De gebeurtenissen in Duitschland Oosulndië. BUITENLAND GEMENGD NIEUWS Het einde van von Schleicher. Het bevisschen van het IJsselmeer. Arbeidstijd in bloembollenpellerijen. De Postvluchten van en naar Indië- De muiterij op „De Zeven Provinciën". Het Japansche kab'net treedt af. De aanslag op de sneltrein Moekden-Peking Ernstige relletjes met communisten te A-'dam. Auto-ongeluk. Een mooie gift. is, aan de nooden van oud-gepensioneer de militairen wil tegemoet komen. Een door haar ingesteld onderzoek toonde de wenschelijkheid aan, de minst bedeelden onder de oud-gepensionneerde militairen eenigszins te verhoogen. Het ligt In het voornemen, een re geling te treffen, waardoor zij aan pensioen en bijslag van de Stichting, bedoeld in de wet van 26 Juni 1926, te zamen zullen mogen genieten een bedrag, gelijkstaande met 320 pet. van het haar oorspronkelijk verleende pensioen, in plaats van, zooals thans, met 280 pet. I 40.000 beschikbaar. De beperking, toegepast bij het toe kennen van geldelijke uitkeeringen aan de zoogenaamde mobilisatieslacht offers, deed op art. 140 van de loo- pende Defensiebegrooting een overschot ontstaan van 40.000, welk bedrag aan bovengenoemde Stichting wordt overge maakt ter nadere uitkeering aan oud- gepensionneerden van zee- en landmacht. Men schrijft aan de Nw. Rott. Crt,. Naar aanleiding van het conflict, dat uitgebroken is in verband met het be visschen van het meer Flevo, waarbij thans een grens gesteld is aan de capaci teit der motoren in de vaartuigen, heeft de bekende visschersvereeniging «Ons Belang* te Enkhuizen, het volgende ge publiceerd: Wanneer geen vaartuigen met een motor, zwaarder dan 30 pk, meer op het Flevo- meer mogen visschen, zullen verschil lende Urkers naar een anderen werkkring moeten omzien. Maar is dit zoo noodlottig? Wat toch is het geval? De Urker botters die een grooten motor hebben van dus meer dan 30 pk, zijn geheel en al voor de Noordzeevisscherij ingericht. Nog sterker, er zijn vele van deze vaar tuigen ingericht met een regeeringscre- diet, speciaal om de Noordzee er mee te bevisschen. Wanneer er dan ook weinig of geen visch in het Flevo-meer zou zijn to vangen, zou men daar geen enkele van deze vaartuigen aantreffen. Zoodra het echter bleek, dat er paling was te vangen in dit visscherijgebied, hebben de IJsel visschers hun eigen bedrijf, waarvoor hun schip, zoowel als hun vischwant was ingericht, in den steek gelaten en zijn ze als vliegen op den strooppot, naar het Flevo-meer, gevlogen. Daar hebben ze met hun geweldig zware motoren den bodem als doorploegd Bij dagen en bij nachten hebben zij hun moordend werk verricht. Want door de groole snelheid, waarmee ze hun netten voorttrekken, is alles van hun gading. Hef. genoemde vischterrein is tegen woordig binnenwater en dus bestemd om door de kleinere vaartuigen te worden bevischt. Daarvoor zijn in de eerste plaats aangewezen die menschen, welke altijd, van vader op zoon, hun brood op de Zuiderzee hebben verdiend. En die kunnen nu juist zeer weinig op hun terrein verdienen, daar de Noordzee- vis-chers het er totaal doodvisschen. Het is dus geen onrecht, dat den me 'schen geschiedt, maar eenvoudig een besluit (de regeeringsmaal regel) van wijs beleid. De Zuiderzee (nu Flevomeer) voor de kléine, en de Noordzee voor de groote vaartuigen. Mi t genomen besluit is voor de thans uitgesloten visschers niet noodlottig. Op de Noordzee is op dit eigen oogenblik voor de grootere