ïO'programma BINNENLAND GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 12 JULI 1934 En m'n DUBBEL STER Buitenland De raad stelt de regeering volledig ver antwoordelijk voor de gevolgen van deze verlagingen, welke reeds in vele steden van ons land tot ernstige botsingen heb ben geleid. Eischt van de regeering, dat zij deze verlaging der ondersteuning zoo spoedig mogelijk ongedaan maakt en snel ingrij pende maatregelen neemt, waardoor het lot der werkloozen en van de door de cri sis gedupeerden wordt verzacht: door \erhooging der ondersteuningen van alle werkloozen en armlastigen; door het op ruime schaal verstrekken van kleeding en schoeisel: door het uitkeeren ineens van honderd gulden aan alle werkloozen, die langer dan 3 maanden werkloos zijn. door het treffen van maatregelen, waar door de woninghuren belangrijk worden verlaagd; door het opheffen van de be lastingen, welke de prijzen der directe levensbehoeften hebben doen stijgen. Zoolang de regeering deze maatregelen niet heeft genomen, draagt de raad het college van burgemeester en wethouder» op het gekorte bedrag op de ondersteu ningen der werkloozen uit de gemeente kas bij te betalen. HET SPELLINGVRAAGSTUK. Een nieuwe regeling voor het onderwijs. In de Dinsdag gehouden vergadering van den raad van ministers heeft het spellingvraagstuk weer een onderwerp van bespreking uitgemaakt. Het resultaat dezer bespreking is, dat bevorderd zal worden wijziging van algemeene maatre gelen van bestuur, waarbij met ingang van 1 September een nieuwe schrijfwijze wordt voorgeschreven voor het examen van onderwijzers en eindexamens, bene vens in het programma voor middelbaar onderwijs en voorbereidend hooger on derwijs. De wijzigingen zullen dan als volgt luiden: 1. De e wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. De ee blijft echter aan het eind van een woord, alsmede in afleidingen en samen stellingen van woorden ook ee. 2. De o wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. De oo blijft echter voor ch, in gooche len, goochem, loochenen. 3. Sch wordt alleen daar geschreven waar de ch gesproken wordt. Echter behoudt het achtervoegsel isch de thans gangbare spelling. 4. De verbuigingsuitgangen e, en van een en geen en van de bezittelijke voor naamwoorden mijn, Uw, zijn, hun, haar, worden weggelaten. 5. De naamvalsuitgang n, bij lidwoor den, voornaamwoorden, bijvoeglijke naamwoorden of daarmede gelijkstaande verbuigbare woorden wordt uitsluitend gebruikt bij de namen van mannelijke per sonen en bij de namen van mannelijke dieren in de gevallen dat voor de aandui ding van het dier een afzonderlijk woord gebruikt wordt. 6. Bij de voornaamwoordelijke aandui ding van zelfstandige naamwoorden richt men zich naar het beschaafde spraakge bruik. VERDEDIGING DER ZUIDELIJKE PROVINCIËN. Te 's-Hertogenbosch is een plaatselijk comité gevormd, dat zich ten doel stelt onder oogen te zien de ernstige gevolgen, speciaal voor het Zuiden, wanneer onver hoopt in het Westen van Europa een nieuwe oorlog zou uitbreken. In dit co mité hebben zitting de heeren dr. mr. L. van Gorkom, H. Grasso, M. Krijgsman, jhr. mr. P. van Meeuwen, J. Meyring, mr. P. Schaepman en C. van de Wal. een vrouw zocht. Een vriend had dit briefje bij wijze van grap geschreven en het in een zak meel gedaan. Mr. Olson hleeft nu laten mededeelen, dat hij reeds sedert 12 jaar weduwnaar is en geen plannen heeft tot een nieuw huwelijk, waren gedeeltelijk opengebroken. De lampen waren alle uitgeworpen, zoodat er duisternis heerschte. Van de huizen utt werd herhaaldelijk geschreeuwd en ge gooid op de politiemannen, o.a. met voet zoekers. EEN GESLAAGDE GRAP. Een zekere Olson, farmer te Oxbow in Saskatchewan, ontving