tusschen de heeren R. v. R. en De Geer (die zijn fractiegenoot) steun had geboden) eenerzijds en den minister anderszijds een opmerkelijk verschil van inzicht omtrent een zaak van principieele beteekenis. 't Ging in hoofdzaak hierom, dat de beide genoemde afgevaardigden het niet belastbaar stellen van kerkgebouwen als een vrijstelling beschouwden (waarbij dan ook de kerkelijke goederen, niet on middellijk voor den eeredienst bestemd, getrokken zouden kunnen worden, wat de amendementen- R. v. R. dan ook wilden), hetgeen minster Oud betwistte. „Kerkge bouwen mag men niet als een vrijstelling zien", aldus de bewindsman. „Deze zaken liggen niet in een economische sfeer!" En daarom kon Z. Exc. dan ook de be wering afwijzen als zou hij de kerken aan andere instellingen willen assimileeren. „Dat is geen oogenblik in mij opgeko men!" riep mr. Oud uit, voorts verzoe kend het ontwerp, dat naar het heden gevoerde woord van mr.a Goseling „een noodoffer" kan worden genoemd, aan te nemen. Ongeamendeerd. Of aan dit dringende verzoek zal wor den voldaan moet de naast toekomst lee- ren. De strijd om vrijstelling te verkrij gen voor alle kerkelijke bezittingen en fondsen zal stellig niet spoedig worden opgegeven, doch zouden de amend.-R. v. R. worden aangenomen waarop intus schen niet veel kans bestaat, want de Katholieken en de Linkerzijde zijn er te gen (de Katholieken „nolens volens") dan wordt het ontwerp zeer vermoedelijk ingetrokken, want minister Oud verklaar de nog nadrukkelijk, dat de amendemen ten de grondslagen van het ontwerp wij zigen, waardoor de geheele zaak opnieuw zou moeten worden bezien. De verdere behandeling van de wets- voordracht is uitgesteld tot na afdoening van het ontwerp tot instelling van een Verkeersfonds, waarmee men thans nog doende is. Als een soort „intermesso" werd tus schen het gewone werk een interpellatie gehouden door den heer Tilanus (c.h.) over het voornemen van den minister van Onderwijs betreffende de invoering der nieuwe spelling. Op den dag, waarop ik dit schrijf is eveneens aangaande deze zaak nog geen eindconclusie gevallen, want men is nog pas aan de replieken toe. Ik stel mjj dus voor in mijn volgend over zicht deze kwestie in haar geheel te be handelen. want thans zou ik zulks wat erg „fragmentarisch" moeten doen. Ech ter wil ik al wel verzekeren, dat minister Marchant er in eerste instantie niet in geslaagd is de onoverkomelijke bezwaren van den interpellant te overwinnen en zelfs niet om een gevaarlijke oppositie te vermijden. Een motie werd ingediend, onderteekend door leden der r.k., a.r., c.h. en liberale fracties om invoering der spelling-Marchant te voorkomen, hoewel de bewindsman nog wel had aangekon digd, dat de nieuwe methode per 1 Sep tember a.s. niet imperatief, doch facul tatief op de scholen zou worden inge voerd; men zou dus vooreerst kunnen kie zen tusschen de oude en de nieuwe spel ling. Doch niet geheel ten onrechte ver wachtten vele leden van dit gewijzigde voornemen een nog grootere spelling- chaos, dan die thans bestaat. Het zal zeer de vraag zijn of minister Marchant erin slaagt, de motie te „bezweren" Wordt zij aangenomen, dan beteekent dat ongetwij feld een gevoelig echec voor den be windsman, die zich als zoo'n vurig pala dijn voor de nieuwe spelling heeft opge worpen. Eveneens wat betreft het