10 HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 12 JULI 1934 BINNENLAND Na de uitvaart van Prins Hendrik. De uittocht uit Den Haag. Cactussen met botersaus! de kist. Het d r :e slachtoffer was de 17-jarige kappersbediende. De lijkkoets was schier bedolven onder bloemen. Incidenten deden zich niet voor. Tenslotte is nog uit het Binnengasthuis op de Oosterbegraafplaats ter aarde be steld de 17-jarige Valk, die in de Laurier straat werd neergeschoten. Ook hierbij gebeurde niets. Te Enschede. Te Enschede hadden O. S. P. en N.A.S. een protestmeeting aangekondigd, doch daarvoor geen toestemming gekregen, zoodat de menigte door de politie uiteen gedreven werd. Om ruim 8 uur wilden ongeveer 160 personen in groepsverband de stad in gaan, doch dit werd door de politie verhinderd, die daarbij van de wapenen gebruik maakte. Bij het P. A. S.-gebouw aan de Wilhel- minastiaat ging het heftig toe, waarbij een inspecteur en een brigadier lichti gewond werden. Om half elf was het in de Laaresch, waar een deel der straat opengebroken was, zeer onrustig en moest de politie handelend optreden. In de Noordhoek Hechtstraat was een »barricade« opgericht, doch bij de komst van de politie was er niemand te be kennen. Om half twee keerde de rust weer. Alle verdachten tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Gisteren hebben zich voor den politie rechter mr. A. Boon verschillende per sonen te verantwoorden gehad, die deel genomen hebben aan de ongeregeldheden te Amsterdam. Als officier van justitie trad op mr. van Dullemen. Als eerste stond terecht de 20-jarige W. R., die op 4 Juli, toen er ongeregeld- j heden op den Insulindeweg plaats vonden,! opzettelijk met straatsteenen naar politie-, ruiters heeft geworpen. Geen der ruiters} werd getroffen. Daarna verscheen voor het hekje de werklooze 36-j. S. J. Deze had op Vrijdag 6 Juli bij het stempellokaal in de Nieuwe Kerkstraat met drie anderen een agent van politie gestompt en geslagen, die iemand aanmaande door te loopen en aan deze vermaning meer kracht bijzette door hem vast te grijpen. Vervolgens heeft zich te verantwoorden gehad de 18-j. kappersbediende E. B. Deze was op 4 Juli, gelijk hij zelf vertelde, op weg naar zijn kanostalling, toen hij door de Sumatrastraat kwam, waar communis ten tegen fascisten ageerden. Er werd ge schoten, verd. vluchtte in een portiek na oen steen opgeraapt te hebben, waarmee hij naar een voorbijrijdende motorbrigade wierp, zonder deze te treffen. Vervolgens worden de zaken behandeld van 3 personen, allen gedetineerd, die zjch voorwerpen hebben toegeëigend, af komstig van de plundering van ten Bank van. bmnhig aan de P.'.is u tu en van c»n kruidenierswinkel in ue 2e Gouds bloemstraat. In al de hierboven genoemde gevallen werd direct vonnis gewezen en aan alle verdachten 6 mnd. gevangenisstraf opge legd. - Be Inval bij de Tribune. De rechtbank te Amsterdam heeft af wijzend beschikt op het rekest, door mr. j S. d,e Jong en mr. P. van 't Hoff Stolk ingediend namens de N. V. Atalanta, waarin gevraagd werd dat de rechtbank zou ge lasten de onmiddellijke opheffing van alle belemmeringen in het gebruik van het gebouw Amstel 85 waar de N.V. Ata lanta, drukker van het dagblad De Tribune is gevestigd en verder teruggeving van de machinerieën en in beslag ge nomen bescheiden. Da rechtbank heeft afwijzend beschikt omdat, naar de officier van justitie aan de rechtbank heeft meegedeeld, ter zake een vervolging nog niet is aangevangen en geen der voorwerpen in het verzoek schrift genoemd te harer griffie zijn over gebracht. Rechtdoende verklaart de recht bank zich onbevoegd