IVot wilt li 2 VOOR 25 CENT TWEEDE BLAD BINNENLAND De pensioenen van het spoorwegpersoneel. Een protestvergadering te Utrecht tegen de voorgenomen verlaging der pensioenen. bijval). De mijnwerkersloonen. Rijwielbelastingmerken. Ziekenfondsen en werkloozen. Siabiliteitskiel voor kano's. Het goud van de Lutine. Tweede Kamer. BUITENLAND Een verklaring van Sir John Simon over de buitenlandsche politiek. De uitbreiding van de Engelsche luchtmacht. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 JULI 1934 DE BIJZETTING VAN PRINS HENDRIK. De kerkvoogdij deelt mede, dat de Nieuwe Kerk te Delft, in rouw, Vrijdag en Zaterdag a.s. nog te bezichtigen is van des morgens 9 tot des namiddags 6 uur. Bij groote belangstelling zal dit tijd stip tot uiterlijk 8 uur verlengd worden. Tot Donderdag passeerden ongeveer 18.000 personen. TEVREDENHEIDSBETUIGING VAN DE KONINGIN. De commandant van het veldleger, luitenant-generaal jhr. Röell heeft de volgende dagorder uitgegeven: Het heeft H. M. de Koningin behaagd hoogstdcrzelver hooge tevredenheid uit te spreken over de houding en de ver richtingen van alle troepen en andere gedeelten der weermacht, welke in mijn functie van Gouverneur der Koninklijke residentie te mijner beschikking waren gesteld voor de dienstvervulling bij de plechtige teraardebestelling van het stoffe lijk overschot van Z. K. H. den Prins der Nederlanden op 11 Juli j.l. Ik noodig de er bij betrokken comman danten uit het vorenstaande ter kennis van voormelde troepen en verdere ge deelten der weermacht te brengen. HERDENKINGSALBUM VAN Z.K.H. PRINS HENDRIK. De N.V. Handelsdrukkerij Heldert &Co. te Amsterdam heeft met bekwamen speed, onmiddellijk na de begrafenisplechtig heden van Z. K. H. Prins Hendrik, eert rijk geïllustreerd herdenkingsalbum in het licht gegeven, dat naast een aantal photo's uit het leven van Z. K. H. ook de jongste photo's van de begrafenis plechtigheden bevat. Daarnaast beschrij vende tekst van de hand van luit.-gen. b. d. Roëll, Eerste Onder-Voorzitter Ned. Roode Kruis, luit.-gen. der art. b. d. Roëll van Hazerswoude, Eere-Commen-^ dator van de Johanniterorde, oud vice- adm. Rambonnet, Hoofdverkenner der Padvinders, betreffende 's Prinsen arbeid in deze instellingen, en verder een levens beschrijving en een beschrijving der be grafenisplechtigheden. De photo's zijn meerendeels in vergroot formaat en zeer scherp, zoodat dit album voor velen een waardevol bezit vormt. Prijs f 1.25. WIJZIGING WET OP WINKEL SLUITING AANGENOMEN. De Tweede Kamer heeft gisteren middag de wijziging van de wet op de winkelsluiting aangenomen met 61 tegen 25 stemmen. AMENDEMENT-DROP AANGENOMEN Wijziging wet op de Winkelsluiting. De Tweede Kamer heeft gisterenmiddag het amendement-Drop ingediend bij de behandeling van het wetsontwerp tot wijzi ging van de Winkelsluitingswet 1930, strek kende om de organisaties van winkeliers en werknemers in het winkelbedrijf te doen hooren, voordat de gemeenteraad een be sluit neemt, aangenomen met 50 tegen 37 stemmen. TWEEDE KAMER OP RECES. Nadat gistermiddag de agenda was uit geput heeft de voorzitter medegedeeld, dat de Tweede Kamer behoudens nadere bijeenroeping het zomerreces tegemoet gaat. 3è CONVERSIELEENING NOORD HOLLAND. Aangekondigd wordt een 3^2 leening Noord-Holland, groot 56.343.000 a 97]/2 ter conversie der 4J/£ leenin gen 1915, 1925, 1926, 1927, 1929, 1930, 1931 en 1932. HET CRISISBOTERMERK De Crisis Zuivelcentrale maakt bekend dat, behoudens tusschentijdsche wijziging voor de week van 15 tot en met 21 dezer, de prijs van het crisis botermerk en die van de vervoervergunning voor buiten- landsche boter zijn bepaald op f 1 per