a sp© T a %m Opleiding tot bestuurder van verkeersvliegtuigen Het effect van onze weermacht. Wegenaanleg in Noord' Holland. De rijwielbelasting. De weekstaat van de Nederlandsche Bank. GEMENGD NIEUWS Auto tegen een boom gereden. Baldadigheid op het j platteland. In moddersloot gestikt. Doorden bliksem getroffen UIEN MARINE-UNIFORMEN Vier mille verdeeld. IM@© ,0vLsS!r""°'"k Het onderzoek in de zaak'Stawisky. Corruptieschandaal in Leningrad. Een maand vacantie voor de S.A. Vijf Belgen verdwenen in Duitschland. werkS £2" rpTrtu,?eer2<,peS^r''is Uit de gevangenis ontsnapt. Gevangenisbewaarder geworgd. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 28 JUNI 1934. peiwoneelraad NEDERLANDSCHE spoorwegen. Het geschil ten aanzien van de samen werking in den personeelraad der Neder Undsche Spoarwegen tussch<*n den Bonc van ambtenaren in dienst bij de Neder- landsche Spoorwegen en de ovc-ige per soneelsorganisaties is bijgelegd, zooaal weer volledige samenwerking tusscnan die organisaties in den personeel raad is verkregen. 15 plaatsen voor 1934. Voor 1934 zullen tien jongelieden in de gelegenheid worden gesteld om als ad- spirant-bestuurder van verkeersvliegtui gen aan de kweekschool voor de zeevaart te Amsterdam de opleiding te volgen als nader is omschreyen in de beschikking van den minister van waterstaat van 29 Juli 1931 (Staatscourant no. 145 van 1931). Tevens worden vijf plaatsen als reserve- adspirant-bestuurder van verkeersvlieg tuigen opengesteld. De candidaten. die voor plaatsing als adspirant of reserve-adspirant in aanmer king wenschen te komen, moeten voldoen aan het volgende: a. op 1 Juli 1934 den leeftijd van 17 jaar hebben bereikt, doch op dien datum liet '21ste levensjaar nog niet zijn inge treden b. blijkens een onderzoek door den Vliegmedischen Dienst hebben voldaan aan de eischen van lichamelijke geschikt heid vor het vliegbewijs B, bedoeld in artikel 36 van de regeling toe zicht luchtvaart (St-bl. 1928, no. 454, laat stelijk gewyzigd overeenkomstig St.bl. 1934, no. 236), zoomede aan die voor de toelating tot de examens van stuurman aan boord van koopvaardijschepen (St.bi. 1907, no. 353, laatstelijk gewijzigd over eenkomstig St.bl. 1932, no. 685); c. in het bezit zijn van het einddiploma eener H.B.S. met 5-jarigen cursus B met voldoende cijfers voor wis- en natuur kunde of een daarmede overeenkomenden graad van algemeene ontwikkeling bezit ten. De opleiding, welke geschiedt over eenkomstig de door den minister van wa terstaat vastgestelde bepalingen voor de opleiding tot bestuurder van verkeers vliegtuigen, duurt ten minste 2 jaar en 2 maanden en ten hoogste 3 jaar. Inlichtingen worden op aanvrage ver strekt door den directeur van den Lucht vaartdienst, Heerengracht 2, 's Graven- fa age. Zal bij eventueel conflict onze neutraliteit ontzien blijven? De burgemeesters van Maastricht en Weert hebben het volgende adres aan den ministerraad gezonden: Geven eerbiedig te kennen de onderge- teekenden, burgemeesters van Maastricht Tilburg en Weert; dat in een bijeenkomst van burgemees ters uit verschillende deelen van Noord- Brabant en Limburg, gehouden te Eind hoven op 20 Juni j.1. waaraan werd deel genomen door de burgemeesters van Ber gen op Zoom, Breda, Eindhoven, Geleen, Helmond, 's-Hertogenbosch, Kerkrade, Maastricht, Roermond, Roosendaal, Sit- tard, Tilburg, Venlo, Venray, Waalwijk en Weert of hunne vertegenwoordigers (de burgemeester van Heerlen, verhinderd de bijeenkomst bij te wonen, verklaarde zich nader met het genomen besluit te vereenigen) aan ondergeteekenden is opgedragen het navolgende te Uwer ken nis te brengen: dat bij hen en velen onder