Nederlandsche Middenstandsbank Over Neêrlands wijde wateren. BUITENLAND HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 19 juli' J75Ï. GEMENGD NIEUWS Jongeman met een mes doodgestoken. Na kermisviering te Dinther, Twee broertjes verdronken. Auto-ongeluk te Eindhoven. Auto zonder chauffeur er vandoor. Met twee dames, Poging tot moord op zijn vrouw. Buitenland Vier slachtoffers van kolendampvergiftiging. Een ongeluk in het Mount-Everest-gebied. Kapitein M. NArilson vermist. Het ontvoerde kindje gevonden. Een oppasser door beren gedood. De ramp op den berg Nanga Parbat. Ook zeven dragers omgekomen. De Postvluchten van en naar Indië. KONINGSTRAAT 7 Handelscredieten Rekening-Courant Burgerlijke Stand PRACHTIGE RONDVAART VOOR MOTOR- EN ZEILJACHTEN. IL De glorie onzer groote waterstaatwerken W Doumergue voor de radio Hij doet een beroep op de eenheid. kecrd 16.80. Geen vermindering van uitkeering dus, hoewel het tarief is ver laagd. De Minister heeft indertijd toegezegd zooveel mogelijk voor de groote gezinnen iets te zullen doen. In verband daarmee werden de maximum-uitkeeringen voor die gezinnen ook belangrijk verhoogd. Nu voert men meermalen voorbeelden aan van groote gezinnen, die niettemin ver laging van uitkeering kregen. Men wil met die gevallen aantoonen, dat de Mi nister zijn toezegging niet, althans niet ten volle heeft gestand gedaan. Wanneer men de gevallen, welke genoemd werden, naging, bleek echter dat deze gezinnen nog een inkomen buiten den steun had den. Spr. is er zich ten volle van bewust, dat in verscheiden gevallen de steun- uitkeering zelfs zeer belangrijk is verlaagd, doch hij wenscht er voor te waarschuwen, dat men in vele ge vallen met verlagingen schermt, die op zich zelf wel belangrijk zijn, doch die als men ze in het juiste licht be ziet, niet die beteekenis hebben welke men er bij oppervlakkige be schouwing aan zou hechten. Ten slotte noemde spr. nog twee maat regelen, die buiten de herziening der steunregeling staan, doch die niettemin voor vele arbeiders beteekenis hebben. In de eerste plaats heeft de Regeering voor kort besloten de rente van de uit 's Rijks kas verstrekte voorschotten voor woningwetbouw, welke meer dan 4 bedraagt, tot dat percentage terug te brengen, zulks met de bedoeling om waar dat noodig is, tot verlaging van de huren der Woningwetwoningen te geraken. j En in de tweede plaats heeft de minister de vorige week ter kennis van de gemeen tebesturen gebracht, dat er zijnerzijds geen bezwaar tegen bestaat, dat een ge deelte van de contributie van de onder steunden voor ziekenfondsen voor reke ning der gemeenten wordt genomen. CRITIEK OP STEUN AAN LAND BOUW EN VEETEELT. In een gisteren in den Dierentuin te 's-Gravenhage gehouden demonstratieve vergadering van den Nederlandschen In- divstrie- en Handelsraad, is van verschil lende zijden ernstige critiek geuit op de maatregelen der regeering tot ondersteu ning van landbouw en veeteelt, speciaal met het oog op de nadeelige gevolgen, welke deze maatregelen naar het oordeel van verschillende sprekers voor handel en industrie hebben gehad. BESCHERMING OPENBARE ORDE Senaat aanvaardt het wets ontwerp. De Eerste Kamer heeft gistermiddag met '24 tegen 10 stemmen hét wetsontwerp Nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde, aanvaard. Binnenland Omstreeks 12 uur Dinsdag begaf zich een aantal Dinthersche jongelieden na sluiting van de kermis te Heeswijk per rijwiel naar hun woning. In de Roren- straat aldaar ontmoetten zij een groep brooddronken landbouwers uit Nistelrode, die eveneens van de kermis te Heeswijk terugkeerden. De jongens uit Nistelrode begonnen het den Dintherschen jongens lastig te maken en wilden een twist uit lokken. Toen de