IGLEY l'l IMS/MOP BUITENLAND Oost-Ind lë. Salon de Coiffure. Salon de Beauté. BINNENLAND Benauwd? Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma i^AOO, tweede blad HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 23 JUNI 1934. macdonald weer met ziiekte- Speciaal Haarverven, Haarwerken, Electrische Gezichtsontharing PERMANENT WAVE. Waterproof REGENMANTEL. VERLOF. Hij heeft weer last van zijn oogen. Volgens de bladen zal MacDonald bin nenkort met het oog op zijn gezondheid een verlof van drie maanden nemen. Zijn medische adviseurs hebben hem aangeraden een zoo lang mogelijke zomer- vacanlie te nemen. Zij hebben hem in overweging gegeven, dat hij zoo spoedig mogelijk zijn ambtsbezigheden staakt en speciaal in verband met den toestand van zijn oogen het lezen van documenten achterwege laat en drie maanden rust neemt. MacDonald hoopt eerstdaags Lon den te kunnen verlaten en hij is voor nemens om pas midden October als het parlement weer bijeenkomt, terug te keeren. Het is nog niet bekend, waar hij zijn vacantie denkt te gaan doorbrengen. EEN merkwaardige verordening. De gemeenteraad van Stamboul zal binnenkort een verordening afkondigen, waarbij bepaald wordt, dat alle huizen in de hoofdstraten der stad in dezelfde kleur moeten worden geschilderd. Tot de uitvoering dezer verordening zal worden overgegaan, zoodra overeen stemming bereikt is over de meest ge schikte kleur. Naar verluidt zal de roode kleur worden gekozen. Het gemeentebestuur heeft geen redenen opgegeven voor deze merkwaardige ver ordening, welke krachtige oppositie heeft uitgelokt van de zijde der huiseigenaars, winkeliers en hotelhouders. NIEUWE AANSLAGEN IN OOSTENRIJK. In Oostenrijk wordt de zaak, naar luid, der berichten, op denzelfden voet voort gezet Volgens ofücieele mededeelingen is Don derdagnacht over de lichtleiding van een electrische centrale een draad geworpen waardoor de stroomtoevoer naar het dorp Ranstadt in Salzburg eenigen tijd onder broken werd. Bij Bramberg in Salzburg hebben kwaadwilligen een waterbassin van de electrische centrale laten leeg- loopen, waardoor eveneens de stroomtoe voer verbroken werd. In Breitenstein in Neder-Oostenrijk is de electrische leiding stuk getrokken. De schade kon eerst na eenigen tijd hersteld worden. Verscheidene bommen zijn weer ont ploft, o.a. voor de kloosterkerk in Leoben, waar aanzienlijke schade werd aangericht. Verder zijn in de voorsteden van Weenen op vele plaatsen in den loop van den nacht papieren bommen tot explosie ge bracht. Voor een meubelzaak in de Brün- ner strasse is een papieren bom ontploft waardoor twee vensterruiten werden ver nield. Onbekende daders hebben bommen geworpen in een melksalon in het Wahringer Park, waardoor veel schade werd aangericht. i BRITSCHE VLOOT-EISCHEN. Versterking der luchtmacht. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meent te weten, dat de Britsche minister van marine, Sir Bolton Eyres—Monsell, in het Foreign Office aan de Amerikaansche marine deskundigen een memorandum over de behoeften van de Britsche oorlogsmarine heeft overhandigd, welks inhoud opzien barend is. Norman Davis heeft het docu ment naar Washington doorgezonden. De technische behoeften van de Engel- sche Admiraliteit worden hierin als volgt aangeduid: De verdediging van het Britsche Rijk en van de zeewegen voor de Britsche koopvaardijschepen vereischt: lo. De bouw van een nieuwe oorlogs vloot, zoodra de beperkende bepalingen van het vlootverdrag van Londen ongel dig zijn geworden. 