hunne ge meentenaren ernstige bezorgdheid is ont staan over de vraag of van de Nederland- sche weermacht bij de thans reeds door gevoerde en nog te vreezen bezuinigingen Uj een onverhoopt eventueel conflict wel eene zoo groote en in het bijzonder preventieve kracht zal uitgaan, dat de neutraliteit van ons Vaderland zal wor den ontzien en geen enkel deel van het Nederlandsch territoir zal worden go- schonden dat een bevredigende beantwoording van deze vraag wel in de eerste plaats is een belang voor het geheele land, maar toch voor de zuidelijke provinciën van neer direct belang, omdat het lang niet denkbeeldige gevaar bestaat, dat bij een treffen van tegen elkaar staande machten het terein van den strijd zal liggen op Noord-Brabantschen en Limburgschen bodem; dat dit gevaar alleen zoodanig kan wor den afgewend, wanneer onze weermacht zoodanig sterk is. dat van haar een krach- tige preventieve werking uitgaat, zoodat de voorzorgsmaatregelen, die in deze naar hun oordeel dienen te worden genomen, in de eerste plaats moeten bestaan uit de verhooging van de weerbaarheid, de sterkte en de kracht van de Nederlandsche weermacht, zoomede uit het op hoog peil brengen en houden van haar uitrusting en bewapening en uit het nalaten van die bezuinigingen, welke de waarde van de weermacht zouden kunnen schaden: dat, aangezien toch voor een groot deel Ban de preventieve kracht van ons leger Je danken is geweest, dat w(j in 1914 bui ten den oorlog zijn gebleven, het der Re- geering moge behagen alle maatregelen te nemen, die de weermacht van ons tegei. voord ig leger zoodanig zullen opvoeren, nat het door zijn preventieve werking ih staat zij eventueele gevaren van een bui- ,inv;al te ^komen en de onafhankelykheid van Land en Volk te handhaven. ("•g.> Mr. L. B. J. van Oppen, burgemeester van Maastricht. -g.) Mr. dr. F. L. G. M. Vonk de Both burgemeester van Tilburg. (*-g.) Mr. W. F. M. Kolkman, burgemeester van Weert. Wat tot stand is gekomen. In het verslag van Ged. Staten omtrent den voortgang sedert September \9i-> van de werkzaamheden aan het provin ciale wegenplan en aan de provinciale kanalen wordt o.m. meegedeeld dat: De aarden baan van het gedeelte Lim- nien—Bakkum is voor het grootste ge- deelte gered. Het viaduct over de spoor baan Uitgeest—Alkmaar, hetwelk door de NedL Spoorwegen voor rekening van de provincie Noord-Holland wordt ge bouwd, is in uitvoering. Een gedeelte van den weg Bakkum (Jastricum aan Zee, dat door de duinen loopt, wordt in werkverschaffing gebrachj op een kruinsbreedte van 15 m; met het werk is kortgeleden aangevangen. Het aanleggen van de aarden baan in het tracé Alkmaar—Schermerhorn—de Hulk tusschen Schermerringvaart en de Beemsterringvaart is voltooid. Alle voor den aanleg van de kanalen en wegen Stolpen—Schagen en Schagen Kolhorn benoodigde terreinen werden aangekocht, terwijl met de betrokken openbare lichamen tot overeenstemming werd gekomen. Met het bestuur van de n.v. Spoor (Stoomtram)weg Schagen—Wieringen werd evenwel nog geen overeenstemming bereikt inzake de kruising van het kanaal en den weg SchagenKolhorn met de eigendommen dezer naamlooze vennoot schap. Volgend jaar pas verhooging. Bij een deel van het publiek" blijkt de meening te bestaan, dat de verhooging van de rijwielbelasting van een rijksdaal der tot drie gulden reeds met 1 Augustus zou ingaan. Dat is echter niet het geval. Bij nota van wijziging van het wetsont werp tot instelling van een Verkeers- fonds, wordt (dit zij in herinnering gebracht) voorgesteld de wet met ingang van 1 Januari 1935 in werking te doen treden, met uitzondering van het bepaal de ten aanzien van de