LUCHTVAART GEMENGD NIEUWS D0 nader0 wijziging d0r Landbouwcrisiswet. „Credietinstelling Blériot vloog 25 jaar geleden over het Kanaal. De eerste vlucht van de F XXXVI. ss,wjsa8rwrdft,bp,,rt Oosulndië. Nieuwe korting op de Indische pensioenen? Politie-inval in een speeh huis te Amsterdam. Ernstig ongeluk op een onbewaakten overweg. Twee boerderijen afgebrand. Een heele reeks van diefstallen opgehelderd. IS©€& d SPOT ZOT Radioprogramma Brandenreeks te Nijmegen te Boerderijen afgebrand. HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 2o JUNI 1 934. luchtwaardigheid, hetwelk Waterstaat \A/?i3rcr>E»i ïvx/ino teeen 00H J moet verleenen. Deze proeven zullen o.m. Waarscnuwillg Ic^, ^relc^jng hebben op startsnelhéid en stiigvermogen, bestuurbaarheid en op het landen. Memorie van Antwoord. Aan de memorie van antwoord^ inzake het wetsontwerp tot nadere wijziging van de Landbouw-crisiswet 1933 en intrekking van de Tarwewet, de Crisis-Zuivelwet en de Crisis-Varkenswet wordt het volgende ontleend: Verdere toepassing van de Landbouw- crisiswet op zuivelproducten is dringend noodzakelijk en wacht slechts op de afdoe ning van het onderhavige wetsontwerp, waardoor de mogelijkheid wordt en alle regelingen in enkele besluiten tot stand te brengen. Dat tie vxoigjsteide meerdere concen tratie tot stroeiheid in de uitvoering zal leiden, vermag de regeering geenszins in te zien. Het tegendeel zal eerder het ge val zijn. Dat de centralisatie in uitvoering belangrijke besparing mede zal bren gen, acht de regeering zoo duidelijk, dat cijfers daaromtrent niet noodig zijn. Dat de vrees gewettigd zou zijn, dat degenen, voor wie de te nemen maat regelen genomen moeten worden, steeds verder af zouden komen te staan van hen, die de beslissende macht in handen heb ben, kan zonder meer niet worden erkend. Tegen samenwerking met en inscha keling van de belanghebbenden bij de uit voering bestaat geen bezwaar; de beslis sing zal echter bij de regeering en de or ganen der regeering moeten blijven. Intusschen zal bij de komende centra lisatie, naar de meening van de regeering, de invloed der belanghebbenden kunnen worden vergroot. liet ligt in de bedoeling de besturen van de nieuwe hoofdcentralen te kiezen uit de bestuursleden van de provinciale organisaties en waar noodig eveneens personen uit den handel en wellicht uit de industrie daarin te betrekken. De regeering is geenszins doof voor de critiek, die op de crisismaatregelen wordt uitgeoefend. Zij hecht aan critiek mits niit in onbehoorlijken vprm geuit waarde. De snel opkomende behoefte over een groot aantal controleurs te beschikken, heeft er in den aanvang toe geleid, dat niet altijd die selectie is toegepast, welke wénsc|ip>"k ware geweest. Als gevolg daarvan zal een zeker aan tal controleurs, hetzij op grond van hun antecedenten, hetzjj op grond van onge schiktheid uit anderen hoofde, ontslag worden verleend. Binnen enkele weken hoopt de regee ring een algeheele centralisatie van alle controlediensten onder een eenhoofdige leiding, met daaronder een technische en een opsporingscontrole, te kunnen verwe zenlijken. Door dit alles zal, naar ver trouwd wordt, het inderdaad mogelijk zijn afdoende toezicht te houden op de nale ving van de uitgebreide voorschriften op crisisgebied. ^en aanzien van de ■afslachting en de omzetting van grasland in bouwland kunnen op dit oogenblik moeilijk definitieve besluiten