Julianadorp Van Ewijcksluis. Schagen HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 26 JUNI 1934 Nationaal Muziekconcours Het ernstige auto-ongeluk aan het Balgzandkanaaf. DoordenbiiksemgetrofFen Vader van negen kinderen gedood Haven van Nieuwediep, motor geslipt, waardoor de heer W. tegen een boom reed. Met inwendige kneuzin gen werd het slachtoffer naar een zieken huis te Leeuwarden overgebracht. Zijn toestand is naar wij vernemen bevre digend. OPENING CLUBHUIS „PELIKAAN". Onder veel belangstelling is Zondag het fraaie clubhuis „De Pelikaan" ge opend. Dit bij uitstek gunstig gelegen ge bouw biedt ruimte voor vele personen. Groote clubs en gezelschappen kunnen er worden ondergebracht, een prachtig, zeer uitgestrekt kampeerterrein bevindt zich bij het gebouw. De inrichting is zeer practisch en hygiënisch. Het gebou\y ligt nabij de duinen op zoodanigep afstand van De Koog, dat men het badleven kan meemaken en toch weer niet te midden Van de drukte, zoodat men rustig van de schoone natuur kan genieten. Voor een- dags bezoekers bestaat er gelegenheid iets te gebruiken. Ongetwijfeld zal van deze zeer mooie gelegenheid een druk gebruik gemaakt worden. van den beer C. Haremaker te Waalwijk :wegens diens vertrek uit de Gemeente, openbaar verkocht, een woonhuis met aanbehooren, enz. te Oosterland in het |z.g.: M.U. Z.-park, groot 5.64 aren. Voor het mooie soliede en keurig ingerichte gebouw was weinig kooplust, daar het geheel werd opgehouden voor 1 2300.—. Onze plaatsgenoot, de heer Jb. S. Smit, slaagde voor het examen als politie- korporaal. Den Oever. „APOLLOOP CONCOURS. J.l. Zondag is voor bovengenoemde Harmonievereeniging een succesvolle dag geworden. Op het te Hippolytushoef op dien dag gehouden nationaal concours voor harmonie- en fanfarecorpsen wist zij niet minder dan op drie prijzen beslag te leg gen. Des morgens werd in den marsch- wedstrijd een eerste prijs behaald met 39 punten, de concertwedstrijd leverde een eersten prijs op met 154 punten, terwijl 's avonds in den eere-wedstrijd nog een tweede prijs behaald werd met 18 punten. Op één corps na behaalde „Apollo" het hoogst aantal punten van den dag. Wij feliciteeren „Apollo" van harte met de schitterende successen. Ook den directeur, den heer J. van Glabbeek, van Den Hel der, die zeer veel werk verzet heeft, om zijn vereeniging op het peil te brengen, djat zij thans bereikt heeft, onze warme Kulde. Hoewel we overtuigd zijn, dat elk lijd gegeven heeft, wat hij kon en niet in bijzonderheden willen treden, willen we toch een uitzondering maken en wel voor den jeugdigen hoboist die een uitstekende partij heeft gespeeld. „Apollo" ga zoo, on- djer leiding van uw bekwamen en ijverigen djirecteur, op den ingeslagen weg voort en gSj zult een muziekvereeniging worden waar heel Oost-Wieringen trotsch op zal kunnen zijn. VOOR DEN POLITIERECHTER. Een verdachte, die de beschuldiging niet nam. Zitting van Maandag 25 Juni. Een heer, met name W. Joh. G. M., te Den Helder, die door zekeren lieer L. M. B. Polak op 13 Maart werd aange maand een door hem aangegane schuld te voldoen en daarbij werd geassisteerd door den heer S. Leydeckers, zou ge noemden heer Leydeckers hebben mis handeld door hem een klap op den schou der toe te dienen. De verdachte beweerde echter geen gelegenheid te hebben ge kregen iets dergelijks ten uitvoer te bren gen, en daar voorts de mishandeling van geen beteekenis bleek te zijn, werd ver dachte vrijgesproken. Walgelijk bedrijf. De niet-versehenen Urker, Piefer K., had zich 24 Maart als een minderwaardig