van genoemd verzoek kennis te geven. Van deze beschikking zullen mr. S. de Jong en mr. P. van 't Hoff Stolk namens de N;V. Atalanta in cassatie gaan. Beleediging van minister Colijn te Zaandam. Te Zaandam .is gisteren het voor de eerste maal uitbetalen van het verlaagde pteungeld zonder incidenten verloopen. Tegen het communistische gemeenteraads lid Makkinga is proces-verbaal opgemaakt wegens beleediging van minister Colqn, in een in den middag gehouden vergade ring van het werkloozen strijdcomité, waar hij als spreker optrad. Toen hij aan de vermaning van de politie, dat hij zich in pijn uitingen moest beperken, geen ge volg gaf, heeft de politie deze vergadering, welke door 200 personen werd bijgewoond, ontbonden. Inval in een drukkerij te Delft. Te Delft heeft de politie gistermiddag een inval gedaan in de drukkerij van Gebr. Dijkman aan de Koornmarkt, waar het zetsel, enz. van de Maas-Echo, een bijblad van »De Tribune*, dat weldra zou verschijnen, in beslag is genomen. Voorts kwam dezer dagen de politie ter oor.: dat een bekend communist een pak had verstopt op een nader aangegeven plaats. De politie stelde een onderzoek in en vond de administratie van de afd. Delft der G.P.H., die de secretaris, uit vrees voor huiszoeking, had verstopt. Twee invallen ttoor de politie te Groningen. De Groningsche politie heeft in ver band met de verspreiding van opruiende geschriften, die per cyclostyle zouden tijn vermenigvuldigd, een inval gedaan bij den secretaris van het N.A.S. Er werd evenwel niets gevonden. Een tweede inval ten huize van den Communist Tuinstra, waar tevens drie leden van de O.S.P. aanwezig waren,had tot resultaat, dat een groot aantal papie ren en een cyclostyle in beslag werden genomen. Er hadden geen arrestaties plaats. Een Zwitserscbe persstem Vas Diaz meldt uit Genève: Over de onlusten, die in de afgeloopen dagen te Amsterdam zijn voorgekomen, schrijft het „Journal de Genève" een uitvoerig artikel onder het opschrift: Roode bedreiging voor Nederland. Het blad schrijft o.a., dat de bloedige relletjes te Amsterdam hebben verrast door hun plotseling ontstaan, hun ernst en het geweld van de onderdrukking. Uitvoerig treedt het blad in de rol, die door De Tribune bij de voorbereiding van de relletjes is gespeeld. In dit verband merkt het blad op, dat Nederland sedert maanden het voorwerp is van een zeer speciale aandacht van den kant van de Komintern. Men kan slechts lof hebben voor den eersten mi-, nister Colijn, die strenge maatregelen heeft bevolen en iedere zwakheid heeft veroordeeld. Het blad wijst er verder nog op, dat het voorwendsel van de communisten gezocht is in de ernstige economische moeilijkheden van Nederland. Het blad is echter van meening, dat zekere teeke nen op een herstel wijzen. Dank zij de koloniën beschikt Nederland over ver schillende economische fronten. Men mag hopen, aldus het blad, dat het doode punt van de crisis in Nederland reeds achter den rug is. Daarom komen de commu nisten dan ook in beweging. Hun pogin gen zullen echter vergeefs zijn. De goede gezindheid van het Nederlandsche volk zal overwinnen en heeft reeds overwonnen. AUTO-ONGEVAL MET DOODELIJKEN AFLOOP. Voor de Utrechtsche rechtbank heeft terecht gestaan de 23-jarige chef-monteur P. F. L. B., te Rotterdam, wegens het ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel den dood tengevolge hebbende. Verdachte was op 31 Maart op den rijks straatweg bij Woerden bij het uitwijken van een vrachtauto, die plotseling in be weging kwam, met de door hem bestuurd wordende auto in de sloot terecht geko men. Hij zelf en de heer B., die