k.g. BEWAPENING AMSTERDAMSCHE POLITIE. Wij vernemen, dat de Amsterdamsche gemeente-politie de beschikking krijgt over 80 karabijnen, stormhelmen en een pantserauto. Donderdag is te Utrecht vanwege den Bond van gepensionneerden bij deNeder- landscbe Spoorwegen een vergadering gehouden om te protesteeren tegen de bestaande voornemens om reeds verleen de en toekomstige pensioenen van het spoorwegpersoneel te verlagen. Concludeerende zeide spr., dat de ge pensionneerden een pensioenverlaging niet kunnen aanvaarden, omdat zij die beschouwen als een moreel onrecht. «V ij eischen, aldus spr., dat de pensioenrege ling, die op het loon is gebaseerd, op bet goudpeil tot den laatsten cent wordt Uitgekeerd. De Nederlandscho regeering wil geen muntvervalsching, laat zij daarom ook geen pensioenvervalsching willen (Luide Motie. Onder luide instemming der vergade ring werd vervolgens met algemeen® stemmen een motie aangenomen, waarin de vergadering, na verschillende andere punten tegen de pensioenverlaging naar voren te hebben gebracht, vaststelt, dat in het volksbewustzijn in Nederland een verleend pensioen altijd het karakter van een onaantastbaar recht heeft gehad, zoo dat deze voorstellen tot pensioen verlaging, welke andere redenen daarvoor ook ge weest mogen zijn, als een onrecht wor den beschouwd. De regeering is genegen de loons verlaging tot 5 pet. te beperken. De voorzitters van de vier mijnwerkers bonden zijn gisteren in audiëntie ontvan gen door den Minister van Waterstaat. Deze deelde mede, dat de loonsverlaging voor de mijnwerkers beperkt kon blijven tot vijf pet. in plaats van de voorgestelde tien pet., welke verlaging dan nog in twee termijnen ingevoerd zal kunnen worden van telkens 2Vz pet., de eerste op 1 Augus tus en de tweede op 1 October a.s. 0 Voor het nieuwe belastingjaar. Vanaf 23 Juli verkrijgbaar aan de postkantoren. Met ingang van 23 Juli a.s. zullen op de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn de rijwielbelastingmerken voor het belastingjaar 1934/35 (1 Augustus 1934 t.m. 31 Juli 1935). De aandacht van belanghebbenden wordt erop gevestigd, dat het geval zich kan voordoen, dat op een postkantoor en in het bijzonder op een hulppostkantoor tijdelijk geen belastingmerken voorhanden zijn. Het verdient daarom aanbeveling het koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip waarop men het moet gebruiken. Voorts wordt er met nadruk op gewezen, dat de contröle op het ge bruiken van geldige belastingmerken reeds dadelijk na den aanvang van het nieuwe belastingjaar zal worden ingesteld. Gemsenten kunnen tegemoetkomen in premiebetaling. De minister van sociale zaken heeft het volgende schrijven gericht tot de ge meentebesturen inzake de Ziekenfondsen Van de zijde van verschillende ge meentebesturen zoowel als van den kant der Vakcentrales is mij medegedeeld, dat werklooze arbeiders, die lid van een zie kenfonds zijn, dikwijls niet meer in staat zijn, de contributie voor dat fonds te be talen en zich mitsdien genoopt zien, zeer tot hun leedwezen, voor het lidmaatschap van hun fonds te bedanken. Onderscheiden gemeentebesturen ach ten het van groot belang, dat bedoelde arbeiders hun lidmaatschap blijven be houden, mede omdat de kosten van ge neeskundige behandeling enz. anders voortaan geheel ten laste van de gemeente zullen komen. Voor de gemeentekas kan dit een niet gering nadeel beteekenen. De arbeiders stellen eveneens prijs op behoud van hun lidmaatschap, omdat zij gaarne onder behandeling wenschen te blijven van hun fondsarts. Ik erken bovendien de groote betee- kenis van het feit, dat een belangrijk aantal arbeiders zich voor geneeskundige