SPRUTOL GEMENGD NIEUWS Marineberichten. Marktberichten. Visscherijberichten HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 JULI 1934. Hitier voor den Rijksdag. Wapenen voor de Gran Chaco. Doodstraf voor bom aanslagen in Oostenrijk. Generaal Johnson tegen Hitler's geweld. Russische bestellingen van militaire vliegtuigen? Uniforrrvverbod in België. De buitenlandsche pers contra Dr. Goebbels. Zomer- sproeten (- LUCHTVAART Een nieuw vliegveld op de Veluwe? De Nederlandsche rond' vlucht op 24 en 25 Augustus. Enorne snelheden van vliegtuigen. Buitenland BRIEVENMALEN VOOR HET OEFENINGSESKADER. Burgerlijke Stand Stoomvaartberichten Wat voor weer vandaag? Rijkskanselier Hitier heeft gisteravond een uur en veertig minuten voor de Rijks dag gesproken. Hij hield een lofrede op de prestaties van hetnationaal-socialistisch regime. Hij zeide dat 77 raenschen bij de laatste gebeurtenissen om het leven ge komen zijn, waarvan 19S. A.-leiders,dieallen werden gefusilleerd. Verder zijn drie S.S.-leiders gefusilleerd, die hun gevan genen mishandelden. Hitier verklaaide dat Hindenburg achter hem s.ond. He ministerraad was in de Kroliopera aan wezig behalve Von Papen. Embargo lang niet algemeen. In het Engelsche Hoogerhuis verklaar de Lord Stanhope, in antwoord op een vraag van Lord Cecil, die nadere inlich- tingen vroeg over de quaestie van het verbod tot het zenden van wapenen naar Bolivia en Paraguay, dat alleen Dene marken, Zwitserland, Nederland, de Ver. Staten en Groot-Brittannië tot dus ver maatregelen hebben genomen, om het embargo op het zenden van wapenen voor den oorlog in de Cran Chaco prac- tisch toe te passen. Als het algemeen embargo mislukt, zeide hij, zullen wij met de overige staten opnieuw hebben te overleggen of wij het zelf zullen toepassen. Officieel wordt meegedeeld, dat Don derdag onder voorzitterschap van den bondskanselier dr. Dollfuss het Oosten- rijksclie kabinet een vergadering heeft gehouden, die verscheidene uren heeft geduurd. De ministerraad heeft de reeds aangekondigde wet tot afweer van daden van politieke terreur vastgesteld. Zoolang de oproerige, staatsvijandige beweging aanhoudt, resp. zoolang het standrecht van kracht blijft, dus voorloopig tot 31 Januari 1935, zal op het plegen van aan slagen, het onbevoegd in bezit hebben van ontplofbare stoffen, alsmede op misdrij ven tegen de veiligheid van verkeers-on- dernemingen en -instellingen en van vi tale bedrijven, zoowel langs standrechte- 1 ijken als langs normalen strafrechtelij ken weg uitsluitend de doodstraf toege past kunnen worden. Na afkondiging van de wet zal een termijn van vüf dagen wor den gegeven voor het vrijwillig doen van aangifte en voor inlevering van ontplof bare stoffen, waarbij onder bepaalde voor waarden straffeloosheid wordt gewaar borgd. Naar Reuter uit Waterloo in den Ame- rikaanschen staat Iowa meldt, heeft ge neraal Johnson daar in een toespraak tot de boeren een heftige philippica tegen de jongste gebeurtenissen in Duitschland af gestoken. Generaal Johnson, die een rond reis door de Ver. Staten