worden ge nomen. Juist op deze punten zijn wij te veel afhankelijk van de toekomstige inter nationale verhoudingen en de eventueele mogelijkheden handelsverdragen af te sluiten. Ook de regeering acht omzetting van grasland in bouwland gewenscht, maar kan nog geen vrijheid vinden deze dwin gend voor te schrijven. Het systeem van de prijsverhouding tussrhen boter en margarine ls momenteel in onderzoek. Een beslissing is door de regeering nog niet genomen kunnen worden. Zooals de omstandigheden zich op het oogenblik laten aanzien, bestaat er voor de regeering geen aanleiding het maxi mumpercentage van tarwe tot boven 40 te verhoogen. COLLECTIEVE CONTRACTEN IN DE KOOPVAARDIJ. Waar na de opzegging van de collec tieve arbeidsovereenkomsten in de koop vaardij partijen overtuigd waren voor 28 Juni geen nieuwe overeenstemming te hebben bereikt, hebben zij thans besloten de bestaande contracten tot en met 31 Juli te verlengen. DE ZEELANDIA. Heeft een schroefblad verloren. KrmetHnnSS??ie^h!P ^««Ka van den Kon. Holl. Lloyd. dat op reis van Amster dam naar Buenos Aires 21 dezer van Pernambuco is vertrokken, heeft op het mnsPernambuco een schroefblad verloren. Het schip vaart met eenigszms verminderde snelheid doch zal vermoedelijk toch op 30 dezer te Ttoenoe Aires aankomen. Daar gaat. de Z. elandia in dok voor reparat-e. Ongewenschte praktijken. Amsterdam. 25 Juni. Naar Vaz Dias verneemt, houdt de justitie zich gedurende den laatsten tijd bezig met de eenigszins duistere zaken van een instelling, die zich aankondigt met den weidschen titel van „Neder- landsche Hypotheek-. Crediet en Admini stratiekantoor. Vóór 15 November 1933 was deze in stelling gevestigd te Schiebroek, daarna tot 9 Juni 1934 aan den Noordlandschen- weg 1 d te 's-Gravenzande en sedert laatstgenoemden datum aan de Chassé- straat 73, hoek Conradkade, te Den Haag. De burgemeester van s-Gravenzande geeft nu reeds hoewel de justitie, die een groot aantal bescheiden in beslag heeft genomen, nog met haar nader on derzoek bezig is in overweging, groote voorzichtigheid te betrachten bij het aan gaan van relaties met genoemd admini stratiekantoor. Dit kantoor werd in naam gehouden door verschillende personen, doch in wer kelijkheid wordt de zaak gedreven door Brantje Sevinga, geboren te Kollummer- land, den 3en September 1902, van be roep assuradeur. Thans wordt het kan toor genoemd C. V. Nederlandsche Hy potheek-, Crediet- en Administratiekan toor, met als beheerend vennoot Klaas Nieboer, beëedigd makelaar te Nijkerk. Het kantoor houdt zich bezig met het verleenen (althans het beloven van spaar- credieten tegen een lage rente aan aan vragers, die lid moeten worden van het kantoor tegen een lidmaatschapsbijdrage van 6.per jaar, en die, wanneer hun aangevraagd crediet is goedgekeurd, 2Yi procent moeten storten van de aange vraagde som als onkostenbijdrage. Overigens worden de voorwaarden voor credietverkrijging herhaaldelijk ge wijzigd. De aanvragers worden in den waan ge bracht, dat het gevraagd crediet, betrek kelijk gauw wordt verleend, doch bij on derzoek is niet gebleken, dat door het kantoor na 3 October 1933 credieten zijn uitgekeerd. De werkwijze van het kantoor heeft tot gevolg, dat het grootste gedeelte der cre- dietaanvragers na eenigen tijd, gedurende welke zij als spaarbijdrage 0.40 per aangevraagde 100.