Stadsnieuws ONDRAGELIJKE De ongeregeldheden STRANDTENTEN BRANDWONDEN ICL00STERBALSEM Geboorte- o GEMENGD NIEUWS kaarten Drukkerij de Boer0 DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 14 JULI 1934. 1.02 1.42 Visscherij. Uit het politierapport. te Amsterdam. Zware brand te Dreumel. Brand te Stadskanaal. Boerderij afgebrand. S. COLTOF Kanaaiweg Stokken met koperen bus 25 ct. DE VELLEN HINGEN ERBIJ AKKERS Boschbrand bij Venlo. Een vrouwelijke moorde nares doodgeschoten. De groote boschbrand bij Doebern. PREDIKBEUTREN Boschbrand bij Bordeaux Bandietisme in de Ver. Staten. De dood op den weg in Engeland. Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoog water (Texel) Zomertijd. Maan Juli op: ond.: Z 15 8.51 22.83 M 16 10.02 22.44 D 17 11.13 22.55 W 18 12.26 23.07 D 19 13.42 23.22 V 20 15 02 23.41 Z 21 16.26 24 08 Zon op: ond: 4.55 4.56 4.58 4.59 5.00 5.02 5.03 21.13 21.12 21.11 21.10 21.09 21.08 21.07 Hoogwater sin. nam. 11.53 12.11 12.30 12.45 1.00 1.24 2.00 2.37 3.22 2 15 3.02 3.52 Licht op voor alle voertuigen. Zaterdag 14 Juli 21.44 Zondag 15 21.43 Maandag 16 21.42 Bij het laatst gehouden examen te 's-Gravenliage slaagde voor derde Stuur man Groote Stoomvaart de heer W. R. Bos. Onze oud-stadgenoot, de heer J. W. Wijn, kapitein bij de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg, is op 10 Juli j.1. te Utrecht gepromoveerd, met lof, tot doctor in de Letteren en Wijsbegeerte, op een proef schrift, getiteld „Het Krijgswezen in den tijd van Prins Maurits". Onze vroegere plaatsgenoote mej. Willy P. Hol, slaagde te Den Haag voor het A diploma M.U.L.O. meisjesschool. VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Het diploma van de 2-jarige opleiding voor Huishoudster werd behaald door de dames: E. Epe, de Koog Texel, M. Gaa lteer, J. G. Geerligs, Callantsoog. D. Harder, Anna Paulowna, J. J. Hoveling, A. M. Stenekes, C. L. Taylor en A. D. Waiboer, Anna Paulowna. BEGRAFENIS VAN TEUNIS DE BRUIN. Donderdagmiddag is Teunis de Bruin, in leven transportarbeider en visscher, door zijn familieleden en vrienden naar zijn laatste rustplaats geleid. Het waren velen, die de sombere stoet volgden vele zeeridders, die hun kameraad, welke eens zijn leven waagde bij het vergaan van den Engelschen schoener „Alford", de laatste eer bewezen. Hoe populair Teunis is geweest bleek uit het feit, dat er om de groeve zeker een 150-tal belangstellen den stonden, waaronder zich de vaandels verhieven van den „Centralen Bond van Transportarbeiders" en „Moed, Volhar dingen Zelfopoffering".Er werd gesproken door de vertegenwoordigers van beide hierboven genoemde vereenigingen, resp. de heeren Boogaard, Gerritsen en v. Dok. PLECHTIGE HERDENKINGSDIENST IN DE SYNAGOGE TE DEN HELDER. In de Heldersche Synagoge heeft de leeraar der Isr. Gem., de Eerw. Heer van Buuren, nadat het Gebed voor het Koninklijke huis was uitgesproken, voor de geopende Heilige Arke, waarin 7 Wetsrollen op perkament geschreven slaan, in 't Hebreeuwsch.een gebed voorde zielerust van den overleden Prins Gemaal uitgesproken. Diep ontroerd hoorden de gemeenteleden deze »Jizkaur« aan. Weer is een naam weggevallen, in het »Hanna'usen Tesjuo*, het gebed voor 't Koninklijk Huis, waarvoor Nederlandsch Israël bij iederen dienst op Sabbath en feestdagen bidt. