Gemeenteraad van Den Helder Tijdschriften en Weekbladen Nieuwe Uitgaven. Uit de Kenaustad. [RUöï YSIÜG HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 12 JULI 1934. 3 gehouden op Dinsdag 10 Juli, des voormiddags 10 uur. In verband met de vervroegde ter aarde- bestelling van Z.K.H. Prins Hendrik is deze vergadering, die aanvankelijk was vastgesteld op het gebruikelijke uur, des avonds ten 8 uur, thans gehouden te 10 u. des morgens. Afwezig de heer Van der Veer. Herdenkingsrede Z.K. H. Prins Hendrik. Bij den aanvang der vergadering houdt de Burgemeester de volgende rede naar aanleiding van het overlijden van Z.K.H. Prins Hendrik: Mijne Heeren, Het is nog slechts enkele maanden ge leden, dat ik van deze plaats af met en kele woorden het overlijden van Hare Majesteit de Koningin-Moeder herdacht. Er was toen niets, dat er op wees, dat ons vorstenhuis binnen weinige weken tijds wederom door den Dood zou worden ge troffen. Op 3 Juli j.l. overleed Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins Hendrik na een korte ziekte, die hem overviel, toen hij zich voorbereidde om de algemeene ver gadering van het Roode Kruis te Bever wijk te leiden. Dit verscheiden, te meer tragisch om dat het zoo onverwacht kwam, heeft ons ontroerd. Ons vaderland is een groot Vriend ont vallen. Als Gemaal van een regeerend vor stin moest Hij zich op de tweede plaats stellen, maar op die plaats heeft Hij door woord en daad bewezen, dat Zijn tweede vaderland Zijn groote sympathie genoot. In 1901 uit den vreemde als Gemaal van Hare Majesteit de Koningin tot ons geko men, heeft Hij zich wederkeerig In de gunst van ons volk mogen verheugen. Zijn karakter-eigenschappen, zooals die zich openbaarden bij de ramp van de „Berlin" in 1907 en die zij, die nauwer met Hem in aanraking mochten komen, zich steeds zullen blijven herinneren, ga ven Hem daar ten volle recht op. 's Prinsen vriendelijke, tegemoetkomen de persoon zal worden gemist. Gemist zal ook worden Zijn arbeid aan de werken van menschlievendheid en opvoeding. In het bijzonder denk ik hierbij aan Zijn werk op het gebied van het Nederland- sche Roode Kruis, van het Reddingwezen en van de Padvindersbeweging. Onze stad heeft zich meermalen in Zijn bezoek mogen verheugen. Natuurlijk gol den deze bezoeken verschillende malen Den Helder, als basis onzer marine, maar bij onderscheiden gelegenheden heeft Hjj bewezen, dat onze gemeente Zijn belang stelling mocht bezitten. Het laatste bezoek van den Prins aan onze gemeente is in 1932 geweest, toen Hij hier de jaarvergadering van het Ne- derlandsche Roode Kruis heeft geleid. Namens de gemeente wensch ik van. deze plaats een woord van dank en hulde te brengen voor hetgeen Hij in het belang van ons land heeft gedaan en uiting te geven aan onze droefenis over Zijn ver scheiden. Deze rede wordt staande aangehoord. Notulen. Ingekomen stukken. De Notulen der vergaderingen van 24 April en 5 Juni worden, na een opmer king van den heer Eylders, vastgesteld. Behalve de reeds in ons blad genoemde Ingekomen stukken, welke conform de voorstellen van B. en W. worden behan deld, is nog ingekomen een goedkeuring van Ged. Staten op het raadsbesluit tot aankoop van grond van den heer Beek, en id. tot oprichting van een monument voor het Reddingwezen. Naar aanleiding van dit eerste schrijven vraagt de heer Bier steker of thans niet eens kan worden overwogen het aangekochte terrein te be stemmen voor kampeerterrein. Hieraan is groote behoefte. Het voorstel zal in het College worden besproken. Verkoop en ruil van grond. Voorstellen tot ruil van grond met me vrouw J. Basie-Noot en S. Prins, en tot verkoop van grond aan Wed. O. W. Chris- tiani, geb. L. P. Keyzer worden z.h.s. goedgekeurd. Verbetering Binnenhaven enz. Insgelijks het voorstel inzake verbete ring van Binnenhaven, Zuidstraat, West straat en Hoofdgracht, zooals dat is om schreven in