IANSLEVI ülffgCiT Wieringen. Texel. Van Ewijcksluis. Het ernstige auto-ongeluk aan het Balgzandkanaal. Nationaal Muziekconcours. BUITENLAND Een interview met Hitier Een mededeeling over het medenemen van betaal middelen naar Duitschland De kerkstrijd in Duitschland Bezoek van Duitsche oorlogsschepen aan Engeland. Wat voor weer vandaag? Doordenbliksemgetroffen H.FI DFRSCHE COURANT VAN DINSDAG 26 JUNI 1934. Onze corr. te v. Ewijcksluis meldt ons omtrent het ernstige auto-ongeluk aan het Balgzandkanaal, waarvan wjj Zaterdag reeds melding maakten, het volgende: Zaterdagmorgen omstreeks vier uur heeft zich hier een auto-ongeval afge speeld, dat droevige gevolgen heeft ge had. Het was dien morgen op den verkeers weg langs het Balgzandkanaal en op den weg langs den afsluitdijk zeer druk, want velen uit onze provincie begaven zich per auto of motor naar de T.T.-races, welke dien dag te Assen zouden worden gehou den. Onder de zich daarheen begevenden bevond zich ook een auto uit Zaandam, bestuurd door den 19-jarigen P. H. Perk. Mede-inzittenden waren mej. M. Perk en de heer J. Louwman uit Zaandam, bene vens de heer H. van Wijk en mej. M. van Wijk uit Wassenaar, allen nog jonge lieden, in leeftijd varieerende van 16 tot 25 jaar. Blijkbaar is met zeer groote snelheid gereden, want toen de bocht van den weg langs het Balgzandkanaal naar de brug, die tot den afsluitdijk leidt, moest worden genomen, is de wagen, zooals aan de lang nadien nog waar te nemen sporen was te zien, verscheiden meters dwars over den weg geschoven, waarbij eerst het hekje tusschen den straatweg en het rijwielpad en daarna het langs den rand van den weg staande hek er aan heeft moeten ge- looven. Bü den hierdoor ontstanen schok zijn de inzittenden uit den wagen getui meld (het was een open wagen met dek zeil) en waar het ongeval juist ter hoogte van den vroegeren zeedijk plaatsvond, aan de binnenzijde van dezen den Balgdijk terechtgekomen. Indien het hierbij gebleven ware, dan zou het ongeval nog niet die ernstige af metingen hebben aangenomen. Nadat echter de auto de buiteling door het hek had gemaakt, kwam deze op den Balgdijk tegen den kruin terecht, evenwel niet vol doende in evenwicht om daar te blijven liggen, want enkele oogenblikken later buitelde hij opnieuw overzij en bü den dijk neer. De heer Louwman, die bü den val daar was neergesmakt en nog niet zoo spoedig was kunnen wegkomen, kreeg daarbij den auto over zich heen, waar door hij zware inwendige kneuzingen op liep van zoo ernstigen aard, dat hij hier aan een paar uur later in het Marine- Hospitaal te Den Helder is overleden. Inmiddels was de auto verder voortge- buiteld naar den onderberm van den dijk, waar, op enkele meters van den water kant, mej. M. van Wijk was neergekomen. Ook deze raakte onder den auto, die op dat oogenblik weer op de wielen kantelde en boven op haar bleef staan. Met be hulp vap enkele der toegeschoten om wonenden en eenige eveneens naar de races op weg zijnden, is men door opvijzeling van den wagen nog geruimen tijd bezig geweest, om haar hieronder uit te bevrijden. Toen bleek, dat van mej. van W. het ïinkerscheenbeen gebroken was, terwijl haar rechterarm uit de kom was gerukt. Van de overige inzittenden had mej. Perk een enkel-ontwrichting opgeloopen, terwijl de bestuurder aa nhet hoofd ge wond was. De heer H. van Wijk had geen letsel bekomen. Dr. Olree, die direct was opgebeld en al zeer spoedig