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek vana A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag lu Juli tot 23 Juli wordt avond- en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaaiweg. HET NEDERLANDSCH ESKADER TE RIGA. Het Nederlandsche eskader kwam Don derdagmorgen in Riga en is gemeerd aan de kade voor de presidentswoning. WEDRENNEN TE HUISDUINEN. Deze hebben niet, zooals eerst was vast gesteld, 29 Juli piaats, maar op Zondag 5 Augustus a.s. NIEUWE ATTRACTIE VOOR ONZE BADPLAATS. „Strandbal". Men schrijft ons: Alles wordt in het werk gesteld om de attracties van onze badplaats Huisduinen tijdens het seizoen te verhoogen. De ioo- neelvereeniging „T.A.V.E.N.U." werd be reid gevonden onder haar leiding een Bal-Champêtre te organiseeren op de tennisbanen van „Dennenheuvel'De banen zullen met schijnwerpers en Ben- gaalsch vuur worden verlicht en men zal trachten rondom de baan epn beschutting aan te brengen, zoodat wanneer De Bilt voor een zachte bries zorgt, dit geen hin der oplevert. Een keurige 'Band met voor de buitenlucht geschikte instrumenten zal voor balmuziek zorgen. Het dansen wordt afgewisseld door eenige attracties, waarvoor toepasselijke prijzen disponibel zijn. „Tavenu" heeft zich gedacht, dat dit Bal-Ohampêtre meer een Strand-Bal zal worden. In de groote en mondaine bad plaatsen langs onze kust zijn die bals ver leden jaar met groot succes gehouden. Zij zullen het zeer op prijs stellen, wanneet- de dames in kleurige zomertoiletten, maar nog liever in strandpyama of strandcos- tuuin en de heeren in flanellen costuum of flanellen pantalon met polo-shirt en slip-over aan dit slrand-bal deelnemen- Voor het origineelste dames- en heeren- costuum zijn fraaie prijzen beschikbaar gesteld. De beoordeeling zal door een uit de aanwezigen te kiezen jury geschieden. Bij ongunstig weer wordt het bal uitge steld, de kaarten blijven evenwel geldig. Huisduinen rekent op een druk bezoek, „T.A.V.E.N.U." op een groot succes. Voor verdere bizonderheden zie men de in dit blad opgenomen advertentie. STEDELIJK MUZIEKKORPS. (Dir. Joh. F. Pala.) Programma 3de zomerconcert, te geven op Maandag 16 Juli, des avonds van 8.30 uur tot 10 uur in de muziektent Juliana- park. i. Flight to India. Marsch A. Dreissen z La Bohémienne. Ouverture de 1'Opéra de Balfe arr. J. Briffaux 3. Souvenir. Walzer Joh. F. Pa'.a 4. Egmond. Ouverture L. van Beethoven arr. G. Garlier 5. Belle Bergère. Divertiss Pastorale Pr. Francois 6. Lakmé. Fantaisie sur 1'Opéra Délibes arr. J. Manu 7. Fris-sche Morgen. Marsch Joh. F. Pala (Woorden van Hendrik Hakkelaar.) KOSTELOOZE RIJWIELBELASTING- MERKEN. Weldra zal het weer noodig zijn, een nieuw rijwielbelastingmerk aan onze rij wielen te bevestigen. Hun, die meenen in aanmerking te komen voor een kosteloos rijwielbe lastingmerk, zij medegedeeld, dat het van belang is spoedig een desbetreffende aanvraag in te dienen ten kantore van den Rijksontvanger, waaronder men woont en waar het vereischte formulier ver kregen kan worden. Deze kantoren zijn htervoor geopend op alle werkdagen tijdens de gewone uren. Degenen, die daar dan overdag be zwaarlijk heen kunnen gaan, zullen ook op twee avonden terecht kunnen in iedere week tusschen midden Juli en 8 Aug. a.s. Voor het kantoor aan het Koningsplein te Den Helder zal deze gelegenheid be staan van 7 tot 9 uur op: Maandag 16, Donderdag 19, Dinsdag 24, Vrijdag 27 en Maandag 30 Juli a.s., benevens op Donderdag 2 Aug. a.s. Het bestaan van aanspraak ob een kosteloos rij w.bel.merk hangt af van drie voorwaarden, welke alle 3 tegelijk ver vuld moeten zijn: 1. Men mag niet aangeslagen zijn in de rijksinkomstenbelasting over het loo- pende jaar; 2. Men moet hoofd van een gezin of kostwinner voor een of meer personen zijn; 3. De aanvrager(ster) moet een rijwiel oodig hebben voor zijn (haar) werk nf verder dan uur gaans wonen van de plaats, waar hij (zij) werken moet. DE FIRMA A. COLTOF. Toonkamer van ameublementen. De firma A. Coltof in de Keizerstraat is welbekend bij een aantal onzer lezers, die