Buitenlandsch Overzicht. HOUDT DIT IN DE GATEN KOS - KONINGSTRAAT 76 De stakingen aan de westkust der Ver. Staten. De Tweelingzusters De regeering doortastend. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA 2" OBLIGATIËN DONDERDAG 19 JULI 1934 0e afstandsmarschen Patricia Wentworth Het roode front in Frankrijk. Het Engelsch-Turksche incident. OOK VOOR DE VATEN I 1, 2, 5, 10 en 20 maal hetzelfde nummer Hoofdkantoor COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet. Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, V\ ieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.— Nederl. Oost- en West-lndië per zeepost 1 2.10, dem per mail en overige landen f 3.20 Losse ros. 4ct.;fr.p.p 6ct. Zondagsblad resp f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.- Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, I 1.70 Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. O. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij Wh C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct. per regel, min. 40 ct.; bij niet-contante be taling 1,5 ct. per regel, min. 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en met brieven onder no.10 ct. per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. De socialisten en communisten in Frankrijk besluiten tot sameiv werking tegen het Fascisme. De kwestie van de ontwapening en bewapening. Samenwerking tusschen socialisten en communisten In Frankrijk hebben de socialisten en com munisten besloten sa men te wersen, een eenheidsfront te vor men tegen het fascis me. Het voorstel is uitgegaan van de com munistische partij en het is wel een bewijs dat de socialisten het fascisme vreezen, dat ze op het voorstel van de Moskou- ieten ingingen. Het blad noemt het eqn merkwaardige gebeurtenis, die niet te overziene gevolgen kan hebben. Het blad schrijft o.m.: Sinds de scheuring te Tours in 1920 is dit de eerste poging om de Fransche ar beidersmassa te hereenigen, een „prole tarisch eenheidsfront" te stichten, het Marxisme scherp tegenover het anti- Marxisme te concentreeren. Het gaat thans naar het heet, om een gezamenlijke actie tegen de fascistische organisaties, en tegen de decreetwetgeving van de regee ring. Of deze toenadering tusschen de strijdende broeders den weg zal bereiden voor een soort fusie van de Tweede en Derde Internationale zelf, waaraan wei nig twijfel kan bestaatn, zal intusschen moeten worden afgewacht. Wat thans is geschied, is voorloopig eöhter op zich zelf al belangrijk genoeg. Reeds sinds eenigen tijd viel er een streven op te merken, welke in de rich ting van toenadering in plaats van twee spalt ging. Wat in het voorjaar niet gelukte, heeft thans zijn beslag gekregen. Er is een een heidsfront tot stand gekomen, hoewel bij de debatten van Zondag in den Nationalen Socialistischen Raad duidelijk bleek, dat ook dit keer in socialistische kringen ndg groote bezwaren worden gekoesterd welke voor een groot deel voortvloeien uit arg waan, gewekt door een inderdaad op merkelijke toeschietelijkheid van commu nistische zijde, waar men zich zelfs gaarne voor allerlei concessies liet vinden, indien maar het hoofddoel, samenwerking tot stand kwam. Zoo werd men het er o.a. over eens, dat de socialisten zich niet zou- dtn behoeven te verbinden in de geza menlijke actie, tot de geweldmethode noch tot het middel van de politieeke al- gemeene staking. Volgens den tekst van de door een ge mengde commissie van tien soc. en tien communisten vastgelegde overeenkomst, zal nu een gemeenschappelijke campagne worden georganiseerd om de arbeiders klasse, onder genoemde voorbehouden, te mobiliseeren tegen het fascisme in Frank rijk en voor ontwapening. Voor den duur der samenwerking moeten de twee partijen zich onthouden van aanvallen en critiek op en beleedi- gingen van elkaar, terwijl elke partij volle vrijheid behoudt zijn eigen propa ganda te voeren. Op deze wijze is het eenheidsfront tus schen de twee richtingen in de arbeiders beweging, welke gewoonlijk zoo scherp tegenover elkaar stonden, tot stand geko- in goede conditie volbracht, met Sokken en Kousen van JAAP SNOR aan. Ie klas reparatie-inrichting voor alle soorten wollen kleeding, Kousen en Sokken (ook de allerfijnste). Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). Feuilleton Uit het Engelsch van 60) Nadruk verboden. XXXIX. Nicholaas kwam in de schemering op Waterdene terug. De regen had opgehou den; het was een heldere, grijze avond met gelige strepen aaii den westelijken hemel. Hij had urenlang als een wilde man rondgetuft. Hij kwam thuis om geen andere reden dan dat hij niet steeds maar door kon rijden. Emmot, de butler kwam hem in de halle tegen, een gemoedelijk type, die al twintig jaar op Waterdene geweest was, en die altijd nog aan Nicholas dacht als aan „Jongeheer Nick Meneerwe hebben ons ongeru 4 gemaakt over mevrouw. Even kreeg Nicholas een koude huive ring. „Wat is er?" men onder den druk van den groei van den gemeenschappelijken fascistischen vijand. De ontworpen samenwerking toch zal staan in het teeken van strijd tegen het fascisme. Men vraagt zich nu af zegt het blad of het fascistische gevaar in Frankrijk nu werkelijk reeds zulke proporties heeft aangenomen, dat socialistische en com munistische samenwerking als de eenige redding voor de arbeiders zou moeten worden beschouwd, dan wel of men hier niet veel eer tot zekere hoogte met een voorwendsel te maken heeft, dat de voor standers van samenwerking kan helpen aan een pakkende leuze en .een soort rechtvaardiging. De diplomatie van Moskou kenmerkt zich door groote sluwheid. Ten koste van alles moet het oorlogsgevaar voor het eigen land geweerd worden teneinde het opbouwwerk niet te doen verstoren, ter wijl daarnevens op de bereiking van het einddoel van het bolsjewistisch streven, de wereldrevolutie door burger- of andere oorlogen in de overige wereld, direct of indirect, doch onverbiddelijk wordt aan gestuurd. Den achtsten Juni Het ontwape' hebben het bureau en ningsvraagstuk. de algemeene coni- missie der ontwape ningsconferentie de resolutie-Barthou, welke bestemd was om de zieltogende conferentie in het leven te houden, doch haar tevens volslagen denatureerde, aangenomen, schrijft do Nw. Rott. Crt. Ze bevatte het besluit, de vraagstukken veiligheid, luchtmacht, wa- penfabricatie en wapenhandel in handen te stellen van commissies, wier rapporten het bureau dan later zou samenvatten in een „zoo volledig mogelijke ontwerp- conventie". Het belangrijkste commissoriaal ge maakte onderwerp is dat der op Fran- schen aandrang op den voorgrond ge stelde veiligheid, waaromtrent het twee ledig besluit werd gegoten in dezen vorm: „Aangezien de resultaten van de vorige studjes der conferentie sedert een jaar het sluiten van zekere regionale veilig heidsverdragen in Europa reeds mogelijk maken, besluit de algemeene commissK een bijzondere commissie te benoemen, belast met de voortzetting van de voorbe reidende studies die wenschelijk geacht worden om het sluiten van nieuwe verdra gen van denzelfden aard te vergemakke lijken, waarover buiten de conferentie zou kunnen worden onderhandeld. De algemeene commissie zal eveneens de be trekkingen tusschen deze accoorden en de algemene conventie vastleggen; B. de algemeene commissie besluit een bijzon dere commissie te benoemen om de kwes tie der nalevingswaarborgen te bestudee- ren en de werkzaamheden betreffende het toezicht op de nalevingswaarborgen te hervatten." In de vijf weken, die sedert den 8sten