aanwezig was, verrichtte de eerste hulp, waarna mej. van Wijk naar Wassenaar en de heer Louwman, die er ernstig aan toe was, naar het Marine-Hospitaal te Den Helder werd vervoerd. De auto, die zoowel aan earosserie als aan koetswerk ernstige schade had op geloopen,. is later door de firma Steen- meijer van Zaandam per takelwagen naar Zaandam vervoerd. Dat de heer P. met groote snelheid heeft gereden, is later nog bevestigd door een paar motorrijders, die op den Rijks weg langs het Noord-Hollandsch Kanaal door den betreffenden auto waren gepas seerd. Hoewel deze motorrijders zelve met een vaart van 70 km per uur reden, was de auto van den heer P. hen toch met een flinke vaart voorbijgeschoten en verloren zij dezen al spoedig uit het oog, om hem later onder de reeds geschetste omstan digheden weer aan te treffen. Hippolytushoef. Zaterdagavond werd het feest geopend met een concert, gegeven door de Man dolineclub O.K.K. en de Zangvereeniging „Zang en Vriendschap". De mooie eerepoort aan den ingang van het terrein gaf direct al een feeste- lijken indruk. Op het terrein zelf was het een ware kermis. Zoo zag men er een zweefmolen, schiettent, 't hoofd van Jut, het kanon, hoepla, vischtent, paling- kraam, lachspiegel, enz., enz. De groote danstent van Halfweeg was wel de grootste attractie. Dezen avond dan gaven „O.K.K." en „Zang en Vriendschap" een concert en wjj kunnen gerust zeggen, dat dit een goed geslaagd concert is geweest. Zoowel zang als muziek werden heel goed weer gegeven en dat dit gewaardeerd werd bleek wel uit de groote belagstelling van de zijde van het publiek, De Zaterdagavond werd besloten met een gezellig bal. Zondag, de concoursdag, begon met een triestigen morgen; regen kan men op zoo'n dag niet gebruiken, gelukkig klaar de het tegen twaalf uur op en toen Bur gemeester Kolf even over twaalf het con cours officieel opende, hadden we het mooiste weer wat we maar konden ver langen. In zijn openingswoord heette de heer Kolff allen hartelijk welkom, in 't bizon der de Friesclie koren, die van zoo ver naar hier gekomen waren, tevens sprak hfj den wensch uit, dat de jury voor een moeilijke taak zou komen te staan. Na de opening begon de marschwed- strjjd. Deze werd rond de kerk gehouden cn bracht er de stemming in. Het was wel een der glanspunten van het eon- cours. Hoe kranig liepen de korpsen. De uitslag was: „Helders Fanfarecorps", Den Helder 1ste prijs, met 42 punten; „Harmonie", Wieringen 1ste prijs met 41)4 punten; „Apollo", Den Oever 1ste prijs met 39 punten; „Volharding Huizum 1ste prijs met 89 punten; „St. Caeeilia", Doniawestal 2de prijs 33 punten. Het weer werd Steeds mooier en hoe beter het weer werd, zooveel te meer publiek kwam er op het terrein. De be langstelling voor de verschillende korpsen was zeer groot. Het was echt gezellig op het terrein. De stemmig zat er in, een ieder genoot van de prestaties der ver- eemgingen. De muziekvereeniging „Har monie" kan zeker tevreden zijn over de zen dag, en een ieder was vol lof over de regeling op 't terrein. Het zag er fees telijk uit met al die versieringen en vlag gen. 