Stadsnieuws Mee in 't kamp Wienngen. DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 12 JULI 1 934. ABONNEMENTSGELDEN. Julianadorp vóór 15 Juli, Uit het politie-rapport. j De verloting ten bate der kas van Tex. [Fanfarecorps heeft a.s. Vrijdag plaats, ;in 't gebouw Tex. Fanfare aan de Witte Kruislaan. GEMENGD NIEUWS Binnenland Onrust in den lande. 9 De burgemeester, dr. W. de Vlugt, is in de hoofdstad achter gebleven met het oog op de gebeurtenissen van de la itste dagen te Amsterdam. Woensdagochtend om ongeveer half tien is het eerste van de vier slachtoffers van de ongeregeldheden te Amsterdam, die vandaag zouden worden begraven zekere Boomstra, die op de Lindengiacht door een karabijnschot was getroffen en gedood ter aarde besteld. Het stoffelijk overschot werd het Bin nengasthuis uilgedragen, en naar de Oosterbegiaafplaats overgebracht. Onge veer vijftig mannen en vrouwen volgden de lijkkoets. Het communistisch gemeente raadslid Seegers, had plaats genomen ip een van de beide volgauto's. Op de begraafplaats, waar in totaal vijf personen het woord hebben gevoerd waaronder het raadslid Seegeis en zijn vrouw groeide de belangstelling aan tot een paar honderd menschen. Incidenten hebben zich bij deteraarde- bestelling niet voorgedaan. De tweede doode, de 82-jarige Hoogen* doorn, werd om half twaalf begraven. De ter-aarde-bestelling vond plaats op de r.-k. begraafplaatsSt. Barba a,tanden ■Spaarndammerdijk. Vier kransen dekten ADJ.-1NSPECTEUR VAX POLITIE TITULAIR. Aan onze postabonneé's doen wij het verzoek de abonnementsgelden voor het derde kwartaal ten bedrage van 2. per nostwissel over te maken of op onzt postgirorekening 16066 over te schrijven. Na genoemden datum wordt beschikt met 0.15 verhooging. Over de abonnementsgelden In de stad wordt dezer dagen per looper beschikt. Wij verzoeken beleefd de kwitantie bQ eerste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. Bij het op 11 Juli j.1. gehouden exa men voor stenographie „Groote", slaag de voor het diploma Reporter 2e kl. de he1 er T. Boon alhier, leerling van den heer Janzen. STEDELIJK MUZIEKKORPS. (Dir. Joh. F. Pala.) Programma 8de zomerconcert, te geven op Maandag 16 Juli; des avonds van 8.30 uur tot 10 uur in de muziektent Juliana- park. i. Fl-ight to India. Marsch A. Dreissen a La Rohcmienne. Ouverture' de TOpéra de Balfë aft*. J. Briffasx 3. Souvenir. Walzer Joh. F. Pa1.?. 4. Egmond. Ouverture L. van Beethoven arr. G. Gnrlier J. Bellê Bergère. Divertiss Pastorale Pr. Francoif 6. Lakmé. Fantaisie sur 1'Opéra Délibes arr. J. Ma nu 7. Frissche Morgen. Marsch Jóh. F. Pala (Woorden van Hendrik Hakkelaar.) „FRISSCHE MORGEN". Marsch. Woorden Muziek Hendrik Hakkelaar. Joh. Pala „Frische Morgen!" weg je zorgen, laat ze zinken in de zee! Als het water lauw gaat worden, doe je ook natuurlijk mee. In den warmen zomerdag wapiicrt onze fiere, vlag, Z'et, de zomer werkt at loomer, strooit de warmte op het' land. En als kloeke leden leggen wij de kleeren aan den'kant: Ver van het rumoer der stad, p'onXen wij in 't zilte nat. Zoo te dart'len en te-spart'lea is ons eiken dag een feest: Want de zee werkt zoo verfrisschend op je body en je geest Tin wij blijven, man als vrouw, „Frissche Morgen" steeds getrouwlj NIEUWE WINKEL FIRMA ALBERT HEYN. De firma Albert Heyn, die haar winkel in de Spoorstraat aan liet verbouwen was en tijdelijk haar intrek genomen had in een klein pand, eenige huizen verder, tal hedenmiddag haar nieuwe gebouw heropenen, in de Spoorstraat 108/110. Het oude perceel is geheel gesloopt, een ernaast liggend woonhuis eveneens en op de vrijgekomen ruimte is een rui 111, modern winkelpand verrezen, dat aan alle eischen des tijds voldoet. De verbouw is geschied naar eigen ontwerp door dc firma Modder Couperus alhier; de win kel is hypermodern uitgevoerd en van binnen geheel betegeld. Fraaie marmeren toonbanken met ingebouwde vitrines, waarin diverse artikelen zijn