BINNENLAND Marineberichten. Legerberichten. met een mes gestoken. zonnesteek. doodgebleven door over matige inspanning. Auto tegen een boom gereden. De moordaanslag te 0$s Moordaanslag. van 27ste verdieping gesprongen. docr een golf weggesleurd. aanval op een kerk in mexico. vier duitschers uit zwitserland verbannen. de strafzaak tegen de beide nederlanders te berlijn. Ernstig motorongeluk bij Antwerpen. Spoorwegbotsing nabij Parijs. Mislukte aanslag op Hitier? Bomaanslag op Japansch hotel. Ernstig ongeluk in de haven van Venetië. De zaak-Stawisky. Ontzettend vlieg-ongeluk bij Osiek. Mislukte aanslag op Gandhi. Een monument voor Willemstad. Werklooze onderwijzers. De Zwitsersche verblijf plaats van de Koningin. De Postvluchten van en naar Indië. Burgerlijke Stand HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 2o JUNI 1934. DURE VERGISSING. Een aannemer te Bu6sum heelt bij dt politie aangifte gedaan, dat hij bil de uit betaling van loonen bij vergissing een biljet van 1000 heeft WW»®, A le werklieden zijn ondervraagd, doch nie mand zeide het biljet te hebben ont vangen. Gisterenochtend om half zeven heelt de 5-jarige J. H. H., te Groningen, by het Zuiddiep aldaar, de onverhoeds van achteren aangew"i hem met een mes in de harts.reek ge stoken. De aanvaller ging er van door, doch is eenigen tijd later door recherche aangehouden. De gewonde is in ernstigen toestand naar het acade misch ziekenhuis gebracht. Zondagmiddag om omgeveer half vier is od het strand te Schevemngen de 60- anVA P., afkomstig uit Berlijn, door een "zonnesteek getroffen. De man werd naar het Roode Kruis ziekenhuis ver voerd. waar bij aankomst zijn gestand zorgelijk was. Eerst na eenige uren kwam hij weer tot bewustzijn. Zondagmiddag omstreeks 4 uur kwam de 16-jarige mej. S. uit Rotterdam van de Wassenaarsche Slag, waar zij den middag aan het strandha^oorgêbrachk Zij reed per flets de vrij steile helling van de Hooge Klip op en stortte boven gekomen ineen. De te hulp geroepen geneesheer kon slechts den dood consta teren. Het lijk werd overgebracht naar het politiebureau te Wassenaar- Het voorloopig onderzoek heeft uitge wezen, dat als doodsoorzaak moet worden aangenomen, te groote krachtsinspanning bij het fietsen tegen den heuvel op. Vier gewonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is tusschen Apeldoorn en Zwolle, op den Grootenweg bij Vaassen, een auto met groote snelheid tegen een boom gereden. De wag>*n kwam van de T.T.-races te Assen. Van de vier inzittenden van den auto zijn twee personen ernstig en twee minder ernstig gewond. De gewonden zijn allen naar hun woon plaats, Geleen, vervoerd. Het mes gevonden. Bij het voortgezette onderzoek inzake den moordaanslag op den '26-jarigen ge huwden arbeider v. d. B. te Oss, die door een messteek onder het hart levensge vaarlijk werd gewond, heeft de Kon. marechaussee achter het huis van v. d. B. in een aldaar gelegen korenveld liet mes, waarmede het misdrijf is gepleegd terug- gevonden. Het mes, waarop nog bloed sporen, is van groot kaliber. Zooals men weet heeft de verdachte zekere v. O. een bekentenis afgelegd. Naar wij vernemen is de toestand van het slachtoffer over het algemeen be vredigend. (Nw. Rott. Crt.). Tengevolge van burenruzie. Zondagmorgen kreeg O. Joppe ruzie met zijn buurvrouw De Letter Even later kwam de man van vrouw de Letter thuis. Hij ontstak bij het vernemen van de ruzie in woede, wapende zich met een bijl en begaf zich naar het huis van den buur man, waar een woordenwisseling ontstond. De L. wilde met zijn bijl Joppe te lijf. Deze trok een revolver en loste vier scho ten op De Letter, waardoor deze zwaar gewond neerviel. Onmiddellijk was genees kundige hulp ter plaatse, waarbij bleek, dat de Letter in de buik, arm en hoofd