naast hem in den auto zat, werden in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis overgebracht, waar B. spoedig overleed. Bij het getuigenverhoor legde de pa troon van verdachte een gunstige verkla ring af omtrent verdachte, die volgens hem als een voorzichtig rijder bekend staat. Verdachte zelf was langen tijd buiten keiïnis geweest en kon zich niets meer herinneren. De officier van justitie achtte de schuld van verdachte niet bewezen en eischte vrijspraak. De verdediger sloot zich hierbij aan. Uitspraak over 14 dagen. BRAND TE EDAM. Machinehal der Vereenigde Touwfabrieken afgebrand. Dinsdagnacht kwart over een is brand uitgebroken in de machinehal van de N.V. Vereenigde Touwfabrieken te Edam. De brand greep zoo snel om zich heen dat de motorspuit van Edam en de te hulp geroepen brandweer van Monniken dam en Volendam slechts zeer weinig konden uitrichten. Het oude gebouw, waarin hennep was opgeslagen, bleef grootendeels gespaard. Hierdoor komen 258 man zonder werk. De gebouwen waren op beurspolis ver zekerd. De schade loopt in de duizenden. DE MOORDAANSLAG TE OISTERWIJK. In verband met de Zaterdagnacht j.1. gepleegde moordaanslag op een 20-jarigen metselaar te Oisterwjjk zijn gisteren de beide verdachten gebrs. P. met het slacht offer in het ziekenhuis geconfronteerd. S. heeft een der gebroeders, namelijk F. P. als dader aangewezen. De beide mannen zijn vanmorgen op transport gesteld naar Breda. Na door den officier van justitie aldaar te zijn verhoord, zjjn ze in het huis van bewaring opgesloten. De toestand van het slachtoffer is nog steeds bedenkelijk. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. - i Gisterenmiddag hebben te Noordwijk leden van een christelijke meisjesveree- niging uit Apeldoorn, per autobus daar heen gekomen, op het vrije strand gebaad. Op een gegeven oogenblik verkeerden er drie vrouwen in levensgevaar. Met veel moeite werken zij aan land gebracht. Zij waren reeds bewusteloos. Twee meisjes kwamen spoedig bjj, zq werden onder gebracht in Sonnevanck, waar dr. Niekerk eerste hulp verleende. Bij de derde, de onderleidster, mevrouw H. Kwak-Sissink, werd door den aldaar aanwezigen arts langen tijd kunstmatige ademhaling toe gepast. Alle moeite bleek echter te ver- geefsch. Het lijk is naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats gebracht. AUTO OVER DEN KOP. Vier inzittenden gewond. Op den Rijksweg onder Rhoon op het eiland IJsselmonde is gisterenmiddag een ongeluk gebeurd met een auto. Er is een wiel afgeloopen, zoodat de wagen over den kop sloeg. De vier inzittenden zijn zwaar gewond. De 70-jarige W. J. Noortzij heeft hoofdwonden en een wervelfractuur opgeloopen. De 56-jarige E. B. Noortzij een hersenschudding en hoofdwonden, de 60-jarige mej. N. Noortzij een onderkaak fractuur en de 57-jarige mej. A. Noortzij een schedelfractuur. De vier gewonden zijn naar het zieken huis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd. GROOTE BRAND BIJ DE LEUSDER HEIDE. Vijftig tot zestig ha vernield. Gisterenmiddag is op de Leusderheide) langs het rijwielpad van Austerlitz naai; Oud-Leusden, door tot nu toe onbekende oorzaak een heidebrand uitgebroken, welke zóó snel om zich heen greep, dat men al vry spoedig begon te vreezen, dat hjj een omvang kreeg gelijk aan dep grooten brand van Juni 1921. toen on danks de hulp van alle militairen de ge heele Leusderheide toch een prooi der vlammen is geworden. Hoewel het zeer moeilijk is op het oogenblik te, schatten hoeveel heide Hier1; verloren is gegaan, meenen wij veilig te mogen, aannemen, dat ongeveer 50 a 60 hectaren eèn prooi der vlammen zijn ge worden. Het vermoeden bestaat, dat hier kwaadwilligheid in het spel is. TWINTIG HECTARE DEN EN HEIDh VERNIELD. H i Een ernstige brand heeft Dinsdag gei woed tusschen de Imboschlaan en den, brandtoren van het Schadeveld bij Laag Soeren; een oppervlakte van circa 20 ha[ dennen en hooge heide werd vernield. 