er een groote keuze vinden in alles wat zoo behalve het gewone eten en drinken, noodig is in een huishouding. De heer A. Coltof had op de onlangs ge houden Hemito geen stand gehuurd, om dat de daar beschikbare ruimte onvol doende was. Hij heeft het nu op andere wijze gedaan en eèn keur van meubels ondergebracht in een speciale toonzaal in het perceel Keizerstraat no. 17. Men vindt daar een modern slaapkamerameu blement, een fraaie salon, een Engelsche huiskamer, en een keur van andere meu belen en tapijten, waaronder mooie Smyrna-kleeden. In den een paar huizen verder gelegen winkel is eveneens een groote keuze van meubels geëxposeerd. Wie trouwplannen heeft, behoeft zich niet lang te beraden, maar vindt hier alles wat hij noodig heeft om een huishouden op te zetten. Een voordeel is bovendien nog, dat alles geprijsd is. zoodat men dadelijk een kostenbegrooting kan maken. Het is onbegrijpelijk dat tegenwoordig de kostbaarste en zwaarste meubelen tegen zulke belachelijk lage prijzen wor den verkocht, maar de feiten zijn daar om de waarheid van deze bewering te bevestigen. De huismoeders zullen natuurlijk niet verzuimen in deze toonkamer eens een kijkje te gaan nemen. Zij mogen dan tevens niet verzuimen de smaakvolle lampjes te bewonderen, door de firma van Maanen daar aangebracht. Door het bestendige weer kon de Noordzeevisscherij deze week ononder broken worden voortgezet, Het is echter opmerkelijk hoe weinig schol en schar er den laatsten tijd wordt gevangen. Het is toch nog niet zoo heel lang geleden, dat er geregeld flinke aanvoer van schol zoowel als schar was. We vragen ons dan ook af: wat kan daarvan de oorzaak zijn? In ons vorig overzicht noemt en we als een der oorzaken de intensieve bevissching van de Noordzee. Een andere vermoede lijke oorzaak wordt ons genoemd, die niet minder funest in haar gevolgen zou zijn, nl. de pufvisschery. En laten we om duideiyk te zijn er meteen bij voegen, dat hier niet in de eerste plaats wordt gedoeld op de puf, die hier door de botters wordt aange roerd, de puf die gelijk met de andere visch in het net komt, want dat kwantum is niet zoo bijster groot, hoewel het uit het oogpunt van voedsel voor de visch zeer wel van beteekenis is. W ant we moeten toch aannemen, dat Qok de visch zich daar zal ophouden waar de levens voorwaarden het gunstigst zijnen als er op de eene plaats geen voedsel te vinden is, zal de visch weg trekken om de plaats te vinden waar wel voedsel is. Denken we bUv. aan de aanwezigheid van de makreel langs de kust, op de Waddenzee, ja tot zelfs in de haven. Kwam die ma kreel hier zoo heel toevallig eens kan Of zou de aanwezigheid van de jonge haring als begeerd voedsel zyn, waar de makreel op jaagt, die hen hier deed ver- schynen We meenen het laatste, dus niet per toeval, maar omdat hier voedsel is. Vertellen de oude visscherlui niet hoe er in de gronden een schip met rijst was gestrand en hoe de vischrykdom in de nabijheid van die levensmiddelenschuur veel grooter was dan e'd-rs, ja dat de ryst in de vischmaag werd aangetroffen Toch, hoe belangrijk de kwestie van de gevangen puf als voedsel voor den visch- stand ook is, het is niet de belangrijkste. Wie in IJ muiden bekend is weet, dat, voordat door de wereldcrisis de prijzen voor het vischmeel daalden, omdat de eierenuitvoer werd beknot, waardoor de puf haast waardeloos werd, dag aan dag reusachtige hoeveelheden puf werden aangevoerd door visschers die speciaal op puf vischten en daartoe zelfs de teelt plaatsen opzochten en daar de jonge visch met duizenden manden per week weg haalden. In dien tyd was er met de pufvisscherij soms iets meer te verdienen dan met de