botters en kotters een behoorlijke boterham te verdienen. Meer dere Urkers zijn er geweest, die in 2 weke i meer dan I 1000 hebben besomd. Heden heeft het bestuur van onze ver- eeniging nog Urker visschers gesproken, die ons vertelden, dat al zou er van het genomen regeeringsbesluit geen sprake zijn, zij toch evengoed naar de Noordzee zouden gaan, omdat daar meer is te ver dienen. Men heeft van hoogerhand reeds veel te lang getalmd met het nemen van maat regelen. Met leede oogen hebben we (de vroegere Zuiderzee-visschers) het maan den iang moeten aanzien, dat het Flevo- meer een toon cel was van moordpartij op groote schaal. En dit staat wel als een paal boven water, dat wie de kleine vischjes uitmoordt, aanstonds niet leelijk behoeft te kijken, wanneer hij ook geen volwassen visch zal vangen. Tot zoover het stuk van de Enkhuizer Visschersvereeniging. In visscherskringen en ook daarbuiten was men zeer benieuwd hoe het verloop van den centen dag (Maandag 2 Juli) zou zijn. Een groote botter ging op zee en trok aan het kuilnet. De zeepolitie was echter present, en de botter zette koers naar de sluizen in den afsluitdijk om den indruk te wekken, dat de reis naar de Noordzee was. De politie liet zich echter niet fop pen en sommeèrde het vaartuig om naar Enkhuizen te varen. Daar kreeg de schip per een ernstige waarschuwing, met de mededeeling, dat herhaling proces-verbaal en verbeurdverklaring tot gevolg zou heb ben. Zoo ging het ook met een enkele visscher uit Wieringen. Het geheel had verder een rustig verloop en werd op de meest gemoedelijke wijze door den ambte naar der inspectie geregeld. „DE HOOGE VELUWE" OPENGESTELD. Een bericht, dat alle natuurvrienden met groot genoegen en warme instem ming zullen vernemen, is de mededeeling, dat het bekende landgoed „de Hooge Veluwe", een der grootste en belang rijkste natuurmonumenten in Nederland, in ruimer mate dan dit tot nu toe het ge val was, voor het publiek zal worden opengesteld. De eigenaresse, de N.V. W. H. Müller Co. te Rotterdam, heeft in overleg met den A.N.W.B. Toeristenbond voor Neder land een regeling gemaakt en bepaald, dat het landgoed „de Hooge Veluwe" zal zijn opengesteld: voor auto's op 7, 8, 21 en 22 Juli, 11, 12, 25 en 26 Augustus; voor wielrijders, wandelaars en ruiters te beginnen op 11 Juli op de tusschengele- gen Zaterdagdagen, Zondagen en Woens dagen, telkens van 's morgens 10 tot 's avonds 21 uur. Bij uitzondering zullen ook wandelaars, wielrijders en ruiters worden toegelaten op dagen waarop alleen automobilisten toegang hebben. De minister van sociale zaken heeft aan hoofden of bestuurders van bloem bollenpellerijen in alle gemeenten des rijks vergund, dat in hun ondernemingen door arbeiders van 16 jaar of ouder, werkzaam bij het pellen der gerooide bloembollen, gedurende het tijdvak van gisteren tot en met 25 Augustus, in af wijking van h t bepaalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919, 10 uren per dag en 55 uren per week arbeid wordt verricht, onder voorwaarde, dat de arbeidstijd van bedoelde arbeiders in zijn geheel is ge legen tusschen 7 uur des voormiridags en 7 uur des namiddags. Voor verdere bijzonderheden zie men de Staatscourant van Woensdag 4 Juli 1924, no. 127. De „Rijstvogel" (heenreis) vertrok 4 Juli van Bangkok en is denzelfden dag te Singapore aangekomen. De „Oehoe", (terugreis) vertrok 4 Juli van Athene en is denzelfden dag te Am sterdam aangekomen. De „Havik", (terugreis) vertrok 