Bijlage 94. Wijziging Winkelslultings- verordening. Dit voorstel betreft de openstelling van verschillende nader omschreven winkel zaken op Zondag ook in de stad, evenals dat thans reeds te Huisduinen geschiedt. De heer Terra zal zich voor ditmaal bij dit voorstel neerleggen, hoopt evenwel, dat het nader zal worden bezien en dat voor het volgend jaar andere uren van openstelling zullen worden overwogen. De heer van der Mast vraagt ot goed toezicht wordt gehouden op het werktijdenbesluit, opdat dit niet hierdoor op losse schroeven zal komen te staan. De heer Eylders kan zich met het voorstel niet vereenigen op grond van de Zondagsrust, die erdoor ontheiligd wordt. Hoe wil het College bovendien uitmaken, welke winkels eronder zullen vallen? Spr. wijst op een zaak als de firma van Willi gen, die ook diverse erin genoemde arti kelen verkoopt. Voorts zijn er vele krui denierswinkels, die ook wel dezen extra dag kunnen gebruiken. Spr. begrijpt niet waarvoor dit voorstel noodig is. De Voo rzitter: Omdat onze ge* meente anders achter komt bij an dere, waar bedoelde artikelen wel op Zon dag verkrijgbaar zijn. Natuurlijk zullen er in 't begin wel moeilijkheden zijn. Maar we doen alles om de vreemdelingen hier te krijgen en moeten dit voorstel ook ac cepteeren. Na nog eenige discussie wordt het voor stel aangenomen met de stemmen der heeren Bot, Van Zwijndrecht en Ejjlders tegen. Verordening beheer gemeente bedrijven. Naar aanleiding van de ter goedkeuring aan Ged. Staten ingezonden verordening op het beheer der gemeentebedrijven zijn door dit College een aantal nieuwe op merkingen gemaakt, welke slechts ten deele door B. en W. worden overgenomen. De heer Eylders wijst er dan ook op, dat dit aanleiding zal zijn de verordening wederom niet goed te keuren. Met name bij art. 3, al. 2. Hierin wordt door Ged. Staten gezegd, dat het niet gewenscht is, dat bij schorsing van den directeur diens plaatsvervanger door den directeur wordt aangewezen, zooals was voorgesteld. Spr. is het hiermee eens; bij eventueele schor- sing geeft men den geschorsten ambtenaar toch niet de gelegenheid zelf een plaats vervanger aan te wijzen. Dat behooren inderdaad B. en W. te doen. De heer Biersteker stelt een nieuwe redactie hiervan voor, waarbij het be zwaar wordt ondervangen. De heer Van der Vaart heeft met eenige verbazing deze instemming ge hoord. De wijze waarop Ged. Staten deze verordening behandelen, is ietwat irri teerend; de Raad kreeg gelijk bij de Kroon en blijkbaar zijn Ged. Staten hier door in hun wiek geschoten en hebben zij naar andere dingen gezocht. Wat artikel 3 betreft, dit was in het aanvankelijk ontwerp goedgekeurd, thans heeft men nader overwogen of er niet iets te vinden was. Spr. noemt dit een beetje klein doen. Als men de redactie van dit art. 3 beziet, kan men niet volhouden, dat het onjuist is geredigeerd. De vorige redactie heeft nimmer last gegeven tot eenige strubbe ling, het is ook volkomen logisch dat de directeur bijvoorbeeld, als hij met verlof gaat, mededeelt wie z.i. het best hem zal kunnen vervangen. Ook kan het gebeu ren, dat plotseling moet worden ingegre pen, dan is in 't geheel geen overleg mo gelijk. Men valt over dit woord „schor sing", maar men moet nu toch geen spo ken zien, waar ze niet zijn. Wat men wenscht staat er volledig in. Overigens kan het spr. niet veel schelen hoe het er precies staat, en als het College van Ged. Staten er bij blijft, zullen wij natuurlijk meegaan. Maar daarom mogen wij toch zeker wel in alle beleefdheid zeggen, dat het overbodig is wat zij willen! In geen geval echter zou spr. de wijziging willen zooals de heer Biersteker die aangaf. dan zou het College altijd een plaatsver vanger moeten aanwijzen. Laat men de redactie ongewijzigd laten, desnoods met Weglating van het woord „schorsing". De heer De N ij s zal vóór de bijlage stemmen, alleen al omdat de verordening