maakt om de N.R.A. populair te maken, gaf de verze kering, dat de constitutioneele rechten van de Amerikanen niet weggeveegd kunnen worden door welken bestuurder ook en zei vervolgens: „Enkele dagen geleden zijn er in Duitschland dingen gebeurd, die de geheele wereld ontsteld hebben. De gedachte, dat verantwoordelijke lie den uit hun huis gehaald kunnen worden om tegen den muur geplaatst en doodge schoten te worden gaat mijn begrip te boven. Ik heb iets van dien aard gezien in Mexico tijdens de strooptochten van ge neraal Villa en onder halfbeschaafde vol ken en halfdronken wilden, maar dat zoo iets kan gebeuren in een land, dat geacht wordt beschaafd te zijn, is onbegrijpelijk. HET VERTREK VAN MACDONALD. MacDonald is gisterennacht met de Duchess of Richmond van Belfast naar Canada vertrokken, waar hij zijn vacantie gaat doorbrengen. Ondanks het late uur, was een groote menigte aan den wal ver zameld, om hem toe te juichen. De Daily Herald meldt, dat de Sow- jetregeering binnenkort in Engeland ver scheidene oorlogsvliegtuigen zal laten bou wen. De vooraanstaande Russische vlie gers. die onlangs Engeland hebben be zocht, zouden de regeering te Moskou hebben aangeraden, groote orders voor vliegtuigmotoren en oorlogsvliegtuigen te plaatsen in Engeland, Frankrijk en Italië. BESCHULDIGINGEN TEGEN EEN JAPANSCHEN OFFICIER. Een Japansch protest. De zegsman van het Japansche mi rt 'ene van oorlog ontkent beslist de s uid van het door het Tass-agentschao V. reide bericht betreffende een dief stal, die door een Japansch officier zou zijn gepleegd, toen hij te gast was op het Russische consulaat te Hetsjo. Het ministerie van oorlog heeft beslo ten bij de Sowjet-regeering te protestee ren tegen deze beschuldiging. Het zal bestraffing van den schuldige eischen, nismede terugtrekking van het bericht sn waarborgen tegen liet opnieuw voor komen van dergelijke gebeurtenissen. Door de Kamer met 94 tegen 74 stemmen aangenomen. De Belgische Kamer heeft Donderdag met 94 tegen 74 stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij het dragen van uni formen aan leden van politieke organisa ties wordt verboden. Verder heeft de Kamer met 74 tegen 77 stemmen een wetsontwerp aangeno men, waarbij strenge straffen worden ge steld op het plegen van gewelddaden jegens functionarissen van het staatsge zag in de uitoefening van hun beroep. HITLERJE1UGD IN ZUID-AFRIKA VERBODEN. De Hitlerjeugdbeweging in de Unie van Zuid-Afrika en Zuid-West-Afrika is onwettig verklaard. De leider moet het land verlaten. BEZUINIGINGEN IN FRANKRIJK. In den ministerraad heeft president Lebrun een besluit geteekend tot een be zuiniging van 152 millioen franks door het schrappen van 10.300 ambtenaren bij den dienst der P.T.T. De minister van oorlog kondigde aan, dat de groote manoeuvres dit jaar niet doorgaan en de devisies zich tot oefenin gen in de kampen zullen beperken. HET LEGER VAN MANTSJOEKWO. De eerste manoeuvres. Het leger van Mantsjoekwo zal in het najaar zijn eerste manoeuvres houden onder toezicht van den keizer. Ruim 10.000 officieren