Ingezonden Julianadorp GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 28 JUNI 1934 Zeekrijgsraad Willemsoord Langs de Straat. Arrondissements rechtbank te Alkmaar. Buitenland Scheepsongeluk in de haven van Lorient. Wat voor weer vandaag? Paniek in den onder- grondschen spoorweg. BINNENLAND Prin res Juliana in Engeland Maandag zal il dit mooie beginnen; dan oaan de draaimolens open en de poppen- ïatten zullen hun vertooning geven. En dan zullen de verrukte kindersnuitjes bedelen om een extra zakcent, om een kansje te mogen wagen in het groote ver maak van de kennis den draaimolen Straks, als ze groot zullen zijn. zullen ze nolens volens mee moeten draaien in ce kermis der ijdelheid, die wij maatschappn noemen. Dus. ouders, houdt een extra zakcentje apart voor de kermis week er. knkt dan eens naar de glanzenoe oogjes ;van uw kiemen, die er de wereld te rijk mede zijn. Overigens, de kermis is natuurlijk geenszins een vermaak louter voor en van kinderen. Integendeel. Wij hebben hier altijd de kermis gekend en pas het laatste iaar is zij afgeschaft, thans weder triom fantelijk binnengehaald. Laat ons hopen dat zij voor alle partijen: de ondernemer» zelf, de menschen, die er hun vermaak wmden. ende gemeente, profijt op levert. Wat deze laatste betreft, de groote buit is voor dit jaar al binnen, de begrooting is er mee gered en laten wij hopen, dat ook in komende jaren de ker mis nu zij er toch eenmaal weer is, ook voor de gemeentelijke portemonnaie vruch ten zal afwerpen Want een begrooting met een gat erinbrrr! Om niet van te slapen! FILMAVOND V AC ANTIEKOLONIES. Wie nog een of meerdere kaarten voor 'de filmvoorstelling van hedenavond wenscht te bezitten, haaste zich; nog en kele zijn er ten kantore en in den boek handel te krijgen en zoo mogelijk heden avond aan de Witte Bioscoop. Zitting van Woensdag 27 Juni. Deze zitting was geheel gewijd aan zaken, die reeds in vorige zittingen aan de orde waren gekomen. Aannemen van gliten. Allereerst kregen we de zaak van den korp.-bottelier J. J., die terechtstond voor het aannemen van giften. Geëischt was 2 maanden gevangenisstraf; de krijgsraad veroordeelde hem tot een gevangenisstraf van 6 weken, uitsluitend voor een der gepleegde feiten De andere waren door hem ontkend Verduistering van een horloge. De tweede zaak was die van den zee milicien-stoker-olieman 2e kl. A. S., die van zijn eerste meisje een horloge had verduisterd en dit aan zijn nieuwe meisje ten geschenke had gegeven. Hij beriep zich den vorigen keer op het feit, dat deze verduistering zou zijn gepleegd op een tijdstip waarop hij niet in dienst was der marine, zoodat hij dientengevolge ook niet kon worden veroordeeld. Er was een verklaring van zijn tegenwoordige meisje, bcticffende den datum waarop zij bedoeld horloge ten geschenke zou hebben ge kregen en deze verklaring klopte niet met haar latere opgaven, zoodat bedoeld meisje groot gevaar liep te worden ver volgd wegens meineed. Thans werd de officier-commissaris gehoord, de ambte naar, die voor de openbare zitting de verhuoren heeft geleid. Deze heer, de officier van administratie ie kl. Brünner, gaf zijn beëedigde verklaring omtrent het geen bedoeld meisje bij dit verhoor ge zegd had. Haar verklaringen zijn vrijwillig en zonder eenige pressie gegeven en er b k uit, dat zij het horloge vóór 21 Octo- b' r had gekregen. >e Fiscaal, mr Franken, vond geen b eiding op zijn in eerste instantie ge el men eisch terug te komen, en, gezien de zeer onsympathieke houding van den bckl evenmin om het thans ondergane voorarrest in mindering te brengen. (Verd. was de