- moeten storten, doch zich geen crediet zien toegewezen het gevraagd crediet opzeggen, in welk geval de bijdragen voor lidmaatschap en informatiekosten voor hun verloren zijd. Een herdenking; de grijze pionier zelf aanwezig. ONGELUK BIJ DE DUITSCHE RONDVLUCHT. Op den derden dag van de Duitsche rondvlucht is een vliegtuig uit Brunswijk, waarschijnlijk tengevolge van een motor storing, te Melle bij Bielefeld neergestort. Een der inzittenden werd gedood, een ander gewond. Men schrijft uit Amsterdam aan de Nw. Iiott. Crt.: De eerste vlucht, welke de F XXXVI, die voortaan de letters en den naam PHAJA de Arend zal voeren, Vrijdag avond boven Schiphol volbracht heeft, is in de geschiedenis va nhet Nederland sche vliegwezen een gebeurtenis geweest, waarvan het geringe aantal ooggetuigen zeker niet in verhouding tot haar belang rijkheid heeft gestaan. Dit kwam wel voornamelijk hierdoor, dat bij de hoofd personen, dat waren de vliegtuigbouwer Fokker en de invlieger van de Fokker-fa brieken Meinecke, bij wijze van spreken een half uur van tevoren zelfl nog niet wisten dat het er nu toch van komen zou. Alle omstandigheden voor een eerste vlucht waren gunstig, en plotseling wa ren de heeren Fokker en Meinecke het erover eens, dat het dan maar gebeuren rnoest, en wel onmiddellijk. Zoo werd het geweldige gevaarte met zijn onwaarschijn lijk groote afmetingen en zijn prachtige stroomlynen naar buiten, het veld op ge trokken, en wie erbij waren, geraakten opnieuw onder den indruk van den reus, waarby alles in de omgeving nietig was. e vier motoren sloegen onmiddellijk aan Meinecke was in het toestel gestegen en had plaatsgenomen in den cockpit, en met hem gingen deze eerste vlucht, de z.g. fabrieksvlucht, meemaken de werk- wcHchH^f ^kerfabrieken Janse en de werktuigkundige van de Fokkerfabrie- ken Fransen. Op den grond leidde Fokker zelf den start. De F. XXXVI taxiede eerst konrinenr?i '00d,;spn om goed met den kop in den wind te komen, en was reeds van'h" afSta,1 van 100 «150 meter los van den grond. Onmiddellijk zagen de toeschouwers op den grond, voor zoover zy ervaring en verstand van vliegtuigen- besturen hadden, hoe gemakkeiiik h-m leerbaar het kolossale vfiegtuig is toen Meinecke het dadelijk in een rechter '0»nli8°0ifie' en het 'steil depd «tijgen Hij maakte een rondje boven Schiphol en nog even boven Sloten, om daarna op een keurige wyze te landen. P 6 De eerete of fabrieksvlucht, Vrndag- proeven wel'k fa hetb«'«i» van deaerie 0n' we,ke men thans met het toe- dtonff voSrT1 T T/"8 de Bflks-Studie- weueiyk voorgeschreven controle-vluchten voor het blwij van Op Zaterdag 25 Juni 1909 i4 Blériot voor de eerste maal in een vliegtuig het Kanaal overgestoken van Calais naar Dover. De 25-jarige gedenkdag voor dit feit is Zaterdag op luisterrijke wijze aan de Fransche kust gevierd op de plaats waar Blériot was opgestegen. President Lebrun en de Fransche mi nister van luchtvaart, Pierre Cot, waren aanwezig en Lord Londonderry, de En- gelsche minister van luchtvaart, was met een Stuffel van het 25ste Engelsche vlieg- eskader overgevlogen om aan de herden king deel te nemen. Het oude vliegmeahienetje, waarin de thans grijs geworden lucht-pionier den tocht volbracht, was uit zijn rustplaats gehaald, netjes opgepoetst en voor het publiek te bezichtigen. Louis Blériot zelf heeft getracht zich aan alle huldebetoon te onttrekken, maar hij was toch aanwezig en is op hartelijke, eenvoudige wijze door minister Cot en