Noordzeevisschery, bovendien behoefde men niet zoo ver weg, en dat was voor velen verlokkelijk, al was het kortzichtig. Dat men zoo kortzichtig was kwam omdat men meende dat het er niet op aan kwam, er was immers zooveel. De een deed het omdat buurman het ook deed, de ander veronderstelde dat als het zoo verkeerd was, het van Regeeringswege wel ver boden zou worden. Maar de Regeering greep niet in, men vergaderde en sprak er over met de vischmeelfabrikanten en verdere belanghebbenden, maar liet de zaak zooals zij was, met als resultaat dat de pufvisschery ongestoord werd voort gezet, totdat in de crisis de pufprys zakte en die visschery niet meer loonend was. Maar hoeveel millioenen manden jonge visch zyn er sedert vernietigd? en nu klaagt men dat de visschery schraal is. Kan de Regeering dan nu niets meer doen om de vischstand te beschermen? Daarover een volgende maal. De vischaanvoer was ook deze week niet groot. De prijzen voor tarbot en tongen bleven vrijwel gelyk aan die der vorige week, d.w.z. hoewel niet slecht voor dezen tyd, over het geheel genomen te laag, zoo ook voor schol, schar etc., zoodat hoewel er een heele week gevischt wordt de besomming toch niet toereikend is om een weekgeld te kunnen verdienen. Garnalen en botvisschery waren van weinig beteekenis. HET STRAND BIJ DE DONKERE DUINEN. Gevaarlijk kano-varen. In ons vorig nummer hebben wy een berichtje opgenomen over een kano-onge luk op het strand, bij de Donkere Duinen, dat zonder persoonlijke ongelukken is afge loopen, dank zy het snel optreden van de heeren Van Wouw en Kooger, die zich tot hun hals in het water moesten begeven om drenkelingen en kano op den wal te brengen. Wy waarschuwen er hier nog maals voor niet met kano's buiten de golf brekers te gaan, omdat men daardoor zyn eigen leven en dat van anderen in gevaar brengt. Ook herinneren wy eraan, dat in de groene strandtent van den heer Van Wouw, die geplaatst is op het strand by de Donkere Duinen, een verbandtrommel aanwezig is, zoodat men bij eventueele ongevallen zich hier kan laten verbinden. HET LICHTSCHIJNSEL BIJ TEXEL. Late dykwandelaars hebben gisteren avond een prachtig luchtverschijnsel waargenomen boven Texel. Het was een smalle roode streep, die in het Oosten tot hei-oranje werd. Dit niet- alledaagsch verschijnsel werd om ongeveer 11 uur geconstateerd. Men schreef aanvankelijk dit lichteffect toe aan Noorderlicht; dit is echter on juist. Het werd n.1. veroorzaakt door dé ondergaande zon. Donderdagavond is een dergelijke lichtstreep waargenomen; toen was zy geheel wit. De zwijntjesjagers. Door een inwoner dezer gemeente werd aangifte gedaan van vermissing van zyn rijwiel, dat eenige oogenblikken onbe heerd op de Buitenhaven stond. Auto- botsing. Woensdagmiddag had op den Stroo- weg nabij de Doggersvaart een aanrijding plaats tusschen twee personen-auto's. De auto's reden achter elkaar in de richting van de stad naar „Duinoord". De voorste auto stopte by een woning aan genoemden weg, hetgeen door den bestuurder van de andere auto niet ty- dig genoeg werd opgemerkt. De aangereden auto werd beschadigd. Persoonlyke ongevallen hadden niet plaats. Binnenland Optreden tegen de C. P. H.? In verband met de in Amsterdam plaats gehad hebbende onlusten, heeft het Tweede-Kamerlid de heer Westerman tot den minister van Staat den heer Colyn schriftelijke vragen gericht, welke heden door den heer Colyn zyn beantwoord. Op de vraag of de minister niet van oordeel is, dat een rechtstreekseh verband bestaat tusschen de actie van de Com munistische Party Holland, gelijk deze zich den laatsten tijd heeft geopenbaard in het dagblad De Tribune en de ge noemde onlusten, antwoordt