Stadsnieuws aDros IANSLEV BANKET Dat ziet er heerlij k uit! walmaan ABONNEMENTSGELDEN. DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 5 JULI 1934. 9 vóér 15 Juïi, Licht op voor alle voertuigen. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Korting op Ouiische spoorbiljetten Goedkoope Reismarken Overlijden Z. K. H Prins Hendrik. Herdenkingsrede van den voorzitter der Kamer van Koophandel. Aan onze postahonneé's doen wij hef verzoek de abonnementsgelden voor het derde kwartaal ten bedrage van 2. per postwissel over te maken of op onzf postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden in de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. Wij verzoeken beleefd de kwitantie bij eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Donderdag Vrijdag 5 Juli 6 21.51 uur 21.51 'uur De heer W. Koning is hij het laatst gehouden examen te Den Haag als 2de Stuurman geslaagd. Geslaagd voor het toelatingsexamen van het Johan van Oldenbarneveltgym- nasium te Amersfoort, Cornelis Tol, leer ling van de Gem. Opleidingsschool aan den Parallelweg 41. Op het op 9 Juni j.I. te Amsterdam gehouden Esperanto examen voor diploma A, slaagde onze stadgenoot, de heer Koe kenbier. De heer Koekenbier volgde een cursus bij Nova-Sento, onze plaatselijke vereeniging. „DRAAGT ELKANDERS LASTEN". De commissie van het t.b.c.-fonds „Draagt Elkanders Lasten", afd. van het Ö.N.V. heeft voor a.s. Zaterdag een speld jesdag georganiseerd. Zij vraagt voor dit werk uw aller mede werking, opdat de collecte in alle opzich ten slagen mag en zij met blijdschap door mogen gaan om zonnestralen en levens vreugd te bezorgen in die gezinnen, welke door deze vreeselijke ziekte zijn aange tast. Dames die mede willen werken om dien dag speldjes te verkoopen, kunnen zich opgeven Evangelisatiegebouw, Palmstraat op Vrijdag a.s. van 79 uur. ONGELUK OP 'S RIJKSWERF. Dinsdagmiddag is bij het transportee ren van een waterhouder van de Ketel makerij naar de Stoomwerplaats deze houder van de lei gerold en terechtgeko men op den voet van den bankwerker Schnatmeyer. Per auto is deze naar bet hospitaal vervoerd. Hoewel de verwon dingen van tamelijk ernstigen aard zijn, maakt de patiënt-, het naar omstandighe den goed. PASSAGIERS-ZOMERDIENST E.S.O.N.A. Nu de zomervacantie voor de deur staat, - Is ook Esona gereed om den jaarlijkschen bootdienst op Schoorl, Alkmaar, Zaan streek en Amsterdam te hervatten. Het is opvallend, dat, hoewel de tegen woordige tijd staat in hetteeken van den spoed, een streven merkbaar is, om op reis tot rust te komen. Men ziet dat o.a. met de korte zeereizen, waarbij rust een groote rol speelt. Maar niet ieders beurs laat toe een zeereis te maken. Welnu u kunt in elk geval een mooien boottocht maken, want de weer belangrijk verlaagde »Esona«-tarieven stellen u daartoe zeker in staat. Voor f 1.40 en f 1.— een retour naar Amsterdam, voor f 0.80 en f 0.60 na ir Alkmaar en f 0.70 en f 0.50 naar Schoorl, kijk dat zijn prijzen, die voor niemand een bezwaar zijn. Voor de dienst regeling zie men de heden geplaatste advertentie. FAILLISSEMENT. Wij vestigen er de aandacht op, dat het wegens gebrek aan actief opgeheven faillissement den heer A. Visser betreft, dat van den caféhouder Visser alhier. CETR. GENOOTSCH. VAN KINDER- VACANTIEKOLONIES. De opbrengst der collecte van boven staand Genootschap heeft alhier opge bracht de som van f 407.28. Tevens verzoekt het bestuur ons te willen mededeelen, dat er nog een 3 tal banden vermist