Dinthersche jongelui hieraan geen gevolg gaven, trokken de onruststokers een van de Dinthersche kermisgangers van de fiest. Er ontspon zich een woordenwisseling, die in een ver woed handgemeen ontaardde. De Dinther sche jongens lieten zich niet onbetuigd, •Joch zij waren neit opgewassen tegen de tegenstanders, die zich van messen be dienden. Eensklaps zakte de 24-jarige L. van Erp uit Dinther hevig bloedend in elkaar. Hq was door verschillende messteken getrof fen. In de verwarring, welke volgde, wis ten de daders te ontkomen. Snel werd een dokter en politie gewaarschuwd. Dokter Lebeau uit Dinther was spoedig ter plaatse, doch het slachtoffer was reeds aan inwendige verbloeding overleden. Ilij was o. a. door een messteek in de hart streek en in den rug getroffen. De eerste steek moet den dood tengevolge hebben gehad. Het stoffelijk overschot is op last van den burgemeester naar een leegstaan de woning vervoerd waar er sectie op het lijk is verricht. Zoowel de vechtersbazen uit Nistelrode als uit Dinther hadden bloedende ver- woningen opgeloopen. Een broer van den verslagene had een steekwond in den schouder opgeloopen. De politie zette in samenwerking met de marechaussee te Veghel de nasporingen voort. Nog den zelfden nacht gelukte het de hand te leg gen op de vermoedelijke daders van den aanslag, namelijk de landbouwerszoons T. v. d. H.., van N. en H. v. d. V. uit Nis telrode. Zij zijn naar Veghel overgebracht én in de marechausseekazerne ingesloten. Na verhoor bekende v. d. H. den steek in de hartstreek, die den dood tengevolge heeft gehad, te hebben toegebracht, v. N. verklaarde den steek in den rug te hebben toegebracht. Ook v. d. V. bleek medeplich tig te zijn. Van E. stond zeer gunstig ter plaatse hekend. De daders bekennen. Het parket uit Den Bosch kwam gister avond te Dinther. De drie verdachten zijn aan een verhoor onderworpen. Twee van hen, v. H. en v. M. uit Nistelrode, hebben hekend de doodelijke steken te hebben toegebracht. Beiden zijn naar 's-Herto- genbosch gebracht. De derde verdachte is op vrije voeten gesteld. VRACHTAUTO IN BRAND GEVLOGEN. Zes renmotoren vernield. Gisterochtend is ter hoogte van Huls horst, nabij Nunspeet, een groote vracht auto, afkomstig uit Amsterdam, in brand gevlogen. In dezen wagen werden vervoerd zes Husqvarna-renmotoren, afkomstig van de internationale motorrennen in België, waaronder die van den de vorige week zoo noodlottig om het leven gekomen Ne derlandschen motorrenner van der Pluyra, De auto brandde geheel uit en de zes motoren, elk vertegenwoordigende een waard van 4000, werden vernield. SCHOOLSTAKING. Ontevreden over de steunverlaging is door werklooze arbeiders te Appelscha (Fr.) in een zoogenaamde neutrale ver gadering besloten als protest tegen die verlaging hunne kinderen niet naar school te zenden. Aan dit besluit werd ook uitvoering gegeven, zoodat van de 130 leerlingen der o. 1. school aan de Derde Wijk nu onge veer 30 ter school komen. Aan de twee o. i. scholen in de kom van het dorp aan het Kanaal is het getal thuisgehouden scholieren veel kleiner. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Gisteren is de 10-jarige A. Proost, ge. woond hebbende Steinstraat 58 te Vlaar+ dingen, die aan de Maaskant achter de Galgkade aldaar was gaan baden, ver dronken. MISDRIJF. Zondag j.1., des namiddags 4 uur, werd in de gemeente Zijpe. (N.