rijwielbelasting, waarvan wordt voorgesteld deze 1 Augus tus 1 9 3 5 te doen ingaan. Een en ander natuurlijk behoudens goedkeuring van de Staten-Generaal. De goudvoorraad andermaal toegenomen, en wel met nagenoeg f 14.4 millioen. Ook in de afgeloopen week is de goud voorraad van de Nederlandsche Bank, naar de hieronder afgedrukte weekstaat te zien geeft, met een niet onaanzienlijk bedrag toegenomen. Bedroeg de over winst een week te voren circa 7 mil lioen, thans blijkt de vermeerdering ruim het dubbele te hebben bedragen, en wel nagenoeg 14.4 millioen. Feitelijk is deze goudstroom naar onze centrale crediet- instelling reeds van begin April af aan den gang. De goudvooraad bedroeg toen 786.4 millioen; thans heeft hij reeds een hoogte bereikt van 841^ millioen, een vooruitgang in nog geen drie maanden van 55 millioen, waarvan 21H mil lioen de aanwinst van de laatste twee we ken uitmaakt. Vergeleken met een jaar geleden, toen de groote gouduitgiften voor het buitenland nog druk aan den gang waren, is de goudvoorraad nu al nage noeg 75 millioen hooger. (N. Rott. Crt.) N.V. ALGEMEENE NOORD-HOLL. MAATSCHAPPIJ VAN LEVENS VERZEKERING, GEVESTIGD TE HAARLEM. Bovengenoemde Maatschappij, onder directie van de heeren R. Baas Azn. en Mr. A. R. Baas, hield heden, 26 Juni, haar jaarlijksche vergadering van aan deelhouders. Aan het door directeuren uitgebrachte verslag ontleenen wij het volgende: Het verzekerd kapitaal, vermeerderd met de verzekerde rente, steea tot 19.060.539.—. De rekening ..Premiën en Koopsom men wijst als saldo een bedrag aan van 596.934.28}^. De sterfte onder de verzekerden had een zeer gunstig verloop; de waargeno men sterfte bedroeg 60.8 pet. van die. welke berekend was. f 43.739.13 op de extra reserves, komei deze op de balans voor met een bedrag van f 291.400.— Aan het pensioenfonds voor personeel werd uit de winst 5 000.— toegevoegd^ dat daardoor tot 80.000.klom. De vergadering hechtte, na prae-advie$ van Commissarissen, hare goedkeuring aan de overgelegde Balans en Winst- en Verliesrekening, de directie déchargeerencj voor het gevoerde beheer. De verschillende voorstellen omtrent bij- en afschrijvingen en winstverdeeling werden aangenomen. Het dividend bleef onveranderd, gelijk aan dat van het vori ge jaar. Binnenland Een doodei Dinsdagochtend omstreeks half vijf is de cornet A P. J. H. uit Den Haag, leerling van het hoofd aal emfw vbgk xez leerling van de school voor verlofsoffij eieren der bereden artillerie te Ede, tusj schen Arnhem en Ede met een auto tegeil een boom gereden. Het chassis zat geheel om den boom, terwijl de carosserie onge veer 20 meter verder in het hakhout lag, R. zelf lag nog vijf meter verder; hij was ernstig verminkt en dr. Weyer uit Ede die spoedig ter plaatse was, moest der dood constateeren. Waarschijnlijk is de auto door de glad heid van den weg geslipt. Vele processen-verbaal te Overschiei De plattelandsgemeenten, in het bij zonder van Zuid-Holland, zyn beruchf door de baldadigheid van de jeugd, dië zich uit door het molesteeren van voor bijgangers, het naschreeuwen van waf vreemd schijnt en het vernielen van eerj anders eigendom. De politie te Overschio heeft thans met kracht ingegrepen en tegen een vijftien jongens proces-verbaal opgemaakt, o.a. wegens straatschenderij, vernieling, baldadigheid en zedendelic ten. Ongeveer 25 jongens zijn gehoord. Met kracht zal ook verder tegen dezq ondeugden worden opgetreden. Maandagavond ongeveer 9 uur heeft te Alblasserdam een ongeval plaats gehad, waarbij de 14-jarige B. van Herk om het leven is gekomen. Twee jongens, het zoontje van den landbouwer en melk- slijter J. Noorlander en