1 Politie en brandweer uit Laag SoerenJ Dieren, Rheden en Eerbeek, bijgestaan door enkele honderden helpers, tastteij het vuur met groote kracht aan en kon-j den verdere uitbreiding voorkomen. DE DOODENDE STRAAL. i Vaz Dias verneemt uit New York In sensationeelen vorm publiceeren verschillende bladen een onderhoud meji dr. Nikolas Tesla, die in breede kringen: bekend is geworden door de naar hem genoemde stralen en doorzijn uitvindingerj tot beter exploitatie van den electrischerj stroom. Dr. Tesla beweert, dat het hem gelukj is, z.g. doodende stralen met behulp var} een soort electrisch geschut zóó aan t wenden, dat vliegtuigen en troepen o een afstand van 250 mijl vernietigd kunnen worden. Slechts de allersterkste stalen pantsers zijn volgens Tesla in staat, weer-i stand te bieden aan de stralen, waarmede gericht kan worden op ieder voorwerp, dat in den verrekijker zichtbaar wordt. Om deze doodende stralen voort te bren-t gen, is een spanning van 5c.000.000 vollj noodig. In hoofdzaak moet daarvoor een toestel worden vervaardigd, waardoor dei stralen kunnen worden uitgezonden in dei vrije lucht, inplaats van in het luchtledige,, zooals tot dusverre noodig was. Verder is de opwekking van enorme electrische energiën noodig. Dr. Tesla, die reeds 77 jaar oud is, is voornemens, zijn uitvinding voor te leggen aan de ontwapeningsconferentie te Genève. DUITSCHE OORLOGSSCHEPEN TE PORTSMOUTH. s De Duitsche kruisers Königsberg eiY Leipzig zijn te Portsmouth aangekomen, waar zij vier dagen zullen blijven, ter beantwoording van het bezoek van de Engelsche kruisers Dorsethire en Nor folk aan Kiel in Juli 1931. Zooals al eens is opgemerkt, is dit het eerste Duitsche vlootbezoek aan een haven van het Ver eenigde Koninkrijk sinds den oorlog. Britsche havens buiten Europa hebben al eerder Duitsche oorlogsbodems te gast gehad. DE OVERSTROOMINGEN IN JAPAN. Tengevolge van overstroomingen heb ben in Japan verscheidene ongelukken plaats gehad. Een brug over de rivier Mi- kawa, in het district Ishikawa, is door j het water meegesleurd, waarbij 60 men- schen zijn omgekomen. In hetzelfde dis trict is een gehucht van dertig huizen volkomen van den aardbodem verdwenen. Dertig menschen zijn omgekomen door overstrooming van de rivier Yalu, welke de grens vormt tusschen Korea en Mant- sjoerije. 250 dood'en160 vermisten. Volgens berichten, afkomstig van de prefectuur in het district Ishikawa, zijn bij de overstroomingen aldaar 250 men schen verdronken en 4000 menschen dak loos geworden. Driehonderd huizen en dertig bruggen zijn door het water mee gesleept. Volgens officitele berichten kon den nog 160 menschen vermist worden. DE OUDSTE MAN VAN DE WERELD. Uit Istanboel, het oude Constantinopel, komt het bericht, dat men een standbeeld wil oprichten voor den onlangs overleden ouden heer Zaro Aga, den oudsten man ter wereld. De Turksche regeering zou een be trouwbaar bewijs in handen hebben ge kregen, dat Zaro inderdaad in 1777 ge boren is. Op het monument zullen alle be langrijke gebeurtenissen worden ver meld, die sedert 1777 in Turkije hebben plaats gehad. Hiermee is evenwel niet in overeen stemming een mededeeling van een dag blad aldaar, omtrent doodsoorzaak enz. van dezen Turk. Het mysterie, zoo heet het in het be richt, hoe oud Zaro Aga in werkelijkheid