verhandelde aangaande het Verkeersfonds kan ik weinig positiefs nog meedeelen, omdat slechts een vijftal leden zich over deze materie hebben geuit. De interpellatie- rilanus kwam immers tusschen beide! Echter kan wel reeds worden gezegd, dat minister Kaiff vermoedelijk evenzeer een zwaren gang gaan zal, want niets dan tegenstanders kwamen aan het woord. Men weet, dat genoemd fonds de moge lijkheid wil openen om tot coördinatie van het verkeerswezen te geraken door rege- ing van de verhouding tusschen de in komsten en uitgaven voor het Rijk, aan het verkeer verbonden. Men begeert een noodzakelijk overzicht van de wijze, waar op het Ryk bjj het verkeer financieel is betrokken. Ir. Van der Waerden (s.d.) voelde wel voor coördinatie, maar zag die niet be vorderd door deze wetsvoordracht. De heer v. d. Heuvel (a. r.) zag een viertal „sprekende onbillijkheden" in en om het Regeeringsontwerp. namelijk het voornemen om het Spoorwegtekort weg te werken door nieuwe heffingen en dat ten laste van een concurreerend vervoers middel; de nieuwe last op het bedrijfs leven en de uniforme verhooglng van de wegenbelasting, welke aangekondigd Haron van Voorst tot Voorst (r.k.) en de heer Ebels (v.d.) bleken ook zeer slecht over het voorstel te spreken. Eerst genoemde was tegen verhooging van be lasting en wenschte het Spoorwegtekort van het wegverkeer gescheiden te hou den. Beide afgevaardigden waren tegen opheffing van het Wegenfonds; zij we zen voorts op de noodzakelijkheid, het autoverkeer op het platteland niet te be lemmeren. De heer v. Voorst achtte de nadeelen der voorgestelde wet grooter dan de voordeelen. De heer Ebels vond het Verkeersfonds eigenlijk onnoodig, vroeg om 'n eenvoudige wet met een re geling omtrent werktijden en arbeids voorwaarden van autobedienend perso neel en voorts met dringende bepalingen omtrent materiaal. Dan staat het weg verkeer onder ongeveer gelijke voorwaar den als het railverkeer, vond de afgevaar digde. Hy was echter niet principieel tegen verhooging der Wegenbelasting, doch begeerde rekening gehouden te zien met de mate van gebruik. Ten slotte ver klaarde de heer Ebels ook namens zjjn fractiegenooten zeer ernstige bezwaren te koesteren tegen het geheele ontwerp. Komt de minister niet met krachtige ar gumenten, dan stemt men tegen. Ook dr. Westerman is van zins tegen te stemmen. „We gaan den verkeerden kant op!" zei hij. Veel bemoedigende klanken kreeg ir. Kaiff heden dus niet te hooren! Er zal nderdaad heel wat overlegd en ook toe gegeven moeten worden wil de mnister ten slotte de overwinning behalen. De groote bezwaren blijven de opheffing van het Wegenfonds „de minst-impopu laire belasting", naar de heer Van Voorst heden zei en het saüm-koppelen van de spoorwegtekorten met het wegverkeer. Ook de voorgenomen verhooging van de wegenbelasting mede ter stijving van de Staatskas wekt blijkbaar sterk ver zet. Sommige verhoogingen bedragen niet minder dan j 500 per jaar (tractors)! Wat de spoorwegtekorten betreft, heeft de Re geering wei gezegd, dat deze op den duur niet op het algemeene verkeer kunnen worden afgewenteld, doch daarmee is men niet tevreden. We zullen de verdere debattten ook van deze zaak moeten afwachten! Parlementariër. Het Juni-Dammer van* „De Kern", het altijd interessante maandblad, bevattende tijdschrift artikelen van blijvend