de minister dat hij het aannemelijk oordeelt, dat de opruiende taal in de artikelen van het dagblad „De Tribune" het ontstaan der onlusten bevordert, hoewel niet met zeker heid valt te zeggfen of er een recht streekseh verband bestaat. De vraag of de minister zou willen mededeelen of op grond van het voorge valleneeen verbod van de Communistische Partij Holland in overweging zal worden genomen, beantwoordt de minister aldus: „Het in deze vraag gestelde heeft blijk baar betrekking op een aanvulling van de wet van 1855, daar vereenigingen strijdig met de openbare orde, als in die wet bedoeld, verboden zijn. Het vraag stuk of het wenschelijk is die wet aan te vullen, heeft de aandacht der regeering". Vier arrestaties. Nadat de politie van het bureau Ade- laarsweg gisterennacht nog twee personen had aangehouden, die verdacht worden, betrokken te zijn geweest bij de ongere geldheden van de laatste dagen, is zij gis terenochtend overgegaan tot het arrestee ren in zijn woning van een man, die ver dacht wordt, een der hoofddaders en be langrijkste opruiers te zijn bij de gebeur tenissen aan den overkant van het IJ. De politie van het bureau Linnaeus- straat heeft gisterenochtend in zijn woning in de Bataviastraat een man aangehou den, die beschouwd kan worden als een der hoofddaders der ongeregeldhe.den. Zij zullen allen ter beschikking van de justitie worien gesteld. Een gecycfiostyleerd© Tribune in beslag genomen. Te Haarlem heeft Donderdag in de woningsgroep Beersdal de recherche een inval gedaan. In beslag genomen is een aantal exemplaren van de Tribune, geda teerd 12 Juli, vervaardigd op een cyclo style. Een schrijfmachine en een groote voorraad papier is in beslag genomen. Een aantal pamfletten, dat bij een aantal mijnbedrijven verspreid zou worden, is eveneens in beslag genomen. Tegen den bewoner van het pand is proces-verbaal opgemaakt. Opruiende lectuurvcrspreiders gestraft. Twee steuntrekkenden te Alphen a. d. Rijn, die dezer dagen colporteerden met een pamflet „Program voor revolutionai ren uitweg uit de crisis", zijn, nadat de politie een onderzoek had ingesteld, op staanden voet van de steunuitkeering uit gesloten. Drie boerderijen een prooi der vlammen. Gisteren is Dreumel door een hevi- gen brand geteisterd. Drie boerde rijen en zes voorraadschuren werden daarbij geheel verwoest. De brand ontstond in het achterhuis van de boerderij van den landbouwer Scheepman aan den Bovendyk; de vlam men vonden gretig voedsel in het rieten dak en het duurde niet lang of de geheele hofstede stond in vlammen. Spoedig sloeg het vuur over naar de naburige boerderij van den landbouwer E. Valburg, waar eveneens niets gered kon worden. De vlammen grep'en zoo snel oni ,zich heen, dat de hofstede in korten tijd in de asch werd gelegd. Ook de landbouw- sóhuur werd aangetast en verwoest. Achtereenvolgens viel nog de boerderij van C. Valburg met de bybehoorende landbouwschuur ten offer. Aan de omstandigheid dat de wind gun stig was moet worden toegeschreven, dat de brand een niet nog veel grooteren om vang heeft aangenomen. De schade, welke op ruim 20.000 wordt geschat, wordt gedeeltelijk door verzeke ring gedekt. De oorzaak is nog onbekend. Kwaadwilligheid. Donderdagnacht is de groote meubel fabriek van de fa. Knigge en Co. te Stads kanaal afgebrand. Een groote partij ma chinerieën, hout en gereedschappen ter waarde van ongeveer 100.000 gulden werd mede een prooi der vlammen. Te zelfder tyd brak eveneens brand uit in de op een grooten afstand gelegen stoelenfabriek van den heer H. Eerkens, welke echter door krachtig ingrijpen van de brandweer, die in totaal met drie mo torspuiten aanwezig