mensch betoond, door 2 honden met ge weld op te nemen en tegen den grond te slingeren; bovendien had hij later den rijksveldwachter P. Tiesen nog beleedigd1, door hem de woorden zuiplap en huiche laar toe te voegen. Het schijnt, dat dit heer een lastige kerel is, volgens testimo nium van den rijksveldwachter. Eisch voor de beleediging 35 boete of 35 dagen. Vonnis conform eisch. Ter zake dierenmishandeling moest verdachte wor-* den vrijgesproken wegens bewijsgebrek, wat wel te betreuren valt. Op een afgesloten rijweg gereden. De expediteur Pieter B„ uit Schagen, had op 16 April de vordering van agent Te Pas genegeerd, en was met zijn motor rijtuig een afgesloten rijweg opgereden. De verdachte beriep zich op de voortdu rende \visseling in het afsluitgebod, een maatregel, die niet aan verdachte stond tf beoordeelen, vermeent de Politie rechter. Eisch 25 boete of 15 dagen. Vonnis conform. De Politierechter dreigt bij her haling met het oplegging van een gevan genisstraf. HSppcSytushoel. HARMONIE „KUNSTKRING". Zondag j.l. trok de harmonie „Kunst en' alhier, onder leiding van haar direc teur, den heer J. van Glabbeek, naar het nationaal concours, dat te Wieringen werd gehouden; zij behaalde in de 3e af- deeling een 2en prijs met 125 punten. Zaterdagavond werd het feest geopend met een concert, gegeven door de Man dolineclub O.K.K. en de Zangvereeniging „Zang en Vriendschap". De mooie eerepoort aan den ingang van het terrein gaf direct al een feeste- lijken indruk. Op het terrein zelf was het een ware kermis. Zoo zag men er een zweefmolen, schiettent, 't hoofd van Jut, het kanon, hoepla, vischtent, paling- kraam, lachspiegel, enz., enz. De groote danstent van Halfweeg was wel de grootste attractie. Dezen avond dan gaven „O.K.K." en „Zang en Vriendschap" een concert cn wij kunnen gerust, zeggen, dat dit een goed geslaagd concert is geweest. Zoowel zang als muziek werden heel goed weer gegeven en dat dit gewaardeerd werd bleek wel uit de groote belagstelling van de zijde van het publiek, De Zaterdagavond werd besloten met een gezellig bal. Zondag, de concoursdag, begon met een triestigen morgen; regen kan men op zoo'n dag niet gebruiken, gelukkig klaar de het tegen twaalf uur op en toen Bur gemeester Kolf even over twaalf het con cours officieel opende, hadden we het mooiste weer wat we maar konden ver langen. In zijn openingswoord heette de heer Kolff allen hartelijk welkom, in 't bizon der de Friesehe koren, die van zoo ver naar hier gekomen waren, tevens sprak hij den wensch uit, dat de jury voor een moeilijke taak zou komen te staan. Na de opening begon de marschwed- strijd. Deze werd rond de kerk, gehouden en bracht er de stemming in. Het was wel een der glanspunten van het con cours. Hoe kranig liepen de korpsen. De uitslag was; „Helders Fanfarecorps", Den Helder 1ste prijs, met 42 punten; „Harmonie", Wieringen 1ste prijs met 4114 punten; „Apollo", Den Oever 1ste prijs met 30 punten; „Volharding Huizum 1ste prijs met 39 punten; „St. Caecilia", Doniawestal 2de prijs 33 punten. Het weer werd steeds mooier en hoe beter het weer werd, zooveel te meer publiek kwam er op het terrein. De be langstelling voor de verschillende korpsen was zeer groot. Het was echt gezellig op het terrein. De stemmig zat er in, een ieder genoot van de prestaties der ver- eenigingen. De muziekvereeniging „Har monie" kan zeker tevreden zijn over de zen dag, en een ieder was vol lof over de regeling op 't terrein. Het zag er fees telijk uit met al die versieringen en vlag gen. 