belang uit binnen- en buitenland, heeft weer een aantrekkelijken in houd. Hiervan noemen wij: Het lot van de Duitsche Pers, de klacht van een veertigjarige, goede en slechte leiders, de korste luchtroute. Zal het Poolijs wegsmelten?, Energie uit zeewarmte, de beroepssport, Goud, enzoo- voort. Weer een keurige verzameling belang wekkende artikeleh! Onze Aarde, Juni 1934. Dit nummer opent met een door keurige foto's verlucht artikel van den Ouden Hessenweg (door de Veluwe) door Jac Gazenbeek. Verder een artikel over de Azoren. Avignon, de stad der pausen, met z'n schitterende gebouwen, wordt u in beeld cn tekst nader gebracht. Tenslotte nog een .rtikel over de grotten van Kentucky en Cu- racao 300 jaar Nederlandscb. De bekende prachtige illustraties maken dit tijdschrift toch wel tot een van de mooisten. He tijdschrift „De Watersport" biedt zei ier en roeier, kanovaarder en motorbootspor ter weer veel wat z'n hart begeert. Verschei dene verflagen van gehouden wedstrijden, een zeiljacht met hulpmotor, Bewust en veilig varen, enz. Het blad is verlucht met veel foto's, waarvan wij als een zeer mooie noemen de opname van een wedstrijd tusschen twee buitenlandsche racebooten. Verschillende be richten completeeren dit nummer. Verschenen: het Mei-nummer van „Actueel Wereldnieuws en Sport in Beeld", waarin een interessant artikel over de Bedjawo's, een ZONDAG 24 JUNI. Hilversum, 301 M. 9.00—10.00 VARA, 10.30 VPRO, lioo AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 9.00 Postduivennieuws. 9.03 Tuinbouwpraatje S. S. Lantinga. 9 30 Orgelspel J. Jong. '.0.30 Kerkdienst uit de Oude Rem. Kerk te A'dam. Voorg.: Prof. Dr. R. J. v. Holk. 12.00 Filmpraatje L. J. Jordaan. 12.30 Omroeporkest o.l.v. A. v. Raalte. 2.00 Boekbespreking Dr. P. H. Ritter Jr. 2.30 Gramofoonpl. 3 00 Uit Scheveningen: Residentie-orkest o.i.v. I. Neumark, m.m.v. J. Antonietti (piano). 4.30 Gramofoonpl. 4.45 Vaz Dias. S.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.00 Voetbalpraatje. 6.17 Vervolg orkestconcert m.m.v. Mia Dorel (zang). 7.00 J. F. Ankersmit: Victor Adler. 7 20 Vervolg Orkestconcert. 8.00 Vaz Dias. 8.15 Omroeporkest o.l.v. N. Treep m.m.v. H. Clemens (tenor). 9.00 Radio-Journaal. 9.15 Gramofoonpl. 925 Concertgebouw-orkest o.l.v. E. v. Beinum, m.m.v. H. Jager. 11.00 Gramofoonpl. n.1512.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Huizen, 1875 M. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.1S KRO, 5.00 NCRV, 7.45—12.00 KRO. 830 Morgenwijding. 9 30 Gewijde muziek. 10.20 Kerkdienst uit de Evang. Luth Kerk (Oude Kerk) te A'dam. Voorg. Ds. J. P. v. Heest. Orgel: J. Bonset. 22.00 Gewijde muziek. 12.15 Orkestconcert en lezing. 12.45 KRO-wereldprogramma. 3.00 KRO-PHOHI-programma. 4.00 Reportage. 5.00 Gewijde muziek, m.m.v. Jo Aldag (mezzo sopraan) en F. Kloek (orgel). 5.50 Kerkdienst uit de Ned. Herv. Kerk te Dt Lier. Voorg.: Ds. J. Langman. Orgel: mej. M. Keyzer. Hierna: Gewijde muziek. 7.50 Orkestconcert. 8.15 Voordracht. 8.30 Schlagermuziek. 8.55 Hoorspel. 915 Vaz Dias. 9.20 Schlagermuziek. 9-35 wedstrijd. 10.05 Koorconcert. 10.20 Vaz Dias. 10.25 Gramofoonpl. 10.45 Lezing. 10.50 Relais. 11.35 Schlagermuziek. ti.5512.00 Toespraak. MAANDAG 25 JUNI. Hilversum, 301 M. Algemeen programma verzorgd door de VARA. 8.00 Gramofoonpl. 