was, kon worden ge- bluscht. Algemeen wordt vermoed, dat beide branden zijn te wijten aan kwaad willigheid. Door dezen brand worden on geveer 90 personen werkloos. Het bedrijf van den heer E. kan doorwerken. Een schade van f 20.000. Door hooibroei is gisteren brand uit gebroken in de boerderij van A. E. Zi,jl- stra, staande naby Sluis 6, te Dedems- compleet Dank zij KLOOSTERBALSEM komt zijn hand weer goed in orde ,,'t Gebeurde door kokend heele olie en mijn rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben. U kunt er zich geen voorstelling van maken, hoe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef U de heilige verzekering, dat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon." R ORIGINEEL TER INZAGE Geen goud zoo goed" Onovertroffen by brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard ais wrijfmiddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzet-belasting vaart. Reeds eergisteren was men begon nen de duizenden kilogrammen hooi uit elkaar te halen, doch gisteren bleek, dat brand niet meer te weerhouden was. In een oogwenk stond het gebouw in lichter laaie. De boerderij brandde tot den grond toe af. Niet minder dan 50.000 kg hooi werd een prooi der vlammen. Tal van landbouwgereedschappen gingen verlo ren. De schade wordt geraamd op onge veer 20.000 en wordt door verzekering gedekt. Donderdagavond omstreeks tien uur is een groote boschbrand uitgebroken op de groote heide, nabij Venlo. Door onbekende oorzaak heeft een uitgestrekt boschperceel gelegen midden tusschen andere bosschen en toebehoorende aan de familie Berger te Venlo vlam gevat. De hoog oplaaiende vlammen waren uren in den omtrek zichtbaar, zoodat van alle kanten nieuwsgierigen en helpers kwamen opdagen. De ondraaglijke hitte bemoeilijkte zeer den zwaren blusschingsarbeid. Tientallen hectaren bosch zijn door het vuur vernield. De aanzienlijke schade wordt door verzekering gedekt. Buitenland Talrijke malen was zij ontsnapt. Amerika's vrouwelijke Dillinger, die wegens moord tot tien jaar gevangenis straf was veroordeeld, is heden in een hevig vuurgevecht met haar bewakers, doodgeschoten. Helen Spence Eaton had kans gezien voor de vierde maal te ontsnappen. Zij was werkzaam met andere gevangenen in een aardbeienbed en klaagde bij den bewaker, dat zij zich niet wel gevoelde. Deze stuurde haar naar het hospitaal, doch onderweg zag zij kans zich in een schvur schbil te houden. In den avond drong zij plotseling het wachtlokaal bin nen, waarin zich slechts één bewaker bevond, overmeesterde den man, bond hem vast en wist in bewakerskleeren te ontsnappen, na hem beroofd te hebben van zijn revolver en een flinke voorraad patronen. Haar spoor werd onmiddellijk door bloedhonden gevolgd en reeds enkele uren daarna was men de ontsnapte dicht op de hielen. Toen men haar gevonden had, kwam het tot een hevig vuurgevecht, doch zij was tegen de overmacht niet bestand en zonk door een kogel getroffen ineen. Voor haar ontsnapping had zy een briefje achtergelaten, waarin zij mee deelde, dat zij zich niet levend zou laten vangen. Toen Helen Eaton zeventien jaar was, schoos zij een man dood, die haar vader bedreigde. Nadat zij voor dit feit tot ge vangenisstraf was veroordeeld,ontvluchtte zij en werkte verscheidene weken in een café, dat dicht bij de gevangenis was gelegen. Een man, die een poging tot toenadering bij het meisje deed, werd met een revolverschot ontvangen. Zij werd daarop tot tien jaar veroordeeld, doch wist nadien nog driemaal uit to breken. (De Telegr.) Nog steds niet gebluscht. De bosch- en heidebrand, die Zaterdag by Gross Koelzig in den kreits Dorau is uitgebroken en uitbreiding kreeg