-H.) te Petten, aan den kruin van den Pettemer Zeedijk, gevonden het lijkje van een vol dragen pasgeboren kind van het vrouwe lijk geslacht, gewikkeld in eenige kleeding- stukken. Misdrijf wordt gevreesd. Gistermiddag zijn vier zoontjes van den schipper P. Tichelaar in een roei bootje gaan varen in de Franeker Vaart te Sneek. Zij grepen een motorboot vast om zich te laten voorttrekken met het gevolg, dat het roeibootje omsloeg. Alle vier de jongens geraakten te water. De zevenjarige Piet Tichelaar en de negen-, jarige Johan Tichelaar zijn verdronken. De beide andere jongens konden tijdig worden gered. Een feestje ter gelegenheid van een gelukkigen uitslag van een eindexamen bij de familie Bakx in de Poorterlaan te Eindhoven heeft Dinsdagnacht een droe vig gevolg gehad. Na afloop keerden eenige feestgangers per auto huiswaarts. De wagen werd bestuurd door den 18- jarigen H.B.S.-er M. Wolf, die achter in den auto had den 20-jarigen student L, van Lierde uit Tongelresche straat. Deze jongeman hing met het hoofd buiten het raampje. Toen de bestuurder een bocht naar een zijlaan nam, keek hq even naar zijn mede-inzittende om, raakte met zijn rechterspatbord een lantaarnpaal. Toen hij zich onmiddellijk herstelde en het stuur omwierp, had dit ten gevolge, dat de rechterachterkant van den auto met kracht tegen de lantaarn vloog, zoodat het hoofd van van Lierde tusschen wagen en paal werd verbrijzeld. Van Lierde was onmiddellijk dood. De politie heeft lijk en auto in beslag genomen. Kort na halftien is gisteravond op de Munt te Amsterdam een eigenaardig ver keersongeval geschied, dat nog betrek kelijk goed is afgeloopen. De chauffeur van een blokband-auto, die .zqn avondstandplaats had ingenomen, ter hoogte van de zaak van Schravendqk, wilde zijn auto starten, nadat twee vrou wen als passagiers waren ingestapt. De starter werkte echter niet zooals het be hoorde, als gevolg waarvan hü met een paar collega's de auto van achteren ging opduwen. Plotseling sloeg de motor aan en daar de auto op de derde versnelling stond, ging hü er zonder chauffeur van door in de richting van den Singel. De be stuurder trachtte nog op zijn auto te springen, doch hij viel er weer af. Van de inzittende dames, die uiteraard zeer ont daan waren, sprong er een uit den auto, waarbij zij kwam te vallen en een buil aan het hoofd opliep. De andere, die was blij ven zitten, bleef ongedeerd. Op het ge deelte van den Singel bij de Munt is de auto tegen een boom gebotst, waarbij hq danig werd beschadigd. UITWIJZING VAN EEN DUITSCHER. Naar Het Volk verneemt, heeft dezer dagen de minister van justitie een bev.e' tot uitwqzing uitgevaardigd van den Duit- scher F. P. J. Schneekloth, wonende Hee rengracht 36, Amsterdam. De onmiddel lijke aanleiding tot deze uitwijzing is. vo - gens het blad, gelegen in het feit, dat deze Schneekloth uitgever is van een a'nti- sernietisch en anti-socialistisch schend blaadje „De Stormer", van welk blad tot dusver slechts één nummer is verschenen. SMOKKELWAAR AANGEHOUDEN. Toen de stoomtreiler Alma IJM. 48 gis teren van de Engelsche Westkust te IJmuiden binnenkwam, begaven de douaneambtenaren zich aan boord. Zij vonden 26 pond suiker en een kruik met jenever, welke niet waren aangegeven. Deze waren werden in beslég genomen. De suiker kost in Engeland slechts 5 et. per pond. Dinsdag werd even buiten de kom van het dorp Nijswillen nabij Gulpen een vrouw bloedend langs den weg aange troffen. Dr. Gelissen uit Gulpen was spoedig ter plaatse en constateerde, dat de vrouw verschillende messteken waren toegebracht. In zorgwekkenden toestand werd zij naar het ziekenhuis te Heerlen gebracht. Het onderzoek wees uit, dat de vrouw Maria Schouwen heette en woordenwis seling met haar man, zekeren K. uit Eindhoven heeft gehad, van wien zij eenigen tijd gescheiden leeft, doch die den laatsten tijd herhaaldelijk getracht had toenadering met haar te zoeken. De man heeft de vrouw bij voornoemde woordenwisseling eenige messteken toe gebracht. K. is voortvluchtig. ONTAARDE OUDERS. Te Utrecht zijn op verzoek der