gewond was. Zijn toestand was zoodanig, dat hij naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom moest worden overgebracht. De dader heeft zich bij de politie aangemeld en is in arrest gesteld. Hy beweert uit zelfverdediging te hebben gehandeld. DIRECTEUR VAN ABATTOIR TE UITHOORN GEARRESTEERD. Wegens oplichting en valschheid in ge schrifte is gisteren te Amsterdam gearres teerd de directeur-veearts van het abattoir te Uithoorn. Buitenland HITTE TE NEW YORK. Het schijnt de laatste drie dagen te New York weer flink warm te zijn. De temperatuur bedroeg meer dan 90° in de schaduw. NEGER GELYNCHT. Te Manchester in Tenessee is een neger, die een blanke, die een danszaal voor negers binnenkwam, een klap had gegeven, doodgeschoten, waarna zijn lijk werd ver minkt. Acht blanken zijn in verband met dezen moord gearresteerd. MOTORFIETS IN BRAND. Bestuurder omgekomen. Zaterdagavond reed de 33-jarige Dans uit Essen per motorrijwiel op den Calmn- thoutsche Steenweg in de richting van Antwerpen. Door onbekende oorzaak reed hy tegen een boom, met het noodlottige gevolg dat zyn motor in brand vloog. De bestuurder kon zich niet van onder den gevallen motor bevrijden en kwam lo de vlammen om. CHLNEESCHE GOEDERENTREIN DOOR BANDIETEN TOT ONTSPORING GEBRACHT. Bandieten hebben op den Oost Ghinee- schen spoorweg by Imierpo een goede rentrein doen ontsporen. Ze namen het treinpersoneel gevangen De machinist werd gewond; verscheiden wagens wer den vernield. Reuter meldt uit New York: De vroegere particuliere secretaresse van den wegens vervalschingen veroor deelden Amerikaanschen bankier J. W. Harriman, de 65-jarige Mi6S barah Buike heeft Vrijdagavond zelfmoord gepleegd, door van de 27ste verdieping van een wolkenkrabber in de Fifth Avenue 1e springen. Zy was op slag dood. Aan het strand te Biarritz zijn dezer dagen vijf badgasten door een vloedgolf in zee gesleurd. Reddingbooten kozen ter stond zee en men slaagde er in de vyf menschen op te pikken. Bij twee hunner hadden de pogingen om, door het toepas sen van kunstmatige ademhaling, de le vensgeesten weder op te wekken geen succes. Uit Merida wordt gemeld, dat een troep godloozen in het dorp Nuhuni, in den staat Campeche, een aanval heeft ge daan op de kerk. De godloozen vernielden een Christusbeeld en het beeld van den be schermheilige van het dorp. Zy zongen de internationale. De bevolking kon na eenigen tijd de indringers verdrijven. Eenigen werden zwaar gewond. De Bondsraad heeft besloten vier Duit- sche staatsburgers wegens communisti sche activiteit te verbannen. Het zijn mevr Maud Parlow en haar dochter Marka, gravin Charlotte Stenbock Fermor en Fritz Eichenwald. De drie vrouwen werkten te Zürich in een nieuwsagentschap dat inlichtingen gaf aan persorganen. Dit agentschap is een filiaal gebleken van een agentschap te Moskou. Het vonnis bevestigd; de provo cateurs door het Hof niet ge noemd. Het Kammergericht te Berlijn, een in stantie gelijk aan het gerechtshof hier te lande, heeft uitspraak in hooger beroep gedaan tegen de beide Nederlanders, die op provocatie van dr. Samter naar Berlijn gijngen om deviezen te smokkelen en die daar werden gearresteerd. Zij werden in eerste instantie tot resp. drie en een half en drie jaar tuchthuis straf veroordeeld, benevens tot een hooge geldboete. Het gerechtshof heeft het be roep verworpen en de uitspraak bevestigd, zoodat de straf dezelfde is gebleven. De verdediging had een beroep gedaan op de opgezette provocatie van dr. Samter, doch de kwestie-Samter is tijdens de be handeling buiten beschouwing gebleven. Samter heeft geruimen tijd te Amster dam zijn slachtoffers gezocht en is, juist toen de Amsterdamsche justitie hem wilde arresteeren, gevlucht. Nederlandsche dame gedood. Zaterdagmiddag is