2o. De bouw van een aantal nieuwe kruisers, teneinde de vloot op te voeren tot een totaal van 70 kruisers. (Het aantal kruisers bedraagt thans 50, maar 10 daarvan zullen de komende twee jaren de ouderdomsgrens hebben bereikt). 3o. De bouw van een groot aantal nieuwe torpedojagers. 4o. De bouw van nieuwe vliegtuig moederschepen. Verder bevat de „Daily Telegraph" mededeelingen over de verwachte vor ming van een speciale afdeeiing bij de Engelsche luchtmacht ter bestudeering van de luchtgevechten en de daarmee samenhangende vraagstukken. Tot deze nieuwe afdeeiing zal een staf van des kundigen en zullen de beste piloten van de luchtmacht behooren. Men rekent voor de komende jaren op een versterking van de Engelsche luchtmacht. Wel is waar zal het nog drie jaar duren, alvorens de nieuwe gevechts-eskaders in dienst wor den gesteld, maar het is dringend ge- wenscht, tijdig de beste soorten en beste modellen uit te zoeken. DE INTERNATIONALE ARBEIDSCONFERENTIE. De veertigurige arbeidsweek. De tekst van de door de regee- ringsgrocp ingediende bemidde- lingsresolutie. Uit Genève wordt gemeld: De regeeringsgroep is tot overeenstem ming gekomen over den tekst van een nieuwe resolutie inzake de veertig-urige arbeidsweek, die ten doel heeft te ver hoeden, dat de conferentie dit jaar met een geheel negatief resultaat op dit punt zou moeten uiteengaan. De resolutie van do regeeringsgroep herhaalt, dat de ver korting van den arbeidsduur hetzij als middel tot bestrijding der werkloosheid, hetzij als middel om de arbeiders in de weidadm van den technischen vooruit gang een aandeel te doen krijgen, een ei voornaamste werkzaamheden van de internationale arbeidsorganisatie blijft. De resolutie stelt verder vast, dat het dit jaar niet mogelijk was het quarum te verkrijgen voor de voorgestelde ont- werp-conventies. De converentie zal daar om volgens de resolutie de regeeringen uitnoodigen aanvullende studies te onder nemen om de uitwerking van de ver korting van den arbeidstijd zoowel op de werkloosheid als op den loonstandaard, hetzij voor de geheele industrie, hetzij voor enkele afzonderlijke takken van nijverheid nogmaals na te gaan. De raad van beheer wordt uitgenoodigd om de resultaten van dit aanvullende onderzoek der regeeringen aan de Inter nationale Arbeidsconferentie van 1935 mee te deelen in een rapport, dat tevens zal moeten aangeven den aard en den omvang van de internationale actie, die ondernomen zal kunnen worden om tot algemeene of gedeeltetijke beperking van den arbeidstijd in de nijverheid en in den handel te kunnen komen. De Raad van Beheer wordt tevens uit genoodigd te overwegen of de aange legenheid weer op de agenda van de In ternationale Arbeidsconferentie van het volgende jaar kan worden geplaatst, niet het doel om dan tot zulk een internatio nale regeling te komen. Gisterochtend hebben de werkgevers- groep en de arbeidersgroep een eerste bespreking over deze voorgenomen reso lutie der regeeringsgroep gehouden. De stemming in geen van beide groepen schijnt echter aan de regeeringsresolutie goedgezind te zijn. De werkgeversgroep heeft er natuurlijk vooral bezwaar tegen, dat in de resolutie zal worden erkend, dat de verkorting van den arbeidstijd wenschelqk is als middel tot bestrijding der werkloosheid, of als middel om de arbeiders in de voordeelen van den tech nischen vooruitgang te doen deelen. De arbeidersgroep heeft vooral bezwaar tegen de laatste der resolutie, die den raad van beheer de vrijheid laat om al dan niet te beslissen of de kwestie het volgende jaar opnieuw op de agenda van de arbeidsconferentie zal worden geplaatst. BEPERKING DER BUITEN- LANDSCHE VERLOVEN. Ned.