uitgestald vindt men er, een D.K.W. koel-vitrinekast met een keur van vleeschwaren. De win kel bak ken zijn alle afgedekt, terwijl alle artikelen, zoowel in de etalages als in den winkel overzichtelijk zijn opgesteld en van een prijs voorzien Een groot deel ervan zjjn in eigen 'fabrieken vervaar digd, die zich alle te Zaandam bevinden, en wel eèn koek- en banketfabriek, cacao- en chocoladefabriek, biscuitfabriek, een afdeeling voor het sorteeren van peul vruchten en zaden. Er is voorts een thee- mêleerim-ichting en eigen koffiebrande- liien. Hierdoor heeft de firma de con trole van de te fabriceeren artikelen in eigen hand, waardoor voor prima kwali teiten wordt ingestaan. De slagzin „Albert Heijn maakt het leven goedkooper!" is dan ook geen zinledige uitroep. De moderne winkel is een aanwinst voor de Spoorstraat. SPEELTUINVEREENIGING. Afdeeling Vischmarkt. Op de navolgende nummers der stenn- honnen van de Speeltuinvereeniging, Aid „Vischmarkt" is een prijs gevallen, we ke kan worden afgehaald voor 1 Augustus bij mevr. Freeken* Jan in 't Veklstraat 02, alhier. „Krr 607, 787, 357, 632, 549, 912, 440, 331, 757, 112, 391, 335, 909, 427, 885, 532, 818, 498, 577, 369, 670, 951, 609, 660, 672, 409, 405. 917, 726, 303, 923, 990. VOETBALWEDSTRIJD OP ZATERDAGAVOND. Het HRC-bestuur verzoekt ons mede te deelen, dat a.s. Zaterdagavond haat eerste elftal een oefenwedstrijd speelt te gen de bekende Rotterdamsche le klasser Sparta. Zij wijst er zeer terecht op, dat op deze manier het spelen op warme mid dagen voorkomen wordt en verwacht, als deze proef slaagt, dat meerdere van der gelijke wedstrijden zullen volgen. Wel licht zullen de andere plaatselijke clubs dit voorbeeld dan volgen. In ons Zat.tr- dagnummer «diep in de rubriek „Sport" nadere bijzonderheden gepubliceerd wor den. De heer P. Vrije, werkzaam bij de administratie op het Hoofdbureau vari politie alhier, en in het bezit van het insjtecteursdiploma, is door den Burge meester benoemd tot adjunct-inspecteur van politie titulair. EEN DEPUTATIE VAN DE POLITIE NAAR DEN HAAG. Een deputatie van het politiepersoneel onder leiding van de adj.-inspecteurs J. Schipper en P. Vrije is gisterenmorgen naar Den Haag vertrokken ter bij woning van de bijzetting van Z. K H. Prins Hendrik. LUIDEN DER KLOKKEN. Evenals bij de begrafenisder Koningin- Moeder hebben ook thans Woensdag de klokken driemaal gedurende een uur ge luid, n.1. des morgens van 8 9, des mid dags van 12—1 en van 4—5uur. HET STRANDLEVEN BIJ PAAL 3. Door het Secretariaat van de V.V.V. „Helders Belang" is onderstaand schrijven verzonden aan den Hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat te Alkmaar. Op Zondag 8 Juli werden vele strand- bezoekers bij paal 3 die zich daar dwars door de Heldersche duinen naar het strand begaven, door eer. Rijksambtenaar aan gezegd dat zij dezen weg niet mochten volgen. Omdat het op deze plaats aan het strand een rustig zitje is waarvan velen gaarne gebruik maken, zou het voor de bezoe kers een groot gemis rijn wanneer een gemakkelijke toegang daarheen verboden bleef. De V.V.V. „Helders Belang" verzoekt beleefd Uw veelvermogende medewerking om daar t^r plaatse doorgang te verlee- nen in de laatste duinenrij, en daar ge bruik te mogen maken van één pad dat recht loopt over paal M 35 gelegen tus- schen strandhoofdpaal 31 èn 32. Wij veroorloven ons aan dit verzoek toe te voegen dat het voor de betrokken strandbezoekers moeilijk is om hier ge bruik te maken van hel bestaande tegel pad, omdat vandaar uit naar paal 3 de weg nog zeer lang is, vooral voor kinde ren, waarbij gewoonlijk nog strandtenten worden meegedragen. De boven aangevraagde weg is boven dien gunstig omdat er ook met fietsen gebruik van kan worden gemaakt, terwijl in de onmiddelijke nabijheid een goede gelegenheid voor stalling: wordt aange troffen. Met inwilliging van dit vierzoek zult U veel strandbezoekers in groote mate verplichten, te