geworden was, zal wel nooit onthuld worden. De medische autoriteiten willen niet graag hooren van lieden die oudor zijn geworden dan 110 111 jaar. Alle ge vallen van zeer oude lieden, die nóg hooger leeftijd zouden hebben bereikt, zijn voorgekomocn in landen zonder bur gerlijken stand en zij worden nooit ge staafd door kerkelijke registers. DE „SIAMEESCHE TWEELING". De autoriteiten te New York staan voor een lastig geval. De 26-jarige Violet Hil- ♦on, die onverbrekelijk met haar zuster Daisy verboden is als „Siameesche twee ling", wenscht namelijk in het huwelijk te treden. Toestemming tot dit huwelijk werd door de overheid op moreele motie ven geweigerd. Van deze beslissing :s Violet in hooger beroep gekomen, waar bij zij aanvoert, dat zij en haar zuster elk afzonderlijk inkomstenbelasting be talen, dat zij elk een paspoort hebben en dat zij in trams, op schepen enz. altijd twee plaatskaarten moeten nemen. Ver der wil zij aanvoeren, dat zjj ook overi gens volkomen als gescheiden personen leven, hoewel zij met elkaar vergroeid zijn. HET GRAF VAN VON SCHLEICHER. Naamloos en ongekend. Met veel moeite heeft Philippe Barrès van de Matin het graf van de von Schleichers gevonden, waarin de urnen met hun asch geborgen werden. Niemand wilde het hem aanduiden, maar tengevolge van de door een doodgraver gegeven aanwijzing heeft hij het gevonden tusschen die van een bankier en een vlieger. Men loopt er „zonder erg" overheen. Er lag een dertigtal kleine kransen zondei naam. Ze waren al verflensd, men had ze zeker onder den mantel meegedragen. Er staat geen kruis, steen noch inschrift, alleen een groote den. En Barrès laat er op volgen: Om vermeende Fransche medeplich tigen aan de kaak te stellen, had men hem levend voor het gerecht moeten dagen. FREIBURGS UNIVERSITEIT IN VLAMMEN. In de universiteit van Freiburg (Breis- gau) is een groote brand uitgebroken. De machtige koepel is met donderend geweld ingestort en terecht gekomen in de aula. fret vuur woedt in de aula verder. De zuidelijke en oostelijke bovenverdiepin gen staan in lichter laaie, De brandweer is machteloos. De studenten trachten de waardevolle boeken en schilderijen te redden. Zeer velen hadden zich gisterenmiddag, op enkele plaatsen stond het publiek weer in eeiiige rijen achter elkaar, langs den weg opgesteld, om den terugkeer van de Koningin en de Prinses uit Delft te kun nen gadeslaan. Nadat de koninklijke auto's gepasseerd waren, verspreidde het publiek zich weer over de stad. Direct hierna nam de groote uittocht van de toeschouwers van buiten een aan vang. Op de stations heerschte wederom een groote drukte, die haar hoogtepunt bereikte toen omstreeks vijf uur talrijke, vereenigingen, die in groepsverband ge komen waren, de stad verlieten. De stad bood des avonds een vermoeid beeld van menschen, die na een dag vol emoties over de straten, waar nog veel achtergelaten rommel, aan de overwel digende drukte van overdag herinnerde, naar de stations trokken. Met den trein van 6.16 uur is de prin ses van ErbachSchoenberg, die de uit vaart van Prins Hendrik heeft bijge woond, naar Duitschland teruggekeerd. De prinses werd aan het Staatsspoor station uitgeleide gedaan door Prinses Juliana. Herdenking te Londen. Reuter meldt uit Londen, d.d. gister morgen: Een groot gezelschap leden der Neder landsche kolonie, met onzen gezant jhr. de Marees van Swinderen, waren veree- tigd in het kerkgebouw van de Ned. gemeente aldaar voor een rouwherden- kingsdienst voor Prins Hendrik. Het corps diplomatique was vertegenwoordigd door den deken, den Argentijnschen gezant, en vertegenwoordigers van de meeste