en manschappen uit de garnizoenen van Hsinking, Mirin en Fengtien zullen hieraan deelnemen. De minister van defensie heeft mede gedeeld, dat het leger binnenkort door een officier, dien de keizer zal benoemen, zal worden geinspecteerd. Antwoord op de verwijten. De vergadering van de buitenlandsche pers, welke gisteren te Berlijn bijeen ge komen is om haar houding te bepalen tegenover de verwijten, welke dr. Goeb bels in zijn radiorede van 10 dezer aan haar adres heeft gericht, heeft de vol gende resolutie aangenomen: De buitengewone algemeene vergade ring constateert, dat een antwoord door de openbare meening der wereld reeds is gegeven. Bovendien wijst zij er op, dat de tot de vereeniging behoorende buiten landsche correspondent bij de vervulling van hun beroepsplichten en de traditie van hun beroep getrouw er steeds naar hebben gestreefd en streven de waarheid recht te doen wedervaren. Een van de voorwaarden daartoe vormt juiste, be trouwbare en snelle informatie. Deze re solutie werd aangenömen met 53 van de 61 stemmen, terwijl twee corresponden ten blanco en vijf tegen stemden. verdwijnen spoedig/ s door een pot V Bij alle drogisten. Het kapitaal reeds bijeen. Naar „De Tel.'' verneemt, bestaan er thans plannen voor den aanleg van een streekvliegveld te Teuge, gem. Voorst en gelegen aan den straatweg Deventer Apeldoorn achter het hotel „De Nieuwe ZwaanDe totaal-oppervlakte van het terrein, bestaande uit wei- en bouwland is 100 ha. waarvan bij exploitatie voor- loopig 40 ha in gebruik wordt genomen. Het grootste gedeelte van het benoodigde kapitaal is reeds bijeengebracht. Een voor loopige keuring van het terrein door de K.L.M. heeft uitgewezen, dat het terrein voor dit doeleinde geschikt is. 25 buitenlandsche vliegtuigen. De derde Nederlandsche Rondvlucht belooft zeer belangwekkend te worden. De K. L. M. zal in haar Fokkers passagiers over het Hollandsche landschap voeren, de militairen van Soesterberg en ditmaal' ook van de marine zullen meevliegen, alsmede tusschen 30 en 40 Nederlandsche sportvliegtuigen. Voorts verwacht de Kon. Ned. Vereeniging voor Luchtvaart als buitenlandsche gasten vijftien Engelsche, Duitsche, Fransche, Belgische, Oosten- njksche en Hongaarsche sportkistjes, zoodat de geheele luchtvloot tegen de 70 vliegtuigen zal tellen, bestaande uit de meest heterogene typen. Wij vernemen, dat de vloot de vliegvelden Waalhaven, Oldejiroek, Twente, Eindhoven, Gilze Rijen en Schiphol zal aandoen, doch de vlieg route staat nog niet definitief vast. 728 K.M. per uur. Vaz Dias meldt uit Milaan: Naar thans bekend wordt, hebben de laatste dagen boven het Gardameer tal van proefvluchten plaats gehad, waarbij speciaal gebouwde watervliegtuigen wer den gebruikt, die een uursnelheid van 728 kilometer hebben bereikt. Het publiek werd bij deze proefvluchten niet toege laten. Een der deelnemers, luitenant Agelo, zal binnenkort officieel een aanval doen op —zijn wereldsnelheidsrecord, dat hij 1 April 1933 eveneens boven het Garda meer heeft gevestigd met een snelheid van 682.403 kilometer. PER