Modepraatje PA*. 4 ZATERDAG 14 JULI 1934 73139 73109 La Lumanta Stelo 'T JUTTERTJE Truffels. 1 ons boter, 1 ons poedersuiker, 8 reepen chocolade, 1 lepel melk, i lepel kofie-extract, 1 ons chocoladestrooisel. Smelt de boter en voeg de poeder suiker, de gebroken chocolade, de melk en het koffie-extract toe. Vervolgens laat men alles goed dooreen roeren en laat ze ongeveer 4 uurtjes staan (om op te stijven). Vorm er daarna ronde bal letje van en wentel ze door cacao of chocoladestrooisel. Men kan er ook nog 1 ons gemalen amandelen doorheen mengen. Rödgrcd. 6 dl bessensap, 4 dl water, 110 gr. griesmeel, 13'/2 lepel suiker, een stukje pijpkaneel, of een citroenschil, Vi ons amandelen, iets zout. Breng het bessensap met het water en het smaakje langzaam aan de kook. Meng griesmeel en suiker goed door een en strooi deze, al roerende in het kokende vocht, laat de massa koken, totdat bij het roeren de bodem van de pan zichtbaar is. Voeg van het vuur af, de even opgekookte, gepelde en fijnge hakte of gemalen amandelen toe, ver wijder het smaakje en doe de pudding in een vorm, die eenigen tijd met koud water weggezet is. Desverkiezend kan men er een vanillessaus bij geven. Chauteaubriands. 6 ons chateaubriands (kl. biefstukjes van de haas), li ons boter, wat melk en zout, klein beetje madeira. Schrap klop en zout de chauteau briands. We nemen in een pan wat heete boter en laten ze hierin bakken, doch zoo, dat ze onder steeds heen en weer schuiven, vlug bruin wordt, (hoog stens 5 a 6 min.) Wordt de boter te gauw bruin, telkens een beetje boter toevoegen. Daarna nemen we deze uit de pan, laten de rest van de overige bo ter óók bruin worden en maken dan de saus af. Voeg hierbij wat melk toe, waardoor de jus gebonden wordt en zoonoodig nog wat water. Daarna legt men op ieder biefstukje een plakje eiergelei. Dit maakt men van 2 eieren, die geklopt worden met een weinig zout en peper. Voeg een i dlL. bouillon bij; doe dit alles in een beboterd kopje. Plaats deze in een pannetje met heet water, zóó, dat het water in de pan hooger staat dan de vloeistof in het kopje. Laat de massa in een kop stol len; ongeveer 1 uur. Als ze koud ge worden is, kan men er figuurtjes van steken. De jus van de biefstukjes wordt afgemaakt met wat madeira. Het bestellen van patronen. De prijs onzer patronen is verlaagd tot 0.58 voor japonnen, 0.48 voor kinderkleeding en f 0.40, voor enkele rok of blouse. Men kan het bedrag in postzegels of per postwissel overmaken aan de Mode-redactie, Muzenstraat 5 B, Den Haag. U kunt ook gireeren op giro-reke ning 191919 ten name van den Knip- patronendienst te Den Haag. Voor uit stekende» pasvorm wordt ingestaan, indien men duidelijk buste en heup- wfjdte vermeldt. Het zoo juist versche nen Praetische Modeblad wordt met de patronen gratis medegezonden. Onze uitstekende patronen. Een goed-zittend maat-patroon wordt u toegezonden, indien u een bedrag van 58 cents stort op postrekening 191919 t.n.v. den Patronendienst te 's Graven- hage of in postzegels per brief toe zendt aan de Mode-redactrice, Muzen- straat 5 B te Den Haag. Het voorjaarsnummer van „Het Praetische Modeblad", waarin tallooze fraaie modellen zijn afgebeeld, wordt u tegelijk met het patroon medegezon den. Handwerken voor de vacantle. De huisvrouw, die gewend is aan voortdurende bezigheid, kan vaak niet tegen het gedwongen nietsdoen van den vacantietijd. Zij heeft een hand werk noodig. Niets is echter onpracti- scher en leelijker dan een groot pak ket met half afgewerkte tafelkleedjes of kussen overtrekken, dat den gelieelen dag wordt medegesleept en bij alles hinderlijk is Voor de vacantie moei men een handwerk kiezen, dat in een gewone tasch kan worden geborgen en nooit opvalt, bijv. een aardig haak- of breiwerkje. Men kan bijv. tusschen- zetsels en kant in bijpassende patronen f ASfcj 13119 maken; deze zijn op het oogenblik weer zeer in de mode, voor gordijnen en beddespreien. Men zal er verbaasd over zijn, hoeveel meters bruikbare kant na afloop van de vacantie ongemerkt zal zijn gereedgekomen. Deze handwerken eischen ook geen overmatige inspan ning van de oogen, terwijl zij alleen de handen en niet den geest bezighouden. Gekleede middagjapon. (Nr. 73119). Deze fraaie gekleede japon, die men het beste uit bedrukte zijde kan ver vaardigen, is speciaal geschikt voor groote figuren. Een licht effen zij den of georgette vestje heeft deze een voudig te maken japon als garneering. De mouwen hebben een klokkende vo lant, die uit de zijde van de japon of uit de stof van het vestje kan bestaan. Ook dames, die niet vaardig zijn met draad en naald, zullen er gemakkelijk in slagen, dit fraaie model, waarvan wij patronen tot en met maat 52 beschik baar stellen voor slechts 0.58, zelf te maken. Jongenspakje. (Nr. 73109). Een effen linnen pakje met korte mouwen, effen kraagje en opslagen, kleedt onze jongens altijd aardig. Blauw, groen en bruin linnen in zon en waschechte kleuren met wit of bij bruin in beige tint, geven een aardig geheel. Het broekje wordt op de blouse