Juni zijn verloopen is Barthou, de Fran sche minister van buitenlandsche zaken, „Nurse wilden den dokter laten komen, maar ik zei, dat we beter konden wach ten tot U thuis was." „Wat is er?" „Mevrouw zit al sedert u weg bent in de studeerkamer. Nurse kan haar niet bewegen om weg te gaan zelfs niet om naar Master Tony te kyken. Zij en Har man zjjn heel erg ongerust." Nicholas trok zijn jas uit. „Mevrouw heeft slecht nieuws ontvangen wij beiden. Ik ga naar haar toe." „Nurse heeft er op aangedrongen, dat ze thee zou drinken. Ik dacht dat u niet goed vond, dat wij den dokter lieten halen voordat u thuiskwam." „Neen, dat is goed." Hjj kwam in de studeerkamer in een alleronverkwikkelijkste stemming. Pu blieke opinie er was niet aan te ont komen. Bedienden, vrienden, bekenden, de pers je kon je leven niet eens zoo in richten, zonder dat iedereen het merkte als er iets bijzonders gebeurd was. Hij had Jenny zijn bittere minachting laten voelen en was er vandoor gegaan. Hij was teruggekomen, voelde Emmot's bezorgdheid, de publieke opinie in- ziju eigen huishouding. Jenny zat nog net als toen hij haar ver laten had. Haar man, opgewonden en ver ontrust, bevond zich aan het eind van het vertrek. Ze ging weg toen hij binnen kwam en wierp nog een verschrikten blik achterom. Toen de deur gesloten was hief Jenny baar hoofd op. Ze zag er uit alsof ze rusteloos in de weer geweest met onder handelingen buiten Genève. Hy heeft Oost- en Z.O.-Europa bereisd en is nadien naar Londen gegaan, waar de kroon op zijn onvermoeiden arbeid is gezet door het Engelsche fiat op zijn pact-voorstellen, waarmede terzelfdertijd ook Italië instem ming heeft betuigd. Dat er intusschen ook met Berlijn van gedachten is gewisseld over Duitschlands terugkeer naar Genève spreekt vanzelf, maar van eenig resultaat van zulke be sprekingen is naar buiten nog niets ge bleken. Indien Duitschlpnd er gebleven was, zou de resolutie van 8 Juni er hoogst waarschijnlijk heel anders hebben uitge zien en ware Genève h~t middelpunt van de onderhandelingen gebleven. Pas de af wezigheid van Duitschland heeft Barthou in staat gesteld, geheel buiten Duitsch land om te werk te gaan. Berlijn heeft nu het resultaat van die werkwijze kant en klaar thuis ge kregen en zit voor de moeilijke be slissing of het zich tegen zijn zin in het Oostelijk pact moet laten opne men, of zulks moet weigeren met de kwade kans van algeheele isolatie. Henderson heeft nu het bureau der con ferentie tegen 1 September bijeengeroe pen. Hij verwacht dus, dan aan de samen vatting van de rapporten der commissies en de uitkomsten van de onderhandelin gen buiten Genève te kunnen beginnen. Bewapening in het buitenland Tenslotte volgt hier nog een stukje, waar uit opnieuw duidelijk blijkt, hoe ernstig dt internationale toe stand op het oogenblik is. Wij lezen n.1. in een V.D.bericht uit Stockholm dat ge- neraal-majoor Nygrem, de chef van den Zweedschen generalen staf, met het oog op den ernst van den buitenlandschen toestand, buitengewone credieten ge- viaagd heeft voor de nationale verdedi ging- Generaal Nygren beveelt aan de ver dedigingswerken van Gotland te verster ken in verband met de strategische be langrijkheid daarvan. Verder vraagt hij luchtafweergeschut, zware artillerie en kustbatterijen, voorzien van ver-dragend geschut. Voorts versterking van de lucht strijdkrachten in overeenstemming met de aanbevelingen van de commissie voor luchtverdediging, een vergrooting van do leger-reserve en herstellen van de mili taire training, die de recruten van 1931 door de bezuinigingsmaatregelen verlo- rpn hebben. En Reuter meldt uit Tokio, dat de op perste marineraad besloten heeft, onver wijld het programma voor de aanvullen de vlootbouwwerkzaamheden ten uitvoer te