VLIEGTUIG NAAR EN VAN HET WERK. Te New York wordt Maandag a.s. een dienst geopend van vliegtuigen, die men- schen, die buiten New York wonen, voor den werkdag daarheen overbrengen. De landingsplaats wordt gevormd door groote drijvende plankiers in de Oostrivier, dus de rivier tusschen Manthattan en Brook- lyn .Er schijnt veel animo te bestaan voor dit forensenverkeer. MME HANAU'S STRAF VERZWAARD. Het Hof van Appèl heeft de straf van mevr. Hanau (de zaak der «Gazette du FrancO van twee jaar gevangenisstraf en 3000 francs boete tot drie jaar en 5000 francs verhoogd. DE MISHANDELINGSZAAK v. d. V. Eindvonnis. Batavia. Het hoog militair gerechtshof heeft kapitein J. K. M. v. d. V. tot resp. 10 en 6 maanden gevangenisstraf wegens mishandeling en verduistering veroor deeld met vervallenverklaring van den militairen stand. (Aneta). VOEDSELSCKAARSCHTE. Tjilatjap, 12 Juli (Aneta). In het regent schap Banjoemas, in de onderdistricten Mandiradja, Poorworedjo, Soesoekan, Kc§- bason en Kembarang, heerscht voedsel-' schaarschte. Door het Binnenlandsch Bestuur wérdL tweemaal per week rijst gedistribueerd.- De padi-aanplant in Djatilawang, in het? regentschap Poerwokerto ter grootte van 8000 bouws, alwaar de opbrengst afhan kelijk is van den regen, leverde grooten- deels een mis-oogst op. Tot dusver is geen druppel regen ge vallen, niettegenstaande in de plaatsen Poerwokerto en Tjilatjap eenige regen buien voorkwamen Eveneens heeft een groote mis-oogst plaatsgevonden in het Krojasche in liet regentschap Tjilatjap. BRAND TENGEVOLGE VAN HITTE EN DROOGTE. Tengevolge van de hitte en droogte is bij Douaix een opslagplaats van mijnhout in brand geraakt. Het spoorwegverkeer tusschen Rijssel en Parijs werd door den vuurgloed ernstig belemmerd. Er is groote stoffelijke schade aangericht. CHOLERA IN NOORD-CHINA. Naar gemeld wordt, is in het noordelijk deel van China een cholera-epidemie uit gebroken. Volgens de voorloopige berichten zijn 61 personen aan de epidemie gestorven. De Chineesche autoriteiten namen krachtige maatregelen 0111 de ziekte te bestrijden. Volledig gefrankeerde stukken voor de onderstaande schepen worden opgeno men in de brievenmalen voor de hierna vermelde schepen: Datum Naam van het schip Plaats van bestemming 14 Juli 21 Juli 21 Juli 23, 24, 25, 26 Juli Hr. Ms. Pantserschip „Hertog Hendrik" id. id. id. Riga Kopenhagen id. id. Laatste buslichtiug a.h. hoofd postkant. Bijzonderheden 7.10 16.15 20.55 16.15 In deze zendingen worden opgenomen stukken voor Hr.Ms. torpedobootjager „Evertsen", Hr. Ms. torpedoboot „Z 5" en Hr. Ms. onderzee booten „K XVII" en „K XVIII" van Den Helder Van 12 en 13 Juli. GETROUWD:'F. H. Schoonhoven en J. M. Bijl; D. Swart en C. R. C. Visser; N. J. Boon en M. Vrijvogel; F. W. Thodam en C. Birckoven; C. E. Ufkes en M. Ufkes. BEVALLEN: F. AldersBlokker, d.; O. H. Franke—Witteveen, z.; M. M. Groen—v. Huut, d.; W. Kruik—Polder vaart, z.; A. Bothof—v. Wezel, z.; R. Kooij—Kampstra, d. OVERLEDEN: D. Molijn, 76 j. Vrouw van den dokter:,, ]k voel ine niet erg lekker, manlief!" Echtgenoot: „Spreekuur is van 0 tot 11 en van 3 tot 51" Bij Kon. besluit van 12 dezr is met ingang van 16 dezer kap.