's Avonds bij den eerewedstrijd was de belangstelling al niet minder dan 's middags en de muziek die ten gehoore gegeven- werd was schitterend. Concours. >n De hierna volgende prijzen werden toe gekend: Derde afdeeling Harmonie. „Kunstzin") Jqhanadorp 2e prijs 125 punten. Derde afdeeling Fanfare: „Apolloi1 Wonseradeel 2e prijs 135è pnt. Tweede afdeeling Harmonie. „Apollo", Den Oever, Wieringen, le prijs, 154 pnt. Tweede afdeeling Fanfare. „St. Caeci lia", Doniawerstal (Fr.) 3e prüs 109 pt. Eerste afdeeling Harmonie. ,J)e Een dracht", Kolhorn le prijs 151 punten. Eerste afdeeling Fanfare. „Hamonie", Wieringen le prijs 172)4 punt. Eere-afdeeling Fanfare. „Volharding", Hmzum 2e prijs 140'A punt; „Helders Fanfarecorps", Den Helder le prijs 147 punten. De uitslag van den eere-wedstrüd is als volgt: „Harmonie", Wieringen le prijs 21 pun ten; „Helders Fanfarecorps", Den Helder le prijs 21 punten; „Apollo", Den Oever, Wieringen 2e prijs 18 punten; „De Een dracht", Kolhorn 3e prijs 15 punten. Na afloop werd het langzamerhand minder op het terrein, daar de ouderen huiswaarts keerden, doch de jongeren maakten tot pl.m. 1 uur in den nacht nog een druk gebruik van de gehouden ker- messe d'été. OVERPLAATSING EN BEVORDERING De bruggeknecht M. v. Loo, alhier wordt per 1 J"li a.s. overgeplaatst naar St. Maartensvlotbrug en wel als brugwachter. BENOEMING. We vernemen, dat de heer C. Buis, kaasmaker aan de Coöp. Zuivelfabriek ..Nieuw Leven" alhier, aan een Zuivel fabriek in Frankrijk is benoemd tot Dir.- bedrijfsleider. In den loop dezer week gaat B. met zijn gezin ons dus verlaten, Wij wenschen hun het beste in hun nieuwe ■woonplaats in bet vreemde land. Burgerlijke Stand van Texel van 23 t.m. 25 Juni 1934 GEBOREN: Günther August Wil helm, z. van W. A. Zinn en M. Hoszfeld Adriaan, z. v. M. Heerschap en J. Verse- put. DE TEXELSCHE KERMIS. De kermis alhier is hedenmiddag 12 uur ingeluid; voor 't Raadhuis verzamel den zich tegen; dien tijd honderden om den aftocht van de talrijke muzikanten te zien, die zich, na hun toestemming te hebben bekomen, door ons dörp en verder naar de andere plaatsen op ons eiland verspreidden. Het Markplein is bijna geheel volgebouwd en ook in Binnenburg en Zwaanstraat hebben de gewone be zoekers hun tenten reeds weder doen verrijzen. De groote Schouwburgloge wordt op het Koogereinde gebouwd, daarin wordt Woensdag a.s. de eerste tooneelvoorstelling gegeven. Begonnen wordt met Meyer Hamei's groote lach- revue „Dat doet de deur dicht". Vrijdag, Zaterdag en Zondag treedt het gezelschap „Faveur" op. De bioscoop van De Jong heeft weder zijn standplaats in het Park ingenomen. £)e reeks van films is ingezet met „De Witte Non", naar de roman van J. Marion Crawford, ook Dinsdag wordt deze film gegeven. Woensdag worden 2 hoofdnummers gegeven, n.1.: „Twee Vaders" en „Waar is Opa". Als inzet van de kermis gaf Pen's Bioscoop Zondag de technisch zeer hoog staande film „King Kong". De grootste attractie van de week is ongetwijfeld „De autoiaan". Deze kermis attractie is dit jaar voor het eerst in onze gemeente. Gisteren hebben honderden zich reeds aan een autotoertje gewaagd, de aanrijdingen zijn zeer talrijk, gelukkig leveren de botsingen geen gevaar op. In hotel «De Oranjeboom», hotel,,Texel" en in de danszaal van den héér L. Eelman was Maandag reeds gelegenheid voor den dans. druk was het echter daar nog niet. ZAKENNIEUWS. GEMEENTERAAD -Vergadering op Vrijdag 29 Juni 1934, des namiddags te 7 u. 15. i Punten van behandeling: 1. Mededeelingen van den voorzitter. 2. Ingekomen stukken en adressen. 