's Avonds bij den eerewedstrijd was de belangstelling al niet minder dan 's middags en de muziek die ten gehoore gegeven werd was schitterend. Concours. De hierna volgende prijzen werden toe gekend: Derde afdeeling Harmonie. „Kunstzin", Julianadorp 2e prijs 125 punten. Derde afdeeling Fanfare: „Apollo" Wonseradeel 2e prijs 135i put. Tweede afdeeling Harmonie. „Apollo", Den Oever, Wieringen, le prijs, 154 pnt. Tweede afdeeling Fanfare. „St. Caeei lia", Doniawerstal (Fr.) 3e prijs 109 pt. Eerste afdeeling Harmonie. „De Eten- dracht", Kolhorn le prijs 151 punten. Eerste afdeeling Fanfare. „Hamome,", Wieringen le prijs 17234 punt. Eere-afdeeling Fanfare. „Volharding", Huizum 2e prijs 14034 punt; „Helders Fanfarecorps", Den Helder le prijs 147 punten. De uitslag van den eere-wedstriid is als volgt: „Harmonie", Wieringen le prijs 21 pun ten; „Helders Fanfarecorps", Den Helder le prijs 21 punten; „Apollo", Den Oever, Wieringen 2e prijs 18 punten; „De Een dracht", Kolhorn 3e prijs 15 punten. Na afloop werd het langzamerhand minder op het terrein, daar de ouderen huiswaarts keerden, doch de jongeren maakten tot pl.m. 1 uur in den nacht nog een druk gebruik van de gehouden ker- messe d'été. MARKTO VERZICHT. De aanvoer was heden (Maandag) zoo groot, dat de z.g. Hollebol, waar thans wegens de Texelsche kermis, de markt moest plaats hebben, geheel vol stond- Lammeren werden er nog ruim 1500 aan gevoerd; de handel verliep vlug, om elf uur was vrijwel alles uitverkocht, de ffiid- denprijs bedroeg 7 per stuk, de duurste gingen voor 9.50. Verder werd nogal wat rundvee ter markt gebracht; voor een goede melkkoe betaalde men 155, geldekoeien 120 tot 150, nuchtere kalveren gemiddeld 7, graskalveren 9 tot 25. De varkenshandel blijft nog slecht, de prijs op de boerderijen loopt om de \i]/i cent per pond. Biggen koopt men voor ongeveer 6 a 8. De eierenveiling ondervintlt den invloed van den-aardbeientijd, zij bedraagt thans 2.25 per 300 stuks (middensoort eieren van 60 kg gemengd). MOTOR-ONGEVAL. Zaterdag begaven twee motorrijders van Texel zich na de motorraces in Assen op weg naar huis. In de omgeving van Leeuwarden bemerkte de heer J. B., dat zijn metgezel, de heer A. Wuis, zich niet meer achter hem bevond. Direct reed de heer B terug en vond den heer W. op den weg liggen. Door den regen was de motor geslipt, waardoor de heer W. tegen een boom reed. Met inwendige kneuzin gen werd het slachtoffer naar een zieken huis te Leeuwarden overgebracht. Zijn toestand is naar wij vernemen bevre digend. De leider over boycot. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Londen telefoneerde gisterenoch tend aan zijn blad: Vernon Bartlett, tegenwoordig diplo matiek medewerker van de News Chro- nicle, heeft een interview met Hitier ge had, die het blijkbaar voornamelijk had toegestaan om Groot-Britannië en andere landen het geloof bij te brengen, dat Duitschland zich door bedreigingen niet uit het veld zal laten slaan. Het laatste wat Hitier zeide te wenschen, is isolatie, maar geen moeilijkheden op den weg van den Duitschen uitvoer zouden in staat zijn Duitschlands geest te breken. Gedurende den oorlog had Duitschland van vervang- mjddelen geleefd en zoo noodig zal het dat thans weer doen en met nog grooter succes. Olie uit steenkolen zou benzine vervangen en evengoed als kunstzijde, zal men kunstkatoen kunnen maken en een maal daar, zouden vervangmiddelen wel eens kunnen blijven, net als bietsuiker rietsuiker voor goed vervangen had. Het nationaal-socialisme kan door tijdelijke moeilijkheden in het verkrijgen van grondstoffen volgens Hitier niet gefnuikt worden. Wanneer de boycot voortgezet wordt, dan zou Duitschland tot represail les moeten overgaan. De nationaal-socialistische beweging zal