leggen. Zulke berichtjes zeggen meer dan tien artikelen en vooral het eerste, omdat men Zweden niet kan verdenken van militai- ristische neigingen. Aan het optimisme van Benesj, in het artikeltje van gisteren in ons advertentieblad geuit, kunnen we dan ook niet veel waarde hechten. De eerste stap naar het proletarisch eenheidsfront. Reuter meldt uit Parijs: Het besluit van de Fransche socialisten en communisten om samen te werken tegen fascisme en oorlog vindt in de pers veel aandacht. Men noemt het een eersten stap op den weg naar het „proletarisch eenheidsfront", waardoor revolutie en klassenstrijd in een nieuw stadium ko men. Men is het er alleen niet over eens, of .in de toekomst zich twee blokken zul len vormen, een links en een rechts, welke alles wat hiertussehen zit zullen verpletteren, dan wel dat zij hier een samenwerkend orgaan van de opbouwen de elementen van de natie zal vormen. Volgens nationalistische kringen be staat slechts één oplossing: Tusschen de nationale eenheid en het revolutionaire blok is geen plaats voor een middengroep. Het uur der beslissing heeft geslagen, aangezien de gebeurtenissen elkaar in buitengewoon snel tempo zullen opvolgen. De toekomst van den staat staat op het spel. Zoowel van socialistische als van com munistische zijde wordt verzekerd, dat men zich eerlijk zal houden aan de bei derzijds aangegane verplichtingen, ten einde een zoo groot mogelijk succes te boeken. BEDREIGINGEN AAN HET ADRES VAN MINISTER SIMON. Sir John Simon, de minister van bui- tenlandscse zaken, is volgens de Daily Telegraph den laatsten tijd herhaaldelijk telefonisch met. den dood bedreigd. Der halve is een speciale politiewacht bij het huis van den minister ingesteld. De laat ste bedreiging werd in ontvangst geno men door Lady Simon. Lady Simon werd door een onbekende opgebeld, die ver klaarde: „Sir John Simon voert Enge land den oorlog tegemoet. Zijn lot is be slist. Ik zal hem vernietigen." Eer» Engelsche kruiser naar Samos. Reuter meldt uit Londen: Naar uit Athene wordt gemeld, is de Engelsche kruiser Londen naar het eiland Samos vertrokken, waar op drie Engelsche marine-officieren geschoten is. De Turksche regeering heeft na onder zoek van het vooral den Turkscnen ge zant in Londen opdracht gegeven aan de Engelsche regeering haar leedwezen over het gebeurde te betuigen. Volgens de officieele Turksche lezing had een Turksche kommies opemerkt, dat dpie ongekleede mannen uit een zeilboot aan land gingen. Hij beval hen te blijven staan. De mannen volgden echter het be Pinso urenlang geschreid had. Het licht van de leeslamp op de tafel deed haar haren als goud glanzen. De gordijnen waren dichtgetrokken en de kamer was op het eene licht na, in duisternis gehuld. Nicholas bracht zijn hand aan den den schakelaar en draaide het bovenlicht aan. „Ik dacht dat je weg was," zei Jenny. „Ik ben teruggekomen." Hij liep naar den haard en bleef er, met den eenen arm op den schoorsteen mantel, zijn gezicht donker en zonder uit drukking. „Waarom heb je het gedaan?" „Dat heb ik je verteld." „Je had geld noodig. Waarom?" „Ik moest het hebben." Jenny's stem klonk zwak en uitgeput. „Hoeveel was het." „Vijfhonderd pond." „Je moest vijfhonderd pond hebben. Af persing dus." Jenny onderdrukte een kreet. „Dus het was afpersing?" „Wie heeft je dat verteld?" „Het is nogal duidelijk. Mischien wil je mij wel vertellen waarom dat was." Jenny streek haar haren naar achteren. Nicholas had het gevoel alsof hij een vreemde scherpe steek kreeg. Zoo had zq gekeken toen hij haar gezien had nadat Tony geboren was. „Ben je van plan het mij te vertellen?" vroeg hy ruw. Jenny stond op. Al haar bewegingen waren stijf en langzaam. Ze hield zich aan een stoel vast en zei met fluisterende stem: „Het had eigenlijk niets te beteekenen. Maar je zult me niet gelooven. Anne zei dat ze 't je vertellen zou. Dus ik moest het geld hebben." „Nu moet je het me toch vertellen." „Het heeft geen zin. Maar het hindert niet het had niets te beteekenen. Er was een man. Ik wist dat hij getrouwd was. Hy was in tante Jenny's cantine. Hy was verliefd op mij Toen hij naar hel front terugging, schreef ik hem." „Wat schreef je." 