Gro- ningsche politie aangehouden de 21-jarige gehuwde vrouw A. S. en de 35-jarige ge huwde man T. S., die beiden hun echt- genooten en kinderen in hulpbehoeven den toestand hebben achtergelaten. In een kleine plaats, in de buurt van Olkusch, had de vrouw van den land bouwer Boransk de kachel aangemaakt in de keuken, waar haar vier kinderen, van 3 tot 17 jaar, lagen te slapen. Daar op legde zij zich in een aangrenzend ver trek ter ruste. Toen zij eenige uren later wakker werd en naar de kachel ging kij ken, vond zfj haar kinderen dood. Het bleek, dat zfj door kolendampvergiftiging om het leveen gekomen waren. HET DORP DER LANGLEVENDEN. I Het dorp Vila Ruiva staat bekend als! „het dorp der langlevenden". Inhetafge-i loopen jaar zqn daar slechts drie personen) overleden, die bovendien allen de 100 jaax-j waren gepasseerd. De oudste was 115! jaar toen hij stierf en de beide anderen! 104 en 101 jaar. ERNSTIGE MIJNGASONTPLOFFING IN ZUID-SLAVIE. Bij een mijngasontploffing in een mijn in de buurt van de Zuidslavisch-Bulgaar- sche grens zijn 6 arbeiders gedood en talrijke anderen gewond. HONDERDUIZEND POND VOOR EEN NIEUWE UNIVERSITEITS BIBLIOTHEEK. Te Li verpoot Uit waardeering „voor de vele vriende lijkheden van onze medeburgers onder vonden" en als uiting van dank „voor de vele weldaden door mijn familie geduren de vier generaties ontvangen" heeft Ha- rold L. Cohen aan de universiteit van Li- verpool 100.000 pond geschonken voor den bouw van een nieuwe universiteits bibliotheek. ZES PASSAGIERS BIJ EEN BOTSING GEDOOD. Op de St. Lawrence Boulevard te Mon- treal heeft een hevige botsing plaatsgehad tusschen een vrachtauto en een tram. Zes trampassagiers werden hierbij gedood. De vrachtauto werd geheel vernield en de tramwagen liep ernstige schade op. Men meldt uit Londen De „Times" verneemt uit Darjeeling, dat de bekende Engelsche vlieger, kapitein Maurice Wilson, sedert eenige dagen in het gebied van de Mount Everest wordt vermist. Volgens een nog onbevestigd bericht zou Wilson voornemens zijn ge weest over den Mount Everest te vliegen. Dit zou hem echter door de Engelsche autoriteiten verboden zijn. Daarop heeft kapitein Wilson zijn vlieg tuig verkocht om zich een uitrusting aan te schaffen, teneinde geheel alleen een poging te doen den berg te bestijgen. Wilson schijnt aan dit stoutmoedige voornemen werkelijk gevolg te hebben gegeven en is met eenige dragers uit Darjeeling vertrokken en heeft de r^lite ngeslagen, die de Ruttledge-expeditie het vorige jaar heeft gevolgd. De dragers heeft hij tenslotte achter gelaten en toen zijn tocht alleen vervolgd. Sedertdien ontbreekt elk bericht van hem. De politie te Hartsdale is er in ge slaagd het kindje Connor, dat ongeveer vijf dagen geleden ontvoerd is, te vinden in de bosschen in den omtrek van de stad. Het kindje was er erg aan toe, ten gevolge van het feit, dat het geruimen tijd zonder voedsel en zonder drinken aan de buitenlucht is blootgesteld geweest. Men heeft den indruk, dat het kind door bandieten ontvoerd is, en ergens is neergelegd, toen het onderzoek te scherp werd en de schurken in handen van de overheid dreigden te vallen. In den dierentuin van Denver(Colorado) hebben twee boos geworden Grizzly-beren hun getrouwen oppasser gedood. Honder den bezoekers waren getuige van dit gruwelijke feit. De andere oppassers trachtten tevergeefs, de dieren van hun slachtoffer te verdrijven. De 70-jarige oppasser was bezig de kooien te reinigen en richtte den water straal op de beide beren. Daardoor wer den de dieren getart en wierpen zich op den ongelukkige, dien zij door zware slagen in het gezicht neersloegen. Tever geefs probeerde de oppasser, het mannetje en het wijfje van zich af te houden door den