geknoopt. Patronen voor jongens van 25 jaar verkrijgbaar voor den prijs van 0.58. Onder-jurk. (Nr. 73139). Een naar model gemaakte onderjurk is ook door onze grootere dochters een eisch, willen ze althans goed pas sende japonnen dragen. Toile de soie afgewerkt met Bretonsche kant geeft een fijn geheel. De smalle schouder bandjes zijn van lint en ongeveer li cm breed. De prijs is 0.48. Een patroon voor twee japonnen. (Nr. 73132) De stoffen zijn tegenwoordig van veel belang, dat eenzelfde eenvoudige jurk er geheel anders uitziet, wanneer men er een andere stof voor neemt. Onze afbeelding laat dit duidelijk uit komen. Eenzelfde 'patroon kan dienst doen voor een aardig japonnetje van gebloemde crêpe en voor een daagsch jurkje, dan wel een elegante tennisjurk van waschzijde. Als een japon u dus bijzonder goed valt, is er geen bezwaar tegen, om het patroon daarvan nog eens te gebruiken, mits voor een ge heel andere stof. Het patroon van de hier afgebeelde modellen bestaat tel kens uit één achter- en twee voorpan den voor rok, lijfje en bovenpas met aangeknipte mouwen. Het is verkrijg baar in maat 3848 voor slechts 0.58. (Nr. 73128) Een vlotte strandjurk. Dit eenvoudige jurkje is gedacht van waschbare stof met groote bollen. De kleur daarvan herhaalt zich in de cein tuur, de knoopen en de effen stof, waaruit de geplisseerde waaierstrik is gemaakt. De prijs bedraagt slechts 0.58. Maten 38—48. Wij leven in een wereld van tegen stellingen! Altijd. Alleen zijn ze in den laatsten tijd dikwijls wel heel schril, soms t e scherp en pijnlijk! Zoo stond nog maar enkele dagen ge leden in het Koninklijk Paleis opge baard het stofelijk overschot van een Prins, dien men, onmiddellijk na zijn verscheiden den eere-bijnaam „den, Goeden" waardig keurde. Om de baar, waarheen men den blik ook wendde, een onbeschrijfelijke weelde van bloemen, meest glanzend wit, verder allerlei nuances van paars tot lila, oranje en zelfs rood, een niet te tellen aantal ver tolkers van lieve gedachten uit alle deelen der wereld, hier tot één doel ver- eenigd. Zóóvele.. Als de overlene dit zelf eens had kunnen aanschou wen Buiten staan in dichte rijen de menschen, uren wachten en een steken de zon trotseerend om een laatsten groet te brengen. Terwijl het volk zich opmaakt, om op den dag der begrafenis in grooten getale zijn deelneming in den rouw der Koninklijke Familie te bewij zen, heeft de politie zich er op voorbe reid, eventueel uitbarstingen van ge heel anderen aard te voorkomen. Maar ook, terwijl hier duizenden en nog eens duizenden medeleven met de achterge bleven Vrouw en Dochter van de Over ledene, die geheel in overeenstemming met zijn wensch in een witte rouwkoets en omgeven door tallooze hoogwaardig- heidsbekleeders, eerbiedig naar zijn laatste rustplaats wordt vervoerd, gaan onze gedachten als vanzelf even naar de zoovele vrouwen en kinderen in een naburig land, die door zoo geheel an dere oorzaken ook in diepen rouw ge dompeld worden. De Duitsche rijksminister Hess schijnt in een rede aan de Frontsolda ten der gansche wereld nadrukkelijk verklaard te hebben, dat, zoowel de Duitsche regeering als elk ander volk den vrede wenscht. Maar volgens den Berlijnschen correspondent van het Nieuwsblad van het Noorden, staat ook m de Duitsche bladen, dat men om zijn vrijheid zal vechten, dat elk stuk grond, iedere heuvel slechts met bloed ver overd zal worden. Waartoe dergelijke uitlatingen, als inderdaad iedereen den vrede wil? Een kort bericht meldde gisteren avond, dat de uitvinder van de z*g. doodende straal, dat unieke middel om in één klap, niet 2 vliegen, maar heele volkstammen uit te roeien, zijn vinding aan de Ontwapenings conferentie te Genève zal voorleggen. Ik deed maar een kleine greep uit de bonte hoeveelheid feiten, die er op wij zen, dat, ondanks uiterlijke rust, over al gistingen zijn, die misschien tot een wereldramp kunnen leiden, als niet de handen van alle anderswillenden ineen geslagen worden, om het te verhinde ren. Dr. Zamenhof, de stichter van het Esperanto, was in zooverre een praeti sche idealist, dat hij zijn idealen van vrede en naastenliefde gedurende zijn geheele leven in practijk bracht tegen elk mensch, waarmee hij in aanraking kwam. Het verdriet over het leed, dat de menschen elkaar noodeloos aandoe» en over de menschenslachting in den we reldoorlog, was teveel voor zijn gevoe lige natuur en in 1917 overleed hij als een gebroken man ten gevolge van een hartaandoening. Er zullen velen zijn, die evenzeer lij den onder alles, wat er in de wereld gebeurt en onder hun machteloosheid, er alleen iets aan te veranderen. Maar samen, onder het devies „Eendracht maakt macht", zou er wellicht iets be reikt kunnen worden! Als over enkele weken 2 a 3000 Esperantisten in Stock holm vereenigd zullen zijn en zij allen tezamen in één taal de Esperanto- hymne, die zoo treffend getuigt van een onwrikbaar geloof in een betere toekomst voor de menschheid, zullen zingen, kan het niet anders, of elk der

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 16