reeds driemaal is goedgekeurd en men nu pas hiermede aankomt. Aan dergelijk spel doet spr. niet mee. Over deze zaak ontspint zich nog een nadere discussie. Tenslotte vereènigt de Raad er zich mede, dat aan Ged. Staten zal worden gezegd, dat men geen prijs stelt op verandering, doch dat, indien Ged. Staten die persé wenschen, dan een verandering als door den Burgemeester geredigeerd zal worde naangebracht. Bij art. 7 (verantwoording door de Cen trale Boekhouding aan de hoofden der bedrijven) heeft de heer Eylders een dergelijke opmerking. Uit de instructie blijkt, dat volgens art. 17 die inlichtingen moeten worden gegeven, nu willen Ged. Staten dit ook in de verordening vast leggen. Uit interrupties in den Raad blijkt, dat in de instructie niet wordt gesproken over een „verantwoording", maar over inlichtingen, hetgeen heel iets anders is. Tenslotte vereenigt men zich met de Bijlage, zooals die door B. en W. ip voor gesteld en waarbij dus aan enkele opmer kingen van Ged. Staten geen gevolg wordt gegeven. Aanleg enz. van nieuwe straten. In een tweetal bijlagen worden een aan tal nieuwe straten voorgesteld, resp. af werking van reeds aangevangene. De heer Biersteker brengt bij dit punt ter sprake een destijds in de Com missie voor het Grondbedrijf gedane yraag om een opgaaf van de kosten van aanleg voor het complex rondom den Ruyghweg, opdat wij daarvan kunnen doen afhangen of het wenschelijk is op dezelfde manier (in eigen beheer) voort te gaan. Er is veel te zeggen vóór eigen beheer, maar wij hadden gaarne eens een kostenopgaaf. De heer Van der Vaart antwoordt, dat zoo'n opgaaf vooralsnog niet te ge ven is. Het werk daar is nog niet af en men heeft nog niet de beschikking over alle cijfers. Wel is door den directeur Gem. werken rapport uitgebracht over andere straten en daaruit blijkt, dat de kostprijs zeer varieert en afhangt van allerlei factoren. Een vergelijkend over zicht is dan ook gebleken practisch on mogelijk te zijn; ieder werk heeft weer zijn eigenaardigheden, die den prijs van dat werk beïnvloeden en onderling zijn de verschillende werken onvergelijkbaar. Als gemiddeld cijfer kan wel worden aan genomen een bedrag van 3.— zonder de rioleering, maar wij hebben straten, die 5.15 en straten die f 2.32 hebben ge kost. Uitvoerig zet spr. dit nog nader UlWat'nu deze werken betreft, in de beide bijlagen omschreven, wij zouden die gaarne spoedig aanpakken; er ls op het moment geen bouwrijpe grond en er is voortdurend nog vraag naar. Bovendien vormen ze een goed object voor werfkvenr" ruiming, en de begrootingspost laat nog ruimte. J De heer Biersteker is door de re deneering van den wethouder niet over tuigd Toen verleden jaar het besluit ge nomen werd de straten in eigen beheer te nemen heeft spr. aangedrongen om een vergelijkend overzicht met aa"b®st?J,nf; Sor hoopte dat met een maand of drie te beheer aanmerkelijk goedkooper was dan aanbesteding. En nu wordt wederom een complex voorgesteld in eigen beheer te nemen! De Voorzitter wijst er op, dat de gemeente dit complex thans noodig heeft en de Raad nu niet plotseling kan beslui ten tot niet-uitvoering ervan. De heer Biersteker geeft den voor keur aan eigen beheer, indien dat niet al te groote verschillen oplevert. Maar spr. begrijpt niet, dat men niet kan berekenen wat het in part. beheer kosten zou. Hierover wordt nog nader van gedach ten gewisseld. De heer Tiessen bespreekt het op- hoogen van den grond. Het is spr. opge vallen, dat daar zoo ontzettend veel grond voor noodig is. Ligt dit terrein inder daad zoo laag of is het tevens bedoeld als werkverschaffing? vraagt spr. (Dit betreft den bouw aan den Ruyghweg). Dit wordt nader toegelicht. De heer M e y e r bepleit eigen beheer. In de Commissie voor Publ. Werken is dit punt besproken; de heer Dokter heeft toen gezegd, dat men bij dit werk aardig goed met het bedrag uitkwam. Laat ons