andere ambassades en gezantschappen. De Ne derlandsche vlag en die van het Huis van Oranje waren gedrapeerd aan den preek stoel. Ds. van Dorp leidde den eenvoudigen, indrukwekkenden dienst, die besloten werd met den treurmarsch van Mendels- sohn. De drukte te Delft. Sprekende cijfers. Zoowel do politie te Delft als de afd. Delft van Eerste Hulp bjj Ongelukken, heeft zich gisteren op lofwaardige wijze van haar taak gekweten. Hoewel het aantal personen, waarvoor hulp noodig was, ruim 500 bedroeg, was er slechts voor vier opneming in een ziekenhuis noodig. De meesten waren door de warmte bevangen of hadden minder ernstige kwetsuren opgeloopen. Het aantal personen, dat gisteren naar Delft is gekomen, was grooter dan in Maart jl. het geval was. Niet minder dan 25.000 reizigers passeerden de contróle i van het station der Nederlandsche Spoor wegen. Behalve 800 auto's voor genoo- digden werden ongeveer 1000 particuliere auto's geparkeerd; het aantal fietsers, dat passeerde, is zelfs niet bij benadering te schatten. Omstreeks 8 uur was in de stad de rust teruggekeerd. Na afloop van de plechtige bijzetting in de Nieuw9 Kerk hebben ongeveer 6000 personen de rou wversieringen den konink lijken grafkelder bezichtigd. Gedurende deze week zal de kerk nog te bezichtigen zijn. De enorme drukte In de treinen. Over de geweldige drukte in de treinen schrijft de „N. R. Crt." Alles was voortdurend bezet, men ston zelfs op de balcons, in de gangen van de wagons en in de goederen wagens, of schoon de frequentie van de treinen buitenge woon groot was. Weer heeft men op volle capaciteit gewerkt. Op den 27sten Maait kon dit nog als een uniek feit worden geconstateerd; thans is het overtroffen. Er zijn nog meer extra-treinen ingelegd, dan door de projectie op het plan was geprojecteerd; de gewone electrische treinen hadden voor- en volgtreinen, die van de kopsporen vertrokken. Alle zijn precies op tijd vertrokken. Er is inderdaad weer enorm veel gepresteerd, en in di| verband is het misschien niet onaardig te vermelden, dat drie kwartier nadat het overlijdensbericht van Prins Hendrik Rotterdam bereikte, de geheele regeling voor D.P. in een spoedvergadering reeds, tot in details was vastgelegd. De doorgaande treinen uit Dordrecht waren alle stampvol. Van D P. alleenzijn tot 10 uur al vijftig treinen vertrokken met ruim vijf-en-twintig duizend passa giers. Gerekend wordt op een totaal van zeker ver over de veertig-duizend Rot- terdamsche reizigers naar Delft. AUTOBUSDIENSTEN. De autobusdiensten over den Afsluitdijk. Beschikkende op de beroepen van de A.T.O. (N.V. Alg. Transport-onderne ming) te Utrecht, van J. B. Post, direc teur N.V. Westfriesch Auto Car Onder neming te Hoorn en de firma Van der Zee en Groenhof te Sneek, tegen de be schikkingen van Ged. Staten van Noord- frolland en van Friesland van 23 Nov. '32,1 waarbij aan de A.T.O. vergunning is ver leend tot het in werking brengen van een autobusdienst tusschen Alkmaar en: Leeuwarden over dqn afsluitdijk, alsmede op het beroep van B en W. van Den Hel- uer, tegen de beschikking van Ged. Sta ten van Noord-Holland en op de beroe pen van de verschillende ondernemingen tegen de beschikkingen van Ged. Staten van Noord Holland en Friesland, waarbij vergunning tot het in werking brengen van andere autobusdiensten in die omge ving worden geweigerd; zijn bij Koninklijk besluit: L met handhaving voor het overige van het bestreden besluit van Gedep. Sta ten van Friesland van 23 Nov. 1932 de daarbij aan de vergunning onder 8e. ver bonden voorwaarde, volgens welke hel den ondernemers verboden is, andere goederen dan