4 Juli van Bandoeng en is denzelfden dag te Singapore aangekomen Het H. M. G. zette gisteren de behande ling van het proces tegen de officieren van de „De Zeven Provinciën" voort. De plaatsvervangend advocaat-fiscaal Mr. Jonkers eischte de volgende gevangenis straffen: luit. ter zee le kl. W. F. J. Fels 1 jaar en 6 maanden; luit. ter zee le kl. E. M. Hornsveld 1 jaar en 3 maanden; luit. ter zee 2e kl. L. D. de Kroon 1 jaar; luit. ter zee 2e kl. D. Dekker 6 maanden; off. M.S.D. 2e kl. L. de Wilde 1 jaar; off. M.S.D. 2e kl. G. Smits 2 maanden; off. M.S.D. 2e kl. C. M. W. van Balkom 5 maanden; off. van Gezondheid 2e kl. H. C. Bos, 3 maanden; luit. ter zee 3e kl. A. N. baron de Vos van Steenwijk 5 dagen. Ten aanzien van de eerste zes beklaag den vorderde de fiscaal bovendien ontslag uit den militairen dienst wegens onge schiktheid. Overigens werd bevestiging gevraagd van de vonnissen der Zeekrijgsraad te Soerabaia. Deze eischen kwamen overeen met hel requisitoir, dat de Fiscaal v. d. Zeekrijgs raad te Soerabaia tegen de officieren van de „De Zeven Provinciën" heeft gehou den. Het capansche kabinet heeft Dinsdag besloten af te treden. Een aantal admiraals van de Japanscne vloot en zestig kapiteins van het legei hebben aan den chef van den Generalen Staf en den minister van Marine een brief gezonden, waarin erop wordt aangedron gen om bij de eerstvolgende gelegenheid het vlootverdrag van Washington op te zoggen. Als reden hiervoor wordt opge geven dat Japan onafhankelijk moet zijn wat betreft zijn verdediging te land en te water. Bovendien eischen de militairen het vormen van een krachtig nationaal kabi net. Japansche eischen. Sibajama, de Japansche militaire aUa- ché te Peking heeft aan de Chineesche regeering, in verband met den aanslag op den sneltrein MoekdenPeking eischen gesteld, inzake een zuiveringsactie tegen die elementen, die zich tot taak hebben gesteld tot eiken prijs de spoorwegverbin ding tusschen Moekden en Peking te ver hinderen. Daar door den aanslag ook Japansche politie-beambten werden gekwetst, ver langt de Japansche militaire attaché scha devergoeding voor de gezinnen der ge kwetsten. De Chineesche regeering onderzoekt de door den Japanschen kolonel Sibajama overhandigde eischen. HONDERDDUIZEND „VRIJBUITERS" IN MANTSJOERIJE. Volgens berichten in de Japansche bla den omvat de beweging der Mantsjoerij sche vrijwilligers, of partijgangers, of zoo- als de Japansche bladen hen noemen „ban- dieten", thans honderdduizend man. Ze kere bladen voorspelden reeds aanzien lijke versterking van de opstandbeweging voor de eerstvolgende maanden. De terechtstellingen. Een lid van het gevolg van den kroon prins. Naar V. D. uit Berlijn verneemt, ver luidt, dat o.m. gefusileerd is een lid van het gevolg van den Kroonprins, Von Mülüener genaamd. Verder is ter dood gebracht een der oudste S.A.-leiders, de groepsleider Gehrt, een oorlogsvlieger, die groote bekendheid heeft verworven door zijn onverschrokkenheid bij lucht gevechten en die daarvoor gedecoreerd is met de orde Pour le Mérite. Zestig S.A.-lieden geëxecuteerd? De Associated Press meldt uit Ber lijn, dat in een oude cadettenschool in een voorstad van Berlijn 60 opstan dige S.A.