de heer H. Blommaert uit Haarlem, die zich per motorrywiel met zijspan naar Contich begaf, te Bras- schaet tegen een boom gereden. Daarbij brak het zijspan van het motorrywiel af. Het motorrijwiel kwam in de sloot terecht. De 34-jarige vrouw van den heer B., die in het zijspan zat, was op slag dood; de 14-jarige dochter is met een gebroken been naar het Stuyvenberggasthuis te Antwerpen overgebracht, waar zij eenige uren later het bewustzijn nog niet had herkregen. De heer B. zelf bleef onge deerd. Twee doodendertig gewonden. Een dicht met reizigers bezette trein, die Zondagavond te 22.25 uur van het St. Lazare-station te Parijs vertrok, is nabij Houilles in botsing gekomen met een trein met spoorwegmaterieel. Volgens de tot nog toe ontvangen berichten zijn bij de botsing, die aanzienlijke materieele schade veroorzaakte en eenige wagens van den personentrein ernstig beschadigd, twee personen gedood en een dertigtal gewond. Van andere zijde wordt omtrent dit spoorwegongeluk vernomen: Kort voor middernacht is gisteren op het station Houilles. een van de westelijke voorsteden van Parijs, een personentrein op een goederentrein geloopen. waardoor enkele wagons in elkaar schoven en uit de rails sprongen. Een aanta] gewonden, waarvan drie met zware schedel- en bekkenbreuken, zijn >n het ziekenhuis te Nanterre opgenomen, anderen konden, nadat een noodverband was aangelegd, verder worden vervoerd. De machinist van den personentrein lag tusschen twee zware platen ijzer bekneld en kon eerst met groote moeite worden bevrijd. Hij is later aan de bekomen kwet suren in het ziekenhuis overleden. Tot dusver zijn door het ongeluk twee men schen om het leven gekomen, drie ernstig gewond en 39 lichter gekwetst. Rijkskanselier ongedeerd. De Berlijnsche correspondent van „Ber- lingske Tidende"zegt van goed-ingelichte zyde vernomen te hebben dat er Donder dag een aanslag is gepleegd op rijks kanselier Hitier. Deze was den morgen van dien dag met zijn auto op weg van Berlijn naar de bijzetting van het uit Zweden overge brachte stoffelijke overschot van mevrouw Göring te Schorfheide ten N. van Berlijn toen er in de nabijheid van Schönebeck eenige revolverschoten op zijn auto wer den gelost. Twee der kogels gingen door den wagen heen echter zonder eenige schade aan te richten en zonder den Rijkskanselier of een der andere inzit tenden te raken. De rijkskanselier zette zonder zich in het minst om het gebeurde te bekomme ren den rit voort. De politie zoekt volgens den corres pondent van het Deensche blad ijverig naar de daders. Consul verzoekt Japansche oorlogs schepen te zenden. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben onbekenden in een Japansch hotel te Amoi een bom geworpen, die volgens tot nog toe ontvangen officieele berichten geen slachtoffers heeft gemaakt. Het Japansche consulaat-generaal ver klaart te hebben geconstateerd, dat de bom door een groep Chineezen is gewor pen. Het heeft bij de Chineesche autori teiten een protest-nota ingediend, terwijl tevens verklaard werd, dat het Japansche consulaat-generaal zich gedwongen ziet, der Japansche regeering te verzoeken, de Japansche onderdanen te Amoi te be schermen door het zenden van oorlogs schepen. De Chineesche autoriteiten verklaren, dat de bom niet door Chineesche onder danen is geworpen. Ter handhaving van de rust en orde in de stad hebben de Chineesche autoriteitenden staat van beleg over Amoi afgekondigd. EEN MERKWAARDIG PROCES. De gelijkschakeling van de Dortmunder General Anzeiger. De eigenaardige omstandigheden, waar in verleden jaar het links-democratische en pacifistische dagblad Dortmunder General Anzeiger (die ook in het Lim- burgsche mijndistrict veel werd gelezen) tot een orgaan der nat.