'I „Wat schreef je." „Brieven niets geen bijzonders. Hij zei, dat hij niemand had, die hem schreef." „En?" Jenny aarzelde. „Nicko het was niets bijzonders." Nicholas zei: „Vijfhonderd pond." Zyn hand ging een oogenblik omhoog, viel toen weer omlaag. Er was iets beslissends in zijn beweging. „Het was toen hij met verlof thuis kwam," hernam Jenny vlug. „Hij schreef dat we samen naar den schouwburg en zoo zouden gaan. Toen ik zei dat tante Jenny het niet goed zou vinden, zei liy, dat ze het niet hoefde te weten ik kon in het hotel logeeren, waar hij ook logeerde. En daar over heb ik hem geschreven. Ik wist het niet, Niekoi— ik wist het werkelijk niet ik dacht dat het leuk zou zijn." „En je ging er heen?" Jenny huiverde van zijn stem. UNICUM vel niet op en keerden naar hun boot te rug. De ambtenaar loste hierop een waar schuwingsschot en toen ook dit zonder gevolg bleef, schoot hij raak. De beambte heeft verklaard, dat hij de mannen voor smokkelaars had aangezien. Vólgens andere berichten zou men te Stamboel vermoeden, dat de plaats van het incident een verboden militaire zone aan de Turksche kust was. De kustwacht zou niet geweten hebben op wie werd ge schoten, voordat de inzittenden van een Engelsche motorboot hem hadden mede gedeeld, dat het Britsche officieren wa ren. Het is niet bekend of de zeilboot een Britsche vlag voerde. Naar de Br. draadlooze dienst meldt, beeft de commandant van den kruiser Devonshire, waartoe de betrokken zee-of ficieren behoorden, Dinsdag een onder houd gehad met de plaatselijke Turksche autoriteiten, die medewerking verleenen bij het zoeken naar het vermiste lijk van den over boord gevallen officier. De stakingsleiding weifelt. De groote troepenconcentratie na verdere versterkingen bedraagt het aan tal manschappen thans 7000 alsmede het demonstratief opstellen van geschut, machinegeweren en tanks, schijnt tezamen met de enzekerehid over de houding van de bevolking een ontnuchterenden in vloed op de stakingsleiding uit te oefe nen, welke bezig is concessies te doen, inzake den toevoer van levensmiddelen. Desniettegenstaande zijn de gevolgen van de staking van uur tot uur meer te gevoelen. Terwijl het publiek zich met een zekeren humor van chocolade en rol schaatsen voorzag wegens het heerschen- de gebrek aan levensmiddelen, veroordee- len de bladen van de geheele Westkust de algemeene staking met groote scherpte. Mobilisatie van oud-strijders te San Franeisco. De chef der politie van San Franeisco heeft de oud-strijders opgeroepen om de ambtenaren van den veiligheidsdienst te assisteeren. Dit is een nieuwe veiligheids maatregel met het oog op de algemeene staking. De onrust in de stad. De onrust in de stad neemt voortdurend toe. De ruiten van tal van levensmidde lenwinkels zijn door de stakers ingedrukt. Zeer veel auto's en bespannen wagens zijn omgegooid. De burgemeester van San Franeisco is bij het gerechtsgebouw uit gejouwd. Te Vancouver. De havenarbeiders van Vancouver heb ben geweigerd Amerikaansche schepen te lossen, omdat deze stakingsbrekers als bemanning hebben. Een ncodcommissie ingesteld. De burgemeester, Rossi, heeft een uit 500 leden bestaande noodeommissie sa mengesteld, welke tot taak heeft de nog aanwezige levensmiddelen te distribuee- ren. De voorraden versche groente en bevroren vleesch zijn reeds uitgeput. De