-lieden geëxecuteerd zijn, nadat ieder van hen gedurende drie minuten gelegenheid had gekregen zich te verantwoorden. De executie vond plaats door een vuur- peleton en de veroordeelden werden niet geblinddoekt, terwijl tromgeroffel de schoten grootendeeis onhoorbaar maak te. Dit bericht meldt verder nog, dat tal van geëxecuteerden onmiddellijk voor ue schoten knalden, die een einde aan hun leven zouden maken: „Ik ben onschul dig, Heil Hitier, Duitschland uitriepen. Nadat de eerste 60 executies voltrok ken waren, werd het vuurpeleton afgelost, daar de mannen volkomen uitgeput wa ren. Er verluidde, dat nog tal van veroor deelden meer gefusileerd zijn. Reuter meldt uit Berlijn, dat bevestigd wordt, dat Gregor Strasser zich onder c.e 17 man bevond, die gefusilleerd zijn. In den loop van de week worden nog meer executies verwacht. De 200 gearresteerde leiders van de S.A. zullen voor de bijzondere rechtbank te Berlijn verschijnen en men acht in ver schillende gevallen ter dood veroordeeling zeker. De terechtstellingen. Een tegenspraak. Naar Reuter uit Berlijn meidt wordt ■laar officieel tegengesproken dat seden Zaterdagnacht in Duitschland zestig men schen zouden zijn terechtgesteld. Naar aanleiding van in het buitenland loopende geruchten, dat generaal von Fritsch, de bevelhebber van de rijkswesr, zou zijn gefusileerd, deelt het rijksweer- ministerie mede. dat dit gerucht voiko- men uit de lucht is gegrepen. Hetzelfde geldt voor de geruchten betreffende den katholieken b'sschop van Berlijn. Niko- las Bares, die zelf gisteravond een com muniqué publiceerde, dat hij in den bes ten welstand van een reis naar Pommeren te Berlijn is teruggekeerd. H?d Roehm machinegeweren bésiö'V»? Het bestuur v-n de Duitsche sociaal democratische partij, zetel Praag, ver klaart in het bezit te zijn van gegevens, volgens welke Roehm in Zweden voor rekening der S.A. 600 zware machine geweren zou hebben besteld. Toen dezen in Kiel zouden worden gelost, verscheen de rijksweer, die de zending in boslag nam. De S.A. zou dus getracht hebben zich belangrijke hoeveelheden eigen wapenen te verschaffen. Diepen indruk in het Vaücaan. Naar V. D. uit Rome verneemt is onder de kerkvorsten groote ontsteltenis ge wekt dcor de bloedige gebeurtenissen in Dpitschland. Diepen indruk heeft het feit gemaakt, dat de leider van de katho lieke actie in Duitschland, Klausener. ge dood is. Er wordt met nadruk op gewezen, dat Klausener niet de hand aan zich zelf kan hebben geslagen, gelijk in verschil lende berichten uit Duitschland gemeld wordt. De persdienst van de S.A. ontbonden. De rijksperschef van de N.S.D.A.P. deelt mede: lp overleg met den chef van den staf der S.A., Lntze, wordt het pers bureau van de S.A. onmiddellijk ontbon den. Zijn werkzaamheden gaan over op den rijkspersdienst der N.S.D.A.P. Fransch protest verwacht. Het blad Der Deutsche heeft gespro ken van verwachtingen, welke Frankrijk op Roehm had gebouwd, aangezien hier in een toespeling kan worden gezien, als zoude Franrijk de buitenlandsche mo gendheid zijn, waarmede de samenzweer ders in verbinding waren getreden, zal naar men hoort, morgen door de diplo matieke vertegenwoordiging van Frank rijk alhier een officieele stap worden ge daan. De ex-kroonprins neg in Duitsch- lanëf? De Kroonprins is niet afgereisd maar houdt zich in het Niederlandische Palast te Postdam op. Dit paleis zou van een extra versterkte wacht zijn voorzien. Kabinetsraad. Hulde aan Hitier. Het D.N.B. meldt uit Berlijn, dat Hitier, in de zitting van het Rijkskabinet 11 uiteenzetting heeft gegeven van het ont staan van de muiterij en de onderdruk king daarvan. De kanselier legde er den nadruk op, dat zeer snel optreden