-luit. ter zee A. C. van der Sande Lacoste eervol ontheven van het bevei over Hr. Ms. instructieschip Schorpioen en dit bevel alsdan opgedragen aan kapitein- luit. ter zee L. F. Ivlaassen, die tevens gehand haafd blijft in zijn tegenwoordige functie van Chef van het Torpedoatelier. Luit. ter zee ie kl. J. F. W. Nuboer is aan gewezen voor den dienst in Oost-Indië en 11 dezer aan boord van het m.s. Sibajak derwaarts vertrokken. Luit. ter zee 2e kl. P. G. J. Snippe is ver gund uit Oost-Indië terug te keeren, is 4 Juli met de Christiaan Huygens van Batavia ver trokken, wordt 25 Juli te Genua en 1 Augustus te Amsterdam terugverwacht. De Gymnastiek- en Sportschool zal gedu rende de verlofperiode van 10 tot en met 25 Augustus a.s. gesloten zijn. Ondervolgende schepelingen zijn aangewe zen om, behoudens onvoorziene omstandig heden, naar Nederland terug te keeren: Serg.-vliegtmr. (M) J. Huigen en matroos 3e kl. J. Frankfort 16 Juni '34 per m.s. J. v Oldenbarnevelt van Tj. Priok. Matroos 3e kl. J. Bogaard 27 Juni '34 per m.s. Baloeran van Tj. Priok. Serg.-kok W. Wolf 4 Juli '34 per m.s. C'nr Huygens van Tj. Priok. Stoker-o.man F. Boomsma 11 Juli '34 p.:'. m.s. Slamat van Tj. Priok. Serg.-tamboer A. Heinhuis 22 Aug. '34 per m.s. Sibajak van Tj. Priok, onder intrekking aanwijzing voor thuisvaren per m.s. Dempo, 1 Aug. '34 van Ttj. Priok. De aanwijzing voor thuisvaren van den off. M S.D. ie kl. J. C. van Pappelendam per m.s. Marnix van St. Aldegonde op 6 Juni '34 van Tj Priok is ingetrokken. De aanwijzing voor 'uitzending naar Q.'-I. op ti Juli '34 per m.s. Sibajak van den matroos te kl. C. A. van Arkel, dienende aan boord Hr. Ms. Schorpioen is ingetrokken. 'De stoker ie ki. H. J. Evertze, dienende aan boord Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord, is aangewezen voor uitzending naar West- Indië op 10 Augustus 19.14 per s.s. Venezuela. (Bestemd voor Hr. Ms. J. M. van Nassau). De marinier ie kl. J. W. van Dam en den mariner 2e kl. H. T. J. Diks zijn 8 Juli '34 per s.s. Columbia uit West-Indië in Nederland teruggekeerd. Met ontslag uit den Zeedienst. 3 Juli '34: serg.-vliegt.mr. (H) M. C. Of- fringa. 16 Juli '34: marinier ie kl. J. A. Peters. 1 Aug. '34: matrozen ie kl. I. J. Leenhouts fn C. J. Weijmarshausen 18 Aug. '34: opperschipper H. van Buren. 19 Sept. '34: adj.-o.off.-macht. W. Wijd- oogen. Aangenomen in den zeedienst. 1 Juli '34: stafmuzikant J. H. C. Ferree (her aangenomen te Vlissingen). 3 Juli '34: leerl.-geschutmr. W. J. Tacken. 26 Juni '34: leerl.-vliegtmr. (M) A. M. Gouw Geslaagd voor hoogeren rang. 10 Juli '34: serg.-machinist J. H. Mulder. 10 Juli '34: serg.-vltmr. (M) A. H. Koster. Overplaatsingen. Maj.vliegtmr. L. v. Egeraat van De Kooij naar Kaz. A'dam, 10 Juli. Serg.-ziekenverpl. A. Rokus van Hospitaal naar Kaz. A'dam, 25 Juli. Serg.