behandeling heeft verzekerd. Bevordering van de instandhouding van het zieken fondswezen acht ik een groot sociaal belang. Op grond van het bovenstaande heb ik er geen bezwaar tegen goed te keuren dat gemeentebesturen, indien zij hiertoe besluiten, de bovenbedoelde werkloozen in de premiebetaling tegemoet te komen door b.v. een gedeelte van de contributie voor hun ziekenfonds voor rekening dei- gemeente te nemen, zoodat derhalve deze tegemoetkoming niet in mindering wordt gebracht op den steun ingevolge de steun regeling, doch tenvolle boven de uitkee- ring wordt genoten. Uiteraard zal van Rijkswege geen sub sidie in deze gemeentelijke bijdrage kun nen worden verleend, aangezien het hier een maatregel betreft, tengevolge waar van eventueel meerdere uitgaven dei- gemeente voor kosten van gemeentelijke geneeskundige verzorging kunnen wor den voorkomen. Een nieuwe uitvinding van den heer Schuttevaer. De heer Schuttevaer, de grijze maar krasse uitvinder op nautisch gebied, die indertijd veel van zich beeft doen spreken o.a. de, zijn naam dragende, onzinkbare reddingboot, waarmede bij in den stren gen winter van 1926 acht -en-zestig dagen en den Atlantischen Oceaan heeft ge zworven, heeft thans patent aangevraagd oi) een nieuwe vinding, de zgn. stabili- teitskiel voor kleine vaartuigen, zonder gebruikmaking van zwaar gewicht. De uitvinding komt hierop n(>er'ktJ' wanneer het vaartuigje Jap- seizen, er een tegengestelde trekkracht door een hefboom ontstaat, welke het bootje onder alle omstandigheden stabiel ZEene'lem0nstratiegisterenavond in de Scbie te Rotterdam, waar een jonge dame PRIJS VERLAGING PALMOLIVE ZEEP en een jongeman om strijd trachtten zwemmende de kano om te trekken, of deze, er in zittende, te doen kapseizen, heeft de deugdelijkheid van de uitvinding op ondubbelzinnige wijze aangetoond. Voor hen, die met hun kano zeilen, zal de stabiliteitskiel uiteraard in de eerste plaats van groote waarde zijn. Een Fransch journalist op den bodem der zee. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Parijs schrijft: Maurice Broc is onvervaard meegegaan op een van de twee vaartuigen, die het goud van de Lutine trachten boven te halen. In de lutransigeant vertelt hij ervan. Doeksen, de bootsman, wilde niet weigeren, hem als duiker een bezoek aan liet onder het zand bedolven wrak te laten brengen, maar zonder er aansprakelijk heden voor te aanvaarden. Het pak woog hem schrikkelijk zwaar, elke schoen 5 kilo, 10 kilo op de borst en nog zoo'11 looderi vracht op den rug. Naar men weet blijft de duiker voortdurend met den man aan dek in verbinding Als de kunstmatige ademhaling begint is de lucht warm en olieachtig. Op den bodem van de zee doet het clairobscur hem aan een kathedraal denken. De eigen lijke malaise is dan voorbij; de eerste oogenblikken in het water waren moeilijk. Onwillekeurig versnelt zich de ademha ling, al was hem gezegd, dat dit volgens een langzaam rhythme moet gebeuren. Allengs nemen de vormen omtrekken aan. Hij en zijn gezel bevinden zich in een kuil van ongeveer 10 meter middellijn, welke in acht meter zand moest gegra ven worden, ten einde het wrak te be reiken. Aan de voeten is het een volslagen baaierd. Nog ten deele onder het zand en met scheipen bezet, reiken overblijf selen als het ware de armen naar ben toe. De zuiging en een zachte wiegeling dwingen de mannen op handen en voelen te gaan. Met behulp van breekijzers en hefboomen laat de ander groote stukken springen en met reusachtige moeite helpt bij hem er kettingen omheen te winden. Door het glas bij wijze van een partijspoort vóór de oogen, ziet Broc diens lippen bewegen. Als de kraan een