dit voorstel aannemen, het is tevens een mooi object voor werkverruiming. De heer Biersteker zet nader zijn bedoeling uiteen. In de gemeente wordt gezegd naar aanleiding van deze voorstel len: „Wat zal dat weer een geld kosten!" Het is daarom wel goed, dat deze dingen eens in het openbaar worden besproken. Na de toelichting, die de wethouder gaf, kan spr. zich met le voorstellen vereeni gen. Dan bespreekt spr. een nieuw uitbrei dingsplan, dat blijkbaar in de maak is. Vallen deze straten daaronder? vraagt hij. (De Voorzitter bevestigt dit). Moet dat uitbreidingsplan niet eerst worden, goedgekeurd door Ged. Staten? (Dit wordt door den Voorzitter ontkend; het sluit zich aan bij het bestaande). Spr. heeft gehoord, dat particulieren dit plan al kenden en onder de oogen hebben ge had, terwijl het door den Raad nog niet is behandeld. Wil de Voorzitter daarnaar een onderzoek instellen? Nog verschillende raadsleden voeren het woord en stellen verschillende vra gen. De heer Meyer zegt van een par ticulier vernomen te hebben, dat hij het uitbreidingsplan gezien heeft. De heer Schoeffelenberger be oogt, dat eigen beheer altijd goedkooper is dan aanbesteding. Overigens moet een Directeur van Gemeentewerken de capa citeit bezitten de prijzen over te leggen, en spr. is het dan ook heelemaal niet met Gemeentewerken eens. Wat de heer Meyer zeide, was ook spr. bekend, maar het ware beter als dit niet was gezegd, want men zet er een ambtenaar mee te kijk. T |De heer Meyer ontkent dat het hier een ambtenaar betrof; spr. is bereid den naam te noemen zoonoodig. indertijd, mede met de partijgenooten van den heer De Nijs, aldus is besloten. De heer Smits merkt op, dat z.i. een kleine werkcommissie hier beter op haar plaats ware, dan zoo'n groote com missie, die bijna nooit vergadert. Tenslotte worden de aftredenden her benoemd. Vragen van een raadslid. Personeel in dienst van de N.V. Zeebad-Huisduinen. Het raadslid D. vander Mast heeft de volgende vragen aan het College ge steld: e. Is het aan het College van B. en W. bekend, dat door de directie van het Zee bad Huisduinen bedienend personeel in dienst is of zal worden genomen, waar van er één reeds uit anderen hoofde (pensioen) inkomsten geniet? Antwoord: Bij de N.V. Zeebad Huisduinen is in vasten dienst vanaf het jaar 1931 J. de Reus, die naast zijn fuctie van kellner en buffetchef, tijdens het seizoen, gedurende de wintermaanden kleine onderhouds werken verricht aan de gebouwen der N.V. Deze werknemer geniet pensioen. Bovendien is er in seizoenstijd een ober- kellner en een kok die tot het beroeps- personeel behooren. Op drukke dagen wordt gebruik gemaakt van z.g. dagper- soneel in lossen dienst, dat gewoonlijk uit Den Helder betrokken wordt. Eén uaar- van geniet pensioen. Vraag 2. Acht het College van B. en W. het in het belang van de Gemeente, dat een in stelling als het Zeebad Huisduinen, die zoozeer van gemeentelijken steun afhan kelijk is, personeel te werk stelt, zonder gebruik te maken van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, waar beroepspersoneel als werkloos staat ingeschreven, dat als zoo danig vanwege de Gemeente steun ont vangt? Antwoord: Het beroepspersoneel, der N.V., dat o.m. op de hoogte moet zijn van moderne talen, iS meermalen betrokken via de Arbeids beurs te Amsterdam of elders. Indien de Arbeidsbeurs te Den Helder over zooda nig vakkundig personeel de beschikking heeff, zal daarvan gaarne gebruik ge maakt worden, j Vraag 3. Is het College van B. en W. bereid zijn invloed bij de Directie aan te wenden, op dat het aannemen van personeel zooveel mogelijk door middel van de Arbeids beurs plaats vindt en aan beroepsperso neel, hetwelk niet uit anderen hoofde aanmerkelijke inkomsten geniet, de voor keur wordt gegeven? Antwoord: Hiertegen is van de zijde der Directie van de N.V. geen enkel be zwaar. De heer Van der Mast: Het gaat m'et dit antwoord als met zoovele, we W|0rden met het bekende kluitje in het be- Tr kende riet gestuurd. Spr. heeft alleen be- De Voorzitter zal het geval onder- dP ld metBzijn vrage^ in het licht te nlr An nfOiiKTYUula /i i r ïnm/lnjir 10 rt ooln. i zoeken, waarmede dit incident is geslo ten. De voordracht wordt vervolgens aan- genomen. :;1 Af- en overschrijvingen en ge-j wijzigde begrootingen. 