-Indië. Bij den Volksraad te Batavia zijn twee ontwerpordonnanties, resp. tot wijziging der overgangsbepalingen voor de buitenlandsche verloven en tot beper king van het derde verlof ingediend. De memorie van toelichting memoreert dat de financieele omstandigheden drin gend aanzienlijke beperkingen in de aan spraken op buitenlandsche verloven ge bieden. Deze zullen zich niet kunnen beperken tot een regeling voor nieuwe in vasten dienst te nemen ambtenaren. Ook ten aanzien der thans reeds dienende vaste landsdienaren zal een verdere be perking der verlofsaanspraken noodzake lijk zijn, dan die welke in 1931 is voor genomen en die als minimum grens voor verlofsaanspraken een maandelijksche bezoldiging van f 400 stelde. Voor ambtenaren die meer dan zes doch minder dan acht jaar dienst voor verlof in rekening kunnen brengen en en die vóór 1 April 1934 meer dan f400 salaris verdienden, doch thans lager worden bezoldigd, zal in afwachting der nieuwe verlofsregelingen het oude bezol digingsbesluit voor burgerlijke lands dienaren voor 1934 worden gebezigd als basis hunner verlofsaanspraken. Hun be zoldiging zal echter op basis van het herziene bezoldigingsbesluit worden be rekend. Voorts wordt vastgesteld dat als militair van land- of zeemacht uitgezonden per sonen die sedert rechtstreeks in burger lijken dienst overgingen, als uitgezonden landsdienaren beschouwd blijven. De bedoeling is de nieuwe regeling der buitenlandsche verloven in ieder geval niet vóór 1 Januari 1935 te doen ingaan. NIEUWE ZENDER VOOR INDIË. Het uitzenden van radio-programma's in tropische gebieden stelt aan de techniek van den omroep buitengewoon zware eischen. De ongunstige weersgesteldheid bijvoorbeeld in Holland werkt niet zoo storend op de radio-ontvangst als de in Indië normale atmospherische spanningen. Het is daarom noodzakelijk om in de tro pische gewesten gebruik te maken van bij zondere korte-golfzenders. Op het oogenblik zijn op Java reeds tien zenders in bedrijf. Maar de luisteraars op groote afstanden van de plaatselijke zen ders ondervinden meermalen hinder van eenige fading. De NIROM gaf eind 1933, aan de N.V. Philip's Radio opdracht tot het bou wen van een korte-golf omroepzender met een vermogen van tien KW; dat is een topenergie, die alleen voor wereldomroe pen pleegt te worden gebruikt. Het apparaat is thans gereed om naar Indië verzonden te worden. De installatie is volkomen automatisch beveiligd, zoodat een plotseling defect on middellijk den geheelen zender uitschakelt. Er is ook nog aangebracht een noodknop, die alleen maar behoeft te worden inge drukt om alle spanningen te doen verdwij nen. De zender wordt opgesteld bij Priok, waardoor de verschillende stations op Java worden overkoepeld en ook de geheele archipel kan worden bestreken. €»^r*7i>Bfs9 Spoorstraat 104-106 Tel. 4S7. WRIGIEY'S KAUWGOM IN OE MOND IS LEKKER EN G EZ ON Dl NED.-INDIË EN JAPAN. Japansche oorlogsschepen op bezoek. Aneta meldt uit Batavia De Japansche oorlogsschepen »Iwate« en »Asama« worden voor een bezoek dat vier dagen zal duren te Tandjong-Priok verwacht op 30 Juni a.s. Van Japansche zijde wordt vernomen dat tijdens het bezoek van deze schepen in geen geval conferenties tusschen de Japansche en de Nederlandsche delega ties zullen worden gehouden, aangezien volgens het daartoe opgemaakte pro gramma in die dagen verschillende feeste lijkheden zullen plaats vinden. Hierdoor heeft