vorige week, teneinde te voorko- nic i, dat hij met zijn meisje zou praten, op verzoek van den Fiscaal in arrest 6 teld). vlr. Veldman pleitte voor dezen bekl., die thans ter terechtzitting een nog ai nerveusen indruk maakte en blijkbaar wel onder den indruk van zijn week voorarrest was geraakt. Hij wees er op, dat met de vc-klaring van de kroongetuige, bekl.'s tweede meisje, de zaak staat of valt; bekl.'s verklaringen zijn op zichzelf te vaag om daarop een veroordeeling te kunnen basee- ren. Hij wees er op, dat het niet absoluut noodig was, dat bekl. pressie had kunnen uitoefenen op bedoelde getuige; het was toch immers zeer goed mogelijk, dat het meisje allang vóór bekl. met verlof ging, het horloge had gekregen, niet ten ge- sc enke, maar „in bruikleen" Iet meisje, dat niet den indruk maakte bijster intelligent te zijn, heeft vermoe delijk niet de portëe van haar verklaring begrepen. Dat zij een meineed zou heb ben afgelegd, blijkt niet; pleiter hecht aan de in de volle vergadering van den Krijgsraad afgelegde verklaringen meer waarde dan aan die in het kabinet van den officier-commissaris afgelegd. Bekl. houding acht ook pl. allerminst sympa thiek nochtans meent hij tot tót een voorwaardelijke straf te mogen conclu- deeren, alsmede, natuurlijk tot restitutie van de waarde van het horloge aan het meisje, indien de Krijgsraad niet tot vrij spraak komt. Een militair delict is dit bovendien evenmin, deze zaak zou eigenlijk voor den burger-rechter moeten komen Re- en dupliek. In zijn repliek wijst de Fiscaal op een brief die bekl. heeft geschreven aan e de x eerste meisje, dat hem gevraagd had haar horloge terug te mogen hebben. H,j beweerde daarin het niet te kunnen geven, omdat bet hem ontstolen was. Die brief was al een paar weken geschreven vóór hij met groet verlof ging. Blijkbaar durfde hij aan A.V. (het andere meisje) het horloge niet terug te vragen. Spr. handhaaft zijn eisch, acht voor een voorwaardelijke straf, gezien de uiterst onsympathieke houding van oen bekl., geen termen aanwezig. Zelfs heeft hij zich niet ontzien zijn tegenwoordig meisje bloot te stellen aan een vervolging wegens meineed. Mr. Veldman wijst op de tegenstrijdig heid in 's Fiscaals 'houding, die in eerste instantie allen nadruk legde op de ge tuigenverklaringen en deze thans quantité négligeable beschouwt. En het gaat z.i. te ver het meisje van bekl. thans meineed in de schoenen te schuiven. Mr. Franken wil na dit antwoord nog maals het woord, doch dit wordt hem niet verleend. Slechts de Krijgsraad kan daarover beslissen, meent de president, mr. de Sitters, waarop de Fiscaal van het woord afziet. Bekl. zelf krijgt nu ook nog het woord. Hij zegt, dat zijn houding van den vo rigen keer ontstaan was uit een soort tegenspartelen, om buiten de gevangenis te blijven en houdt verder nog een tamelijk uitvoerig verweer. Het slot van de geschiedenis is, dat het delict niet wettig en overtuigend bewezen wordt geacht te zijn, zoodat vrijspraak moet volgen en bekl. uit de voorloopige hechtenis wordt ontslagen. Rechts of links van den weg? Als derde bekl. stond wederom terecht de mar. Ie kl. M. v. d. B., die door agent de Glopper wars bekeurd wegens het links van den weg rijden. De vorige maal was de zaak verdaagd teneinde bedoelden agent alsnog te booren. Aan de hand van een situatieteekening worden thans door agent de Gl. en een tweeden getuige, een mar. Ie kl., nadere verklaringen afge legd. Bekl. zelf zegt inderdaad door een achterkomend motorrijwiel te zijn opge jaagd zoodat by wel naar links moest uitwijken. De eisch was f 2.subs. 2 dagen, de Krijgsraad acht het feit even wel niet bewezen en spreekt bekl. vrij. Als vrouwen de lakens uRdeelen. De Jan in 't Veltstraat ligt stil en ver laten.... 