900 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Declamatie Janny van Oogen. 10.35 Vervolg orkestconcert. 11.00 Vervolg declamatie. 11.35 Vervolg orkestconcert. 11.00 Vervolg declamatie. n.35 Vervolg orkestconcert. •.2.00 Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels, en Gramofoonpl. 2.00 Zenderverzorging. 2.15 Voor de vrouw. 2 45 „La Bohème", Puccini (gr.pl.). 4-3o Voor de kinderen. 5 00 Gramofoonpl. 6.00 Orgelspel J. Jong. 6.30 Muzik. causerie P. Tijgers. 720 Vioolrecital A. Feinland, aan de vleugel- F. de Nobel. 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.03 Dr. H. Engel: Dierenleven op de Vetuwe. 8.20 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst, m.m.v. Marie Vos (zang). 900 „Nieuwe Spoorgids, mijnheer?", spel van H. Wouters, m.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen. 5.20 Zang Marie Vos. 9.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. io.oo Vaz Dias. Gramofoonpl. 10.15 Vervolg orkestconcert. ro.45 Declamatie A. Bouwmeester. 11.00 Vervolg orkestconcert. ij.3012.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. NCR V-programma. 800 Schriftlezing en meditatie. 8.159.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. J. Valk. ir.00 Chr. lectuur. 11.30 Gramofoonpl. 12.30 Orgelspel J. H. v. Eek. 2.00 Gramofoonpl. 2.55 Causerie A. J. Herwig. 3-153-45 Knipcursus. 400' Bijbellezing Ds. A. Wijngaarden m.m.v. zang en orgel. 5.00 Gramofoonpl. S.15 Chr. liederenuurtje Joh. de Heer, m.m.v. W. Verver (viool). 6.15 Gramofoonpl. 6.30 Vragenuurtje. 700 Ned. Chr. persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7.30 Vragenhalfuur. 8.00 Gramofoonpl. S.15 Kon. Chr. Oratoriumvereeniging o.l.v. H Cuypers, m.m.v. R. Spier (harpj. 9 45 L. v. Klinken: Kinderen, wat zijn ze? 10.15 Vaz Dias. 10.2512.45 Gramofoonpl. DINSDAG 26 JUNI. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonpl. 10.30 Kook- en bakpraatje door mevr. R. Lotgering-Hillebrand. 11.00 Orgelconcert P. v, Egmond Jr., m.m.v. Th. Baylé (bariton). 12.00 Ensemble Rentmeester. 2.15 Voordracht door Kommer Kleyn. 2.45 Gramofoonpl. 3.00—4.00 Knipcursus. 4.15 Grammofoonpl. 4.30 Radio-kinderkoorzang o.l.v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 Het Tuschinski-Select-Salonorkest O.L.V. Max Tak. 6.45 Gramofoonpl. 7.00 G. W. F. v. Hoeven: De herziening v»n de steunverleening aan werkloozen. 7.35 Gramofoonpl. 7.40 Prof. Dr. N. J. Polak: De Rotterdamsche week. 8.00 Vaz Dias. S.05 Salon de variété. 900 Kon. Utr. Mannenzangvereen. o.l.v. Hans Ponten. 9.20 Het Omroeporkest en het Kovacs Lajos' orkest o.l.v. L. Schmidt, m.m.v. P. Palla piano). 11.00 Vaz Dias. 21.1012.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12 15 Gramofoonpl 2.00 Vrouwenuur. 3 004.00 Cursus.. 0.20 Orkestconcert. 7.15 Lezing. 7 45 Orkestconcert. 8 30 Vaz Dias. Gramofoonpl. 9.00 Schlagermuziek. 9.30 Gramofoonpl. 9.40 Zang en piano. 9 55 Gramofoo'npl. 10.00 Hawaian-trio. tg. 10 Schlagermuziek. 10.25 Zang en Piano. 10.35 Vaz Dias. 10.40 Hawaian-Trio. .ri.50 Schlagermuziek. 