minister Nagaoka de gelegenheid om aan het einde van deze maand een trip te maken naar Bandoeng, Semarang, Jogjakarra, Soerabaja en even tueel ook Tosari. PRINSES JULIANA BEZOCHT DE ASCOT-RACES. De dag werd vrijwel bedorven door een gestadigen regen. De dag, waarop de Gold Cup geloopen wordt, is voor Ascot altijd de belangrijkste van de vier, en wordt gerekend het hoogte punt te zijn van het season. Het was daarom een bittere teleurstelling, dat de dag vrijwel geheel bedorven werd, eerst door zware stortbuien vóór, tijdens en na het noenmaal, en later door een gesta digen regen. De Koning, de Koningin en hunne gasten kwamen tegen één uur in dichte auto's aan. Wegens het barre weer werd de processie over de «gouden mijU in open statierijtuigen met vier paarden be spannen niet gehouden. Het vorstelijk gezelschap begaf zich onmiddelijk naar de koninklijke loge en heeft zich wegens de regen vrijwel niet over het terrein be wogen. De Prins van Wales, met den traditio- neelen lichtgrijzen hoogen hoed, onder hield zich met onze Prinses, aan wie hij blijkbaar de bijzonderheden van de baan en de tribunes aanwees. BELGISCHE MISSIE AANGEKOMEN. Met den Etoile du Nord, waaraan een salonrijtuig van H. M. de Koningin was gehaakt, is Donderdagmiddag te 5.58 aan het Hollandsche Spoorstation in Den Haag de Belgische missie aangekomen, die Vrijdag aan H. M. de Koningin in het paleis 't Loo mededeeling zal doen van de troonbestijging van Z.M. Koning Leopold van België. Belgische Missie op Het Loo. Na in het Paleis Noordeinde te 's-Gra- venhage het noenmaal te hebben ge bruikt, waarbij ook de Belgische gezant aanzat, is de Belgische missie gistermid dag om 4.10 uur per rijtuig naar het Staatsspoor gereden, vanwaar zij met den trein van 4.29 naar Apeldoorn is ver trokken. Met den trein van 18.31 uur arriveerde de missie daar, vergezeld van den minis ter van buitenlandsche zaken en den ge- pens. luitenant-kolonel in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin, A. Ruys, te Apeldoorn. Burggraaf v. d. Vijvere, die aan het hoofd dezer missie staat, heeft vervolgens zijn geloofsbrieven als gezant persoonlijk aan de Koningin overhandigd. Na afloop van deze plechtigheid werd de ambassadeur in audiëntie ontvangen door Z. K. H. Prins Hendrik. Te acht uur werd een gala-diner gehouden ten paleize Het Loo, opgeluisterd door de muziek van de Koninklijke Militaire Kapel, onder lei ding van kapelmeester-directeur Boer. HULDIGING VAN MINISTER STEENBERGHE. Donderdag is de nieuwe minister van Economische Zaken, mr. M P. L. Steen- berghe bij zijn terugkeer uit het buiten land in zijn woonplaats Goirle op groot- sche wijze gehuldigd. Van alle openbare gebouwen, scholen, kloosters, fabrieken enz., wapperde de nationale driekleuren ook hetovergroote gedeelte der bevolking had de vlag uitgestoken. Des morgens had in intiemen kring ten kantore van de N.V. Textielfabrieken H. van Puyenbroek een hartelijk afscheid plaats van den scheidenden mededirec teur. Onder leiding van een huldigingscomité vormde zich des avonds een stoet van afgevaardigden van een vijfendertigtal organisaties. 1 MARINEDAG. Het programma. Het programma van den Marine-dag, georganiseerd door de afdeeiing Den Haag van het Nationaal Jongeren Ver bond, op Vrijdag 20 Juli te Scheveningen te houden, is in groote trekken als volgt samengesteld. 