'smorgens vroeg.. Hier en daar piept een deur en behoedzaam, als een slak uit zijn huisje, steekt een nog wat slaperig bewoner, de oogen nog om rand door dikke wallen, het hoofd bui ten de deur. Dan loopt hij in zijn overhemd naar buiten, draait de luiken open en schuifelt dan weer naar binnen, om moeder de vrouw een kopje heete thee met een ge smeerd biscuitje op bed te brengen... Verlaten ligt dan weer de Jan in 't Veltstraat. Een zwartharige poes zit. op. de steenen van de groote straat en miauwt klagelijk en in de verte bast een hond.... duwt een man een leege groenige visehkar. Maar dan ineens.... een donderend, geraas! Risten autobussen als Diesel-trei nen geweldig en grotesk stormenf door de verlaten straat. Met een behendige sprong wist de zwarte miauwende kat haar leven te redden. Voor 't huis van de voorzitster-penning- meesteresse-secretaresse - bode-propagan diste van de Dames-vereeniging „Hard- gaat-ie", staan de bussen stil. Plots is er feeststemming gekomen in de zooeven nog stille straat. Alle deuren vliegen open. Kleurig uitgedoste vrouwen snellen de straat op. De „Jan in 't Velt" wordt overweldigd, veroverd, door de vrouwen, maar ze wer pen geen barricaden op als eens hun zus ters in Parijs. Ze hebben geen zin in strijd.. Leve de leut, is 't vandaag en vroolijke kout overstemt nu alle stille ochtendgeluiden. ..Hard gaat-ie" gaat potverteren. Echt ongedwongen ieder krijgt een roosje Kijk. daar komt moeder Geervliet naar buiten. Een hoeraatje gaat op. Verdient ze ook. Moeder Geervliet heeft „rosies", van die mooie gekleurde papieren bloemetjes in haar hand. De dames klitten samen vrooljjk en ongdwongen Ieder krijgt een roosje ook krijgt ieder een liedje. Want zingen en klessen is vandaag het wachtwoord De vrouwen hebben de Jan in 't Velt straat veroverd. Bijna overal zie je vrou wen en nog eens vrouwen. Een enkele man lacht als een boer die kiespijn heeft Mogen er geen mannen mee. moeder Geervliet vragen wjj. Mannen, niks hoor, mannen zijn niks als last de mannen laten we vandaag thuis, die moeten voor een dagje, maar zien, hoe ze zich redden, 't Zal ze niet meevallen, wjj gaan uit en een fijne route man, een fijne route! We gaan Amersfoort bekijken, naar 't Belsehe mo nument en we gaan ook naar dePvra- nude van Austerlitz en ook komme we op bezoek in den tuin van den Duitschen keizer. Wie doet je wat? en we eten fijn in Utrecht en we dineeren in Apeldoorn Eenmaal m 't jaar zetten we de blomme tjes buiten. En jullie mannen dan, vraagt de Hel dersehe Courant wat moeten die stak kers uitvoeren? Onze mannen, die mogen op een houtje buten, die eten maar de lessies op van gisteren. - Onze mannen mogen Inïtah e" vegen en «^robben en de bahies schoone luiers aan doen - Manmm zyn vandaag bij ons niet in'tel oi V« .en geen leden va'i het manlijk ge slacht toe tot „Hard gaat-ie". Die nemen mee" een dan,es' die m<>gen Moeder Geervliet heeft 't mij vertrouwe- dS Moede? O* r* V00raI in heele trn/n e V,let wpfr een trofP vrouwen vandoor is, hoor, zet 't vooral in 't krantje, dat we overal in de stad leden bij de vleet hebben, dat er vandaag zelfs lui uit Huisduinen en Callanteoog mee gaaa Zet dat vooral d'r jn Want de Heldersehe krant lezen ze allemaal in Indië en die matrozen en onderofficieren op de schepen, die we ten 't: „Ieder jaar gaat Moeder Geervliet een dag met de damesleden, één dag met de kinderen potverteren. Heel wat van die jongens in Indië hebben met