9. De heer Biersteker wijst op de groote vermeerdering van den post Batig saldo der Gasfabriek. Hiervoor was ge raamd over 1933 3786.terwijl de post bedroeg 15.841.39, een verschil alzoo van 12.055.39 ten bate van het bedrijf. Wet-;, houder Van der Vaart zet uiteen^ dat dit te danken is aan de uitbreiding der gemeente alsmede aan opvoering der winst. De heer Feenstra Kuiper wijst op de overschrijding met 400.van de uitgaven voor de Schoonheidscommissie. Spr. zou deze liever willen afschaffen. De heer Biersteker vraagt voorts wat, bij den post ziekenverpleging wordt bedoeld met „verpleging elders", waar voor is uitgegeven 390S.25 (raming was 2171—) S™r. wijJ cr op; dat een pa- uë t op advies vai dr. Oterdoom naar het Alkmüarsche Ziekenhuis ts vervoerd, hetgeen spr met juist acht. De hor Smits antwoordt, lat dit be trof een ziek kind, dat naar het kinder ziekenhuis te Alkmaar moest worden ver voerd. Het is waar, dat hiervoor dr. Rienks had moeten worden geraadpleegd, het geen niet is geschied. De heer De N ij s keurt deze wijze van doen af. Inlichtingen worden voorts gevraag, over de onkosten van de Zatërdagavonu- markt en die van de straatverlichting. Omtrent de winst der Gasfabriek merkt de heer v. d. Vaart nog op, dat bij de vaststelling der gemeente-rekening kan worden bepaald hoe deze winst zal wor den besteed. Op de uitgaven is erg ge knepen, terwijl de ontvangsten zeer zijn meegevallen. De heer v. d. M a s t en ook de heer De N ij s keuren het af, dat voor 't Internaat aan de Zeevaartschool zooveel abonnementen Telegraaf worden geno men en zouden deze liever door een ander blad, Handelsblad of N. Rotterdammer bijv., zien vervangen. Dit zal worden overwogen. De verschillende wijzigingsbegrootingen worden achtereenvolgens vastgesteld. Bij het opnieuw vaststellen der begrooting merkt de heer Van L o o op, dat wij weliswaar overhoop liggen met Ged. Sta ten, maar dat niettemin onze begrooting een der weinige is, die werd goedgekeurd. Wijziging Landbouwverlof. Een voorstel tot wijziging van het tijd vak waarin landbouwverlof kan worden verleend, wordt goedgekeurd. Herbenoeming leden Commissie voor Beroepskeuze. Hiervan treden periodiek een zestal af, waarvoor dubbeltallen zijn opgemaakt. De nummers 1, zijnde de aftredende leden, worden voorgedragen voor herbenoeming. Hieromtrent maakt de heer De N ij s de opmerking niet te begrijpen waarom de vereeniging „Onderling Belang", ver- eeniging van personeel in 's Rijksdienst (werfpersoneel) in deze Commissie is ver tegenwoordigd. De Voorzitter ant woordt, dat dit historisch aldus gegroeid is en de heer Van L o o zegt. dat dit stellen, dat aan het Zeebad Huisduinen menschen te werk worden gesteld, die be hoorlijke salarissen hebben. Beter ware het als men zijn personeel betrok van de Arbeidsbeurs alhier, men kreeg dan men schen, die op het oogenblik ten laste ko men der gemeente. Spr. heeft hieromtrent géén antwoord gekregen; wel zegt de directie van de N.V. geen bezwaar er tegen te hebben. Kosten der verpleging en opgave der patiënten. 