11 1512.00 Gramofoonpl. volksstam, waar de Musie-be! klept naast het gedreun van de tata-tams. Ver<ler vl" 1 wetenswaardigs os-er Japan, woni 2. over In suil'» reis naar Amerika weer tal van actueele foto s op elk s een paar schetsen. Verschenen bij Van Holkema en ^jr^n dorfs U. M. te Amsterdam: de Mei-aflever:ng van „De Kern", waaruit we de volgende arti kelen noemen: Gemeenschap en persoonlijk heid; Narcotica; Eensklaps grijs worden; Nationale prikkels; De jongste taal vin het Britsche Rijk; Amerika's militaire kracht; China's grootste boek. Verschenen bij A. J. G. Strengholt tt Am sterdam: het eerste nummer van een nieuw tijdschrift „Beauty", maandblad voor de mo derne vrouw. Onder de medewerkers lezen we namen als: Annie de Beyer, Cissy van Marse- veldt. Dola de Jong en vele andere, wat veel goeds doet verwachten. Dit eerste nummer is gewijd aan schoonheid van haar, lichaams training. „make up", sport, modeshow, enz. Het Juni-nummer van „Art-Silk", het be kende maandblad, door de fabrieken van de zen naam uitgegeven en beschikbaar gesteld voor hare cliëntèle, bevat wederom een aan tal beschrijvingen van allerlei voorwerpen, die van kunstzijde kunnen worden vervaardigd, waaronder een Strand-ensemble, een Zomer- jumper, een Damesvest, enz. Het Kind, veertiendaagsch blad voor ouders en opvoeders, redacteur D. L. Daalder, uit gever J. Ploegsma, Zeist. Inhoud van het nummer van 16 Juni: Uit een groot gezin, IV, door Ida Heijermans. De natuurbaden in medisch-hygiënisch opzicht, door Dr. Her mans. Geen natuurbaden?, door Van der Linden. Sovjet-Russische jeugdbeweging, door H. D. O. Straffen en kastijden, III, door Red. Dagboek van een arbeiderswijk, door J. E. K. De biologische grondslagen der samenleving bij menschen en vogels, III, door F. Koster. „Stil-lezen". II, door P. G. De Duitsche sterilisatiewet, door De V. S. De geleerden zijn het er niet over eens.... door H. Müller. „De Werkplaats" van Kees Boeke. Van gulle grooten en blijde kleinen, door C. P. van Asperen van der Velde. Nieuwe Kinderboeken. Een Gidsje voor handenarbeiders. Een Jeugdblad voor Espe rantisten. „De Vonk", Noordwijkerhout. Ontvangen lectuur. Onze Taal. Het Juni-nummer van het Genootschap van dezen naam is geheel gevuld met het spellingvoorstel van Minister M r- chant. Het drukt het Regeeringsvoors'el »n het Compromis-voorstel, uitganade van het Comité voor Eenheid in de schrijfwijze van het Nederlandsch" naast elkander af ter ver gelijking. Wonderlijk, aldus de Redactie: De vraag, hoe men Nederlandsch zal schrij ven, wordt binnen de regeeringsbemoeienis gebracht, blijkt de levendigste belangstelling te trekken en vindt in de kolommen van alle dagbladen een gastvrij strijdperkmaar 0111 de toch zóó veel belangrijkere vraag, wat Nederlandsch i s, welke woorden goed Neder landsch en welke koeterwaalsch moeten wor den geacht, bekreunt men zich nog maar heel weinig. Zeker niet in de Pers die zich nu zoo druk maakt over de spelling maar in wier or ganen (op enkele uitzonderingen na) de ger manismen dagelijks nog vroolijk uitblinken. (Buiten verantwoordelijkheid van de redacti# Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) DE OUD-GEPENSIONNEERDE MILITAIREN WACHTEN OP EEN DAAD. Zeer geachte heer Hoofdredacteur; Terwille van beknoptheid zal ik niet uitweiden over de stellig gedane be loften in 1915 door Zijne Excellentie Mi nister Bosboom, in 1924 door Zijne Excel lentie Minister Ruys de Beerenbrouck en in 1926 door de Tweede Kamer. Ook niet over den drang, die in de laat ste jaren in de beide Kamers is uitge oefend tot verbetering van de pensioenen der oud-gepensionneerde militairen, maar slechts aandacht