moeder Geervliet een lollige dag gehad en als ze nu niks lezen, dan zeggen ze: Hé. zou Aaltje Geervliet dood zijn? Niks hoor! ze leeft. Ze is spring levend, nog een echte ouderwetsche Hel dersehe. Geen kouwe drukte, maar alles goed, degelijk voor elkaar. Onder gejuich en uitbundige vreugde kreten zetten de vrouwen zich in de luxe wagens. Nu begint de jaarlijksche zege tocht van moeder Geervliet. Haal niet uw deftig neusje op, bou levard-bewoners, zeg niet hoe banaal! Het is heelemaal niet banaal, het is schoon en verheugd en poëtisch, deze echt, de gelijke ouderwetsche traditie van „pot verteren", die moeder Geervliet nog in eere houdt. Voor velen onder die vrouwen is die dag, doorgebracht in de heerlijke natuur, een zonnestraal die het grauw bestaan, van iederen dag verlucht. Gezellig, zonder dwaze etikette en plichtplegingen zal vandaag Hard Gaat- ie, de naamlooze vereeniging van moeder Geervliet, de damesleden doen genieten, zooals eens in den goeden ouden Helder- schen tijd onze moeders genoten.... Er zit meer poëzie in moeder Geervliet, dan zjj zelf vermoedt. Jammer, dat Justus van Maurik haar niet gekend heeft. Yvel, AUTO IN HET KANAAL. Dinsdagmorgen werd de aan den Rijks weg stilstaande winkeliersauto van den heer Th. N. Noot Mz. alhier, door een passeerende auto zoodanig aangereden, dat deze over den grasberm heen en in het N.-Holl. Kanaal terecht kwam. Door spoedig van alle zijden aanwezige hulp, werd een en ander weer op het droge ge bracht. De nog aanwezige voorraad krui deniers- en grutterswaren, waren echter door het water onbruikbaar geworden en alles lag door elkander. De schade wordt door verzekering gedekt; de aanrijdende auto bekwam slechts lichte averij. Per soonlijke ongevallen hadden niet plaats. Van een en ander is proces-verbaal opge maakt. (Buiten verantwoordelijkheid van de redacti» Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Geachte Plaatsgenooten. Zooals U reeds in de Heldersehe Cou rant van Dinsdag 26 Juni hebt kunnen lezen is het bedrag, voor de Vereeniging „Zonnestraal" bijeengebracht, dit jaar 560.68, of 70 meer dan vorig jaar. Dat dit resultaat is bereikt, is voor een groot deel te danken aan de krachtige hulp van onze collectanten en de vanouds bekende goedgeefschheid van het Helder sehe publiek. Ook willen wij onzen dank betuigen aan den Commissaris van Politie, voor diens welwillende houding jegens „Zonne straal." Voorts alle Taxi-ondernemers, die de „Zonnestraa.l"-vlag hebben gevoerd een woord van dank. Namens het Comité „Zonne straaldag", JAN MENS, Laan 38. weelde van een feestweek kunnen pet- mitteeren, hiervan slechts gebruik maakten, dan is ze nog minder nood zakelijk, want dan kon het bedrag van het tekort beter ©p één of ander weelde- of luxe-artikel als werkelijke „belasting omgeslagen worden. Dat is tenminste eerljjk. Men zegge niet, dat de exploitanten der verschillende vermakelijkheden aan staangeld het tekort dekken, want dit zijn ook geen filantropische instellingen, maar zjj vormen slechts het kanaal, waar door het geld van de ingezetenen in de gemeentekas stroomt Resumeerende kom ik tot deze conclu sie: reden voor een „feestweek" is er niet, het is slechts te doen om geld; de Raad kan of wil om één of andere reden geen „belasting" heffen, en besluit een feest week te geven, die nu denzelfden dienst moet doen, en hetzelfde resultaat moet opleveren als het spek in een muizenval. Ieder weldenkend burger zal zich echter door een dergelijke „belasting heffing" ten eenenmale gecompromit teerd gevoelen. Gedrongen door verantwoordelijkheids gevoel, ook tegenover mjjn