worden, welke door col lectanten gebruikt zijn, en die men terug kan bezorgen aan Singel 53. DRIE HOOIKLAMPJES IN BRAND. Op het z.g. Schapendijkje zijn gisteren morgen een drietal hooiklampjés een prooi der vlammen geworden. Men vreest dat de klampjes in brand gestoken zijn. Ze behoorden toe aan den groentenhandelaar Bontes, Wachtstraat. Bewoners van de Artilleriestraat hebben met emmers water den brand gebluscht, al was er dan ook niet veel meer over dan een smeulende en rookende massa. Van de dader(s) ontbreekt tot nog toe elk spoor. Leden vergadert mg ten raadtaize Den Helder. Het is de laatste jaren traditie gewor den, dat de te Alkmaar gevestigde Kamer van Koophandel en Fabrieken, waaronder ook Den Helder en omliggende gemeen ten ressorteert, en welke periodiek te Alk maar vergadert, eenmaal 's jaars de twee de belangrijke stad (de grootste!) onder haar ressort tot zetel eener ledenverga dering kiest, een goede traditie, omdat ook Den Helder belangen heeft, welke door dit lichaam worden behartigd en zelf een drietal afgevaardigden zendt voor de behartiging daarvan. En Woens dagmiddag werd dan ook ten Kaadhuize alhier deze ledenvergadering gehouden. Afwezig waren met kennisgeving de hee- ren Kluitman, Endel, Wagenaar en Grun- wald; verder de heer Leber, terwijl de heer Coltof later ter vergadering ver scheen. Opening. Bij de opening der vergadering, waarbij de Burgemeester van Den Helder als gast tegenwoordig was, wees de Voorzit ter, de lieer S. W. Arntz, erop, dat ook dit jaar wederom, zooals hierboven reeds uiteengezet, op voorstel van den heer Grunwald, besloten was in Den Heider te vergaderen. Daarna hield de spr. een rede, ter her denking van het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik, welke elders in dit blad is opgenomen, en die staande door de Kamer werd aangehoord. Burgemeester Driessen verklaarde zich gaarhe bij deze woorden aan te slui ten en wees op de veie relaties, welke de Prins onderhield met onze stad. Van de diverse besprekingen waren er vele, die in geen of slechts verwijderd verband stonden met onze stad en omge ving; wü vermelden van de agenda het volgende: Cóneuriremtie «Ier slagers. Ingekomen was een schrijven van den Prov. Groninger Slagersbond inzake ver meende concurrentie, welke de slagers van de zijde der bacon-fabrikanten onder vinden. De Bond beklaagt zich, dat de baconbedrijven op zichzelf al een rijk be staan hebben, mede door den steun van crisisheffingen, en dat de slagers 8 tot 5, soms nog meer, keurloon per varken moéten betalen, terwijl de baconbedrijven maar 27 cent per stuk betalen, en ook dat de slager zijn winkel met hooge kosten volgens de eischen der vleeschkeuiings- wet moet inrichten, terwijl de artikelen der baconfabrieken, ook versch, in zeer veel kruidenierswinkels of boerenschuren in voorraad worden gehouden en van 60% Inlichtingen: iiri TUIIVC Reisbur. t/o Postbrug V L.L I Ik U I O daaruit worden verkocht. De Bond wil zich nu tot den Minister wenden om maat regelen hiertegen te treffen. De Voorzitter merkt op, dat er z.i. weinig tegen te doen zal zijn. Verschil lende heeren wijzen op den inderdaad scheeven toestand, die bestaat, en die on billijkheden schept tegenover de slagers. Intusschen zal het hierbedoeld adres worden gesteund. Geen speciale postzegels. Antwoord van het Hoofdbestuur van den P.T.T.