zwaar stuk optilt wordt het water troebel van het opgewoelde zand. Vóór hen gaapt een bres in de flank van hei schip en bij sta pels kogels ligt een kanon. Een half uur later zijn ze weer boven. Het. was het eerste kanon, dat va-.i de Lutine aan den dag werd gebracht en de bootsman dankt, naar eigen zeggen, dit geluk aan de tegenwoordigheid van den Eranschen journalist. In de Vrijdagmiddag begonnen zitting der Tweede Kamer heeft de Voorzit ter voorgesteld in de avondvergadering een reeks wetsontwerpen aan de orde te stellen, waaronder de wijziging van de Winkelsluitingswet. Geweigerde interpellatie. De heer De Visser (C.P.) vraagt aan de Kamer verlof, aan de Regeering eenige vragen te stellen naar aanleiding van de gebeurtenissen te Amsterdam en in andere steden, als gevolg van de steun verlaging voor de werkloozen. Spr. ver zoekt der Kamer, heden over dit ver zoek te beslissen, en de interpellatie mor gen te doen houden. De Voorzitter stelt voor, heden over het verzoek te beslissen. De Kamer keurt dit goed. De Voorzitter stelt voor, het ver zoek niet toe te staan. De heer De Visser (C.P.) betoogt, dat de Kamer het verzoek wel behoort toe te staan. De heer Vliegen (S.D.) zegt, dat het er niet toe doet, wie het verzoek tot de interpellatie doet en dat het onderwerp van de interpellatie in de Kamer bespro ken moet worden. Daarom is spr.s fractie tegen 's voorzitters voorstel, om het ver zoek niet toe te staan. De heer J 0 e k e s (V.D.) zegt, dat het onderwerp wel met de regeering bespro ken moet worden, maar niet nu, omdat de ongeregeldheden nog niet zijn geëindigd. Thans te interpelleeren, ware voorbarig. De heer Sneevliet (R.S.) betoogt de noodzakelijkheied der interpellatie. Pre dikanten te Amsterdam hebben getelegra feerd, dat de steunregeling moet worden verbeterd. De politierechter te Amsterdam spreekt al vonnissen uit. Zulk snel recht lijkt op standrecht. De Voorzitter roept spr. tot de orde. De heer W ij n k 0 0 p (O. P) zet uit een, dat de interpellatie nu moet worden gehouden. De Kamer keurt met 58 tegen 24 stem men 's voorzitters voorstel goed, om de interpellatie niet toe te staan. Aan de orde is de conclusie van het ver slag der commissie omtrent de inlichtin gen op een adres van G. Rijsdijk, te Zwijndrecht, in verband met de uitvoe ring vanu afdammingswerken. Daarna kwam aan de orde het wets ontwerp wijziging van de Landbouw- crisiswet 1933 en intrekking van de Tarwewet 1931, de Grisiszui velwet 1932 Grisisvarkenswet 1932. De heer Hiemstra (s.d.) zegt, dat de groote droogte de veehouderij moei lijkheden heeft gt bracht, die hulp voor haar noodig maken. Er is al herhaaldelijk op aangedrongen, dat de Regeering van de iSteunverleening aan den landbouw ggbruik zal maken om de landarbeiders te beschermen. De Regeering bewerk- stellige, dat spoedig overleg plaats vinde, waardoor conflicten kunnen worden voor komen. De heer Westerman (n.h.) besprt ekt de fraude en de knoeieren. Spr. begrijpt, dat men alles niet geheel kan voorkomen, toen men op allerlei gebieden plotseling vérstrekkende maatregelen moest nemen. Maar men kan tegenover de fraude ook te clement zijn. Er zijn relletjes bij Maatschappelijk Hulpbetoon. Men klaagt daar over wille keur. Spr. zal de communisten niet in bescherming nemen, maar als er bij Maatscli. Hulpbetoon in verschillende plaatsen geen willekeur was, zou de on tevredenheid minder groot zijn. Iets der gelijks geldt ook voor de crisisorganisa ties. Zij moeten in haar geheel nog eens onder de loupe worden genomen, en het personeel moet nog eens worden nage gaan tot in de laagste rangen toe. De heer Vervoorn (p.b.) zegt, dat de boeren aanvankelijk