waterstraal op de oogen der dieren te richten. Dit had slechts tot resultaat, dat de beesten nog razender werden en den oppasser onder vreeselijk gebrul heen en weer sleepten totdat deze in de water kuil viel. Het wijfje sprong hem na en zwom met den ongelukkige heen en weer om hem tenslotte te verdrinken. Daarna ver dwenen de beren in hun hol. Men heeft de beide beesten afgemaakt. Blijkens te Simla ontvangen bericht zqn bij de ramp, die de Duitsche expe ditie op Nanga Parbat heeft getroffen, behalve drie Duitsche deelnemers, naar men thans vreest, zeven dragers ver ongelukt. De twee Britsche deelnemers zijn ongedeerd gebleven. DE OVERSTROOMINGEN IN KLEIN POLEN. Reeds 62 dooden. De overstroomingsramp in Klein Polen neemt een ontstellenden om vang aan. Tot Dinsdagavond zijn 62 dooden gemeld. Men vreest echter, dat het werkelijk aantal veel hooger zal zijn. Bij M.y sleniee zijn 800 zomergasten ge heel van de buitenwereld afgesneden. Levensmiddelen ontbreken. In het over- stroomingsgebied ligt het spoorwegver keer en het verkeer te land geheel stil, daar bruggen en wegen zijn weggeslagen. Daar het electrisch licht bqna overal is uitgegaan, werken de reddingsploegen en de militairen 's nachts met fakkels en brandende teerpotten. Het telefoon- en telegraafverkeer in Klein Polen is geheel onderbroken. In Novi Soncz zijn huizen van twee verdiepingen ingestort. Taohtig andere' huizen worden door instorting bedreigd en moeten worden ontruimd. De bewoners zjjn in bioscopen en café's ondergebracht. DE DOOD IN DE BERGEN. Uit Fletch in Wallis wordt gemeld,dat vijf menschen, die een bergtocht deden, op een gletcher overvallen zijn door water massa's, die plotseling uit den gletscher opspoten. Twee der toeristen, vader en zoon, zijn meegesleurd en omgekomen de andere drie zijn gered. Heenreis. De »Snip« is 18 Juli van Bangkok ver trokken en denzelfden dag te Singapore aangekomen. Terugreis. De »Rijstvogel« is 18 Juli van Batavia vertrokken en denzelfden dag te Singapore aangekomen. KANTOOR DEN HELDER van Den Helder van 17 en 18 Juni 1934.. ONDERTROUWD: P. van Rqn en M. C. Bfjl. H. J. Mallet en A. Jansen. N. L. v. Kralingen en M. A. v. Hoek. J. J. F. van Esch en D. Scheffers. A. D. Kaan en M. Hoornsman. BEVALLEN: A. KraakMolenaar, z. OVERLEDEN: Wed. H. J. A. Veldhui zen, 61 jaar. H. de Vries, 17 jaar. H. Don kerslootFormer, 69 iaar. A. Noorduijn, 49 jaar. -O- U hebt gewandeld en gefietst door oqs land, op uw auto werd stof verzameld van het noorden en het zuiden, uw wegen voerden van oost naar west: u kent ons vaderland. En nu wilt u iets totaal anders, u wilt uw vacantie toch in Nederland doorbrengen, u wenscht rust.... maar realiseert u dan toch hoe koene Neder landers in vroeger eeuwen de wereld kaart wisten te wijzigen, weet, hoe Ne derlandsche schepen het rood-wit-en- blauw op alle oceanen lieten wapperen, weet, dat Nederland een waterland is. En al streeft gq er niet naar om op den Paci fic te dobberen, al wenscht gij niet het azuur van de Middellandsche Zee en den zuidelijken hemel te zien, gij zult met een boot, ook dicht bü huis, genotvolle weken kunnen doorbrengen. Een vacantie te water is voor een ieder, die de genoegens van het varen nog niet kent, een openbaring. U kunt goedkoop genieten op het water, een boot is voor betrekkelijk weinig geld te huur of te koop, het varen zelf is evenmin duur, met een zeilboot zelfs gratis- Ais gij uw keuze bepaalt op een gesloten schip met een ruime kajuit, behoeft gij uw drijvend huis practiscli nimmer te verlaten. Kortom: laat de Ruyter's geest in u varen, laat 1934 uw kennismaking met een water- vaeantie brp^To- Workum naar Bolsward, ui; Wy- merts- of Bolswardervaart begint, welke men tot IJlst volgt. Over Sneek, de Woud- vaait, het Oudhof en de Langweerder- wielen bereikt men het prachtige Tjeuke- meer, waar hetbij slecht weer aar dig kan spoken, zoodat het gewenscht kan zijn direct koers te zetten naar het dorp Vierhuis, vanwaar men de Tjonger kan volgen. Vooral in de omgeving van de Langweerderwielen biedt dit traject bui tengewoon veel natuurschoon. Be Geldcrsche IJsscl geteüjk! onver- A hoi, het Noorden verkennen! Op bijgaand schetskaartje, ons toege zonden door den A.N.W.B.