meer omdat de bezetting van het strand ter hoogte van bet tegel pad zeer druK is. Mét ons zult U naar wij vertrouwen willen bevorderen om zooveel als mogelijk is té latyn genieten van de vrije natuur, waarvoor tiet strand en de duinen zulk éeri welkome gelegen heid bieden; HENGELEN HENGELEN HENGELEN Naar makreel! Zoo zong Heintje Davids in „de Jantjes" al hengelde zij niet naar makreel en we dachten daaraan, toen we gistermiddag toevallig aan de haven waren en daar een groot getal looze en niet-looze visschertjes langs den kant za gen zitten. tiet gerucht, dat er makreel met den hengel te vangen was, heeft zich razend snel door de gemeente verspreid en het resultaat is geweest, dat velen dage lijks en zelfs 's nachts per hengel op de zeer gewilde buit jacht maken. Gistermid dag was het zoo heerlijk aan de naven. je bakte zoo lekker in de zon., het wa ter lag daar zoo rustig te schitteren., nauwelijks gerimpeld door het flauwe briesje, dat uit het Oosten kwam.. De haven bood een schitterend aspect, welis waar ontbrak de marinevloot bijna geheel om alles nog fraaier te doen zijn, maar ée sereene rust, die in dit middaguur v.an de watervlakte en haar in de zon blakende omgeving uitging, was zoo heerlijk, dat een dichtersziel of schild er sguest er zeker door geïnspireerd zou zijn. Langsden wallekant, zooals gezegd, een groot aantal hengelaars, die in allerlei schilderachtige houdingen stonden, zaten of lagen, keuvelend of gespannen turend naar den dobber, die vandaag maar niet onder wou gaan.... Ja, het schijnt voor bij te zijn, althans het verschijnsel, dat „je maar in hoefde te legge, om een makreel aan je haak te hebbe". Geheel en al weg is de makreel nog niet, maar thans is toch weer het gebruikelijke visschers- geduld noodig en een groote dosis goed humeur om het tot een eengjszms bevre digende vangst te brengen. Verwend als de meesten zijn door de uitstekende „maaltjes" van een paar dagen geleden, zijn diezelfden nu wat korrelig en kregel, nu zij soms een half uur ingooien en uit halen alvorens een makreeltjes op het droge geworpen te hebben. Leuke voorvallen doen zich te allen tijde bij visSchende menschen voor. Zoo gebeurde het dezen middag, dat iemand in ruim drie kwartier geen „tuk" had ge hadMaar zijn geduld, dat toch een ware beproeving ondergaan had, werd be-; loond. Floep, deed de groote kurk-dobber en ras haalde het visschertje. op. Maar., vermoedelijk wat kregel door het lange wachten, zwaaide hij met een veel te krachtigen ruk, den hengel op het vlot, waaron hij stond; de makreel, zoo'n heer lijke, groote, glanzende, sloeg van het haakje los en tjoempte aan <jen anderen kant van het vlot het zoute nat weer m. De visscher liet zich vliegensvlug voor over vallen, helaas, hij kon zi.in vissc.hers- technische fout niet meer goed maken., de makreel was een wissen dood ontsnapt. Een ander komisch geval speelde z i Dinsdagmiddag af. Door een ot ander oorzaak liet een visschend jongmensch zijn hengel los. die onmiddellijk door den vrij sterken stroom meegevoerd werd. lot groote hilariteit van zyn collega s sprong de man; gekleed en al, zijn hengel na en want daar is '1 "Akkertje" dagelijks 1 de trouwe helper uit den nood voor elk die geplaagd wordt door hoofd pijn, kiespijn, spierpijn, griep, enz. "AKKER'TJES kosten slechts b2 ct. per 12 stuks. Metalen zakdoosje met 3 stuks 20 Ct. (omzetbelasting inbegrepen). mocht het genoegen smaken zijn wapen weer aan den wal te brengen. Maar zelf op den wal aangekomen had hij reden om te lachen, want aan elk van de twee haakjes van zijn hengel spartelde een zijverglanzende makreel! Het klinkt als een sprookje, maar het is heusch waar. Om het Havenhoofd krioelde het van visscliers, ieder wilde een kansje waar nemen en we konden het constateeren, dat menigeen met een; aardig partijtje visch huiswaarts toog... ,Hoe lang zal deze zeldzame vischvangst nog voortduren? Een kink in den kabel, '4' -■ 