tot zijn verrassing met iedere post stapels brieven uit ver schillende plaatsen van Canada en Ie Vereenigde Staten, waarin de schrijfsters hem mededeelden, dat zij bereid waren met hem in het huwelijk te treden en ver zochten met hem in kennis te kunnen komen. Het aantal van deze huwelijks aanzoeken werd zoo groot, dat mr. Olson er verlegen onder werd. Hij begreep niet, waarom zijn waarde op de huwe- üjksrnarkt zoo zeer was geslegen. Hij ging op onderzoek uit en kwam tot de ontdekking, dat de bladen een bericht hadden gepubliceerd, volgens welke in een zak meel een briefje was gevonden, waarin werd medegedeeld, dat mr. Olsen BEZUINIGINGEN IN AMSTERDAM. Amsterdam heeft drastische bezuini gingen op zijn begrooting doorgevoerd, of juister uitgedrukt, het gaat die uitvoe ren. Dezer dagen verscheen een Ge- metenteblad, waaraan wij het volgende ontleenen: Voorgesteld wordt aan den Raad over te gaan tot afschaffing van het vrij ge bruik van boeken enz. aan de openbare scholen voor middelbaar en hooger onder wijs. In de laatste vijf jaar vorderde een en ander gemiddeld 80.000 per jaar. Men kan thans eventueel de boeken en zoo noodig ook leermiddelen in bruikleen krijgen. Men wil de regeling reeds met den nieuwen cursus doen ingaan. Boeken in bruikleen: het is iets nieuws, maar er zal van zoo'n „uitgeleend" boek, vreezen wij, weinig meer overzijn na afloop van den cursus. Dan zullen niet minder dan 41 open bare lagere scholen worden opgeheven. Dit lijkt misschien erger dan het is, want onder deze 41 zijn er 30, die door het ont breken van twee of meer klassen reeds in staat van opheffing verkeerden. En het maximum aantal leerlingen per klasse is vastgesteld op 48 voor gewoon l.o., op 82 voor voortgezet l.o. en op 32 voor uitge breid l.o. Dan wordt er een heel wasch- lijstje gegeven van bezuinigingen, en heel dit bezuinigingsplan moet worden be schouwd als het minimum van wat noodig is om een sluitende begrooting te verkrij gen. Dit aantal van 48 leerlingen zal in de praktijk niet steeds voorkomen; het is al léén bedoeld als maatregel tot hoever men gaan kan. Aangezien de lokalen niet voor zooveel leerlingen zijn ingericht zullen banken moeten worden bijgeplaatst. Door dezen maatregel wordt een bezuini ging berekend van 345.000. Hierbij komt dan nog een belangrijke bezuiniging op salarissen enz., een en ander wordt becijferd op 200.000. Voorgesteld wordt voorts ter wille ook van bezuinigingen, die noodzakelijk zijn in Soerabajastraat geen wijkmarkthal te stichten. Hiertoe was in 1931 besloten. Wel zal gedurende de zomervacantie voedsel blijven worden verstrekt aan de kinderen, die dit om gezondheidsredenen kregen. INVOERING GREENWICHTIJD. Meening der Tweede Kamer. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp: Herziening van den wettelijken tijd. Vond op zichzelf het denkbeeld, Ne derland zich bjj een der groote tijdzonen te doen aansluiten, vrij algemeen instem ming, vele leden betoogden, dat het in het ontwerp gekozen stelsel geen gelukkige oplossing van het tijdvraagstuk brengt. Aan de invoering van den Greenwichtijd toch worden, voor zoover het winterhalf jaar betreft, groote bezwaren verbonden geacht. In de eerste plaats werd daarin het tegenovergestelde gezien van de be zuiniging op kunstlicht, welke tot dus ver de zomertijd heeft gebracht. Voorts werd het feit, dat het in den winter des avonds reeds vroeg donker zal zijn, als een ernstig bezwaar beschouwd voor de schoolkinderen. Deze leden drongen erop aan, dat, met afschaffing van den zomer tijd, voor het geheele jaar de midden- Europeesche tijd wordt ingevoerd. Van andere zijde werden deze bezwaren gedeeld. Men vreesde, dat bij het tot stand komen dezer