-dienst, dat geen gevolg kan worden gegeven aan het verzoek der Ka mer, strekkende postzegels te doen aan maken, die door hun beeld den afzet onzer nationale producten kunnen bevorderen. Het is de heer Grondsema, die dit voorstel heeft gedaan; Burgemeester Driessen Iaat een Curacaoschen post zegel circuleeren, die een reclame bevat voor deze kolonie, en die is uitgegeven ter gelegenheid van het 350-jarig bestaan als Nederlandsche bezitting. De aandacht van het Hoofdbestuur van P.T.T. zal op dezen zegel worden gevestigd. Tewerkstelling van plaatselijke krachten. Naar aanleiding van een niet op de agenda vermeld ingekomen adres houdt de heer R i n g e r s een betoog voor een afdoende regeling voor de te werkstel ling van plaatselijke werklieden in de col lectieve contracten en om de werken zoo veel mogelijk aan georganiseerde pa troons op te dragen. Telefoonstations op den afsluit dijk. Adres van de K. v. K. te Leeuwarden, waarin den minister v. Waterstaat wordt verzocht te bevorderen, dat de weg „Af- sIuitdijk-Harlingen" spoedig opengesteld zal kunnen worden voor motorvoertuigen, Een ware zomerlafe- nis, zoo'n glas zuivere limonade van Tieleman Dros. Proef eens die natuurlijke vruchtensmaak! die de tweede-klas wegen berijden. (Thans is zulks als derde-klasweg ingedeeld). Naar aanleiding hiervan merkt de heer Scheffel, secretaris der Kamer, op, dat op den afsluitdijk geen enkele gele genheid is om te telefoneeren, indien zich onverhoopt een of ander ongeluk mocht voordoen. Er passeeren wel steeds wa gens, maar die hebben, bij de groote snel heden, die zij hier aannemen, meestal niet veel zin om op verzoek te stoppen. Een desbetreffend adres zal door de Kamer aan dén Directeur-Generaal P.T.T. wor den gezonden. Tramdicnst AlkmaarEgmond aan Zee. Inzake het behoud van dezen dienst zal de Kamer zich met een eigen adres tot Ged. Sjtaten wenden, aangezien' men de motiveéringen, in het schrijven van het Gemeentebestuur van Egmond tot behoud van deze lijn, tamelijk zwak vond. MiddenstandscredJeten. Antwoord van het ministerie van Eco nomische Zaken, waarin aan onze Kamer wordt medegedeeld, dat het adres der Kamer inzake he t middenstandscrediet de volle aandacht van den minister heeft. De heer S c h e f fe 1 deelt hieromtrent mede, dat de Kamer overstelpt wordt met aanvragen voor credieten. Medegedeeld wordt derhalve, dat belanghebbenden zich daarvoor hebben te wenden tot de Mid- denstandsbank, welke hiervoor het aange wezen lichaam is. Middenstandsvereeniging Wle- ringermeerpolder. Verslag van den voorzitter van een ten kantore der Kamer gehouden bespreking op 30 Mei j.1. tusschen de Kamers van Koophandel te Hoorn en Alkmaar mèt de Middenstandsvereeniging uit den Wie- ri ngermêerpolder. Medegedeeld wordt, dat de besprekin gen een prettig verloop hadden; de Mid denstandsorganisatie gaf blijk de zaak te willen steunen, zoodat voor de toekomst een betere regeling mag worden tegemoet gezien. Ventverbeden te Den Helder en Anna Paulowna. Eenige; mededeelingen van den heer H. de Raat, lid van de „ventverbod-com- missie" te Alkmaar en Anna Paulowna, inzake dé gehouden besprekingen in deze commissies. De he^r De Raat wijst er op,,dat de kwestie van de ventverboden zich de laat ste jarep heeft toegespitst. Vroeger had men temaken met een categorie van lou ter, venjers, tegenwoordig wordt het meer en meer een verkapte bedelarij. Het ven ten neemt sterk toe; het ventverbod is thans in Den Helder uitgevaardigd als be scherming tegen een misbruik maken van het Maatschappelijk Hulpbetoon, maar hetj beperken schept ook onbillijkheden, dié'leiden tot tegenmaatregelen in