-soc. partij is ge maakt, zijn ter sprake gekomen bij een civiel proces voor de rechtbank te Dort- mund. De vroegere eigenaars der aandeelen van de N.V., die het blad uitgaf, eischen van de huidige eigenaars die het blad verdoopt hebben in „Westfalische Lan- destztg" een schadevergoeding van 8 millioen mark. De eisch is gegrond op de stelling, dat de vroegere eigenaars door bedreigingen gedwongen zijn hun aandeelen voor een spotprijs af te staan. Voor de geheele onderneming, die ook over een groote moderne drukkerij be schikt, hebben de aandeelhouders destijds slechts 370.000 mark gekregen, en dit bedrag hebben de koopers nog wel geput uit het bankdeposito van de vennootschap zelve, welk deposito aanmerkelijk grooter was dan de „koopsom". Onder den druk van dreigementen hebben de aandeelhouders ten slotte een „transactie" onderteekend. De thans ingediende eisch tot schade vergoeding is natuurlijk gegrond op het onrechtmatige van den afgedwongen ver koop, welke onrechtmatigheid nog te meer uitkomt, doordien een paar dagen later het in dezen bevoegde centrale gezag te Berlijn, t.w. het ministerie van binnen- landsche zaken, het verbod van het blad ongeldig heeft verklaard. Men mag de uitspraak in dit proces, waarover de Duitsche pers geen woord mag melden, met belangstelling tegemoet zien. De Dortmunder General Anzeiger was vroeger het provinciale dagblad met de grootste oplaag van ongeveer 300.000 exemplaren. Sedert de onderneming in nat.-soc. handen is overgegaan, is de oplaag wel sterk gedaald, maar toch altijd nog 180.000. In de haven van Venetië is Donderdag middag een tragisch ongeluk gebeurd. De stoomboot Giudecca, die het directe ver keer tusschen de haven en het Lido on derhoudt, raakte in botsing met een groote motorboot, die den dienst onder houdt tusschen het Centraal station en net Lido. De motorboot zonk onmiddel- ijk. In cle kajuit bevonden zich zes pas- sagiers, aan dek de stuurman en de ma- clunist. De Giudecca nam onmiddellijk olie maatregelen om de schipbreukelin gen te hulp te komen. Het gelukte vijf pasagiers, leden van één familie uit Pa nna, te redden. Een vrouw is verdronken. Van de bemanning van de motorboot is niets bekend. De duikers zullen trachten het schip te lichten. De zee is op deze plaats echter 10 meter diep. Reuter seint uit Parys, dat, volgens de eenstemmige meening van bijna alle leden van de parlementaire commissie van onderzoek in de zaak Stawisky, niets in de verklaringen van Chautemps aan leiding geeft om deze aan den minister van justitie door te zenden. Een accountant beschuldigd. De rechter van onderzoek in de zaak Stawisky heeft den vroegeren accountant van het Crédit Municipal te Bayonne, Henri Piet, in staat van beschuldiging gesteld, wegens vervalsching en bedrog. EEN KRASSE FAMILIE. Reuter meldt uit Brussel: Een Belgische familie van 6 personen, ri.L 4 zusters en 2 broers, zijn te zamen 496 jaar. De zusters zijn resp. 89, 84, 80 en 70 en de broers 86 en 87 jaar. Allen genieten een uitstekende gezondheid. ZARO AGHA STERVENDE. De man, die aanspraak maakt op den titel van oudsten man ter wereld, Zaro Agha, ligt thans te Istamboel op sterven. Zijn oudste dochter, die 88 jaar is, en zijn twaalfde vrouw staan bij het sterfbed. Acht dooden; negen gewonden. j In den loop van een luchtvaartmeeting bjij Osiek Joego-Slavië) is een vliegtuig ■van de burgerluchtvaart komen te vallen en lij het publiek terecht gekomen. 