noch rechts noch links, maar in rechte lijn voorwaarts gaan. In verband met het onlangs in Duitsch land van kracht geworden verbod tot ver zending resp. het meenemen van Duitsche RÜksbankbiljetten uit Duitschland is er twüfel over ontstaan, in hoeverre dit voorschrift ook voor buitenlanders, die in Duitschland reizen, geldt. Het Duitsche consulaat deelt daarom mee, dat personen, die uit het buitenland haar Duitschland toe komen, de door hen over de grens medegebrachte betalings middelen, van welken aard ook, op de te rugreis weder over de grens mede terug kunnen nemen. Dit geldt ook voor de door hen medegebrachte RÜksbankbiljet ten. Het is echter noodig, dat men zich bü het passeeren van de grens op zün reis naar Duitschland toe een bewijs uit laat reiken met aanteekening van de me degebrachte betalingsmiddelen. Wanneer RÜksbankbiljetten eerst in Duitschland zelf door het wisselen van buitenlandsche deviezen zijn verkregen, is medeneming naar het buitenland niet veroorloofd. In zulke gevallen moet een terugwisselen in buitenlandsche deviezen, voor de reis terug wordt ondernomen, ge schieden. Generaal Goering als vredestichter? Treedt bisschop Müller af? De Berlijnsche correspondent van de „Times" schrijft: Het is thans geen geheim meer in pro- testantsche kringen, dat rijksbisschop Müller en zijn medewerker dr. Jager waarschijnlijk binnen zeer korten tijd zul len verdwijnen uit het centrale kerkbe stuur. Iets van dien aard werd onvermij delijk geacht sedert het oogenblik dat ge neraal Goering in zijn rede in den Prui- sischen staatsraad (waar dr. Müller aan wezig was) de woorden van Frederik de Groote aanhaalde volgens dewelke een ieder zalig moest worden op zijn eigen wijze, en daaraan scherpe opmerkingen aangaande het kerkeonflict toevoegde, welke echter niet in de pers werden ge publiceerd. Verder meldt de correspondent, dat Goering thans een matigenden invloed uitoefent onder andere op een partijcon- fèrentie in Frankenland en in een dezer dogen uitgesproken redevoering er op aangedrongen heeft zich te matigen in godsdienstige kwesties, nu het Duitsche rijk in onderhandeling is met het episco paat over het concordaat. Het eerste bezoek van nieuwe Duit sche oorlogsschepen aan Engelsche ha vens zal 11 Juli plaats vinden, wanneer de kruisers Koningsberg en Leipzig te Plymouth zullen komen en daar verschei dene dagen zullen blüven liggen. Dit be zoek kan worden beschouwd als een tegenbezoek voor dat van de Britsche 'kruisers, die in den zomer van 1931 in Kiel geweest zijn. Wel hebben reeds herhaadeüjk na den oorlog Duitsche kruisers Britsche havens buiten het Vereenigd Koninklük bezocht. GÖBBELS NEEMT HET VOOR DE „RADICALEN" OP. Minister Göbbels heeft gisteren in Essen een rede gehouden, waarin hq betoogt, dat de strijd voor de nationaal-socialisten nog lang niet ten einde is. Ilun vqand zit, zeide de minister, niet bq de arbeiders maar bij de voorname heeren. Het nationaal-sociaiistisch programma is nog niet in vervulling gegaan, omdat het nationaal-socialisme nog niet de kans ertoe heeft gehad. FRANSCH GENERAAL NAAR WARSCHAU. Een gewezen chef van den Franschen generalen staf, generaal Deheney, is te Warschau aangekomen om te onderhan delen over de herziening van de Franseh- Poolsche militaire conventie, als gevolg van Barthou's bezoek aan Polen. ARBEIDSCONFERENTIE GESLOTEN. De Internationale Arbeidsconferentie heeft gisteren haar slotzitting gehouden. Amerilta heeft nog steeds niet geantwoord op de uitnoodiging om toe te treden, zoo dat het niet in den Raad van Beheer kon worden gekozen. Ook Nederland is daarin niet gekozen. Besloten is de 40-urenweek in 1935 weer in behandeling te nemen. Medegedeeld door het Koninklqk Meteorologisch Instituut. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Juni. Hoogste stand 768.0 te Toulouse. Laagste stand 749.1 te Reykjavik. Verwachting: Zwakke tot matige W. tot Z. wind, ge deeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer overdag. DE DOOPPLECHTIGHEID VAN DEN PRINS VAN LUIK. Kardinaal van Roey zal het sacrament toedienen. Kardinaal van Roey, aartsbisschop van Mechelen, zal Donderdag a.s., om 11 uur, in de koninklqke parochiale kerk van Sint Jacob op Coudenberg, het jonge prinsje Albert het doopsel toedienen. De leden van do koninklqke familie zullen zich, met de staatsiekoetsen, geëscorteerd door een escadron lanciers, naar de kerk begeven, waar het regiment karabiniers zal zqn opgesteld. Een compagnie zal zich, voor het bewijzen van de militaire eer, in het kerkgebouw bevinden. Bq de toediening van het doopsel zal de kardi naal geholpen worden door kanunnik Cocheteux, pastoor der parochie. De mi nisters en andere overheidspersonen, die bq de onderteekening van de geboorte- acte aanwezig waren, zullen samen met de hofdignitarissen en andere autoriteiten, alsmede een aantal genoodigden uit den adelstand en de hooge burgerij, de plech tigheid bqwonen. HUWELIJKSBANDEN TUSSCHEN PERZIË EN IRAK. Volgens te Ankara, uit Teheran ont vangen berichten, is de Sjah van Perzië voornemens zqn jongste dochter uit te huwelijken aan den Koning van Irak. Men beschouwt dit als een bewqs, dat de Sjah van Perizië grooten prijs stelt op een nauwe vriendschap met Irak. BISSCHOP BARNES OVER VRAAG STUKKEN VAN INTERNATIONALE POLITIEK. Dr. Barnes, de bisschop van Birming- ham, verklaarde Zondag in een preek, dat, indien men zijn zin deed, het verdrag van Versailles zou worden herzien en Duitschland zijn koloniën terug zou krijgen. De bisschop verklaarde verder, dat Enge land in ieder geval moest ontwapenen, zonder zich te storen aan de overige mogendheden Engeland moet vertrouwen op een politiek van internationale recht schapenheid. DE LANGE GOLVEN. Ontevredenheid te Lenden. Nederlands 1875 m. De te Londen gehouden conferentie van de Union Internationale de Radio- diffusion (gevestigd te Genève en te Brussel) is thans geëindigd en omtrent de resultaten kunnen wq, wat den radio- omroep betreft, mededeelen, dat er een zeer groote ontevredenheid van de landen, die over lange golven beschikken, tot uiting is gekomen. Praktisch gesproken heeft men er wat de lange golven betreft een mislukking van het thans vrijwel geheel doorgevoerde plan van Luzern moeten constateeren. Ons land heeft, naar men weet, sinds Radio-Parijs uit onze buurt verdwenen is, geen reden tot klagen meer en wq kunnen ons slechts over het behoud van onze 1875-m golf verheugen. Onze positie ten aanzien van deze golflengte schijnt bovendien te Londen er eerder op voor uit dan achteruit te zqn gegaan, terwql Roemenië gerapporteerd heeft zeer veel last van Nederland te ondervinden. Het geen zeggen wil, dat Brasov, het Roe- meensche zendstation op 1875 m. vaak door Kootwqk (dezelfde golflengte) ge stoord wordt, terwql wq geen hinder van Brasov ondervinden 1 Hetgeen aan ons eigen adres wel een geluk wensch