andere gemeenten. In Alkmaar volgt rnf.i het afstervingssysteem: men laat de bestaan de vergunningen intact, doch vermindert de n i'euwe. Maar zeer sterk heeft Den Helder het venten besnoeid en het gevolg is, dat hii inwoners van omliggende ge- meèhten een actie voeren, om, waar hun imvóners,' die van oudsher hier mochten venten, niet meer worden toegelaten, dan oolc maar niet in Den Helder te laten koo- pen, maar in eigen gemeente te blijven. Morgen (heden dus, redactie Held. Crt.) wordt over deze kwestie hier ter stede (in Deli Hélder) vergaderd, en spr. meent, dat die besprekingen wel zullen leiden tot een verruiming van het bestaande ver bod. In Alkmaar is men op het oogenblik bezig mpt het verzamelen van cijfermate riaal, njaar vermoedelijk zal de kwestie daar wpl in den door spr. genoemden geest worden opgelost. De heer Blaauboer vraagt of niet een voor beide partijen afdoende oplos sing kan worden gevonden, waarop de heer De Raat antwoordt, dat de heer Blaauboër uitsluitend het oog heeft op ijsventers. Maar het betreft ook andere categorjën. Spr. zet uiteen, dat op het oogenblik van de in Alkmaar ventende Üsverkoopers het moeren deel uit Den Helder afkomstig is, dat zich door middel van stroomannen een vergunning heeft weten te veroveren. Het vraagstuk is rijp, zoo zegt de spr., voor een rijksregeling. De heer Coltof meent, dat hier ter plaatse de vergunningen heel soepel wor den toegepast, ook voor de menschen uit den omtrek. Alleen de menschen, die van verderaf komen, worden geweerd, niet die uit den onmiddellijken omtrek. De heer De Raat spreekt dit tegen; Den Helder heeft den venters zeer veel moei lijkheden in den weg gelegd, en hun aan tal zeer beperkt. Anders was toch de ge meente Anna Paulowna niet tegen de re geling in verzet gekomen! Die actie is volstrekt niet opgeblazen, zooals de heer Coltof het voorstelt; inderdaad zijn aller lei vergunningen, die vroeger bestonden, thans vervallen. De heer Coltof antwoordt, dat de actie voor een. ventverbod is uitgegaan van de Middenstandsvereeniging alhier. Er was inderdaad aanleiding voor, de menschen kunnen zich nu tot de politie wenden, die het verbod heel soepel toe past. Tenslotte wordt de heer Scheffel aan gewezen de besprekingen op het Helder- sche raadhuis bij te wonen. De steiger der Texelsche boot. Herstel van de Hoofdgracht. Bij de Rondvraag bracht de heer K o 1- s t e r ter sprake den toestand van den aanlegsteiger der Texelsche boot. Aange drongen zal worden op een spoedige ver betering daarvan. Ook zal worden aange drongen op spoed inzake het herstel der Hoofdgracht, welke de hoofdader is voor het verkeer met Texel. Garnalenexport. De heer Scheffel licht nader de be doelingen der regeering toe inzake maat regelen betreffende den export van gar nalen. Deze zal door het kreeftverbod niet in het gedrang komen. De heer K o 1 s t e r wy'st er óp, dat de regeering laksch is ge weest in dit opzicht. In België en andere landen zijn de bepalingen veel gunstiger. Thans wordt een regeling gemaakt, maar nu is het te laat. Spr. heeft gelezen, dat het Kamerlid Van de Bilt hieromtrent vragen aan de regeering heeft gesteld en hoopt dat deze zullen bijdragen tot een goede oplossing. Sluiting. Met dank aan het gemeentebestuur wordt vervolgens deze vergadering ge sloten. REVUE DAT DOET DE DEUR DICHT. De aangekondigde voorstelling van Meijer Hamel's revue „Dat Doet De Deur Dicht" gaat hedenavond niet door, echter wel Vrijdag, Zaterdag en Zondag. De reeds