zijn mede-inspecteurs van de Fransche luchtvaart gehuldigd. Daarna hadden wedstrijden en oefenin gen in lucht-aerobatiek plaats. Na 1935. Aneta meldt uit Batavia: De Javabode verneemt, dat over wogen wordt, eventueel een nieuwe korting op de pensioenen van lands dienaren in te voeren. Aneta-Holland teekent hierbij aan, dat het bij informatie te bevoegder plaats heeft vernomen, dat de thans geldende kortingregeling op de pensioenen der In dische landsdienaren krachtens wette lijke regeling tot ultimo 1935 van toepas sing is, zoodat het hier onwaarschijnlijk wordt geacht, dat in deze regeling voor 1 Januari 1936 wijziging wordt gebracht. De redacteur van de de Nw. Rott. Crt. teekent hierbij aan: Ter toelichting brengen wij in herin nering, dat de tegenwoordige korting op de Indische pensioenen tijdelijk is, loo- pende tot ultimo 1935. Voor dien datum zal men dus moeten beslissen, wat er verder gedaan zal worden. Dat de pen sioenen dan weer zonder korting op de vroegere bedragen zouden komen, is met het oog op den financieelen toestand van Indië wel uitgesloten. Het is dan ook allerminst onmogelijk, dat de pensioenen nog verder verminderd zullen worden. In dit verband brengen wij in herinne ring de aankondiging der regeering bij de behandeling van de pensioenkorting in de Staten Generaal om te" zijner tijd te geraken tot een normalisatie van de oude en nieuwe pensioenen. Die normalisatie zou dan wel vermindering van de oude pensioenen kunnen tengevolge hebben. Intusschen staat er nog niets vast en dc zaak is by de Indische regeering nog in voorloopige overweging. Binnenland De verdachten waren echter te snel. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft de politie van het bureau Warmoes straat een inval gedaan in het perceel Molensteeg te Amsterdam, waar, volgens by haar ingekomen klachten, gelegen heid zou worden gegeven tot hazardspel. De Molensteeg is een obscuur steegje, tussohen den Zeedijk en de O.Z. Achter burgwal, en de politie koesterde reeds lang het vermoeden, dat in genoemd per ceel hazardspel beoefend werd. Een aan tal politiemannen in burger, gevolgd door eonige agenten in uniform, onder leiding van een inspecteur van het bureau War moesstraat, toog er op uit, in de hoop, de spelers op heeterdaad te betrappen. Deze toeleg is echter mislukt. Een politieman in burger ging het perceel binnen, doch stuitte reeds op de trap op een uitkijk post, die weliswaar kon worden „op zij gezet", doch dit veroorzaakte voldoende rumoer om hen, die zich in het verdachte huis ophielden, te waarschuwen. Toen de politie binnenkwam, zaten twaalf men- schen rondom een tafel, oogenschynlijk bezig met gemoedelijken kout, want geld noch kaarten of andere sporen van spel waren meer in de kamer te vinden. Niet temin werden alle twaalf ingerekend en naar het bureau Warmoesstraat over gebracht, waar zij allen gefouilleerd werden. Weliswaar werden bij verschil lenden hunner speelkaarten gevonden, waardoor de politie in haar verdenking gesterkt werd, doch voldoende bewijs om de aangehoudenen vast te houden, lever de dit niet op. Aangezien onder de aan gehoudenen eenige oude bekenden van de politie waren, werden deze naar het hoofdbureau overgebracht. r man een ernstige hoofdwonde bek0 had en een gebroken dybeen. Door prof. Kok, die zich toevallig m den tiein b vond werd de hoofdwonde verbonden. Hoewel.de man by aankomsUeBaani nog eenige