-Toeristenbond! voor Nederland, is een 600 kilometer lange rondvaart getraceerd, waarvan het Secretariaat is gevestigd bij het Bureau voor Watertoerisme van de groote wa tersportverenigingen (Keizerskracht 588 580, Amsterdam C). Aan deze rond vaart zijn eenige prijzen verbonden, maar, daarover willen wij u thans niet sprekerff het gaat nu om het toeristische doel. Van. Amsterdam vaart gij dan allereerst over, het Noordzeekanaal en de Zaan noord waarts, vervolgens zal uw schuit gewiegd worden door het Noord-Hollandsch ka naal. Zelfs als u deze streken goed kent, dan nog zult gü versteld staan van de schoonheid dier oevers: van het water af is dit alles totaal anders dan gezien door de oogen van een „landrot". Het eerste doel is Den Helder, daar buigt de route naar het zuidoosten om via de sluis bq de Kooi in de Wieringermeerwateren te komen. Via Slootdorp en de Den Oever1 schevaart bereikt men het IJsselmeer, welke naam voor watertoerisme nog altijd erg onwennig is. Langs den afsluitdijk naar It' Hytelan. Gemakkelijk is de weg te vinden als' men op een niet te grooten afstand van den dfjk naar de Friesche kust koers zet, maar.... evenmin als vossen hun streken, verliezen, evenmni is de Zuiderzee ook thans te vertrouwen, al heet de haring- vijver dan ook officieel IJsselmeer- Zee- waardigheid van het vaartuig is een eisch, welke gesteld moet worden voor dezen oversteek. Niettemin blijft het mogelijk ook met een niet volkomen zeewaardig motor- of zeiljacht den overtocht te ma ken, mits dan alle omstandigheden met den schipper zijn (de afstand van Den Oever naar Makkum is pl.m. 30 km). Het spreekt wel vanzelf dat men, al vorens 't ruime sop te kiezen, de benzine tank vult, een goed kompas bij de hand houdt en een behoorlijk langen ankertros aan boord (en voor vallen gereed) heeft. In Makkum begint een zeer mooie en afwisselende tocht over de Friesche wa teren. Men vaart over Kakeshoek, Tjerk- werd en vervolgens via de Trekvaart van Zoo voert de rondvaart u dan verdei door de Helomavaart en de Ossenzqler- sloot naar Zwartsluis, waarbij men o.m. het Giethoomsche meer en de Beufakker- en Belterwijder passeert. Van Zwartsluis over Zwolle naar den IJsselkop (het scheidingspunt van IJssel en Rijn bij Westervoort) is een tocht van zeldzame schoonheid. Honderd twintig kilometer lang vaart men over deze rivier met steeds wisselende landschappen op beide oevers. Nu eens vraagt een prachtig pol derlandschap de aandacht, elders zijn het de heide en de uitgestrekte bosschen langs den Veluwezoom, dan weer de droo- merige vergezichten over de uiterwaar den, die menigen nuchteren Hollander waarlijk in extase zullen brengen. Het was is ondanks den tegenstroom (3 a 4 km/u) gemakkelijk beveaarhaar; wil men niettemin den stroom ontgaan, dan kan men door het Apeldoornsche kanaal varen, dat speciaal in de buurt van Beek bergen, Loenen en Laag-Sceren üoor een unieke omgeving loopt. Maar., in dit 55 km lange kanaal liggen 6 sluizen en 50 beweegbare bruggen! Tot Arnhem heeft men van den IJssel kop af den stroom mede, daarna volgt een stuk naar Pannerden stroomopwaarts, vervolgens wordt men bq Nijmegen ge schut in het Maas-Waal kanaal, om bij Heumen de Maas te bereiken. Bq St. Andries, een 