waard is Overigens klaagden te Londen alle langegolf-bezitters. Wat de korte golven betreft, werden slechts op detailpunten klachten vernomen. EN Vreugde om de behouden terugkomst. Velen zqn er, die na zulk een storm nim mer terugkeeren en velen zqn er, die in de toekomst ditzelfde lot zullen onder gaan. De vangst wordt duur betaald. Maar ook al stormt het niet, dan nog is het bestaan van den visseherniau niet be- nqdensw aardig. De bemanning, 14 koppen sterk, bestaat uit: de schipper, de stuurman en de ma chinist, die bq de visseherq monteur wordt genoemd. Deze slapen achteruit in de ka juit, in vaste kooien. De rest van de be manning, bestaande uit 5 a 6 matrozen, 2 oudsten, 1 jongste, 1 reepschieter en een afhouder, slapen allen in het vooronder, ook in vaste kooien. De ruimte, welke overblijft, is juist ge noeg voor een bank onderlangs de slaap plaatsen en een kachel om het eten op te koken. De plattegrond van dit slaap- en woonvertrek is een driehoek met een basis van naar schatting 33 m en een hoogte van 41 5 m. De matrozen zqn in leeftqd de oudsten, zij trekken het net binnenboord en staan bq het want. Aan de twee oudsten is de zorg voor de peezen toeverrtouwd, ge weet wel de boven- en onderpees van de netten, welke eerste wordt opgehouden door tonnetjes (breelen) of ook wel leeren luchtballen en welke laatste met lood is verzwaard om het net recht op te houden. De reepschieter schiet de binnenboord komende reep op in het ruim. De afhou der leidt de reep langs het spil. De af houder is de jongste van het gezelschap, gewoonlqk niet ouder dan 34 of 15 jaar. Het lid van de bemanning, dat „jongste" wordt genoemd, is dus niet de jongste in leeftqd. De oudste, jongste, reepschieter en af houder worden respectievelijk ook wel ge noemd: de 6/8, 5/8, 4/8 en 3/8. Deze be naming houdt onnüddellqk verhand met het aandeel in de winst. Deze winstver- deeling is merkwaardig genoeg om hier even te laten volgen. De schipper krügt 28 per week vast loon 2 X 1.96 van elke 100 winst, de stuurman 14 1.96 -f- 1/8 X 1.96, de matroos 14 1.96, de oudste 10 -f 6/8 X 1.96, de jongste 8 5/8 X 1.96, de reep schieter 7 4/8 X 1.96 en de afhou der 5.25 3/8 X 1.96. Allen dus een vast loon een zeker aandeel in de winst. Een m.i. vrij ingewikkelde berekening en een zonderling getal: 1.96. Als het nu nog door 8 deelbaar was! In het begin van den zomer, in Mei, Juni en Juli, in welken tqd de vloot in het Noordelqk gedeelte van de Noordzee zit, begint de werkdag al vroeg. Dan wordt het net, dat daags tevoren op de A(chter) M(iddag) is uitgezet, 's nachts om twee uur reeds gehaald, want dan wordt het licht en bq daglicht zwemt de haring veel dieper onder water. Wan neer de helft van de vleet is binnenge haald, wordt er 1530 minuten gepau zeerd om een kommetje koffie te drinken. Zoodra de geheele vleet binnen is, wordt een andere plaats opgezocht of op dezelf de plaats opnieuw „geschoten", al naar Om 4 a 5 uur A. M. is de dagtaak ge woonlijk afgeloopen en dan gaat de reep schieter visch bakken en rijst koken. Vóór den avondmaaltijd wordt op de meeste loggers een korte godsdienstoefe ning gehouden, waarin de schipper voor gaat. Die leidt des Zondags ook den kerk dienst, welke van half tien tot half twaalf duurt. Dan wordt er ook niet gevischt. Des gelang er weinig of veel is opgehaald. De morgenschaft bestaat gewoonlijk uit ge weekte zeekaak, koffie of thee. Daarna wordt de gevangen