-konst. J. Tukke van Wachtschip Wil lemsoord naar Kaz. Willemsoord, 14 Aug. Schipper L. J. Stoeken van Wachtschip Wil lemsoord naar v. Speijk, 23 Juli. Ondervolgende schepelingen zijn bestemd om, vermoedelijk in de maand September !934 naar Oost-Indië te worden uitgezonden: Bootslieden D. Prins, A. v. der Weijder. C. N. de Rijk, W. Blaasse, G. J. van Dordt, H. v. der Meer; serg.-tlegr. J. J. Sanders; adju- danten-o.off.macht. G. G. Gerdingh, A. M. Havers; Majoors-macht. J. W. v. Toledo, C. Roelofse, J. Pool; opperschipper T. P. A. M. Kabel; majoor-timmerman R. Zwolsman; ma joor-monteur A. W. Kroon; serg.-vltmr. (Ml D. G. F. Bovendorp; serg.-bottelir J. J. Mes; sergeanten-z.verpl. C. Koningstein, J. N. v. oer Bijl; serg.-hofmr. G. A. Loesberg; serg - maj. der mars. A. van Brummelen; kwartier meesters K. Rog, A. J. Drijer, G. van Leeu wen, J. Burgmeijer; korporaals-konst. C. Blaas, G. Verwoert; matrozen-konst. C. Slu ier, H. J. Erkcns; seinersmaat O. J. Weijer: korp.-torpmr. J. J. Bol; korp.-timm. T. J. A. de Vries; korp.-monteur W. J. C. Mijnders; korp.-vltmr. (H) C. Noot; korp.-bott. H. j! C'. Kculemans; korp.-schrijver P. Alewijnse; korp.-hofmr. R. B. v. d. Borden; korp.-kok W. de Rijcke; kleermaker J. P. Vlaming, ma troos ie kl. S. W. Groot; matrozen 2e ki. H. C. de Groot, C. Günthardt, H. de Groot; Pijper ie kl. E Kuipers; mariniers ie kl. C. Arnoldus, J. H. Vosmeer, W. Rcnsmaag W Becks, D. Wijkstra, W. C. Kolmans, J. T. va.,' Norren, G. Dokter, F. v. der Maas, J. van Ek; mariniers 3e kl. M. B. van Buren, J. Remeijnse, L E G. Wallast, J. van Gaaien, J. C. BoL, 1 t IllEe!se' A- J- van Eenennaam, P-. C H; D- v- der Graaff, M. v. Belzen, J. P. M. de Mulder. DE KAASMARKT. ALKMAAR, 13 Juli 1934. Aanvoer en prijzen waren als volgt: 72 stapels, wegens 143.000 kg kaas. Fabriekskaas: 42 stapels Kleine f 22.50, 3 stapels.Commissie f 18, middelbare f 16. Boeren kaas: 7 stapels Kleine f 19.50 en 20 stapels Commissie f 25. Alles met rijksmerk. Handel goed. DE GRAANMARKT. ALKMAAR, 13 Juli 1934. Aanvoer en prijzen waren als volgt: Aanvoer 144 hl, als 16 hl voer- tarwe f 5.65; 17 Hl gerst chev. f 4.755.75; 43 hl haver f 6.50; 23 hl hoonen, w.o.: bruine f 14 en duivenboonen f 10; 4 hl kanariezaad f 7; 10 hl karwijzaad f 16.70; 4 hl blauwmaanzaad, prijs niet genoteerd en 27 hl erwten, w.o.: kleine groene f 8, groote f 20 en grauwe erwten f 37. Alles per 100 kg. Handel goed. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 13 Juli 1934 Aanvoer en prijzen waren als volgt: Andijker muizen f 6.40 6.80, kleine muizen f 44.20, Andijker blau wen f 6.50—7.20, Langerdijker muizen f 6.40 6.80, Langdijker blauwen f 6.607.80; Purme- rendcr muizen f 6.406.80; Zeeuwsche eigenh. f 6f 6.40; Zeeuwsche bi. eigenh. f 6.40— f 6.80; Westlandsche muizen f 66.40; Kleine Westl. muizen f 4.404.60. Aanvoer 147800 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Juli '34. Aan voer en prijzen waren heden als volgt. 