regeling de strijd over den zomertijd geenszins zou zijn geëin digd. Ook deze leden wilden den middel- europeeschen tijd voor het geheele jaar. Sommige leden gaven de voorkeur aan de thans voorgestelde regeling. Eén der leden wilde terugkeeren tot vóór 1908. Nog steeds heerscht in verschillende steden van ons land onrust en nadat in A'dam de onlusten zijn bedwongen, schij nen deze zich naar Rotterdam te verplaat sen, de stad, die zoo ontzaglijk door crisis en werkloosheid is geteisterd en wier bevolking dus voor een groot deel ontvankelijk is geworden voor de gering ste aanmoediging tot verzet. Zóó erg is het geworden, dat de burgemeester thans militaire politie heeft ontboden. Op den linker-Maasoever broeide het Maandag den geheelen avond; opgeschoten jon gens braken wederom het plaveisel op van de straten en agenten hebben geschoten waarbij een jongeman aan zijn been werd gewond. Politie te paard en met motorrijwielen kwam assisteeren om de straat schoon te houden. Tegen elf uur is het ook in Crooswijk gaan spannen, waar velen uit de binnen stad waren samengestroomd. Toen het gepeupel rumoerig werd is er hferhaaldelijk geschoten en gechargeerd. Eien auto met twaalf rechercheurs van de Tucht-unie en bereden politie, benevens ■tijree motor-agenten kwamen hulp ver- leenen. In den loop van den dag zijn nog twee communisten aangehouden wegens het drukken en verspreiden van het commu nistische blaadje „De Maasecho". De huurstakingen, die hier en daar toch zijn doorgevoerd, hebben op één plaats succes gehad. Na elven verplaatste het hoogtepunt van den strijd zich naar de omgeving van den Crooswijkschenweg. Alle zijstraten hbeken van straten en op de daken. Hier Begrafenis van een der slacht offers. Op „Moscova" te Arnhem, Van de ouderlijke woning uit in de St. Janskerkstraat te Arnhem heeft Dins dagmiddag de begrafenis plaats gehad yan het stoffelijk overschot van den 27- jarigen metaalbewerker Gerresse, die bij de relletjes te Amsterdam is doodgescho ten. Uitgebreide ordemaatregelen waren daarvoor genomen. Omstreeks half drie verliet de stoet de ouderlijke woning. Do lijkwagen werd voorafgegaan door den voorzitter van de O.S.P., den heer P. Schmidt, en twee bestuursleden van da afdeeling Arnhem. De lijkwagen zelf was geheel met bloemstukken, in hoofdzaak roode bloemen behangen. Achter den lijk wagen volgde een groot aantal leden van de afdeelingen Arnhem en Amsterdam van de O.S.P., waartoe de overledene had behoord, die twee aan twee ongeveer twintig bloemstukken meevoerden. Dan volgden zes koetsen met familie en an deren, terwijl zich daarachter een groot aantal leden van de O.S.P. aansloot, waarbij zich onderweg steeds meer be langstellenden voegden, zoodat ten slotte de lijkstoet uit eenige duizenden perso nen bestond. De politie had overal uitge breide maatregelen genomen, doch daar net publiek zich volkomen rustig hield, behoefde geen enkele maal te worden op getreden en had de begrafenis, die overal langs den weg groote belangstelling trok, een rustig beloop. Door den voorzitter der O.S.P., den Sehmidt, ^eer Nathans van het N A.S., vertegenwoordigers van de Anti- oorlogs liga, de Comm. Partij en nog an deren werd het woord gevoerd. INVOER VAN HAARDEN GECONTINUEERD. VRIJDAG 13 JULI. 900 De Notenkrakers o.l.v. D. Wins. Ip.00 Morgenwijding VPRO. lö is Voor Arb. in de Continubedr.: De No tenkrakers o.l.v. D. Wins, C. Rijken (de clamatie). 14.001.45 Eddy Walis en zijn ensemble. 2 öo Klein VARA-ensemble o.l.v. F. Bakels. 3.j)5 Pauze. 4-po Gramofoonpl. 4.15 Filmpraatje M. Sluyser. 4-j?o „Vacantie en fantasie", m.m.v. de Fliere fluiters o.l.v. J. v. d. Horst, Ester Philipse j(zang) en A. de Booy (zang). S.40 Literaire causerie A. M. de Jong. '6.bo „Faust", opera van Gounod (gr.pl.). 