gekochte kaarten voor de afgelaste voorstellingen kunnen aan de kassa van »Casinos worden ingeruild. Wij wijzen nog eens op deze groótsch opgezette revue, wkarin vermaarde sterren en een 40-tal artfsten medewerken! De aanklee ding is' Schitterend, en- er zijn taj van komische scènes. De voorstellingen van gen te 8 uur aan. Hier volgen eenige oordeelen der Nederlandsche pers-: »De MaasbodesBalletten stonden op hoog peil Aankleeding smaakvol ver zorgd. »De Tijds Er zit muziek in deze revue, die leeft door een goed verzórgde aan kleeding, smaakvolle decors en een pittig tempo een lachsucces. »De Telegraaf*In tegenstelling met vele andere revues loopt deze over van humor, en zoo is haar succes reeds bij voorbaat verzekerd. Handelsblad s...kleuren, humor in bonte schakeering. »N. R Crt.*: Het is alles bijeen de beste revue, die hier sinds jaren werd vertoond men amuseert zich aan één stuk doorde finales zijn zeer kost baar vArbeidersperssdeze revue hoort tot de best geslaagden In de gisterenmiddag ten raadbuize alhier gehouden ledenvergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken, heeft de heer S. W. Arntz, Voorzitter, dé volgende herdenkingsrede gehouden, naar aanleiding van het plotseling over lijden van Z.K.II. Prins Hendrik. Mijne Heeren, Zoo juist bereikte onze Kamer de bui tengewone staatscourant van Dinsdag 3 Juli met de volgende tijding: „Het heeft God behaagd Mijn beminden Echtgenoot tot Zich te roepen. Hij is hedenmiddag zacht en kalm plotseling ontslapen. Met groote droefheid geef lk daarvan kennis. Ik ben overtuigd dat al len deelen in Mijn smart en die van Mijne Dochter. Wilhelmina." Ik behoef hier niet te zeggen hoe dit ontstellend gebeuren, vooral zoo kort na het heengaan van onze diep betreurd© Koningin-Moeder, onze harten opnieuw met weemoed heeft vervuld en onze deel neming gaat uit naar Onze geliefde Vorstin, Koningin Wilhelmina, en naar Haar Dochter, Prinses Juliana, die nji beiden plotseling zijn achtergebleven als de eenige Vertegenwoordigsters van ons ons Vorstenhuis. Wij wéten hoe, sedert Zijn huwelijk op 7 Februari 1901 met ons Staatshoofd, de belangstelling en werkzaamheid van den Prins pleegde uit te gaan naar allerlei maatschappelijk werk en op welke humane, ongekunstelde wijze Hij Zijn teere taak ais Prins Gemaal heeft waar genomen. Vooral ligt nog versch in het geheugen de moedige houding van den Prins bij de ramp van de binnenkomende Harwich- boot „Berlin" op 22 Februari 1907 en het is wel een toevallige samenloop van om standigheden, dat ik juist in deze stad Den Helder, waar ook zoo vele moedige redders hebben gewoond, èn nog steeds gereed staan, om zich op het eerste sein in de boot te begeven om het vaak levens gevaarlijke reddingswerk te verrichten, in dit verband het menschlievend gedrag van de redders bij dien stormramp mag herdenken. Ik stel U voor mijne heeren een bewijs van de deelneming onzer Kamer te zen den aan .de Koninklijke Echtgenoote en Hare Dochter en houd mij overtuigd van Uw aller' medeleven. Deze rede werd staande aangehoord. De officieele medodeeling aam Ijet Gemeentebestuur. Heit volgende telegram is door den Bur gemeester van Den Helder ontvangen: Haarleih, '4 Juli. Namens den Minister van Binrienlandsche Zaken verzoek ik U het overlijden van Z. K. H. den Prins der Nederlanden, in uw gemeente te willen afkondigen, en voorts te bevorderen, dk% elke tooneelvoorstelling en openbare ver makelijkheid zal worden geschorst inge volge de bestaande wettelijke