133000 kg aardappelen: Sch. muizen f 4.30 5.50, drielingen f 22.70, blauwe eigenheimers f 4.70—5.50, Schoolmeesters f 3.20; 400 kg. Sla- bogtfien f 17.2020.80; 28000 kg Roode kool f 1.803; 100 kg Gele kool f 5; 2600 kg peen f 1.50; 1600 kg zilveruien: zilvernep f 56.60, zilver drielingen f 2.602.80, zilveruien f 2.50, alles per 100 kg: 45000 stuk Bloemkool ie s. 8.1012.30, 2e s. f 2.303.40 per 100 stuks en 3400 bos wortelen f 1.501.80. NOORD-SCHARWOUDE, 13 Juli. Aanvoer en prijzen: 160.800 kg aardappelen: Schotsche muizen f 45, export f 2.102.20, eigenhei mers f 4.20, hl. dito f 4.30—4.70, drielingen f 22.20; 2200 kg zilveruien: zuil veruien f 1, drielingen f 2.402.80, zilvernep f 4.106.40; 52 kg peulen f 3; 175 kg spercieboonen f 16; 500 kg witte kool f 3, per 100 kg. HELDERSCHE EIERVEILING. 13 Juli. Aangevoerd 26820 kipeieren, 52—54 kg f 2—2.30*55—57 kg f 2—2.40; 58—60 kg f 22.60; 6163 kg f 2.402.60; 6467 kg f 2.70. Kleine eieren f 1.601.75; Eendeieren f 2—2.40. Stoomvaart Mij. Nederland. Johan de Witt, u., 13 Juli v. Genua. Poelau Tello. t, 11 Juli v. Penang. Johan v. Oldenbarnevelt, t., 13 Juli te South- ampton. Mapia, 13 Juli terug van den proeftocht. Kon. Paketv. Maatschappij. Le Maire, 11 Juli te Zanzjbar. Tasman, 11 Juli te Tamatave. Nieuw Holland, n Juli te Batavia. Van Rees, 10 Juli te Batavia. Rotterdamsche Lloyd. Kota Nopan, u., 12 Juli te Soerabaja. Siantar, u., 13 Juli v. Suez. Dempo, u., 12 Juli v. Colombo. Kedoe, 11 Juli v. Batavia. Sibajak, u., 12 Juli t, Soutphampton. Kota Tjandi, t., pass. 12 Juli Ouessant. Slamat, t., 13 Juli v. Singapore. Baloeran, t., pass. 10 Juli Perim. Tapanoeli, 13 Juli v. Hamburg. Garoet, t., pass. 11 Juli Gibraltar. Kota Tjandi. t., pass. 11 Juli Finisterre. Kon. Holl. Lloyd. Gaasterland, t., 12 Juli v. Puerto Obligado. Orania, u., 12 Juli y. Pernambuco. (Ongecorrigeerd). Naar waarnemingen verricht in deh morgen van 14 Juli 1934. Medegedeeld dooi het Koninklijk Meteorologisch Instituut. Hoogste stand 765.7, VardÖ. Laagste stand 754.8, Akureyri. Verwachting: Zwakke tot matige Zuid-westelijke tot Noord-west. wind; afnemende bewolking, aanvankelijk nog kans op regenbuien' weinig verandering in temperatuur. „O, wij hadden een schitterende va cantie in Rome. Eiken avond konden we Hilversum hooren!" PAS-, VISUM- EN DOUANE VOORSCHRIFTEN. De A. N. W. B.-Toeristenbond voor Ne derland zendt ons het volgende overzicht van de verschillende pasvoorschriften, enz., voor zoover deze voor toeristen van belang zijn. Paspoorten. Voor een reis naar het buitenland moet men algemeene regel voorzien zijn van een geldig paspoort; voor België en Luxemburg is een bewijs van Nederlan derschap voldoende (of een niet langer dan 5 jaar vervallen zijnde pas). Paspoorten vraagt men aan bij het ge meentebestuur, de kosten voor het Rijk bedragen circa 5,—. Bij de aanvrage (welke, evenals het afhalen persoonlijk dient te geschieden) moeten 2 onopge- plakte foto's worden overgelegd. De gel digheidsduur is 2 jaren (verlenging nog mogelijk binnen 3 a 6 maanden na afloop). Een Familiepaspoort kan worden uitge reikt voor man, vrouw en kinderen niet ouder dan 15 jaar, de kosten voor het Rijk bedragen 7.50. Naar Duitschland kunnen deze kinderen een reis maken met een z.g. „Kinderausweis", dat voor kinde ren boven 10 jaar van een