50 km voorbij Grave, naderen Maas en Waal elkander heel dicht, in Februari 1934 is hier een scheepvaartverbinding tot stand gebracht Zoo komt men op de breede Waai en glijdt rustig stroomafwaarts '-oor prachtige Hollandsche landschapp naar Gorin-' chem, waar de Merwede begint. Vervol gens over de Oude Maas tusscnen de Zuid-Hollandsche eilanden door naar den Nieuwen Waterweg. De Schleflamsche Schie en de Vliet worden gevolgd tot Leidschendam, daarna vaart men door het Rijn-Schiekanaal naar den Ouden Rijn, welke beoosten Leiden gepasseerd wordt, terwijl tenslotte via Brasemermeer, Ringvaart, Oude Wetering en Drecnt de Amstelstad weer bereikt wordt. Waterstaats-„monunienten". Ja, wij zqn van huis uit ais recht geaarde Hollanders wat nuchter; 't is een goede eigenschap, maar als we op zoo'n rondvaart door ons land allerlei groote werken uit de laatste jaren langs de pa trijspoorten zien schuiven, dan geraakt men toch onwillekeurig in bewondering voor het prachtige werk dat hier en daar (ja overal!) tot stand is gebracht. Hiervan noemen we nog even in het bizonder: de sluizen te De Kooi en het buiten den ouden Zuiderzeedqk gegraven Balgzand- kanaal, waarlangs de groote verkeers weg naar Friesland loopt. De afsluitdijk zelf., ja, die behoeft niet speciaal vermeld te worden, daarvan is de faam nu langzamerhand wel tot ge heel ons volk doorgedrongen. Maar ziet daar de groote inpolderingswerken in Noord-westelijk Overijssel, de groote ver- keersbrug bq Katerveer, de vernieuwing van de Zwolsche spoorbrug, het Twente- Rqn-kanaal, dat 4 km beneden Zutplien in den IJssel uitmondt en .thans voor de scheepvaart is opengesteld. De prachtige sluizen te Eefde en de tallooze moderne vaste bruggen verdienen zeer zeker de aandacht. Machtige bruggen zqn in aan bouw bq Arnhem en Nqmegen, bruggen, die de aandacht van waterstaatsinge nieurs van ver over de grenzen trekken, daar zijn vervolgens het Maas-Waal kanaal, de grootsche stuwdam en ver- kèersbrug bq Grave, de normalisatiewer- ken van de Maas, de Lithsche stuwdam en sluis, de nieuwe brug bq Zaltbommel, de groote hefbruggen bij Barendrecht en Schiedam, de Berlagebrug in de hoofd stad en zoovele andere, kleinere werken onderweg. Bq het aanschouwen van dit alles zal het besef bq u levendig worden, dat voor een volk, dat tot zooveel groote werken in staat is, een hetere toekomst is weggelegd, dan in de huidige depressie mogelqk schqnt. Minister-president Doumergue heeft aan het einde der parlementszitting Dins dagavond een draadloos verspreide rede tot het Fransche volk gehouden. De regeering had zich, zoo zeide hij o.m., voortdurend met het veiligheids vraagstuk beziggehouden en met het bren gen in verdedigingstoestand van de Fran sche grenzen. Doumergue verklaarde, dat niemand in Frankrijk er aan denkt onder welk voorwendsel ook het initiatief te nemen tot een aanval. Frankrijk was hartstochtelijk met den vrede verbonden, het zou nooit den vrede van een ander verstoren. Het wilde echter ook niet, dat de onvoldoendheid van zijn verdedigings middelen en zijn weerstandsvermogen iemand de bedoeling konden suggereeren, met geweld de deur van Frankrijk in te slaan en een inval op zijn gebied te on dernemen. Frankrijk zou onvermoeibaar de handhaving van den vrede op de wereld nastreven. Frankrijk was be reid tot iedere toenadering en tot elke overeenkomst mede te werken, die de anderen en Frankrijk zelf in vrede laten leven en arbeiden, hetgeen de minister van buitenlandsche zaken aan de volken had medegedeeld, waaraan hij bezoeken had gebracht. Doumergue doet ten slotte een beroep op de eenheid. Verhoor dezen wensch, zoo besloot hij, eer in uw belang dan in het mijne.

Heldersche Courant | 1934 | | pagina 7