nood zakelijk was, omdat anders het gevaar be stond voor duizenden menschenlevens. De rijksweerminister dankte den leider uit naam van het kabinet en van de rijks- weer voor zijn vastberaden en moedig in grijpen, dat het Duitsche volk voor een burgeroorlog had behoed. Hitier heeft zich aldus von Blomberg een staats man en soldaat van een grootheid be toond, die bij de. leden der regeering en het geheele volk de geloften van trouw en toewijding wakker heeft geroepen. De maatregelen, die genomen zijn om de aanslagen van hoog en landverraad van 30 Juni 1 en 2 Juli neer te slaan zijn als staats-noodweer terecht genomen". Telegram van Goering aan Lutze. Min.-president Goering heeft aan den nieuwen chef van den staf der S.A. Lutze, het volgende telegram gezonden: Door het vertrouwen van den leider zijt gij in uiterst moeilijke oogenblikken tot chef van den staf der S.A. benoemd. Een ge weldige arbeid ligt voor u. Ik weet, dat het uw kracht tot handelen en uw trouw gelukken zal, de u gestelde taak te ver vullen en den geest van de oude S.A. te herstellen. Wij ouode strijders willen in nauwe kameraadschap ons voor de toe komst aaneen sluiten als trouwe paladij nen van onzen eenigen leider. In trouwe kameraadschap, Uw Hermann Goering. Neg geen kalmeering. Wilde geruchten. De president van politie te Essen zegt in een kennisgeving: ,,De ergste kletspraat over leden der rijksregeering, over de S.A. en leidende persoonlijkheden in de gouw Essen doet op het oogenblik de ronde. Om tegen deze lasterpraat zoo streng mogelijk op te tre den, heb ik reeds in twee gevallen ver spreiders van geruchten in verzekerde be waring laten nemen en den minister-presi dent machtiging gevraagd, hen in een con centratiekamp te zetten". UIT DE WEENSCHE PERS. De rol van Gregor Strasser. De correspondent te Weenen seint van de „Nw. Rott. Crt. Dinsdag: Naar de Wiener Ztg. verneemt, heeft Hitier de executie van de gefusilleerde S A.-leiders bevolen, om dreigende ont hullingen te voorkomen. Het bevel is uit gevoerd door een z.g. „Rolkommando" onder Himmier. De linksche elementen in de S.A. on derhandelden door bemiddeling van Gre gor Strasser en den Russischen ambassa deur Chintsjoek met Moskou. Otto Stras her zou juist van Praag naar Moskou reizen om daar inlichtingen van zijn broer over te brengen. Otto vertoefde al te Parijs. De buitenlandsche bladen In beslag genomen. Alle buitenlandsche bladen worden tc Berlijn in beslag genomen. Von Schleicher in contact met Frankrijk. De Wiener Neueste Nachrichten, die na tionaal socialistische sympathieën heeft, beweert dat von Schleicher in nauwe be trekking stond met Frangois Poncet, den Franschen ambassadeur te Berlijn. Deze vrrtoeft op het oogenblik niet te Berlijn en zal daarheen ook niet terugkeeren. Fransche kringen aldus het blad wilden door bemiddeling van von Schlei eher de reactie in Duitschland tegen Hit Ier steunen om een chaos te provoceeren. Nog een Zwitsersche persstem. Der Bund noemt de actie tegen de muiters den klap op de vuurpijl van den veldtocht tegen de kankeraars. Maar ter wijl deze laatste gericht zijn tegen buiten staanders en weerloozen, die de zegenin gen van het nat.