groote bezwaren tegen de Landbouwcriswet koesterden, maar dat men met deze wet is meegegaan. Maar er bestaat ongerustheid ten aanzien van het gebruik, dat de regeering van haar bevoegdheden zal maken. Er moet komen een strenge contingen- teering van, of een zware belasting op buitenlandsch fruit, waarvan groote hoe veelheden ons land binnenkomen, tot schade van den Nederlandschen ooftbouw. De heer Ebels (v.d.) zegt, dat de Regeering heeft verklaard, zich niet ge heel te zullen losmaken van de grondslagen der drie wetten, welke worden ingetrok ken. Wil de regeering. dit nader toe lichten De regeering is b.v. vrij, een geheel ander stelsel te volgen voor den Tarwesteun, maar dat zou niet de instem ming van ons volk hebben De heer van Voorst tot Voorst (r.k.) zegt een algemeen debat over de Landbou wcrisispolitiek te willen uitstel len tot de hegroot.ing van het Landbouw- crisisfonds. De heer Loerakker (r.k.) zegt, dat een bezwaar tegen decentralisatieis.dat de toestand b.v. in het bloembollenbedrqf, moeilijk beoordeeld kan worden jioor een centrale, waarin het bloembollenbedryf slechts spaarzaan is vertegenwoordigd. De heer Duys (s.d.) zegt, dat men de varkenswet heeft gemaakt met de bedoeling de varkenshouders te steunen, maar dat de steun in werkelijkheid wordt gegeven aan eenige fabrikanten en ex porteurs. Spr. kreeg uit beëedigde ver klaringen hij processen te hooren, wat de heer Zwanenberg voor iemand was. Hij vroeg verbaasd, of de regeering dit wist, en kreeg een bevestigend antwoord. Toen spr. verbaasd zei, niet te begrijpen, waarom de regeering den heer Zwanen berg dan handhaafde, antwoordde iemand van den veeartsenijkundigen dienst»Dat is ons ook altijd een raadsel». Dit ge beurde voor de rechtbank te Rotterdam. Sedert jaren werden in de fabrieken van den heer Zwanenberg varkens verwerkt, die niet geslacht waren maar een natuur lijken dood waren gestorven. De heer Roelofsen heeft inderdaad dit is spr. met de heer Westerman eens voor een groot deel gelijk gekregen. Nu is de heer Zwanenberg weer commercieel ad viseur of iets dergelijks. Excelleetie, ontdoe u van dezen man, al is hij nog zoo vermogend en deskundig. De heer W ij n k o o p (c.p.) zegt, dat door de benoeming van dezen minister de klasse der arbeiders en van de arme wer kers op het boerenland geen grooter ver trouwen in deze regeering krijgt en stelt tenslotte een motie voor, waarin de Ka mer uitspreekt, dat in de regeering geen vertrouwen gesteld kan worden. De heer G o s 1 i n g (r.k.) geeft in overweging schrapping van het tweede lid van art. 29a der landbouwcrisiswet, dat onnoodig is gebleken na een arrest van den Hoogen Raad inzake valschheid met merken. Minister Steenberghe aan het wcord. Aan 's Ministers antwoord óntleenen wij: Een enorm apparaat is in korten tijd ineengezet als gevolg der crisis. Spi. be weert niet, dat er niet geknoeid is, maar de taak der regeering is, het geknoei zoo veel mogelijk te beperken. De beer Wes terman zei, dat hij geen namen kon noe men, omdat de slachtoffers bang waren voor moeilijkheden in hun bedrijf, maal ais de heer Westerman spr. de namen on der vier oogen noemt, zal spr. ingrijpen. Wat betreft het rapport der commissie- Beumer, het is nog niet uitgebracht. Spr. kan er nog niets van zeggen. Spr. heeft zich verwonderd over het courantenbericht, dat spr. reeds een be paald persoon als directeur-generaal van den landbouw zou hebben aangewezen. Wat betreft de schandalen, waarover de heer Duys sprak, spr. heeft in wat hij in die 14 dagen heeft vernomen, geen aan leiding gekregen om in de varkenscen trale in te grijpen. Door processen als waarover de heer