'Ter visie is gelegd de periodieke lijst van ontvangsten en uitgaven voor zieken- huisverpleging le kwartaal 1934, en de op gaaf van verpleegden in de Burgerafdee- li'ng Marine-hospitaal le kw. 1934. Rondvraag. De heer Speur wijst op den toestand van den weg door Dirks Admiraal. !De heer Van Loo op het nieuwe giintpad in de Donkere Duinen, dat voor mjoeders met kinderwagens bijna onbe gaanbaar is. jDe heer Meyer vraagt of voor de vlaggestokken precariorechten moeten wprden betaald. (Als ze een jaar blijven staan wel). De heer Biersteker zou gaarne fietspaden langs den Strooweg wenschen. njx ze door de duinen niet worden toe gestaan, en bespreekt den verwaarloosden toestand voor de woningen Pr. Hendrik- laan. Nog andere raadsleden stellen vragen en te ruim 12 uur wordt de vergadering gesloten. Voor slechthoorenden. Onze slechthoorende stadgenooten hebben op de tentoonstelling, die wij hier hebben ge had, kunnen kennismaken met den heer Geer vliet, den bekenden instrumenthandelaar, d'c de afdeeling „kwakzalverij" voor zijn reke ning had. Deze heer geeft thans een blaadje uit, waarvan hij ons het eerste nummer toe zond. getiteld „Beter Hooren", huis-orgaan van de N.V. Instrumenthandel v.h. P. Geer vhet, ten dienste van slechthoorenden, en het b'ad wil natuurlijk, behalve een wegwijzer voor slechthoorenden, tevens een middel zijn om blijvend contact te verzekeren tusschen Je firma en haar cliënten. Voorloopig verschijnt het blad om de twee maanden. Dit eerste num mer is speciaal gewijd aan de beengeleiding, het nieuwe middel, dat sommige slechthooren den zoo uitstekend helpt, en bevat een uitvoe rige beschrijving van de Sonotone. Het wordt c.p aanvrage gratis aan belanghebbenden toe gezonden. Vacantie in het Westland. De YVestlandsche Ver. voor Vreemdelingen verkeer te Naaldwijk geeft een orgaan uit, ge titeld „Druivenland" waarvan wij een twee tal nummers ontvingen. Er staat uit den aard der zaak veel in over de druivencultuur van het Westland en over uitstapjes, welke men daar kan maken en wie er zich voor interres- seert, vrage een proefnummer aan. Er staat niet in de nummers vermeld, wanneer ze ver schijnen, noch ook of ze gratis verkrijgbaar zijn; vermoedelijk is dit laatste wel het geval. Van Houten's Eigen Tijdschrift, Juli 1934- Inhoud; Reizen, door Ky. De man, die zich lerhaalde, naar het Amerikaansch van Frank Condon. Het ontwaken der kinderziel, door Dr. M. H. Jacobs. In der minne geschikt, door A. A. Thomson. Een bruiloft zonder bruid. Alle metisjes in een boot. Kle.n Avontuur, door Simsin. Zij, die gingen, coor J. J. L. van Zuylen. De hondenlief hebber, door J. van Hattem. Marseille, de poort naar het zwarte werelddeel. Onze Eigen Mode-show, door Jacqueline. Wat de tong streelt en de maag bekoort. Van Hou ten's Eigen Bladzijde. Weet U wat beters' Alg. Nederl. Verkeersfederatie. Bundel I, r,o. s, 29 Juni. Inhoud van dit nummer: Edo Bergsma. Het tiende binnenscheepvaartcon- gres. Het moderne verkeersprobleem. literatuuroverzicht: De tarieven der Neder- landsche Spoorwegen. Economische transportselectie. De belasting van het mo- tor-wegverkeer in Engeland. Spoor en auto ir. België. De coördinatie van rail en weg 1:1 Frankrijk. De automobiel in Rusland. Overheid en verkeer hier te lande: Spoorweg- wetgeving. Wijziging art. 15 sub 2 der Wet Openbare Vervoermiddelen. Het tram- en autobusvraagstuk te Utrecht. Onderzoek van het verkeersvraagstuk op Goeree en Over- flakkee. Varia: Een vóórheld, dat navolging verdient. De weg vrij van gevaar! Over r-dio-eommunicatie en haar beteekenis voor het verkeerswezen. Statistische gegevens; De Britsche export van automobielen. De In- en uitvoer door de lucht in 1933. Lucht vaart. Opbrengst van de wegen- en rijwiel belasting. Invoer van motorrijtuigen, ban den en benzine. Verschenen: Rapport in zake het trustwezen samengesteld door de Vereeniging van Fond senhouders, gedrukt bij de N. V. Beursdruk- kerij, Warmoesstraat 117121, Amsterdam. Holland op Zee. Uitgave van het Cen- traal-Bureau voor zeereizen, Voorschoterlaan 131b, Rotterdam. Verschenen een prospectus me1 verschillende door dit Bureau georgani seerde reizen. Etalage-versiering met plakkaat-verveen. Bij de firma Talens Zoon, N.V. te Ape'- doorn is verschenen de se druk van een han dig en praktisch werkje over bovengenoemd