1 Acht menschen werden gedood, negen min of meer zwaar gewond. Een auto, waarin men dacht dat hij zat, door een bom getroffen. i Reuter meldt uit Poona, dat gisteren een bom geworpen is naar een auto, waarin men verwachtte, dat Gandhi zat. Zeven menschen werden door de bom ge wond. Gandhi verscheen eenigen tijd later met een anderen auto op de plaats van den aanslag, den ingang van een ver gaderzaal waar een plechtigheid te zijner eëre werd behouden, iDe- politie heeft in verband met dezen aanslag vyf menschen gearresteerd. HET DREIGENDE CONFLICT IN DE t:f3v MIJNINDUSTRIE. Het dreigende conflict in de mijnin dustrie is in zoover opgelost, dat nu staking is vermeden en de bestaande loonregeling tot 1 Augustus blijft ge handhaafd. SALARISVERMINDERING IN N.-HOLLAND. Ged. Staten van Noord-Holland stellen voor de tot dusver genoten salarissen procentueel te verlagen in dier voege, dat de vermindering voor de lagere klasse 5 zal bedragen, om daarna geleidelijk tot 8 °/0 voor de hoogste klasse van het reglement te stijgen. Tevens stellen zij voor thans over te gaan tot invoering van een kindertoelage. OPHEFFING VAN GERECHTEN. Bij de Staten-Generaal is ingediend een suppletoire begrooting van Justitie. Op verschillende artikelen wordt tezamen f 106.000 aangevraagd, waartegenover staat als gevolg van de opheffing van een aantal gerechten een bezuiniging van f 136.000. HET MINISTERIE VAN OECONOM. ZAKEN OVERGEDRAGEN. Maandagmiddag omstreeks 2 uur heeft de Minister van Economische Zaken a.i., dr. Colijn, de portefeuille overgedragen aan den nieuwen Minister van Econo mische Zaken, mr. Steenberghe. VOETBAL EN ZONDAGSRUST. De politie heeft Zondag tegen de be sturen van eenige voetbalvereenigingen in de gemeente Ede proces-verbaal opge maakt wegens het houden van wedstrijden op Zondag, wat thans door het college van B. en W. verboden is. Vroeger kon de burgemeester vergun ning geven tot het houden van publieke vermakelijkheden op Zondag, doch de raad besloot na de wijziging van de Zon dagswet deze bevoegdheid te verleenen aan het college van B. en W. Geschenk van de B.P.M. By de herdenking van het feit, dat drie honderd jaar geleden Curacao met Neder land werd vereenigd, welke herdenking te Willemstad feestelijk zal worden gevierd, zal ook een monument worden onthuld, dat de Curacaosche PetroleumindusRie- Maatschappii en de G^ra^osche Sehe p vaart-Maatschappij, heide doditermaat schappijen van de Bataafsche Petroleum- Maatsehappü (B.P.M.) te '^«venhage, aan het gouvernement van Curacao Hetabe staaltui t een monumentale klok met vier wijzerplaten en heeft een hoogte van ongeveer vyf meter by een breedte van 1.20 M. Aan de achterzijde is nog een uitbouw aangebracht van ongeve 1 meter lang. Wachtgelders in administratieven dienst. Naar het Hbl. verneemt hebben dezer dagen de onderwijzers, die tengevolge van de bezuiniging bij het lager onderwys op wachtgeld zijn gesteld, van den ministei van Onderwys de mededeeling ontvangen, dat het aantal wachtgelders het aantal vacatures bij het onderwys verre over treft; voor velen is de mogelijkheid om binnen afzienbaren tijd bij het onderwys herplaatst te kunnen worden, buitenge sloten en daarom heeft de minister zich in verbinding gesteld met zyn ambtgenoot van Binnenlandsche Zaken. Besloten is nu om jonge onderwijzers, die op wacht geld zijn gesteld, in de gelegenheid te stellen te solliciteeren naar betrekkingen in administratieven rijksdienst. Zij, <he daarvoor in aanmerking wenschen te ko men, dienen dit den minister te berichten. Een wachtgelder, die in den administra tieven rijksdienst werkzaam wordt gesteld, behoudt de bevoegdheid om bij het onder wijs te solliciteeren. Reuter seint uit Bern, dat Koningin Wilhelmina van Göschenen via den Fur- kapas per auto met haar gevolg Zondag te Brieg (kanton Wallis) is aangekomen. H. M. de Koningin is voornemens daar tien dagen te verblijven. Brieg is een op 681 meter hoogte aan den bovenloop van de Rhöne en de daarin uitmondende Saltine gelegen stadje van ruim 3000 inwoners, knooppunt van de Simplon-, Lötschberg- en Furka-spoor- wegen met levendig toeristen-verkeer. Op