voorschrif ten, of zoo noodig, tengevolge van een verzoek, daartoe aan de ondernemers van overheidswege te richten, en wel heden, morgen en op den bedrafenisdag. De Commissaris der Koningin, RoëlL Rouwdienst in de Luthersche Kerk. In verband met het overlijden van Z. K. H. Prins Hendrik zal in de Luther sche kerk, Weezenstraat, a s. Maandag avond een rouwdienst worden gehouden, waarin als spreker hoopt op te treden ds. A. Klinkenberg J.Az, van Atnster- Nu zijn we de ellende alweer vergeten: ®t is ook alweer een maand geleden. De schade aan brug en heKwerk is hersteld, het volkslogies lijkt niet meer op een slag veld, de rollende klompen vleesch, die zich toen onverschillig in vocht en vuil, of in dien ze aan dek waren neergezegen, in golven zeewater lieten rondwentelen, zijn weer levende actieve wezens geworden met voorkeur voor een sohoone plaats boven een plas vuil. De meesten tarten thans de zee met een sigaret of ander rookapparaat in den mond. Ook behoeven we ons niet meer in onze kooien vast te sjorren opdat we onszelf niet ontijdig op den vloer van de hut te rugvinden. Wel slingert en stampt de „Nautilus" nog, maar het schip is tenmin ste bewoonbaar en dat is een goed u 1 ng. Een ander goed ding is, dat dit de laat ste trip is en wij thans een einde aan dat slingeren en stampen kunnen zien en dat wij allen het besef hebben, dat door ons schip een goed en nuttig en mooi werk is verricht, niet in het minst op medisch ge bied. Menige zwerende hand is door tijdig ingrijpen voor amputatie behoed; meni- gen vermoeiden, zieken visscherman door rust en de vereenigde zorgen van don dokter en Pa zijn gezondheid weergege ven, We hebben een zieken Duitscher naar Nieuwediep gebracht. Zijn lichaam was hier en daar geheel opgezet. Een vreemd geval. Diagnose: nierlijder, welke nader hand bleek juist te zijn. Verder is daar die oude matroos van ^de K.W. zooveel, die niet goed meer loo- pen kan. Een ander moeilijk geval. Nauw keurig onderzoek brengt den arts tot de conclusie, dat het kuitbeen is gebroken, kien haringvat was losgeraakt en wa$ hem tegen het been gerold. Tegen het been van den visscher, meen ik. Been in 't gips. Twee dagen later strompelt hij op krukken rond en komt zoo den Puike tegen. „Hei je n'en steene poot gekrege, ouwe?" „Ja," zegt de matroos, „maar nou mot ik toch oppasse, dat ik geen ruzie met den schipper krijg, want als die z'n hand op me hoofd leit, wordt me broek toch een halve meter te lang". De Puike begrijpt niet, waarom deze kalme, bedaarde man ineens ruzie met den schipper zou krijgen, in wiens aard het ook niet ligt zijn lichaamskracht op invalide visschers te demonstreeren. Maar Pa snapt het beter. „Niks hoor, dat been is zoo solide ge cementeerd, dat je d'r wel van Schaffe- laartje mee kan spelen, zonder het te breken. Twee dagen later: We hebben er twee patientjes bij. Jacob Kleyn en Corretje Vr ooi ijk, allebei'uit Scheveningen. De eerst heeft angina en de tweede een zwe rende hand, niet zoo mis ook, want roode strepen loopen reeds langs zijn arm naar boven. Jacob wordt het eerst opgepikt. De stoere zeeman is 15 jaar oud. Ziet hem daar aankomen met z'n zware broek en trui. z'n groote klompen en z'n sokken ■over z'n broekspypen. Wat een kerel voor 15 jaar. Een man door weer en wind eu ontberingen gehard. Maar wat een tenger, mager ventje, wat een kind nog, als hij is uitgekleed, gewassehen en te bed gelegd. Hij voelt zich spoedig thuis bij Pa in de ziekenlioeg, vooral als Oorre- lie