1- - XI' Intusschen zal het met 't hengelviSschen wel aanmerkelijk minder worden, daar het vissschen met «bliek of andere kleine visch verboden is. Zonder vergunning van de politie althans; de Commissaris van Politie deelde ons mede, dat zulk een vergun ning tegen betaling van 50 cent op het Hoofdbureau aan de Prins Hendriklaan te verkrijgen is. ,i o' Door een in het Tuindorp wonende juffrouw werd aangifte gedaan van ver missing van haar rijwiel, dat zij fn een achter de Spoorstraat loopende brand- steeg, onbeheerd had laten staan. Zoodra.in-rJjuiL-de langstfoi dag is .aaui, gebroken eii, de,,zomer zijn entrée hfijfó gedaan, is er een weelde van zomers^/ Leven overal, een bloemenpracht aller-' wege, van zóemen en brommen der, Vlie gen en bijen, van dartele vlinders en -hfèf! op de vleugels gaan dér nog jeugdige vogels. In de wei ziet mén den boer bezig zijn hooioogst binnen te halten, en niet zoodra ziet men den pas gemaaiden. akker of deze is bezet met honderden vogels van allerlei pluimage, welke Ine? een prachtige voedselgelegenheid vindon Slakken, wormen en larven vinden zij iti overvloed. Vooral de meeuwen zijn dan in grooten getale aanwezig met hun reeds wiëkvaste jongen, welke zich nog steeds door hun ouders laten voeren. Men kent, de jeugdige spreeuwen direct: aan hun nog grijze kleur. Ginds ziet met) den,kievit,met zijn jongen langs den on derwal der sloqt. Grijs-wit zijn de doiks- balletjes, die strdks kieviten zullen wor den. Deze nog jónge vogels groeien spóe-' dig op en verdwijnen dan met met liiuV ouders naar de wadden en slikgrondeii.'- Jn wei en duin ziet men de vogels druk* in de weer om voedsel te, zoeken voor hunr hongerige jongen. Dit zijn drukke dagen,; vol van zorgen voor de vogels, die nau welijks tijd hebben, om té zingen. Alleen,' des morgens vroeg en des avonds Jaatj kan men van den zang onzer zangvogels; genieten. Hoe mooi en schoon is dit, te; weten dat zij van- zonsopgang onafgebro ken werken tot zonsondergang -en hun dagtaak zingende beginnen en eindigen., Van de zangertjes is nu het.eerste broed sel achter den rug. Er zijn nog wel vogels, die nu nog een begin moeten maken met broeden, maar dat zijn dan ook nog maar enkele soorten. De meeste onzer zanger tjes brengen twee broedsels groot. De veldleeuwerik b.v. brengt het dikwijls jtot drie. Zoo lièeft elk jaargetij zijn bekoringen, maar de zomer heeft toch wel zijn gróóts1 ste bekoring. Als de zon haar verzengen de stralen naar de aarde zendt en [de koolduif zich -rept met rappe vlucht on der den blauwen hemel, de torenvalk' wiekelt boven het duin, het paapje even. rust op een uitstekenden tak, de zilver meeuw haar zweefvlucht houdt boven het strand, dan gevoelt men zich gelukkig zoo geheel alleen te zijn met de natutir. Als de dageraad aanbreekt en de o,ch-. tondnevel optrekt en men dwaalt langs belden en duin, en alleen de geluiden' boort der natuur, geen stemmen der menschen, en het onbelemmerde vrjie leven van de natuur aanschouwt, dan voelt men zich klein en nietig bij dit alles; - - 1 Als dan .tegen, den avond de nevel ov.er. de velden ligt en de, zon weggezonken is ac hter deh httogen duinrug en de duin toppen scherp afsteken tegen den nog rooden gloed, dan nog boort men het ge luid der vogels'en vliegen de scholekster* nog met veel luidruchtigheid in het rond en ziet men een enkeling als reiger üt eend een slaapplaats zoeken. Dan maakt de duisternis plaats voor den nacht, voor korten tijd. den zoniet; nacht, die de natuur niet tot zwijgen kan brengen, daar nu de nachtvogels zich laten liooren, en de zachte wind door liet geboomte ritselt. Hoe opwekkend is dit alles toch in de natutir. vooral des zo mers, het wekt wonderlijke aandoenin gen bij den menseh! h JOH. EXCURSIE VEREENIGING BIJENTEELT. De afd. Den Helder der Vereeniging tot Bevordering der Bijenteelt in Neder land, houdt Zondag, 15 Juli a.s. een excursie. Aanvang 10 uur v.m. te