van 8 km tot bij Doebern toe, is nog steeds niet gebluscht. Er zyn bruinkoollagen in brand geraakt, die bijna niet te blus- schen zyn. Bosschen van 70 en 80 jaar oud zijn in vlammen opgegaan en het vuur heeft zich diep in de aardkorst in gevreten. Langzaam branden de boom wortels op en krakend storten de woud reuzen in den vuurpoel. Voortdurend zijn brandwachten op hun post, die hun leven in de waagschaal moeten stellen. Zoomin zand als water zyn als blusch- middel afdoende. Alleen een langdurige regen kan aan den brand een einde maken. Alle-dag-kerk. De Alledagkerk wordt gehouden In de Nieuwe Kerk, Dinsdags, Woens dag, Donderdags en Vijdags, 'sav. van 7—8 uur. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Ned. Herv. Gem. (Westerkerk. Westplein) 's Morgens 10.30 u., Ds. F. W. J. v.d. Poel. Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. G. Staal, van Drachten. 's Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar Kerkdienst (Ohr. MiL Tehuis. Kanaaiweg) 's Morgens 10 uur, Ds. F. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. G. Staal. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u, Ds. N. v.d. Kraats Chr. Geref. Kerk (Stoengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur Leesdienst. Herst. Erang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10.30 uur, Eerw. Heer Frank, van Oosterland, Wieringen. Doopsgez. Gein. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, Ds. H. A. Jellema van Grijpskerke. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Past. Th. Moleman. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein. Verschillende sprekers. Bijeenkomst 's avonds 8 uur. Verschillende sprekers. Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat 's Morgens 10.30 uur, dienst Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. 's Morgens 9.30 u., Ds. M. v. Wichen 3000 ha bosch verwoest. In den omtrek van Bordeaux is Don derdag een boschbrand uitgebroken, die reeds 3000 ha bosch verwoest heeft. Ver scheidene dorpen verkeeren in gevaar. Mijnpersoneel in groot gevaar, Uit Springfield wordt gemeld: Door een aanval op het bureau van de steenkolenmijn heeft bet geheele mijn- personeel in groot gevaar verkeerd. Vier gemaskerde mannen drongen binnen in een der kantoorlokalen en overweldig den de bewakers. Vandaar wilden zy zich toegang verschaffen tot een ander ver trek en, toen hun dit niet onmiddellijk gelukte, maakten zij gebruik van dyna miet. Door de explosie werd de lucht- installatie van de hoofdschacht zwaar beschadigd. Daar door deze installatie wordt voorzien in den toevoer van frissche lucht voor de mijnschacht werd de toe stand voor de mijnwerkers gevaarlijk. Ge lukkig kon alarm worden geslagen waar na de luchtinstallatie in allerijl zoo goed mogelijk werd hersteld. Ofschoon het grootste gevaar thans is geweken is de sisituatie in de mijn nog steeds ernstig. Eer» record aantal slachtoffers. De vorige week heeft het openbare verkeer op de Engelsche wegen 180 doo- den en 6118 gewonden geëischt. Dit zijn beide recordgetallen. Slechts in één voor gaande week was het aantal slachtoffers boven de 150 geweest en het gemiddelde sinds den aanvang der veiligheidscam pagne op 25 Maart was 138 geweest. Ook het aantal gewonden had nog nooit de 6000 bereikt. HEREENIGD. Maar een beetje duur. De heer en mevrouw George Hcneage te Londen, wier scheiding vorig jaar ruim 20.000 pond heeft gekost, zijn Donder dag op het stadhuis van Chelsea opnieuw met elkaar in den echt getreden. Mevrouw Ileneage droeg haar oorspron kelijke trouwring, waarin zij den datum 12 Juli 1934 had bij laten graveeren.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 9