mede-ingeze tenen, acht ik het mijn plicht hen allen op te wekken tot een algemeen protest tegen een dergelijk stelsel van belasting- betalen; een protest, dat niet duidelijker gedemonstreerd kan worden, dan door de a.s. „feestweek" totaal te negeeren. Met verschuldigden daifik aan de Redactie voor de plaatsing, hoogachtend, J. A. VAN DER VLIET, Koningstraat 35. Geachte redacteur. Ondergeteekende vraagt beleefd eenige plaatsruimte in uw blad voor onder staande. DE A.S. KERMIS. Nu de „feestweek", die natuurlijk een verkapte „kermis" is. aanstaande is, zou ik gaarne in het publiek hierover iets willen zeggen. Ik wil n.L nog even in herinnering brengen, waarom deze feestweek is geor ganiseerd, n.J. om een tekort in de kas der gemeentefinanciën mede te helpen dekken, tenzij dit besluit slechts de vlag zou zyn, om de eigenlijke lading, de wederinvoering van de kermis, te dek ken. Zooiets kan en mag ik echter van vooraanstaande menschen als gemeente raadsleden niet veronderstellen, en dus hou ik my vast aan het kastekort. Nu heeft de— raad een „feestweek" georganiseerd. We gaan dus feest vieren". Daar moet natuurlijk een reden voor zyn. Maar welke dan? Omdat we een tekort in de gemeente kas hebben? Dat zou toch al te dwaas zyn. Ja, maar waarom dan? Ik denk, dat er niemand is, die hierop een redelijk antwoord weet te geven. dat 18 logisch. Er is, vooral in dezen tijd van crisis en werkloosheid, heelemaal geen reden om geld uit te geven daar weten wp 1»n abf?lmit En nu S hILI allemaa wel, dat er aanstonds juu heel wat geld zal worden uitgegeven door menschen. die dit wellicht het min st! kunnen missen. Doch op deze wijze Waf" t»e v°orstemmers van deze dl °P. lagere gevoelens en bLtoan nft® P ken in het menschelijk de 'V evenmin een hoogstaan- keerd wif- 8,8 het eens omge keerd was. en juist de beter gesiü,eer degenen, die zich de den, of althans Meervoudige strafkamer. Zitting van Dinsdag 26 Juni. r Uispraken vorige zitting: Diedérich Hendr. P„ zwerver (gedeti- neèrd). Rijwieldiefstal en verduistering van een pink en geld te Wognum, 10 maanden ged. voorwaardelijk met 3 proef jaren, voorts in vrijheid gesteld. Salomon L„ Amsterdam. Hooger be roep overtr. motor- en rijwielreglement art. 3e. Vrijgesproken. Minne v. Heezen, fabrikant, Andflk. Hooger beroep vonnis Kantongerecht Hoorn betreffende overtr. motor- en rij wiel wet, vonnis bevestigd. Jb. Gr., visscher, Egmond aan Zee. Hooger beroep overtreding Jachtwet, 25 boéte of 10 dagen. Pieter H. en Jan Schr. Diefstal van een kacheltje, ieder 25 boete subs. 25 dagen. Jacob Gr., visscher, Egmond aan Zee. Hooger beroep vonnis overtreding Jacht wet, 20 boete of 10 dagen. Tj'heordorus Joh. B., visscher, Berkhout. Hopger beroep vonnis overtreding Jacht en [Viscsherijwet. Vonnis bevestigd, zege teijiggegeven, Teunis Bastiaan van D., Heemstede. Hobger beroep vonnis overtreding motor en I rijwielreglementen, vonnis bevestigd. Maarten B„ bakker, Zwaag. Hooger be roep vonnis overtreding Warenwet. Von nist bevestigd. Den Helder. Een winkeldieveaae staat terecht. De 21-jarige mej. G. E. O., zonder be roep, wonende te Nijmegen en tijdelijk vertoevende te Den Helder, stond heden voor den rechter ter zake, dat zij op on derscheidene data in Maart 1934, ver schillende winkeldiefstallen had gepleegd en wel: In den winkel van mevr. de wed. V. diefstal van 6 zijden hemden, zijden on derrok, 2 paar dameshandschoenen, voorts in den winkel van den heer J. Th. flesch jes crème de menthe, de mandarie en cognac, in den winkel van mej. M. J. 2 dameshoeden, bij E. M. dameshand schoenen en dameskousen en bii de