het hoofdplein herinnert sedert 1920 een gedenkteeken aan den Peruaan Chavez, die in 1910 het eerst over den Simplon vloog en bij de landing in Domodossola verongelukte. Midden in het onde stadje staat het door drie torens bekroonde Stockalper slot met zyn kunstverzame lingen. Er is verder een laat-Gothische kerk en een kerk uit de 17de eeuw met schilderijen van Deschwanden en de la Rösa. Ten Noord-Oosten van Brieg ligt de groote Aletsch-gletscher, ten Zuiden de weg naar Italië over den Simplon-plas. ZUIDERZEE-MUSEUM. In een dezer dagen te Enkhuizen ten stadhuize gehouden vergadering is in het leven geroepen de stichting „Zuiderzee Museum". De vergadering werd geleid door den burgemeester van Enkhuizen, de heer D. Baron Mackay, onder wiens voorzitterschap een voorloopig bestuur is gevormd. MINISTER KALFF IN DE W1ERINGERMEER. De Minister van waterstaat, ir. Kalff, heeft gisterenmorgen, vergezeld van den directeur-generaal van den Rijkswater staat, ir. J. Ringers, een bezoek gebracht aan den Wieringermeerpolder, waar zij onder leiding van de Wieringermeer- directie verschillende werken bezochten. CHRISTELIJKE FEESTDAGEN ZIJN GEEN ZONDAGEN. De Hooge Raad heeft thans in een arrest uitgesproken, dat algemeen erkende Christelijke feestdagen niet kunnen wor den beschouwd als Zondagen; dit ten aanzien van de toepassing van de Winkel sluitingswet. DIRECTEUR-GENERAAL LANDBOUW. Tot directeur-generaal van den Land bouw zal zijn we wel ingelicht schrijft het Hbl. worden benoemd ir. S. L. Louwes. De „Ijsvogel" (heenreis) vertrok 25 Juni van Rutbah en is denzelfden dag teDsjask aangekomen. De „Pelikaan" (terugreis) vertrok 25 Juni van Jodlipoer en is denzelfden dag te Djask aangekomen. Wegens uitstedigheid van den Hoofdofficier van gezondheid der ze klasse J. Boesman van en met 27 tot en met 30 Juni a.s., zal de poli- miek voor huidziekten gedurende dien tijd ge- sloten zijn. on^Hr 'M 2" le.kl- C' H Br0mver' op Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en van nu k V0lgcn mct hct m.«. Johan Oost-Indië "ernggeLeJrdB-iftijer\0nkngS gesteld. ,cn,8Sekeerd, >s ter beschikking Luit. ter zee ze kl. J. R. L. Lebeau, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, is Maandag ge plaatst aan boord van Hr. Ms. wachtschip°te V'issingen. Maj.-torpmr. J. W. Minkels van Evertsen naar Wachtschip Willemsoord, 20 Juni. Serg.-mont. L. Drijver van Wachtschip Wil lemsoord naar O.Z.D., 11 Juli. Sergt.-hofm. J. Steenhoek van Evertsen naar Wachtschip Willemsoord, 20 Juni. Met ontslag. 25 Juli 1934: matr. 2e kl. M. Smak. 28 Juni J934: mam. 3e kl. C. de Lange. .0 Aug. 1934: marin. se kl. P. H. v. d. Eeck- hout. 21 Sept. J934: serg.-torpmr. W. Biezen. De Z. 6 en Z. 8. Blijkens een bij het departement van Defensie ontvangen bericht zijn Hr. Ms. Z. 6 en Z. 8 onder bevel van den luitenant ter zee le kl. J. Houtsmuller 23 dezer te Aarhuus aangekomen. In het tijdvak van 9 t.m. 14 Juli a.s. komen voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te Den Helder, de reserve-majoor M. de Bloeme, reserve-kapitein H. F. Grondijs, J. J. Schouten, P. van Rotterdam, G. C. Haeck en in het tijd vak 16 t.m. 21 Juli de reserve-ie luitenants C. A, J. Vissers, A. C. Kroonenberg, C. N. R. de Jong, H. J. Reijst, S. J. Frelier, Mr. J. van der Scheer, A. C. J. Schippers en de reserve-2e luitenants T. van Wijk, Drs. G. Bouter, G. T. Campagne, J. Haanstra, C. J. Carrière en D. C. Stam. van Den Helder van 23 t/m. 25 Juni. BEVALLEN: A. H. Vonk—M. Meijer d.; B. VisserJ. W, Buitelaar, d.; F, B. H. MooijC. C. Breeuwer, z.; J. Seven- huijsenP. H. Slikker, z.; C. 1 rapP. Riteca, z.; H. HofstraB. M. Vader, z.j C. G. MulderR. Koopman, z. OVERLEDEN: J. Kuiper, 56 j.; J. Louman, 19 j. ONDERTROUWD: H. J. de Ruiter en M. E, P. Roskam. Z W E M M E N. DIPLOMA-ZWEMMEN H.Z.V. Begunstigd door zonneschijn en een frisch briesje hield de Heldersche Zwemvereeniging ILZ.V. in haar zwemwater aan den Helder- schen zeedijk, 1.1. Zaterdag examendag voor h^iar leden, ter verkrijging van het diploma als geoefend zwemmer. Waar de gemeente niet meer over een t^ad- infichting beschikt en dus hiermede tegelijk het gemeentelijk zwemdiploma is komen te verval len, mogen wij de voortvarendheid van het IJ.Z.V.