groothandelaars schatten hun voorraden levensmiddelen op een waarde van tien millioen dollars. Daarbij komt dat de levering dezer levensmiddelen door de staking der voerlieden onmogelijk of al thans zeer moeilijk wordt gemaakt. Generaal Johnson per vlieg tuig naar San Franeisco. Generaal Johnson, de leider van de N.R.A., is op het bericht van de alge meene staking te San Franeisco per leger vliegtuig derwaarts vertrokken. Ook Senator Wagener, die zich speciaal met arbeidsvraagstukken bezig houdt, is per vliegtuig naar San Franeisco gegaan. Op de daken van de groote magazijnen te San Franeisco worden machinegewe ren in stelling gebracht. De zakenwijk wordt door patrouilles van de nationale garde bewaakt. In de haven wachten 170 stoomschepen op lossing. Geen pessimistisch. Green, de president van de Amerikaan sche federatie van den arbeid, die zich te Scranton in Pennsylvanië bevindt, heeft verklaard dat hij op het oogenblik geen mogelijkheid voor een bijlegging van de staking te San Franeisco ziet. Ongeregeldheden te Oakland. Een menigte van duizend man heeft een groote comestibleszaak te Oakland geplunderd. Naar talrijke winkels en hui zen zijn bommen geworpen. Vrachtauto's met levensmiddelen werden in de straten „Neen, dat deed ik niet. Hij is gesneu veld." Nicholas keek haar strak aan. „Hij is gesneuveld. En zij stuurden zijn bezittingen naar zijn huis naar zijn vrouw ze stuurden haar mijn brieven. Nicko, ze was een vreeselijk merisch. Ze zag mijn foto in de krant, nadat wij ons verloofd hadden en ze kwam bij my en zei dat, als ik haar die brieven niet afkocht, zij ze jouw zou laten zien. En toen ik haar vertelde dat ik geen geld had zei ze: „En die paarlen dan, die n draagt?" Zoo ben ik op de ge dachte van de paarlen gekomen. Anne zei dat ik het jou behoorde te vertellen dat heeft ze altijd gezegd. Ze meende dat je mij gelooven zou. Maar ik kon het niet doen." „Hoe oud was je?" vroeg Nicholas abrupt „Zestien. Nicko, o, ik wist het niet." „Waarom wilde je 't mij niet vertellen?" „Dat kon ik niet. Ik gaf er zoo vreese lijk veel om hoe je over me dacht. Ik gaf er zooveel om dat ik het niet kon." Ze ging weer zitten alsof ze geen kracht meer had om te staan. Nicholas geloofde haar. Hij zei: „Heb je mij alles verteld, Jenny?" ;.Ik geloof het wel" haar stem klonk erg mat. „Ik geloof van wel" Toen, na een lange pauze: „Wat ben je van plan te doen?" „Ik weet het niet." „Ben je van plan om mij weg te sturen?" Scheiding en honderd tongen, die zich van het nieuws meester maakten; Jenny alleen en eenzaam er zouden velen zijn, die haar zouden willen troosten. Nicholas kende zijn wereld; hij kon heel duidelijk Jenny's toekomst zien. Als hun scheiding definitief zou zijn, zou er maar één ge volg zijn; als het voor tijdelijk was, dat zou er dan mee gewonnen zijn behalve een opspatten van veel modder? Zijn brein, dat koel werkte, verwierp deze op lossingen. Een nobele trek in zijn karak ter deed hem een schuld erkennen aan Anne, die hij niet mocht lijden, en een verplichting aan Jenny, van wie hij hield. Hij voelde niet dat hij van haar hield, maar hij wist het in de teedere, koele plaatsen van zijn hersens. Hij wist dat hy niet van haar kon scheiden, omdat ze hem nog nooit zoo noodig had gehad. Het ergerde hem, maar het was als een dwang. Jenny had hem aangekeken met oogen, waarin alle hoop vernietigd was. Hij zou haar wegzenden. Hij zou Tony van haar afnemen. Ze had Anne verloren; n" zou ze Nicko en Tony ook nog verliezen. Het was haar straf. Niemand zou ooit weer van haar houden. Alles zou haar afgeno men worden, behalve het verdriet. Toen dacht ze aan Anne, die alles verloren had en alleen was geweest. (Slot volgt).

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 1