firma v. d. L. een kruik Oude Bols. Het keurig gekleede meisje maakte een gunstigen indruk en werd door den heer Wiggers, qua persone en wat haar karak ter betrof met welwillendheid beoordeeld. De feiten door haar zelve gepleegd ■werden door het meisje erkend en zij ver klaarde over de gepleegde oneerlijkheid berouw te hebben, doch het bleek, dat zij ten; zeerste onder den verder fel ijken in- vloéd had gestaan van een tante, die zoo aanstonds terecht zou moeten staan. De in .beslag genomen voorwerpen, in een paar kisten aangevoerd, zouden een win keltje van bescheiden omvang hebben kunnen vullen. Om de zaak te vereenvoudigen waren dus: maar enkele feiten ten laste gelegd. De beide dames maakten er blijkbaar een; soort dagtaak van in onderscheidene winkels, die op het programma stonden, links en rechts zooveel mogelijk weg te gappen. Gelukkig, dat ten slotte de politie aan de wandaden van deze vrouwelijke ranipassers een eind kon maken. Na de visite van deze clientèle werden voortdu rend goederen vermist. Mej. Th. Hablous, destijds winkeljuf frouw bii de firma v. d. Lee, had de beide dames, de verdachte en haar tante, ver kocht een proeffleschje, nadat zjj eerst met interesse de prijscourant hadden be studeerd. Later werd gemist een flesch Lucas Bols. Volgens verklaring van het meisje had tante dezen diefstal gepleegd, wat den president eenigszins bevreemd de. „Wat moest ik eigenlijk met drank doen?" vroeg verdachte. De moeder van verdachte werd nog gerequireerd door den verdediger, Mr. Van Leeuwen, als getuigea décharge, doch op grond van het feit, dat zjj op de publieke tribune de behandeling had bijgewoond, kon zij alleen worden gehoord tot het geven van inlichtingen. De in dit proces berucht geworden tante was een zuster van deze vrouw, die haar zuster volkomen in staat achtte lot het plegen van dergelijke diefstallen en haar dochter daartoe over te halen. De Officier memoreerde in zijn requi sitoir, dat die tante niet zoo heel gunstig lakend stond in j)en Helder en deze repu- tatie sloeg ook wel een kwade nichtie dotii de lieve tante was de swaue b« nichtie *o«l suggestie en kwam volkomen onde. kwaden invloed van deze vrouw. Tante had het meisje natuurlijk me oprecht lief, doch misbruikte nichtje voo haar oneerlijke neigingen. Het meisje bleek veel beter te Min, dan oorspronkelijk werd gedacht: ook de n_ Be.verink, Directeur van het Huis van Be waring, gaf omtrent haar een gunstig ge- De Officier bleek dan ook volkomen bereid een voorw. straf te requireeren en vorderde tegen haar 6 maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proel- tijd van drie jaren. Mr. Van Leeuwen kon volkomen mee gaan met dit requisitoir en was eveneens overtuigd, dat de tante de oorzaak was van het gebeurde. Pleiter hoopt dan ook, dat door het uitspreken van een dergelijk vonnis, het leven van verdachte weer in goede banen kon worden geleid en refe reerde zich aan het requisitoir van den Officier. De tante ais heelster aeen succes De niet verschenen M. T. Th. echtgenoote van R„ te Den Heldler woonachtig, moest zich thans verantwoorden wegens heling op grond van het feit, dat zij een door diefstal verkregen flesch Bols als ge schenk van haar nicht had aangenomen Het meisje werd in deze zaak gehoord als getuige. De Officier kon echter niet slagen in de bewijslevering van deze tenlastelegging en requireerde alzoo vrijspraak. Na dit échec kon de uitdragerswinkel in de zaal weer worden opgeruimd. Naweeën van een drankzaakje. Op 20 Februari werd behandeld een drankwetovertreding in hooger beroep tegen den caféhouder Van Nimwegen te Den