B. van Herk had den toestemming gevraagd om te mogen meerijden met een voer hooi, dat voor den vader van eerstgenoemde bestemd was. De jongens waren beiden bovenop het hooi gaan liggen. Door het draaien in het Korteland kan telde de wagen met hooi plotseling. Het zoontje van N. zag nog kans door een sprong het gevaar te ontkomen, doch de jonge van Herk schoot met zijn hoofd in een moddersloot, het heele voer hooi kwam op hem terecht. Onmiddellijk heeft men alle pogingen in het werk gesteld om den jongen te bevrijden, terwijl on middellijk de doktoren werden gewaar schuwd. Nadat de jongen bevrijd was. hebben de beide doktoren Hooftman en de Haan, bijgestaan door E.H.b.O.-leden, getracht de levensgeesten op te wekken, doch he laas zonder resultaat. Tijdens een hevig onweer, dat Dinsdag ochtend om ongeveer twaalf uur boven de gemeente Sprang-Capelle woedde, werden vijf menschen, die bezig waren een huis te bouwen, door den bliksem getroffen. De 30-jarige van Beek uit C!a- pelle was direct dood. De overige werk lieden kregen ernstige brandwonden aan handen en voeten. Van Beek laat een vrouw en vier kinderen onverzorgd achter. POGING TOT BEROOVING. Vijf jaar gevangenisstraf ge- elscht. Voor de rechtbank te Maastricht heeft Maandag terecht gestaan F G., hulpmon teur te Geleen, ter zake, dat hij H. Wei ter, die per fiets van Born naar Urmond reed met 2000 loon voor de werklieden aan de kanaalwerken van den Breejen v. d. Bout van achteren heeft aangevallen en hem met ijzer een slag op het hoofd heeft toegebracht. Toen Weiter zijn mes trok, ging verdachte er van door, wierp later het ijzer weg, doch werd gevat. Ver dachte staat slecht bekend. Het O.M. eischte 5 jaar gevangenis straf. KIPPENDIEFSTAL OP GROOTE SCHAAL. Te Rafelder, gem. Gendringen, zijn bij de familie Geurink, in één nacht 140 kip pen gestolen. Doordat met de aangifte van den diefstal werd gedraald, wordt het opsporingswerk der politie bemoeilijkt. Bij den landbouwer B. op Klooster Sion zijn 50 witte leghorns gestolen. DE MOORD IN DE BOOMSTRAAT TE AMSTERDAM. Bij de Dinsdag voortgezette behande ling van de zaak betreffende den moord in de Boomstraat te Amsterdam, heeft de procureur-generaal van het Gerechtshof te Amsterdam, mr. Baudin, bevestiging geëischt van het vonnis der rechtbank ifces jaar gevangenisstraf) en verande- ïing van de qualificatie in doodslag. Wij komen op de zitting nog terug. DOOR HET PLAFOND VAN EEN KERK GEVALLEN. Dinsdagmiddag tegen half vier is de 19-jarige schildersknecht, F. Kruyzen, te Tilburg, die bezig was met het inzetten van een glas-in-loodraam, in de kapel van de Zusters der Liefde aan den Oudendijk aldaar, vermoedelijk doordat hij misstapte, door het plafond gevallen. Naar het St. Elisabeth-ziekenhuis over gebracht, is hij een uur na aankomst overleden. BLIKSEM INGESLAGEN. Tijdens een hevig onweer boven Epe Dinsdagmiddag sloeg de bliksejn in de woning van den landbouwer Van Egte- ren, aan den Tongerschen weg. Een voorraadjhooi op zolder vloog dadelijk in brand. Het vuur greep zoo snel om zich INDISCHE UITR0STIN9EM Meest vertrouwd adres: Algemeene Coöperatie Koningstraat 102 Correcte pasvorm Zeer lage prijzen I heen, dat de bewoners met moeite alleen de varkens en kippen konden redden. Toen de brandweer kwam, stond het ge heele huis in brand. Door gebrek aan wa ter viel aan blusschen niet te denken. Het huis brandde geheel af, de inboedel ging verloren. Verzekering dekt de schade. OPLICHTING VAN MEISJES. De Haagsche rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen twee jongemannen, die oplichting hadden ge pleegd ten nadeele van meisjes (valsche belofte filmactrice te