handbagage, rijwielen of kinderwagens van de inzittenden te ver voeren, vervallen verklaard, en zijn H. voor het overige de beroepen onge grond verklaard. SCHRIFTELIJKE VRAGEN. Vrouwenarbeid in fabrieken. Op de schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Hermans: Is het juist, dat de Arbeidsinspectie' een onderzoek heeft ingesteld naar aard en omvang van den vrouwenarbeid in} fabrieken en werkplaatsen? Zoo ja, is de minister dan bereid, het; resultaat van dit onderzoek te publicee ren of althans aan de Kamer bekend la} maken? I. De Arbeidsinspectie verzamelt regel matig hetgeen omtrent aard en omvang van vrouwenarbeid binnen de sfeer harer bemoeienis te harer kennis komt. Ge gevens nopens hetgeen aldus langs ad ministratieven weg of bij inspectiebezoek wordt verkregen, plegen periodiek in het centraal verslag der Arbeidsinspectie te worden openbaar gemaakt. Een bijzon der onderzoek, als blijkbaar in deze vraag wordt bedoeld, heeft niet plaats gehad. Wel wordt echter door de Arbeidsinspec tie nagegaan, in hoeverre in sommige in dustrieele centra, met name in de Zuide lijke provinciën, belangrijke verschui- viifgen in de samenstelling der fabrieks bevolking hebben plaats gehad. 2. Het ligt in het voornemen om, wan neer de resultaten van het zooeven be doelde onderzoek, dat dus een beperkte strekking heeft, daartoe aanleiding ge ven, deze te publiceeren. BARTHOU EN MUSSOLINI. I11 welingelichte politieke kringen te Parijs wordt, naar Reuter meldt, vandaar verklaard, dat minister Barthou thans definitief besloten heeft, nog dit jaar een ontmoeting te hebben metMussolini.Een datum voor deze ontmoeting is evenwel nog niet vastgesteld. Om deze toekomstige besprekingen vruchtdragend te doen zijn, zal de Fran sche regeerir.g eerst eenige, tusschen beide landen bestaande kwesties in het reine brengen. In dit verhand meent de Echo de Paris te kunnen mededeelen, dat Frankrijk het verdrag betreffende de vestiging van Italianen in Tunis dat ieder half jaar verlengd moet worden, zal vervangen door een verdrag van vijf jaar. Verder zou de Fransche regeering zekere con cessies doen ten aanzien van het grens vraagstuk van Lybië. EEN TOESPRAAK VAN DGUMERGUE Aan een diner, dat den minister-pre sident was aangeboden door de Académie des sciences morales et politiques, heeft Doumergue een toespraak gehouden over do taak van Frankrijk in de wereld. Frankrijk, aldus verklaarde Doumergue 0.111., leeft in een omvergeworpen wereld, waai in de welvaart van een langzaam verkregen civilisatie van alle zijden be dreigd wordt. Het is de taak van Frank rijk de langzaam gewonnen en verkregen erfenis ook voor de toekomst te bescher men. Het eerste en noodzakelijkste is echter uiting te geven aan zijn vredes wil en alles te verwerpen, wat tegen den vrede wordt ondernomen. Voor Frankrijk is het een factor van beteekenis, dat ook in andere landen dezelfde wil en het zelfde ideaal te vinden is. Overgiet gij uw geraniums met mayonnaise? Krijgen uw clivia's „biefstukzjuu" Maar waarom gooit u dan wèl allerlei etensresten, schillen en doozen op de bloemen en het gras in de natuur als u eroens picn:ct? Natuur is geen Vuilnisvat! VON PAPEN. Ondervraagd door de geheime politie. Reuter seint uit Berlijn: Von Papen, die in naam vice-kanselier blijft, is naar het hoofdbureau van de ge heime politie ontboden, waar hjj aan een minutieus verhoor is onderworpen. Zqn woning wordt door een wacht van zwartheniden bewaakt. DE RIJKSDAG BIJEENGEROEPEN. Tegen Vrijdag. Reuter meldt uit Berlijn: Hitier zal waarschijnlijk een verklaring afleggen over het „complot" tegen het régime, dat