-soc. niet wisten te waar- deeren, heeft de actie van Zaterdag en Zondag ontevredenheid en verzet zóó op groote schaal binnen de N.S.D.A.P. ont huid, dat Hitier gemeend heeft in de openbaarheid te moeten vluchten en het schandaal met drastische woorden aan de kaak te moeten stellen. „Het meest treft ons, dat tot tweemaal toe officieel is verkondigd, dat Roehm van een „bekenden ziekelijken aanleg" was. En zulke menschen (want ook over Heines is een boekje opengedaan) geeft men zóó belangrijke functies; en de dicta tuur is blijkbaar niet in staat geweest ze in alle stilte aan den dijk te zetten. „Zijn thans alle nat.-soc. lóiders met ziekelijken aanleg opzij gezet? Hoe staat het bijv. met den intiemen vriend van Hitier, den profeet van den ritueelen moord Streicher, die Duitschland al een heel leelijke kool heeft gestoofd door de geheele openbare meening in het buiten land in het harnas te jagen." De reactie in Oostenrijk. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Weenen seint aan dit blad: Het bericht over de gebeurtenissen in Duitschland werd in Weenen Zaterdag middag bekend, waarop het Neue Wiener Tageblat als eerste courant een extra- editie uitgaf, welk voorbeel vele andere bladen volgden. De uitgaven trokken een buitengewone belangstelling en in min der dan geen tijd waren alle exemplaren uitverkocht. Tot betoogingen heeft dit noch in Weenen, noch in de bondslan- den aanleiding gegeven. Bondskanselier Dollfuss, die op dat oogenblik in Vorarl- berg en Tirol vertoefde, waar hij op ver schillende boerenvergaderingen het woord voerde, maakte gebruik van de gelegen heid, om te wijzen op de scnsatieberich- ten uit Duitschland, waaraan hij toevoeg de, dat de Oostenrijksche regeering niet verrast is geworden over de wending in Duitschland, daar zjj er reeds eerder van op de hoogte was, dat de twist tusschen de conservatieven en den radicalen vleu gel in de nationaal-socialistische partij zich uitbreidde. Prinses Hermine brengt haar jaarlijksche be/.oek aan Duitsch land. Uit Doorn werd Dinsdag gemeld: De1 echtgenoote van ex-keizer Wilhelm, prinses Hermine, zal Woensdagmorgen met haar kinderen naar Duitschland ver- De politie zou aanvankelijk gemeend hebben, dat het een gewone moord was. De Berlijnsehe correspondent van de „Intransigeant" heeft precieze inlichtin gen gekregen over de omstandighied, waarin generaal von Schleicher en zijn vrouw den dood gevonden zouden hebben. Zaterdag 30 Juni om tien uur in den ochtend, was lui in den tuin bezig zijn bloemen te verzorgen, in afwachting van zijn dochter, die uit school moest komen. De gouvernante van het meisje bevond zich ook in den tuin. Op dat oogenblik hoorde zij schellen. Zij ging open doen en twee jongelui in burgerkleeren stonden voor haar, die den generaal te spreken vroegen. De gouvernante riep hem, in de meening, dat hij nog in den tuin was, maar hij was er niet meer. Zij liet de jongelui daarop in de werkkamer van den generaal. Deze was daar in tegenwoordig heid van zijn vrouw, achter zijn bureau tegenover de deur, met zijn vrouw aan zijn linkerhand. Toen de jongelui in het bureau waren, haalden zij zonder een woord bun automatische revolver voor den dag en schoten die af. De generaal en mevrouw von Schleicher vielen neer. Bei den zouden op slag gedood zijn. De kin derjuffrouw belde de politie op, die on middellijk met een auto verscheen. De politiemannen waren van meening, dat het een gewone moord was en waar schuwden bet bureau op den Alxeander- platz. Spoedig verscheen een commissie ter plaatse, die een onderzoek begon. De rechter van instructie, die van niets wist, verzegelde de deuren en zëide, dat hij zou terugkomen. Den volgenden dag werden de zegels verbroken en de lijken