vragen voor het Verhan delde in de Eerste Kamer op 16 Februari 1934. Verschillende leden van deze kamer hebben toen met klem aangedrongen op verbetering van de pensioenen der oud- gepensionneerde militairen anders dan door middel van de bestaande onredelijke en krenkende steunregeling (Stichtings- wet). Het antwoord, dat daarop is gegeven, mag al niet Koninklijk zjjn, maar dan toch Excellent. De Minister van Defensie erkende n.1. op gemelden datum, o.m.: „dat de finantieele toestand van de oud- gepensionneerde militairen ongunstig af steekt bij den geldelijken toestand van „andere gepensionneerden en dat er dus „aan gedacht kan worden om een verschil „in behandeling weg te nemen." Deze lofwaardige erkenning, die niets aan duidelijkheid te wenschen laat, en het verder toen door Zijne Excellentie ge sprokene: „dat men een broedende kip niet moet „verontrusten, dat de zaak in bespreking „is en daarom aan de Kamer wordt ge vraagd de resultaten van dit onderzoek „en die besprekingen met eenig vertrou- „wen af te wachten", heeft by de oud-gepensionneerde militai ren in hooge mate verwachtingen opge wekt. Er wordt dan ook met verlangen uitgezien naar een daad, bestaande in verbetering win hun pensioen op de wijze, als door vele, ja wel door alle Kamerleden, verlangd, n.1. gelijkstelling daarvan met dat van de oud-gepensioneerde burger ambtenaren. Moge dan spoedig worden voldaan aan de zoo lofwaardige erkenning en gedane beloften van genoemden Bewindsman op 16 Februari 1934 in de Eerste Kamer op dat de hierbedoelde oude oud-landsdi'ena- ren niet verder in nood en bitterheid on dergaan. U. mijnheer de Hoofdredacteur, grooten dank voor de opnamen. Hoogachtend, J. S. MEJUFFROUW E. TE LEIDEN LEED AAN ZWARE RHEUMATISCHE Pijn, In 6 maanden pijnen geheel verdwenen. Ongevraagd komen de brieven binnen, die steeds veer bewijzen, dat rheuma- tlek voor Kruschen Saits moet wijken. Uit onderstaand schrijven van Mejuffrouw F. P. E. te Leiden blijkt tevens, hoe be langrijk het is, 0111 met Kruschen Saits door te zetten, wanneer het een bijzonder hardnekkige rheuinatiek betreft. Mej. E. schrijft ons o.a.: „Het was een geval van zware rheumatische pijn. Ik wist geen raad meer. Het was zelfs zoo erg, dat ik mijn werk niet meer kon doen, maar het gebruik van Kruschen Saits heeft mij ge heel van mijn zware rheumatische pijnen afgeholpen. In 6 maanden was de pijn verdwenen. Steeds zal ik doorgaan Kru schen Saits te gebruiken, hoewel ik met zekerheid kan zeggen, dat ik voorgoed van de py'n af ben." Mej. F. P. E. te L. Rheumatiek wordt veroorzaakt door on voldoende werking der inwendige orga nen; een toestand waarvan de lijder zieh zelden bewust is. Maar het wordt een ongemerkte ophooping van afvalproduc ten en een daarmee gepaard gaande vor ming van stoffen, die schadelijk zijn voor den geheeien gezondheidstoestand. En deze stoffen ondermijnen het geheele ge stel. Kruschen Saits is het natuurlijke re cept tot behoud van een inwendige zui verheid. De zes zouten in Kruschen spo ren nieren en ingewanden aan tot gemak kelijke geregelde werking. U wordt dus inwendig vrij gehouden van alle onzui verheden, welke indien zij zich kunnen ophoopen, ongetwijfeld het peil uwer gezondheid zullen verlagen. De „kleine, dagelijksche dosis" Kruschen voorkomt dit. Want de zes verschillende zouten in Kruschen