haring direct gekaakt, gezouten en in tonnen ver pakt. Dit laatste is een werk voor de oudste matrozen, want dat moet zorgvul dig geschieden, met het oog op de lucht dichtheid. Zaterdags wordt voor het laatst geschoten en daarna niet meer tot Zondag- of ook wel Maandagmiddag. Het behoeft geen betoog, dat de maaF tjiden zeer eenvoudig zün. Ik geloof niet, dat er veel „landrotten" zqn, die op den duur genoegen zouden nemen met het volgende wekelqksch menu: Maandag snert, Dinsdag capucijners, Woensdag bruine tooonen, Donderdag ca- pucqners, Vrijdag snert, Zaterdag bruine boonen, Zondag capucqners. De stuurman verdeelt het eten en de oudste matroos is kok. Gegeten wordt door drie man tegelqk uit een waschblik. Wel wordt er bq het uitgaan versch brood en versche groenten meegenomen, maar dat is natuurlqk na een paar dagen verdwenen. Verder eiken avond droge rijst met stroop en gebakken haring na tuurlijk. Wat de hygiëne betreft: men heeft aan boord van een visschersvaartuig in het algemeen geen gelegenheid om zich daar aan te huiten te gaan. Wasschen doet men zich alleen é.éns per week in een puts, d.w.z. hoofd en han den. Van lichaam wasschen is met het oog op den watervoorraad geen sprake. Het spreekt vanzelf dat in zulke levens omstandigheden de verhouding tusschen de mannen onderling goed moet zijn. Slechte elementen, opstokers en rad draaiers worden ontslagen. Dat is één van de redenen waarom het gemiddelde gehal te van ons visschersvolk goed is. Op de nieuwe loggers is de toestand wel wat verbeterd: er is een apart kom- buisje, elke man heeft een eigen kooi (vroeger sliepen ze vaak met z'n beiden in één kooi) en ook de drinkwatervoor ziening is beter. De nieuwe loggers heb ben een tank welke 3 h 4 ton zoetwater kan bevatten. Vroeger moest men dat water meevoeren in oude haringvaten, die altijd vettig en meestal lek waren. Ook is op de nieuwe loggers een be- lioorlüke W.C. aanwezig, ter vervanging van het tonnetje, dat alleen bq goed weer VOOR DEN POLITIERECHTER. Een verdachte, die de beschuldiging nlcl nam. Zitting van Maandag 25 Juni. Een heer, met name W. Joh. G. M., te Den Helder, die door zekeren heerL. M. B. Polak op 13 Maart werd aange maand een door hem aangegane schuld te voldoen en daarbq werd geassisteerd door den heer S. Leydeckers, zou ge noemden heer Leydeckers hebben mis handeld door hem een klap op den schou der toe te dienen. De verdachte beweerde echter geen gelegenheid te hebben ge kregen iets dergelqks ten uitvoer te bren gen en daar voorts de mishandeling van geen beteekenis bleek te zqn, werd ver dachte vrijgesproken. Walgelijk bedrijf. De niet-verschenen Urker, Pieter K., bad zich 24 Maart als een minderwaardig mensch betoond, door 2 honden met ge weld op te nemen en tegen den grond te slingeren; bovendien had hq later den rijksveldwachter P. Tiesen nog beleedigd, door hem de woorden zuiplap en huiche laar toe te voegen. Het schijnt, dat dit heer een lastige kerel is, volgens testimo nium van den rijksveldwachter. Eisch voor de beleediging 35 boete of 35 dagen. Vonnis- conform eisch. Ter zake dierenmishandeling moest verdachte wor den vrqgesproken wegens bewqsgebrek, wat wel te betreuren valt. Op een afgesloten rijweg gereden. De expediteur Pieter B„ uit Sehagen, had op 16 April de vordering van agent Te Pas genegeerd, en was met zijn motor rijtuig een afgesloten rijweg opgereden. De verdachte beriep zich op de voortdu rende