700 Orgelspel C. Steyn. 7 30 Gramofoonpl. 8.qo Herh. SOS-berichten. 8y>3 Gramofoonpl. 8.20 Vaz Dias en VARA-Varia. 8.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 90O Zang bij de luit door J. Moulijn. 9-)5 Vervolg orkestconcert. 9-j>o Vervolg zang. 10.00 Orgelspel J. Jong. 10.20 Vaz Dias. ioj.30 VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 1 t.oO12.00 Gramofoonplaten. Hilversum, 1875 M. 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO en AVRO, ri.0012.00 VARA. 8.00 Gramofoonpl. to.oo Morgenwijding VPRO. 10. is Declamatie J. Lemaire. 10.30 Orgelspel J. Jong. 11.00 Vervolg declamatie, n.2012.00 Gramofoonpl. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gramo foonpl. 2.30 Voordracht Kommer Kleyn. 3.Ö04.00 Gramofoonpl. 4.15 Gramofoonpl. 4.30 Voor de kinderen. S-èo VARA-orkest o.l.v. H. de Groot. 5-45 Gramofoonpl. é.00 Orgelspel C. Steyn. 6.20 Declamatie R. Numan 6.40 Vervolg orkestconcert. 730 Mr. M. J. A. Moltzer: De corporatieve staat. 7.45 Gramofoonpl. 8.00 Causerie Ds. J. H. Snit Sibenga. 8.30 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Hel Residentie-orkest o.l.v. C. Schuricht. In de Pauze: Causerie door Dr. H. Th. Fischer. 10.15 Vrijz. Godsd. Persbureau en Vaz Dias. ri.00 Muzikaal allerlei. ic.30 Boekbespreking Ds. J. J. Thomson. 11.3012.00 Gramofoonmuziek. DE DROOGTE, Verontrustende berichten omtrent de aanhoudende droogte, die tal van oogsten dreigt te doen mislukken, komen uit ver schillende landen. Het Belgische platte land maakt zich ernstig ongerust; in Hoog-België heerscht reeds watergebrek hier en daar. Verder worden bosch- en heidebranden gemeld, zij het dan ook ge lukkig van nog geen ernstigen aard. Duitschland heeft zijn militaire oefenin gen afgelast in verband met dreigende branden. Dat zal een heele opoffering voor de heeren zijn geweest! Ook uit Denemarken, Frankrijk en van elders komen berichten over de droogte, zoodat alles tezamen ook in dit opzicht, de toekomst er niet zeer rooskleurig uit ziet voor Europa. jHuizen, 301 M. iKRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. 71.30 Godsd. halfuur. I is.is Orkestconcert en gramofoonpl 2.Ó0 Voor de jeugd. 2.!|o Reportage. 3.00 Kinderuur. 4Ó0 Reportage. 3.45 Orkestconcert. 5.30 Causerie. 5.45 Orkestconcert. 6.20 Causerie. 6.45 Orkestconcert, 7.IS Causerie. 7-35 Gramofoonpl. 7-45 Sportnieuws. 8.00 Schlagermuziek. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Solistenconcert. 8.50 Causerie. 9.00 Schotsche volksmuziek. 915 Schlagermuziek. 9.45 Vervolg solistenconcert. 10.00 Schlagermuziek. 10,20 Schotsche volksmuziek. 10,35 Vaz Dias. T0.40 Schlagermuziek. 11.00—12.00 Gramofoonmuziek. Huizen, 301 M. Algemeen Programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonpl. n.30 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Orkestconcert en gramofoonpl. 2.00 Gramofoonmuziek, voordracht en cello- recital. 3-45 Orgelconcert en gramofoonmuziek. 5.00 Causerie. 5.30 Gramofoonpl. 6 20 Orkestcncert. 7.15 Causerie. 7-35 Gramofoonpl. 7-45 Orkestconcert. 8.30 Vaz Dias. Gramofoonmuziek. 8.40 Orkestconcert. 9 20 Causerie. 9 30 Gramofoonpl. to.oo Schlagermuziek. 10.50 Giamofoonpl. 11.1012.00 Schlagermuziek. NIEUW MODEL OORLOGSSCHIP. ZATERDAG 14 JULI. Doniiné: Heeft uw dochter ook opvoed-j kunde geleerd op de kostschool?" Boer: „Zeker, doniiné. Eiken morgei! gaat ze de stallen langs om de gebitteil van de koeien schoon te maken!" Hilversum, 1875 M VAR A-uitzending. 8.00 Gramofoonpl. Begeef u nooit verder in zee dcui tot uw middel, opdat gij niet uw eigen leven 11 dat van anderen in gevaar brengt.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 2