teekenen van leren ,„af, hij spoedig na aankomst aldaar. Door politie te Baarn is het stoffelijk overscfa naar het lijkenhuis op de algemeene graafplaats overgebracht. Zaterdagavond was de identiteit nog niet vastgesteld. De man was naar schat ting 5560 jaar oud. Te Somcren. Zaterdagmiddag zijn te Someren 2 ka pitale boerderijen afgebrand. Omstreeks 1 uur brak brand uit in de boerderij van den landbouwer A. v. d. Hurk. In alleryl spoedden de bewoners zich naar buiten, aangezien de vlammen gretig voedsel von den in het rieten dak der boerderij, zoo dat woonhuis schuur en stalling spoedig in lichte laaie stonden. Het duurde niet lang of ook de aangrenzende boerdery van den landbouwer W. v. Warenburg vatte vlam. Ook het dak dezer boerdery is met riet bedekt zoodat ook hier spoedig de vlammen hoog oplaaiden. Beide boer derijen brandden tot den grond toe af. Het vee verbleef grootendeels in de wei de. Eenige varkens en kippen, die zich in de stallen bevonden, werden een prooi der vlammen. Ook de landbouwwerktui gen en veldvruchten gingen verloren. De inboedel kon slechts gedeeltelijk worden gered. Wegens watergebrek kon derbrand weer niets uitrichten. De boerderijen wa ren tegen brandschade verzekerd. Rotterdammers, die in Den Haag „werkten". Het slachtoffer overleden. 4 Zaterdagmiddag te ruim kwart over één is op den onbewaakten overweg in den z.g. zwarten weg, die de spoorlijn Amersfoort Baarn in de gemeente Soest kruist,, een ernstig ongeluk gebeurd. Uit de richting Amersfoort naderde op dat oogenblik de vertrekt, die juist nog den wie-f -shrd vertrekt. Een wielrijder, die juist nog den overweg wilde oversteken, werd dooi de locomoief gegrepen, met het gevolg, dat hij eenige meters verder op den grond gesmakt werd. Het bleek, dat de WOENSDAG 27 JUNI. Hilversum, 301 M. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. 900 Klein VAR A-Ensemble o.l.v. F. Bakels. 9.30 „Onze keuken", door P. J. Kers. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor Arb. in de Continubedr.: Klein VARA-Ensemble o.l.v. F. Bakels, Hetty Beek (declamatie) en Mr. L. A. Donker 'ezing). 12.00 „De Notenkrakers" o.l.v. D. Wins en gramofoonpl. 2.00 Zenderverz. 2.15 Kniples. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 6.30 RVU. J. E. v. Tijen: Het luchtschip. 7.00 Sportuitzending. 7-15 Zang door Fientje de la Mar, aan den vleugel Han Beuker. 7-45 Rep. uit het Werkloozenkamp der A.J.C. te Vierhouten. S „Fidelio", opera van Beethoven. M.m.v. het Utr. Sted. Orkest, Toonkunstkoor en so listen. Leiding: H. v. Goudoever, 9 15 W. Vliegen: Democratie en dictatuur. 9.35 Vervolg opera-uitzending. *■0 35 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.45 De Flierefluiters o.l.v. J. v. d. Horst m.m.v. C. Steyn (orgel) en Mia Dorel (zang) n.15 12.00 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. NCRV-uitzending. 800 Schriftlezing en meditatie. 8'59.30 Gramofoonpl. 10.30 Morgendienst o.l.v. Ds. J. A. Schep. 11.00 Orgelspel R. Parker. '2.15 Gramofoonpl. 1.00 Ensemble v. d. Horst. 3-00 Chr. lectuur. 3 303-45 Gramofoonpl. 4.00 Zang door E. de Haas (sopraan), aan den vleugel: H. Laguna-del Valle. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Afgestaan. 7 00 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Arnhemsche Orkestvereen. olv H T Manks. J' 900 Mr. E. J. E. G. Vonkenberg: Vooruit zichten voor den jurist vooruit 9 V-JnVQ,g C°nCCrt- In de pauze '0.10 v az jJias. 