3. Vaststelling 4e suppletoire begrooting dienst 1933. 4. Voorstel tot het aangaan van geld- leeningen. 5. Vaststelling kohier straatbelasting '34. 6. Vaststelling kohier hondenbelasting '34. Een hevig onwegr heeft Zondagmiddag boven een groot deel van Midden Lim burg gewoed. In het gehucht Pey, bij Echt, is de bliksem ingeslagen in de wo ning van den arbeider D. Verkooien. De man, die 48 jaar oud is, en vader van negen kinderen is, werd op slag ie- dood. Zondagmiddag tegen vijf uur is bij den landbouwer Maessen te Maasbracht de blisem in de stallingen ingeslagen. Door dé groote rookontwikkeling kon men zeer weinig redden. Bovendien stenden geen bluschmiddelen ter beschikking. De ge- h^ele stallingen, bevattende drie runde ren, ongeveer 6000 kg hooi. een hoeveel heid koren en mais, alle landbouw- en tuinbouwgereedschappen zijn verbrand. 'Van de woning bleef niet veel meer over. Ondertusschen brak tegen half acht plotseling brand uit in de naast het huis van Maessen gelegen schuur van den landbouwer Bekkers, waar spoedig vier karrevrachten hooi in vlammen stonden. Door het nathouden van de schuur kon men verdere uitbreiding voorkomen. Bo vendien was later de Roermondsche brandspuit, die in het begin nogal wat moeilijkheden ondervond bij den aanvoer van water, tegen elf uur in staat alles te dooven. Zoowel M. als B. waren ver zekerd. Bij B. is dit reeds de tweede brand binnen een jaar. Eveneens sloeg de bliksem te Thorn in de woning van den landbouwer P. Ton- nacr. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het huis totaal afbrandde. Niets kon worden gered. In de schuur gingen drie varkens verloren. De heer Tonnaer, die alleen thuis was, kon zich door uit het venster te springen, in veiligheid brengen. Ook sloeg de bliksem in de pastorie te Montfoort. Dank zij het kranige optreden van de buren en niet het minst de tegen woordigheid van geest van den pastoor zelf, kon het begin van brand spoedig wor den gebluscht, De schade is niet groot, en wordt door verzekering gedekt. MA RKTO VERZICHT. De aanvoer was heden (Maandag) zoo jifoot, dat de z.g. Hollebol, waar thans wegens de Texelsche kermis, de markt moest plaats hebben, geheel vol stond. Lammeren werden er nog ruim 1500 aan gevoerd; de handel verliep vlug, om elf uur was vrijwel alles uitverkocht, de mid- denprijs bedroeg 7 per stuk, de duurste gingen voor 9.50. Verder werd nogal wat rundvee ter markt gebracht; voor een goede melkkoe betaalde men 155, geldekoeien 120 tot 150, nuchtere kalveren gemiddeld 7, graskalveren 9 tot 25. De varkenshandel blijft nog slecht, de prijs op de boerderijen loopt om de 14 cent per pond. Biggen koopt men voor ongeveer 6 a 8. De eierenveiling ondervindt den invloed van den aardbeientijd, zij bedraagt thans 2.25 per 100 stuks (middensoort eieren van 60 kg gemengd). MOTOR-ONGEVAL. Zaterdag begaven twee motorrijders van Texel zich na de motorraces in Assen op wég naar huis. In de omgeving van Leeuwarden bemerkte de heer J. B., dat zijn metgezel, de heer A, Wuis, zich niet meer achter hem bevond. Direct reed de heer B. terug en vond den heer W. op den weg liggen, Door den regen was de Zaterdag heeft mej. wed. Neijens te Den Burg, haar geheel verbouwde zaak op de Groeneplaats te Den Burg heropend. De verbouwing is uitstekend geslaagd. In plaats van een geheel verouderde zaak is nu een mooie mooie moderne winkel gekomen, met mooi étalageraam, groote toonbank en stofvrije kasten. Alles in vroolijke thiten geschilderd. Het werk werd uitgevoerd door de volgende aan nemers: J. Drijver, Oosterend, timmer en metselwerk; Fa. Wed. Z. Graaf, schil derwerk en P OeleenZoon, loodgieters- werk. EXAMEN, Onze plaatsgenoot, de heer P. Witte Cz., slaagde te Leiden voor het eindexamen H.B.S. 5-jar. cursus. Iftppolytashoef. OPENBARE VERKOOP. Ten overstaan van notaris Obreen werd Zaterdag 23 Juni j.l. des avonds 8 uur in !t Hotel „Centraal"van den heer S. Kaan te Hippolytushoef ten verzoeke 23 'Juni. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen Eng. s.s. „Groitigen". 's nachts om twee uur reeds gehaald, want dan wordt het licht en bij daglicht zwemt de haring veel dieper onder water. Wan neer de helft van de vleet is binnenge haald, wordt er 1530 minuten gepau zeerd om een kommetje koffie te drinken. Zoodra de geheele vleet binnen is, wordt een andere plaats opgezocht of op dezelf de plaats opnieuw „geschoten", al naar Om 4 5 6 uur A. M. is de dagtaak ge woonlijk afgeloopen en dan gaat de reep schieter visch bakken en rijst koken. Vóór den avondmaaltijd wordt op de meeste loggers een korte godsdienstoefe ning gehouden, waarin de schipper voor gaat. Die leidt des Zondags ook den kerk dienst, welke van half tien tot half twaalf duurt. Dan wordt er ook niet gevischt. Des Woensdag bruine boonen, Donderdag ca- pucijners, Vrijdag snert, Zaterdag bruine boonen, Zondag capucijners. De stuurman verdeelt het eten en de oudste matroos is kok. Gegeten wordt door drie man tegelijk uit een waschblik. Wel wordt er bij het uitgaan versch brood en versche groenten meegenomen, maar dat is natuurlijk na een paar dagen verdwenen. Verder eiken avond droge rijst met stroop en gebakken haring na tuurlijk. Wat de hygiëne betreft: men heeft aan boord van een visschersvaartuig in het algemeen geen gelegenheid om zich daar aan te buiten te gaan. Wasschen doet men zich alleen ééns per week in een puts, d.w.z. hoofd en han den. Van lichaam wasschen is met het oog op den watervoorraad geen sprake. Het spreekt vanzelf dat in zulke levens omstandigheden de verhouding tusschen de mannen onderling goed moet zijn. Slechte elementen, opstokers en rad draaiers worden ontslagen. Dat is één van de redenen waarom het gemiddelde gehal te van ons visschersvolk goed is. Op de nieuwe loggers is de toestand wel wat verbeterd: er is een apart kom- buisje, elke man heeft een eigen kooi (vroeger sliepen ze vaak met z'n beiden in één kooi) en ook de drinkwatervoor ziening is beter. De nieuwe loggers heb ben een tank welke 3 a 4 ton zoetwater kan bevatten. Vroeger moest men dat water meevoeren in oude haringvaten, die altijd vettig en meestal lek waren. Ook is op de nieuwe loggers een be hoorlijke W.C. aanwezig, ter vervanging van het tonnetje, dat alleen bij goed weer dienst kan doen. Bij slecht weer fungeer de het spuigat als toilet. De verzorging van zieken is uiteraard zeer beperkt. De schipper is tegelijk dokter en heeft voor de verzorging van wonden een ver- bandkist tot zijn beschikking. Dat hier mede lang niet alle wonden kunnen wor den genezen blijkt uit de vele zwerende ledematen, meestal handen, welke den dokter van de „Nautilus" ter behandeling worden aangeboden. Ook patiënten met Interne ziekten komen vrij veelvuldig voor. Het is eigenlijk verwonderlijk hoe velen er nog zijn, die zonder lichamelijk of geestelijk letsel het ruwe, harde visschers- baantje vele jaren achtereen verdragen. Het kan dan ook niet anders, of velen zijn er, die dit harde leven eigenlijk niet kun nen verdragen. Maar opgeven? Werkloos worden? Neen, dat wil de visscher niet. Liever gaat hij voor 12 in de week zijn moeilijk bestaan