's Middags bijeenkomst in de groote zaal van het Kurhaus, vervolgens ge meenschappelijke maaltijd in de groote eetzaal van het Hotel Kurhaus.'s Avonds komen oorlogsschepen voor de kust, die met zoeklichten zullen werken; vindt er behoudens toestemming een fakkel optocht plaats. Tot slot zal erop de brug van het terras van het Kurhaus een taptoe gehouden worden door de tamboers en pijpers der mariniers. DE GARNALENHANDEL. De garnalenhandeiaren uit Zeeland en Zuid-Holland hebben te Bruinisse ver gaderd. Aan den minister van oecono- mische zaken werd een telegram ver zonden verzoekende maatregelen te tref fen in het belang van den garnalenhandel, tevens adhaesie betuigende aan het tele gram van den gemeenteraad van Brou wershaven. DE TOESTAND IN DE GARNALEN- VISSCHERIJ. Spoedige invoering van maat regelen verzocht. De gemeenteraad van Brouwershaven heeft aan den minister van economische zaken telegrafisch dringend spoedige .in voering van crisis-maatregelen inzake de garnalenvisscherij verzocht. De visscherij alhier, aldus het telegram, dreigt te gronde te gaan, indien niet spoedig maatregelen worden getroffen De visschers genieten een inkomen, waarmede zij in hun eerste levensonderhoud niet kunnen voorzien, als gevolg van verregaande onderbiedingen. AFNEMENDE WERKLOOSHEID TE EINDHOVEN. Naar men uit Eindhoven meldt, kan aldaar sinds begin 1933 een vrijwel ge regelde daling van liet aantal inge schreven 'werkloozen geconstateerd wor den. Bedroeg het aantal in Maart 1933 ruim 5400, dit getal is thans gedaald tot ca. 700; bij de Philips fabrieken werden bijna 1100 ingeschreven werkloozen ge plaatst. DE TOESTAND IN DE MIJNSTREEK. Een adres van de Kamer van Koophandel voor de Zuid-Lim- burgsche mijnstreek. De kamer van koophandel voor de Z.- Liinburgsche mijnstreek, heeft zich tele- graphisch tot den ministerraad gewend, waarin dit college uiterst krachtig aan dringt op onmiddellijk ingrijpen der re- geeting in den toestand van de mijnin dustrie. Zij verzoekt met den grootsten aan drang regeeringsmaatregelen in den vorm van invoerbeperking of anderszins te nemen, waardoor de afzetmogelijkheden intens worden vergroot en de verzuim- diensten kunnen vervallen, Indien de overheid niet ingrijpt is de catastrophe voor streek en gewest niet te overzien. Stemming over staking. De Ned. r.k. mijnwerkersbond heeft aan zijn afdeelingen opdracht gegeven, wanneer van de zijde der regeering of directies in de loop dezer week niets wordt gedaan om de aangekondigde loonsverlaging te keeren, Woensdag 27 Juni a.s. overeenkomstig de bepalingen van het reglement voor werkstaking een stemming onder de leden te houden, opdat zij zich kunnen uitspreken voor of tegen staking. Verder heeft het hoofd bestuur van de organisatie besloten Zon- óag 1 Juli te Heerlen een bestuurscon- ferentie te houden. GENOOTSCHAP TOT ZEDELIJKE VERBETERING VAN GEVANGENEN. Donderdagmorgen begon in hotel de 1'Europe te Amsterdam de algemeene ver gadering van het Nederlandsche Genoot schap tot Zedelijke Verbetering der Ge vangenen. De heer C. A. M. de Bruyn, voorzitter van het genootschap, sprak de openingsrede uit. De tijdsomstandigheden, zoo begon spreker, waaronder het genootschap in de laatste jaren bijeen kwam, hebben zich meer en meer toegespitst; in 1933 deden zich nieuwe moeilijkheden, maar ook nieuwe mogelijkheden voor. De wijze waarop van regeeringswege de bezuiniging op het gebied der reclas- seering wordt toegepast, houdt niet vol doende rekening met de speciale verhou ding, waarin de regeering is komen te staan ten opzichte van de reclasseerings- vereenigingen. Nog altijd draagt het sub sidie aan de reclasseering het karakter van een bijdrage aan een liefdadige instelling