103012.00 Gramofoonpl. DONDERDAG 28 JUNI. Hilversum, 301 M. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. '0.00 Morgenwijding. '0.15 Gramofoonpl. 'O.30 Kamermuziek door het Haagsche Trio. 11 00 Knipcursus Kinderkleeding. 11.30 Vervolg kamermuziek. 12.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.15 Gramofoonpl. 2.30 Viool-recital N. Sakimon. Aan den vleugel: Egb. Veen. 3-öp3.45 Gramofoonpl. 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 4.30 Piano-recital Caroline Lankhout. S oo Orgelconcert P. Palla m.m.v. W. Keizer (bariton) en B. Lensky (viool). 6.30 Sportpraatje H. Hollander. ''.00 Radio-tooneel voor de jeugd. 7.40 Dr. W. Schuurmans Stekhoven: Het ge vaar voor zonnebrand. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Omroeporkest o.l.v N. Treep m.m.v. Annie Woud (alt). .0.15 Gramofoonpl. I0.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. 11.00 Vaz Dias. 11.1092,00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. 8.00-9.15 KRO, 10.00 NCRV, n.00 KRO, 2.0012.00 NCRV. 8.009.15 en »o.oo Gramofoonpl. 10.15 Morgendienst o.l.v. Ds. J. v. d. Woude. 10.45 Gramofoonpl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Reportage. 1 15 Orkestconcert. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3*303-45 Gramofoonmuziek. 400 Bijbellezing Ds. J. Stehouwer m.m.v. ba riton en orgel. 5 00 Cursus Handenarbeid voor de jeugd. 5-30 Orgelconcert S. P. Visser. 6.45 Causerie A. Stapelkamp. 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Gramofoonpl. 7-30 Journalistiek weekoverzicht door C. A. Crayé. 8.00 Zuid-Limburgsche Avond m.m.v. mevr. J. L, A. Swart-Posthumus Meyes (causerie), koor en orkest. 10.00 Vaz Dias. loos Prof. Dr. W. F. Grosheide en Ds. A. Klinkenberg: Het ,20-jarig Ned. Bijbelge- nootschap. ■0-3012.00 Gramofonmuzick. De vorige week werd op het vliegveld Waalhaven te Rotterdam een fiets ge stolen, ten nadeele van een monteur uit Papendrecht. Hiervan werd aangifte bij de politie gedaan, welke een onderzoek instelde. De omstandigheden waaronder de fiets was gestolen wezen erop, dat vermoedelijk de dader niet een buiten staander was, maar iemand, die met de plaatselijke situatie in de vliegtuigenfa briek van Koolhoven goed bekend was Bij navraag bleek, dat juist een auto monteur bij die fabriek was ontslagen omdat hij niet voldeed en men besloot in de woning van dien monteur, den 26-jari- gen F. S. uit de Essenburgstraat, eens een onderzoek in te stellen. Een recher cheur trok er op uit. Toen hij bij de wo ning belde, bleek de gezochte niet thuis te zijn. De rechercheur werd te woord gestaan door een broer van F. S., n.1. den 25-jarigen kantoorbediende J. A. S. De rechercheur wist, dat deze J. A. S. reeds langen tijd werkloos was. Desniet temin zag de jongeman er zeer chique gekleed uit. In het portaal stond een mooie nieuwe fiets en de rechercheur vroeg, of dat de fiets van dezen broer was. De jongeman antwoordde bevesti gend, waarop de rechercheur den broer maar eens mee nam naar het politie-bu- reau, om hem eens nader aan den tand te voelen. Daar viel J. A. S. al heel spoe dig door de mand. Hij bekende niet alleen, dat hij de fiets in Den Haag had gestolen en dat zijn costume eveneens van een aldaar ge- pleegden diefstal afkomstig was, maar dat hij bovendien soms alleen, maar meestal in het gezelschap van een paar Rotterdamsche vrienden in Den Haag veertien