wisseling in het afsluitgebod, een maatregel, die niet aan verdachte stond te beoordeelen, vermeent de Politie rechter. Eisch 25 boete of 15 dagen. Vonnis conform. De Politierechter dreigt bij her haling met het oplegging van een gevan genisstraf. Vader van negen kinderen gedood. Een hevig onweer heeft Zondagmiddag boven een groot deel van Midden Lim burg gewoed. In het gehucht Pey, bij Echt, is de bliksem ingeslagen in de wo ning van den arbeider D. Verkooien. De man, die 48 jaar oud is, en vader van negen kinderen is, werd op sla. ge dood. Zondagmiddag tegen vijf uur is bij den landbouwer Maessen te Maasbracht de bliksem in de stallen ingeslagen. Door de groote rookontwikkeling kon men zeer weinig redden. Bovendien stonden geen bluschmiddelen ter beschikking. De ge heele stallingen, bevattende drie runde ren, ongeveer 6000 kg hooi, een hoeveel heid koren en mais, alle landbouw- en tuinbouwgereedschappen zijn verbrand. Van de woning bleef niet veel meer over. Ondertusschen brak tegen half acht plotseling brand uit in de naast het huis van Maessen gelegen schuur van den landbouwer Bekkers, waar spoedig vier karrevrachten hooi in vlammen stonden. Door het nathouden van de schuur kon men verdere uitbreiding voorkomen. Bo vendien was later de Roermondsche brandspuit, die in het begin nogal wat moeilijkheden ondervond bij den aanvoer van water, tegen elf uur in staat alles te dooven. Zoowel M. als B. waren ver zekerd. Bij B. is dit reeds de tweede brand binnen een jaar. Eveneens sloeg de bliksem te Thorn in de woning van den landbouwer P. Ton- naer. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het huis totaal afbrandde. Niets kon worden gered. In de schuur gingen drie varkens verloren. De heer Tonnaer, die alleen thuis was, kon zich door uit het venster te springen, in veiligheid brengen. Ook sloeg de bliksem in de pastorie te Montfoort. Dank zij het kranige optreden van de buren en niet het minst de tegen woordigheid van geest van den pastoor zelf, kon het begin van brand spoedig wor-i den gebluscht. De schade is niet groot, en wbrdt door verzekering gedekt. dienst kan doen. Bq slecht weer fungeer de het spuigat als toilet. De verzorging van zieken is uiteraard: zeer beperkt. De schipper is tegelqk dokter en heeft voor de verzorging van wonden een ver- bandkist tot zijn beschikking. Dat hier mede lang niet alle wonden kunnen wor den genezen blijkt uit de vele zwerende ledematen, meestal handen, welke den dokter van de „Nautilus" ter behandeling worden aangeboden. Ook patiënten met Interne ziekten komen vrij veelvuldig voor. Het is eigenlijk verwonderlqk hoe velen er nog zijn, die zonder lichamelijk of geestelqk letsel het ruwe, harde visschers- baantje vele jaren achtereen verdragen. Het kan dan ook niet anders, of velen zqn er, die dit harde leven eigenlijk niet kun nen verdragen. Maar opgeven? Werkloos worden? Neen, dat wil de visscher niet. Liever gaat hq voor 12 in de week zqn moeilijk bestaan tegemoet, dan de hand op te houden voor steun, welke in vele ge vallen meer bedraagt. „Liever in den storm dan op straat" is zqn leus. En 'n storm van de kracht en den duur, zooals wq in October 1933 te doorstaan hebben gehad is heusch geen zeldzaamheid! Zeker niet voor de visschers! Wat ons, opvarenden van de „Nautilus" betreft: het is de ergste storm geweest, welken we in die maand hebben be leefd. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7