die eigenlijk haar middelen uit particuliere bron moet putten. Doch de verhouding is anders. De re classeering is geworden tot een semi-offi- cieel orgaan, dat slechts functioneeren kan, wanneer de staat de daaraan verbon den uitgaven grootendeels voor zijn reke ning neemt. De financieele toestand wordt nu al lengs zeer moeilijk. Het enthousiasme, waarmede voor een menschenleeftijd terug dit werk, dat zich daarbij voor een belangrijk deel verplaat ste van het terrein der liefdadigheid, naar dat van het maatschappelijk werk, is niet op hetzelfde peil gebleven. Ten slotte verklaarde spr„ dat de Ver- eeniging van Reclasseeringsinstellingen besloten heeft een gezamenlijke actie in te stellen ter verbetering der zoo benarde financiën. Met algemeene stemmen heeft Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker s Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bij AKKER'» Overal verkrijgbaar. enf2_75 Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzet-belasting. men besloten een plan te ontwerpen tot het houden van een inzameling voor ge- meene rekening. Na dit inleidend woord werd overge gaan tot de behandeling van de agenda. NEUTRALITEIT VAN NEDERLAND. Een medewerker van de „Berliner Börsenzeitung" heeft als antwoord op zijn vraag om inlichtingen bij het depar tement van buitenlandsche zaken te Den Haag te hooren gekregen dat de Neder landsche regeering tot nog toe niet op de hoogte is gebracht van een beweerd Britsch voorstel tot een accoord ter waarborging van de neutraliteit van Ne derland en België door de Europeesche mogendheden. De Nederlandsche regeering denkt er niet over te onderhandelen over zulk een neutraliteits-accoord. (Van geruchten over een dergelijk Britsch voorstel is elders in dit nummer melding gemaakt naar aanleiding van het bezoek van den Franschen inspec teur-generaal Weygand te Londen). FINANTIEELE MOEILIJKHEDEN DER GEMEENTEN. Te Nijmegen is de algemeene vergade ring gehouden van de Ver. van Neder landsche gemeenten. Hierop zijn belang rijke onderwerpen besproken; de direc teur der Vereeniging, mr. A. Jonker, be sprak er den huidigen finantieelen toe stand in tal van gemeenten. De tegenwoordige financieele moeilijk heden der gemeenten staan, zoo zeide hij, minder in het teeken van de vraag, of de gemeentee groot of klein is, dan wel in het teeken van de economische gesteld heid van bepaalde deelen des lands, in het bijzonder in dezen crisistijd. Er moet thans geconstateerd worden, dat de toestand der financiën van althans een aanmerkelijk aantal gemeenten hoogst ernstig is. Het mag een oppervlakkigheid heeten, wanneer men het stelt als zoude bij al de gemeenten met tekorten de tegen woordige moeilijkheden niet ontstaan zijn eti althans te redresseeren zijn geweest bij een juiste salarispolitiek. De Vereeni ging heeft indertijd een onderzoek inge steld naar de feitelijke beteekenis en den invloed der salarissen op de uitgaven der gemeenten. Het bleek, dat in een groot aantal, vooral kleinere, gemeenten en onder deze zijn er vele in noodlijdende po sitie de salarisuitgaven, welke zü zelf bepalen, geen rol van importantie in de begrooting spelen. Het totaal bedrag van deze salarisseu vormde geen 10 van de totaal-uitgaven, veelal zelfs minder dan 5 Zooals de minister van Sociale Zaken onlangs in de Tweede Kamer mededeelde, kunnen buiten Amsterdam en Rotter dam 240 gemeenten haar begrooting voor 1934 niet sluitend maken en bedraagt haar gezamenlijk tekort 16 inillioen. Deze 16 millioen zijn volgens een door de Vereeniging