er bh' komt met z'n zeere hand. t Ge vaar voor bloedvergiftiging wordt door den arts afgewend. Wel doet de hand in het eerst nog pijn, maar als die mindert, heeft ook Corretje zich wondervlug aan de nieuwe omgeving aangepast en die twee daar samen in hun bedje in de zie kenboeg, hebben het best naar hun zin, hetgeen aan alles is te merken. Ze zijn van stoere, zwaarwichtige visscherlie- den, biye, uitgelaten, kinderen gewor den. Maar de vreugde van Jaapje zal nog grooter worden. In de longroom zitten eenige officie ren. „Mijne heeren", zegt de commandant, nadat hy is binnengetreden, „als dat zoo doorgaat, zullen we deze reis den dui zendsten visscher van het seizoen 1933 hebben gepraaid. Wat zeg jelui ervan als we dien duizendsten visscher eens een verrassing bereiden in den vorm van een kistje sigaren?" Een reuzen-idee! Niet alleen de offi cieren, maar ook de onderofficieren on manschappen, zonder uitzondering, zijn, zoodra ze vernemen, wat de commandant wil doen, vol enthousiasme voor dit sym pathieke plan. Het blijft dan ook niet bij een kistje sigaren alleen. Als de dag is aangebroken, dat er nog slechts vier aan het duizendtal ontbre ken, staat onder de brug een groote mand gereed, welke behalve sigaren, ook nog krentenbrood, cake, chocolade en ap pelen bevat. De 996ste visscher is gepraaid. Op het dek aan stuur- en bakboord, op de brug, op den bak, overal turende gestalten, langs den horizon speurend naar log gers. Een ieder leeft mee. Wie zal de ge lukkige zijn? Eindelijk, door z'n kijker, ziet de officier van de wacht een wazig silhout. Logger recht vooruit, overstel Maar er zyn er meer, die inet een kyker ge wapend de zee afzoeken. „Nog één, aan stuurboord!" „Hier aan bakboord ook één"! „En nog éént" We komen naderbij. Ja waarlijk, daar liggen, nogal verspreid, vier loggers. Eén van deze zal dus de gelukkige zyn. Maar welke? Volle kracht stoomen we naderby. We kunnen ze nu beter onder scheiden. Eén van de loggers heeft twee vlaggetje onder elkander geheschen. Dat brengt de beslissing. „Die logger met de twee vlaggen," zegt de commandant, zullen we tot het laatst bewaren, is trouwens het verste weg. Die zal onze duizendste zyn." „Wel allemachtig," roept er een, door zyn kijker turend: 't is de vader van Jaapie, die daar om hulp vraagt, 't is de SCH. zooveel! En zoo is het. Jacob Kleyn's vader, door de radio gehoord hebbende, dat zyn zoon ziek van de SCH. zooveel was ge^ haald en aan boord van de „Nautilus" was opgenomen, had zyn verlangen om te weten hoe liet zyn kind ging, niet kun nen bedwingen en by de nadering van het politievaartuig twee vlaggen ge- hesehen. „Hallo, schipper, wat is er aan de hand? En daar komt het trouwhartige ant woord: „Neem me niet kwalijk, commandant, eigenlijk niks, ik wou alleen graag weten hoe het met ra'n jongen gaat!" Een oogenblik stilte. Dan verschijnt de megafoon wederom over de verschansing van de brug. Eigen lijk is het niet noodig, want de logger is nu zoo dicht by dat de. spanning op het gelaat van de menschen staat te lezen. Maar de commandant wil zekerheid heb ben, goéd verstaan te worden. „Je jon gen'maakt het goed, als je aan boord wil komen, dan kun je jezelf daarvan over tuigen en tevens je geschenk in ontvangst nemen, want je bent de duizendste, die we dit jaar hebben gepraaid!" Dit is ana geen doovemans ooren ge zegd. Woorden naar het hart van den ouden visscherman, woorden, zooals hy waarschijnlijk nooit eerder heeft ge hoord. Een bly gelaat en dankbaar