Duys sprak moet men zich niet te veel laten inspireeren. Ter vermeerdering der gemoedsrust van den heer Duys merkt spr. op, dat deze wel voor deze wet geporteerd moet zijn, om dat die een einde maakt aan de recht- streeksche bemoeiing van den heer Zwa nenberg met de varkenscentrale. Deze wordt nu een door de regeering gewaar deerd adviseur op commercieel gebied. Na totstandkoming van deze wet noopt spr., dat binnen korten tijd de beoogde eenheid en centralisatie zullen worden verkregen. Aan de orde is daarna het wetsontwerp regeling van den invoer van veekoeken, hetwelk wordt goedgekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd een wets ontwerp tot regeling van den invoer van lucifers en tot het aangaan van conversie- leeningen voor Indië. De Tweede Kamer heeft Donderdag avond voortgezet de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der winkelslui tingswet 1930. Uit het verhandelde vermelden wij het volgende: De heer Westerman (n. h.) kan de eerste ernstige regeeringsdaad van dezen minister niet begrijpen. Er is slechts een gering aantal principieele Zondagswinkel- sluiters in Nederland. De heer S m e e n k (a.r.) betreurt het niet-handhaven van den status-quo. In verband met de kabinetsverklaring had spr. een dergelijke houding niet verwacht. De heer Snoeck Henkemans (c.h.) constateert, dat zijn principieele be zwaren zijn blijven bestaan. De heer Teulings (r.k.) aanvaardt het compromis. De heer Vos (lib.) legt zich bij het ont werp neer, al komt het niet voldoende te gemoet aan spr.'s wenschen. De heer Drop (s.d.) verdedigt, op grond van de praktijk, het overleg ook met organisaties van werknemers, door hem in een amendement neergelegd. Minister Steenberghe verdedigt het wetsvoorstel. Des middagas kwam aan dè orde eene interpellatie mevr. B a k k e rN 0 r t om trent een subsidie aan het Lorentz-lyceum te Eindhoven. Daarna worden aangenomen de ver schillende crisiswetswijzigingen en nadat nog een aantal kleine ontwerpen zijn af gehandeld, gaat de Kamer op recès. In het Lagerhuis heeft de liberale op positieleider, Herbert Samuel, gisteren morgen het debat over de buitenlandsche politiek van de regeering geopend met een rede, waarin hij verklaarde, dat velen van meening zijn, dat de regeering een formeele verklaring moest afleggen over den huidigen staat van de ontwapening en andere vraagstukken, welker verkla ring nog meer gewenscht is na de recente verklaring van Lord Londonderry in het Hoogerhuis, krachtens welke de regeering niet meer kon hopen op een internationale conventie van het ontwapeningsprobleem en zich thans gelijkelijk voor de luchtver dediging wapenen moet. De verklaring van Simon. In zijn antwoord zeide Simon, dat de regeering uiterst gelukkig geweest was, Barthou te Londen te kunnen ontvangen, Het voornaamste onderwerp, voor de bespreking waarvan hij kwam, was de mogelijke schepping van een verdrag van onderlingen bijstand, dat bepaal de landen van Oost-Europa zal om vatten. Het bedoelde plan zou in de eerste plaats een verdrag van onder lingen bijstand inhouden tusschen vijf elementen, waarbij de Oostzeelanden voor één zouden gelden: te weten de Sowjetunie, de Oostzeelanden, Polen, Tsjechoslowakije en Duitschland. Buitenlandsch Overzicht pag. I Feuilleton1 Radio-programma2 Noch spot, noch zot 2 De ongeregeldheden in ons land. De rust keert weer 2 en 9 Een anti-lawaai-actie van de K.N.A.C. 1 Een 35-jarige boekhouder in een directiekeet bij Halfweg in de vlammen omgekomen 2 Duizenden doode visschen in het IJsselmeer. Te geringe toevoer van versch water? 