Helder en had Mej. Jansje van N„ thans gehuwd met den heer J. B„ op in stigatie van dien caféhouder onder eede een verklaring afgelegd, die den toets der waarheid niet kon doorstaan. Brigadier Horsman had destijds proces-verbaal te gen Van Nimwegen opgemaakt en o. m. geconstateerd, dat het meisje zich niet alleen bezig hield met haar verlooide, maar ook met andere mannen. Later had zü erkend destijds opzettelijk niet de waarheid te hebben gesproken en bleef thans daarbij. De heer Officier bracht naar voren, dat meineed een der ernstigste misdrijven is, omdat daardoor niet mogelijk is behoor lijk recht te spreken. Eisch 6 maanden gevangenisstraf. De hevig schreiende verdachte was zeer ont daan door dezen eisch. De mogelijkheid is echter niet uitge sloten, dat een voorw. straf wordt opge legd. DE OVERSTROOMINGEN IN ASSAM., Naar Reuter verneemt, worden er in Assam sinds de geweldige overstrooming die dit district getroffen heeft, nog hon derden menschen vermist, van wie men vreest, dat zij voor het meerendeel zijn omgekomen. In de streek van Gauha is een stoom- sloep omgeslagen met tal van inzittenden, die allen schijnen te zijn verdronken. DE ENGELSCHE LANDS VERDEDIGING. Een politiek van bewapening. Naar Reuter aan de Morning Post ont leent, heeft de Engelsche regeering thans definitief besloten een politiek van be wapening te voeren, waarover binnenkort een belangrijke mededeeling is te ver wachten. De politieke medewerker van het blad verklaart, dat het ministerie voor luchtvaart een plan voorbereidt, hetwelk de Britsche luchtvloot op één lijn zal stellen met de sterkste ter wereld. Medegedeeld door het Koninklijk Meteorologisch Instituut Naar waarnemingen verricht in den morgen van 28 Juni. Hoogste stand 767.3 te Janmaen en Ingö Laagste stand 758.7 te Shields. Verwachting: Zwakke tot matige Westelijke tot Noord-Westelijke wind, gedeeltelijk be wolkt, waarschijnlijk weinig of geen re gen, later iets warmer. Een schip met 200 menschen aan boord, in aanvaring. Zes dooden en zes gewonden. In de haven van Lorient heeft Dins dagavond 6 uur het uitgaande kleine stoomschip „Prosperité" met 200 passa giers aan boord, allen arbeiders van het havenbedrijf en van het arsenaal, het binnenkomende eveneens kleine stoom schip „Marie-Ange" geramd. Bij het af zenden van het bericht waren 6 lijken geborgen. In het ziekenhuis konden 6 passagiers weer tot bewustzijn gebracht worden. Nader meldt Reuter nog omtrent dit ongeluk: Bij de botsing tusschen het wachtschip „I losperité en het stoomschip „Marie Ange zyn, behalve de zes dooden en zes gewonden, geen verdere slachtoffers te betreuren. Het stoomschip heeft nage noeg geen avery opgeloopen, doch -Prosperité" maakte de water, zoodat de fw?inv,i 8chip op het 8trand zette. De slachtoffers zyn allen arbeiders, die van hun werk huiswaarts keerden. Reeds 12 dooden; nog een aan tal opvarenden zoek. De scheepsramp bii Lorient heeft vol- slarhulff Ste-berichten U)ch nog meer slachtoffers geeischt dan oorspronkelijk v-fn naanuen0m<?n- De in de avonduren an Dinsdag in verband met het donker gestaakte reddingswerkzaamheden 2iin gistermorgen vroeg hervat. Tegen den middag had men reeds zes nieuwe lijken geborgen. Tot dusver heeft men dus twaalf dooden gevonden. Men vreest ech ter dat het aantal slachtoffers nop groo- ter' zal worden, daar nog steeds eenige passagiers van de „Prospérité" in de ka juiten zijn opgesloten. Op het oogenblik zijn duikers bezig het schip te doorzoeken. Ook is een aanvang gemaakt met het onderzoek naar de oorzaken van het on geluk. Het schijnt, dat de kapitein van de „Marie