worden). In de zaak tegen den jongste werden de stukken gesteld in handen van den rechter-commissaris, teneinde een onder zoek naar de geestvermogens van dezen verdachte in te stellen, de andere werd overeenkomstig den eisch veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Belooning uitgereikt. Thans heeft naar wij vernemen de officier van justitie te Amsterdam de be looningen toegekend, welke uitgeloofd waren voor de ontdekking van de daders van de brandstichting in een villa op de Weteringschans, eind November '38 ge pleegd. Men weet, dat twee Oostenrijk- sche dienstboden de schuldigen zijn ge weest en deswege veroordeeld werden. De uitgeloofde belooning bedroeg 4000 en hiervan is 10 toegekend aan een dame, die destijds de politie heeft medegedeeld, dat zij op den avond van den brand een meisjes een koffer per taxi heeft zien vervoeren, 't Was de koffei met de kostbaarheden der villa-bewoners. De rest van het bedrag is ponds-ponds- gewijze en naar rangorde verdeeld on der tien leden van het politiecorps, die in deze zaak gewerkt en het onderzoek tot een goed einde gebracht hebben. Buitenland Radio ^program ma VRIJDAG 29 JUNI. Hilversum, 301 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4 00 VARA, 8.00 VPRO en AVRO, ir.0012.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 1Ó.15 VARA-orkest o.I.v. H. de Groot. 10.45 Declamatie J. Lemaire. u.00 Vervolg orkestconcert. 11.20 W. H. Vliegen: Democratie en dictatuur, U'.40 Vervolg concert. 12.00 Omroeporkest o.I.v. N. Treep. 2.30 Knipcursus. 3.00 Uit „Atlanta Rotterdam: Rata Dalvano met haar Hollandsche Dameskapel, 4 00 Gramofoonpl. 4-30 Voor de kinderen. 5 00 Strijkensemble met orgel o.I.v. H. de Groot. S.30 De Flierefluiters o.I.v. J.v.d.Horst m.m.v. A. de Booy (zag). 6.30 Blaasensemble met orgel o.I.v. P. Renes. 6-45 Toespraak H. Bouma. 6-55 Gramofoonpl. 700 VARA-orkest o.I.v. H. de Groot m.m.v. Mia Dorel (zang). 7 30 F. v. Meurs: Democratie en dictatuur. 7 5o Gramofoonpl. 8oó Lezing Ds. C. J. v. d. Burgh. r\A -4,1 I 0 w J-ezing 1J3. L Ue uitkeeringen. eigen risico beliepen 8.30 Uit Scheveni dit jaar 204.640.15. 1 - De premie-reserve moest een verhoo ging ondergaan van 143.449.91. Door deze verhooging komt de premie reserve op de Balans voor met een bedraq van 3.545.519.05, onder welk bedrag niet begrepen is de premie-reserve voor pos ten. welke bij andere Maatschappijen in herverzekering werden gegeven en die komt reKen'n3 van dc herverzekeraars f 189 r8?23°ntVan9St bedr°e9 dit 'aar De gemiddelde gekweekte rente in 1933 bedroeg 4.89 pet., hetgeen aanmerkelijk hooger is. dan de voor de reserve-bereke ning aangenomen rentevoet van 3}4 pet, Orkestconcert m.m.v. pianosolist, en 4 pet. L v 8 30 Vaz Dias. De onk. bedroegen totaal 241 468 57 '5 GramofoonPI- voWneCfiCCterrtcfcUil,C- gewaardeerd voigens den Ultimo December Koers. ^ees een verlies aan van f 69 239 13 t^F o likdoor dalin9 de«" dollarobliga- cs. Op vaste goederen werd 8.000 ar geschreven. Door bijschrijving uit de winst van n ingen: Residentie-orkest o.I.v. L. ochuncht. 945 Prof. R. Casimir: De ziel reist door het aardsch bestaan. 10.15 Vnjz. Godsd. Persbureau en Vaz Dias w w' ,D,jkcma: Het herdenkingsjaar \an het Nederl. Bijbelgenootschap. 11.00 Orgelspel Cor Steyn. 11.30—12.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de KRO r.00 9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 2'3foonpl"?VOOrdrïCht' pianoduetten Gramo- 3-45 Voordracht en Gramofoonmuziek 7-15 Lezing. 7-35 Gramofoonpl. 7 40 Piano-recital. 10.00 Gramofoonpl 11.0012.00 Gramofoonpl. ZATERDAG 30 JUNI. Hilversum, 301 M. V A RA-uitzendmg. 8.00 Gramofoonpl. 