of vijftien diefstallen had ge pleegd. De heeren hadden zich gespecia liseerd op het leeghalen van vitrines en op fletsdiefstallen. Bovendien hadden zij een inbraak te Rijswijk en drie diefstal len te Delft gepleegd. De buit bestond in den regel uit overhemden, bretels, pyama's, dassen, sokken, coupons stoffen, actentassen, fleschjes reukwater, hand schoenen enz. Ook te Rotterdam had hij wel geopereerd. Zoo had hij van winkels aan den Mathenesserweg en aan de Hoog straat vitrines opengebroken en leegge haald. Bij een nadere specificatie bleek hy in Den Haag alleen reeds ruim 30 vitrines te hebben geplunderd. Het ge- stolene verkocht hij aan kennissen tegen zeer lage prijzen. Na zijn bekentenis is J. A. S in het huis van bewaring opge sloten. Het onderzoek wordt voortgezet door de Haagsche politie, welke nagaat, wie er alzoo voor vervolging wegenö heling in aanmerking komen. Inmiddels is tijdens het onderzoek de broer, om wien het aanvankelijk te doen was, in het Noordelijk stadsgedeelte op gespoord. Hij had zich juist even tevoren van de op het vliegveld Waalhaven ge stolen fiets ontdaan, door haar ergens te wrï 90* de broer> die bekend heeft de fiets te hebben gestolen, is on gesloten. Onderzocht wordt, in hoeverre hy aan nog meer diefstallen schuldig is. (Nw. Rott. Crt.) Zaterdagmorgen moest de brandweer te Nymegen uitrukken voor het blusschen TclT- fasbra?d in de Groene straal! doen zy daarmede bezig was kwam he richt van brand in den polder va? Uu- mensoord, eigendom van Nijmegen. Deze brand bleek in Mook te zyn. Daar Mook geü'achTeon'tart had ^vraagd, heeft men dier gemeen te f o T den burgemeester e THA W bosch en een halve H.A. heide isreih,i, 1? Terwyl de brandweer op de grens van gem"TÏÏ°Se "e'd een aai' veÏÏheen' 2 6 Juni. Wie had kunnen denken, dat de nieuwe rubriek, die hier enkele da«en geleden ten doop werd gehouden de rubriek Gemengde Puzzle-Berich- ten zóó spoedig ingang zou vinden? Of moet men zeggen: nieuw voedsel? Hoe het zij, een lezer zendt ons het Voorburgsche Nieuws- en advertentie blad" toe, dat onder den waarschuwenden titel „Oppassen!" het volgende gemengd- puzzle-bericht behelst: Bij den heer H. in de Heedenstraat had Donderdagavond brand kunnen ontstaan, de brandweer, die uitgerukt was behoefde geen dienst te doen. Od de juistheid van het bericht valt natuurlijk niets af te dingen. Zonder eenigen twijfel had by den heer H. brand kunnen ontstaan. Het leven is vol van verrassingen en zij zijn met altijd van de aangenaamste soort. Men kan zich welis waar „verzekeren tegen brand maar dit is slechts een overmoedige, om niet te zeggen verwaande manier-van-zeggen. In werkelijkheid kan natuurlijk een mensch zich verzekerde tegen brand. Als de blik sem inslaat, kan het een kwestie van se conden zijn of het huis staat in vlammen. Verzekeren kan men zich slechts tegen de financieele gevolgen. Er had dus Don- dérdagavond dit is volkomen juist brand kunnen ontstaan. Niet alleen bij den heer H., maar ook bij den heer O. en bij den heer C. en den heer L. Ja, zelfs bij de bejaarde dames V., hoe wreed het ook lijkt, op dié mogelijkheid te zinspelen. Het eenige verschil zit hem hierin, dat in verband met de mogelijkheid, dat het noodlot juist den heer H. ^e Voorburg zou treffen, de brandweer uitrukte. Dit pleit voor haar activiteit, of misschien voor de goede relaties tusschen de brand weer en den heer H. in de