-bestuur wel prijzen, dat zij wederom coor die taak over te nemen, één artikel van haar statuten, n.1.: „De vereeniging stelt zich ten dóel bevordering van de zwem sport", zoo uitstekend naleeft. Voor dezen dag hadden zich 44 candidaten opgegeven en dat H.Z.V. goede zwemmers kweekt moge blijken uit het feit, cat van jong tot oud, niemand behoefde te worden afge wezen. Een keurig uitgevoerd zakdiploma had het bestuur laten drukken, en het viel te consta- teeren dat de door haar gekozen vorm door de deelnemers zeer werd gewaardeerd. Het afnemen der proeven had onder groots belangstelling plaats en dank zij de goede or ganisatie een prettig en vlot verloop. De eischen ter verkrijging van bedoeld „Certificaat van Zwemvaardigheid" beston den uit 100 m borstzwemmen, 50 m rugzwem- men, 25 m gekleed zwemmen en gekleed sprin gen of duiken van de plank, één en ander ach ter elkaar uit te voeren. Vooral het nummer gekleed zwemmen prikkelde niet weinig de lachlust der deelnemers en toeschouwers en zorgde dus voor de vroolijke noot, die echter ook zonder dit toch nooit op H.Z.V. ontbreekt. Niet alleen voor het bestuur en als zooda nig de heele vereeniging was Zaterdag een succes, doch in het bijzonder ook voor den bekwamen zwemonderwijzer, den heer Boo- nen, moet deze middag er een van veel vol doening geweest zijn, daar vele leerlingen van hem opnoemt, die in 6 tot 30 lessen, enkele leeren zwemmen bij hem bijzonder vlug in z'n werk gaat en zien er al niet meer van op, als hij ons zoo terloops enkele leerlingen van hem opnoemt, die in jo tot 10 lessen, enkele zelfs in 3 lessen de zwemkunst machtig zijn geworden. Dit alles wordt ook bij het uitreiken der di ploma's nog door den voorzitter, den heer L. Bandsma gememoreerd en ontlokte den aan wezigen een hartelijk hoera! Waarna nog eenige prettige zwemuren volge» voor allen, d'e hebben moeten wachten tot het diploma- zwemmen was afgeloopen. De groote aanvrage van zwemmers, die geen lid van de Heldersche Zwemvereeniging zijn, en 'och gaarne mee zouden willen doen met het afleggen der proef, teneinde ook een di ploma machtig te worden, heeft het bestuur van H.Z.V. doen besluiten tot een sportief gebaar. N.1. Zaterdag 30 Juni a.s. zal ook voor niet-leden gelegenheid bestaan het zoo zeer begeerde diploma te verwerven, waartoe men zich voor Vrijdag 29 Juni bij den badmeester van H.Z.V. kan aanmelden. De volgende candidaten slaagden in het afleggen der proef ter verkrijging van het diploma als geoefend zwemmer, uitgereikt (•oor de Heldersche Zwemvereeniging en Red dingbrigade, t.w.: J. Kiljan, B. Goedhart, B. v. Os, W. Ver- faille, M. borrer, N. Goedhart, E. Bos, E. de Wijn, J. Oost, G. v. d. Plas, A. v. d. Plas, L. Ragen, T. Stam, Th. Mulder, B. Bakker, W. Visser, N. Verfaille, N. Verfaille, L. Verduin, M. Kingma, D. J. M. Luijt-Spigt, W. Kalwij, P. W. Bot, G. Pezie, A. Bandsma, A. J. ten Klooster, T. Grande, H. Koorn-Stenis, S. B. de Graaf-Helgering, A. J. v. d. Belt—Troost, 3h. L. Stcers-Bosmnn, G. Harjcr, A. Hagen, T. v. Willigen, D. Hoppe, J. Timmerman, H. Rienks, J. N. Frijdal, D. Ravelli, H. Schreu- der, A. W. Moorman, P. Bandsma, F. L. Trap, J. C. F. Kruyff. Opgemerkt wordt nog, dat de jongste deel nemer 10 jaar en de oudste 44 jaar oud is.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6