aanleiding gaf tot de jongste terechtstellingen. De gebeurtenissen in verband met de samenzwering van Roehm en de talrijke geruchten, die in het binnen- zoowel als m het buitenland hieromtrent de ronde doen, hebben de regeering bewogen den Rijksdag bijeen te roepen. Hitier zal in zijn rede opnieuw de vre despolitiek van de Duitsche regeering bevestigen. Deze zitting, met een redevoering van hot hoofd van het kabinet, komt in de plaats van het veel genoemde, maar nooit verschenen en nooit zullende ver schijnen communiqué met documenteering en naamlijst, schrijft de N. Rott. Crt. Deze naamlijst der geëxecuteerden zou waarschijnlijk toch niet den indruk heb ben gemaakt, welke er mee zon zjjn be oogd, want haar volledigheid zou moeilijk te bereiken zqn. Immers, eenige onder geschikte S.S. instanties moeten execu ties hebben volvoerd, welke hebben be rust op een expansieve opvatting der ge geven instructies, en het gevolg daarvan is, dat niet alles te bevoegder plaatse met volkomen zekerheid bekend is. Mocht achteraf slechts één doode worden aange voerd, welke niet op de lijst staat, dan zou de indruk daarvan reeds vrijwel zijn geneutraliseerd. Men is er niet erg be nieuwd naar, wat de leider zal zeggeh over de conspiratie Roehm, daar men niet verwacht, dat hij veel zal- toevoegen aan de lezingen, welke daaromtrent reeds officieel zqn verspreid. Daarentegen is men benieuwd, hoe hjj zal spreken over en hoe hq zal motivee- ren de executies van eenige conservatie ven. DOLLFUSS HERVORMT ZIJN MINISTERIE. Hy neemt leger en politie onder zijn eigen beheer. Het Duitsche nieuwsbureau meldt uit Weenen Bondskanselier Dollfuss heeft gisteren den bondspresident het aftreden van de geheele regeering medegedeeld. Dollfuss, die met de vorming van het nieuwe kabinet werd belast, zal den ministerpresident een ministerlijst over handigen, waarin hijzelf het bondskanse lierschap, het ministerie van buitenland- sche zaken, van veijigheidswezen,- van landbouw en van landsverdediging op zich neemt, Vice-kanselier wordt Starhemberg, bcildsminister Fey. '1 ot staatssecretaris voor vaderlandschen dienst (Heimatdienst) is kolonel Adam benoemd, de vice-hoofdredacteur van de Reichspost. De regeering verklaart, dat er ondanks de benoeming van Tauschitz geen wijzi ging komt in de richting van de buitcn- landsche politiek. Naar Reuter meldt, is aan de herziening van het ministerie gisteren een bespreking tusschen Dollfuss, Starhemberg en Fey voorafgaan. Het heengaan van SchÖnberg-Harten- stein zou een gevolg zijn van de botsingen tusschen leger en burgerwacht te Graz. Naar Reuter verder meldt, zullen, be halve prins Schonburg-Hartenstein, ook de huidige ministers dr. Kerber (binnen- landsche zaken), Schmitz (sociale zaken), Ender (grondwetsherziening)en destaats- secretaris van Justitie dr. Glas niet meer terugkeeren. Reuter meldt nog Tot de maatregelen welke de nieuwe regeering zich voorstelt te nemen behoort o a., dat op het bezit van ontplofbare stoffen de doodstraf wordt gesteld, indien niet binnen een korten termijn, waarin den onbevoegden bezitter straffeloosheid wordt toegezegd, de voorraden ontplof bare stoffen volledig worden afgeleverd. De beteekenis van de besluiten van den ministerraad wordt nog verhoogd door de benoeming van een algemeen staats secretaris voor veiligheidsmaatregelen, ter bestrijding van staatsvijandige pogingen in de perspon van minister Fey, die tevens voorzitter wordt van een permanente mintsterieele commissie en van een buiten gewone staatscommissie met bijzondere volmachten.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 10