Heerenstraat. In ieder geval is het boven allen lof ver heven, indien een brandweer (die met uitrukken, meestal wacht tot er al ergens brand is, en daardoor feitelijk altijd te laat komt om het uitbreken te voorkomen) van dezen regel afwijkt. Men ziet, met welk verrassend resultaat! De brand- weeren van alle gemeenten kunnen hier aan een voorbeeld nemen. Ze behoorden vaker, op goed geluk zonder geroepen te zijn, net als de politie eens op onderzoek uit te gaan, 0111 te zien of er iets „te ver dienen valt". Hiermee is intusschen niet de vraag beantwoord, hoe de brandweer van Voor burg op het lumineuze idee kwam, dat er bij den heer H. wel eens gevaar voor brand zou kunnen ontstaan en dat het dus geraden kon wezen, eens poolshoogte te nemen. De mogelijkheden zijn talrijk, vooral in een kleine gemeente als Voor burg, waar men elkaar zoo goed kent. Het zoontje van den brandweercomman dant kan bevriend zijn met het zoontje van den heer H. en zijnvader hebben verteld, dat het jongetje H. met. lucifers en booze plannen rondliep. Ook kan het dienstmeisje van den brandweercomman dant bevriend zijn zyn met dat van den heer H. en haar meneer verteld hebben, dat het meisje van de H.'s dien avond in de keuken een jurk zou wassschen in waschbenzine. In beide gevallen is het kopje „Oppassen" in het reeds geciteerde blad volkomen op zijn plaats. En het is ten slotte ook mogelijk, dat men hier te doen heeft met een intuïtie. Menschen, die om 6 uur moeten opstaan, worden vaak klokslag 6 uur wakker; ze hebben als 't ware een klok in het hoofd. Waar om zou een brandweercommandant met intense liefde voor zijn vak ook niet zoo'n zintuig bezitten? Hoe het zij, het geval herinnert aan wat deze week hier ter stede gebeurde: Bij de familie O. zou Donderdagavond een bloedige ruzie kunnen plaats vinden. De inspecteur van politie J. ging er met twee agenten heen, doch trof niemand thuis. Ook hier is oppassen de boodschap! ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Een ernstige gewonde en twee vernielde wagens. Zaterdagmorgen had op den hoek van den Soestdijkerstraatweg—Looijdijk in De Bilt een ernstige botsing plaats tus schen een vrachtauto van de A.T.O. en een luxe auto. Beiden reden elkaar tege- De bestuurder J. te De Bilt van den GG--wagen reed kalm, terwyl de heer v. d. B. uit Naarden met een groote snel- fieid reed. De botsing was zoo krachtig, flat de luxe auto totaal vernield werd, en de vrachtauto ernstig beschadigd, v. d. B. bekwam door de botsing zoodanige in- wendige kneuzingen, dat voor zyn leven wordt gevreesd. De auto's zyn door een kraanwagen weggesleept. De politie heeft het ongeval in onderzoek. Gebrek aan bluschwater. yda£>8vond ontstond door onbekende ''zaai «nd i" de kapitale boerdery 11 Veenhuis te Steenderen. Sewakkerd door den feilen wind apeo5 beA .Yuu.r over "aai' de schuur van yge,egen boerderij van den '1 30uwer Hulshof, terwyl voorts nog rWr e de 200 m verder gelegen boer- dery van den heer Giessen. Deze boer- iy kon echter behouden blijven, even- nf ™°°nbuis van den heer Hulshof. T b0,erderiJ yan den heer Veenhuis d.e d? schuur van den heer Hulshof "™d.e.n tot den grond toe af. De braud- brei-' non 9anw®21ë was, kon wegens ge- ïj bluschwater niets uitrichten, om 1var1kenR kwam in de vlammen •Irao J Jl' U die on8eveer 15,000 be klaagt, wordt door verzekering gedekt.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2