10.30 9.00 Klein VARA-ensemble o.I.v. F. Bakels. 10.00 Morgenwijding. VPRO. té. 15 Voor Arb. in de Continubedr. Klein VARA-ensemble o.I.v. F. Bakels, de Fliere fluiters o.I.v. J. v. d. Horst, en reportage. ii.30 Carillonconcert F. Timmermans. 12.00 De Notenkrakers o.I.v. D. Wins, en 'Gramofoonpl. 2.00 Zenderverz. 2.1S Gramofoonpl. 300 Dr. W. v. Ravesteyn: Hjalmar Branting. ;3.20 Gramofoonpl. з.30 Orgelspel J. Jong. 4.00 Filmpraatje M. Sluyser. 4-15 Pianorecital F. Uyttenbogaard, 4.45 Voor de kinderen. |S.oo „Der Bettelstudent" (Op Gr.pl.). ;5 40 Literaire lezing. 6.00 Gramofoonpl. 6.30 Friesche uitzending, m.m.v. Mimi Algra (zang), J. Jong (pianobegel.) en Y. C. Schuitmaker (voordracht). 7.15 Arb. Zangkoor „Kunst en Strijd" o.I.v. P. Zwager. 8.00 Herh. SOS-ber. 803 „Op bezoek bij Professor I. M. Inlove", spel van Boer. 8.57 De VARA roept toespraak A. da Vries de VARA hoog. 910 Gramofoonpl. 9.30 „Voor een dubbeltje wereldsensatie", pro gramma van S. de Vries, m.m.v. het VARA- Tooneel o.I.v. W. v. Cappellen, E. Busch (zang) en C. Steyn (orgel). 10.00 Carillonconcert S. Nees. 10.15 Gramofoonpl. to.30 Vaz Dias en VARA-Varia. 10.40 Orgelspel J. Jong. 11.00 Zang Eva Busch. 11.20 Gramofoonpl. Huizen, 1875 M. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 30 Godsd. halfuur. 12.15 Ensembleconcert. 200 Voor de jeugd. 2.30 Kinderuur. 4 15 Orkestconcert, lezingen en Gramofoonpl. 7 IS Voordracht. 7 35 Gramofoonpl. 8 00 Schlagermuziek. 9-30 Hoorspel. io.is Zangvoordracht. 10.30 Vaz Dias. 10.3S Voordracht. 10.50 Sohlagermuziek. 11 1512.00 Gramofoonmuziek. De minister van justitie heeft besloten, dat het onderzoek in de zaken-Stawisky en -Prince gedurende de vacantie niet onderbroken zal worden In de zaak van de Compagnie Fon- eière heeft de eerste kamer van de Pa- rjische rechtbank den directeur, Cochard. veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf en 1000 fres. boete en de administrateurs, generaal Berdi de Fourtou en Dargent, tot zes maanden gevangenisstraf en 500 fres. boete wegens oplichting en mede plichtigheid. De straf van Dargent is voorwaardelijk. Zeven beklaagden zijn vrijgesproken. De civiele partij kreeg een schadevergoeding van 7 millioen fres. toegewezen. Zeven doodvonnissen. Voor het gerechtshof in Leningrad is een proces gevoerd tegen 55 ambtenaren van vakvereenigingen en van het stede- jijk departement van financiën. Zij waren beschuldigd van verduisteringen, verval- schingen van boeken e.d. Zij zouden on der leiding van een vroegeren kolonel van het Tzaristische leger de stedelijke van Detskoje Selo voor rond 500 duizend roebel hebben benadeeld. Ze ven beklaagden werden ter dood veroor deeld, zeventien tot tien jaar tuchthuis straf elk. Nog een schandaal. Een ander telegram meldt, dat de ge- peoe te Leningrad 39 ambtenaren van een levensmiddelentrust wegens verduis tering gearresteerd heeft. Toen '11 Hollandsch rijmelaar onlangs zijn halve eeuwfeest vierde, Ben ik jaloersch geworden op zijn populariteit Ik vroeg mij af, of ik het óók nog eens zoover zou brengen, Dat men zou grijpen naar de krant om haastig na te zien Wat ik te zeggen had van Boeyink, Abattoirschandalen, Wn gaan naar Rome", Zomertijd en Droogte in het Land, Van Onnes, Tuchtelooze Jeugd, Examen plagerijen, Van Helden, Motorvlegels en de Scheepsramp van den Dag. Van 't Stille Strand, van Bloempjes- dagen, Nobelprijzen, Branden, Van hen die Scheiden of die Honderd Jaar geworden zijn, Verstekelingen, Huurdersstaking, Autoi Ongelukken, Van Onbewaakte Overwegen, Ruzies in den Raad. Wat mijn opinie over Spellingskwesties zou wezen, Van eelen, eeren, ee en 00, c h, de