tegemoet, dan de hand óp te houden voor steun, welke in vele ge vallen meer bedraagt. „Liever in den storm dan op straat" is zijn leus. En 'n storm van de kracht en den duur, zooals wij in October 1933 te doorstaan hebben gehad is heusch geen zeldzaamheid! Zeker niet voor de visschers! Wat ons, opvarenden van de „Nautilus" betreft: het is de ergste storm geweest, welken we in die maand hebben be leefd. De reepschieter schiet de binnenboord komende reep op in het ruim. De afhou- der leidt de reep langs het spil. De af- houder is de jongste van het gezelschap, gewoonlijk niet ouder dan 14 of 15 jaar. Het lid van de bemanning, dat „jongste" wordt genoemd, is dus niet de jongste in leeftijd. De oudste, jongste, reepschieter en af- houder worden respectievelijk ook wel ge noemd: de 6/8, 5/8, 4/8 en 3/8. Deze be naming houdt onmiddellijk verband met het aandeel in de winst. Deze winstver- deeling is merkwaardig genoeg om hier even te laten volgen. De schipper krijgt 28 per week vast loon 2 X 1.96 van elke 100 winst, de stuurman 14 1.96 T 1/8 X L96, de matroos 14 1.96, de oudste 10 -f 6/8 X 1.96, de jongste 8 5/8 X 1.96, de reep schieter 7 4/8 X 1.96 en de afhou- der 5.25 -f- 3/8 X 1.96. Allen dus een vast loon -f een zeker aandeel in de winst. Een m.i. vrij ingewikkelde berekening en een zonderling getal: 1.96. Als het nu nog door 8 deelbaar was! In het begin van den zomer, in Mei, Juni en Juli, in welken tijd de vloot in het Noordelijk gedeelte van dc Noordzee zit, begint de werkdag al vroeg. Dan wordt het net. dat daags tevoren op de A(chter) M(iddag) is uitgezet, Vreugde om de behouden terugkomst. Velen zijn er, die na zulk een storm nim mer terugkeeren en velen zijn er, die in de toekomst ditzelfde lot zullen onder gaan. De vangst wordt duur betaald. Maar ook al stormt het niet, dan nog is het bestaan van den visschernian niet be nijdenswaardig. De bemanning, 14 koppen sterk, bestaat uit: de schipper, de stuurman en de ma chinist, die bij de visscherij monteur wordt genoemd. Deze slapen achteruit in de ka juit, in vaste kooien. De rest van de be manning, bestaande uit 5 5 6 matrozen, 2 oudsten, 1 jongste, 1 reepschieter en een ofhouder, slapen allen in het vooronder, °ok in vaste kooien. Le ruimte, welke overblijft, is juist ge- uo: g voor een bank onderlangs de slaap plaatsen en een kachel om het eten op te Loken. De plattegrond van dit slaap- en jvoonvertrek js een driehoek niet een Lasis van naar schatting 31 m en een Hoogte van 41 a 5 m. Le matrozen zijn in leeftijd de oudsten, *0 trekken het net binnenboord en staan hij liet want. Aan de twee oudsten is de 2org voor de peezen toeverrtouwd, ge ^oet wel de boven- en onderpees van de hotten, welke eerste wordt opgehouden uooi tonnetjes (breelen) of ook wel leeren luchtballen en welke laatste met lood is Verzwaard om het net recht op te houden. gelang er weinig of veel is opgehaald. De morgenschaft bestaat gewoonlijk uit ge weekte zeekaak, koffie of thee. Daarna wordt de gevangen haring direct gekaakt, gezouten en in tonnen ver pakt. Dit laatste is een werk voor de oudste matrozen, want dat moet zorgvul dig geschieden, met het oog op de lucht dichtheid. Zaterdags wordt voor het laatst geschoten en daarna niet meer tot Zondag- of ook wel Maandagmiddag. Het behoeft geen betoog, dat de maal tijden zeer eenvoudig zijn. Ik geloof niet, dat er veel „landrotten" zijn, die op den duur genoegen zouden nemen met het volgende wekefijksch menu: Maandag snert, Dinsdag capucijners,

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 11