gemaakte becijfering tekort op een uitgaventotaal van ruim 100 millioen. In dit tekort van 16 mil lioen hebben voor pi. m. 11 millioen deel 228 gemeenten beneden 20.000 inwoners met een uitgaventotaal van 60 millioen. Men geve zicli o. m. rekenschap van het probleem om in die 228 gemeenten op een gezamenlijk uitgavenbudget van 60 mil lioen na hetgeen daar reeds is ge schied een bedrag van 11 millioen te vinden. Spreker heeft redenen om te twijfelen dat een goed deel van dit bedrag zou zijn te elimineeren door in de plaatselijke be grooting verder het mes te zetten. Men zal inderdaad in andere richting zijn blik hebben te slaan, en wel.... naar de crisis, met haar exorbitante uitgaven voor steun aan werkloosheid eenerzijds en haar dalende belastingopbrengsten an derzijds. Volgens de thans bekende gegevens kunnen de gemeenten voor het jaar 1934 in het gunstigste geval aanspraak maken op een bijdrage van het Riik, welke pl. m. 50 van de totale uitgaven voor steun en werkverschaffing aan werkloozen be draagt. Een oplossing van de bestaande moei lijkheden schijnt nog niet nabij. Spr. voelt met den dag meer klemmend worden de vraag, of niet eindelijk zal moeten worden overgegaan tot toepassing van het reeds zoo lang .net klem door de Vereeniging voorgestane denkbeeld, nJ. het dragen van de uitermate zware werkloosheids lasten door de natie als geheel. De gemeenten zullen zich er van door drongen hebben te gevoelen, dat zij inte- greerende deelen vormen van den Neder- landschen Staat. Zjj zullen een open oog ALLE DAMES behoeven niet één zelfde model Regenmantel te dragen! Wij maken verschillende modellen tegen confectieprijzen naar maat, in blauwen beige, geheel gevoerd met sterke Helios zijde f 25.00 J. «I. H. KOOPMAN Dameskleedermaker - WESTSTRAAT 14 moeten hebben voor de bij uitstek zware taak, waarvoor de Regeering is gesteld. Zij zullen daarnaast zich er van bewust zijn, dat de zelfstandigheid aan het be houd waarvan zü, juist mede in het alge meen belang, zoo sterk hechten ook groote verplichtingen opiegt, verplichtin gen om in daden te toonen, dat zij deze zelfstandigheid ten volle waard zijn. FINANCIEEL EVENWICHT. Het „Handelsblad" schrijft: Bh het optreden van de nieuwe Tweede Kamer en van de nieuwe regeering, mid den 1933, was een der allervoornaamste vragen of de regeering en het parlement er in onderlinge samenwerking in zouden slagen de rijksbegrooting sluitend te ma ken, hetzij dadelijk in 1934, hetzij op den duur in 1935 en volgende jaren. Met den opbouw van de rijksbegrooting 1934 be gon de regeering op een voor haar te laat tijdstip. Immers de bezuinigingsmaatre gelen vorderen een lange periode van voorbereiding. Op enkele onderwerpen moest dus de nieuwe regeering met be loften volstaan. Nu de periode gekomen is, waarin par lement en regeering in dit parlementaire jaar voor het laatst de gelegenheid hebben om, in onderlinge samenwerking,, de laatste maatregelen te nemen, welke de begrooting 1934 in gunstigen zin kun nen beïnvloeden, is het van belang het resultaat dezer begrooting nog eens te overzien. Wat over 1934 ongedekt bleef, zal, behoudens nieuwe regeeringsvoorstel- len,ongedekt blijven, ook over 1935. Want dit moet worden vastgehouden, dat alle maatregelen, welke na Juni 1934 zullen worden voorbereid, slechts van invloed kunnen zijn op de financieele resultaten van het nieuwe jaar 1935. Aan alle depar tementen, provinciale griffies en gemeen te-secretarieën wordt thans gewerkt aan plannen om de begrooting 1935 sluitend te maken. Of