buigings-n, Verzekerings-bedrog, Gesmokkel, 't Eerste Kievitseitje, Vergiftigd ijs, Kampeeren, Hitte, Rouge, Lippenstift;; De Slanke Lijn, de Poolsche Corridor, „De Jacht Geopend", De Weervoorspelling, Tennisbroekjes en de „Bloemfontein", De Chaco-oorlog, Spoorhout-kwesties, Tante Pos en Barmat, Faillissementen, Dieseltreinen, Sluiting van Café's Maar niemand zal beteekenis aan mijn opinie hechten, Helaas ik'zal nooit leeren, hoe of men een rijmpje maakt, Ik zal het nooit begrijpen, dat men „Jan" op „kan" moet rijmen, Dat nè een zin met „Delft" men een met „helft" of „welft" verwacht; Ik zal het nooit meer leeren, dat men „saai" en „taai" moet rijmen, Dat men vervelend schrijven moet, wijl er „bevelend" stond, Dat men goedkoop moet dichten, wijl er „wanhoop" aan voorafging, „Gezocht" moet rijmen, op den zin: ,.Ik heb mijn ziel verkocht" Dat lezers na een zin met „Bets" een met geklets verlangen, Dat zjj na 't woord „kwartaal" een zin met wartaal willen zien. Ik praat prozaïsch-weg maar raak, heb geen benul van Dichten, En geef den moed maar op: 't wordt nooit Verheven Kunstl Een hunner beschuldigd van spionnage. Dragen van uniform verboden. hi£lrJfErnS£ df Pbergruppenführer, pu bliceert een besluit, waarin o.m. staat- De chef van den staf heeft de geheele dhe»,de °,aa"" J"11 va»»"''ê u 00K op ontspanning Dp s<;hoolvacantiemaand moet den S A -man ÏÜS. 8e2m' 2lin ™"w kinderen Om voorts te bewerkstelligen, dat de Een handelaar in textielgoederen, Rod. Michel uit Verviers, die eenigen tijd ge leden voor zaken naar Duitschland was vertrokken, is, volgens een bericht van den Belgischen consul te Aken, door een groep nazi's gearresteerd geworden. Het blijkt dat Michel ervan verdacht wordt zich meer dan eens reeds naar het Rijn gebied te hebben gegeven met het doel aldaar militaire inlichtingen, bestemd voor den Belgischen legerstaf, in te win nen. Hij zou dus verdacht zijn van spion nage. Aan den Belgischen consul is door de regeering te Brussel opdracht ge geven, zich in verbinding te stellen met Michel en met de bevoegde Duitsche autoriteiten, ten einde de juiste toedracht van de zaak te vernemen. Volgens een ander bericht zouden vier personen: twee heeren en twee dames uit Antwerpen, die voor een pleizierreis naar Duitschland waren vertrokken, eveneens spoorloos verdwenen zijn. Men vermoedt, dat ook deze personen zich ergens in ge vangenschap bevinden. (Nw. Rott. Crt.) Maandagavond is de gevangenbewaar der Otto Becker, toen hjj in de cel trad van den veroordeelden Wenzel Ottmar, in de gevangenis te Oelnitz in het Vogtland door dezen met een handdoek geworgd. Cttmar nam de sleutels mee en bevrijdde eerst twee politieke mede-gevangenen, Gebhart en Schroeter genaamd. Daarop ■lebben zij door quasi-hulpgeroep de in laar tuintje werkende vrouw van den ver-* moorden bewaker in haar woning gelokt n onder zware bedreigingen gedwongen een achterdeur te openen. Van hier zijn do 1 ie gevangenen over den gevangenis muur gesprongen en gevlucht. o vrouw heeft dadelijk alarm geslagen «{Li* i~mannen en gendarmerie zijn de vluchtelingen gevolgd. ,1-^1 u'--eerf'e was de afzetting dec dichtby gelegen Tsjechische grens. BERGBEKLIMMERS VERONGELUKT. ■r»9P den berg Geiselstein in de Allgau eieren) zijn Zondag twee bergbeklim mers uit Markt Oberdorf verongelukt. an een hunner is het zwaar verminkte üjk Dinsdag gevonden. De ander wordt nog vermist. VERHOOGING VAN DE PREMIE OP GEVANGENNEMING VAN DILLINGER. De Amerikaansche regeering heeft da premie op het hoofd van den bandiet Dil- nnger en van zijn eersten luitenant Gillis met 7500 dollar verhoogd tot 22.500.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2