ge borgen. De correspondent voegt er bij, dat men in de omgeving van den kanselier, even min als in die van Goering zou weten, wie het bevel tot het neerschieten ge geven heeft. De twee geheimzinnige jongelui zouden onbekend gebleven zijn en gedurende 24 uur zou de politie in dé meening verkeerd hebben, dat het een gewone moord was. trekken voor het jaarlijksche bezoek, dat zij om dezen tijd aan haar landgoed Saa- bor in Silezië pleegt te brengen. DE ACTIE TEGEN S.A. EN ANDERE GROEPEN. Von Papen blijft vice-kanselier. Reuter meldde gisterenavond uit Berlijn: Von Papen zal vice-kanse lier blijven. Krachtige politiemaatregelen te Berlijn. 1 In het fegeeringskwartier was gisteren veel beweging van zwaar bewapende patrouilles van landspolitie. Alle officieele gebouwen en ministeries hadden ver stuikte wachten. Er lag bewaking in de veslibule er. ook de achteruitgangen en de poorten van de tuinen werden streng bewaakt, Door Unter de Linden zag men afdeelingen veldpolitie met bruine stalen helmen zich bewegen. Blijkbaarzijn krach tige maatregelen genomen om alle even tualiteiten te voorkomen. Binnenland communisten samenschoolden. Op den Zeeburgerdijk werd met steenen gegooid, wat voor de politie het sein was, actief op te treden. In de Madurastraat en Celebes- straat werd van de daken af al met aller lei projectielen naar de politie gegooid, die met revolverschoten antwoordde. Barricades. Om kwart over twaalf gisterenavond kwam het bericht, dat op de Lindengracht de lichten van verscheidene lantaarns door communisten zijn gedoofd, terwijl barricades werden opgeworpen. MISDRIJF? In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Westdorpe een schuur afgebrand. In de verkoolde resten vond men het lijk van een man, die de bewoner bleek te zijn van een aan de schuur grenzende woning. Politieonderzoek wees uit, dat de man des nachts zijn woning bad ver laten. Het onderzoek in deze zaak wordt voortgezet. Buitenland MEVROUW M. CURIE, f Zwaur verlies voor de wetenschap. Mevrouw Marie Curie is te Salanches in den ouderdom van 67 jaar overleden. Tezamen met haar echtgenoot Pierre Curie had zij in 1898 de radio-actieve elementen radium en polonium ontdekt. Tien kinderen ernstig gewond. In de nabijheid van den wegens ern stige verkeersongelukken beruchten Lan- genberger Vorspannberg bij Gera is gis terenochtend tegen 7 uur een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een vrachtauto welke met schoolkinderen van Koetinchau bij Weissenfels naar het Stuwmeer van de Saaie onderweg was, is met groote kracht tegen een boom gereden De inzittenden werden op straat geslingerd. Tien kinderen zijn ernstig gekwetst, twee hunner zijn in levensgevaar. Het ongeluk is aan onvoorzichtigheid van den chauffeur te wijten. DE GRAF ZEPPELIN. Heeft 590 duizend mijl afgelegd. Tijdens de Zaterdag te Buenos Aires begonnen terugreis naar Duitschland zal het luchtschip Graf Zeppelin zijn 500- duizendste mijl afleggen. Deze afstand staat gelijk met 20 maal rondom den aardbol of met een heen- en terugreis naar de maan, waarbfj nog drie cirkels om dit hemellichaam zouden gevlogen zijn. Op 10 en 12 Juli a.s. zal de Graf Zep pelin reizen naarZwitserland ondernemen. Van 21 Juli af onderneemt het lucht schip 14-daagsche reizen naar Ilio de Janeiro. Een week later maakt de Duit sche Lufthansa een vlucht, zoodat elkt, week ecu verbinding naar Zuid-Amerika bestaat voor de mail en om de 14 dagen een voor