arm gezwaai. Weldra stappen Jaapje's vader en broer, want er is ook nog een broer op den logger, aan boord. Lachend, stra lend van. blijdschap loopt de oude schip per op den commandant toe en drukt hem dankbaar de hand. „Dank je wel, commandant, dank je wel, dat ik m'n zoon effe mag zien, want ik maakte mbe al ongerust, omdat-ie dat al meer heb gehad, begrypt u?" De commandant begrypt het best, zoo als hy altijd de visschers begrypt. „Ga binnen schipper, ga binnen. Hier is de ziekenboeg." En weer staan twee paar groote, met papier en stroo gevoerde klompen buiten de deur van den ziekenboeg, nu niet van patiënten, maar van twee gelukkige men schen, die naar hun zoon en broeder ko men zien, Jaapje, die natuurlijk allang vernomen heeft, wat er gaande was, wordt met moeite door Pa in z'n bed ge houden. Het liefst zou hy in z'n hansop naar dek gevlogen zyn. Het bezoek is vian bescheiden duur. Als vader en zoon weer te voorschijn ko men, is het gelaat avn don ouden man een tikje rooder dan tevoren. „Commandant, mag ik asjeblieft een telegram naar z'n moeder sturen, 't zal haar heel wat rust geven, als ze weet, dat-ie 't hier zoo goed heeft!" Als het telegram verzonden is, wordt de schipper naar de feestmand geleid. „Voor jou schipper en voor je man nen, omdat je de duizendste schipper bent, die we dit jaar hebben gepraaid. Een aardigheidje van de bemanning van de „Nautilus". De schipper weet van ontroering thans niet recht, wien hy bedanken zal. Naar de jol loopende, drukt hy links en rechts handen, zonder te weten wiens hand hy drukt. „Nou moet je me nog één ding belo ven. Als je straks aan boord bent, moet je al je vlaggen hyschen, en dan zal ik je schip kieken." En als de jol den logger dicht genaderd is, roept de schipper, alsof het verzoek nu pas tot hem doorgedronge nis: „Ik zal al in'n vlaggen hyschen!" Aan boord wordt de mand niet blij gejuich ontvangen. Rappe handen tijgen aan het werk en niet lang duurt het of al z'n vlaggen zyn geheschen. Het zijn er drie: de Holland- sche vlag, de reederijvlag en de naam- vlag. Op de laatste vlag staat „Condor". Onder het luid hoerageroep en arm gezwaai van de beide bemanningen, on onder het geloei van de sirene van de „Nautilus" neemt deze plechtigheid haar einde. En Pa zijn foto. Ook dit verhaal neemt zijn einde. Omringd door ijsschotsen, ligt de „Nau tilus" thans op de werf, koud en roer loos. Zijn leven is tijdelijk gevloden. IIU ondergaat een verandering Andercjj diensten, van geheel anderen aard, zul len weldra van hém worden geëischt, die van mijnenlegger. En al ligt de „Nautilus" nu tijdelijk roerloos en stil, al steigert en stampt hij niet meer over de golven van de Noord zee, de herinnering aan dien tijd van toe zicht houden en hulp verleenen, van medeleven, met onze visschers, wordt levendig gehouden door het telegram, dat de commandant den laatsten dag van het politie-toezicht ontvangt, terwijl een ijzige Noordoostenwind neus, ooren en de stoomfluit doet bevriezen. Dat tele gram luidt: Namens- Hoofdbestuur Reedersverecni- ging komen wij onzen hartgrondigen dank betuigen voor de medewerking van de Commandanten der politiekruisers „Nautilus" en „Vulcanus". Speciaal dit jaar hebben zij alles in het werk gesteld 0111 de Nederlandsche haringvi8scherij te steunen. Wij besluiten dezen oproep met een gelukkig 1934 voor de Commandanten en bemanningen en schippers en bemanningen tot de volgen- do teelt. EINDE.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9