3 De regeering heeft nadere inlich tingen gevraagd over het werpen van de bom op ,.De Zeven Pro vinciën" 2 Gemeenten kunnen tegemoet komen in premiebetaling voor ziekenfondsen en werkloozen 5 Een protestvergadering van het spoorwegpersoneel tegen de voor genomen verlaging der pension- neering 5 Een Fransch journalist bij de Lutine op den bodem der zee 3 Te Heerlen is Donderdag een gecyclosteerde Tribune in beslag genomen 3 Een verklaring van Sir John Smit over de buitenlandsche politiek f? Voor bomaanslagen en daden van terreur in Oostenrijk is de doodstraf ingevoerd 6 Brand te Stadskanaal in twee fa brieken. Vermoedelijk door kwaadwilligheid. 90 personen werkloos 9 De wijziging van de wet op de winkelsluiting is gisterenmiddag door de Tweede Kamer aangeno men ,3 Drie boerderijen te Dreumel een prooi der vlammen 9 Omtrek-nieuws,,10 Marktberichten6 Marineberichten 6 Sportnieuws10 Het verdrag zou analoog zijn aan dat van Locarno en bovendien zou het eeni- germate tot resultaat hebben, dat het een band legde tusschen Locarno en de Sow jetunie. Het zou den vorm krijgen van een garantie van de Sowjetunie tegenover Frankrijk eenerzijds en tegenover Duitsch land anderzijds, voor het geval zich om standigheden zouden voordoen, waaron der het. oorspronkelijke verdrag van Lo carno zou moeten worden toegepast. Frankrijk zou van zijn kant de grenzen van de Sowjetunie en de oostelijke grens van Duitschland waarborgen. Bij dit ver drag van regionale waarborgen zou Enge land zijn verplichtingen op geen enkele manier uitbreiden. Voor deze regeling is het noodzakelijk, dat de Sowjetunie zich bij den Volkenbond aansluit. Van practisch standpunt moet Duitsch land deel uitmaken van de combinatie, als deze tot stand komt. Als Duitschland zich daartoe leent, zou het kostbare bijkom stige waarborgen voor zijn veiligheid ver krijgen, maar het lijkt de Engelsche re- geering, dat men deze gelegenheid niet voorbij moet laten gaan, zonder te trach ten er profijt van te trekken ten gunste van de doeleinden, waarvoor de ontwape ningsconferentie bijeen geroepen is. Simon was zeer gelukkig te kunnen meedeelen, dat ten deze de vertegenwoor digers van de Fransche en de Engelsche regeering het bij hun jongste bespreking eens bleken en hij was gemachtigd hun standpunt aan de Duitsche regeering mee te deelen, hetgeen hij reeds gedaan had. Reuter meldt uit Londen: Volgens berichten in de pers bevat het Britsche programma voor de versterking van de luchtvloot, dat Baldwin voor het zomer-reces in liet Lagerhuis zal indien de volgende maatregelen: Met een vijfjarig plan zal de Britsch luchtvloot van gelijke sterkte worden ge maakt als de Fransche. Indien zich geen wijziging in den internationalen toestand voordoen, zal de Britsche luchtvloot in 1940 met 48 a 50 eskaders, of ongeveer 500 toestellen zijn vermeerderd. Vermoe delijk zal de begrooting voor luchtvaart het komend jaar met een millioen pond worden verhoord. Ook de Britsche ma rine-luchtvloot wordt met 4 a 500 toestel len vergroot, het juiste aantal hangt af van de vlootconferentie, welke het vol gend jaar zal worden gehouden. Op verschillende punten in Engeland zullen nieuwe militaire vliegvelden aan gelegd worden ten getale van 12 of 15, waarvan 3 in het Zuiden, het Oosten en het Westen rond Londen, terwijl een vierde goed versterkt vliegveld voor bommenwerpers ten Noord-westen van Londen zal worden gebouwd. Het minis terie van luchtvaart zal vervolgens een sterke campagne op touw zetten om per soneel te krqgen. Vermoedelyk zal ook het Britsche territoriale leger worden uitgerust met gevechtsvliegtuigen en ja gers, en zoo worden betrokken in liet systeem van luchtverdediging.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 5