passagiers. EEN GRUWELIJK BERICHT. Te Liverpool is een schip aangekomen uit Buenos Aires. De lading bestond voornamelijk uit vleesch, huiden en ka toen. Toen het schip geladen was, waren de luiken gesloten en zij bleven gesloten gedurende den geheelen overtocht. Bij de lossing in Engeland vond men onder de balen katoen twee lijken van versteke lingen Uit hun papieren bleek, dat het Polen waren. Het staat niet vast, of de ongelukkige kerels gestikt zijn of van honger omgekomen. Ongeregeldheden in de Jordaan en op de Lindengracht. Gisteren heeft de politie op de Palm- gracht te Amsterdam een groep van on geveer 400 Communisten uiteengejaagd, die daar successievelijk in kleine groepen bij elkaar waren gekomen om te trekken naar de Schiemanstraat. Het was hun voornemen om bij het stempellokaal in die straat te gaan pro testeeren tegen loonsverlaging. Een man, die zich tegen de politie heeft verzet, werd gearresteerd. Hij is overge bracht naar het bureau Spaarndammer- straat, waar procés-verbaal tegen hem is opgemaakt. Ook in andere deelen van den jordaan en in de buurt van de Kinkerstraat ver toonden zich kleine groepen protesteeren- den, die door het Werkloozen Strijd- comité in actie waren gezet. De politie heeft ook deze groepen ver spreid. s Avonds duurde de onrust onvermin derd voort. In de Jordaan, meer in het bij zonder in de Tichelstraat, werd naar de politie met flesschen en bloempotten ge gooid. Deze antwoordde met het lossen van eenige revolverschoten in de lucht, en met het bevel, alle ramen en deuren te sluiten. In het gebouw de Harmonie op de Rozengracht had de R.V.O. een vergade ring belegd, wat voor een groot aantal menschen aanleiding was voor het gebouw te demonstreeren. Ook hier was een groote politiemacht aanwezig om de orde te handhaven, resp. te herstellen en om maatregelen te nemen, teneinde ongere geldheden bij het uitgaan van de vergade ring te voorkomen. Rumoeriger ging het weer toe in de Indische buurt, waar een groot aan' DRIE FABRIEKEN IN DE ASCII GELEGD. In den nacht van Dinsdag op Woens dag zijn bij Rijssel drie fabrieken in de asch gelegd. De brandweer van Rijssel en Tourcoing kwam pas 21/, uur na het uit breken van den brand op de plaats des onheils aan. De schade bedraagt eenige millioenen franken. DE HITTE EISCHT 30 LEVENS IN DE VER. STATEN. Reuter meldt dat de hittegolf, waar onder de Ver. Staten nu al veertien dagen te lijden hebben, heeft tot dusver reeds den dood van dertig personen veroorzaakt, waarvan 20 te St. Louis en acht teNew- York. (Reuter). STORTREGENS TE NEW YORK. Op de geweldige hitte der laatste dagen zijn gisteren te New York een hevig on weer en stortregens gevolgd. Aan het onweer was een zandstorm voorafgegaan, welke de stad bijna geheel in donker zette. De heer Edward William Meyerstein, iie al eens 30.000 pond had geschonken aan het Middlesex Hospital te Londen, heeft nu dit ziekenhuis verblijd met een gift van 70.000 pond, zulks uit waardee ring voor de schiterende vorderingen met de modernisatie gemaakt en de zuinigheid en het overleg daarbij betracht. De heer Meyerstein wordt ons beschre ven als een nuchtere zakenman en een warmvoelend philantroop, die vooral veel van kinderen houdt. Hij is een beursman van 70 jaar, die er voor zijn leeftijd ge zond en opgewekt uitziet. Dank zij zijn scherpe verstand, verdient hij veel geld, 1 dat hij echter in hoofdzaak voor weldaden

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6