Cal- lantsoog. DE HARMONIE „KUNSTKRING" ORGANISEERT EEN FEEST. Naar. wij vernemen heeft bovenge noemde Harmonie het plan op 4 en 5 Augustus a.s. een tweedaagsch feest te organiseeren. Hedenavond vergadert de feestcommissie, teneinde met de voor bereidingen een aanvang te maken, in café »Prins Hendrik». DE „CENTRALE LANDBOUW- ONDERLINGE". A.s. Vrijdag is liet 2 5jaargeleden.dat bovengenoemde bedrijfsvereeniging opge richt werd. Zooals bekend, werkt deze vereeniging door liet gelieele land ter verzekering van bedrijfsongevallen en bedrijfsziekten. Zij is onderverdeeld in provinciale afdeelin- gen, welke alle eenigen tijd later tot stand kwamen, dan de hoofdvereeniging. Voor de provincie Noord-Holland valt deze datum in October a.s. Den Oever. CONCERT, Naar men ons mededeelt zal de muziek- vereeniging «Apollo» a.s. Zaterdagavond acht uur een concert geven in haar tent aan den Gasthuisweg alhier. Hippolytushoef. EEN NIEUWE ZAAK. De heer Alb. Öchmitt heeft in de .Koningstraat alhier een nieuwe kappers zaak geopend, annex handel in toilet artikelen, tabak, sigaren en sigaretten. Het pand is keurig door den architect, den heer J. C. Klein, uitgevoerd. Er zijn een tweetal separate afdeelim gen: een voor de lieeren en een voorde vrouwelijke klanten, die zich aldus rustig kunnen laten permanenten, onduleeren, watergolven, enz. Het 'schilderwerk, zoowel buiten als binnen, evenals de sanitaire inrichting, is uitstekend verzorgd, zoodat de zaak, zooals wij reeds zeiden, een zeer goeden indruk wekt. BENOEMING. I Tot brugwachter te Middenmeer is be noemd de heer J. IV,. Tjjsen, alhier. O u d e s c h i 1 (t. DROEVIG ONGEVAL. De zoon van den héér Duinker alhier, was 's middags van huis gegaan, en keerde, tegen zijn gewoonte, des avonds niet terug. Door de familieleden, die. vanzelfsprekend ongerust werden, werd gezocht, en aangezien dit zoeken geen resultaat opleverde, ging men kijken bij den z.g. IJsdijk, waar de jongen fuiken had uitstaan. Aldaar vond men hem onder aan de steenen liggen. Het bleek, dat hjj door een toeval getroffen was en naar beneden was gestort. Per auto is het lijk naar de ouders teruggebracht. SCHOOLNIEUWS. Dinsdag slaagden té Alkmaar voor 't U. L. O.-diploma A, de leerlingen van de U. L. O.-school te Den Burg Joh. van 't Hooft van de Waal, J. de Waal en H. Bakker van den Burg. VERLOTING TEX. FANFARECORPS. 'Aanvankelijk: was de trekking bepaald op 1 Sept., doch de ioten zijn vlug ver- kocht. j - Te Rotterdam. De toestand Woensdag in de Grooswljk- bunrt is veel ongedwongener dan daags te voren. Het cordon, dat deze wijk toen afgezet hield, is thans opgeheven en men kan zich vrij in alle straten bewegen. De politie,ook de militaire politie,is in grooten getale aanwezig gebleven; patrouilles met karabijnen surveilleeren onregelmatig door alle straten. Het is uiteraard nu zeer druk rn de wijki In verband met de ongeregeldheden van de laatste dagen zyn eèn aantal arresta ties verricht. Tegen den middag is het in de Crooswjjk- buurt steeds drukker geworden. Vooral in de Frederikstraat zag men veel samen scholingen en om half één openbaarden zich weer de eerste teekenen van baldadige onrust. Een aantal kwajongens beeft toen twee broodwagens geplunderd. De atmosfeer blijft geladen met drei gende spanningen. Te Amsterdam. De wethouders van Amsterdam zijn vandaag in Den Haag getuige geweest van .het uitdragen van-hetstoffelijk over schot vau Prins Hendrik. Na de plecjitige bijzetting verlaten H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana in gezelschap |van den broeder van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik de Nieuwe Kerk te Delft Langs den weg, dien de stoet volgde, was een eerbiedigt menigte geschaard, die de plechtigheid met aandacht volgde Burgemeesters van Nederlandsche gemeenten geschaard weg, dien de rouwstoet naar de Nieuwe Kerk te Delft volgde

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9