onderwerp. De winkeliers hier ter stede zui len ongetwijfeld gaarne met dit geschriftje kennismaken; de etalage en hare verzorging staat tegenwoordig door allerlei oorzaken in het brandpunt der belangstelling. Door haaf vier vorige drukken heeft de uitgave haar be staansrecht ten volle bewezen. Tentoonstelling „Stad Tilburg". Verschenen is een feurig geïllustreerd fol der betreffende de groote internationale ten toonstelling. welke van 28. Juni tot 31 Juli in Tilburg, de zuidelijke industriestad, wordt ge houden, op het gebied van handel, nijverheid en toerisme. Lips' Brandkasten- en Slotenfabriek. Hiervan verscheen een folder welke de aan dacht vestigt op de fabrikaten der firma Lips: brandkasten en sloten, alsmede stalen meube len, enz. Bij de Üitg. Mij. „De Amsterdamsche Keur- kaimer", Postbox 237, Amsterdam, is versche nen een studiereeks van Mr. J. W. L. de Booy, Dr. Ir. M. D. Dijt en Prof. Dr. J. L. Pierson Jr., getiteld „De nieuwe Economische staat' In dit geschriftje zijn een drietal opstellen op genomen, van de hier genoemde schrijvers, waarvan de heer Dijt welbekend is door zijn lezingen over het onderwerp „Crisisbestrijding door internationale samenwerking", waarom trent hij in dit werkje een uitvoerige studie geeft. Prof. Pierson bespreekt den nieuwen economischen staat, en de heer mr. de Booy geeft een korte theorie van decorporatieve siaatsinrichting. Prijs 0.75 ingenaaid, 0.90 gebonden. Als overal elders is ook van hieruit de trek naar zee in dezen tijd van het jaar groot. Langzamerhand is die trek naar de ruimte van strand en zee gegroeid. Waar aan dit is toe te schrijven valt niet zoo gemakkelijk te zeggen. Zal het eensdeels liggen aan de reclame, die stelselmatig door de verschillende badplaatsen is ge maakt, toch geloof ik, dat ook een andere oorzaak daaraan ten grondslag ligt. Iets, hetgeen niet zoo precies is te definieeren. Er is een bewegende stroom in de men schen ontstaan, die uitvloeide naar de zee. Is het geweest de behoefte om te ont komen aan de beknelling van de stad met haar begrensdheid en haar bekrompen heid en te kunnen staren naar de onbe grensdheid van de zee, waar iets voelbaar schijnt te worden van de eeuwigheidsidee, die menigeen vergeten had te overden ken, terwijl toch onbewust in hem leefde de behoefte er aan. Zoo kan het misschien beschouwd worden als een beweging, die in den grond der zaak slechts is een vol doen aan een onweerstaanbaren drang. Aan zee leert de mensch weer horizon zien, en het bewegelijke spel, dat kan zijn als het leven zelf met zijn diepten en hoogten, kan de menseh brengen tot een dieper besef van de groote lijn ln de schepping, die we nu en dan meenen te kunnen en te mogen zien en die, ondanks alles, zich gaat voltrekken, rustig en grootsch, zich niét storend aan hetgeen de mensch wil en doet. Aan zee kan de mensch weer komen tot zijn eigen zelf en kan hij een oneindige rust in zich voelen. Natuurlijk is er in den trek naar zee een mode-verschijnsel waar te nemen en ontstaan er de excessen. Maar leg ik mijn oor te luisteren, juist nu, dat ik zelf verstoken ben mijn rust te vinden aan de zee, bij de velen die ik ont moet op mijn weg, dan ontwaar ik toch als grondtoon, dat het verblijf aan zee hen zoo weldadig beïnvloedt. Nu de trek er eenmaal is, geloof ik wel, dat daarin spoedig verandering zal ko men. Het zeeverbljjf, eenmaal eea alge meene behoefte geworden en bereikbaar voor vele beurzen, zal echter een omwen teling brengen in de gelegenheden, die die groote schare menschen zal hebben te herbergen. Want zooals in het geheele maatschappelijk bestel een kentering is gekomen, die al zoover gevorderd is, dat de tegenstroom merkbaar wordt, zoo zal ook in strandverblijven een wijziging ko men. De groote luxe zal verdwijnen, omdat de menigte die luxe niet in stand zal kun nen houden. Want ten slotte is het niet de luxe, die de mensch