de regeering daarin voor 1935 zal slagen wordt beantwoord uit de resultaten van 1934 en uit de voor 1935 nieuw voor te dragen maatregelen. Bii het wegwerken van het tekort, aldus het blad, is gerekend met een versterking der algemeene middelen uit nieuwe ver keersbelastingen met 9 millioen, zij het dan dat deze afzonderlijk zouden worden geboekt. Zouden deze inkomsten onver hoopt komen te ontbreken, dan ivare dit een gat in de opbrengst der middelen over 1934, dat over 1934 niet meer op andere wijze zou zijn aan te vullen. Dit tekort herhaalt zich dan in 1935. Het tweede tekort in de opbrengst der middelen over 1934 vergeleken met de be cijfering uit de Millioenennota 1933, vloeit voort uit het feit, dat de opbrengst der omzetbelasting reeds met 16 millioen bij de raming over 1934 ten achter is. Deze belasting is echter nog steeds per m tand aan het oploopen. Maar nu de uitgaven-zijde. In de Mil lioenennota 1933 is een weg-werking van het tekort over 1934 becijferd, te verkrij gen uit de „perspectief-bezuiniging op onderwijs en defensie. Deze perspectief - bezuiniging van naar schatting 27.5 mil lioen voor deze beide doeleinden is slechts voor een zeer kleine gedeelte in de prak tijk verwezenlijkt. Hier is dus een wezen lijk tekort op den dienst-1934, en de vraag is nu óf de regeering nieuwe maatregelen ter bezuiniging zal voordragen, welke zullen werken over 1935 (voor 1934 is het thans te laat geworden) en zoo ja welke maatregelen over 1935 zullen zijn verwe zenlijkt, opdat zich het tekort-1984 niet zal herhalen. Er is nog een ander ongedekt tekort over 1934: het spoorweg-tekort. Hiervoor zullen geheel nieuwe maatre gelen moeten worden voorgedragen. Nog een ander belangrijk tekort moet worden weggewerkt. Het belangrijkste tekort over 1934 kon wel eens blijken voort te vloeien uit de noodzakelijkheid voor de regeering om de door de gemeentebesturen uitgestooten bedragen op tee vangen. Immers, door het overleg van Regeering, Ged. Staten en Gemeentebesturen zullen nu, over enkele weken, wel bijna alle gemeentebegrootin- gen zijn goedgekeurd in dien zin, dat de gemeentebegrootingen formeel sluitend zijn gemaakt, hoewel met aanvaarding van vele millioenen, die als een tekort op den kapitaaldienst moeten worden over genomen, hetzij door het rijk, hetzij door de betrokken gemeenten. Welker vorm tenslotte zal worden gevonden voor de boeking dezer uitgestooten millioenen- bedragen op te vangen. Immers, door het is zeker, dat deze uitgaven nooit meer uit de gewone inkomsten over 1934 kunnen worden gevonden. HË is dus een vast te kort, hetzij op de rijksbegrooting 1934, hetzij op de begrootingen 1934 van be paalde gemeenten. Dan is er nog de uitkeering uit het ge meentefonds (wet-De Geer 1929), waarop reeds aanzienlijk is gekort. De regeering zal hier, bij het vóór-overleg met de ge meentebesturen, open kaart moeten spe len, meent het blad. Slechts door overleg kan voor 1935 veel worden vermeden. WIJZIGING WET STAATSLOTERIJ. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de wet tot regeling van de Staatsloterij. Het wets ontwerp heeft de strekking het gebruik van de door den staat georganiseerde trek kingen door particuliere ondernemingen te verbieden. Een drietal nieuwe artikelen worden daartoe voorgesteld. In de memorie van toelichting zegt de minister van Financiën o.a.: Door ver schillende particulieren en vennootschap pen worden loterijen of zoogenaamde premieleeningen georganiseerd, waarbij

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5