Ange" een verkeerde manoeuvre heeft uitgevoerd en daardoor verantwoor delijk is voor het ongeluk. In het zieken huis van Lorient bevinden zich zes ge wonden, wier toestand echter geen reden tot bezorgdheid geeft. Veroorzaak! door een straatjongen. In den New Yorkschen ondergrond- schen spoorweg heeft een straatjongen Dinsdag een ontzettende paniek veroor zaakt, waardoor tien personen ernstige verwondingen hebben opgeloopen. De straatjeugd in New York bedrijft sinds 7 jaar het spelletje, om met lange stuk ken koperdraad, aan welker uiteinde een stuk kauwgummi bevestigd is, door de ventilatie-hekken van den ondergrond- schen spoorweg te hengelen naar ver loren geldstukken, bankbiljetten, snuiste rijen en andere zaken die van hun gading zijn. Een door een der straatjongens op de rails gelegd stuk koperdraad geraakte Dinsdag verward in de wielen van een aankomenden express-trein. Onmiddellijk ontstond kortsluiting en de met groote snelheid rijdende trein bleef met een plot- selingen ruk stilstaan. Onder de onge veer 600 passagiers, die in volledige duis ternis werden gehuld, af en toe onder broken door blauwe steekvlammen, ter wijl een geel zwarte rook zich overal ver spreidde, ontstond een verschrikkelijke paniek. De menschen konden den trein n.1. niet veriaten en moesten wachten totdat de deuren der wagons, na uitslui ting van den stroom, konden geopend worden. De in doodsangst verkeerende razende menigte liep radeloos door den trein, sloeg de ruiten in en trachtte de deuren te forceeren. Vele personen, vooral vrouwen en kinderen, werden onder den voet geloopen. Pas na geniimen tijd kon de orde hersteld worden en bleken 10 personen ernstig gewond te zijn. Het feest aan het Nederlandsche gezantschap Het diner en het bal ter eere van Prin ses Juliana ten huize van onzen gezant jhr, R. de Marees van Swinderen heeft Dinsdag plaats gehad. Aan de hoofdtafel zat naast Prinses Juliana de Prins van Wales, aan wiens andere zijde mevrouw van Swinderen plaats nam èn tegenover hen Prinses Alice en onze gezant. Behal ve de genoemden nam een gansche rij van figuren uit de Londensche society aan het diner deel o.a. de hertogin van Northum- berland, de markies en markiezin van Anglesey, prins en prinses Otto von Bis- marek. Onze gezantschapsraad, de heer Bosch van Rosenthal en mevrouw Bosch en onze handelsattaché de heer 's Jacob, benevens de dames de Brauw en Tets en de heer Baud, het gevolg van de Prinses, waren de eenige Nederlanders. Op het bal verschenen later ook nog de ex-koning van Griekenland en zijn zuster prinses Alexandra, verschillende hoofden van buitenlandsche gezantschappen, lady Oxford en anderen. Prinses Juliana droeg een japon van wit en zilver brocaat met een ruche van witte tule en had een prachtige diadeem op. Geanimeerd nam zij deel aan het bal, waaraan de talrijke diademen en diaman ten der dames nog bijzonderen luister bij zetten, Na het bal heeft een souper plaats gehad, evenals het diner aan vier tafels. Reuter weet nog te berichten, dat Prin sen Juliana bij haar aankomst Dinsdag- avon aan het Nederlandsche gezantschap M ce" menigte luide werd toegejuicht, a a oop van het diner ontvinqen de gezant en mevrouw de Marees van Swin deren de voornaamste leden der Neder landsche kolonie. (Nw. Rott. Crt.). PRINSES JULIANA NAAR ZWITSERLAND. Naar verluidt zal II. K». H. Prinses ïu- naar z™n "8, ha?\ bezoek a«» Londen hann ^'J8erlaiu' h.eeevcn. Prinses Ju- blik de ?"s Bne' waar 1 °°sen- Prinse» m^n vertaeft. Koningin en 1 «fHJ.frvo.orne,nen8 van Brig uit op z'~'

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6