noodig heeft, doch wei de stijgende behoefte aan het weer één worden met de natuur, die hem van grooter waarde zal doen zijn, dan het bui tenissige, dat in den loop der tijden het leven ging beheerschen. Een voorbeeld daarvan is het legio tenten, dat langs het strand is opgesteld en dat zoo groot schijnt te worden, dat de strandruimte daaraan niet kan voldoen, ten minste op de plaatsen, die met niet te groote moeite bereikbaar zijn. Goede verbindingswegen langs den duinzoom zullen dus in de toekomst alge meen worden aangelegd. Daarmee is men in deze omgeving in zekere mate bezig en het lijdt m.i. geen twijfel of men zal daarmede voortgaan. Ge moet dat zien op Zaterdagmiddagen als het weter maar eenigszins gunstig is, welke troepen fietsers, beladen met kam- peergerei er trekken naar Zandvoort! Dit verschijnsel ka nniet slechts worden toe geschreven aan een zeker modegedoe, maar heeft wel degelijk een dieperen ondergrond. En nu dat andere verschijnsel van de zen tijd. Dat, ondanks de behoefte naar zee te gaan, men aan den Zandvoortschen weg huis aan huis bordjes ziet staan met „Kamers te huur". Men zegt, dat het aan tal „gasten" 40 van dat van verleden jaar om dezen tijd is, zoodat men de pen- sionprijzen gaat verlagen om zoodoende tegemoet te komen aan de kentering, die is ingetreden. Het Zandvoortsche strand is flink breed en loopt flauw-hellend in zee af. Een aardige attractie is het spelevaren met zeilsloepen, die, voor zoover ik dat kan beoordeelen, voldoende zeewaardig zijn, terwijl ze zóó gebouwd zijn, dat ze gemakkelijk aan het strand kunnen lan den. Als tegen den avond, de zeilliefhebbery is verflauwd worden de zeilbooten op een wiel-onderstel geplaatst en over battings, hooger op strand gehaald. De mannen, die deze sloepen bedienen, verdienen hun broodje met hard aanpak ken. Ik heb dat nauwkeurig gadegeslagen en er wordt heel wat van hun uithou dingsvermogen gevergd. Het dragen van en naar de booten van de passagiers. Op bloote voeten, vaak tot het middel nat gespoeld door de zee, die tegen de boot slaat. Dan aan boord met een half nat corpus en dat zoo den lan gen middag door. Het telkens vlot duwen van de boot en daarna het zware werk van het hooger ophalen der booten. Inderdaad, dit werk is niet licht. Maar een prachtige attractie is het, waarvan druk gebruik wordt gemaakt. Er gaat een zekere bekoring uit van het drukke gedoe aan het strand, waar vroo- lijke liederen door heele gezelschappen vaak opklinken en waar op de tonen van het een of ander muziekcorps een dansje wordt gemaekt. Duizenden badstoelen in fleurige vlag getjes en fleurige toiletjes geven aan het geheel iets feestelijks. En het mooie er van is, dat haast ieder van deze ontspan ning kan genieten. Opvallend is het gebruik, dat van ijsco- tjes wordt gemaakt. Jong en oud zag men zich te goed doen aan deze versnapering en zelfs vanuit een lunchroom werden die aan de voorbijtrekkenden verkocht, terwijl de lunchroom haast geen enkelen bezoe ker telde. De lunchroomhouder had zich aange past. Zoodoende had hij omzet, terwijl hij anders misschien met zijn voorraad was blijven zitten. Een bewijs dus, dat er iets ook in die richting bezig is te veranderen. De dure consumptie past de menschen niet meer. Hoe kan 't ook anders. Hier voelt men iets van de gewijzigde omstandigheden en, hoewel schoorvoe tend, zal aan dit gewijzigde gevolg moeten worden gegeven. De stroom naar zee zelf zal niet gestuit worden. En met zoo'n groot achterland als hier zal er nog groote uitbreiding van het badleven te wachten zijn. „Ik ben financier en ik lijd aan de be roepskwaal: zwaarlijvigheid." „Ik ben artist en ik lijd ook aan mijn beroepskwaal." „.Welke is dat?" „Honger!" VVerblinding. „Wie verdelgd moest worden, werd eerst verblind". U wilt niemand verdelgen, maarwaarom dimt u dan niet 7)

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 3