portret voor zien moet zijn. Ook Bewijzen van Nederlanderschap moeten bij het gemeentebestuur worden aangevraagd; de geldigheidsduur hiervan is 5 jaren. Visa. Het viseeren van paspoorten is voor Ne derlandsche staatsburgers niet meer noodig voor: Algiers, Andorra, België, Cleylon, Cuba, Denemarken, Duitschland, Engeland, Estland, Finland, Frankrijk, Haïti, Ierland, Italië, Japan, Liechtenstein, Luxemburg, Marokko (Sp.), Mexico, Monaco, Nicaragua, Noorwegen, Oosten rijk, Panama, Portugal, Saargebied, Sal- vadar. San Marino, Schotland, Siam, Spanje, Tsjecho-Slowakije, Uruguay, Zuid- Afrika (Unie), Zweden en Zwitserland. Voor de overige landen is een visum wel vereischt, de handteekening van den paspoorthouder moet dan vooraf gelegali seerd worden door den Burgemeester. Enkele douanevoorschriften. Het spreekt vanzelf, dat wij hier slechts enkele grepen kunnen doen; nieuwe voor werpen, ook voor persoonlijk gebruik, zijn in principe overal aan invoerrecht onder worpen, bovendien kan de invoer verbo den zijn (contingenteeringl). Gebruikte voorwerpen, ook foto- en smalfilmtoestel len, kijkers, enz., worden in den regel zon der formaliteiten toegelaten, in sommige gebieden wordt een loodje vereischt. Ter voorkoming van moeilijkheden neme men geen fonkelnieuwe toestellen mede op reis. Tabaksartikelen en alcoholhoudende vloeistoffen zijn schier overal aan zeer hooge invoerrechten onderworpen; kleine hoeveelheden laat men meestal wel toe. Men moet de douane vrijwillig mede- deelen, wat men mee wenscht te nemen; onderstaand vindt men de hoeveelheid sigaren, enz., vermeld, die in den regel vrij van rechten mogen worden geïmpor teerd. Vooral Frankrijk staat in dit op zicht (en terecht!) in een zeer kwaden reuk, herhaaldelijk ontvangen wij klach ten van toeristen, die op inderdaad kin derachtige wijze aan de grenzen worden gevisiteerd. Men zij dus op zijn hoede bij reizen naar „la belle France", dat lucifers in het geheel niet toelaat (uitgezonderd een doosje in den zak, echter niet in de auto of de bagage). SA beteekent sigaren. ST beteekent sigaret. TA beteekent 1 gram tabak. België: 10 SA of 25 ST of 50 TA. Denemarken: Geen bepaalde hoeveel heid vrij, doch in het algemeen: 10 SA of 25 ST of 50 TA. Duitschland: maximaal 10 SA of 25 ST of 50 TA. Engeland: 25 SA of 50 ST of 50 TA. Frankrijk: 10 SA of 20 ST of 40 TA. Italië: Officieel niets, echter getolereerd: 5 SA of 1 2 pakjes ST. Zweden: 10 SA of 50 TA of 50 ST zon der monstuk of 100 ST met mondstuk. Zwitserland: 20 SA of 100 ST of 100 TA. 12 Juli. Aangebracht door korders Tarbot Groote tong Groote middel tong Kleine middel tong Kleine tong Slips Schol I Schol II Schol III (puf) Schar J3 Juli. Aangebracht door korders: Groot middel tong i> Klein middel tong K'c'ne tong Slips Schol I p. kist Schol II Schol III (puf( Schar kg 0.48 1.58—1.37 1.33—1.18 1.220.98 0.85—0 43 0.09—004 p. kist 6.00—3 30 3.35—1 25 0.90—O 35 3-00—1.93 kg 1.271 12 0.98—0.S2 0.77—0-43 0.09002 6.35—4 00 2.8S1.65 1.200 (5o 2.75—190

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 6