verhoogen de werking der afvoerorganen, verschaffen u nieuwe levenslust. Kruschen Saits is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking de naam ïbowntree Han dels My. Amsterdam voorkomt. (Adv.) J«L 23 Juni. Het is toch werkelijk erg, zoo dom als onze kranten ons houden. Wat weten we over ons eigen land? Niets! Nee, dan de „Daily Express"! Lees het nummer van Maandag 18 Juni maar: 'N MISDAAD MET 'N EUHTGENOOTE TE ZWEMMEN. DORA'S IJZEREN HAND IN HOLLAND Sombere Zondagen aan den Oever van do Zuiderzee. „Amsterdam, Zondag", liegt de redac tie, en doet het daardoor voorkomen of het volgende geklets haar per tele gram bereikt: „Het is u in Holland niet geoorloofd, met uw vrouw te gaan baden. Vrouw I)ora heeft gemengde baden verboden, en om de kathedraalachtige plechtigheid van het Nederlandsche strand te bewa ren, heeft zij iedereen verboden, een auto in de buurt van het strand te brengen. De Engelsche badplaatsen, die door poli- tiebepalingen worden gekweld, zijn van een Parijsche wuftheid in vergelijking met de plaatsen, waar de Hollanders hun deftige vacantie doorbrengen. Zwemmen en zonnebaden zijn riten, waarbij de ge slachten en de zones streng van elkaar gescheiden worden gehouden. Geen ge- flaneer in badcostuums! Maar de volle zwaarte van Dora's zwarte lijst is ge reserveerd voor verliefde jongelui. Als zij gesnapt worden, terwijl ze samen op een plukje gras zitten, sleurt een ge schokte politieman hen onmiddellijk voor den rechter. Het interesseert hem zlfs niet of ze verliefd zijn of niet! De eenige, met wien een respectabel man in Holland in het gras mag zitten, is een naaste bloedverwant. En als ge erop betrapt wordt, met zoo iemand in het gras te zit ten, eiseht de wet dat ge die verwantschap aan de hand van de papieren volledig kunt bewijzen. „De Zondagen zijn somber aan de Zui derzee. Geen winkel mag open zijn. Maar sluwe zakenlieden zijn door de mazen van het net gekropen door de straten te over- stroomen met automaten, waaruit men alles kan krijgen, van een glas water af tot een diner van zes gangen toe". Jawel buurvrouw. En nu zal ik u eens iets van Engeland vertellen: 21 Juni (per telefoon). Men mag in En geland geen vreemde taal spreken. Als je 't toch doet, zegt de rechter dat je een damned silly foreigner bent, je krijgt twintig zweepslagen en moet met je neus in het zand schrijven: „Ik zal nooit meer mijn idioot hooge guldens in een Engel sche badplaats komen wegsmijten." Alle stranden in Engeland bestaan uit zware keien. Wie beweert, dat zand prettiger is om je op uit te strekken, krijgt C maanden gevangenisstraf. Wie het voor de tweede maal zegt, moet alle keien tot gruis klop pen en vervolgens het land verlaten met achterlating van al zijn bezittingen. Groente wordt in Engeland rauw en met soda gegeten. Wie om Fransche keuken vraagt, wordt door Sir Oswald Mosley af geranseld. Ziezoo, gruwelverhaal tegenovei gruwelverhaal. D.O.R.A. (Defense of the Re hn Act) noemt de Engelschnian zijn ei jen aftandsche rijks-politieverordening, die uit den oorlog dateert en tot woede van vele Engelschen nog steeds gehandhaafd wordt. Blijkbaar 0111 de Engelschen van een vacantiereis naar ons land af te hou den, wordt Dora, deze vogelverschrikster, ineens als een Hollandsere voorgesteld.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2